flo. 16463 A0. 1913. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Donderdag 2B October. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DKIt ADVERTENTIEN: Van 1o regels ,'1.05. Iedere regel meer 0.17J. Giootere letters naa» plaatsruimte. Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Oents contant elk tiental woorden meer 10 Oents. - Voor het inoasseeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per week 9 Oents i per 3 maanden 2 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post 9 1.65. I DE STATEN DER PROVINCIE ZUID- HOLLAND Gezien de voordracht der Gedeputeerde Staten van 18 November 1912, G. S. No. 22 Gelet op art. 134 der Grondwet en art. 140 der Provinciale wet;. BESLUITEN: I vaat te stellen de volgende Verordening tot het weren van ont sierende reclame. Art. 1. Het is, behoudens vrijstelling door Gede puteerde Staten, den eigenaar of gebruiker van eenig onroerend goed verboden: lo. daarop of daaraan te hebben muren, getimmerten, borden of andere voorwerpen, bestemd en gebezigd tot reclame; 2o. het onroerend goed op eenige andere wijze te bezigen tot ireclame. Dit verbod geldt niet de reclame voor zaken, die worden vervaardigd of verhan1- deld, of voor bedrijven, die worden "uitge oefend op of in het onroerend goed. Art. 2. De verbodsbepaling van het vorige artikel geldt alleen voor het landelijk deel eenen gemeente. Art. 3. Gedeputeerde Staten verleencn slechts vrij stelling, indien naar hun oordeel de réclamé de schoonheid van het omliggende landschap niet schaadt. Gedeputeerde Staten kunnen aan de vrij stelling voorwaarden verhinden. Zij kunnen de vrijstelling ten allen tijde intrekken. Art. 4. Hij, die een der verbodsbepalingen van art. 1 overtreedt of handelt in strijd met een der voorwaarden, bedoeld in het tweede lid van art. 3 wordt gest.ra.ft met .een geld boete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Art. 5. Gedeputeerde Staten zijn bevoegd te doen wegnemen hetgeen in strijd met deze ver ordening is aangebracht. Dit geschiedt niet dan ten minste 8 dagen, nadat de belanghebbende schriftelijk is ge waarschuwd. Art. 6. Met de zorg voor de naleving dezer ver ordening zijn, behalve de bij aTt. 8 van' het Wetboek van Strafvordering aangewezen personen, belast do door Gedeputeerde Staten aan te wijzen personen. Alle in het eerste lid bedoelde personen, hebben daartoe tusschen zonsopgang en zons ondergang het recht van vrijen toegang tot alle gronden en gebouwen, woningen uitge zonderd. Art. 7. Deze verordening kan worden aangehaald als „Reclamevcrordcning". Overgangsbepaling. T'en aanzien van de op 1 September 1913 aanwezige reclames is het verbod van art. 1 tot 1 Januari 1916 niet van tnits van het bestaan cener zoodanige reclame binnen drie maanden na het in werking treden dezer verordening aan Gedeputeerde Staten aangifte wordt gedaan onder ver melding van Oen nauwkeurige plaatsaanduiding; de afmetingen den inhoud dor [reclames in woord of beeld. 's-Gravenhagc, den 15den.Juli 1913. De Staten voornoemd, SWEERTS, Voorzitter. F. TA VENRAAT, Griffier. Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 30 September 1913, No. 33. Mij bekend, De Minister van Binnenlandsche Zaken, (get.) CORT v. d. LINDEN. Overeenkomstig het oorspronkelijke. He Secretaris-Generaal van Binnenl. Zaken, (get.) J. B. KAN. Voor eensluidend afschrift, De Secretaris-Generaal, J. B. KAN. Formulieren voor de aangifte op grond der Overgangsbepaling zijn kosteloos verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie. LeicSen», 23 töctöfeer8. Blijkens een in dit Blad voorkomende publicatie is door de Staten van Zuid-Hol land een verordening op het weren van ontsierende