No. 16463. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag: 23 October. Tweede Blad.Anno 1913 Buitenlandseh Overzicht. FEUILLETON. Beau Brocade. Do Duitsche kToonprins heeft, men weet het, zijn excuses moeten aanbieden aan den rijkskanselier voor zijn bemoeizucht met. de Welfische kwestie. De keizer heeft hem bij zich laten komen en niet onduidelijk te veffstaan gegeven, wat hij verlangde In den nacht is het telegram, waarbij de troonopvnl- gtör te Berlijn werd ontboden, in Hopfreben aangekomen en den volgenden morgen ging 'a keizers zoon er direct op af. Het gevolg van het onderhoud is gewoesj^het briefjo aan Beth maan Hollweg. In dten. brief heeft de-kroonprins ook zijn teleurstSling er over •uitgesproken dat zijn schrijvfii om ophel dering in de Welfische kwostje publiek is geworden. Men h^ft daaruit willeai beslui ten, aldus de „Köln. Ztg.". dat de „Lei ij ziger Neueste Nachrichten" een indiscretie had begaan, door het publiceeren van den gowraakten kroonprinsélijken brief, betref fende het Brunswijksche troonopvolgings- vraagstuk. De termen, waarin de officieus-verklaring Vervat is, laat echter ook een andere uitleg ging toe, n.l. deze, dat de kroonprins er spijt van heeft, tot de publicatie van zijn brief aanleiding te hebben gegeven, en deze uit legging, aldus de „Köln. Ztg." is de juiste. Beeds 't Leipziger blad heeft het voor niet goed mogelijk verklaard, dat do kroonprins er zijn leedwezen over te kennen gegeven zou hebben, dat zijn brief aan den Rijks kanselier openlijk besproken was en thans deelt de „Voss. Ztg." mede, dat de brief van kroonprins Wilhelm inderdaad aan een ver t egen w o or di ger van het Leipziger blad ter fine van pu blicatie is' toegezonden en dat de kroonprins slechts daardoor onaangenaam; verrast werd, dat de „Leipz. N. Nachr." zich niet tot een korte weergave van den inhoud had bepaald, maar geheel© zinnen tekstueel en tusschen aanhalingsteekens publiceerde. Do.:kroonprins geeft dus, door zijn leedwezen uit te drukken, stilzwijgend toe, dat hij een. fout heeft begaan en dat is in ieder geval een verblijdend teeken. Do „Voss. Ztg." acht het na liet gebeurde noodig, dat do kroonprins in een andere omgeving komt. Hij vertoeft ver van het middelpunt van het staatkundige leven, on derhoudt geen betrekkingen met kringen, die hem over de eischen van het oogenblik; klaarheid kunnen verschaffen en moet het stellen met een paar adjudanten en hove lingen, die, eenzijdig in hun belangstelling en neigingen, even eenzijdig op den kroon prins invloed oefenen. Hij komt bijna uit sluitend in aanraking met Alduitscho of door en door conservatieve lieden. Er is niemand in zijn omgeving, die zorg zou kunnen dragen voor een harmonischer vor. ming van zijn denkbeelden, voor een uitbrei ding van zijn werkzaamheid, die zich voor namelijk tot militairen dienst en sport be paalt, tot staatkundige studiën, wetenschap, kunst enz., niemand die zich geroepen kan achten, om' hom van demonstraties als die in de „Leipz. Neueste Nachr." te weerhouden. Zelfs zijn hofmaarschalk is niet altijd door bij den kroonprins te Dantzig, maar te Potsdam. Zijn laatste tusschenkomst in do Welfische kwestie heeft op doorslaande wijze bewezen, dat in vele opzichten een grondige .verandering poodig is. We hebben gisteren melding gemaakt van de rede van den Engelschen minister Chur chill, die voor Engeland en Duitschland vaoantie wil in den bouw van oorlogsschepen. Bij onze oostelijke buren vindt clit plannetje evenwel weinig instemming. De regeering wil er daar niet op ingaan. Aan Churchill's goede bedoelin gen en eerlijkheid twijfelt men niet, tenmin ste zoo* wordt verklaard, maar voor zijn plan gevoelt men niet de geringste sym pathie. Weg is dus het echoono