Marktberichten. Vragen en Antwoorden. WOONWAGENS. ïn de vergadering van de Provinciale Vereeniging van Burgemeesters en Secre tarissen in Zuid-Holland ,te Rotterdam ge houden, leidde zooals wij reeds meldden de heer J. Bos, burgemeester van Over- schie en Schiebroek, de vraag in „Is het wenschelijk, bij de Regeering aan te dringen op spoedige vaststelling van een wet op de woonwagens V' De spreker, aldus kunnen wij nader me- dedeelcn, merkte allereerst op, dat het door hem te behandelen onderwerp niet nieuw was. Het is van algemeenc bekend heid, dat reeds sinds eeuwen sommige indi viduen aan anderen overlast bezorgen, welk euvel, welke maatregelen er ook tegen ge nomen zijn geworden, uitermate lastig weg te nemen schijnt te zijn. Dr. Kuyper schrijft in zijn boek„Om de oude Wereld-ee", dat de Zigeuners om streeks het jaar 1420 hun intocht in ons va derland deden, waar zij zich vooral op de Yeluwe zeer goed thuis gevoelden. Daar zij voorgaven, op godsdienstige gronden een pelgrimstocht te maken van zeven jaren, kregen zij van den Paus een vrijgeleide, en wisten zich overal met open armen te doen ontvangen. De oude stedelijke rekeningen van Utrecht, Zutfen en Deventer wijzen nog op uitgaven voor een gastvrije ont vangst der Zigeuners Dr. Kuyper noemt het optreden van dezen stam een in hooge mate interessant verschijnsel, te meer, wijl de Zigeuners, hoe ver ook verspreid, in de vijf eeuwen hunner meer bekende historie overal het zelfde type, hetzelfde karakter en geheel denzelfden volksaard blijven vertoonen. een volksaard, in beginsel geheel verschillend van het karakter der volkeren, in wier midden zij zich bewegen. Spreker achtte het haast overbodig te zeggen, dat de overheid voorheen, nadat men met den aard van dit volkje kennis gemaakt had, spoedig gedwongen werd 'strenge maatregelen te nemen. Krasse de creten werden uitgevaardigd, doch deze hebben niet de resultaten opgeleverd, die er van verwacht werden, en kenteekenend is het, wat kort geleden nog in Frankrijk geschied isdat een complete veldslag te gen een Zigeunerkamp geleverd moest wor den, waarbij zelfs aan de zijde der politie, buiten eenige gewonden, een doodé te be treuren was. Komen dergelijke gebeurtenissen hier te lande gelukkig niet voor, het is bekend, dat Zigeuners en andere bewoners van woonwa gens voor do betrokken politiebeambten meermalen weinig gewenschte gasten zijn en hun volop werk verschaffen. Dat een en ander aan de aandacht van de Regeering niet ontgaan is, blijkt uit de vo rige Troonrede, waarbij de toezegging ge daan werd, dat een wet op de woonwagens en woonschepen in het leven geroepen zou worden. Het wetsontwerp is wel ingediend, doch het is, helaas, nog geen wet geworden. Niet langer zal worden geduld, leest men in de algemeene beschouwingen over dit wetsontwerp, dat een deel der bevolking een leven leidt, waarbij de vereischte be staansmiddelen uitsluitend worden verkre gen door bedelen en wellicht andere straf bare feiten, ten nadeel© van henzelf en het opgroeiend geslacht, dat niet in de ge legenheid wordt gesteld, zich zedelijk en geestelijk te verheffenten nadeele ook van de rustige plattelandsbevolking, die wordt opgeschrikt door deze bewoners van verplaatsbare woningen, die zich al te ge makkelijk aan de nasporingen der gemeen tepolitie weten te onttrekken. Dat het geduld van de plattelandsbevol king wel eens ten einde raakt, blijkt ook uit hetgeen