Uit de Rechtzaal. Aeademienieuws. Agenda van de week; BECCHAtf pfUJEN w intercursus zullen aanvangen op Vrijdag 17 dezer, des avonds om zeven uren. Na eenigo discussie werd het volgende voorstel, ingediend door den heer N. M. 'Alkemade, aangenomen: De afdeeling Noord- wijk stelt voor, dat door de Algemeeno Ver gadering besloten wordt tot het instellen, van een commissie, die tot taak zal hebbc-n, een degelijk onderzoek in te stellen omtrent de gegrondheid der herhaaldelijk geuite klachten van te late afleveringen van goe deren (bloembollen) door de H. S.-M., en dat deze Commissie vóór de Maart verga dering" rapport van haar bevinding zal uit brengen, opdat zoo de klachten gegrond blijken het Hoofdbestuur kan worden opgedragen, stappen te doen, om in deze verandering en verbetering te verkrijgen.5' Daarna werden gekozen als candidaten in twee vacatures in het Hoofdbestuur de liec- iren S. A. van Konijnenburg van Noord- wijk (vacature-C. J. L. v. d. Meer) en Th. Jonkheer van Iiillegom (vapature-Eggink). Op een bij liet bestuur ingekomen vraag, of de afdeeling als zoodanig in het bezit is van een pulverisator, werd bevestigend geantwoord, en besloten, dit instrument te doen bewaren bij den penningmeester, bij wien men hem dan ter leen kan krijgen. We vernamen ten slotte nog, dat de dief stallen-commissie, kort geleden nog een pre mie mocht uitkeeren aan de politie voor het actieve optreden bij het doen veroor- deolen van iemand, die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van bloembollen. De diefsiallencommissie was van oordeel, dat der politie deze premie toekwam; men kan verwachten, dat ook een politie-man gevoe lig a s voor zoo'n aanmoediging, en nog beter, dan nu gelukkig reeds het geval is, een oog in 't zeil zal houden. Nadat de voorzitter nog 50 kralen van Gladiolus Panama beschikbaar had gesteld voor de gratis-verloting, werd de verga dering gesloten. Haagselie liechtbaok. Moord door een Lcidsch Student. Men zal zich het sensatiebcricht herinneren, waarbij uit Den Haag werd gemeld, dat een Leidsch student te 's-Gravenhage ccn moord had gepleegd op zijn ra:Lsje, aldaar wonende in de .Van Mcrler-straat. De verschillende bj'zonderheden zijn destijds uitvoerig medegedeeld. De dader was spoedig in handen van de Justitie. De instructie werd tegen hem geopend en heden stond het jongemenseh voor de Haagsdie recht bank terecht. De publieke en de gereserveerde tribune waren stampvol met belangstellenden of nieuwsgierigen, waaronder vele dames. Het O. M. wordt waargenomen door mr. Hane- graaff substituut-officier van justitie. Als verdediger van beklaagde treedt op jhr. mr. ~\V. M. dc Brauw van 's Gravenhage. Beklaagde, door veldwachters binnengeleid, is naar liet uiterlijk zeer kalm. Op de gebruikelijke vragen geeft hij bedaard antwoord, hoe hij heet en oud te zijn 22 jaren, van beroep student, wonende te Dciden en ge boren aldaar. Als getuigen waren gedagvaard, als deskundi gen Dr. L. Polak Daniels, Dr. K. S. de Graag genoesheeren in het gemcenlo-ziekenliuis te 's-Gra- venhage. J. G. Booy, rechercheur van politie, Elisabeth Cafh. Hans, zuster van de verslagenc, Antonio van de Water cn Maria Nclck. Als ge tuigen a décharge de studenten G'. Oberman cn r. Piji. Op de vraag van den president deelt hij mede, dat hij sedert 2d Aug. 1911 met dc verslagenc verloofd was. H;j was gedurende dat engagement altijd zeer goed met haar geweest. Hij is den avond van den moord ongeveer