Eetbare lelies. Pelskweekerij. RECEPT. STOFGOUD. allïsIÏBBE pa mag liopen eens een sterftecijfer te be reiken van niet meer dan 10 per duizend en dit zou jaarlijks de redding wezen van gansche scharen menschcn, die nu sterven. Wat de landverhuizing betreft, de ken nis der wereld zal haar jaarlijks doen toe nemen en dus het blanke ras over den ganschen aardbodem versterken. Het staat dus niet vast, dat het zwaarte punt der blanke beschaving zich van Euro pa naar Amerika zal verplaatsen, alhoewel de mogelijkheid van een zoo gewichtige gebeurtenis, die het aanschijn der wereld zou veranderen, niet uitgesloten is. Lelies en rozen behoor en gewis tot onze fraaiste tuinplanten. Kunnen de laatste grootendeels hier te lande worden voort- gekweekt, anders is dit met het meerendeel der Lelie-soorten, die bijna alle uit Japan worden ingevoerd. Londen is tegenwoordig de hoofdmarkt voor deze fraaie bloemplan ten, en taen duizenden kisten met leliebollen worden daar jaarlijks ingevoerd. Lang niet algemeen bekend is het echter, dat de leliebollen, vooral in J^pan, veelvul dig gegeten worden en een werkelijk uitne mend voedsel opleveren. De leliesoorten, die het meest gegeten worden, zijn de Lilium Tigrinum of Ryori Yurd (braadlelie) en de Lilium concolor pul- chelhim of Himi-Yuiï (prinseslelie). Een scheikundig onderzoek heeft bewezen, dat deze lelies inderdaad een uitnemend voedsel zijn. Ook uit de bollen van Lilium G-lehni wordt een meelsoort bereid, waarvan koeken worden gebakken; doch gewoonlijk worden zij gekookt en met suiker toebereidzij leve ren dan een zeer smakelijk gerecht. Zij heb ben ongjeeveer den smaak en de vastheid van boon en, enkele soorten hebben echter een min of meer bitteren smaak, die voorname lijk voorkomt in de rangen der buitenste schubben, die er om deze reden vaak afge peld worden. De bolletjes, die veel in de oksels der bla deren, vooral van Lilium Tigrinum, voor komen, worden gebraden en de bloemblade ren worden ook wel als salade gebruikt. De cultuur der Yama-Yuri, de algemeene volksnaam voor de lelie-bollen, is zeer een voudig. Op 1 H. A. kunnen Tuim 100,000 bol len geplant wordende grond moet vrij goed bewerkt zijn, en beginnen de planten te bloeien, dan Vrorden de bloemknoppen er uit gebroken, waardoor de ontwikkeling der bol len zeer in de hand wordt gewerkt. Niet zel den komt hiet dan ook voor, dat zij een door snede van pLm. 10 c. M. bereiken, en bollen van 1/2 K. G. zijn dan ook geen zeldzaam heid. De prijzen der bollen zijn natuurlijk groo tendeels afhankelijk van de kwaliteit, de groote en het jaargetijde; gewoonlijk be draagt de prijs echter 2 cents per stuk. Ongetwijfeld zullen de leliebollen in do binnenlanden nog wel veel als voedsel ge bruikt wordenof dit thans aan de kust plaatsen 'nog het geval is, betwijfelen wij. Sinds de vraag naar leliebollen voor Europa zoo sterk toenam, beeft de cultuur voor den lütvoer een zeer groote vlucht genomen en zeker is de prijs, die er voor export bedon gen kan worden, hooger, dan wanneer zij voor consumptie bestemd zijn. Om het uitaterven der pelsdie ren tegen te gaan, heeft men van verschillende kan ten moeite gedaane deze dieren kunstmatig aan te kweeken. Er zijn in Canada en in de Versenigde Staten z.g. farms, waar de boer zich uitsluitend bezighoudt met zijn pelsdieron, zooals hier een boer uitsluitend koeien houdt. Dat een ,,vossenboer", er