vooruit-zicht voor de belastingbetalènden. Belasting betalen doen velen toch niet graag. De Elzassers evenwel hebben bij zondere bezwaren tegen de nieuwe belas tingen, die een gevolg zijn van de voor kor ten tijd aangenomen Duitsche legerwetton. Volgens de Matin'1 hebben kap it ar listen in den E 1 z a s besloten naar Zwisterland en België te emigreeren, ten einde zich op die manier te onttrekken aan de verplicht i'ng, bij te dr ar gen in de kosten tot dekking der v e r- meerderde uitgaven v o o r b e t Duitsche leger. De Elzas-Lotharing- sohe minister van financiën, die zich op het oogenblik in een groote Zwitschersche stad bevindt, heeft zich, zegt het blad, zelf rekenschap kunnen geven van den enormen exodus der Elzassisahe kapitalisten. De mijnbouwers in het dal van Kaysersberg hebben op een buitengewone vergadering langdurig een spreker toegejuicht, die aan ried de oorlogsbelasting niet te betalen. Baden moet een nieuwe Tweede Kamer hebben. Men zit er volop in de verkiezingen. De stemmingen zijn op ft oogenblik afgeloopen, maar de herstemmin gen moeten nog gesohieden. Er zijn thans gekozen 30 leden van het oentrum, 5 con servatieven, 1 lid dat tot gieen partij be hoort, 6 nationaal-liberalen, 7 eociaal-dei mooraten en 1 vrijzinnige. Er rijn 23 her stemmingen noodig. Ondanks het samengaan van liberalen en socialisten, sohijnt het zoo goed als zeker, dat in de nieuwe kamer het oentrum met de conservatieven samen een kleine meer derheid zal hebben. De Balkan geeft weinig positiefs te ver melden. Wel weer dwaze geruchten. Zoo verneemt de Daily Mail" dat B u 1 g a- r ij e tracht het oude verbond van den eersten oorlog weer tot stand te brengen. Geloove, wie het wil, ons klinkt het wat te ongerijmd. Geheel tegenovergesteld was het gerucht dat Bulgarije aan de Turken zou toestaan door Thracië te trekken, bijaldien ze 't met de Grieken te kwaad kregen. Dit bericht wordt evenwel uit Sofia tegengesproken. Zweden heeft een fortuintje op militair gebied. Bij de vloot legt men zich toe op zuinig heid, waar ze mogelijk is. Men heeft er proeven genomen om zijn eigen tor pedo's te maken en dat is, vol gens een bericht uit Stockholm, gelukt. Op elke torpedo, zoo heet het, spaart de staat aldus 8000 kronen (ongeveer föOOO) uit. De huidige minister-president in Portu gal is weinig sympathiek en daardoor heeft men telkens onlusten. Ook de laatste isl weer hieraan toe te schrijven. Reeds van, te voren werd in de „Voss. Ztg." van dezenl opstand gesproken en de kansen van wel slagen oveirwogen in een brief uit Lissabon. LWe lezen: Of een tegenrevolutie aucoes zal hebben, hangt grootendeels er van af, of de monar chisten kunnen beschikken over ©en krach tige n lodder. De royalistische beweging ont breekt een geschikten pretendent. Van Dom1 Manuel moet men na zijn overhaaste vlucht niets meer hebbende familie van Demi Miguel is bij het volk te oubekend. Maar ook in het kamp van de tegenpartij is geen persoonlijkheid te vinden, die de volks massa kan beïnvloeden en tot geestdrift wok ken als in 1910. Zoo is 'dus de toestand voor beide par tijen bij het uitbreken van den beslissend en strijd vrijwel gelijk alleen zijn de repu blikeinen als tie machthebbers in het voor deel wat aangaat de mogelijkheid om goe de voorbereidingen te kunnen treffen. Volgens do „Patria" werd de oproerig© beweging geleid door twee comité's, Oen burgerlijk en een militair. Het plan waa allereerst do ministers en de noodige amb tenaren over de kling te jagen. Daarna zouden drie af deelingen gewapenden, gefor meerd in de voorsteden van Lissabon, de hoofdstad binnen marcheeren en de rest van het werk doen. Afgesproken was, dat tegelijkertijd de (revolutie zou uitbreken te Porto, Briga, Evora