reclame vastgesteld. De verbodsbepaling, in art. 1 dezer ver ordening genoemd, (men zie daarvoor de verordening), geldt alleen voor het lande lijk deel ee.neï* gemeente. Er is vrijstelling van het verbod te ver krijgen, doch Ged. Staten verleenen deze vrijstelling slechte, indien naar hun oordeel de reclame de schoonheid van het omlig gende landschap niet schaadt. Mocht iemand niet genegen zijn de reclame, welke volgens Ged. Staten ontsierend werkt, weg te nemen, dan zijn Ged. Staten bevoegd deze te doen wegnemen en de man, die haar heeft aangebracht, beloopt kans een boete van ten hoogste f 75 te krijgen. Ten aanzien van de op 1 Sept. 1913 aan wezige reclames is het verbod tot 1 Ja nuari 1916 niet van toepassing, mits van het bestaan eéner zoodanige reclame bin nen drie maanden na het in-werking-tre- den dezer verordening aan Ged. Staten aangifte wordt gedaan. Wie er belang bij hebben, mogen de z.g. reclame-verordening wel goed lezen. Wij juichen deze verordening toe, maar zij levert toch nog betrekkelijk half werk, waar zij slechts betrekking heeft op de landelijke gedeelten der gemeenten en niet op de^ bebouwde kommen. Zou het geen overweging verdienen, dat de gemeentebesturen meer dan tot dus verre daaraan hun aandacht gingen wijden 1 Hedenavond zal in ,,De Graanbeurs" de inauguratie plaats hebben van 42 nieu we leden vau den Leidschen Studenten- bond. Wegens den drie-weekschen rouwtijd voor wijlen prof. Tichelaar, zullen uiter lijke feestelijkheden achterwege blijven. -Men meldt uit Amsterdam, dat de gis teren gehouden gewone algemeene vergade- riog van het Genootschap ter bevordering van Natuur-, Genees- en Heelkunde tot nieuwe leden heeft benoemd dr. P. J. Montagne, conservator Chemisch Labora torium, en dr. W. P. Keesom, conservator physisak Laboratorium, beiden te Leiden. Yoor het examen vrije en orde-oefe ningen der gymnastiek zijn geslaagd te Amsterdam de heer M. P. Vrij, van Leiden, en te Breda mej. H. C. Kwak, van Voor schoten deze laatste was leerlinge vaD den heer A. Steyns, alhier. Voor den dienst in Ned.-Indië is be stemd, om te worden benoemd tot onder wijzeres derde kl. bij het open. Europeesch lag. onderwijs mej. J. M. J. M. Berkeljon, alhier. De Minister van Staat dr. A Kuyper. vereenigde gistermiddag aan een diner te zijnen huize in Den Haag verschillende heeren met hun dames, die op eenigerlei wijze in betrekking hebben gestaan tot de ambulance van het Nederl. Roode Kruis naar Konstantionpel, van welke ook dr. Kuyper's dochter deel heeft uitgemaakt. Aan de heeren dr. Roessingh, genees heer-directeur, dr. Polak Daniëls, genees heer-bacterioloog in het gemeentezieken huis, Schadée, architect bij de gemeente werken, in Den Haag, is opgedragen een studiereis te maken om verschillende zie kenhuizen in het buitenland te bezoeken met het oog op de plannen voor een nieuw ziekenhuis aldaar. Aan deze commissie, welke zich o.a. daar toe naar Hamburg en Leipzig zal begeven, is toegevoegd de heer Wenkebach, hoofd commies ter gemeente-secretarie, secreta ris der commissie van bijstand voor het gemeente-ziekenhuis. Het officieuze bezoek, dat H M. de Koningin zich voorstelt aan Amsterdam te brengen, zal plaats hebben op Zaterdag a.s. De Raad van Beheer der Ned. Han- dels-Hoogeschool deelt mede, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amster dam, gebruik makende van de haar krach tens de statuten der Ned. Vereeniging voor Hocjger Handelsonderwijs gegeven be voegdheid, den heer Rud. H. du Mosch, lid -van genoemde Kamer, tot curator der Ned. Ha netels Jloogesohool benoemd heeft. De arr.