N«. 16449 Dinsdai»; 7 October. A®. 1913. feze iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Beau Bi-ocadte. LEEDSCH PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 10 tegels ,'1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letters saai plaatsruimte. Kleine udTerteutiën ran 30 woorden 40 Oeitscontant; elk tiental woordou meer 10 Oents. Voor het incasseerea wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COUKANTt Voor Leiden per week 9 Oents i per 3 maanden 1 f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gerestigd zijn 1 30. Franco per post1.65. (Herplaatsing wegens misstelling). NAJAARSSCHOUW. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien artikel 17 der verordening van den 6den Juli 1899 (Gemeenterad no. 15), laatstelijk gewijzigd bij de verorderuig van den 6den Februari 1913 (Gemeenteblad no. 4); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat rt© beginnen met Maandag 6 October e.k. bullen geschouwd worden; alle wegen, lanen, paden, stiaten, kaden, pleinen, hof jes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benévens de daarin gelegen of daartoe be- hoorende bruggen en andere kunstwerken, voorzoover die bijzonder eigendom zijn, en, zonder verhindering door of van wege recht hebbenden, voor het publiek verkeer open staan en alle wateringen en slooten en de rio len, ter vervanging daarvan gemaakt, be nevens de daartoe belioorende sluizen, dui kers, buizen, toegangskokera en dergelijke werken, voorzoover die bijzonder eigen dom zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 6 October 1913. HINDERWET. Gezien de missive van den Minister van Oorlog van den 3den October 1913, le Afd. No. 2, waarbij worden toegezonden de stuk ken, bedoeld bij artikel 5 der Hinderwet, betreffende de oprichting van een patro- nenbergplaats op het noordwestelijk gedeel te van het terrein bchoorende tot de Doe lenkazerne, deel uitmakende van het per ceel Sectie A. No. 641, Gelet op artikel 6 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat bedoelde stukken op de Secretarie dezer gemeente ter visie zijn neergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 6 October 1913. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan N. C. OVERDEVEST Jr. en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een zuivelinrichting in het perceel Heeren- Btraat. no. 102, Sectie M no. 3293.- Burgemeester cn Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 6 October 1913. Leiden, 7 October. Met inga ng va a 1 Oct. is o. a. benoemd tot commissaris van het Pensioenfonds voor de Gemeente-ambtenaren dr. J. C. Kluyver, hoogleeraar alhier. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland heeft benoemd-tot lid van de Ge zondheidscommissie alhier dr. H. J. M. Boonacker, arts, alhier. Gisteravond had in de Stadszaal al hier do tweede opvoering plaats van de 3-October-Revue. De zaal was zoo goed als geheel bezet. Tusschen een der bedrijven kwam de heer N. Brouwer, voorzitter van de 3-October-Vereeniging op het tooneel om namens genoemde Vereeniging hulde te brengen en dank te betuigen aan de Too- neelvereeniging „Lit-ris Sacrum". Deze dank zeide spr., gold tevens allen anderen vereenigingen, welke hadden medegewerkt om de Itevue zoo goed mogelijk te doen sla gen, waarmede zij de 3-October Vereeniging ten zeerste verplicht hadden. Hierna boodt spreker „Litteris Sacrum" een prachtigen krans aan. In den loop van den avond werd ook nog een krans aangeboden aan de leiders der Revue, de heeren Th. J. Bouwmeester en G. H. Nuesink, terwijl enkelen medespe lenden