Vrij<lag 34 October, <§eze iCcurant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Kerkelijke Beriehten. Kunst, letteren, enz. Faillissementen. [jo. 164-64 A°. 1913. PRIJS DER ADYERTENTIENi ïan 1legeU ,'1.05. Iedere regel meer /0.17£. Grootere letters naai plaaternimte. Kleine idvertentiën ran 30 'woorden 40 Oents contant j elk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het incasseeren wordt/-0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 OentBj per 3 maandeD f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post 1.05. HINDERWET. Burgemeester en Wethoüders va/n Leiden: Gelet op de artikelen 17 en I7bis der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door hem besloten is aan de bij hun besluit vaii 29 April 1912 aan de firma F. van der Kloot verleende vergunning tot oprichting van een melkinrichting met boter- en kaasmake rij in het perceel Pieterskerkstraat no. 6, Sectie G. no. 326, de volgende nieuwe voor gaarde te verbinden: „dat in de inrichting tubsche-n des avonds 7£ en des morgens 6 uur geen voor de om wonenden hinderlijke geraasmakende werk zaamheden worden verricht." Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GI.7SELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 23 O tober 1913. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door ben op heden vergunning is ver leend aan S. P. VAN KINS, en recht-ver- krijgende-n tot het uitbreiden van de zuivel- inriohting iü het perceel Oosterkerksteeg No. 3, Sec te C. No. 857. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN ^STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 October 1913. i_esü2en, 24 October. Gisteravond hield prof. dr. L. Eerd- mans, hoogleeraar alhier, voor een zeer talrijk gehoor zijn aangekondigde rede over „Het wezen van 't Rpomsch Katholicisme", welke rede hij in de verkiezingsdagen in e»n- kelc plaatsen van ons land ook reeds hield. De hoogleeraar werd in zijn betoog met aandacht gevolgd. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door een viertal personen gebruik gemaakt., n.l. door de heeren Wilmer (kath.\ en Akkerman, vrije soc., mevrouw Kriest, theosophe en dr. Herderschee, se cretaris der Evangelische Maatschappij. De hoogleeraar beantwoordde de ver schillende sprekers en stond daarbij uit den aard der zaak het. langst stil bij de vragen door den heer Wihner gesteld. In de vergadering van de afd. Leiden der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde is het bestuur gemachtigd stap pen te doen, welke daartoe kunnen leiden, dat de groote keuring der Maatschappij in 1914 hier ter stede gehouden wordt. Het plan bestaat deze keuring alsdan te hou den gedurende drie dagen in de maand September in de Stadszaal De „Sts.-Crt." bevat de statuten der naamlooze vennootschap Sigarenfabriek voorheen Vaii Schaik en Lajigelaar, alhier, bewilligd bij Kon. besluit van 2 Oct. 1913, met een kapitaal, groot f 250,000, verdeeld in 250 aandeelen van f 1000 elk, waarvan 100 stuks zijn geplaatst. Directeuren zijn de heeren J. Langelaar en J. G. Bursoh en commissarissen de heeren F. A. van der Loo, G. C. van Meurs en J. Reynvaan. Do vennootschap hee-fb in het algemeen ten doel: de fabricage van sigaren, sigaretten en tabak, alsmede dien handel daarin, en meer in het bijzonder de voortzetting der za ken, tot dusver door de heeren Langel ar en Bursch, te Leiden, gedreven. De Ven nootschap zal voorts gerechtigd zijn al zoo- lanig? handelingen te verrichten en inrich tingen te stichten en te exploiteeren als met bovenomschreven doel in verband staan of ter verwezenlijking van dat doel bevor derlijk zijn. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem.-te St.