N<>. 16454- Maandag 13 October. A0. 1913. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. De ramp van de „Volturno." DSCH PKIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1o regela 1.05. Iedere regel meer 0.17 Qrootero lettere naai plaatsrnimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZEIl COURANTt Voor Leiden per week 9 Oents j per 3 maanden I f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn w 1.30. Franco per post a1.6?. ■3 Verorden.ng op de Winkel sluiting met toelichtingen. Exemplaren h 10 Cts. zyn nog aan ons Bureau te verkregen. Vergadering; Tan den Gemeenteraad Tan Leiden, op Donderdag 16 Oct. 1913, dei namiddag» te twee uren. Te behandelen onderwerpen 1. Onderzoek van den geloofsbrief van het ilieuw benoemde raadslid W. Pera. 2. Benoeming van een lid van do Commis- cie van aanslag voor de belasting op bo- idrijfs- en andere inkomsten. (236 en 256). 3. Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de school der 3de klasse No. 7. (258) 4. Verzoek van Mej. H. de KoosO ver diep om eervol ontslag als onderwijzeres in de handwerken aan de school der 3de klas se No. 6. (249) 5. Rekening, dienst 1912, van het H. G.- of Arme Wees- en Kinderhuis. (261) 6. Begrooting, dienst 1914, van het H. G.- of Arme Wees- en Kinderhuis (261) 7. Verzoek van H. J. de Heyder om ver gunning tot het bouwen van een houten schuurtje in den tuin van het perceel Hee renstraat No. 45. (257) 8. Voorstel a. tot verhuring van het perceel Utrecht- sche Veer No. 9 aan H. Boter b. tot het doen aanbrengen van eenige veranderingen aan dat perceel. (253) 9. Verzoek van de Leidsche Duinwater- Maatschappij om vergunning tot uitbreiding van haar buizennet in de gemeente Oegst- geest. (251) 11. Voorstel tot aanvulling van de over eenkomst betreffende de levering van gas in de gemeente' Hazerswoude. (254) 11. Voorstel a. tot aanvulling van het uitbreidings- eu vernieuwingsfonds der Stedelijke Elek triciteitsfabriek met f 8500 ten behoeve van de uitbreiding der electriciteitsvoorziening van de gemeente Voorhout; b. tot vaststelling van den desbetreffen- den begrootingsstaat. (255) 12. Verordening, houdende wijziging der verordening van den 27sten Juli 1911 (Gem. bl. No. 23), regelende den werkkring van de Commissie van Beheer over het krank zinnigengesticht Endegeest", de af deeling voor jeugdige idioten Voorgeest" en het sanatorium voor zenuwlijders ,,Rhijngeest". (262) 13. Verordening, houdende wijziging der verordening van den 27sten Juli 1911 (Gem. bl. No. 24), houdende huishoudelijk regle ment voor het krankzinnigengesticht „Ende geest", de af deeling voor jeugdige idioten „Voorgeest" en het sanatorium voor zenuw lijders „Rhijngeest". (262) 14. Voorstel tot wijziging van het raads besluit van 19 September 1878, betreffende de uitkeering van jaarwedden nó, het over lijden van gemeente-ambtenaren. (250) 15. Voorstel a. tot beschikbaarstelling van gelden voor het aanleggen eeDer rioleering van het Raamland naar den Nieuwen Rijn b. tot vestiging van een servituut ter vast legging van het recht, om een riool te leg gen en te hebben door het perceel sectie K No. 2759. (264) 16. Voorstel van de heeren Fokker c.s. inzake de toetreding tot het in Amsterdam te houden Congres voor Kinderbescher ming. (263) 17. Voorstel a. tot overn ime van marktmateriaal ten behoeve van de bediening der veemarkten b. tot vaststelling van de verordening, houdende wijziging der verordening van 10 October 1912 (Gem.bl. no. 27), regelende de heffing van een belasting onder den naam van „Marktgeld" te Leiden c. tot beschikbaarstelling van gelden voor de overname van het sub a bedoeld markt materiaal en de aanschaffing van nieuwe marktpenningen. (252) 18. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de kosten van op- en inrich ting van een nieuw vast paviljoen voor 48 patiënten, op de weide achter het kasteel „Endegeest". (265) 19. Vaststelling van het le suppletoir ko hier der plaatselijke directe belasting, dienst 1913. (259) 20. Vastelling van het forensenkohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1913. (260) Leiden, 13 Uctober. Naar aanleiding van den 458sten Brief van een Leidenaar in ons nummer van Za terdag 11 October en van de aan ons Bureel bezorgd© Ingezonden stukken" hebben wij ons door het inwinnen t%u nader© infor- matiën bij de Feestcommissie op de hoogte trachten te brengen van de overwegingen, die de feestcommissie 18131913 tot haar feestplan hebben gebracht en van deze het volgende, vernomen Reeds in September 1912 stond op den voorgrond, dao de 19de November als ver jaardag van de omkeering in Leiden als feestdag moest worden vastgesteld, al moest worden toegegeven, dat het jaargetijde voor een feestviering buitenshuis minder gunstig moest worden geacht. Nu hiertegen geen oppositie werd gevoerd, werden in April de feestplannen eenigszins nader uit gewerkt en bekend gemaakt. Dat de taak der feestcommissie niet gemakkelijk was, is duidelijk. Het jaargetij verplichtte tot een feestviering in lokalen het feit, dat Leiden een der weinige steden is, waar jaarlijks (crp 3 Oct.) een algemeene feestviering wordt georganiseerd, maakte het moeilijk iets nieuws, iets pakkends te ontwerpen. Toch is de feestcommissie hierin geslaagd het militaire feest op 8 September is een unicum in ons land geweest; de kleurige, fleurige optocht, de militaire oefeningen op 't Schuttersveld, waarbij haast gansch Lei den tegenwoordig kon zijn, hebben alge meene bewondering gewekt. Met dat feest, besloten met een vuurwerk, had de commis sie een goed deel van hun taak afgewerkt. De tentoonstelling op het Rapenburg heeft zich dezen zomer mogen verheugen in een bezoek, waarover de deskundigen zeer te vreden waren. Yan andere voorgenomen tentoonstellingen kon door bouwvalligheid van het Groot-Auditorium en door buiten gewone kostbaarheid helaas, niets komen. Het programma voor den 19den Novem ber houdt rekening met het jaargetijde en tracht voor allen, oud, jong, rijk en arm, geleerd en ongeletterd, wat te geven. Yoor de schooljeugd met zorg gekozen bioscoop voorstellingen voor ouderen van dagen toe passelijke tooneelvoorstellingen, voor be langstellenden in onze historie lezingen door alleszins bevoegden, voor de gansche bevolking muziekuitvoeringen op straat. Men zal, volgens de Feestcommissie erkennen, dat die programma, vol doet aan de voorwaarde„Elk wat wils" en zich overtuigd houden, dat als dit alles met zorg wordt, voorbereid en uitge voerd, de 19de Nov. zich waardig zal aan sluiten aan den Ssten September en Leiden tevreden zal mogen zijn over de wijze, waarop op die twee dagen de feiten van 1813 zijn herdacht. De heer H. N. Hoogeboom hoopt a.s. Woensdag een kwart-eeuw in betrekking te zijn bij de firma Tieleman en Dros, alhier; eerst als magazijnbediende, daarna als boek houder. Op 23 Nov. a.s., zal het vijftig jaren geleden zijn, dat alhier werd opgericht de congregatie van de broederschap „De H. Familie", van de parochie der Mon-Père Kerk, aan de Haven. De pontificale mis ter herdenking van dit feit, zal 's morgens van dien dag in dat kerkgebouw worden opgedragen door Z. D. H. de Bisschop van Haarlem. Yoor het examen wiskunde L. O. art. 86 is in Den Haag geslaagd de héér M. van Zwieten de Blom alhier. Bij de commissie ter zake van de ouder, domsverzekering ten bedrage ad f 2 (welke in December zal worden uitgekeerd) voor Den Haag, Scheveningen, Rijs%vijs, Voor burg en Looeduinen, hebben zich tot dusver 2100 gegadigden aangemeld. H. M. de Koningin-Moeder zal Vrijdag 17 dezer van Soe6tdijk naar het buitenland vertrekken. H. M. de Koningin-Moeder heeft f 50 geschonken aan de Eerste