No» LEIDSOH BA&BLAB, Saterdag 18 October. Derdo Blad Ani&o 1913 Buitenlandseh Overzicht. Brieven van een Leidenaar. Overwerkte nieren Ingezonden. Pe Duifcscke kroonprins heèft door de Welfische kwestie weer een geschil te meer met zyn. vader gekregen. Juist kan men zeggen, dat de Welfische en daarmee de Brunswijksche kwestie op gelost is of de kroonprins gaat zich. met de zaak bemoeien. Keizer Wilhelm zelf had aangegeven op welke wijze de zaak moest worden opgelost en met de verklaringen van zijn schoonzoon had hij genoegen geno men. zeer tot misnoegen der conservatie ven, die beslist verlangden, dat -Ernst August zou verklaren afstand te doen van zijn rechten op Hannover. De kroonprins heeft den rijkskanselier doen weten, dat hij er anders over denkt dan zijn vader en Bethmann heeft een spe ciale reis van München naar Berlijn ge maakt om een lang antwoord te schrijven van uit de kanselarij. De verhouding tusschen de beide zwagers zal door dit voorval wel hartelijk worden. De Duitsche bladen zijn ook slecht over het aftreden van den kroonprins te spre ken, uitgezonderd de All-Duitsche bladen, die 's keizers zoon toejuichen, zelfs op ge vaar af van geschil te krijgen met den keizer. Voor den R ij k s d a g is in Hamburg een plaatsvervanger voor Jtfe- b e 1 gekozen. Zooals te verwachten was, is de sociaal democratische candidaat Stol- ten met groote meerderheid gekozen. Te .Portsmouth is het eerste Engelsche oorlogsschip, dat met olie zal worden ge stookt, te water gelaten. Deze dreadnought, de Queen Elisabeth", is tevens het grootste schip der Eng .erI- sc li e vloot. De kiellengte van don bodem is 600 voet. Het volle bewapening bedraagt de waterverplaatsing 27.500 ton.-, Engeland wordt reeds weder door een nieuwe staking bedreigd. De post- beam b t o n zijn, naar het schijnt, ontevreden met hun positie. Zij eischen loonsverhooging en herziening van de ar- beidsmdeeling. Zij zóuden voornemens zijn, den minister der Posterijen te verzoeken, aan de regee ring een verzoekschrift te overhandigen, waarin zij vragen om hun eischen in te willigen. Zoo de regeering zich weigerachtig mocht toonen, zou het wel mogelijk zijn, dat 42.000 beambten, leden van den Bond van Postbeambten dezer dagen het werk neerleggen. Het proces tegen den gouverneur van New-York Sulzer, is geëindigd. Voor de be klaagde is het resultaat al heel slecht ge weest. Het einde is dat Sulzer moet heen gaan als gouverneur eu dat Mar.tin Cleynn, die hem heeft vervangen vanaf het tijd stip, waarop het onderzoek in de zaak be gon,- reeds als gouverneur beëedigd is. Tiet besluit is door het hof genomen met 43 tegen 22 stemmen, doch met algemeene stemmen is besloten, dat Sulzer in 't ver volg niet van elke benoeming vanwege den staat moet worden uitgesloten. Dit laatste heeft niets te beteekenen. Tam many heeft fcmlzcr's verdwijnen gewild, omdat hij te zelfstandig optrad. Haar macht zal nu wel weer toenemen en voor Sulzer zal er dus geen kans zijn op eenige benoeming. Het hof heeft de punten 5, 6, 7 en 8 van de aanklacht verworpen, omdat het daarin ten laste gelegde niet overtuigend is bewe zen. In genoemde punten werd Sulzer ten laste gelegdle. verduistering van gelden, gestort voor zijn verkiezingscampagne, ten einde met die gelden te speculeeren 2e. misbrvlik maken ten eigen bate van zijn po- litieken invloed3e. misbruik van zijn po sitie om op de prijzen van fondsen invlbëd te oefenen 4e. pogingen om op de wetge vende macht door dreigementen invloed te oefenen. Over de slechte toestanden in de Amerikaanse he gevangenissen hebben we wel eens zoo een en ander mee gedeeld. Daarvoor wordt nu weer een ont hulling gedaan, die doet zien aan welk.