onlangs te Boskoop is gebeurd, waar de bevolking handelend optrad en een woonwagen vernielde. Hoe eer er een Rijkswet in het leven geroepen wordt, be treffende dit onderwerp, des te beter. Er moet, naar sprekers meening, eenheid ko men in de verschillende politiemaatregelen, terwijl het voor de betrokken personen ook wenschelijk is te weten, aan welke voor schriften zij zich te houden hebben. In vele politieverordeningen wordt een bepaling als volgt aangetroffenHet is Verboden met woonwagens in deze gemeente standplaats in te nemen. Dergelijke bepa lingen zijn, als de gemeente groote steden In dé nabijheid heeft of aan groote verkeers wegen gelegen is, niet te handhaven. Spreker vroeg echter, of het een men- jehelijk optreden genoemd mag worden te len de bewoners van woonwagens, om over- *1 te verbieden met hun wagens stil te mo len houden, ten einde eenige verpoozing te hemen van hun moeizaam en treurig be staan. Dat, nu dit onderwerp niet van Rijks- Vege geregeld is, eigenaardige toestanden Ontstaan, behoefde spreker niet te zeggen. 3den ziet nu gebeuren, dat de gemeente, die de sterkste politiemacht heeft, zich ten spoedigste van dit volkje ontdoet. Spreker lichtte dit met eenige voorbeelden uit eigen Irvaring toe. Uit een der voorbeelden bleek, dat de militaire macht zelfs niet in staat, is, den overlast, dien dergelijke gasten de bevol king aandoen, den kop in te drukken. De Overlast wordt eenvoudig van de ééne ge meente naar de andere verplaatst. Spreker achtte regeling van Rijkswege dan ook ur gent. Het kwam hem gewenscht voor, voor al ook met het oog op de jongste verande ring in de Regcering, dat er van deze Ver eeniging eenige aandrang geoefend werd, om tot spoedige invoering van deze wet te ge ra,ken. Spreker merkte op, dat het wetsontwerp vele toe te juichen bepalingen kent, waar door de overlast, die thans van de bewo ners van woonwagens ondervonden wordt, zeer beperkt zal worden. Blijkens de memo rie van toelichting werden hier te lande op 5 Juli 1911 (op dezen datum werd den bur*- lemeesters opgedragen eenige gegevens om trent de woonwagens met hun bewoners te verzamelen) pl.m. 600 woonwagens aange troffen, die een gezamenlijke bevolking had den van 2800 personen. Yan deze woonwa gens bood de grootste helft, pl.m. 320, geen voldoende gelegenheid tot huisvesting aan. Gebrekkige of geheel onvoldoende mid delen van bestaan hadden pl.m. 800 bewo ners, en de opvoeding van de kinderen was voor een groot deel geheel onvoldoende. Het ingediende wetsontwerp zal een ein de maken om zonder vergunning met een woonwagen te mogen rondtrekken. Het ge bruik van woonwagens zal voortaan slechts geoorloofd zijn aan hen, die daartoe van den betrokken Commissaris der Koningin schriftelijk vergunning hebben gekregen. Dat deze vergunning niet verleend wordt, nadat de aanvrager aannemelijk heeft ge maakt, dat hij tijdens de aanvrage voldoen de middelen van bestaan heeft of in zijn le vensonderhoud cp voldoende wijze kan voorzien; noemde spreker een stap in de goede richting. Aan buitenlanders kan slechts de vergunning verstrekt worden door den Commissaris der Koningin in Utrecht. Yeel behoefde spreker van deze verbete ring niet te zeggen. Dat het binnenkomen van dat vreemd gespuis zooveel mogelijk beperkt zal worden, zal iedereen toejui chen. Het zijn toch de bewoners van deze woonwagens, die een ware schrik voor het platteland zijn. Zeer