fraaie bloemstukken werden ver eerd. De 25ste algemeene vergadering van ,,Effatha" zal gehouden worden op Don derdag 16 October in het Nut alhier. Voor het examen Groententeelt der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, te Zutphen gehouden, slaagde o.a. onze stadgenoote mej. W. E. Kronenberg, die de eerste vrouwelijke candidaat is, die in het bezit van het diploma kon worden gesteld. Haar opleiding genoot zij op het Huis te Lande, te Rijswijk, en in de Tuin bouwinrichting van den heer Schuttevaêr, te Nijkerk. De vereeniging „De Practische Am bachtsschool" alhier, zal Maandag en Dins dag der volgende week de inschrijving open stellen voor den avondcursus voor volwas senen. Bij den post- en telegraafdienst is verplaatst de commies vierde klasse de heer L. Boot van Leidén (postkantoor) naar Am sterdam (postkantoor) de commies titu lair de heer P. de Vrijer van Amsterdam naar Aalsmeer. Beroepen is tot predikant bij de Geref. Kerk te Amsterdam ds. J. Douma, te Wa tergraafsmeer, vroeger te Leiden. In aansluiting met het bericht betref fende het. monument op het graf van prof. dr. P. H. Ritter, te Utrecht, dat gemaakt zal worden van terra cotta, gecombineerd met baksteen en zandsteen en hardsteen, kunnen wij nog meedeelen, dat de decora tieve en zinnebeeldige détails in terra cot ta zullen worden ontworpen en geleverd door den heer Willem C. Brouwer, te Lei derdorp (fabriek „Vredelust"). Het Congres voor Internationaal Recht „te Madrid heeft besloten zijn volgende bij eenkomst te 's-Gravenhage te houden, on der voorzitterschap van Staatsraad mr. Jo se piius Jitta. Te Scheveningen is in den ouderdom van 80 jaar overleden de heer B. Pronk, indertijd het hoofd van een der belangrijk ste reederijen. Voor eenige jaren trok hij zich uit zaken terug en werd de reederij voortgezet door zijn zoon Alb. Pronk. Als groot-reeder had hij ook vroeger zitting in de permanente commissie uit de reederij. De ontslapene was een ontwikkeld man. Maandagavond heeft de Raad van Zaandam de artikelsgewijze-behandeling van het wcrkliedenreglement voortgezet. Werd in de vorige zitting besloten, dat de achturendag met ingang van 1 Mei 1914 zou worden ingevoerd, thans werd beslo ten, dat de negenurendag zal worden in gevoerd met ingang van 1 November 1913. Goedgekeurd werd, dat alle werklieden, die in dag- en nachtdienst werken, min stens elke week een vrijen dag zullen heb ben. Van die 52 dagen moeten er minstens 13 op Zondag vallen en van de 13 vrije Zondagen mogen hoogstens 3 wissel-Zon dagen zijn. Ook werden aan de werklieden 10 verlofdagen per jaar toegekend, waarbij zij 10 zullen ontvangen, om van hun va- cantio profijt te kunnen trekken. Een debat van een paar uren volgde daarna over de voorgestelde loonregeling. Met 10 tegen 6 stemmen werd het ver strekkend voorstel, het amendement van den heer Duys aangenomen, waardoor de loonregeling geheel gelijk werd aan die van Amsterdam. Om eenigo cijfers to noe men, vermelden we, dat de minimum- en maximum-loonen werden voor een reiniger f 13.50 en f 16.20, voor een belt- en compost- arbeider 14.04 en f 16.74, voor een schui tenhersteller f 15.12 en f 17.82, voor een boomkweeker f 16.20 en f 18.90, voor een adjunct-smid f 14.58 cn f 17.28, voor een gasstoker f 15.66 en f 18.36, voor een ma chinist f 16.74 en 19.44 en voor een onder baas f 17.28 en ƒ19.93. De stemming was een zuivere partijstem ming, n.l. alle soc.-dem. vóór de aangeno men loonregeling cn alle niet soc.