-.on- menschelijk lijden de gevangenen in de Nieuwe Wereld bloot moeten staan. Na een gevangenschap van zes maanden te Atlanta wegens schending van het brief geheim, heeft Juliam Hawthorne, de zoon van den bekenden romanschrijver, een boekje opengedaan over de hel eener Amp, rikaansche gevangenis. Hij verzekert, dat de gevangenen blootstaan aan een behande ling, die neerkomt op een langzamen moord. Be cellen voor eenzame opsluiting zijn een schande voor de V. S. en het voedsel dat den gevangenen wordt voorgezet is walge lijk. CCCCLIX. Toen ik verleden week eenige op- en aan merkingen maakte over het toen pas ver schenen f eestplan voor 19 November, had ik niet kunnen denken, dat daarover nog zoo veel zou gesproken en geschreven worden. Mijn critiek bleek nog mild te zijn geweest in vergelijking van het oordeel dat ver schillende inzenders er over uitgesproken hebben. Ik geloof ook, dat niemand onder ons het programma heeft kunnen verdedigen, 't Is waar, onze Redactie heeft, voorgelicht door ©en der Commissie-leden, veel kunnen be grijpen en dat leidt zooal niet tot vergeven, vaak tot vergoelijken, en wat de burge meester er Donderdag van zeide, was trou wens ook niet veel meer dan goedpraten en verontschuldigen. Het paradijs ligt altijd achter ons en zoo komt nu ook, wat men met eenige overdrij- >,de militaire feesten" noemt, in een 5?.??^e.r ^gücht te staan als zij in werke lijkheid verdient. t Was een aardige optocht des middags, U>oals ik ook eerlijk heb erkend, en de mi- ïre oefeningen op het Schuttersveld wa- ©n ook goed, maar het groote publiek, de sa, waarvoor een eeuwfeest, een 100-ja- herdenking van niets minder dan '8 lands onafhankelijkheid vooral spreken moet en spreken wil, was het niet genoeg, was het te weinig openbaar. Had men den gekostumeerden optocht, die werkelijk de moeite waard was, des avonds bij fakkel-' licht hèrhaald, wat althans weinige finan- cieele offers had gevraagd, dan hadden er ten minste veel meer van kunnen profitee- ren en had het feest meer een algemeen ka rakter verkregen. De z.g. optocht des avonds is geweest een mogelijk wel bedoelde, mislukking en daar door een teleurstelling, die het vuurwerk aan het slot van den avond niet heeft kun nen vergoeden. Onze burgemeester heeft, evenals een en kele 'inzender, terecht gevraagd of wij dan altijd moeten feestvieren met groot gebaar, met optochten en wat dies meer :.ij Ik antwoord daarop met. een volmondig neen Maar ik voeg er aan toe, als dat oor spronkelijk de bedoeling was geweest, dan ware er pok geen half dozijn commissies en. sub-commissies noodig geweest en dan had den deze Commissies maanden te voren ook geen voorloopig programma moeten publi- ceeren, dat veel beloofde en dat als het geheel of zelfs maar voor een deel ten uit voer ware gebracht, ongetwijfeld in brcede kringen voldoening had geschoiiken. Wij hadden stellig met een stille herden king kunnen volstaan, al had daar dan ook bij behoord een meer godsdienstige wijding, die nu ook nog aan dit gedeelte van het programma ontbreekt. Men had bijv., naast de professoren Blok en Knappert sprekers van naam van andere richting moeten vragen. Maar dan had men ook geen andere ver wachtingen moeten wekken, en naast de 3000, die de burgerij zeker ook wel in de meening. dat niet enkel binnenskamers liet eeuwfeest, zou worden herdacht, heeft bijge dragen, geen 3500 van dc gemeente moe ten vragen. Inderdaad, de commissie stelde rich ook ■voor heri wat anders te geven als liet door mij aangevochten programma aangaf. En zoo is het gekomen, dat naar iets an ders, iets meer het verlangen der bevolking uitging en men teleurgesteld was eu van d.eze teleurstelling voornamelijk in het ,,Leidsch Dagblad" uiting heeft gegeven. De feestcommissie heeft, deze uitingen niet met een hooghartig schouderophalen beantwoord. Zij wil niets liever den zoo- velen mogelijk, bevredigen. Daarvan getuigt haar oproep tot de be sturen der verschillende plaatselijke veree- gingeu, om één