Het gouden paleis vau Nero. Het blanke ras. lijn voor de waarde van den nieuwen spoor weg niet meer blind; men vond zelfs plot seling, dat de spoorwèg niet snel genoeg reed. Men kon toen in een courant lezen Bescheiden vraag. Is er niet een middel om het bedelen aan den Potsdamschen spoor weg tegen te gaan Onlangs is bijvoorbeeld een man met een houten been bijna tot Steglitz langs den spoorweg met den trein medegeloopen en heeft hij door zijn opdrin gerigheid het publiek in den wagen voort durend lastig gevallen. De eerste Pruisische spoorweg was niet de eerste spoorweg in Duitschlandin 1835 werd, zooals bekend ia, als eerste Duitsche spoorweg de lijn NeurenburgFürth en' twee jaar daarna, in 1837, het eerste groote spoorwegtraject in Duitschland, Leipzig Dresden, voor het verkeer geopend. Het beroemde paleis van keizer Nero in Rome, het zoozeer bewonderde en indertijd innig gehate wonderwerk van den Keizer, wordt sedert eenige jaren door een Duitsch. privaat-dooent, dr. Wee ge, nauwkeurig on derzocht. In het jaarboek van het Duitsche affohaeologisch Instituut brengt hij gr ver slag over uit. Het was Nero's plan zijn paleis in de stad en ©en tuin buiten de stad tot een groot paleis te doen samen smelten. Nu lag tus- schen het paleis en dien tuin een groot dal, dat geheel gevuld was met kleine, hoekige steegjes en dicht bevolkt was .door het Romeinsche plebs. Kalm liet de Keizer er een groote passage doorheen maken. Nau welijks was men hiermee begonnen, toen de groote brand uitbrak, die het geheelo centrum van Rome in de ascli legde, en ook in die dicht bevolkte stadsdeelen woedde. Zooals te begrijpen, zal de Keizer het blus- schen van den brand niet aangemoedigd hebbenvandaar dat men in hem den brand stichter zag. Van algemeen© bekendheid is het, dat hij de Christenen als welkome zcm- denbokken gebruikte. Eerst kort geleden is er op gewezen, dat de brand in een Juli-nacht bij volle maaai is uitgebroken, wat toch zeker<Kvel de meest jmogelijk ongunstige tijd is tot brandstich ting. In elk geval had de Keizer nu ruimt© gekregen. Het gouden paleis maakte vóór alles indruk door zijn geweldige afmeting. De opzet was zóó groot, dat in de portiek een 120 voet hoog bronzen beeld stond, dat Nero's trekken droeg. Behalve een ver bazend groot meer, waaromheen gebouwen met torens lagen, op de wijze van een stad, zag men akkers, wijnbergen, grasvlakten en bosseken, die met tamme en wilde dieren bevolkt waren. Er was gelegenheid te baden in stroomend zeewater en in zwavelhou dende bronnen, die uit de buurt van Tivoli aangevoerd werden. Het plafond van een eetzaal was ver schuifbaar, zoodat een Ire gen van bloemen en kostbare parfums op de gasten kon neer dalen. Een gToote ronde eetzaal draaide dag en nacht om zijn eigen as. Goud, edelge steente en schelpen versierden het inwen dige; men trof er ivoren plafonds en be roemde beeldhouwwerken aan. Hier werd de Laokoon, in het jaar 1488, gevonden; naar de plaats, waar hij gestaan heeft, heeft Wee ge tot nu toe vruchteloos gezocht. Nero was van meenixig, dat hij nu pas mensehe- lijk ging wonen, de voltooiing van het ge heel heeft hij echter niet beleefd. Zijn op volgers verwaarloosden den bouw, ook we- gens^ de verbittering, die hij opgewekt had, pn richtten voor het volk het .Colosseum en •de Titusthermen op. In 104 legde een brand het gebouw gedeeltelijk in aseh en Trajanus bouwde daarop zijn Thermen. In de middeleeuwen bijna verdwenen, wekte het paleis sinds de Renaissance de belangstelling der mensclien. Weege vond aan de muren vele bekende namen van