-dem. er tegen. In het begin van het, volgend jaar zal het 8ste reg. inf. te Amsterdam zijn 100-ja- rig bestaan herdenken. De verkiezing (candidaatstelling) voor een lid der Prov. Staten van Noord-Hol land in district Amsterdam V, ter vervul ling der vacature, ontstaan door het ont slag-nemen van prof. mr. D. Josephus Jit ta, is bepaald op 14 October en de stemming en herstemming, zoo die noodig mochten zijn, resp. op Dinsdag 21 October en Dins dag 28 October a.s. Het „U. D." bericht, dat dr. H. F. Jonkman, directeur der Rijks Hoogere Bur gerschool te Utrecht, tegen 1 Sept. 1914 eervol ontslag heeft aangovraagd. Langer dan 23 jaar heeft dr. Jonkman aan het hoofd der burgerschool gestaan. In de onder voorzitterschap van mr. W. F. N. Kolkman, burgemeester van Weert, gehouden vergadering van burge meesters in het Kamerdistrict Weert, is be sloten den Kamerafgevaardigde op zijn 70sten verjaardag, 20 October a.s.., een al bum aan te bieden. Te Vrie6cheloo, bij sluis I, werd heden onthuld het gedenkteeken, gewijd aan de nagedachtenis van wijlen den heer B. L. Tijdens, oud-lid der Tweede Kamer voor het district Winschoten, grondlegger van de plannen tot kanalisatie van Westerwolde. ,,Het Volk" verneemt, dat het ministe rie voornemens is een staatscommissie in te stellen ter uitwerking van het beginsel der k evenredige vertegenwoordiging. Naar ,,De Grondwet'" verneemt, is Vrijdag in het R.-K. gasthuis ,,Charitas", te Steenbergen, overleden de oudste inwoner dier gemeente, Antonius de Mooy, weduw naar van Dymphna Geerstot het laatste genoot hij een goede gezondheid en was slechts drie dagen ziek. Het gezichtsvermo gen was totaal weg sinds lang en moeilijk op zijn gang. Hij werd to Steenbergen ge boren 6 Januari 1808. De gewone audiëntie van den Minis ter van Marine zal Vrijdag a.s. niet plaats hebben. HAARLEMMERMEER. Omtrent den bie- tenoogst hoort men algemeen, dat het ge wicht der bieten niet meevalt en zich niet ver boven de 30,000 K.O. beweegt. Het gehalte schijnt in doorsnee good te zijn en loopt tot ruim 17 pCt. HOOFDDORP. Naar wij vernemen zal a.s. Donderdag de nieuwe motor-brandspuit worden geleverd, om na voldoend proefspui- tcn dooa* de gemeente te worden geaccep teerd. Door het vrijkom au dar handspuit van Hoofddorp zal Lissorbroek van een spuit voorzien kunnen worden en Abbcnos van een betere dan het nu beeft, waardoor een aanmerkelijke verbetering gebracht zal zijn in do brandbluschmiddelen. KATWIJK-AAN-ZEE. Maandag kwamen hier vier partijen haring in afslag. Volle ha- ring bracht per kantje op f 15.40 f 15.95; maatjesharing f 15.75f16.15 ijle haring f 13.50 f 13.85&teurharing f 16f 15 ma kreel f9.40 f 12.35. Het aantal aangeslotenen op het tele foonnet breidt ricn hier s k.' ui Bedroeg het aantal voor een paar jare i slechts vijf tig, nu zijn er bijna 70 ahonnós. Den werkman P. v. d. Bent-, werkzaam bij den heer Den Duik, alhier, trof gisteren een ernstig ongeluk. Toen hij op een lad der stond, bezig in de hang haring op te hangen, gleed hij van de ladder en kwam daarbij met het achterhoofd tegen een muur terecht, waarna hij op den vloer der hang in 't vuur vóel. Het vuur scheen hem echter minder beschadigd te hebben dan de val te gen den muur, want bewusteloos werd hij opgenomen en naar huis vervoerd, terwijl het bewustzijn van morgen nog niet terugge keerd was. De avondcursus aan de bijz. M. U. L. O.