of twee van haar leden af te vaardigen tot eeü samenkomst, om met de Commissie van gedachten te wisse len over het organise er en van een optocht op den Leidschen feestdag. Ik geloof, dat men daarmede op den goeden weg is. Niet, omdat ik een optocht nu het hoogste acht, wat men voor zulk een feestviering kan uitdenkenmaar om dat men op deze wijze voeling houdt met de bevolking zelf in haar verschillende la gen. Men had dit reeds veel eer moeten doen, maar te laat is het nog niet. Als men eenmaal bij elkaar is, dan kunnen allerlei besprekingen volgen en het behoeft zich niet enkel te bepalen tot het organi- seeren van een optocht. Mij zou het ook wel wenschelijk voor komen, dat er verschillende wijk-commis- sies werdeD gevormd, die bijv. zorgden voor de feestviering in de verschillende wijken door versiering der straten, het maken van eere-poorten of iets dergelijks. Dat de feestdag midden in November valt, behoeft een opgewekte viering niet in den weg te staan. Juist de Novembermaand is stil en een tonig. Er valt geen enkele feestdag in zooals in haar opvolgster December, die St.-Nicolaas en Kerstmis brengt. Aan ijs vermaak valt ook nog niet te denken als in Januari en Februari. Zoo'n ongezochte gelegenheid, om de sombere eentonigheid van November wat te breken door een op gewekte feestviering met de verwachtingen, welke er aan voorafgaan en ,de herinnerin gen, die er van overblijven, mag zeker wor den aangegrepen. En zoo kom ik ten slotte tot den inzen der, die over al dat feestvieren den staf breekt. Ernstig is het leven, zeker, maar juist daarom mag er wel eens een enkele dag doorheen, waann, zonder dien ernst te verliezen, er een beetje jolijt doorheen wordt gemengd. Eu of, wie het mocht tegenstaan, hij blijve thuis of ontwijke voor zoo'n dag de stad! Onze inzender denke eens aan die hon derden arbeiders, jong en oud, die dag aan dag in de fabrieken, werken onafgebroken. Wat is het voor dezulken een heerlijke ge dachte slechts één dag eens niet de la- briekspoort binnen te hoeven te gaan, één dag zich eens te kunnen uitspannen, al wordt dat ook uitvieren, misschien uitspat ten. Beter, ware het, dat men dezen men- schen eens een dag of wat vacantie gaf in den zomer, is gezegd. Maar moet men het mindere versma den, omdat het meerdere nog niet is te verkrijgen. Wij zijn niet allen fabriekërs, toch ook voor vele anderen is een enkele dag, die voor elk wat wils biedt, zeker niet te verwerpen, vooral niet in den een- tonigen wintertijd. En dat de neringdoenden te gelijk eens zóo'n dag een extra-verdienste maken; mij dunkt, dat behoeven we hen niet te be nijden. Ik wil dan ook hopen, dat er na onder ling samenspreken van de verschillende ste delijke vereenigingen met de feestcommis sie nog een f eestplan tot stand komt, dat al len, behalve misschien enkele Nurksen, on der ons kan bevredigen. Als dat zoo komt, verheug ik er mij over, de kat de bel te hebben aangebonden, ook al moest ik daarmede den schijn op mij laden de feestcommissie onaangenaam te zijn. RECLAMES, 4373 61 40 cents per regel. Dagelijks worden door een gezond mensch omstreeks 3040 gram urines tof en 1 gr'ara urinezuur afgescheiden en deze hoeveelheid is voldoende om tot een noodlottig einde te leiden, wanneer zij in het lichaam achter blijft. Alleen uw nieren kunnen u redden, want zij alleen dragen zorg voor het fil-treensn van het bloed. A. Wanneer de nieren echter overwerkt zijn, blijft een gedeelte der schadelijke stoffen in het-bleed achter en dientengevolge gevoelt- gij u" vermoeid en dof, gij begint lastte krijgen van rugpijn, hoofdpijn, stijfheid in de spieren en gewrichten, duizeligheid, be zinksel in het water, waterzuchtige zwellin gen in de enkels of rond de oogen. Misschien meet gij des nachts dikwijls opstaan, of de urinelcozing geschiedt moeilijk en pijnlijk. Wanneer de