-rechtbank te Maastricht hoeft ter vervulling der vacature van griffier bij haar college de volgende alfabetische lijst van aanbeveling opgemaakt. mr. E. M. Driebeek, griffier bij het kantongerecht te Goudamr. H. Pleyte, griffier bij dc arr.- rechtbank te Zierikzeomr. Ch. J. M. H. Roebroeck, substituut-griffier bij de arr.- rochtbank te Maastricht. Naar de ,,N. R. Ct." meldt, heeft de directeur-generaal der posterijen en tele grafie aan het personeel kennis gegeven, dat het zijn aandacht heeft getrokken, dat vele ambten, en beambten tot het beplei ten van hun persoonlijke belangen, zooais tot het verkrijgen van overplaatsing^ en zelfs ook van hoogere dienstbetrekkingen, de hulp inroepen van personen, buiten het dienstvak der posterijen en telegrafie staan de, die voor hun adviezen geenerlei ver antwoordelijkheid dragen tegenover de administratie. Door tusschenkomst van invloedrijke personen; van vrienden, kennissen en fa milieleden van den directeur-generaal, tracht men dikwijls gunsten te verkrijgen, die bij inwilliging schade zouden berokke nen aan anderen De directeur-generaal keurt deze handel wijze zeer af en meent, dat het meer aanbe veling verdient, dat een ieder zijn belan gen zelf bepleit, hetzij mondeling, dan wol schriftelijk. In het bestuur vau het Fonds Kerk bouw te Groningen bestaat verschil van meening over den bouw van een Herv. Kerk aan den Oosterweg. Ds. G. Hulsman acht een som van f 30.000 voldoende, de andere leden daarentegen willen een kerk met toren, waarvan de kosten op ongeveer f 70.000 worden geraamd. De Vereeniging tot opvoeding en Ver pleging van Idioten en Achterlijke Kinde ren, van welke de stichtingén 's-Heeren Loo, voor idiote jongens, Lozenoord, voor meisjes, en Groot-Emaus, voor achterlijke kinderen, uitgaan, heeft haar jaarvergade ring gehouden. De vergadering machtigde het bestuur, zoo noodig, een nieuwe leening van flOO.OOO uit te schrijven tegen ten hoogste 5 pCt. Het bestuur wenschte, zoo spoedig het kapitaal daarvoor aanwezig is, over te gaan tot den bouw van een stoom- wasscherij voor de drie stichtingen, één of twee paviljoens op Lozenoord, enz. Na langdurige ongesteldheid is over leden mr. dr. J. E. Millard, griffier van den Raad van Beroep voor de Ongevallen verzekering en privaat-docent in het for meel en materieel administratief recht aan de Rijks-Universiteit, te Utrecht. Mr. W. Heineken heeft bij het hoofd bestuur der Vereeniging voor Vrouwenkies recht een nota ingediend, waarin hij wijst op de nadeelen, die de zaak van het vrou wenkiesrecht door een blanco-artikel in de Grondwet zou ondervinden. Wegens het belang der zaak heeft ge noemd hoofdbestuur een afschrift van deze nota aan alle leden der Regeering gezon den. BODEGRAVEN. De „Sts.-Ort.^ bevat de gewijzigde statuten van de Chr. gym- nastiek-vereenlging „Door Oefening Sterk" alhier. HILLEGOM. Na een rede van den heer H. J. Lingeman, te lïaarlem, is alhier een afdeeling Hillegom en Omstreken van den „Nederl. Barbiers- en Kappersbond" opge richt. Direct sloten zich 12 heeren als lid aan. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren J. de Jong, te Sassenheim,voorzit ter; A. Cos8ee, alhier secretaris; H. v. <L Laan, te Lisse, penningmeester; 'F. de Rooy, alhier, en H. J. Sampion, te Lisse. Staande deze vergadering werd ook beslo ten om vanaf l Nov. a.s. gedurende de wintermaanden op Maandag, Dinsdag en Donderdag de salons om 9 uur des avonds te sluiten. KATWIJK AAN DEN RIJN. De afdee ling Katwijk van de Zuid-Holandsche Ver eeniging „Het Groene Kruis" vergaderde gisteravond in „De Roskam" alhier. De heer H. E. de Ruiter Zijlker leidt bij af wezigheid van den voorzitter op verzoek van den heer G. L. Walter, vico-voorzit- ter, de vergadering. De notulen der vo rige