-Pancras ds. J. Nauta, te Parrega, vroe ger pred. te Zoeterwoude. Het aantal personen, dat ^zich vore- ëêo. ouderdomsrente te 's-Gravenha-go heeft aangemeld, heeft de 3000 reeds overschre den. De Clir.-Nationale Werkmansbond zette zijn vergadering voort in „Krasna- polsky", te Amsterdam. Fr werd een eventueele stichting van een Propagandafonds en oprichting van een weerstandskas besproken. Naar aanleiding van de desbetreffende voorstellen werd het hoofdbestuur diligent verklaard, nadat ds. De Visser, in verband met het ondersteuningsfonds, om de afdee- ingen të kunnen bijstaan in hun sociaal- economische moeilijkheden, er op had ge lezen, dat de R.-K. Kerk en ook de soci aal-democraten veel doen om hun arbeiders tot goed ontwikkelde propagandisten te vormen. In dit opzicht staan de Protes- tantsche vakvereemgingen ten achter. De fout is gelegen in het niet kennen van de «predikanten der arbeidersbeweging zij hebben er ook geen liefde voor. Van hen moet de leiding toch uitgaan. De afdeeling Rotterdam stelde voor „Het hoofdbestuur wende zich tot de groo te stoomvaartmaatschappijen en binnen- landsche stoombootondernemingen, met het verzoek méér- aandacht té wij den aan de verblijfplaatsen en de verzorging der schepelingen en het varend personeel". Dit voorstel werd aan genomen terwijl eveneens besloten werd, dat de afdeelingen van den bond in zee- en binnenhavens een onderzoek zullen in stellen en daarover rapport uit te bren gen". Zonder discussie werd het voorstel van het hoofdbestuur aangenomen „Het hoofdbestuur worde opgedragen, bij een mogelijke grondwetsherziening, waarbij ook sprake is van art. 171, zoo veel mogelijk voor de belangen der Hervormde Kerk te waken". Naar het „Hbld." verneemt, heeft zich te Amsterdam een commissie van me dici gevormd, die trachten zal een onder zoek in te stellen naar de resultaten, die zieken en in het bijzonder ernstige en als hopeloos door doctoren opgegeyen patiën ten van hun behandeling door magnetiseurs ondervonden hebben. In het ziekenhuis te Utrecht is op 58- jarigen leeftijd overleden de burgemeester van Meeuwen, de heer Jacobus Oerlemans. De overledene was lid van de Prov. Staten voor het district Heusden en in anti-revo- lutionnaire kringen zeer gezien. Te Drongelen is plotseling overleden de heer D. v. d. Schans, burgemeester van die gemeente en lid van de Prov. Staten van Noord-Brabant voor het district Heusden. Het bestuur van de Int. Zeevaartten toonstelling, welke van Maart tot Septem ber 1914 te Genua gehouden zal worden, heeft den algemeenen secretaris en den al- gemeenen commissaris van de „Entos" te Amsterdam de heeren J. S. Meuwsen en J. P. Zur Mühlcn, uitgenoodigd zitting te nemen in het uitvoerend comité dier ten toonstelling, en zoo mogelijk de leiding te nemen van een Nederlandsche afdeeling. In de uitnoodiging wijst het bestuur op het succes van de „Entos", reden, waarom de voorlichting en medewerking van ge noemde heeren wordt gevraagd. Onze consul-generaal te Genua, de heer G. Hosan, maakt van het uitvoerend co mité reeds deel uit. Het hoofdbestuur van het Ned. On derwijzers-Genootschap heeft aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken een schrij ven gericht, waarin het zegt te betreu ren, dat iü de troonrede elke aankondiging van een wijziging van de wet op het lager onderwijs werd gemist. Het neemt de door het Genootschap gewenschte en wel beken de verbeteringen op en merkt op, dat de Regeering niet van plan schijnt die in deze Regeeringsperiode aanhangig te maken. Het hoofdbestuur verzoekt den Minister eerbiedig zijn invloed aan te wenden, opdat de bedoelde wetsvoorstellen aanhangig worden gemaakt. Kruideniers uit verschillende plaatsen van ons land hebben zich in een vergadering te Zutphen tot een Nederlandschen Krui- deniersbönd vereenigd. Voorzitter is de heer Ter Hoeve, te Apeldoorn, secretaris de heer C. van den Berg, te Bussum, en penningmeester de heer H. J. Gotink, te Vorden. De Minister van Staat, jhr. mr. Van Karnebeek, voorzitter van het bestuur der Cara egiestichting, is benoemd tot Groot kruis in de orde van St.