Friceche Arbei derskolonie'„De Philantroop", te Leeuwar den. Het Anti-Tariefw-Com. heeft Zaterdag in „Krasnaposky" te Amsterdam zijn slot vergadering gehouden, onder voorzitter schap van mr. Th. M. Yerster, Het „Nbld. v. Ned." meldt: Naar wij vernemen, is de waarschijnlijkheid groot, dat tot hoofdcommissaris van politie te Amster dam, in de plaats van den heer Hordijk, be noemd zal worden de beer Th. M. Roest van Limburg, thans hoofdcommissaris te Rotter dam. De heer Roest is aangezocht zioh voor het ambt beschikbaar te stellon. Bij navraag is de ,,N. R. Crt." gebleken, dat er inderdaad eenige kans is, dat de heer Roest van Limburg tot hoofdcommissaris van politie te Amsterdam benoemd zal worden. In de te Amsterdam gehouden verga dering van het Ned. Schoolmuseum werd dank gebracht aan het Rijk, de provincie Noord-Holland en de gemeentebesturen van Amsterdam, Rotterdam, Leiden en Haarlem voor de subsidies, die het bestaan van het museum mogelijk maken. Bij beschikking van -den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is met in gang van 16 Oct. aan mej. P. G. Marsman op haar verzoek eervol ontslag verleend als klerk bij de Rijksverzekeringsbank. Ds. S. G. Binnerts Azn. predikant bij de Doopsgezinde Gem. te Sappeneer, heeft met ingang van Januari a. 8. emeritaat aan gevraagd. Aan het Nat. Chr. Schoolcongres te Utrecht is door duizend personen deelgeno men. B. en Ws. van Middelburg hebben een stratenplan ontworpen, waarin een heel groot deel der stad is opgenomen, dat ten deele met nieuwe en ten deele vrijkomende keien en klinkers zal worden bestraat. De totale kosten beramen B. en Ws. op f 235,700 welk bedrag zij wenscben af te ronden tot f250.000. Yan de 70 jongelieden, die zich voor dienstneming bij het gereorganiseerde in- Btructiebataljon te Kampen hebben aange meld, zijn na geneeskundig onderzoek 57 tot een verbintenis toegelaten. AALSMEER. Daar de ontbonden Plaatse lijke Schoolcommissie op het verzoek van B. en Ws. een weigerend antwoord gaf om de nog in haar bezit zijnde gelden in do 'ge meentekas te storten, en het onder haat be rustende archief ten gemeentehuize te def- poneeren, besloot do Raad de ontbonden] Schoolcommissie te verzoeken overeenkom1 stig het vootrstel van B. en Ws., do in haalr bezit zijnde géiden in de geméentekas tjej storten èn het archief niet te vernietigen^ waarmede zij dreigde, doch het te bewatren totdat later eton niouwo commissie zou zijn. geconstitueerd. („Hbld.") HTTiTjEGOM. Et worden alhier pogingetn aangewend om.' éen vereeniging van haas tóonicaspeletrs op te richten. Het doel zou zijn zich gezamenlijk to oefetnea en later uitvooringen te gevetn. De heeir J. H. M. Balvers, lid van den Raad IdezeT gém'eente, is benoemd tot be- stuUrsJid van den Bond van R.-KL Ge- inéenteraadsleden. Men mieldt ons, dat de as', verkiezing van een gefmieenteiraadslid (vacature wijlen P. H. van Wavören Hzn.) héél wat gembedeiren in beweging bréngt. De Vooruitstrevende Kiesvereeniging stelde den heer J. H. A. Vooiron candidaat; Oen groep arbeiders zal uitkomen met den heel Th. Paase, lid 'en. zelfs nog wel bestuurslid van do Vooruit strevende Kies vereeniging; do A.-R. Kies- voreeniging vergaderde cn stelde toen geen candidaat; do R.-K. Kiesvéreeniging advi seert onthouding als de heere'n Yoor en en Paaso, beiden links, gecandideOrd worden, maar besloot don hoer Voor en te steuinen; als er nog een candidaat door de Anti-R.e- volutionnairen gesteld mocht worden. Ge bleken is, dat door de A.-R. hij de R.-K. Kies vereeniging om steun voor een A.-R. candidaat is verzocht; daartoe zijn de R.-K, •echter niet bereid gevonden. Heden, Maan dagavond, Vergadert de A.