vergadering worden door den secreta ris gelezen en door de vergadering goed gekeurd. De rekening en verantwoording van den penningmeester, over 1912 wordt nagezien door de heeren dr. A. J. van Walsem en J. Minnee Chrz. bij monde van laatstge noemde wordt medegedeeld, dat alles in orde werd bevonden, het batig saldo be droeg f 48.50. Tot leden van het bestuur worden herbe noemd de heeren J. A. de Best en G. L. Walter, in de plaats van den heer J. Hue- ting, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen ds. H. Meyering. Door laatstgenoemde wordt verslag uitge bracht over de vorige Algemeene Verga dering te Rotterdam. Hierna wordt de be schrijvingsbrief behandeld van de 17de Algemeene vergadering, die Woensdag 29 October te Rotterdam in de „Diergaarde" zal worden gehouden. Vooral werd bespro ken de kapitaalvorming voorgesteld door het Hoofdbestuur de vergadering wensch te gaarne te weten met welk doel dit ge schiedt. Afgevaardigden voor die Algemeene ver gadering zijn de n.H. ds. H. Meyering en H. E. de Ruiter Zijlker. Bij de rondvraag, die de sluiting vooraf ging, werd door een der leden aangedron gen op uitbreiding van het ledental. Vele gegoeden toch, die gaarne gebruik maakten van de hulp der afdeeling, verzuimen lid te worden der afdeeling, wat zijns inziens een geheel verkeerd standpunt was. Dc heer De Ruiter Zijlker brengt in wel gekozen woorden hulde aan den afgetre den voorzitter, den heer J. Hueting, voor alles wat hij ten behoeve der afdeeling heeft gedaan en beveelt haar in zijn voort durende belangstelling aan. Hierna wordt de vergadering, die slecht was bezocht, gesloten. NOORDWIJK. De timmerman W. K. stak gistermiddag met een beitel zich in den pols. Nadat dr. Kervel de eerste hulp had verleend, oordeelde hij het noodig, den patiënt te doen overbrengen naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden, voor verdere behandeling. De wond waa vrij ernstig. NOORDWIJK. De besturen der beide drankbestrijdersvereenigingen hielden gis teravond een gecombineerde vergade ring ter bespreking van het „Volkspetition nement voor plaatselijke keuze". De heer B. v. d. Wiel, voorzitter der Ger. Vereen, voor Drankbestrijding, leidde deze bijeenkomst en zette het doel nader uiteen. Dr. Hermanides deed het voorstel dat de beide bestaande vereenigingen, ge lijk reeds meermalen geschied was, ook in deze zaak gemeenschappelijk zouden op treden welk voorstel na eenige besprekin gen werd goedgekeurd. Besloten werd al dus tot oprichting van een plaatselijk Co mité te geraken, en het nemen van zitting in dit comité uit te noodigeu de geestelij ken van alle gezindten, vertegenwoordi gers van werkliedenvereenigingen en an dere vereenigingen, die meer op den voor grond treden, benevens eenige invloedrijke burgers der gemeente die geacht kunnen worden met dit streven in te stemmen. Het voorzitterschap van dit comité werd op gedragen aan den heer B. v. d. Wiel, ter wijl als eerste secretaris zal optreden de heer H. W. Doorneveld, die na de alge- heele samenstelling van het comité zich door eenige adjuncten zal zien ter zijde ge steld. Do tegenwoordig zijnde *eden namen ieder voor zich de uitnoodiging van ande re comité-loden voor hun rekening, ter wijl besloten werd zoo spoedig mogelijk met het voltallig comité te vergaderen. RIJNSBURG. Gistermiddag werd de fa milie De K., alhier, plotseling in diepen rouw gedompeld. Terwijl de vader nog ge woon bezig was in de schuur achter zijn woning, bleef hij plotseling dood. SASSENHEIM. In het Raadsverslag komt voor, gezegd door den heer War- naarer wordt betaald voor het risico, waarom het niets onbillijks is, wanneer de gestorte premies moeten worden terug be taald. Dat is foutief, wat ook blijkt uit den voorgaanden zin. De heer Warnaar wilde juist de gestorte premies niet terugbe talen. Wat door velen nog niet is opgemerkt, doch waar wel de aandacht aan mag wor den geschonken, zijn de hier en daar door de tram aangebrachte bordjes, vermelden de de vaste stopplaatsen. We zijn 't zoo gemakkelijk gewend, waarom deze vaste stopplaatsen in 't eerst wel eens wat las tig zullen zijn. Toch is 't een goede maat regel. Op uitnoodiging van de Chr. J.