rij ker bij wordt dan bij ons een koeboer, kan uit de volgende cijfers blijken. De jaarlijksche markt, die de verschillen de ..fox-farmers'- organiseeren, wordt be zocht door de vertegenwoordigers der groote bonthuizen van de heele wereld; Frankrijk ea Duitschland zijn daar even goed vertegenwoordigd als bijv. Rusland of China. Daa-r betwist men elkaar de mooiste kostbare huidjes, en het spreekt vanzelf, dat de farmer ze. ten slotte laat aan den meestbiedende. Nog meer dan de en kele huiden zijn de levende dieren waard. Yoor een ,,vossenbaby" bijv. worden een voudig fabelachtige prijzen betaald. Op de markt van 1912 werd een stel zwarte vossen van twee jaar, en geboren op een farm, op het eiland Pririce-Edward, ver kocht tegen 5003 p st.een ander stel van denzelfden leeftijd liet men tegen 4000 p. st. Jonge dieren, pas in het voorjaar gebo ren, werden betaald met f 22,000 en f25,000. De cijfers toone-n wel aan, boe voordeelig deze nieuwe tak van veeteelt is. Men beden ke verder eens, hoe miniem de kosten van den farmer geweest zijn. Hij heeft eenvou dig de dieren gevangen, ze naar een over- heiüd strik land getransporteerd en daar verzorgd; eenige schuren en een omheining waren voor een bagatel gebouwd. Om ook de teelt van andere pelsdieren te bevorderen, heeft het Departement van Landbouw der Yereenigde .Staten aan den Dierentuin te Washington een \v aar ne mingsdiens t ingesteld voor de ontwikkeling der hermelijnen en skunks. Reeds paste men aan de oostgrens van Maryland, waar nog reusachtige oppervlakten braak liggen, met veel succes de teelt van muskusratten toe. Vermeldenswaard zijn verder de resultaten van een ambtelijk onderzoek, waaruit blijkt, dat men de moerassen voordeeliger voor pelsdieren-teelfc kan exploitecren, dan voor landbouw, dank zij de hooge prijzen, die bet publiek voor kostelijk bont betaalt. Warme appelpudding. 170 gr. rijst, 780 gr. zure appelen, 1 L. melk, 130 gr. suiker, 70 gr. zoete amandelen, dezelfde hoeveelheid rozijnen, 30 gr. sucade 60 gram rozijnen, 50 gr. boter, 3 eieren. Bereiding: Als de melk aan de kook ge bracht is, de gewa-sschen rijst er bijvoegen en zachtjes gaar laten worden. De appelen in vieren snijden, vermengen met de zacht geworden rijst en te zamen laten koken tot de appelen moes geworden zijn en alles een stijve massa is. Vervolgens de suiker door roeren, de gewasschen rozijnen, de gesn p- perde sucade, boter, eierdooiers en het laatst het .stijfgeklopte eiwit. Alles in een met boter ingewreven puddingvorm doen, deze sluiten en in een pan met kokend wal ar plaatsen gedurende ongeveer 2 uren. Men kan bij den pudding ook saus presentee ren. Het bestaan van standen" is geen kwaad wel de enge ideeën van de leden dier standen. De domme overmoed van den soldaat de lamme eenzijdigheid van gediplomeerde lie den; de brutale durf van verwaten guldelin gen moeten geroeid worden uit het veld hunner vooroordeelen door het jonge ge slacht van goeden huize, gevormd door stu die en oordeel. Op de aristocratie van den geest en het hart rust de heilige taak, deze wereld tot de best mogelijke te maken. Yan de democratie zelve moet gij weinig ver wachten. Wie uit l et volk omhoog zijn ge stegen,-behooren meest tot de ergste bour geois. Wolfgang. De onaangename lengte. Mijn vriendin is zoo lang, dat zij gerust voor de zuster van wijlen Goliath zou kun nen