half- acht uit Leiden naar Den Haag gegaan, gekleed met grijze pet en regenjas. Dc revolver had hij toon bij zich, geladen met zes patronen. Hij verklaart, dat hij speciaal met het doel haar te dooden, naar Den Haag ging. Onderweg loopende van dc tram op het Begcn- lesscpïein te 's-Gravenhage naar het huis van zijn meisje, haalde hij don haan reeds over om direct te kunnen vuren. Dat zijn meisje open zou doen, wist hij niet vooruit, 't "Was gewoonte, dat zij dit deed als hot dienstmeisje uit was, wat op dezen avon-l juist het geval was. Toen zijn meisje opendeed heeft hij over onverschillige zak: n met haar gesproken. Hij vroeg of er visite *was. Op haar invitatie om boven te komen ging hij Diet in. Toen zij eenige oogenblikkcn gesproken hadden, vropg zij op eens wat hij toch in zijn zak had. 3d ij antwoordde niet, maar trok# de revolver cn schoot haar in het hoofd. Zijn slachtoffer gaf geen geluid meer. Hij [trok de deur achter zich dicht en ging de 6traat 'op, daar verwisselde hij de ledige hulzen met echcrpo patronen. Pres.: "Was dat nu niet om het te doen voor komen, wanneer men u aanhield, dat men niet ;sou zien dat ge geschoten had Bokl.Neen, ik vond het een vreeselijk gevoel, die ledige hulzen in mijn zak te hebben. Pres.: Zoo 't is toch nog vreeselijker om iemand dood te schieten. Verder verklaart hij vroeger al eens een re volver gekocht te hebben, maar deze is toen door zijn vader afgenomen. Hij had in dien tijd wel eens oen dreigbrief gekregen en daarvoor het wapen gekocht. Dezo revolver heeft hij den Za terdag te voren to 's-Gravenhage in het Waren huis gekocht. Den avond van den moord is hij na zijn daad naar Leiden gegaan en thuis komende is hij toen couranten en tijdschriften gaan lezen. Nauwelijks thuis, kwam er eeu telegram uit Den Haag van het huis van z'n meisje, dat hij direct over moest komen. Hij is toen dadelijk gegaan, vergezeld van zijn vader. Na het bezoek in de Van Merlenstraat is hij gearresteerd. Gedurende deze mededeclingen bleef beklaagde geheel kalm. Dr. Plet, psychiater, te Loosduinen, heeft op last van dc Justitie, een rapport uitgebracht, waarbij hij verklaart, dat beklaagde op het oogeu- blik dat hij de daad verrichtte niet lijdende was aan ziekelijke stoornis van zijn geestvermogens. Dczo deskufidigo heeft met dr. Dcknatcl «en on derzoek daarnaar ingesteld, beiden zijn tot do conelusio gekomen, dat beklaagde behept is met een Psychopatischo Constitutie, die grooto ver wantschap heeft met hysterie. Dr. Plet bevestigt nu onder ecde dit rapport. Dr. Polak Daniëls, die het lijk onderzocht, deelt mede, dat dc verslagene onmiddellijk gedood is door het schot in haar hoofd, achter het rech teroor. Van zwangerschap kan, na microscopisch onderzoek van het lijk geen. sprake zijn. De rechercheur Booy geeft inlichtingen hoe hij het lijk vond bij zijn komst, ten huize van do ver slagene. Toen beklaagde met zijn vader bij het lijk kwam, cn hij zich bekend maakte, bemerkte hij eenige ontroering bij beklaagde. Bij het lijk gekomen was beklaagde vrij kalm, hij "bukte zich tot het lijk en kuste dit, daarbij enkele woorden prevelend. Van ccn "bekentenis is toen geen sprake geweest, eerst later op het politiebureau heeft beklaagde bekend. Beklaagde merkt hiertegen op, dat getuige zich niet bekend heeft gemaakt als rechercheur van politie. Toen hij met zijn vader boven kwam en vroeg wie is u is u de dokter antwoordde getuige, neen, mijnheer, komt u maar