No. 1644l7. LEIBSCH DAGBLAD, Zaterdag1 4 October. Tweede Blad. Anno 2913. Finaneieeie Causerie. Tweede Kamer. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. Beau Brocade. Herhaaldelijk is te dezer plaatse betoogd dat de geldecbaarschte oorzaak is van de malaize der be"urzen. En aangezien er naar onze overtuiging voorloopig geen verrui ming op de geldmarkt kan intreden, om-dat er vernietiging van kapitaal heeft plaats gehad door den Balkanoorlog, een bres, die slechts kan worden hersteld door een p> riodie van rust en kapitaalvorming, is er ock weinig, kans op een duurzame verbete ring in de tendenz der fondsenniarkfcsn, hoe zeer men ook moge trachten hier en daar een hausse beweging op touw te zetten. Bij ons te lande was de gemiddelde pro- longatiekoers in September hooger dan in een 'der voorafgaande maanden Tan dit jaar. Wij genooten de twijfelachtige eer een der landen te zijn waar de rentekoers 't hoogst was. Doch wij zullen waarschijnlijk niet lang meer tot de uitzonderingen behooren. En wellicht blijkt dan. dat de hoog-e rente hier te lande een meer normaal verschijnsel was, dan de relatief la^e rentekoersen in 't buitenland. De Engelsche Bank heeft zich althans genoodzaakt gezien haar bank- disoonto met 1/2 pCt. tot 5 pCt. te verhoo- gen. Die maatregel kwa.m voor velen onver wacht, nadat men van verschillende zijden had aangedrongen op een verlaging van 't disconto; vooral in Duitsohland werkte de sterkere poatife der Recohsbank deze verwachting in de hand. Doch de Egypti sche vraag naar goudremïsis tegen den ka- toenoogst werd de Bank van Engeland t© machtig, zoodat z© op versterking har er positie bedacht moet zijn. De Amerükaansohc markt beantwoordde de disconto verhooging met een rijzing, als 't wire om te toonen, dat zij zich met mono- taire overwegingen in 't. oude Europa niet behoefde in te laten. In den regel wreekt zich zoo'n bluf spelletje -naderhand c- zal een reactie ditmaal dan ook wel niet uit blijven. De grootste activiteit viel in de afgeloo- pen week ten deel aan de Oliemarkt. Na die zeer goed geslaagde introductie der aan deden Russian General oil Corporation Ltd., werden j. 1. Dinsdag <le aandeel-en der North Caucasion Oil Field Ltd ter beurze van Amsterdam ingevoerd, onder 't aegide der firma Hendrik Braat en Co. De beurs is direot gereed met 't geven van een practischen naam aan nieuwe fondsendit maal werd de nieuweling fluks met den naam ,B raad-olies" gedoopt. De North Caucasion is eng verwant met de Asiatic 'Petroleum Company, behoort dlus tot de Koninklijke groep. De inschrijvingen werden ten volle toegewezen tegen 244 1/2 pCt., dooh op de beurs daalde men reeds spoed'ig be neden 240. Den tweeden dag scheen de hoek •reedis verlaten, doch op buitenlandsche aan- koopen trad een krachtig herstel in bet 250 pCt. na 254 pCt. Intusschen is 't de vraag of de introductie van aandeelen in nieuwe Petrol eumonder- nemingen niet duidt op 't psycholochische oogenblik voor 't publiek om zich onbetuigd te laten. Onder invloed van abnormale toe standen is de prijs van olie in Rusland tot 't ongekend hoog niveau van bijna 60 Ko peken per pud gestegen. In overeenstem ming daarmee gelden de .aandeelen een hoogen prijs en als nu de eigenaars der zaak 't oogenblik rijp achten om hun bezit over te doen aan 't publiek, moest dit be grijpen, dat 't wordt uitgenoodigd een strop te koopen Gaan we eens even na, dat de Russian General aandeelen tegen pari geboren werden om een aantal Russi sche olieterreinen en aandeelen over te ne men, die conservatief geschat, 50 pCt. kost ten van den prijs waartegen zij werden in gebracht en dat diezelfde Russian Generals thans weer 240 pCt. noteeren, dan hebben de financiers er