- school alhier gaat dezen winter wegens on voldoende deelneming niet door. Hoewel wij indertijd meldden, dat do „Leidsche groenen" dit jaar niet naar Kat wijk zouden komen, thans kunnen wij mee deden, dat zij hier gisteren geweest zijn, maar da.n toch later dan anders, daar zij sinds jaren altijd vóór drie October kwamen Reeds 's morgens arriveerden zij in den Koestal nabij die Cantine.Nadat zij hier eeni- gen tijd hadden doorgebracht, maakten zij na den middag een wandeling naar Katwijk- aan-Zee om van daar per tram of per rïjtni naar de Academiestad terug te keeren. LEIMUIDEN. De huizen tegenover dc Ned.- Herv. Kerk alhier zullen worden gesloopt, waarna er eon winkelhuis cn twee woon huizen worden gebouwd. De uitvoering dezer werken, onder beheer van don architect, den hedr A. L. Verhoog te Sas6snheim, is opge dragen aan den heer J. van Rijn, timmer man, en de heeren Gebrs. Gharlot, metse laars, alhier. NIEUW-VENNEP. In het café Duiven voorde alhier word gisteravond e^-n openbare bijeenkomst gehouden, door eenige burgers belegd, ton einde do mogelijkheid cn wen- schciijkheid tc besi»vkcn om ook hier nog een onafhankel ijkheidsfecst te vieren Ruim een honderdtal personen was tegenwoordig. Ofschoon het late in den tijd wel een be zwaar werd geacht, bleek toch do wcnsch algemeen, om nog oen feestelijke herdenking van Neerlands onafhankelijkheid op touw to zetten. Een commi sie van 15 personen werd gekozen om do plannen te besproken en zich met het organisoaren van het feest to belasten. Uit die commissie werd tot voorzitter gekozen do heer J. Barrevoets; tot secr. do heer F. v. d. Pol, tob penning meester do heer P. Bakker, tot vico voorz. do lieer G. Jongeja.ns cn tot vioe-secr. de heer A. Reekers. NOORDWIJKERHOl T Een ingezetene alhiör trachtte op do feesten, welke alom in den omtick gevierd worden, wat to vet* dienen met een kaïnerbasoule, waarop lief hebbers zich voor 3 ets. konden laten wogea. Het liep v. d. B. aardig mee. Do zokon gingen goed cn in een dorp had hij op één dag f 12.50 zuivorc winst gemaakt. Daar het al laat geworden was, besloot hij 's morgens vroeg eerst naar huis te gaaa. Hij kreeg verlof om eenigo uren slapende door te brengen in de muziektent. Hij zotte do bascule voorzichtig bij zich neer, clooh toen hij wakker word, hadden gedienstige handen hem zijn bezitting ontroofd ©n bij de met zooveel moeite verdiende f 12.50 moes ten nog 50 ets. bijgepast worden om ©cn ander toestel te koopen. Op jachtterrein van den hoor Cromers werden 467 konijnen geschoten. Hazen komen slechts sporadisch voor. Zoolang dc nachtvorsten wegblijven, duren do veilingen van hoonOn nog 6teeds voort. De aanvoer vermindert wel, m?ar is nog steeds vrij belangrijk. In cafc „Heilsbergen" vergaderde do R.-K. land- en tuinbouw werklieden-vereeni ging. Do geestelijke adviseur was tegen woordig. Aan do orde was de vaststelling van -oen nieuw roglomcnt en de verkiezing van ©en bestuur. Dit word als volgt ea.mon gesteld: Voorzitter A. v. Noort; bestuurs leden v. d. Weyclen, v. d. Linden, v. Den zen ©n v. d. Klauw. WARMOND. Mej. M. do Boek, alhier, is benoemd tot het geven yan onderwijs aan het horhalingsondcrwijs aan de O. L. school in deze gemeente, welk onderwijs is begonnen met een getal van 6 leerlingen, 4 jongens on 2 meisjes. Het bericht, voorkomende in hot „L. Dagblad", van do vorigo week, in zake weigering aan J. Voois, tot het oprichten oonca* spekslagerij in dezo gemeente, is niet juist. Hem is vergunning verleend tot di© oprichting onder door B. en Ws. geebdde voorwaarden. Bij do door B. on Ws. alhier gehouden schouw over do wogen en voetpaden, sloten enz., zijn niet minder dan 32 procos-ver baion opgemaakt. WOUBRUGGE. Do scheepswerf van den lieer Boot, alhier, zal nog .deze week elec- trisch verlicht worden. Do werklieden zagen or al verlangend naar uit, nu do avonden langelr worden. Ook de ontbrekende palen voor do straatverlichting zijn gearriveerd, zoodat wij nu binnen niet te groot tijdperk de nieuwe verlichting in ons dorp zullen aanschouwen. DE VERMETELE. 