-Mauritius en La zarus van Italië en baron Michiels van Ver- duynen; secretaris-generaal van het Hof van Arbitrage, tot grootkruis der Kroonorde van Italië. Op 15 Nov. vertrekt, de referendaris bij het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie, de heer De Vulder van Noorden, naar Nederlandsch-Indië, om gedurende zes maanden werkzaam te zijn bij de hoofddi rectie der posterijen, telegrafie en telefo nie daar te lande. Hij moet 15 Mei 1914 te 's-Gravenhage zijn werk hervatten. AALSMEER.. De „Sts.-Crt." bevat de sta tuten van de naamlooze vennootschap Bank- vereeniging voorheen Roy aards en Barge r, alhier, bewilligd bij Kon. besluit Van 2 Oct. 1913, met. ©en kapitaal van f 800,000, verdeeld in 800 aandeden, ieder groot f 1000, waarvan 160 stuks zijn geplaatst. Directeu ren zijn de heeren F. Chr. H. Itoyaards en H. J. H. Baijer. Het doel der vennoot schap is: het beheeren van vermogen voor anderen, het 'optreden al9 beheerder of trustee bij obliga.tdeleeningen ïixet hypothecair ver band, het deelnemen in syndicaten en con sort! én, het uitoefenen van het bankiers- en kassiersbedrijf en het doen van finan cieel© operation, alles in den ruimsten zin des woords. ALPHEN. De Martha^stichting heeft van de benoodigde f 30,000 voor den bouw eener 6chool met onderwijzerswoning en gymnas tieklokaal ruim f 7000 ontvangen. HILLEGOM. De stemming voor een lid van den Raad alhier had gisteren den vol genden uitslag: uitgebracht 490 stemmen, van onwaarde 11 stemmen. De heer T. Paase verkreeg 198 en de - hoer J. H. A. Vooren 281 stemmen. Do laatste is dus gekozen. In een alhier gehouden vergadering -der afd. „Z.-H. Noordlioek" van den „Bond van Ned. Onderwijzers" is de heer J. J. Lamcrs van Amsterdam als lid van hot hoofdbestuur herkozen. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering benoemde men den heer W. A. v. d. Wal, alhier, en tot plaatsvervanger den heer J. H. A. Collee, van Sassenheim. De afd. Hillegom van den „Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht" heeft gisteravond in „De Beurs" alhier eerst een openbare verga- doring gehouden, waarin mevr. Thiel- Wehr- bein, van Haarlem, sprak over het huisge zin en zijn geschiedenis. In de daarop vol gende huishoudelijke vergadering worden tot bestuursleden gekozen mej. E. Bakker on de heer D. Breesnee. De bezetting van de overige vacatures in het bestuur werd tot de vol gende vergadering aangehouden. KOUDEKERK. Onder leiding van onzen burgemeester had gisteravond de eind ver gadering plaats van de feestcommissie. De penningmeester bracht verslag uit van de rekening, welke sloot met een batig saldo van IQ1/® oent. Deze rekening, door enkele leden nagezien, werd accoord bevonden. Op voorstel van den oere-voorzitter werd beslo ten de oomniissi© permanent te verkhiren en eens per jaar bijeen te komen, ten einde even: tueelo feestvieringen met elkander te bespre ken en vorder de banden, die door dieze feest viering zijn ontstaan, nauwer tce te halen. Na genumen tijd gezellig met elkaar door' gebracht te hebben, waarbij het niet aa,n.de noodige toespraken ontbrak, scheidde de com missie. LEIDSCHENDAM. Hier werd do eerste jaarvergadering gehouden van de vak afdee ling R -K. timmëV li eden vefeéni ging „St-.. Jo zef" alhier. Do heer Smulders, uit Utrecht, trad als spreker op. Vervolgens werden voordrachten gehouden door den heer A. Mank, begeleid met piano muziek door den heer G. Mank, uit Leiden. Nog volgde een hartelijk woord van den heer S. de Groen, secretaris van den R.