-V. „Volg mij", alhier, is in de Ned -Herv. Kerk opgetreden ds. D. A. v. d. Bosch, van Nieuw-Vennep, met het onderwerp „De zaak des Konings". In zijn voorwoord wees spr. op de ont zettende macht van den dood, door den mensch terecht genoemd „De Koning der verschrikking." De gedachte aan deze machtigen zou verschrikkelijk zijn, als wij niet wisten, dat er een Koning was, mach tiger dan de dood. Over dezen Koning, Jezus Christus, den Zone Gods, en Diens zaak, zou spr. het woord voeren Spr. toonde eerst aan, dat Jezus is de almachtige Koning, die over dood en graf triomfeertdaarna, de Koning des vredes, die den vrede in oen arm menschenhart wil geven, en vervolgens als de barmharti ge Koning, die nimmer een bedroefde, zoe kende ziel afwijst, om ten slotte Hem voor te stellen als den Koning der heerlijkheid, zittende op zijn hemelsche troon, ter rech terhand Gods. Besprekendede zaak van dien Koning, betoogde spr., dat, hoewel het plicht van den Christus is zijn aardsche zaken te be hartigen, het werken voor de zaak van Ko ning Jezus het voornaamste moet zijn, om dat het eerste slechts geldt voor dit leven en het laatste van eeuwige waarde is. Zoo moet iedere geloovige mede-arbei den aan de zaak van Gods Koninkrijk, het geen een groot voorrecht is. Doch men zal altijd moeten „beginnen in Jeruza lem", dat is ons eigen hart. De jongelingen werden door spr. met ernst op hun roeping gewezen, terwijl spr. eindigde met allen toe te roepen, mede te strijden voor de zaak van Koning Je zus, maar dan in het teeken dat Constan- tijn de Groote zag, toen hij ten strijde trok, n.l. het teeken des kruiscs,, met het opschrift: „In dit teeken zult gij over winnen". Met gespannen aandacht werd de begaafde redenaar tot het einde toe door het talrijk opgekomen publiek gevolgd. TER-AAR. De Raad is bijeengeroepen tegen a.s. Maandagmorgen, te elf uren. WARMOND. De Raad van Warmond vergadert Dinsdag a.s., des morgens te tien uren. Op de agenda komen voor Adres van uitwoning van den burgemeester pensi oenregeling der gemeente-ambtenaren verlenging contract met den Leidschen Keuringsdienst voor eet- en drinkwaren. WASSENAAR. In de vergadering van den Volksbond zette de eerw. adviseur de reeks der aangekondigde lezingen voort en sprak heden over 't onderwerp „Bonden". Aangetoond werden doel en nut der bon den. De eerw. eproker besloot zijn rede met een aansporing om leden te werven voor den „Volksbond". Gesproken werd over de oprichting eener teekenschool. Het bestuur deelde mede, dat een paar leeraren zijn aange zocht en dat dezen zich zeer waarschijnlijk met het onderwijs zullen belasten. Het hangt natuurlijk van het aantal deelnemers af of de cursus doorgaat. Tot Zaterdag avond kan aangifte geschieden. Opgericht werd een onderafdeeling voor de „bouw vakken". Van de aanwezigen gaven zich een twaalftal als leden op. Ook voor deze vereeniging is toetreding nog opengesteld. Maatschappij voor Toonkunst te Lelden. Hengel berg-eon eert. Het was weer 'n groot muzikaal genot, het beroemde orkest on eter zijn uitnemenden leider te hooren, en het programma zal den meesten hoorders stellig wel hebben voldaan. Vóór de pauze waren de oudere compo