bovenstaande verschijnselen ver waarloosd worden, kunnen gevaarlijke en ongeneeslijke ziekten der nieren en blaas! zich ongestoord verder ontwikkelen en plotseling, zonder waarschuwing, optreden. Geneest" uw nieren terwijl het tijd is^ leeft zoo rustig mogelijk, vermijdt buitensporig heden van welken aard dan ook, houdt u aan een eenvoudig dieet, en zet e^n kuur met Fester's Rugpijn Nieren Pillen door, totdat, ieder spoor van uw kwaal verdwenen is. Dit geneesmiddel herstelt de goede werking der nieren en blaas, het verdrijft liet urinezuur, de oorzaak* van lendenjicht, rheumatiek, niersteen, enz.; en het voert het- overtóllige water af, waardoor de oor zaak van waterzucht enz. wordt weggenomen- Te Leiden verkrijgbaar1 bij D. M. Krui- singa, Nieuwe Rijn 33, Reyst Krak, Steenstr;41, en D. W. E 'F.'de Waal, Mare 56. Toezending geschiedt franco na ontv; v- post en wissel a f 1.75 voor één, of f 10 voor zes-doozen. ^s°ht de echte Foster's ^Ufe'P'ia Ni eren-Pillen, weigert elke .doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. Gemeen tebegrootiiig Kntwjjk 1914. Blijkens de begrooting, die ter visie ligt, worden de ontvangsten voot 1914 geraamd op 117,077.83, tegen 112,373.98 in 1913. Op verschillende posten is dan ook een hooger ontvangst te verwachten. Inkomsten uit bezittingen als huur van huizen en an dere gebouwen staan ongeveer 200 hooger uitgetrokken, in verband met opbrengst „gemeentewal" en het boTlcnhuis aan het Overrijn te Katwijk-aah-den-Rijn, dat een huur geeft van 75. De raming der land- liuren staat gelijk met vorig jaar, ook de hefting' voor het gebruik van openbare gron den en wateren. Schoolgeld wordt in ver band met opheffing der Burgerschool 100 lager uitgetrokken. Dc opbrengst der schoolgelden voor de bewaarschool wettigt voor 1914 een verhooging van 125. De ontvangsten ter zake van de Gasfa briek voor rente, aflossing en winst komen voor tot een bedrag van 18,442.72.\ deze ontvangsten beloopen voor de duinwater- administratie ƒ2695. Opcenten van 's Rijks directe belastingen, als grondbelasting eh personeele belasting brengen iets meer op Ran in vorig jaar ge raamd, wegens de stichting van meerdere panden.. Hooger wordt uitgetrokken de Hoofde lijke Omslag en wel 1000, wat echter, we gens uitbreiding der bevolking, geen ver hooging van het percentage noodig maakt. Ten gevolge van opheffing van een ver gunning wordt het vergunningsrecht 12.50 lager uitgetrokken. De uitkeering van het Rijk overeenkom stig de artikelen 1 tot en met 9 bis der Wet van 24 Mei 1897 staat uitgetrokken als in 1913. Een bedrag van ongeveer 1000 lager is de bijdrage van het Rijk, krachtens art. 48 lid 1, sub lo der L. O.-wet, als gevolg van de reeds medegedeelde opheffing der bur ger school. Subsidie van Rijk en Provincie in de kos ten der verpleging van arme krankzinnigen ad ƒ1155 is ƒ65 hooger, wijl het aantal dier patiënten met 1 is vermeerderd. Als nieuwe posten staan op de begroo ting de uitkeering uit 's Rijks kas ter beta ling van de tegemoetkomingen aan onder wijzers bij het lager onderwijs, bedoeld in de we£ van 6 Juni 1913, welke post in uit gaaf eveneens voorkomt. De andere nieuwe post luidt verhaal van bijdragen voor pensioen ingevolge art. 46 der Pensioenwet van gemeer\te-ambtenaren 1913 en art. 32 der Weduwenwet voor Gem.