juist werden deze no maden door den Parijschen correspondent van de ,,N. R. Ct afgeschilderd als men- schen, die zich ophouden aan den kant van den weg, trekken van dorp tot dorp, van woning tot woning en trachten de hand te leggen op wat onder hun bereik blijft. Meestal van vreemden oorsprong, boeze men zij den meesten angst in. Het zijn bij na allen roovers en dieven. Zij storen zich aan gebod noch wet, beschouwen het land, waar zij doortrekken, als veroverd gebied, kennen geen burgerlijken stand en evenmin eenig hygiënisch voorschriftwat zij mee brengen, is gevaar voor besmettelijke ziek ten. Een belangrijke verbetering is voorts de nummering der woonwagens te noemer.. Kunnen thans meermalen, straffeloos over tredingen begaan worden, door deze num mering zal veel goeds te verrichten zijn, terwijl de bewoners der wagens wel wat minder driest in hun optreden zullen zijn, daar het wetsontwerp bepalingen bevat, dat de vergunning voor het gebruik van der wagen ingetrokken kan worden. Dat eindelijk strengere straffen toegepast kunnen worden, achtte spreker eveneens van groot gewichtthans toch kunnen slechts lichte straffen gegeven worden we gens overtreding van diverse politieveror deningen, welke straffen meestal ondergaan worden in den wintertijd, wanneer er in het geheel weinig of niets te verdienen valt. Worden door spreker bewoners van woon wagens afgeschilderd als minder prettige medeburgers, hij moest daarbij opmerken, dat men gelukkig ook onder de bewoners dier wagens hoogst fatsoenlijke menschen aantreft, die op eerlijke wijze in hun onder houd trachten te voorzien. Dat het wets ontwerp dergelijke menschen beschermt, is eveneens een verbetering. Komt het wets ontwerp tot stand, dan komen te vervallen alle plaatselijke politieverordeningen be treffende woonwagens, en het opjagen van woonwagens van de eene naar de andere gemeente zal niet meer kunnen geschieden. Yoorts zal de nummering ook het hare er toe bijdragen, dat dergelijke fatsoenlijke lieden allerminst last of moeite van de zijde van de politie-beambten zullen onder vinden. Zal in de toekomst de politie beter handelend kunnen optreden tegen minder goed gezinde bewoners der woonwagens, de goede bewoners er van zullen ondervinden, gelijk de memorie van toelichting het uit drukt, dat aan deze medeburgers gelijke vrijheid verstrekt wordt, om hun tijdelijke woonplaats daar te kiezen, waar zij willen. Waar genoemd wetsontwerp, naar spre kers opvatting, veel goeds zal brengen op het gebied der woonwagens, daar zou hij het zeer "betreuren, indien de invoering van deze wet nog lang op zich liet wachten, en het zou hem daarom aangenaam zijn, in dien de vergadering er mee in kon stem men, om er bij de Regeering op aan te drin gen, haar medewerking te verleenen, dat het ontwerp spoedig tot wet verheven en in het „Staatsblad" opgenomen zal wor den. De inleiding van den heer Bos vond aan het slot toejuiching Dr. Kndolf Diesel. Het bericht dat dr. Diesel, die tussehen Antwerpen en Harwich aan boord van het stoomschip, waarop hij zich bevond, ver dwenen is, veilig en wel te Londen zou zijn, is onwaar gebleken. Het schijnt nu wel vast te staan dat deze groote uitvinder den dood gevonden heeft en misschien wel zelf gezocht ook. Sidney Whitman, een van de commissa rissen van de „Maatschappij der Yereenig- de Dieselmotorenfabrikanten heeft aan een verslaggever gezegd: „Ik heb jaren lang met