-K. Volksbond te Voorschoten, waarna bestuurt verkiezing plaats had. De heer C. de Bram'. mer werd gekozen tot voorzitter en do hoar Strantpraat tot lid van het bestuur. Do tombola, zonder nieten voor do leden was ook do moeite waard, daar velen er inooie prijzen door wonnen. Ook de vrou wen der leden worden verrast met een beel tenis van den heiligen Jozef, Palroon der timmerliedenvereeniging. De geestelijk adviseur verkreeg nu liet woord en spoorde aan tot eenheid onder elkan der en vreedzame samenwerking met de pa troons en drong er sterk op aan, toch vooral de naastenliefde te betrachten. NOORD WIJK. A AN-ZEE. Gisteravond vergaderde de afd. Nootrdwijk van „Patri monium" in de Chr. school. Na opening door den voorzitter en het lezen der notulen was aan de orde het ver zoek der Dr a n kbestr ij de rs voreeni gi ng en om mede te werken aan het volkspetitionnement voor plaatselijke keuze. De voorzitter meende, dat „Patrimonium" geroepen was deze actie te steunen en stelde voor tot liet. kiezen van een comitélid over te gaan. De heer Doorneveld wees er op, dat het in de bedoeling lag van het comité, dat „Pa* trimonium" een bestuurslid daartoe aanwees. Deze zaak werd daarna verder aan het be- stuur overgelaten. De commissie, welke een roostor van werk zaamheden had samengesteld, bood aan de vergadering de vrucht van haar arbeid*, in den vorm van eenige onderwerpen aan, waar voor na eenig hoon en weer praten de noo dige inleiders gevonden werden. De heer De Boer bracht daarna namens de commissie van onderzoek rapport uit over het aanhangig gemaakte onderwerp „Wo- ningvraagstuk" en knoopte daaraan een zeer duidelijke, bevattelijke uiteenzetting vast van de Woningwet en de daarmede verband hou dende volkshuisvesting. Na een geanimeerde discussie, waaraan velen uit de vergadering deelnamen, werd op voorstel van ds. Koers besloten, dat de commissie permanent zou blijven om in de volgende vergadering gegevens ter tafel te brengen, .leidende tot het voorstel om tot oprichting eenor bouwvereeniging over te gaan. NOORD WIJK Gisteravond: voordracht- avond in het „Hof van Holland", gegeven door mevr. Steger-Van Ei"ven Dorens, en. natuurlijk een slecht bezette zaal. Als een dilettantenclub een drama opvoert, waarin moord en doodslag schering en inslag zijn, dan loopen de zalen vol, maar als er ver zen worden gezegd, dan. maar och, waar om boos geworden? Zij, die er gisteravond waren en 't was een uitgelezen publiek hebben genoten van de heerlijke kunst, door mevrouw StegerVan Erven Dorens be oefend. Do thuisblijvers zijn het, die spijt moeten hebben, en niot zij, die geluisterd heb- ben één oor naar het heerlijk „Beatrijs" van Boutcns. Hebben \ve het nonnetje niet zien vluchten door duisteren nacht, hebben we niet gevoeld 4e zilhoid van de witté kloosterhal En zagen we het niet, dat Maria afdaalde van de console, en dat hot Jezus - kind er bleef, zwijgend en alleen Ja, 'twas mooil En, „Meinacht" van Jac. van Looy, en de monoloog van Lioba uit hert vij fde tooneel van Van Eéden's „Lioba", we loefden mee: we waren droef- met den dichter van Van Looy, als tegenslag en fel verdriet hem moedeloos hebben gomaakt, maar wo voelden ook de vreugde, toen de Muze hem opwekte tot nieuw leven. We hebben ge voeld de droefheid van Lioba, als haar vriend Tnncalf verdwenen is. Nog kleine verzen, als Vondols „Uitvaart van mijn dochterk©",. 