- Ambtenaren 1913. Het, ligt n.l. blijkens de uitvoerige toelichting ten deze, om de door de gemeente ten deze te storten bijdragen, gedeeltelijk op de ambtenaren te verhalen, daarentegen den inkoop in het pensioen fonds geheel voor rekening der gemeente te nemen. Wat de uitgaven betreft, kan ten opzichte de eerste afdeeling daarvan, personeel en algemeene bureau-onkosten, worden opge merkt, dat deze behoudens een kleine uit zondering worden uitgetrokken als vorig jaar. De ovengenoemde uitzondering geldt de jaarwedden van de ambtenaren ter Se cretarie. Blijkens de toelichting zal toch op de Secretarie een reorganisatie plaats heb ben een der ambtenaren verlaat dezen dienst om over te gaan naar een andere af- deeling. B. en TVs. stellen voor in zijn plaats aan te stellen een commies-redacteur. Ten gevolge deze verordening wordt deze post 850 hooger uitgetrokken. De 2de Afdeeling: Personeel en andere kosten ter zake van bijzondere verrichtin gen, ad ƒ1250 is geheel geraamd als vorig jaar. De kosten van toezicht op en invordering van de plaatselijke belastingen staan 45 lager uitgetrokken, zijnde het aandeel der gemeente in de kwade posten, wegens Rijks directe belastingen in 1912, welk jaar tot grondslag van de raming strekt gezegd be drag lager. De kosten der politie1 worden uitgetrok ken tot hetzelfde bedrag als in 1913, even eens de kosten van brandweer en openbare verlichting; samen vragen deze afdeelingen van Hoofdstuk III 10,680. De kosten der plaatselijke zorg voor Volksgezondheid en huisvesting, Hoofdstuk IV, zijn 331.47 hooger uitgetrokken dan voor ƒ913; volgens de ingekomen begroo ting voor 1914 der gezondheidscommissie ze tel Katwijk, wordt deze bijdrage van de gemeente gevraagd, terwijl deze post voor 1913 als Memorie" kon worden uitgetrok ken. Voor 1914 wordt evenals in 1913 voör Memorie uitgetrokken de post jaarwedde van een z.g. schoolarts. B. en Ws. deelen mede, dat deze aangelegenheid in 1913 nog geen oplossing heeft verkregen, doch dat hun aandacht er op gevestigd blijft. Hoofdstuk Y, kosten van openbare wer ken, wordt iets lager geraamd dan in 1913, het verschil moet \oornamelijk worden ge zocht in het onderhoud van straten en plei nen, waar men thans met 1422.60 hoopt te kunnen volstaan. Herstraat of vernieuwd zullen worden eenige trottoirs te Katwijk- aan-den-Rijn en te KatwijkTaan-Zee. Voor het onderhoud van den Noordwijkschen- Wa6senaarschen grindweg, dat bij opheffing der Commissie van den grindweg Wasse naarPiet-Gijzenbrug komt voor rekening der gemeente. Uitgetrokken wordt voor dit onderhoud hetzelfde bedrag als aan bedoel de commissie verschuldigd, zijnde 1667.29. De verbetering der gemeentereiniging wordt voor Memorie uitgetrokken. B. en Ws. deeleu mede, dat de onderhandelingen met de firma Blok, te Leiden, tot geen be vredigende oplossing hebben geleid. Naar een oplossing in dëze kwestie wordt nog ge zocht ten einde de daarmede - gepaard gaande uitgaven te kunnen verantwoorden .is deze Memoriepost geschapen. Hefc lager onderwijs vraagt f CC minder dan in 1913, weder gevolg van de opheffing der Burgerschool, in verband waarmede ook de vergoeding of tegemoetkoming aan onder wijzers voor huishuur i 300 lager kan wor den gesteld. Ook de kosten van het in stand houden van schoollokalen en onderwijzers- woningen vragen om dezelfde redeD f400 minder. De kosten voor vakscholen staan evenals vorig jaar voor f 740 op do begrooting, en staan op de Ambachtsteekenschool en de visscherijschool. De kosten va.n het armwezen, mitsgaders subsidiën en bijdragon dan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen, zijn f 350 hooger, waar zooals reeds bij de ontvangsten is opgemerkt, het aantal krank zinnigen met 1 is vermeerderd. Kosten voor handel, landbouw en nijver heid, "uitgetrokken als vorig jaar op f 552. De grondlasten worden f25, de dijk- en polderlasten f 30 hooger geraamd, iu ver- baad met de aangekochte gronden in den- Koestal. De rente d°r geldleeningen vraagt f 460 minder, de aflossingen daarentegen f2500 meer. De verzekering der ambtenaren is f 590, lager uitgetrokken, waar het in bedoebng ligt de voor deze beambten gesloten levens verzekering op te zeggen, nu hun dc g°i°gen- heid wordt geboden toe te treden tot het Pensioenfonds, ten behoeve waarvan, bij de ontvangsten werd! dit reeds vermeld,.wordt voorgesteld een zekfeL gedeelte der