boven. De dokter heeft hen toen medegedeeld wat er ge beurd is. Dat hij liet lijk kuste is waar, maar van prevelen daarbij is geen sprake geweest. Getuige A. v. d. Water, die in de omgeving van dc plaats des misdrijf woont, heeft op den avond van 25 April een deur heel hard hooren dicht smijten eii tegelijkertijd iemand hard zien wegloopcn, die nu en dan omkeek. Hij herkent in den beklaagde dezen per soon. Beid. heeft den man niet gezien, maair gelooft wel, dat hij een paar mcnschen aan do deur heeft zien staan. De dienstbode, Maria Nelck, heeft ge zien, dat beklaagde aan het huis van de verslagene aanbelde. Dc zuster van het vermoorde meisje, me juffrouw E. C. Hans, als getuige gehoord, deelt daarna mede, dat haar zuster een zeer verstandig meisje was, dat heel veel van beklaagde hield; nimmer sprak zij over an dere jonge mannen of hield zich daarmede op. Zij weet, dat er bij haar thuis verschil lende brieven zijn gekomen met aantijgin gen tegen de familie Van Jj., deze brieven, waren afkomstig van Zekere juffr. J. van der Post, die vroeger in betrekking is ge weest bij genoemde familie, en later ver pleegd werd in een krankzinnigengesticht. Haar zuster trok zich van al die brieven heel weinig aan. Den dag voor den moord zou, zoo meen de zij, zus met bekl. gaan fietsen, maar deze kwam niet. Later bleek, dat de twee verloofden dit reeds afgesproken hadden. Zus was dien dag heel opgewekt. Op den noodlottigen avond hadden zij thuis bezoek van een dame; men zat ge zellig bij elkaar, toen er gebeld werd. Zus ging naar het raam en trachtte te zien wie er aan de deur stond. „Ik zie een ge daante staan" zei ze. Ze ging naar beneden, omdat dc meid uit was. Getuige hoorde 4 a 5 minuten fluisterend spreken. Door een schot werd het huis in opschudding gebracht. Men schrok hevig en hoorde dadelijk op het schot een deur met een slag dichtslaan. Getuige ging toen naar de trap. Zij rook daar den kruitdamp, maar dacht nog dat 't schot buiten was gevallen. Beneden ko mende vond zij haar zuster zieltogend in den rechterhoek van de vestibule liggen; er was toen nog wel leven bij haar te bespeuren. Met behulp van de buren is toen het arme slachtoffer naar boven gebracht en op de canapé gelegd, waar bleek dat de dood reeds was ingetreden. Kort er op verscheen de rechercheur en den volgenden morgen is het lijk naar het Ziekenhuis gebracht. Kort na den dood van haar zuster werden er bij haar graf een paar briefjes gevon den, waarop met mislukt duitsch schrift en met een bekende hand eenige woorden wa ren gekrabbeld om vergeving. Nog deelde getuige mede, dat de vader van beklaagde, na diens daad, bij haar fa milie is gekomen en heeft gezegd: ,,Denk u er aan, miju zoon hield zielsveel van uw zuster, zij is nu niet meer, maar mijn zoon moet nog door het leven". Ook zou bekl.'s vader de familie eeniger- mato hebben voorbereid op iets, waarvan zij zouden staan te kijken. Dit naaT aanlei ding van mededeclingen van zijn zoon. De getuige a décharge G. Oberman, die beklaagde reeds lang kende, van de 6de klasse van het gymnasium af, kon piede- deelen, dat beklaagde zelden of nooit loog voor hem, vreemde personen, was hij niet erg toegankelijk. Hij kende bekl.'s meisje. Bckl. sprak al tijd in gunstigen zin over haar. Bekl. was altijd trouw en hartelijk te genover zijn vrienden, hij vond hem een sympathiek persoon, die altijd bijzonder hartelyk was. Hij is van mcening dat bekl. de daad heeft bedreven uit bestwil. Over