zeker een mooie zaak meo gedaan, doch 't publiek betaalt zijn kans toch vrijwel zeker te duur. Het is zeker waar, dat de firma's, die met de zaak an nex zijn, een goeden klank hebben, doch philantropen zijn 't nu eenmaal niet en een daling in den prijs van Russische olie is geenszins een denkbeeldig gevaarzij zou onvermijdelijk een daling in de koersen der aandeelen ten gevolge hebben. De Koninklijke groep, die aanvankelijk zeer vast gestemd was, reageerde op 't ein de der week op geruchten, dat de Shell Transport and Trading een nieuwe kapi taals uitbreiding beoogt en dat zij van plan is den strijd met de Standard Oil met on verminderde kracht door te voeren. De Mexicaansche berichten luidden wel wat meer bemoedigend. Zoo zou de heer Brown naar Mexico terugkeeren om op nieuw actief op te treden in 't bestuur der National Railwaysook waren er goede koopers voor Mexicaansche Coupons tegen 943 cents per Peso, dat is 3 cents boven den koers, waartegen de Coupons officieel be taalbaar zijn gesteld. Onder invloed daar van kwam er een vrij krachtig herstel tot stand in de 2de Preferente aandeelen. Doch terzelfder tijd heet 't, dat de vijf noordelijke provincies van Mexico zich tot een onafhan- kelijken staat hebben bijeengevoegd en ge proclameerd dat de verkiezing van een nieuwen President voorloopig is uitgesteld, terwijl ons via Parijs van een omtrent Mexico doorgaans uitnemend ingelichte bron beslist ongunstig nieuws werd gesigna leerd. Nog daargelaten, dat er in Mexico heel wat tc herstellen valt en dat er in af- zienbaren tijd bezwaarlijk sprake kan zijn van een terugkeer tot normale omstandig heden, vrcezen we dus, dat 't herstel in Mexicaansche waarden van zeer korten duur zal blijken te zijn. Rubberwaarden wisten zich iets te her stellen van de zware daling der vorige week, wat vooral ten goede kwam aan Am sterdam Rubber. Begrijpelijkerwijs had de emissie der nieuwe aandeelen een volko men succes De stad Amsterdam gaat ook leenen te gen 4i pCt. Een teeken des tijds De wisselkoersen op 't buitenland zijn, na een heftige daling, die o. a. voor Reichs- marken op één dag 11 cents bedroeg een ongekende fluctuatie na de verhooging van 't Engelsche Bankdisconto snel geste gen. Zoo noteert zich Londen aan 't einde der week 1211%, na 1209 op Woensdag W. Vergadering van Vrijdag 3 October, 's namiddags te halftwee. VoorzitterMr. H. Goeman Borgesius. Installatie dr. Nolens. Bij den aanvang der vergadering wordt alsnog geïnstalleerd de heer Nolens, die in handen van den voorzitter de vereischte eeden aflegt. Commissie voor de verzoek schriften. De V oorzitter benoemt tot leden der commissie voor de verzoekschriften de hee- ren Bogaardt, Teenstra, Gerretson, Schim v. d. Loeff en Albarda. Regeling van werkzaamheden. Besloten wordt nog eenige wetsontwerpen toe te voegen aan de lijst van ontwerpen voor het afdeelingsonderzoek. De Voorzitter deelt hierna mede, dat het zijn plan is na het afdeelingsonderzoek geen openbare vergadering meer te hou den (gelach). Spr. denkt de Kamer we der bijeen te roepen begin November waarschijnlijk zal dan terstond een open bare vergadering gehouden worden ter be handeling van eenige kleine wetsontwer pen, waaronder dat betreffende de vereeni- ging van Stad- en Ambt-Almelo en dat tot toevoeging van eenige terreinen onder Naaldwijk en 's-Gravenzande aan Rotter dam. Voorts deelt spr. mede, dat de centraio sectie besloten heeft vóór do openbare be handeling der Indische begrooting nog in de afdeelingen te onderzoeken het wetsontwerp tot verschaffing van grond aan landarbei ders, dat betreffende de voorwaardelijke strafopschorting en invrijheidstelling, dat betreffende het levensverzekeringsbedrijf dat betreffende