kunstenaars van de vijftiende tot de acht tiende eeuw. De mooist bewerkte zaal moet in het midden van het paleis gelegen zijn geweest. Het geschilderde plafond levert nog een verrassend mooden aanblik op; het ia in vakken verdeeld van gouden, warm xoode en blauwe kleur. Een en twintig beschil derde paneelen 'zijn verloren gegaan. In een lange gang bevindt zich nog een pestig Meter lange 'plafondschildering. Hier heb ben de Romeinsohe Renaissance-schilders hun voorbeelden gehaald, die men zelfs nu nog aantreft. In 'een andere zaal vond Weege zes gToote schilderingen, o. a. Hector's af scheid van Andromache voor de poort van Troje, dan ziet men hier Paris voor Helena. Eerst een uitgraving, die dringend noodig is, zal 'meer lioht brengen omtrent wanden en vloer. In een nis van deze zaal heeft naar alle waarschijnlijkheid de Laokoon ge staan. Veuve Clicquot. Het product van de wijnbergen van Cham pagne, dat naar de weduwe Clicquot is ge noemd, zorgt er wel voor, dat haar naam niet wordt vergeten. Mevrouw Clioquot kan teredht als weduwe worden aangeduid, want van haiir aeht-en twintigste tot haar negen-en-taohtigat© jaar heeft zij den weduwentsluier gedragen. Bar- be Nicole Clioquot was de dochter van baron Poucardien, een maire van Rheims, en huw de in 1788, toen zij negentien was, een of ft oier, die wegens verwondingen uit den dienst was gegaan met pensioen. Francois Marie Clicquot wijdde zich met ijver aan de verbe tering van zijn wijnbergen in Champagne en toen hij rn 1805 stierf, kwam zijn jonge weduwe aan 't hoofd van de zaak te staan en zette zijn werk met zooveel succes voort dat de fabrikaten van de firma een wereldroem verwierven. Niet weinig droegen daartoe bij de latere oorlogen, waardoor troepen uit alle mogelij ke landen naar Frankrijk werden gevoerd. Zij plunderden haar voorraden maar de „bar baren'' werden daardoor ook apostel, die den room van den bruisend-en drank naar alle streken voerden. Veuve Clicquot werd onmetelijk rijk en bewoonde het piachftge slot Bouircaidt zij deed veel aan weldadig heid en was een vtouw vol naastenliefde. Op haar naamdag, den dag van de Heilige Barbara, de schutspatrones van de artille rie, werden ©r op het slot schitterende fees ten gegeven. Reclame in modernen zin beoefende zaj niet. Toen het huds Moët et Chandon met haar in concurrentie trad en aan alle dan seressen van de Groote Opóra manden met flesschen van haar fabrikaat zond, deed zij dat voorbeeld niet na. Haar dochter trouwde met gTaaf De Chevigné en haar kleindoch ter met graaf De Montermart. (,,De Aarde en haar Volken") Een der meest bekende Engelsche econo misten, Chiozza Money, heeft een zeer be langrijke studie gemaakt over de bevolking der aarde. ,,De Ned." ontleent er het vol gende aan. Op een 100 millioen na kunnen we die bevolking niet schatten maar het totaal moet wel zijn tusschen de 1600 k 1700 mil lioen. Daartusschen komen de blanken na tuurlijk slechts voor een klein gedeeltein het geheel 580 millioen, waarvan tweeder den de bevolking van Europa uitmaken. De aangroei der Amerikaansche naties is snel geweestzij werden aangeworven door landverhuizing uit de Oude Wereld- naar de Nieuwe, doch de overmacht van Europa in de leiding der wereld blijft on geschokt. Hier volgt een schatting in ronde cijfers van de bevolking van Europa in 1913 Engeland 45,600,000 Frankrijk 39,800,000 Duitschland 67,000,000 Rusland 140,000,000 Oostenrijk-Hongarije 50,600,000 Italië 35,200,000 Spanje 19,800,000 België 7,600,000 Holland 6,200,000 Zweden 5,600,000 Noorwegen 2,500,000 Denemarken 2,800,000 Zwitserland 3,900,000 Portugal 5,400,000 Balkan-Schiereiland 24,000,000 De twee meest opvallende zaken in deze statistiek zijn1. Het feit, dat Duitschland spoedig het dubbele der bevolking van Frankrijk zal tellenin 1870, bij het uitbre ken van den oorlog, was hun bevolking nagenoeg gelijk. 