de gewezen meid, J. v. d. Post, sprak hij heel weinig, 't was wel eens ge beurt naar aanleiding van een brief die zij geschreden had aan de familie Tan L Bekl. erkende hierna, dat hij wel eens op de meid geschoten had, toen zij nog bij hem thuis diende, met een windbuksje had hij dit gedaan. Getuige Oberman deelde verder mede, dat hij van beklaagde al eens een geschrift heeft gekregen ovct Godsdienst en Weten schap", hierover heeft bekl. een lezing ge houden in een club van vrijzinnige jonge lieden. Getuige legt dit geschrift over. De heer P. Pijl, student te Leiden, vond beklaagde altijd wel een zeer vreemde per soonlijkheid. Hij oordeelt dat bekl. diep voelt en hartelijk en trouw is. Kort na de daad heeft bekl. hem medege deeld, dat Woensdag voor de daad, een groote droefheid over hem gekomen was. Nu wordt beklaagde voor het hekje ge roepen. De President vraagt hem nu pertinent af, waarom hij de daad bedreef. Hij antwoordt daarop, dat Woensdag voor den avond van den moord, met zijn meisje over een der Singels wandelende, deze hem een mededeeling van inticmen aard deed, waarvan hij hevig schrok. Hij heeft daar 's nachts toen over liggen den ken. Den volgenden dag zou hij met haar gaan fietsen, hij had toen reeds het plan om haar te dooden, maar durfde nog niet. De President maakt hem opmerkzaam, dat hem deze reden zeer onwaarschijnlijk 1 voorkomt. Bestaat er geen andere reden voort vraagt de President, in 't bijzonder met be trekking tot de dreigbrieven, die juffrouw v. d. Post schreef. Beklaagde zegt daarop, dat hij wel vrees de, dat juffrouw v. d. Post iets tegen zijn meisje zou beginnen, maar overigens staat zij er buiten. President: Gelooft ge in God? Bekl.: Ja, President. Ik ben Vrijzinnig Protestant. President: Gelooft ge in een leven na dit leven? Bekl.: Ja, President! President: Gelooft ge aan een straf van God hier namaals. Bekl.Neen President. PresidentMaar hoe komt ge dan tot de daad? Dan moet ge toch ook weten, dat ge niet het recht hebt uw meisj e van het leven •«te berooVen. Gij, die zelf zooveel over Ge loof en Godsdienst hebt gesproken en ge schreven. Dr. Plet, nogmaals als getuige gehoord, verklaart, dat hij bekl. absoluut toereken baar beschouwt. Rechter jhr. mr. Van Meeuwen vraagt den bekl. of hij niet aan zijn meisje heeft gevraagd wie de man was, die met haar intieme relaties had, toen zij hem hiervan iets mededeelde. Beklaagde antwoordde daarop, dat hij daar niet aan gedacht heeft. Deze rechter en de President vinden dit onbegrijpelijk, omdat hij zulke hoogstaande gedachten te haren opzichte had. Zij vinden het niet denkbaar dat hij na die mededee ling rustig met haar voortwandelde en met haar naar een lezing ging, zonder dat hij verdere bijzonderheden vroeg. De Officier van Justitie mr. Hanegraaf, daarna requisitoir nemend, stelde in het licht, dat beklaagde in alle kalmte de voor bereiding tot de daad heeft getroffen. De psychiaters hebben unaniem verklaard dat beklaagde toerekenbaar is. Beklaagde heeft onomwonden bekend. Dc zaak is dus bijzonder gemakkelijk voor het O. M. Het motief nagaande, dat den jon gen tot de daad dreef is voor hem absoluut onaannemelijk Bekl. heeft zonder eenige geldende Teden overtreden het gebod, dat ook voor hem vrijzinnig protestant bestaat „Gij zult niet dooden." Hij begrijpt niet dat bekl. heeft durven be weren wat hij deed, daarmede de nagedach ten is van 't arme slachtoffer nog besmet tende. Heeft dan deze man