de woonwagens en woon schepen de wering van vleesch en vleesch- waren schadelijk voor de volksgezondheid de electriciteitsvoorzieningdo bescherming van in het wild levende nuttige vogelsde maatregelen tegen watervoorzieningeeni ge onderwijswetten betreffende het voorbe reidend hooger onderwijs, het M. O. en het L. O., alsook het voorstel van wet van den heer Helsdingen betreffende wijziging van de artikelen van het B. W. inzake het pacht- contract in den landbouw. Het ontwerp tot wijziging der Woning wet, dat reeds in de afdeelingen onderzocht werd, zal opnieuw in de afdeelingen worden onderzocht. Voorts had de centrale af deeling ernstig overwogen of het ontwerp-Schaper betref fende den arbeidsduur in de secties behan deld zal worden. Men heeft echter ge meend, dat dit nog niet moest geschieden, aangezien de lijst van wetsontwerpen voor het afdeelingsonderzoek reeds vrij groot cn belangrijk isdat ontwerp houdt boven dien verband met de wetsontwerpen op den leerplicht, die nog niet behandeld kun nen worden, omdat de Regeering waar schijnlijk er nog afwijzing in zal aanbren gen. Aldus wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Schade aan netten door Biitsclie oorlogsschepen. Men schrijft ons uit Katwijk Door de reederijen werd dezer dagen on derstaand schrijven van onze visscherij-in- spectie ontvangen, dat voor onze haringvis- schers van groot belang is. Het luidt Schade aan netten, door Engelsche oor logsschepen toegebracht, en naleving van de bepalingen ter voorkoming van aanva ringen op zee." De hoofdinspecteur der visscherijen ves tigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat, blijkens een bekendmaking betref fende schade aan netten, toegebracht door Britsche oorlogsschepen van de Board of Trade aan de Britsche visschers ingeval des nachts de juiste lichten, voor geschreven bij art. 9 van de bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee, niet getoond zijn, aanspraken op schadevergoe ding niet kunnen worden ondersteund en daarop in het vervolg geen acht meer ge slagen zal worden. Alle aanspraken ten laste van de Admi raliteit moeten onmiddellijk na terugkomst van het visschersvaartuig in de haven wor den ingediend, terwijl het beschadigde visch- tuig aan den plaatselijken Coast Guard, den meest nabijzijnden customs officer, aan den Superintendant of Mercantille Marine Officie of aan den Fishery Officer of the Fishery Board for Scotland tot onderzook moet worden aangeboden (dit geldt uiter aard alleen in de gevallen, dat in een Brit sche haven wordt binnengeloopen). In verband hiermede kan het wellicht nuttig zijn er nog op te wijzen, dat over treding van de voorschriften ler voorko ming van aanvaringen op zee (Kon. besl. 24 April 1897 Stbl. No. 107, laatstelijk gewij zigd bij Kon. besluit van 10 Januari 1907 Stsbl. No. 12) bovendien strafbaar is. Bij de behandeling eener overtreding van bedoelde voorschriften, onlangs aan het licht gekomen door een aanvaringszaak, heeft het Openbaar Ministerie, dat bij die gelegenheid tegen den daarvoor verant woordelijken schipper een lichte straf vor derde, nadrukkelijk verklaard, dat dezo slechts als een waarschuwing voor allo Bchippers was bedoeld, en dat bij herhaling een zwaardere straf zou worden geëischt. Het moge uit een en ander blijken, dat stipte naleving van de voorschriften ter voorkoming van aanvaringen op zee, zoo wel voor reeder als voor schipper dringend geboden is. De hoofdinspecteur voornoemd, (w. g.) J. M. Bottemanne, Dit schrijven vindt zijn oorzaak in het in 1912 voorgevallene. Wellicht herinnert men zich nog hoe ver leden jaar bij de manoeuvres van de En gelsche oorlogsvloot een eskader door de netten van de Hollandsche visschers voer