en Vianna. Van het heole plan is zoo goed als nieta terecht gekomen. Wel is de rust nog niet geheel hersteld. Een vijftig agenten van po- bitie die gisternacht de wacht bij de Oai- rnino Novo gevangenis gingen versterken, zijn op straat aangevallen en genoodzaakt zich over fe geven. De aanvjallers bevrijdden een politieleen gevangene en bega yen zich daarna naar het paleis der Cortes, waar zij' de wacht, bestaande uit soldaten, overmanf den en haar geweren en patronen afnamen. Zij verwijderden zich daarop. Op verscheidene plaatsen in de stad zijn botsingen ointstaan. Enkele personen zijn door geweerschoten gewond, vele oproermakers zijn ingerekend. De openbare gebouwen worden door republikednsche gardes bewaakt. De progressieve partij heeft in het zesde distriet van New-York Sulzer, den afge- zetten gouverneur oandidaat gesteld voor het parlement van den staat. De verkiezing heeft 4 Nov. a.s. plaats, SulzeT heeft de candidatuuï aangenomen. Hij heeft zich ook gemengd in den verkie zingsstrijd over het burgemeesterschap van New-York (vacature-Gaynor). De oandidaat van Tammany ia de rechter Mo. Call; Sulzer beschuldigt hem nu, dat hij bij herhaling is opgetreden als gemachtigde van Murphy, om leveringscontracten vanwege den staat in handen te spelen van Tammany-mannen. Als Sulzer weigerde, werd hem met af zetting gedreigd. Sulzer gaat ook lezingen houden oVoir dei praktijken van Tammainy. Hij Verdient er het sommetje van 100,000 dollars mee. De Gbrlsten-soclallsten aan bet woord. Gisteravond had de aid. Leiden van den Bond van Christen-Socialisten in „De Graan- beurs" een openbare vergadering belegd, waarvoor als apr. was aangekondigd de heer Daan van der Zee, voorzitter van genoem den Bond. Op het uur, wUarop de vergadering was uitgeschreven, zag het er met het bezoek nog slecht uit. Toen echter de voorzitter, de heer A. Kate, te half negen met een kort welkomstwoord en gebed de bijeenkomst opende, waren er heel wat meer en later liep het nog aardig aan, al werd do zaal niet ,voL De spr. had tot uitgangspunt voor zijn Irede gekozen het woord van den Macedoniër uit den Bijbel: Komt over en helpt ons. Hij richtte dit woord voornamelijk tot da Christenen, die hij onder de vaan van het Christen-socdalislme wenschte. Hij schetste voor zijn gehoor den toestand der huidige maatschappij met haar ellende en armoede der massa aan den eenen en den rijkdom en de weelde van weinigen aan den anderen kant, gevolg van de kapi talistische productiewijze. De K©rk en de Christenen, in de Kerk vereenigd, leggen zich bij dezen toestand neer; zij doen wel aan philanthropic, be oefenen de barmhartigheid, helpen en lenigen, wanneer het kapitalisme zijn moordend en verdervend werk heeft gedaan; maar recht vaardigheid is meer dan barmhartigheid, Iroept' spr. hun toe. Heeft het Christendom' niets anders te bren gen dan berusting prediken en om nog wel door middel van het Heilsleger de grootste ellende lenigen Aan het socialisme, het Christen-socialisme schijnt de taak wegge legd de idee van den Christus te verwezen lijken, en daarom roept spr. den Christenen en vooral den Christen-arbeiders toe: Komt tot ons en helpt ons en vecht met ons voor recht, voor vrijheid en voor geluk voor allen, wordt Christenen van de daadl Hij doet vervolgens nog eens uitkomen, dat in het privaat-bezit van grond en ar beidsmiddelen het kwaad schuilt: er wordt niet gewerkt voor behoefte, maar voor winst van den ondernemer. De kleinen in de Chris tenkerken kennen het socialisme met zijn wereldherscheppcnde kracht niet, de leiders zouden het kunnen weten, maa'r zij lastenen het en worden gewild of onbewust misleiders der scharen. Tegen het socialisme beteekent vóór het kapitalisme, voor den Mammondienst, waar tegen Christus zelf gewaarschuwd heeft. Èn het grootkapitaal is niet alleen de vijand van den arbeider, het is het ook van den middenstander, den kleinen kapitalist, en zoo maakt het den wereldrijkdom in plaats van tot een zegen, tot een vloek. Toch gaan wij naar de socialistische pro ductiewijze toe, volgens spr. In het modern© grootbedrijf openbaart het socialisme zich reeds en wanneer wij achterblijven, dan zal het sooialisme der niet-Christenen het werk voltooien, dat echter bij de Chr.