een hallucinatie ge had Hij gelooft het niet. Een drinker is hij niet. Aan waandenkbeel den lijdt hij niet zeggen de deskundigen. Aangenomen, dat het waar is, wat hij op geeft, dat zijn meisje tegeu hem zeide. Dan nog is de daad onvergefelijk, dan nog heeft hij niet het recht haar het leven te benemen. Vervolgens gaat spr. na de houding van bekl. kort na de daad en b:j de ontmoeting van het lijk. Duidelijk treedt hierbij in het licht het systeem van beklaagde. Een ander moest de daad in de schoenen worden geschoven. Zie zelf de pakken brieven Hier aanwezig van juffr. v. d. Post, die herhaaldelijk driegde. Beklaagde is een zonderling, die* er eigen aardige begrippen op na houdt. Maar het gaat niet aan dergelijke zonderlingen hun gang maar te laten gaan het is de taak der rechterlijke macht te zorgen, dat men tegen dezulken beveiligd is. De daad van beklaagde is afschuwelijk, monsterachtig, zijn houding is onsympa thiek en zoo cynisch mogelijk. Gedurende de gcheele behandeling van de zaak heeft hij geen traan gelaten, ja, op zeker moment lachte hij zelf. De zwaarste straf, levenslange gevange nisstraf kan hem worden opgelegd. Levenslange gevangenisstraf voor een jongen man van 22 jaar. 't Is verschrikke lijk, zegt spr. Maar men kan hem ook een kortere straf opleggen. Hij voor zich is van meèning, dat beklaagde nog eenmaal weer in de samenleving moet terugkeeren en vordert verooxdeeling tot vijftienjaren gevangensstraf wegens moord. De verdediger, jhr. mr. W. M. de Brauw, de feiten uitvoerig nagaande, stelde op den voorgrond dc vraag: Wat moet beklaagde bewogen hebben de daad te bedrijven Ver schillende suppositiën werden door hem ge steld, maar geen dezer mochten naar zijn meening worden aangenomen. Dat een zoo hoog ontwikkeld persoon als bekl. eenvou dig zonder eenig motief een moord pleegt is ten eenenmal© onaannemelijk, te meer, daar het hier betreft het meisje van bekL van wie hij zielsveel hield en die in zijn oog zeer lioog staat. Dat hij iets te verbergen had voor haar en daarom de zoo verschrik kelijke daad bedreef is evenmin denkbaar. Het is zijn overtuiging, dat beklaagde de daad bedreef, omdat hij het meisje voor iets, dat haar overkomen moest, heeft wil len beschermen. Hij dacht werkelijk om bestwil te handelen. De motieven, door beklaagde aangevoerd, vindt, gezien de persoon van beklaagde, alle geloof. Uitvoerig de verklaringen van de des kundige nagaande ontzegde hij de psy chiaters het recht om te -verklaren, zooals zij deden, dat het motief, wat bekl. voor zijn daad opgeeft, niet waar is. Deze heeren zijn daarmede buiten hun boekje gegaan. Zij hebben slechts hun be vinding mede te deelen over beklaagdes geestvermogens. Het rapport van de psychiaters werd in zijn geheel aan een scherpe critïek onder worpen. In een uitvoerig en grooten indruk ma kend pleidooi, geèft hij den aanwezigen een kijkje in bekl. gevoelsleven en betoogt hij met klem, dat bekl. de volle waarheid sprak, toen hij de motieven voor zijn daad opgaf. Hij vindiceert voor zich het recht, dat de rechtbank nauwkeurig worde ingelicht om trent den geestestoestand van bekL en dat is niet geschied. Daar bekl. zelf niets meer te zeggen ha-d, wa-s hiermede de behandeling afgeloopen en werd de uitspraak bepaald op 23 dezer. Gedurende de geheel© zitting was bekl. zeer kalm en was er naar het uiterlijk geen spoor van eenige ontroering te zien. Leiden. Geslaagd zijn voor het docto raat-examen in de Godgeleerdheid de heer G. v. d. Leeuw; voor het candidaats-exa- men in de wis- en natuurkunde de heer L. C. Z. Burwipkel. Voor het candidaats-examen In de rechten mej. S. W. 8. Boot en voor het oindexamen voor den Ned.