't snaaksche ..Zang" van Hooft en 't guitige „Min" van Staring, kregen we te hoorens En altijd weer viel het op, hoe mooi de stem van mevr. Steger is, en hoe zij die stem als het ware kneedt en plooit, alnaar het vers dit in meerdeie of mindere mate eischt. Zoo natuurlijk, rim pel natuurlijk haast, weet zij een lach, een spotwoord weer te geven. Zoo in „Van den Wilden Man" de lach van de vrouw, die den wilden man in boeien van liefde sloeg! Twee versjes van Bonn, waarin een kindje wordt toegesproken, wier moeder gestorven is, brachten weemoed in het hart. Maar hot slot, het fantastisohe gedicht van Adama van Scheltcma, die het Geluk voorstelt als een door wouden en volden woest voorthol, lend paard, waarop de mensch dan weder fier troont en jubeleud ment met de wappe rende manen, om liet volgend oogenblik er af te glijden, dat sloeg in; dat droeg mevrouw Steger-Van Erven Dorens prachtig voor; daar vooral kwam het uit, hoe klankvol en buigzaam haar stem .'is. Wc golooven, dat mevrouw Steger, die. 6. i. actcursbloed in do aderen heeft, gerust öp den ingeslagen weg kan voortgaan. We wjeten het niet, maar ge- looven het vast, dat Royaards, dio haar leermeester was, met •.yolcloeniug zal gewag-en van deze zijne leérlidge. NOORDWIJKERHOUT Donderdagavond bracht „De Ecko der Duinen" een serenade op „Leeuwenhorst", aan mejonkvrouwe Ge vers, ter gelegenheid van haar verloving. „Do Echo" werd feestelijk ontvangen en ruimschoots onthaald. Donderdag had in café „De Zwaan" do eersto droge veiling plaats van tulpon- en narcissen-bloembollon, onder directie van de heeren A. de Mooy van Rijnsburg en H. Bader van Sassenheim. Do aanvoer was flink. Er tv as veel publiek en voor de goede soorten werden flinko prijzen besteed. Wo noteerden de volgende prijzen, welke verhoogd moeten worden n\et 10 pCt. vei- li ngskost-en Prins van Oostenrijk f 24Princess© Bea trice f 8Saivator Rose f 34Poëticus Or- natus f4; Golden Spur f 18Duchosse de Parma f 15.50; Grand Due f35; Rose Grise de lin f3.50; La Reine f3.50; Thomas Moors f 10; Cramoisie Bnilant© f20; Murillo 110; Joost v. d. Vondel f 30. VOORSCHOTEN. Door den lieer J. M. C. Paap, cand. notaris alhier, werden in Hotel „Deurlo" eenige woningen geveild. Perceel IDrie arbeiderswoningen aan den Rijndijk te Voorschoten, werd gekocht door den heer Jac. v. d. Kley te Wassenaar, voor f 1500. Perceel II: Twee' arbeiderswoningen aan den Rijndijk, kooper de heer J. M. de Ruyter q.q., voor f 1950. WARMOND. Eindelijk zal er toch nu aan den treurigen toestand van onze Dorpsstraat een einde komen, wat wel hoog nooclig is ook, want menig fietsrijder heeft van dien ongelukkigen toestand ondervinding gehad, tot schade zijner beurs. Al eerder had de Dorpsstraat vernieuwd moeten zijn, doch do aannemer kon, doordat de eerstgeleverde stce- nen afgekeurd werden en daar men de stee- nen, die geleverd moesten worden, door schaa.rschte niet kon bekomen, het werk niet eerder maken. Thans zijn de aangevoerde steenen goedgekeurd on zal er binnen een paar dagen met het vernieuwen worden begonnen. Werd onlangs gemeld, dat het R.-K. Seminarie eigenares was geworden vaji een stuk weiland, door aankoop van den heer J. de Vetten alhier, en onmiddellijk grenzende aan het Seminarie, nu kan nog worden ge meld, dat liet ook nog van denzclfden per soon twee stukken weiland heeft gekocht in de nabijheid van en achter eerstgenoemd stuk land, en gelegen in den Klinkenberg-er- polder. WASSENAAR. De „Sts.-Crt." bevat de statuten van de Wassenaarsehe Bouw-Maat- schappij te 's-Gravcnhage. Kap. f 60,000, aand. v. f5000 Gcpl. eu volg. 7 aand. Dir. naarnl. v<fnn. Expl.