-socialisten op een hooger plan ligt, doordat zij aller eerst den nadruk leggen op zedelijke mo tieven. Met een krachtig: Christenen, komt tot ons overl besloot spr. zijn toegejuichte rede. Aan het debat werd alleen deelgenomen door dr. Knuttel, «die uiteenzette de betee- kenis van do ware sociaal-democratie, waar bij de godsdienst als privaatzaak wordt be- schouwd. Het internationaal socialisme kent dan ook niet het Christen-socialisme en hij voorspelt de kleine groep Christen-socialis ten geen toekomst. Als spr. telkens spreekt over recht, dan zegt debater, dat recht niet een vast begrip is, maar dat elke klasse haar eigen rechtsbegrippen hesft. Het loopt énkel over klaase-belangen. De heer Van den Berg vroeg alleen waarom de Christen-socdalisten niet in de S..D. A.-P. zijn opgegaan, zooals Enka het heeft gewild, met behoud van hun eigen godsdienstige! beginselen. De spreker beantwoordde den debater uit voerig. Zijn betoog kwam hierop noer, dat het bij de Christen-socialisten niet uitslui tend en zelfs niet in do eerste plaats gaat om de verbetering der positie van do arbei ders, maar om het scheppen van oen zede lijke wereldorde, zooals zij die zien dat zij door God gewild is. Da bijeenkomst werd te hal fel f met dank zegging door den spreker gesloten. Kamer Tan Koophandel en fabrie ken te Katwijk. II* Bloembollen. Men teelt in dezo gemeente tulpen, krokussen, narcissen, hy acinten, Scilla's en verschilende bijgewas sen. De uitkomst dér tulpenteelt was zoo wel op zand- als kleigrond middelmatig. Veilingen werden niet gehouden. De afne ming van droge bollen was middelmatig de prijs der narcissen was zeer goed, daar entegen werden voor tulpen en Scilla's lage prijzen besteed. In 1912 werd opgericht een Tuinbouw- vereenigingde uitslag der verkoopingen heeft de verwachtingen, die men er vóór de instelling van koesterde, verre overtrof fen. Verhandeld werd tot een bedrag van 31,871. Scheepvaart. In deze gemeente behoorden thuis 37 motorbooten met een laadvermogen van 2,950,000 K.G. 9 kleinere vaartuigen zonder motor met een laadver mogen van 152,000 K.G. Inrichtingen. In verband met de uitoefening van handel en nijverheid. Door de N.-Z. Holl. Tramweg-Maatschap pij werd aan reizigers-vervoer, stadslijn Leiden inbegrepen, ontvangen 232,246,57 aan goederen en diversen 20,047.20. In gebruik zijn 18 motorwagens en 12 aan hangwagens van het één-klasse-type, ter wijl een gedeelte der rijtuigen en de goe derenwagens van de oude stoomtram nog in gebruik bleven. De ondernemers der twee stoombooten hebben in 1912 geen bevredigende reko- ning gemaakt. Er zijn 8 beurt- en veerschepen, n.l. 2 op Rotterdam, 2 op Amsterdam, en Zaan dam, en 4 op Leiden. Te Katwijk-aan-Zee worden ontvangen 68,725 brieven 62,975 briefkaarten, 171,025 drukwerken. 