-Ind. Adra. Dienst de heeren M. van Ryn P. J. Goed!» r Amsterdam. Bevorderd is tot doctor in de scheikunde op proefschrift„Bacte riologische en chemische onderzoekingen over de melkzuurgisting", de heer Jan Smit, geb. te Amsterdam wrpvfcü Heeren Velourhoeden, nieuwe vor- ÏÏDLBLIl men en kleuren. H. A. TIMMER MAN, Nieuwe Rtfn, Hofleverancier. Donderdag* 't Posthof. Smoking-Concert 8 nar. Zondng. Leidsche Schouwburg. ,Het Klein Tooneel", J. H. Speenhoff. Öuur. 't Posthof. Optreden The Great Melachini 8 u u r. Dagelijks tot en met Dinsdag 2! October. Stadsgehoorzaal. ,Van de Kribbe tot het fL*uisw. 8uur.(Vrijdag-, 'Zaterda g-m iddag2uur.) Dagelijks Bios cone Théatre «Imperial". Stationsweg. 8 uur. (Woensdags en Zaterdags ook 2 uur.) JHE3U. Groentensoep, Koude rib, Prinsesseboonen. Het weer in het bnitenland. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt Op het vasteland is overal de weerstoestand verbeterd en de wind zwak of hoogstens matig geworden. Zweden heeft zonnig weer met lage ochtend- temperaturen, Denemarken en de DuUsche Ooalzee kust hebben veranderlijke bewolking met vrij veel zonneschijn. Frankrijk en Zuid- Duitechland nevelige of betrokken lucht mot tijdelijke opklaring. De regenkans ie alleen aan de Noorsche kust van beteekenis. De Britschs eilanden komen onder den invloed van een nieuwe depressie in het Noordwesten, dje vooral in Schotland met regen dreigt en aan de westkust krachtigen wind brengt. In Engeland is het weer nog kalm en Js do lucht novelig, of licht bewolkt 11ECLA31KS, 40 cents per regel. doen wonde-.-én bij gevallen van moeheid en overmatige hersenarbeid. Zij geven een gezonden en verkwikkender) slaap. 4234 8 Ue moord Ie Amsterdam. Omtrent den persoon, die zich by de politic to Amstdrdam heelt aangemeld als do dader van den moord op den zesjarigen De Klerk, wordt nog het volgende vernomen: Sedert vier weken ongeveer was F. Dijkman te Amsterdam woonachtig, na eenlgen tyd in Duitschland ate mijnwerker te zijn werk zaam geweest. Hij ging b\j zy*n moeder in een sieeginde Rozenstraat wonen, waar tevens nog een oom en tante van Dyk man inwonen. D. werd geschetst als een opgeruimde jonge man, die niet in staat wordt geaebt zich aan een efgryseiyko daad als den moord op don jon gen De KJoik schuldig te maken. By was eenigen tijd geloden verloofd, doch deze ver- keermg geraakte weer af. Hy verdiende thans een en ander met vrachtjes lialen en oefende dus thans geen bepaald vak uit. D. moet wel eens beschonken zijn en ook wel eens met de justitie iu aanraking zijn geweest. Dinsdagavond halfnegon ongeveer ging D. met een kwartje op zak uit, om brood te balen, doch hy kwam niet meer in ryn woning terug. Zóoals we reeds hebben meedegedeeld, meldde D. zich by een politieagent als dader van de bekende wandaad aan, met het gevolg, dat by na op het bureau Warmoesstraat te zijn gehoord, ter beschikking werd gesteld van den officier van justitie. D. is in het geheel Diet iemand met een aapachtig" uiteriyk, terwyi hy evenmin werkzaam Ie geweest als karrfider bjj een bierbrouwerij. Dit gevoegd by het feit, dat D. niet erkend is door het broertje van den vermoorden De Klerk, maakt het ©enigszins onwaarschynltJk, dat D. de werkelijke dader is. De politie heeft