dr. Diesel in geregelde briefwisse ling gestaan, en kan uit zijn laatste brieven zeggen, dat hij met bizonder genoegen zijn aanstaande reis naar Londen tegemoet ging. Indien dr. Diesel's dood niet een on geluk is, moet hij een oogenblik van zins verbijstering hebben gehad. Hij was een zeer fijngevoelige natuur en had jaren lang onder hoogen druk gewerkt. Het is moge lijk, dat rijn geest plotseling verduisterd is." Het was bekend,- dat Diesel soms aan sla peloosheid leed. Zijn bed op de „Dresden" was dan ook niet beslapen. Ook was hij bij ziende. Yreemd is echter, dat hij, een week voor zijn verdwijning, pupieren betreffende zijn uitvindingen, waar hij zeer aan gehecht was, aan het Nationaal Museum te Mün- chen vermaakt heeft, vooral ook daar de fa milie van dr. Diesel.aan de „Frankfurter Zeitung" heeft verklaard, dat zijn stem ming den laatsten tijd uitstekend w&s, al heeft hij wel eens geklaagd over vererge ring van zijn hartkwaal. De minder gunstige toestand van de Engelsche Dieselmaat schappij, ging dr. Diesel zelf niets aan In Antwerpen houdt men het er voor, dat dr. Diesel het sclup daar-verlaten zou heb ben, voor het om 7.30 's avonds vertrok. Er zijn echter twee heeren, die tot 's avonds 10 uren aan boord in zijn gezelschap zijn ge weest.- liet. scbip bevond zich toen op de hoogte van Vlissingcn. Als dr. Diesel ver dronken is, wat nauwelijks betwijfeld kan worden, kan zijn lijk dus wel op.de Zeeuw- sche kust aanspoelen. ISet vermoorde knaapje. De moord op den zesjarigen jongen De Klerk is waarschijnlijk Maandagavond al ge schied. Daar zal het dan ook wel aan -te wij ten zijn, dat het onderzoek met een politie hond weinig heeft opgeleverd. "Wel liep deze viervoetige speurder onmiddellijk den grep pel langs, waarin het knaapje lag, naar den Middelweg toe, maar daar gekomen was hij blijkbaar het spoor geheel kwijt. Meer aanwijzing zullen misschien de voet stappen geven, die men na goed zoeken in den bodem van den greppel ontdekt heeft. De politie heeft die, om ae niet verloren te laten gaan, met een stuk plaatijzer overdekt. De commissaris Funóter heeft met het ze venjarig oroertje van het vermoorde knaapje per rijtuig varsehHlende deelen der stad be zocht, teneinde den jongen te doen aanwij zen waar hij Maandag j.l. met zijn broertje geweest is. Hij moet hebben verklaard, dat de inan, die zijn broertje meetroonde „op een aap gelijkt" en iederen dag op een bier wagen door de Conimelinetraat rijdt. Tal van personen komen zich aan de poli- tdebureau's aanmelden, om te Vertellen dat zij of hun kinderen den laatsten tijd zijn aan gesproken door verdachte individuen. Yoor het gebouw van het „Handelsblad" zijn twee zettersjongens aangesproken door een man, die eerst den eenen en later den anderen uitnoodigde, met hem.naar „Entos" te gaan Ziju signalement klopt echter ni?t met do becschrijvimg die 't broertje De Klerk gege ven heeft. Wel meende de heer Lehman Lie- rens daaruit te herkennen een individu dat zijn dochtertje op 1 September heeft mee getroond. Het lijkje van den vermoorden knaap is na geschouwd te zijn, naar de ouderlijke woning vervoerd. Aan hét bureau 1 "uiderpoort heeft men gisteren een nwrr in hechtenis genomen en met den jongen De Klerk geconfronteerd. De^ö herkende hem niet als de man die zich met zijn broertje naa-r de overzijde van het IJ had begeven. 