en daardoor groote schade veroorzaakte. De reederijvereenigingen zo aden zich wenden tot den Nederlandschen gezant en daar een opgave indienen van de geleden schade. De Engelsche regeering zou dc schade vergoeden. Er schijnen toen. tc hoo- ge opgaven gedaan te zijn, want. van de Engelsche Admiraliteit verscheen toen een order, die luidde ,,Tot nog toe werden de vorderingen we gens geleden schade, aan de netten door de oorlogsschepen van de Engelsche vloot ver oorzaakt, zonder eenige aarzeling betaald. Nu echter na de manoeuvres van verleden jaar do reeders hun eischen tot schadever goeding buitengewoon hoog hebben gesteld, zullen voortaan dergelijke vorderingen wor den onderzocht. Aan de commandeerende officieren van oorlogsschepen, die de Noordzee doorkrui sen, is de opdracht gegeven alle bijzonder heden aan te teokenen met betrekking tot elke vloot, die zij passeeren. Vermoeden zij, dat zij door een vleet ge varen zijn, dan zullen dus alle bijzonderhe den worden opgenomen, waaronder dit plaats vond, opdat de Engelsche Admirali teit over voldoende bewijsmateriaal ter ge legener tijd kan beschikken. Voor onze Hollandsche visschers is het dus van het grootste belang goede nota to nemen van de beschadiging van de netten van het oogenblik, waarop de beschadiging plaats had en op welke plaats in hun jour naal daarvan melding te maken. De reeder heeft dan recht op schadever goeding, terwijl hij anders kans beloopt, dat de vordering afgewezen wordt. Vandaar het schrijven van den hoofdin specteur aan de visschers. Uit het ImisEionden van een wereldstad. Een onzer Amsterdamsche corresponden ten schrijft Uit de officiecle mededeeling van het Ge meentelijk Bureau van Statistiek is geble ken, dat bij het begin van dit jaar de hoofd stad 587,900 inwoners had. Er wonen in Am sterdam 20 duizend jonge dames en oude da mes, die gedoemd zijn, ongetrouwd te blij ven, om de doodeenvoudige reden, dat er 20 duizend mannen tekort zijn. De Gemeente had 13,349 ambtenaren, be ambten en werklieden in vasten dienst. De salarissen varieerden van 150 tot 20,000 dit laatste „salaris" werd door den burge meester verdiend, een hoog bedrag, maar toch nog altijd veel te laag De vorige bur gemeester, die slechts 8000 traktement had, had voor zijn „huishouden", naar hij zelf eens meedeelde, meer dan 40,000 noo- dig. Geen enkele andere Gemeente in ons land, heeft zooveel „personeel". Maarook de schuld van Amsterdam was enorm. Deze was bij het begin van het jaar tot 125 millioen gestegen, en sedert nam deze nog meer toe. Er werd gemiddeld 57,000 kub. M. water verbruikt per dag. De duinen leverden in 1912 13 millioen kub. M. In 1912 werd 96 millioen kub. M. gas af geleverd. De lengte van het gasbuizennet bedroeg ruim 400 K.M. De totaal-inkom sten der Gemeentelijke gasfabrieken waren ruim 8 millioen gulden. Aan de Gemeente w erd een „dividend" van omstreeks li mil lioen uitgekeerd. Omstreeks 10,000 gaslan taarns waren noodig, om de openbare we gen in het duister Amsterdam fce verlich ten. De Gemeentelijke Elcctrischo Centrale had in 1912 een „omzet" van bijna 2 mil lioen Op den eersten Januari j.l. bestond de politie uib 1375 „man". Er waren 924 ge wone agenten. De brandweer had een corps van 382 „man". Men beschikte over schrikt niet! 20 K.M, slangen. De Amsterdammers hebben een gezonde maag. Dit blijkt uit het volgende. De bru- to-opbrengst der aan dc Gemcente-Visch- hal aangevoerde bokking was ƒ25,000, voor 12 mille werden botjes gegeten, maar de garnalen vielen nog meer in den smaak hiervan was het cijfer 23,000. De betere staand bleek verzot te zijn op tarbothier voor werd 16,000 uitgegeven. In het ge heel werd voor ƒ325,000 visch gegeten (vol gens marktprijs). Op