-R. Kiesvereeni- ging nog eens, en dan zal besloten worden, welke houding deze Vereeniging zal aanne men. Er bestaat een streven, om vcor de anti-revolutionnaïren een zetel in den Raad meer te krijgen. KATWIJK-AAN-ZEE. In do afgeloopen week kwamen van do Katwijksche visschers- vloot te IJmuiden 36 vaartuigen binnen,' met oen gezamenlijke vangst van 675 last baling of bijna 19 last per vaartuig ge middeld. Zaterdag kwamen hier 3 partijen haring in afslag. Volle haring bracht op per karntje f16,05f 16.25; maatjesharing f 16.05; ijle haring f 13.90f 14steurharing f12,40-— f 13,40; makreel f 9,45—f 11,45. LISSE De Commissie van Toezicht hoeft besloten om de lessen van den Rij lcstui nbouw- wintercursus te doen aanvangen op Dinsdag 14 October in de openbare school. De Lisscr kermis mocht zich gisteren, dank zij het mooie weer, weer verheugen in een zieer groot bezoek. Lx de straten kon men zich niet anders dan voetje voor voetje bewegen. NOORDWIJKERHOUT. Gistermorgen werd de weleerw. heeT H. van W.essol, cand. tot den H. D. in zijn ambt van herder en leeTaar der Ned.-Herv. Gem. alhieT beves tigd door ds. D. J. Kan-es van 's-Hage. Deze herdacht in gevoelvolle woorden het feit, dat het juist 32 jaren geleden was, toen hijzelf als jong candidaat do bevesti ging bijwoonde van ds. O. Schrieke in deze zelfde kerk, en haalde daarom' aan: „Uren, dagen, maanden, jalren," enz. Daarna zong de Gemleente Gez. 503. Het tekstwoord van ds. Karre9 was daarop: „Deuteronomimum" hoofdstuk 31, vers 7 en 8. Aan de. h andoplegging namén behalve den bevestiger, nog vier predikanten deel, n.l. ds. Ter Haar Ronieny van Voorhout, ds. Boeke, van Schoorl, ds. Karros Jr., van 's Hage, en 'ds. Hooyer van Anke veen. 's Namiddags trad 'ds. H. van Wessel voor het eerst voor zijn gemeente op. Hij sprak na-ar aanleiding* van Jesaja, Hoofdstuk 9, vers 7. Zjeérw. richtte zich daarna in 't bij zonder tot do kerkelijke colleges, den be vestiger, den consulent en de verder aanwe zige predikanten, alsmede tot zijn ouders, mevrouw douairière Gevers, enz. enz.; ook de tachtigjarige kosteres kreeg een vrien delijk woord. Daarna; zong de Gemeente Ps. 121 4. De kerk was te klein om alle belangstel lenden to bergen. OUDEWETERING. De Vereeniging voor Christ. Schoolonderwijs hoopt 11 en 12 Nov. het gouden jubileum te vieren van de school, die 9 Nov. 1863 geopend werd. Van het toenmalige bestuur, bestaande nit vijf leden, zijn er nog drie in leven. De tegenwoordige penningmeester neemt getrouw ziju functie waar sedert 1871. RIJNSBURG. Woensdagavond zal de tweede helft van. den Rijkstuinbouwwinter- cursus, alhier, worden geopend. Aan den vorigen cursus, eerste halfjaar, werd door 25 leerlingen deelgenomen. VALKENBURG. De bloeitijd van den „Gouden Regen", (Cytisus Laburnum) do bekende sierstruik, is Mei en Juni. Het mag dus wel als een bijzonderheid vermeld wor den, dat hier nu, bijna half October, op 't bekende eilandje, langs den Rijn, een* jonge heester, tot die familie behoorend, met wel niet vele, maar frisse he bloemen prijkt, die door haar goudgele kleur een aardigi leffect maken tusschen de meer en meer uit komende vaalgrauwo herfsttinten. OveT de ramp van de „Volturno" zijn, behalve wat onder onze telegrammen vermeld .Wordt, weinig hij zonderheden. De „Maandag-Ort." bevat nog bein cn Under "betreffende deze ramp, die ons de angstige .dagen van het „Titanio"-ongeluk wieer in gedachten hrejngt. Hoe velen er het leven verloren het is niet miet juistheid op te geven, maar bijna zeker schommelt het aantal der verdron kenen tusschen de 100 en de 200. Wellicht hadden ook deze ongel ukkigen voor het allergrootste deel gered kunnen worden, in dien zij, als de anderen, aan boord waren achtergebleven, hetgeen, deze „anderen", do gbredden, in tusschen ook wel niet zouden gedaan hebben, als niet alle reddingbooten óf reeds met schipbreukelingen waren weg gevaren óf tegen de romp van het bran dende schip waren verbrijzeld door de woe dende golven, die