5800 dienstbrievenverzon den 1888 aangeteekende brieven 1625 id. ontvangen, gelost werden 7288 postwissels ad 132,379.71$ en uitbetaald 3657 ad 84,877.60$, ingevorderd werden aan kwi- tantiën 166,235.23$ en uitbetaald 42,828,99$. Onder de 1888 aangeteekendo brieven, waren er 319 met een totale aan gegeven waarde van 132,442.16$. In de Rijks Postspaarbank werd aldaar inge legd 49,043.23, uitbetaald 44,974.99$ Voor de Rijksverzekeringsbank gestort f 3511.93$, uitbetaald ƒ2670.17. Aan zegels werd verkocht tot een bedrag van ƒ3228.39. Yan Katwijk aan den Rijn worden ten deze zeer onvolledige cijfers genoemd, om dat men daar van een en ander geen aan- teekening meer behoeft te houden. Het postverkeer met het buitenland is in deze gemeente betrekkelijk groot j de verhouding van de binnenlandsche tot de buitenlandsche brieven kan zeker gesteld worden op 2:1. Het aantal telegrammen gaat geregeld achteruit; bedroeg dit in 1909 te Katwijk- aan-Zee 24,068 en te Katwijk aan den Rijn 2673, in 1912 waren deze getalen 17,490 en 2056. Het aantal interoommunale en interna- DE VERtflETEEE. 27) .Het volgend oogenblik kwam een ruiter te paard in het gezicht. Mittachip en zijn klork wareD te verschrikt om te kijken. De eerste had aan den teugel' gerukt en bracht zijn mager paard tot staan en nu zaten beide mannen daar met gesloten oogen, klapperende tanden en bestorven gelaat. Beau Brocade bracht zijn paard dicht voor hen en keek nu door zijn zwart mas ker heeri naar die van schrik verwrongen gezichten. Zij amuseerden hem klaarblijke lijk zeer, want hij barstte in lachen uit. „Bij mijn zielDaar heb je een aardig paar vogelverschrikkers! Zoo! ik zie, dat ge stilhoudt, laat nu eens zien wat ge hebt te geven Bij deze woorden opende Mittacmp even zijn oogen, maar het zwarte masker, en de gedaante in den grooten mantel zag er zoo spookachtig, zoo ontzagwekkend uit in de duisternis, dat hij ze aanstonds weer sloot en rillend stamelde: „Genade, edele heer! Wijwij zijn arme mensehen „Armen van geest, meent gel" zei Beau Brocade, terwijl hij de bevende figuur snel vastgreep en heen en weer schudde. ,,Nu Af van je paard I Vlug is het parooll" laa. nog vóór dit commandowoord was riittachip, zijn klerk meesleepend. sidde- r?.n° van zijn paard gevallen. Nu 6tonden Z]J» zich aan elkaar vastklemmend, daar als een ellendig hoopje menschelijke arm- raligheid. „Kom!" sprak Beau Brocadé, zich amu seerend bij dat gezicht. ,,Ik zal u geen kwaad doen Ik schiet nooit op snippen I Maar ge moet uw zakken omkeeren en goed ook, zoo gij vannacht uw reis wilt vervolgen". Hij had Duffy bij zijn kraag gepakt. De kler-k was een al te gemakkelijke prooi voor eenig roover en zich bukkend in den zadel, had Beau Brocade snel een lederen zakje uit diens jaszak gehaald. „Ha ha I Zoowaar ik leef, gumjes I" „Goede heer", begon Duffy met bevende stem. „Luister nu goed nap.r mij, gij beiden", sprak Eeau Brocade, zijn pret over dat tooneel verbergend onder den schijn van barschkéid.„Ik weet wie gij zijt. Ik weet wat gij dezen middag gedaan hebt. Gij hebt arme menschen pachteD afgeperst voor uw heeren, die even hard vaD hart zijn als gij zelf". „Goede heer Zwijg of ik schiet l Daarenboven is het niet dienstig mij leugens te vertellen. Het volkhier kent mij. Men noemt mij Beau Brocade. Ik ken hen cd hun moeiten. Ik hoorde bijvoorbeeld, dat ge der weduwe Coggins twee guinjes afperstet, haar met een proces bedreigend, zoo ze u dat geld niet gaf". „Dit was niet onze schuld, goede heer..." „Vervolgens juffrouw Haddakin, wie gij vijftig shillings afperstet voor een nieuw hek, dat gij niet van plan zijt voor haar te laten makenen dit, ofschoon zij pas haar man begraven heeft en een ziek kind in huis heeft. Ge treedt brutaler op tegen de armen dan tegen mij, nietwaar?" „Het is niet ons geld, mijnheer 1" was Mittachips nederige tegenwerping. „Een deel daarvan gaat in uw eigen zak. Steekpenning heet het; maar ik noem het bloedgeld. Dit is het, wat ik van u hebben wil, en dan nog een beetje er bij voor de armenbus". Hij woog den lederen zak, dien hij uit Duffy's zak had gehaald. „Dit zal voldoende zijn voor de armen bus. Nu moet ik de vijf pond