de groentenmarkt was de aanvoer andijvie 43,400 H.L., asperges 268,000 bos, bieten 5,620,000 stuks, bloemkool 14,135,000 stuks, boerenkool 201,875 H.L., Brusselsche kool 10,335,000 H.L. doperwten 20,450 bus sen en 2500 H.L. komkommers, 13,410,000 stuks, koolrapen 45,300, en voorts werden er in Amsterdam reusachtige voorraden kropsla, peulen, postelein, prei, raapste len, roode kool, savoyekool, enz. enz. ge nuttigd. Nog één getal: de Amsterdam- j mers stopten 763,000 mud uien in hun res- j pectievelijke magen. Begrijpt gc thans, waarom de Amsterdammer zoo humoristisch j kan zijn l>e parade in onderbroeken. Tijdens de Keizerparade in Posen had er een vermakelijk voorval plaats. Van hooger hand was hevel gegeven, dat do manschap- j pen en officieren in linnen broeken voor j Z. M. den Keizer moesten verschijnen. Op den dag, dat de groote parade zou plaats heb ben, was het toevallig druilerig weer. Ken fijne motregen deed vermoeden, dat er dien dag nog menig druppeltje zou vallen. Daar om werd besloten, dat de soldaten hun laken broek zouden aantrekken en de linnen broe ken in hun ransel mede zouden nemen, inge val deze noodig mochten zijn. Dit was eoh- ter niet naar den z'n van de „hooge oomes", dio er op stonden, dat men zich aan het oor spronkelijk bevel hield. Zoo gebeurde het, dab een kwartier voor de aankomst van den Keizer ten aanschouw© van duizenden belangstellenden de verkleed partij begon. Menig officier en grenadier bracht eenige hoogst pijnlijk© momenten door. In hun haait hadden zij namelijk ver geten hun linnen broeken in te pakken e-n zij wisten nu een oogenblik niet, wat ze moesten beginnen. Eet jonge officier wist zich echter te helpen. Hij leende eenvou dig de witte broek van een zijner soldaten en moffelde den beroofde, die dus in zijn onderbroek stond, midden in de rijen der andere soldaten. Zijn voorbeeld werd ijverig gevolgd. Het aantal broeklcozie soldaten deed echtor geen afbreuk aan het succes van den dag, want het oog der critiek merk te niets van deze onderbroek-parade. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 November benoemd bij den waarborg en do belasting der gouden en zilveren werken tot essaieur te Leeuwarden, J. Lucasscn, thans commies te 's-Gravenhage tot com mies te 's-Gravenhagc, S. A. E. van Lier, thans commies te Amsterdam tot commies te Amsterdam P. H. A. Schepp, thans com mies tijdelijk te 's-Gravcnhage is benoemd bij het wapen der artillerie, bij het 3de reg. veld-artillerio, tot 1ste luit. de 2de luit. G. Borel, van het korps zijn met ingang van 10 October in hun rang en ouderdom van rang overgeplaatst, bij het wapen der artillerie, en wel bij het 2de reg. veld-artilleric, dc kapitein J. F. B. Kalff, van den generalen staf, adjunct chef van den staf der 1ste divisie bij den generalen staf dc kapitein K. A. Pfeiffer, van den staf der artillerie, werkzaam on der de bevelen van den chef van den gene ralen staf is met ingang van 16 October benoemd tot expert bij de scheepvaartinspectie in het 2de district L. dc Boer, te Vlaardingen is met ingang van 1 October aan W. L. Hamels, bode bij de directie van de Rijks postspaarbank, op verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend is met ingang van 16 October benoemd tot adjunct-inspecteur der posterijen en te- legratic te Amsterdam P. Ie Grand, thans commies der telegrafio l^te klasse. is jhr. mr. R. de Marees van Swinderen benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Britsche Hof; is met 1 November aan den kapitein G. Snel van het 4de reg. inf., op aanvrage, met de verplichting om ter beschikking te blijven, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend en is hij benoemd tot reserve-ka pitein bij het reserve-personeel dor land macht, en wel bij het 4e reg.