13) Juffrouw Pottage, de waardin met het neerslachtig gelaat cn de vermoeide oogen, had nooit zoo iets ondervonden, ofschoon zij al negen-en-twintig jaar meesteres van het „Korhoen" was geweest. Gewoonlijk gaven de heeren van Stretton Hall of Har- tington of ook Lady Rounce van de Pike er de voorkeur aan een heel eind om te rijden om naar Derby te gaan, liever dan zich vier vijf dagen te wagen op de een zame heide met haar meest onberijdbare wegen. Do heer Mittachip, de procureur, die met zijn klerk Duffy van Wirksworth hier heen gereden was, herkende Hare Edel- hefd, toen zij uit haar koets stapte. „Sir Humphrey zal verbaasd zijn", zei Lij zachtjes tot Duffy, terwijl hij zich met zijn lange, knokkige vingers langs de kin streek. „Hi! hi 1 hil" echode de klerk onder danig. De heer Mittachip, die zaken deed voor Squire Hartington, alsook voor de oude Lady Rounce en Squire West, kende zeer goed den eerbied, aan een zoo aanzien lijke dame als Lady Patience Gascoyne verschuldigd. Hij stond in de deur der ge lagkamer en boog diep voor haar, toen zij juffrouw Pottage snel volgde in het vertrek achter de gelagkamer, terwijl haar lang kleed achter haar heen en weer golf de door den tocht der open deuren. Toen zij alleen was in de kleine, donkere kamer, viel zij uitgeput van vermoeidheid op de sofa. Toen juffrouw Pottage het schrale, slecht bereide maal binnenbracht, voelde zij zich eerst, niet in staat om te eten. Zij lag achterover tegen de harde kussens met gesloten oogen en de handen saamgeklcmd om het pak kostbare brieven. Betty trachtte het haar gemakkelijk te maken. Zij trok haar meesteres de laars jes cn kousen uit en begon haar koude voeten tusschen haar warme handen te wrijven. Maar allengs deden jeugd en gezondheid haar krachten gelden. Terwijl Patience al dien tijd bedacht hoeveel er afhing van haar kracht en energie, wekte zij zichzelf met krachtigen wil op. Zij trachtte wat van het maal te eten, maar haar oogen keken voortdurend naar de» klok, die den tijd aangaf, die o zoo langzaam voorbij ging, welke haar nog scheidde van haar vóortreis. Wat de kleine, vroolijke Betty aangaat, zij was op het maal aangevallen met dien flinken eetlust, dien jeugd en geluk geven, en kroop nu als een slaperig kincl in elkaar aan den voet der sofa, waar zij spoedig insliep- Maar toen na een poos ook Patience slaperig werd door de vermoeienis en de verveling van dezen langen middag, sloot zij haar oogen en verviel in een soort van verdoovitig. Zij lag op de sofa als een blok, uitgeput, droomloos in een soort van wa kend slapen. Zij had niet kunnen zeggen hoelang zij daar gelegen had; maar plotse ling stond zij op met wijd open oogen en kloppend hart; zij was nu geheel wakker. Daar wa9 iets, dat haar plotseling had doen ontwaken. Wat was dat? Zij zag op de klok; het was juist halfvier. Zij moest ongeveer een halfuur geslapen hebben. Betty, naast haar, op den grond, sliep nog rustig. Toen werden al haar zinnen helder. Zij wist wat haar wakker had gemaakt; het geknars van wielen, een voorrijdende koets, het geroep van den koetsier. En nu hoorde zij menschen loopen, meer geroep, het geluid van het tuig en het getrappel van paarden, die naar stal werden ge bracht. Een klein tralievenster gaf uitzicht aan de zijdo van het huis; maar de koets en den laten bezoeker kon zij niet zien, doch wat hinderde dat? Zij wist genoeg. Eén oogenblik