gistermoigeu e«a bezoek aan de woning vau den 37-jarigen D. go- bracht en kleedaren, aan hem toebehoorend, in beslag genomen. Het onderzoek der politie en justitie duurt natuuriyk nog voort. Door den eommi9saris van politie te Amster dam is de volgende oproeping gedaan: De koopman, die op 29 September 1.L aan de De-Ruyter-kade naby de Stoomponton alhier met een frnltkar gestaan heeft on aan een hem onbekend man, in wiens nabijheid zich een of twee knapen bovonden, voor een paar con ten peren heeft verkocht, wordt ver zocht, zich aan het bureau van politie in de Warmoesstraat no. 48 te willen verroegon. Nader verneemt ,De Tel." echter, dat F. Dijkman, ofschoon niet door het broertje van Hendrik de Klerk herkend, zelf heeft aangegeven, hoe hy den avoüd van Maandag 29 September j 1. van den IJ kant af in de stad is gekomen. Hy had göon gobruik gemaakt van de gemeentepont, doch zich door een vletterman laten overzetten. Hy was toen onder den invloed van sterken drank. Toon hy het veergeld betalon moest, zei hij geen geld te hebbsn en ontstonden er onaangenaamheden tusschen hem en den veerman, mot dit gevolg, dat Dykman door den veerman en eenige politie agenten naar het polltief osthai/ .i ri het Centraalstation werd overgebracht. «»?i - werd hem een uitbrander gegeven. Hy »i toeiï een beige overjas aan en zy'n broek vol modder. Toen hy naar huis word geatuu. voegde hy den agon ten toe: Als jullie wjs' wat ik op myn geweten heb, zouden ju',, me niet laten gaan." De veerman is door de politie opgespou... ook do agenten, die in het posthuis wart-, toen D. met den veerman daar aanw v.i - was, zy'n door den commissaris vanjiet'bureau WarmoaBStraat gehoord en met don arrestant geconfronteerd. ZoowöT de veerman als de politieagenten hebben hem herkend. Het wordt dus, volgens „De Tel.", moor en meer waarscbynlyk, dat hy de dader ls van dan afschuweliiken moord. Een familielid van D. zei, dat deze, gedu rende ccn zestal wek*n ongeveer werkzaam is geweest te Amsterdam, n.l. in een was- scherij. Uit ons onderhoud met den directeur der bedoelde wasscherij, bleek, dat D. door tus- schenkomrt van den heer Jonker, directeur der Toevlucht voor Onbehuisden, aldaar omstreeks 22 Augustus j.l. een betrekking als wasscher bekwam. Dijkman zoo verklaarde de eigenaar der wasscherij deed altijd ijverig zijn best en gaf herhaalde malen blijk vooruit te willen komen. Bovendien was D. zeer netjes en oppassend. Dat ging zoo tot Maandag 22 September, op welken datum hij 's morgens wegbleef. Den volgenden dag kwam hij terug, terwijl hij als reden van zijn afwezigheid gedurenden den vori- gen dag opgaf door een groentenkar te zijn aangereden, tpen hij op weg was naar de wasscherij. Inderdaad hinkte D. Dinsdag morgen, doch dien middag was plotseling zijn kreupelheid verdwenen. De eigenaar onderhield hem daarover en vroeg, of hij niet gelogen had. D. hield evenwel vol wel degelijk te zijn aangereden. Van af dezen dag werd D. door zijn pa troon nauwkeuriger gadegeslagen. Immers, het verleden van D. gaf hiertoe? alle reden. Maande g 29 September, den dag, waarop het knaapje De Klerk werd vermist, was D. opnieuw weggebleven. Des middags zond de patroon een van zijn waschbazen naar de woning van D. om te vernemen, om welke reden hij nu weer weggebleven was. Deze baas kwam niet veel van de moe der te hooren. Alleen zeide zij, dat haar zoon Frans op stap was cn gedronken had. Nog werd de heer Jonker door den