1.ei Jen, 4 Oct. Granmaikt. Het naobod der» vraag weder overti effende, deed dit zyo invloed gelden op doste.nnuDg, die verre van levtudig was. l'i ijzen in het voordeel der koopers. i arwe van 6.80 tot 9 2"» per 80 KG. Wogge van f 6 73 tot r 6 25 por 75 KG Gerst v«n f 5.70 tot /"G'/O por 65 KG Ifuver van ƒ7.tot 7.8.5 i er 100 K J. Hrwleu v;in /'S.50 lot f 1025 por II!» heiden, 4 Oct. Botermarkt. Prima fabrieksboter {contrölel van f 60.— tot 64.—Goede fabrieks- boter (contröle) van t tot fPrima boeronboter van f 62.tot 61.Goede boeren- boter van 58.tot /61.Weiboler van tct t Aangevoe» d 272/3, 37/16 vaten, wegende 5310 KG. Handel matig. Lange waHe Turf, 450,000 stnks, f 4*25 f 4.50 per duizend. Korte tuif f a f per dnizend. Leiden, 4 Oc'. Eierenveilmg. De e eien ziju gestempeld L. E. V. Aanvoer 3289 «tuks. Prezen warenKipeieren van f 5.90 tot f 7.35. Eenden eieren f 6.tot f 6 3 K nik oeneieren f af per 100 stuks. Handel matig. tree.trë. 3 Oct. Up ue kaaimarkt waren heden aangevoerd 122 wagens, te zamen wegende 31720 kilo. J.'e prijzen waren voor ls*e qual. f 29 a 32.—2de qu 1. f'i6.a f 28.50, Zwaardere a fwar 50 kilo. Handel vlug. Leeuwarden, 3 Oct. T. veemarkt warenaange voerd 130 stieren 50 a 240, 92 ossen f lyö a f 26 J, 23"» vette koeien f 210 a 310, per i kilo 36 a 41c., 839 melk en kaltkoeien f 180 a 270,54 pinken f 50 a 100, 75 vette kal/, f 43 a 70, per pond 47£ a 50 c., 1879 graskalveren f 50 a 70, 64 nucbt. dito 12 a 15. 632 vette schapen f 24 a 28. 510 weideschapeD f 20 a 26, 869 lammeren, 15 a 22, 214 vette varkens, f 40 a<55, per kilo -54 a 2t>$ c., 158 magere varkens - 35 a 45, 1040 vette biggen ƒ35 a 45, per 4 kilo 25 a 264 c., 408 speenvarkens 8 a 12. naardeo fa Aanvoer groot, handel rundvee stadig, vette iets beter, stieren kalm, graskalveren traag, var kens tamelijk gewild, wolvee kalm. iiCeunarueii, 3 Oct. Boter. Aa'gevoeid 2/4, 12 en 016 vn. Boerenboier f 53 a F.boter Ahu oer 47 3, 44 6 bn 0/t6 v. Priji 54 a/56.—. Per KG. f 1.40. Handel 51. Kaas. 36.996 KG Boerenkaasa Fabriekwijs flbö0 a 30 Pluimvee. Aangevoerd 10J0 sLchtkipaen f 0.50 a f 0.80, 700 jonge h nou U.35 a 0.65, 1000 piep kuikens 12 a 25 c. Keu streep door <1© rekening. Te Parijs is inbraak gepleegd, wat op zichzelf niet ongewoon zou zijn, zoo niet de dieven de voorzorg genomen hadden overal de afdrukken van hun vingers op de meubels, met behulp van welke Bertil- lon de daders uitvindt, weg te wisscheD. De Parijsche bladen vestigen op deze nauw keurigheid der inbrekers de aandacht en in het „Journal des Débats" knoopt Y er het volgende praatje aan vast: De vingerafdrukken waren voor de politie een groot hulpmiddel, want de dief maakt er zieh even duidelijk door bekend als wan neer h!j zijn naam neergeschreven had. De fotografie van zijn duim blijft achter op het glas, dat hij vastgehouden heeft, op het meubel, dat hij geforceerd heeft; en daar zij ook reeds in de archieven van de politie berust, kost het geen moeite den dief thuis te brengen. Het stelsel zou tallooze dien sten bewezen hebben mits het geheim ge houden was. Maar de dagbladen vonden de uitvinding zoo mooi, dat ze er den loftrompet van gingen steken en de dieven leerden aldus het gevaar kennen, dat hun bedreigde. Zij zouden wel heel ondankbaar Zijn zoo ze niet erkentelijk waren voor de weldaden van de pers. Ze hebben hun voor deel met de waarschuwing gedaan. Gedistingeerde dieven stelen tegenwoor dig met gehandschoende vingers. De hygië ne heeft er baat bij en zoo