hebben, die gij der weduwe Coggins en juffrouw Had dakin hebt afgeperst. De arme vrouwen zullen er morgen blij om zijn". „Ik heb geen cent meer dan er in dien zak is, mijnheer", verklaarde Mittachip. „Mijn lastgevers ontvingen al het geld van mij. Ik had de pachten voor hen opge haald. Dit verzeker ik u, mijnheer, beste mijnheer, op mijn woord van eer en ik ben een eerlijk man". „Kom hier!" Beau Brocade leidde zijn paard eeD paar stappen terug. „Kom hier!" riep hij nog eens. Mittachip was te bang, om niet te ge hoorzamen. Hij kwam erg hinkend vooruit, „Waarom loopt ge zoo raar?" vroeg Beau Brocade. ,Ik ben een zwak, oud man en rheuma- tisch", kermde hij op een wanhopige ma nier. „Dan zou het beter zijn, vriend, uw laar zen wat te verlichten. Ga zitten on trek ze uit". Hij wees hem een steenklomp aan, zooals die op de heide meer gevonden worden. Maar Mittachip scheen daartoe niet ge neigd. „Goede heerI" wierp hij weer tegen. „Zit neer en trek je rechterlaars uit!" herhaalde Beau Brocade meer beslist en met een vroolijken lach en kluchtig gebaar richtte hij de tromp van zijn pistool op don van schrik verstijfden procureur. Nu was gehoorzamen de boodschap en snel ook. Mittachip verwenschte binnens monds den gemeenen roover vóór hij hem eindelijk zijn laars overgaf. Beau Brocade keerde die om, schudde ze en een zak met klinkende guinjes viel neer voor Jack o'Lanterna voeten. „Geef mij dien zak 1" „Mijnheer I Beste mijnheer 1" kermde Mittachip, terwijl hij den zak met goud gehoorzaam overgaf, aan zijn meedoogen- loozen aanrander. „Erbarming, mijnheer Nu ben ik geruïneerd 1 't Is het geld van Sir Humphrey Challoner. Ik heb het voor hem opgehaalden hij is een gestrenge heer". „Zoo I" sprak Beau Brocade, ,,is het Humphrey Challoner's geld? Nu, oude vo gelverschrikker, Zijn Edelheid zelf zond mij dezen avond naar do heide. Haha!" voegde hij er bij, terwijl zijn vroolijke lach weer klonk. „Sir Humphrey zal pret hebben om de grap. Zeg hem, vriend, zoo gij hem morgen ziet, dat ge Beau- Brocade ontmoet hebt en dat deze aan zijn verzoek zal voldoen". Hij telde wat geld uit den buil en stak dat in zijn zak; het overblijvende gaf hij den verbaasden procureur terug. „Ziedaar!" sprak hij ineens ernstig. „Ik wil alleen restitutie voor de armen, die gij beroofd hebt. Dank den Hemel, dat' heden een engel nederdaalde, die met medelij dende oogen op mij' nederzag, zoodat ik tionale telephoongesprekken neemt daaren tegen jaarlijks toe. In 1912 bedroeg dit 9600 verzonden, 8573 ontvangeninternationaal met Duitsch land verzonden 326, ontvangen 910, met België verzo- den 17, ontvangen 11, alge meen totaal 19,437, tegen 18,148 in 1911. Het actief der gemeentespaarbank be stond op ultimo December aan effecten 72,206, van sehric'* orderingen 34,935.324 het passief inleggelden met gekweekte ren te f 103,644.03 saldo alzoo 3,497.29$. De Kamer en haar Werkzaamhe den. Tot Voorzitter werd benoemd de heer F. E* Meerburg, tot vice-voorzitter de heer W. Taat. Wegens hoogen leeftijd en om gezondheidsredenen bedankten als le den, de heeren A. v. Rhijn, L. Parlevliet en D. Haasnoot. Van af de oprichting had den zij zitting, de heer Van Rhijn tevens als voorzitter. Een woord van oprechten dank wordt gebracht voor al hetgeen zij in het belang der Kamer hebben gedaan. Uitgenomen de werkzaamheden van huis- houdelijken aard, hield de Kamer zich o.m. onledig met het opmaken van het Verslag van Handel en Nijverheid over 1911. Werd aan heeren ceeders en haringhan delaars medegedeeld, dat de buslichting van 2.40 nog dezelfde Duitsche verzending bereikt als die van 1 25. Werd van de directie der N.