-inf.; is aan mr. M. W. F. Treub, Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de commissie, ingesteld bij Kon. besluit van 30 Juli 1906 voor de herziening van de' wetgeving op de registratiebelasting, do hypotheekrechten enz., met dankbetuiging.. □E VERMETELE. „Vannacht in het „Korhoen" blijven, [Uwe Edelheid", raadde John, uit wiens Vriendelijke oogen een traan gevallen was .©ver het hem toegestoken mooie handje, #,en dan morgen vroeg naar Londen ver trekken". ,;Neen, neen, ik moet vannacht nog weg, ik zou .het niet kunnen uithouden tot mor gen te wachten". „Maar de struikroovers op de heide, fciyladywaagde John te zeggen. „Ik ben niet bang voor struikroovers. Eij zouden tevreden zijn met wat geld, dat Ik bij mij heb, en er niet aan denken mij Iran mijn brieven te berooven", zeide zij tael. „Maar ik zal rust nemen in het Korhoen", John. Wij hebben allen wat kus& noodig. Er zal van daar wel geen weg (ever de heide zijn naar Wirksworth". „Neen, mylady. Dit is de eenige' weg. fferug op hier en dan naar Wirksworth» „Dan zal ik je nog weerzien, lieve", zeide Vy, zioh teeder tegen haar broeder aan- Vlijend, „misschien bij zonsondergang. Ik Vertrek zoodra het maar kan. Wees daar iwker vanl" - - j?ewaar ^0 brieven goed, zusje", X6^ hib baar vast aan zijn hart druk- end, „bewaar ze goed, zij zijn mijn eeni- Be hoop". „Schrijf dan uw brief aan Lady Edbroo- voegde aj er bij. „Maak dat die klaar is als ik terugkom en misschien schrijft ge ook uw petitie aan den Koning ik zal dan daarvan al of niet gebruik maken, volgens den raad van Lord Edbrooke". Toen omhelsde zij- hem nog eens; het kostte haar moeite hom ook maar voor enkele uren te verlaten. „Wees nu in dien tijd zeer voorzichtig, Philip", drong zij teeder aan: „Vertrouw niemand dan alleen John Stich. Iemand mocht bewijzen een vijand te zijn", voegde zij met nadruk er bij, „en zoo men je vond, vóór ik - den Koning be reikZij scheurde zich van hem los. Haar oogen waren nu vol tranen en zij had zoo moedig willen zijn tot het eind toe. Stich drong tot spoed aan. Zij wilde immers Philip bij zonsondergang terugzien, vóór zij die lange reis ondernam, waarvan leven en behoud voor hem afhing I Een paar minuten later stapte Lady Pa- tienoe Gascoyne weer in haar koets aan het, kruispunt, waar Betty op haar gewacht had, met zooveel geduld als haar mogelijk was. Op denzelfden tijd had de koets van Sir Humphrey Challoner het dal onder aan den heuvel op den Hartington-weg bereikt, en begon de moeilijketocht naar boven, naar de smidse. Lady Patiences koets was reeds uit het gezicht, voorbij de kromming, waar de weg oostwaarts naar Aldwark liep. Een man tan hooge geboorte. De Challoners beweerden regelrecht af te stammen van dien Sieur De Challonier, die Richard Leeuwenhart vergezelde op den kruistoohfc tegen Saladin Dit mag wezen zooals het wil, er is geen twijfel aan, dat een De Challonier voor komt in het archief als bezitter van groote goederen in de nabijheid van het Peek- gebergte. Zonder twijfel bezaten zij eens grooten rijkdom en invloed. Er was in Old Hartington Manor een kamer, waar Jacobus I in 1612 zeven nachten gelogeerd had als gast van Ilbert Challoner. De titel van baronet, toen aan die familie verleend, dagteekent van datzelfde jaar, waarschijn lijk als een daad van erkentelijkheid van den koninklijken gast jegens zijn gastheer. Maar sedert dien gedenkwaardigen tijd zijn de Challoners in de historie niet be kend. Zij namen hoegenaamd geen deel aan de groote beroeringen in het midden der zeventiende eeuw, waardoor het graaf schap zoo geteisterd werd, toen in den ellendigen burgeroorlog broeder tegen broe der, vriend tegen