dringt de voor uitgang langzamerhand in alle kunsten door. Zij die het in het vak nog niet ver gebracht hebben en die nog niet de midde len hebben om handschoenen te koopen, doen als arme menschen: door overmaat van werk verbeteren zij hun armoedig be staan. Wanneer de inbrekerij gedaan is, wi-'jven ze de meubelen op, poetsen de deurknoppen, vegen alles wat ze aanraken af en zoo ze tijdens hun zwaar karwei door een slok hun krachten herstelden, dan Zorgen ze er voor het glas af te wasschen, waar ze uit gedronken hebben. Geen schan delijke wanorde, meer als een Robert Ma- caire achterliet, geen sporen van eet-en- drinkgelagen meer, geen bevuiling meer, waardoor de bandieten uit den ouden tijd een onbeschaamd getuigenis van hun brasse- rij achterlieten. De dieven van tegenwoor dig weten heel goed, dat er niet meer noo- aig is om gesnapt te worden en ze laten niets achter. 't Is natuurlijk een groot voordeel voor de bestolenen. Ze vinden hun huis proper terug. Misschien hadden ze wel slordig per soneel, dat slecht stof afnam. Daar komen do dieven: de juweelen verdwijnen, maar er wordt zorgvuldig stof afgenomen. Ten einde te voorkomen, dat voet-afdrukken hen verraden, wrijven de dieven zorgvuldig den parketvloer, enz. Alleen op een spiegel hebben de bandieten met een diamant ge krast; „Bertillon, zoek maar Door dergelijke uitdagende brutaliteiten loont men in den vaL Alleen al te voor zichtige menschen -kunnen zoo'n onvoorzich tigheid begaan. Bertillon raadpleegt zijn kartons, herkent het schrift en binnen acht dagen gaan de boeven den pot in. Het zal een goeie les z'jn en daar ze menschen van den vooruitgang zijn, zullen ze een volgend maal van de schrijfmachine gebruik maken. Slecht Imnicnr met gevaugenla gestraft. Onder het triomfantelijk geschreeuw der vrouwelijke bevolking van Kansas is dezer dagen een jeugdig echtgenoot tot gevange nisstraf veroordeeld omdat hij in een slecht humeur van zijn bureau thuis was gekomen. Sedert acht dagen, zoó verklaar de 's mans teedere gade, was het haar on mogelijk, thuis te blijven, wanneer haar man dc echtelijke woning betrad. Hij bromde, zonder haar de reden te zeg gen, hij lachte niet, zooals zijn plicht was, en als zij hem vroeg, wat er met hem ge beurd was, vermeel hij het, haar een juist antwoord te geven. Om al deze redenen, zoo vertelde de teerbcsnaarde vrouw, was het haar niet aangenaam meer, het uur af te "wachten, waarop de man thuis moest ko men, maar gaf zij er de voorkeur aan, om dien tijd naar een medelijdende vriendin te vluchten. Deze zwaarwegende motieven noopten den rechter, den echtgenoot voor zijn ge stoelte te dagen, en nu bleek het schrikke lijk feit, dat de jonge gade niets dan de af schuwelijke waarheid had verteld. De man had in zijn fabriek groote onaangenaamhe den gehad, daar hij als uitvinder van een nieuwen motor voor vliegmachines wel het patent had verworven, maar een nietigver- klaringsproces deswege moest voeren. En nu kon de man zich niet zóó behcerschen, om zijn ergernis in de sombere lokalen van zijn bureau te vergeten, maar bracht hij zijn slechte luim mede naar huis. Op de vraag van den Techter, waarom hij zijn vrouw niet in zijn geheimen inwijdde, antwoordde de nietswaardige, dat zij tot dusverre in zijn zaken niet het minste be lang had gesteld, behalve wat betreft de fi nancieel© voordeelen daarvan, en dat hij die ook nu niet durfde verwachten. De rechter