bijdrage voor rekening der gemeente te houden. De kosten voor de gemeente. rit de pensioenwet, ten voortvloeiende, zullen dan feitelijk voor de gemeente bedragen ongeveer f 1409. Andere uitgaven, niet onder de vorige HooVlstukk^n behoor en de, worden uitree- trokken ad f 1574.50, onder meer komt hier op voor de post strandhuur en kosten af graven, onderhouden en beplanten daarvan ad. f 10C0, alsmede het onderhoud en de be diening „Kabinet en rijwielbergr»laats" ad f 150. De ontva.ngsten van deze laatste in richting worden begroot op f 90, zoodat deze zeker zeer nuttige instelling de gemeente kost f60. Onder do buitengewone uitgaven staat uitgetrokken f 2000, welke som men beschik baar wenscht te houden voor den aanleg van nieuwe straten of trottoirs. Uit de toelichting blijkt, dat het in de bedoeling ligt om to Katwijk aan den Rijn de Kerk straat en den Zeeweg tot aan het Zwarte wegje van trcttoirbestrating te voorzien. Verder om de bestrating van de havenkom te Katwijk-aan-Zee door te trekken tot een oppervlakte van 18C0 vierk. M. Kosten van aizanding en egaliseeren van Du in gronden ad. f 1400. De in 1913 aangevangen werkzaamhe den in Duinoord ten Zuiden van den straat weg zullen in 1914 worden voortgezet. Do bedoeling is om de gronden vanaf de M, A. de Ruiterstraat tot aan don duinweg Joo- pende langs de villa „Duinlust" af te zan den en te egaliseeren. Verder wordt voor gesteld om het talud van lmt voetpad langs den straatweg van bestrating te voorzien en wel van af den bestaanden trottoir-rand tot aan genoemden duinweg Het totaal der uitgaven, zonder die, wel ke door buitengewone ontva.ngsten .mogen worden gedekt, bedraagt f 117.077.^3, zijnde onvoorzien voor f 943.71 uitgetrokken. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Afdeeling Lisae. In de gisteravond in liet Hotel ..De Witte Zwaan" te Lissa gehouden vergadering van hovengenoemde Vereoniging, deelde de Voor zitter mede, dat door particulieren- van de ,,R. H. Society" in Engeland, een schrij ven was ontvangen, waarin steun cn mede werking werd verzocht voor een op-naam- stellen van tulpen. Deze sleun zou dan moeten bestaan in liet toezenden van tulpen bollen van alle verscheidenheden. Het be stuur had echter gemeend, dat het wellicht zijn nut kon hebben door dit aan païtiL culie'ren gericht verzoek ter sprake te bren« gen in de vergadering. Na eenige discussies) werd echter besloten het verzoek maar voor: kennisgeving aan te nemen en het aan da particulieren over te laten te doen wat hun goeddunkt, omdat men algemeen van meening was, dat de wijze waarop men deze zaak vanwege de ,,R. H. Society" had aangepakt, niet goed was, en het bovendien voor een goede kans van slagen ook veel te laat was, omdat verschillende partijen tulpen reeds geplant waren. Daarna leidde do heer H. Zijp een bespre king in, met het doeL om meer eenheid ini het heffen van forcnsenbelasting te ver krijgen in de verschillende omliggende ge meenten, omdat deze belasting, volgens spre ker, in vele gevallen zeer willekeurig werd geheven. Besloten werd, na. geruimen tijd hierover van gedachten gewisseld te hebben, om hets als een punt van bespreking op de eerst volgende algemeene vergadering in behan deling te brengen. Daarna werden gekozen als eahdidaten voor het hoofdbestuur, in de plaats van de periodiek altredende heeren D. Eggink, te Voorschoten, en C. J. van der Meer, te Noordwijk. de heeren- Tli. Jonkheer te Hil- legom en S. A. van Konijnenburg te Noord- wijk. Vervolgens werd door den heer H. Zijp een bespreking ingeleid met het doel «mij middelen te beramen voor het verkrijgen, van een betere verbinding in den treinenloop van en naarHaarlem, in verband met dn aansluiting naar Ben Helder cn tusscheu- gelegcn plaatsen. Besloten werd aan de hc^- Ten IT. Zijp, J. Morbus' en N. Barnes op te dragen te trachten om van dc omliggende! afdeelingen van deze T er.ecniging, steun en medewerkingte' verkrijgen om gezamenlijk een verzoek te richten aan de Birectio van de TI. IJ:-S.