vriend streed, toen een constitutie werd afgedwongen en een ko ning vermoord. De Challoners hadden zich al dien. tijd van verre gehouden, alleen bedacht op het bewaren hunner bezittin gen en het vermeerderen van hun rijkdom. De latere strijd tusschen een Koning en zijn volk bewoog hen evenmin. Geen pre tendent kon bogen op een Challoner als aanhanger. Zij bleven mannen van vermo gen, van invloed in hun eigen graafschap, meer niet. Sir Humphrey Challoner was toentertijd niet ouder dan vijf-en-dertig jaar, gezond, Bterk, opbruisend mocht hij het type kee- ten van een Engelsch landheer dier dagen; maar onmatigheid en geldgierigheid had den hem een minder gunstige reputatie in zijn graafschap gegeven. Hij werd voor rijk aangezien en dat waa hij ook zonder twijfel, maar ten koste van veel hardheid ten opzichte zijner pachters en onderhoo- rigen, en hij was door geheel Staffordshire bekend als een inhaliger man in zaken dan iemand anders in dat deel van het graafschap. Reizigers, vooral iemand van zoo'n aanzien als de Squire van Harting ton, kwamen inderdaad zelden in dezen uithoek, op den weg naar „nergens". Sir Humphrey zelf was maar weinig bekend in de buurt van Aldwark en "VVirksworth en kwam slechts nu en dan door het laat ste dorp op weg naar Derby. John Stich, de hoefsmid, kende natuurlijk iedereen vele mijlen in den omtrek, en naast de graven van Stretton waren de Challoners ongetwij feld de aanzienlijksten. Toen dus Sir Humphrey's koets stilhield aan het kruis punt en de baronet zelf daaruit stapte en op de smidse toeliep, kwam Stich te voor schijn met al den eerbeid, aan een man van zooveel aanzien verschuldigd, en vroeg eerbiedig wat hij voor mijnheer kon doen. „Alleen dit pistool voor mij repareeren, meester smid", zei Sir Humphrey; „gij moet het slot eens nazien. Men heeft zoo'n ding noodig in deze streek". Zijn lach was luidruchtig, maar niet on aangenaam, terwijl hij een koppel met zil ver gemonteerde pistolen aan John Stich overgaf. „Wil Uwe Edelheid wachten, terwijl ik dit doe?" vroeg John met eenige aarze ling; „het zal niet lang duren". „Neenl" Ik keer morgen hier weer te rug", antwoordde Challoner. „Ik zal van nacht in Aldwark blijven". John zeide niets. Waarschijnlijk ver trouwde hij zichzelf niet om iets te ant woorden bij dit berioht van Sir Humphrey'# plannen. Terstond herinnerde hij zich La dy Patience's verschrikt gelaat, toen de koets van den Squire in het gezicht k-varn op den top van den verwijderden heuvel, en zijn trouw, eerlijk hart beefde vao vrees bij de gedachte, dat een man, dien zij zoo wantrouwde, haar zoo dicht op dc hielen was. „Ik veronderstel, dat er een behoorlijk logement in dat vervloekte gat is, hè" vroeg de Squire op vroolijken toon. „Ik heb mijn zaakwaaruemer daar bescheiden, dien ouden vogelverschrikker, Mittachip, en ik zou daar vannacht willen blijven". „Daar is slechts een kleine herberg, my- lord", mompelde John. „Beter in allen gevalle dan dit moer de naars-verblijf, deze Brassinger heide", lach te de Squire. ,De nacht overviel mij om trent tien mijlen van Hartington, toen ik aangevallen werd door een schurk, die mij van een vijftig guinjes beroofde. Mijn man nen waren een paar lafaards cn ik zat hulpeloos in mijn koets". John trachtte een glimlach te onderdruk ken. „Dè geschiedenis van Sir Humphrey Challoners nachtelijk avontuur had haar, toppunt bereikt in dc vijftig guinjes, die gevonden waren in de armenbus van het raadhuis van Brassington, welk nieuws loch, de bode, had meegebracht. „Ik moet mijnheer West over deze zaak spreken", mompelde Sir Humphrey, ter wijl John in stilte schijnbaar de pistolen! nakeek. (Wordt vorvolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 9