de ranke bootjes grepen, terwijl zij halfweg aan de takels langs zij gevierd wanen, en ze met onweerstaanbaar geweld tegen de scheepswanden te pletter sloegen. Indien er g^een reddingsbooten waren uit gezet, maar alle opvarenden, dan .gloed van het vuur en de dreigende vlammen zoc* lang mogelijk trotseerend, aan boord van de „Volturno" waren gebleven, dan waren br wellicht slechts zeer weinig mcnschen- levens te betreuren geweest. Intusschen, ware de draadlooze telegrafie biet uitgevonden, on hadde zich aan boord van de „Volturno" geen radiografische post bevonden, dan zouden zonder eenigen twij fel alle opvarenden vain het ten ondergang gedoemde schip zijn omgekomen. Aan deze wonderbare vinding van den menselielijken geest is het te danken, dat binnen betrek kelijk korten tijd een tiental grooto stoom schepen („Carmania", v,La Tourraine", „Min neapolis", „Rappahannock'„Czar",, „Nar- ragansett", „Devonian", „Kroonland", „Grosser Kurfürst" en „Seydlitz"), die zich binnen het radiografisch gebied van het in nood verkoeren de schip bevonden, op do plek van de ramp verzameld waren. En al konden dezen ook uren achtereen zich niet in onmiddellijke verbinding met de „Vol turno" stellen, dit doet [niets af aan de onschatbare waarde der radio-telegrafie, die hier opnieuw een zegen is gebleken. Terecht Schrijft de „Köln. Ztg.": „Dit is ditmaal het verheffende hij deze beklagenswaardige Sramp, dat menschel ijk gemeenschapsgevoel en technisch weten den dood zijn slacht offers ontwringen, dat de menschheid niet meer zoo weerloos en onvoorbereid tegenover de vernietigende macht der elementen staat als vroeger." Het reddingsbooten-vraagstuk is ook hij deze gelegenheid weder ter sprake gebracht, fen ïéeds heeft men twijfel uitgesproken, of el' wel genoeg booten aan boord waren (die overigens, zooals reeds gezegd, niet dan met hot uiterste gevaar konden worden go- stroken). De Européesche nfanage'r van de „Cana dian Northern Steamship Company" van welke maatschappij de „Volturno" ongeveer drie jaren geleden door de „Uranium »Steam- ship Company" werd overgenomen, verklaar de in oen interview met oen vertegenwoor diger van hot „Central News", dat [naair zijn overtuiging, het verbrande schip nicer dan voldoende booten aan boord moest hebben gehad. De „Volturno" had hij vroegere ge legenheden vaak omstreeks 1000 persönon! aan boord gehad, en op dat cijfer was ook het aantal reddingsbooten berekend. Afgaande op de in dit opzicht [nog zeer onvolledige berichten, zou men meen en, dat, behalve de vier totaal verbrijzelde booten, ook nog verscheidene anderen hij de manoeu vres van het strijken zwaar beschadigd moe ten zijn. De geredde passagiers en leden der équipage werden bijna allen van het achter schip der „Volturno"- gehaald, of, in red dingsboeien drijvende opgevischfc, terwijl slechts een betrekkelijk zeer gering aantal veilig met een der reddingsbooten weg kwam, en zich daarmede naar eön der groote mail booten rondom het brandendo schip kon be geven. Het is tot op dit oogenblik nog niet juist bekend, welke .lading do „Volturno" aan bootrd had, maar men gelooft niet, dat deze uit zeer licht ontbrand bars sloffen bestond. Juist daarom is het ~oorloopig zoer inod- lijk, zich de snelheid to verklaren, waarmede de vlammen om rich heen gegrepen moeten hebben. De Volturno" was oen dubbelschroef schip, gebouwd en van machines voorzien doctr de firma Fairfiolds, te Glasgow, in het jaar 1906. Het schip had twee dekken cn mat 340 voet in de lengte, 40 voet in do breedte on 31 voet in de diepte. Hot ver ongelukte schip werd gecommandeerd door kapitein Inch, eeln 36 jarig zeeman, die ©cdei September 1.1. hot bevel over het vaart ui voordo. Als bijzonderheid worde vermeld, dat de bemanning van de „Volturno" in lm jaar 1909 do bemanning van een Eran.sei stoomschip redde, dat midden in den Oeeaar in brand was geraakt. Rampen als die der „Volturno" hebben ge troffen, zijn in de laatste jaren zeldzaam geweest. In vroeger tijden hebben er veo schoidone bragedios van deze soort plaats go- had. Do zwaalrste rampen waarbij brand aan hoolrd de oorzaak was, troffen de „Austria" in 1858 en do „Cospalrick" in 1874. In beide gevallen gingen bijna 6.00 menscheu- levens verloren. Hier volgt een lijstje van de grootste brand rampen aan boord van schepen. 