2. Het overwicht van Rus land voor het getal. De ontvolking in Frankrijk is voor dit land een ramp, die gelijk staat aan een Sedan of oen Waterloo. In Engeland en Duitschland zakt het geboortecijfer even eens en daarenboven verliezen deze landen alle jaren bevolking door landverhuizing. Rusland telt nu in Europa alleen 140,000,000 zielen. Weinigen kunnen zich voorstellen, dat Rusland alleen in Europa zooveel zielen telt als Engeland, Frankrijk en Duitschland te zamen. Buiten Europa telt Rusland nog 35,000,000 inwoners en zijn bevolking groeit jaarlijks aan met millioen 2ielen. Wie kan voorspellen welke rol dit machtige volk in de toekomst der wereld zal spelen? Rusland is het groote vraagteeken in de toekomstzijn natuur- rijkdommen zijn ontzaglijk en de bevolking groeit sneller dan in eenig ander land. Laat ons nu de oogen richten naar de bevolking van Amerika: Vereenigde Staten Canada N ew-F oundland Mexico Argentina Brazilië Chilli Peru Bolivia Uruguay Nicaragua Costarica Guatemala Engelsch Guyana Columbia Engelsch Weat-Indië Columbia Panama Ecuador Honduras Totaal 97,000,000 7,500,000 200,000 16,000,000 6,800,000 18,000,000 3,500,000 3,800,000 2,000,000 1,200,000 500,000 300,000 Looo,ooo 300,000 4,000,000 1,700,000 4,000,000 400,000 1,200,000 700,000 167,000,000 Totaal 456,000,000 Ondanks de landverhuizing naar Noord en Zuid-Amerika telt dus het Amerikaan sche vasteland nagenoeg slechts het derde gedeelte der bevolking van Europa. De schaal zal wel wat gaan overhellen, doch nog niet ond,er het thans levend geslacht. De Unie zal weldra 100 millioen zielen tellen en jaarlijks wint zij door geboorten en landverhuizing 2 millioen, iets meer dan de helft van den jaarlijkschen aanwas van het Russische Rijk. Ondanks alle pogingen telt Canada tot heden nog slechts de bevolking van Londen, doch niets is zoo zeker dan dat Canada zich eens tot een machtigen Staat zal ontwik kelen en hetzelfde mag men wel voorspel len van Mexico, Brazilië en Argentinië. Een groot deel der 167 millioen bewoners van Amerika behooren tot andere dan de blanke rassen in 't geheel moeten er daar 120 millioen blanken wonen, wanneer we de half-blocden er bij rekenen. Voegen wij die 120 millioen blanken bij die van Europa, dan vinden wij in 't ge heel 576 millioen blanken voor Europa en Amerika, ongerekend de 7 millioen, die in Zuid-Afrika, Australië en Azië wonen. In 't geheel komen we tot 5S3 millioen blan ken zooals wij hierboven zeiden slechts het derde deel der wereldbevolking. Wat zal nu de toekomst brengen Drie factoren van groot belang dienen in aanmerking genomen te worden bij het antwoord op die vraag. De eerste is het zakken van het geboortecijfer, bij alle blan ke naties, bijzonderlijk in West-Europa. De tweede is de vermindering van het sterf tecijfer. De derde is de toenemende land verhuizing van de Oude naar de Nieuwe Wereld. Wat het dalen van het geboortecijfer aan gaat, het voorbeeld van Frankrijk toont, welk gevaar het blanke meesterschap over de wereld loopen zou, indien heel de Chris tenheid in haar geheel dit voorbeeld vol gen moest. Wat het zakken van het sterftecijfer aangaat, die daling zal volhouden, doch er komt eenmaal toch een grens aan. Euro-

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 21