was- scherij-eigenaar opgebeld, doch ook deze wist verder niets naders van D. af. Verder had de patroon van D. niets meer vernomen, tot hij in de bladen het eei» en ander omtrent de aanmelding van D. in verband met de bewuste moordzaak las en daarin naar hij verklaarde aanleiding vond zijn bevindingen omtrent I). aaD de politie te gaan mededeelen. Zoowel do eigenaar der wasscherij als diens vrouw, deelden mede, dat D. in al zijn doen en la ten zoo volkomen normaal was en deed, dat zij hem niet tot een zoo gruwelijken moord in staat rekenden. Evenwel vond de vrouw des huizes hem wel onverschillig. Van mis bruik van sterken drank bij D. hadden zij nooit iets bemerkt. In verband met een en ander wat reed3 is vernomen en de terughoudendheid van dé familie van D. zullen de mededcelir.gen van zijn vroeger en patroon voor de justitie belangrijk materieel kunnen opleveren. Van andere zijde vernam men nog, dat D. ook bij de marine heeft gediend en uit den zeedienst zou zijn weggejaagd. Uit een inderhoud met- den vlette.. W. Bergsma, die den verdachte van den moord op Hendr. de Klerk van den overkant aan het IJ naar Amsterdam voer bleek; De vletterraan weet zich van den datum, waarop hij den verdaehten overzette, daar om juist zoo goede te herinneren, wijl hét de sluitingsavond van „E. N. T. O. S." was en hij het toen zeer druk heeft gehad. Tegen halfvier in den nacht kwamen twee personen bij zijn boot. Men informeerde naar den prijs om overgezet te worden. Vervolgens yroeg men de prijs voor het rondvaren. Bergsi o vroeg daarvoor fl per uur, wat goedgevon den we ïxl. Een der mannen gaf den an de? daarop één grilden, om te betalen. Do« 1 toen het op betalen aankwam, had geen eter twee passagiers, naar zij zeiden, geld. De vletterman liet zich dit ni?t welgevallen ent dwong den man, die den g -lden verstopt had, mee te gaan naar het politie-pos is Cen- traa-l-station. Daar werd d? mr gefouil leerd en weldra kwam dc gulden voor den dag, dien hij tussohen ziin kleederen had vérstipt. De vletterman kroeg daarop zijn geld. Tijdens den tocht had de man nog her haaldelijk een mes uit zijn broekzak gehaald. De man had, zoover de vletterman zich her- innert, een ongunstig uiterlijk. Bijzonder zenuwachtig was hij niet. Hij verkeerde eenigszins onder den invloed van stsiken- drank. Geen ©ogenblik heeft Bergsma ge-! meend dat zijn passagier van dien nacht zicli schuldig zou hebben gemaakt aan den af schuwelijken moord. Wel waren zijn klscren bevuild, doch Bergsma dacht, dat zijn pas- sagieer in zijn dronkenmansroes, gevallen was. Hij was dan ook zeer verbaasd te ver nemen, dat de man zichzelf had aangemeld als de dader van den moord op Hendrik de Klerk. Door de politie is gisteren ook het perso neel van de ïolhuisboot gehoord. Niemand kan zich, wat begrijpelijk is, ber inneren den man met een knaa.pje Maandag 29 September j.l. te hebben zien overgaan* Nader verneemt men nog, dat de aan ge-' hou dene verklaard heeft reeds vijftien jaren in de gevangenis doorgebracht te hr,v>1""""5. Of dat juist is kon nog niet geconstateerd wor- den en voor welk feit wilde de man niet zeg gen. Dijkman heeft in Duitschland in d© mijnen geewerkt, zoodat een en ander hij de Duitsche justitie onderzocht zal moeten wot-' den. ECalwnik-aan-Zee. Te IJmuiden is binnengekomen debom. Land bouw en Zeevaart 2" K.W. 118 met 16 last* en de Jogger aKatwyk-aan Zoo 8" K.W. 87 met 28 last.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 2