stond haar denken stil; schrik en ontroering krachtig onderdruk kend, liet zij de rede aan het woord, om haar te zeggen wat zij doen moest. Uit Sir Humphrey Challoners tegenwoor digheid hier mocht zij nog niet opmaken, dat hij haar met opzet volgde. Maar in allen gevalle wenschte zij hem te vermijden. Hoe kon dit het best geschieden? Mittachip, de procureur, had haar gezien en herkend. In enkele oogenblikken zou de Squire haar tegenwoordigheid hier verne men. Klaarblijkelijk was hij ook hier geko men, om zijn paarden te laten rusten, maar hoe lang zou hij blijven? Zij maakte Betty wakker. „Betty, kind!" fluisterde zij, „wordt wakkerWij moeten plotseling vertrek ken". Betty opende haar oogen: zij zag het bleek, ontroerd gelaat harer meesteres over haar heen gebogen en sprong over eind „Luister, Betty", vervolgde Patience. Sir Humphrey Challoner is juist met zijn koets hier gekomen en ik wil weg vóór hij weet, dat ik hier ben". „Maar de paarden zijn niet voorgespan nen, mylady „Stil, kind, spreek niet zoo hard. Ik zal de gang doorgaanaan het eind daarvan is een deur, waardoor men achter het huis komt. Zoodra ik nu weg ben, moet gij naar de gelagkamer gaan en Thomas zeg gen, dat hij de paarden inspant; zij hebben nu genoeg gerust, en dat hij zoo gauw mo gelijk naar het kruispunt moet rijden" „Ja, mylady". „Sluip dan snel als ge kunt uit het huis en ga den weg op naar de smederij. Ik zal naar je uitzien. Het is niet ver. Hebt ge mij goed verstaan?" „O ja, mylady". „Ben je niet bang?" Betty haalde haar schouders op. „In het volle daglicht? O, neen, mylady En de smederij is maar een mijl van hier". Intusschen had Patience haar toilet in orde gebracht en luisterde nu even scherp toe. Het stemmengeluid scheen nu te ko men van do meer verwijderde gelagkamer; de smalle gang aan dezen kant was geheel donker en zoo had zij alle kans om onop gemerkt weg te sluipen „Stl St!" fluisterde zij Betty toe, als zij de deur opende. Do gang was leeg; haar adem inhou dend uit vrees, dat die haar mocht verra den, bereikte zij de buitendeur. Snel maak te zij die open en zag toen uit op een donkere, open plaats, waar nu de twee groote reiskoetsen stondendaarachter stond een lange houten loods, waaruit ge praat en gelach klonken en het gestamp en gesnuif van paarden. Verder op, rechts en links, strekte zich de heide uit in al de majesteit harer sombere eenzaamheid. De wind deed haar mantel opwaaien, toen zij naar buiten trad. Zij sloeg die weer dioht en hield die goed vast. Zij hoopte, dat de beide koetsen, die tusschen haar en de loods stonden, haar voor het oog zouden verbergen, totdat zij voorbij het huis was. Maar terstond daarop hoorde zij een uit roep achter haar. Daarop het geluid vain zware stappen op de klinkers en een paar seconden later stond zij van aangezicht tot aangezicht tegenover Sir Humphrey Chal loner. De afgewezen minnaar. Zij kon niet zeggen of hij al dan Diet verbaasd was haar daar te vinden, maar zij deed al haar best om zich verrast en kalm te toonen. Hij maakte een diepe, sierlijke buiging voor haar en zij antwoord de met een diepe reverence, zooals de mode van dien tijd meebracht „De goden zijn mij inderdaad gunstig", sprak hij, terwijl zijn vriendelijk, joviaal, gelaat oprechte blijdschap uitdrukte. „Ik kom op dit stukje der aarde en vind hier de schoonste van heel Engeland op dezen onwaardigen grond. „Ik heet u welkom, Sir Humphrey", zei- de zij op vriendelijken, doch 1 oelen toon. „Ik kon niet denken u hier te zien"« (Wordt vervolgd.}

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1