1848. „Ocean Monarch", land verb uiztórs- Bchip van Liverpool, verbrandde op de kust van Carnarvonshire; 178 dóoden. 1852. „St. George," land verb ui versschip; 51 dooden. 1858. „Austria", land verb uizorsschip; 471 dooden 1863. „Bombay", Engelsch oorlogsschip, verbrandde bij Montevideo; 91 dooden. 1874. „Cospalrick", 1 and verb uizerssohip, verbrandde op weg naar Nieuw-Zoekmd470 dooden. J875. „Goliath", opleidingsschip L2 doo den. 1881. „Sol way", K anaals toom bón'!19 dooden. 1883. „Grappler", verbrandde bij Van-, oouver Island; 70 dooden. 1887. „City of Aiontroal", katoensch^ verbrandde.op 400 mijlen van Newfound)am 1890. „Shanghai," verbrandde bij Clil Kiang; 300 dooden. 1892. „Pefcroloa", petroleum tan Icschii- vloog de lucht in bij Bordeaux, 18 dooden. De eerste berichten omtrent de ramp van i- Volturno" werden Zaterdagmorgen tegen 7 uUr te New-York ontvangen. Zij werdqn kc publiek onmiddellijk door speoiale dagblad edities bekendgemaakt. Binnen weinige ure waren do kantoren van de „Uranium''-Maa' schappij, aan do Broadway gelogen, beleger' door bloedverwanten en vrienden van de pas sagiers aan boord van de Volturno." De di recteur dor maatschappij, Thomas zond dad* lijk een radiogram aan kapitein Inch, dio door do „Kroonland" was opgenomen, waarin hij hom verzocht, oen zoo breedvoerig mogelijke verklaring voor do pers op to stellen, en dio onmiddellijk draadlocs te seinen, mot do p.a<- mon der passagiers, waarvan hij wist, dat zij gered waren. Dadelijk werdon cx met verschil lende stoom vaar tmaatschappijon overeenkomsten getrof fen, ten oindc don overlevenden op alle mo gelijke manieren tegemoet te konion en hen, naar liun oorspronkelijke bestemming to zen den of naar iedere andere plaats, dio jsij mochten opgeven. Ook te Londen, on vooral op do bureüh$n' van Lloyds, verwekte liet bericht van de ramp gToote opwinding. Het schip werd op 45,000. pond sterling waarde geschat en men gelooft, dat het ook voor dat bedrag hij Lloyds ver zekerd was. Do verliezen der assuradeurs zou den dus aanzienlijk zijn. Een bericht in de „New-York Herald' meldt nog, dat uit het rapport van do Arno- rikaanscho schoepsinspocteurs, die do „VoD turno" het laatst onderzochten, gebleken is, dat hot schip niet voorzien was van hand- blusschors. Do inspecteurs drongen echter niet op aanschaffing aan, daar het Engelschei Handolsdopartement een dergelijke uitrusting1 niet voor noodig houdt. Do geheelo brand blusch ui trusting van d© „Voltuine" bestond in 450 voet brandslag van 27« duim. Het schip werd to New-York op 13 December 1912 geïnspecteerd en in 1913 nogmaals en word beide keorein al^ in goeden staat vorkeerende verklaard. De autoriteiten vau do Uranium-Maatschap- pij gaven aan hun> agenten to Halifax op dracht, tweo stoomschepen in gereedheid to brengen, ten eindo te vertrekken naar do plok, waar het ongeluk met de „Volturno" heeft 'plaats gehad, ten eindo naar do lijkon d-eirl slachtoffers te zoeken. Het stoomsohip „Ura nium" vertrek "Zaterdagavond naar do plek; dos onheils. 1 Naar wij vernemen bevonden zich aan bootdj van het verongelukte stoomschip „Volturnoi'1 de Hollandscho familie, Mevr. Groenovield—i Do Groot, m'et 4 kinderen uit Dén Haag. Hpfj is eohter niet bekend of deze familie tot Op gered den behoort.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1