nisten aan het woord. De eeuwig jonge Zauberflöte-ouvorture trof ons weer door haar liefelijkheid (zouden wij ook nog eens een symphonic - den meester mogen hooren en grooten indruk maakte het concert \oor strijkorkest van Vivaldi. Welk een prachtigen klank ontwikkelde het orkest in dit nummer en hoe mooi wa ren de Soli. Het Adagio is een juweel 1 Het eerste deel van dit concert zou echter o. i. bij ten eenigszins langzamer tempo nog meer old -en. Dc Unvollendete symphonie van Schu bert werd prachtig gespeelder waren momenten in var exercerende schoonheid. Hoe onvergankelijk mooi is deze muziek toch Na de pauze kwam voor het meerendeel van het auditorium als noviteit de Sympho nie Fantastique van Betlioz reeds uit 1830 dateerende, maar geheel den indruk ma kende van een zeer modern werk. Naar wij vernemen, heeft de t'-jd er voor ontbroken om nog een korte toelichting van dit opus in het programma te geven. Zij zou anders zeer gewenscht zi;"u geweest bij dit belang wekkende stuk programma-muziek, dat zoo veel schoons heeft, en door Mengelberg in derdaad schitterend werd weergegeven. Het eerste deel voldeed zeer. evenals het tweede, de dansmuziek, die licht en lie felijk voorbij stuift, ronder ooit banaal te zij ij. Het derde deel lijkt ons wat lang uitge sponnen en niet altijd even belangwek kend, ondanks mooie gedeelten (een woord van bijzondere hulde aan den paukenist!) Do Marsch is daarentegen weer indruk wekkend, ook door het prachtige slot en het laatste deel is, wat het ook bedoelt! te zijn, een ware Heksensabbat, vol gril lige klanken-combinaties en eigenaardige' effecten, waartoe het slagwerk veel bij draagt, dat bijzonder effectvol wordt ge bruikt. Wij blijven Mengelberg erkentelijk voor de kennismaking met dit uiterst be langwekkende werk. De zaal was uitste kend bezetwel een bewijs, dat hot pu bliek liet loffelijk streven van de Maat schappij voor Toonkunst op prijs stelt. Chr. JoDgeliugMvercenigiug; „Dient den fleer." Gisteravond hield deze Leidsche Jongo- lingsvereeniging haar 35ste jaarvergade ring in het Wijkgebouw Levendaal, alhier- De zaal, op fraaio wijze gedecoreerd met groen en bloemen, geleverd door den heer J. C. Verbiest Jr., Rijn- en Schiekade, was door leden, afgevaardigden en genoodig- den, waaronder prof. dr. Pijper, tamelijk bezet. Ook het vaandel der Vereeniging prijkte te midden van die sfeer van bloe men- en plantengcur. Als verrassing gaf de vioolclub „T. O. O. O." eenige stukjes muziek en wel op uit< nemende wijze. Nadat er gebeden en gezongen was, hield de voorzitter der Vereeniging, do he Duyker, een voorrede, waarin hij alle* hartelijk welkom heette, terwijl hij er te vens op wees, dat mannen, die vooraan op het gebied van de wetenschap staan,J belangstellen in dc Christelijke jongelings- verecnigingen. Vervolgens lichtte de voor zitter een gedeelte uit de Heilige Schrift Mattheus 20, toe, dat dcor hem direct n dc opening was voorgelezen. Nu las de voor zitter o. a. het schrijven voor van den bur gemeester jhr. mr. dr. De Gijsclaar, waar in deze de Vereeniging hartelijk geluk' wenschte. Daarna kreeg dc heer Jac. Arnoldus eer ste secretaris, het woord voor het jaarver slag, waarna onder het drinken van een kopje thee en onder de tonen van een stuk je muziek een oogenblik werd gepauzeerd. Na deze tussehenpoozen kwam dc beer Couvée aan het woord voor behandeling van het onderwerp „Wat kan er billijker wijze voor en van een Christelijke Jonge- lingsverceniging gerraagd worden V' Hij schetste o. a. het doel van een Chris telijke J.-V., n.m. het Christelijk leven ou der de jongelingen op te wekken; verdes

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1