doorgaan. Herhaaldelijk heeft haar oet reeds onaangenaamheden berokkend. Op zekeren avond zit zij in den schouw burg. De loge, waarin zij gewoonlijk zit, was niet meer vrij, alleen kon zij nog maar een parketplaats krijgen. De voorstelling begon dadelijk nadat zij haar plaats had ingeno men en onmiddellijk klonk achter haar het geroep: Zitten, zitten!" Steeds onrustiger werd zij, toe» zij be merkte, dat dat geroep haar gold, en zij be sloot eindelijk haar plaats te verlaten. Nauwelijks echter is zij daarvoor opge staan, of van een der achterste rijen roept een stem: „Nou gaat me dat mirakel ook nog op d'r stoel staan!" Een andere maal is zij verdwaald. Over een stapel planken heenkijkend, ziet zij een tuinman aan het werk, wien zij Daar den weg vraagt. Deze kijkt naar haar op en zegt: „Rijd u maar altijd recht uit, dan komt u er van zelf." De vorm der aarde. Een onderwijzer vertelde den kinderen iets over den vorm der aarde. Om het-hun duidelijk te maken-, nam hij zijn snuifdoos, die bolvormig was, uit den zak. Eenigen-tijd later kwam de schoolopziener die allerlei vragen aan de kinderen stelde over taal, geschiedenis, enz. Zoo stejde hij bij de aardrijkskuude-les o. a. de M'aag, welke vorm de aarde had,. Alle kinderen .zwegen. De onde-rwijzer liet stilletjes zijn snuif doos zien om hen een beetje te helpen. Toevallig echter had hij nu zijn zilveren snuifdoos bij zieh, die hij anders alleen 's Zondags droeg. Eén van de kinderen stak nu trotsch den vinger op en zei: ,,Xn de week rond en Zondiags vier kant!" Een slimmerd. Bediende (in boerendierherg tegen zijn baa-s),,'t Is heerlijk weer, en er zullen dus zeker veel dames uit de stad hier komen. Weet u wel, dat we niets hebben als koud vleesch, brood, kaas en boter?" Kaïstelein: „Dat hindert niet. Je schrijft de heele spijskaart vol met al wat lekker is, en dan streep je alles weer door, behalve koud vleesch, brood, kaas en boter, dan kua- nen ze zien, wat ae zouden kunnen gehad hebben." S oho one taaL Uit de loterij-prospe-ctus van een Deen- sche firma „Tezelfdertijd word een nommerkartje en jen lotje uit de beide trommels getrokken en tezamen op een touw doorgestekt welk officiel opbewaard word. De vaststelling van de toestand van de touw steït ten laat ste met welk lotie een nomme-r uitgekomen is." Eierensoorten. Uit een insoh rij vingsbil j et een er lande lijke landbouwtentoonstelling: „Eieren van leden der Y. P. N. met brui ne schaal met vermelding van ras en ouder dom der legsters. „Eieren van leden der V. P. N. met witte schaal met vermelding van ras en ouderdom der legsters. „Eieren van Eenden, Ganzen en Kalkoe nen." Provinciale Journalistiek. Uit het verslag van de onafhankelijkheids feesten: „Nog eenige dagen bleef men onderling beraadslagen, totdat eenige warme harten de hoofden bij elkaar staken om in die wijk zelfstandig feest te vieren." Zonde. Een oude dame, die een vriendelijkheid wilde zeggen over de preek van den nieuwen dominee, zei tot hem: „Heusch, dominee, wij wisten niet wat zonde was, vóór u de pastorie hier. betrok!" Op een Sohoenmakersnota. „Voor gevoelige voeten houd ik mij min zaam aanbevolen: Beeldspraak. „De bladen steken telkens met spelde naar de zitdeelen der Kamerleden, die maar geen plaats willen maken voor de meer be- teekenende partij genoot en uit het afgetre den kabinet."

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 22