-Z. Holl. Tramweg-Maatschappij verzocht om 's mor gens ongeveer 9 uren een tram van Kat wijk-aan-Zee te doen vertrekken, opdat een betere verbinding met Amsterdam en IJmuiden tot stand kwamen waarop be richt inkwam, dat te 7.50 een tram van Katwijk zou vertrekken. Werd bij ZEx. den Minister van Water staat andermaal aangedrongen op de open stelling van de vaart naar IJmuiden en de aanstelling eener berghaven te Katwijk- aan-Zee. Werd aan B. en Ws. medegedeeld, dat meermalen voorkomt, dat personen, die van de interc. telephoonverbindingen met IJmuiden en andere plaatsen gebruik ma ken, absoluut niets verstaan kunnen door het meer dan hinderlijk geraas, dat zich bij gesprekken voordoet. Werden ondersteund de adressen van verschillende met name genoemde Kamers aan diverse Ministers of de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Kamerverkiezing; iii Amsterdam 111. De in het kiesdistrict Amsterdam III gevestigde afdeeling der S.-D. A.-P., heeft gisteravond candidaat gesteld voor het lid maatschap van de Tweede Kamer (vac. H. Polak) den heer J. Oudegeest, voorzitter van het Nederl. Verbond van Vakvereeni- gingen. Er zijn door den bestuursraad vaD de vrijzinnige kiesvereeniging „Vooruitgang" pogingen aangewend om iemand te vinden, bereid een Kamer-candidatuur voor Am sterdam IIL aan tc nemen. Mr. B. E. Asscher, die reeds eer candi daat in het district was, verklaarde zich daartoe thans niet bereid. Prof. mr. J. A. van Hamel, eveneens aangezocht, heeft na korten tijd van beraad gemeend de can- didatuur niet te kunnen aanvaarden. Nu zal de bestuursraad de algemeene vergadering van „Vooruitgang" voorstel len, den heer P. Otto te candideeren. in de gisteravond gehouden huishoudelij ke vergadering van de vrijzinnig- democra tische voreeniging werd, op voorstel van het bestuur, besloten het stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer in Am sterdam III over te laten aan „Vooruit gang" en den door die vereeniging to stel len candidaat te steunen. Legerzaken. Nationale militie van 1914. By Kon. besluit is beplaald, dat de lichting der militie van 1914 25,830 man bedraagt, waarvan 500 voor den dienst Ier zee worden bestemd. Aan de verschillende provinciën Is hot vol gend aantal manschappen opgelegd: Noord- Brabant 2397, Gelderland 2948, Zuid-Holland 5963, Noord-Holland 5692, Zeelaud 1055, Utrecht 1192, Friesland 1748, Overysel 1404, Groningen 1432, Drente 824 en Limburg 1185. jo van niets wil berooven dan alleen van datgene, dat die armcü zoo noodig bobben. Nu inoogt gij weer uw knol bestijgen en uw reis naar Brassington vervolgen. Denk er aan, niet van je weg af te wijken en antwoord mij als ik u goeden nacht toe roep. Mittachip en zijn klerk lieteD zich dit niet tweemaal zeggen. Zij bestegen hun paarden zoo snel als hun bevende leden toelieten. Zij achtten zich inderdaad ge lukkig, dat zij wat geld gered hadden uif de klauwen van dien schelm, en gaven zich do moeite niet na tc denken over de oorzaak van hun geluk. En zoo was het magere paard weer aan het loopen met de beide mannen op zijn rug. Zij' hadden bei den nog eens omgekeken, aangetrokken, nu hun schrik voorbij was, door het gezicht van die lange, jonge gestalte, op dien prachtigen volbloed, daar op den top van den heuvel en allengs verdwijnend in de dikker wordende duisternis. Het pad ging hier ineens scherp naar beneden recht uit naar Brassington. Beau Brocade's scherpe oogen, aan de duisternis gewend, keken naar paard od ruiters tot zij allengs uit zijn gezicht ver dwenen Toen riep hij luide uit: „Goeden nacht!" En dof klonk het bevend antwoord terug „Goeden nacht!" Daarop was er weer stilte. De vogelvrij verklaarde was weer alleen op de heide, die zoolang zijn tehuis was geweest. Ze had voor hem niets akeligs of schrikwekkends. (Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 5