-M;, om bóven,genoemde betere aansluiting naai" het noorden te verkrijgen. Daarna werd een schrijven gelezen van den heer M. Veldhuizen van Zanten, die! in de vorige vergadering gekozen was tob voorzitter, waarin hij mededeelde,, dat hij deze benoeming niet wenschte aan te nemen, zoodat een nieuwe stemming noodig uas. Be uitslag hiervan was, dat bij de tweede stemming als zocdanig w\*rd gekozen de heer A. Verduyn Jr., die echter piet ter vergadering aanwezig was. Bij de rondvraag wees dc lieer Zijp er op; dat de leerlingen van den Rijkstuinbouw- win tere urs us gisteravond naar huis gestuurd moesten worden, omdat het lokaal, waarin deze cursus wordt gehouden, op Vrijdag avond wordt ingenomen door de zangver- ecniging „Loeft, den Heer", en vroag of het niet de plicht was van de Vereeniring om hierin verandering te brengen. Zulke werd algemeen beaamd, en zal er dus ge tracht worden deze kwestie op te lossen. Be heer Van der Veld vroeg hoe of liet stoml met het request aau den Raad inzake de aanlegplaats voer in rischcpcn. Be Voorzitter antwoordde, dat het request aan den Raad é'criclit was geworden, maar dat hierop nog geen antwoord was ontvangen. .Besloten werd, nogmaals een request to rich ten aan d?n Raad. Ten slotte deelde de Voorzitter nog mede, dat er door middel van een inteekenlijsti getracht moet worden gedurende 3 jaoen, een bedrag van f 150 bijeen le brengen! voor het uitloven van prijzen ten behoover van d-e door de „R. TI. Society", in Einge- land, uit te schrijven tentoonstellingen van bloeiende bolgewassen Hiertoe had de af deeling zieh bij monde van den Voorzitter en den heer J. C. Veldhuizen van Zanten, verplicht. Baarna werd de vergadering gesloten. Geachte Redactie! In Uw Dagblad van 15 dezer wordt uit Wassenaar geschreven, dat in den laatsten tijd op verschillende buitenplaatsen zich eek hoorns vertoonen. Wie intusschcn prijs stelt zangvogels in' zijn bosschen te hebben, moet de eekhoorn, weren. Zij zijn schadelijk voor het houtgewas en zij verstoren dc vogelnesten, zelfs dq nestkastjes. Ik heb jaren in Gelderland gewoond en,' kan uit ondervinding spreken, dat jn de meeste bosschen aldaar geen zangvog-el te vinden is. 't Is of zij daar zijn uitgestorven. Maar eekhoorns zijn er des te meer. Hun natuurlijke vijand, de boommarter, is om zijn kostbaren pels zoo gcod als uitgeroeid. Bie taak móet dus door den mensch over genomen v/orden. Hoe aardig het nu ook is om naar de evolutiên vair eeu. eekhoorn te zien, wie zangvogels -waardeert, moet den eekhoorn verdry ven. Een Vogelvriend. Mijnheer de Redacteur Als vader van een der schoolgaande kin deren van de openbare lagere school te Kaag, gemeente Alkcmade, wensch ik langs dezen .weg bekend te maken in welk een vreeseiijken toestand het schoolgebouw van de openbare lagere school te Kaag zich be vindt. De vloerleggers zijn verrot, het houtwerk van de ramen is verrot, de prüfc vaten verspreiden dikwijls een vrecselijko lucht in het portaal en het lokaal. Wanneer de ramen open zijn, tocht het vreeselijk in het lokaal;.zijn de ramen dicht, dan stinkt het er. Be speelplaats gelijk wel een moe ras. Ik vraag mij afZijn er geen wetten betreffende den scholenbouwzijn er geen autoriteiten om d»e wetten te handhaven 1 Wel wordt er sinds een jaar in den gemeen teraad van Alkemade gesproken over de stichting van een nieuw schoolgebouw, maar het blijft bij spreken. Ik weet niet of de Gemeenteraad van Al kemade van plan is, dc zaak zoo te laten blijven, maar wel weet ik, dat verscheidene ouders er verontwaardigd over zijn, dat hun kinderen in zoo'n omgeving moeten' verblijven. Z.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 13