-maatschappij Park „Groot Haesebroek". Gisteravond werd len overstaan van notaris C. Munniph in bod gebracht, een perceel bouwgrond, op 1320 gld. door den heer A. C. v. d. Kroft, later door lvem ver hoogd met 100 gld. Een perceel tuinland met woning ingezet op 3000 gld. door den heer N. Doesburg. Een perceel tuinland inge zet door den heer A. C. v. d. Kroft op 950 gld. Ook dit perceel werd door don kooper verhoogd met 100 gld. ZOETERWOUDE De zeereerw. hoer F. Th. M. Buhr3, pastoor alhier, aan den Rijn, z.al 7 November den dag herdonken, waarop hij vóór 25 jaar tot pastoor van deze pa rochie benoemd werd. T-ot dusverre ontvingen wij opgaven van predikbeurten in omliggende genanten óf van onze correspondenten aldaar óf van pre dikanten óf van een lid van den Ketrkeraad. Soms wel van twee zijden of ook wel van alle drie. Wij wenschcn daarin verandering te bren gen en verzoeken predikanten of leden van den Kerkeraad overeen te komen, dat zij voortaan do toezending dier opgaven niet meer zullen overlaten aan onze correspon denten, maar daarvoor zei ven zullen zorgen, indien zij haar belangrijk achten voor de Gemeenteleden. Wij .verzoeken echter alleen dan toezen ding dim' kerkelijke berichten, wanneer de godsdienstoefeningen in eenig opzicht afwij ken .van de gewone, 4- w- z- wanneer er bijv., een predikant van elders optreedt, wanneer de dienst op een ander uur dan gewoonlijk aanvangt of wanneer er bijzondere plechtig heden met den dienst gepaard gaan. Onze correspondenten behoeven ons dus van nu af aan dergelijke berichten niet meer toe tc zenden. Volkszang. De heer Oostveen, uit Amsterdam, heeft zich laten vinden om in het Volkshuis do loiding op zich te nemen van zeven zang avonden. Do heer Govert van Wijk, alhier, zal voorzanger zijn. De reeks begint a.s. Maandag. Leiden heeft hierdoor inderdaad een goe de kans, dat onze besto Ilollandsche lie deren het straatlied zoo niet verdringen, dan althans vervangen. Dank zij den veleu fabrieken én werkplaatsen met honderden arbeiders, verspreiden goed en kwaad ge rucht zich hier snel. Zooals men weet, zingen op deze volks zangavonden, dio in Gent, Antwerpen, Brugge, Amsterdam eveneens gegeven wor den, alle aanwezigen mee. En het is merk waardig hoe groote vreugde een ieder er, aan heeft. Wordt dit werk een volgend jaar door een krachtige Leidsche Afdeeling van do Vereeniging tot verbetering van den Volks zang overgenomen, dan is denkbaar, dat in Leiden inderdatul het doel bereikt wordt. De Hoytem a-k aloud e r. De Hoytema-kalender voor 1914 is weer versohenen. Een exemplaar er van ligt thana voor ons en met het meeste genoegen heb ben we ook ditmaal weer Van Hoytema'a kunstwerk bezichtigd. In de sariienstelling der kalenderbladen is, vergeleken bij het vorig jaar, geen veran dering gekomen. Ook nu weer iö het blad in drie deelen verdeeld, waarvan in het midden de kalender. Iets nieuws is, dat ditmaal niet alleen tCici.il het dierenrijk de voorbeelden zijn onv leend. Een heel mooi uitgevoerd blad is April! met in zachte kleuren een verzame ling bladerknoppen, Mei met do pijpkruid- bloemen. Uitstekend geslaagd zijn de zin gende spreeuwen, de egel met jongen, het drinkende roodborstje, de witte reiger ui den storm en het slapende roodborstje in de sneeuw. Ook deze kalender is voor huiskamers en salon een waar sieraad, met veel genoegen 7a. 1 men telkens weer de fraai uitgevoerde teekeningen bekijken. De onderbreking van don af scheidingslijn tusschen de eigenlijke plaat en het gedeelte voor den kalender bestemd voor een bij schrift bij die plaat kan ons minder beko ren. De firma Ferwerda en Tieman, dio zoo veel heeft gedaan om dit werk van Hoyte- ma populair te maken, zal wéér op de be kende wijze den kalender beschikbaar stel len. G. Fles, bouwkundige, të 's-Gravenhago. Mej. P. W. Niesman, modiste, te 's-Gra- venhage. D. van Unen, te 's-Gravenhage. J. H. Altona, te Scheveningen. 0. J. van Rutten, te Delft. A. Schapiro, te Amsterdam. 1. Meijer, zonder beroep, te Amsterdam, J. Hoosemans, Laren (N.-H.). S. Hollander, winkelier, te Denekamp. J. Westerik, handelaar, te Beekbergen^ buurtschap Amerika. D. H. Zwart, hotelhouder te Nieuw-Am* sterdam, gemeente Emmen. Opgeheven is het faillisseraoat van J^ Snel, te Voorburg.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1