bleef koud voor deze veront schuldiging en veroordeelde den man tot 8 dagen gevangenisstraf, volgens do nieuw ste wet, die pas in Kansas is aangenomen, en waarbij aan mannen zoowel als vrouwen ten plicht wordt gesteld, het samenleven zoo aangenaam en harmonisch mogelijk te maken, maar niet door slecht humeur den echtelijken vrede in gevaar te brengen. Men vermoedt, dat de met acht dagen gestrafte het prettige mensch, dat hem dit koopje leverde, zal laten loopen, en aldus het echtelijk leven zoo harmonisch te ma ken als maar met mogelijkheid veTlangd kan worden. Ken veerdienst Frankrijk-En geland met Btoompontcn. Er zijn al dikwijls plannen geopperd en zelfs ontworpen voor do instelling van een veerdienst tussehen Frankrijk en Engeland, met veerbooten waarop de treinen gerold worden, zoodat de reizigers niet hoeven over te stappen en do goedeTen niet over geladen te worden, booten zooals men die bijv. heeft tussehen Denemarken en Zwe den, Duitschland en Denemarken en Duitschland en Zweden. In 1905 ia er zelfs een wetsontwerp in het Lagerhuis geweest om machtiging te vragen voor den noodigen aanleg te Dover, maar er kwam niets ver der van. Yolgons een Engelsch blad is men nu doende voor een dergelijken veerdienst tussehen Newhaven en Dieppe. Een com missie van onderzoek, door het Fransche ministerie van openbare werken benoemd, heeft dien reeds aanbevolen. Er bestaat een Intercontinentale Spoorwegmaatschap pij die werk van de zaak maakt. Naar de hoer Bodington, vroeger voorzitter van do Engelsche Kamer van Koophandel te Parijs, op oen vergadering van die maatschappij heeft gezegd, staat de zaak er goed voor. Verpachte eilanden. De Nigtingale-, Inaocessitte- en Oough, eilanden, alle bekend om hun rijken voor raad Guanomest, en Britsdb bezat, «uilen door de Eugelsohe regeering worden ver pacht De pachter heeft het recht, den mest dier eilanden te verzamelen en ook «ce ll onden en walvischvangst uit te oefenen en, hij verplicht zdch, zonder eenige vergoeding voor het post- en goederenverkeer naar de kleine kolonie op het eiland Tristan d'Acun- ha zorg te dragen, waardoor die menschen eindelijk eens met de bewoonde wereld in aa/nraking zullen worden gebracht. De verbintenis wordt rangegaan voor den duur van tien jaar, terwijl offerten voor Decem ber a. s. moete'i zijn ingeleverd. Vraag: Waarom moeten kinderen, die ontnomen zijn aan hun ouders bij gewone werkmenschen verpleegd worden, die zelf een huishouden hebben en die de kinderen mishandelen? Waarom worden ze niet in een gesticht gebracht?-En waar - kan ik mij vervoegen voor een klacht, liefst het hoofdkantoor opgeven Antwoord: Gij zult het beste doen u te vervoegen hij mr. Biiët, Oude Vest 53. Vtraag: Mijn vrouw is in April over leden en er zijn 5 kinderen, waarhij twee onder do 21 jaar. Moet ik nu boedelschei ding aanvragen .en is dat voor de wet ver plichtend en Linnen welken tijd moet dat? Antwoord: Gij hadt binnen 3 maan den een hoedel beschrijving moeten laten op maken; dit verzuim kan in uw geval wel niet veel kwaad, maar gij zult toch ver standig doen de zaak zoo spoedig mogelijk to (regelen. Raadpleeg een notaris. Vraag: Ik ben met 1 Juni in betrek king gegaan en heb half September mijn huur opgezegd over 6 weken, dus tegen 1 November. Mag nu mevrouw mijn gods penning inhouden Antwoord: Neen. Vraag: Heeft een vrouw ook recht op uitkeering van ouderdomspensioen Het be treft een weduwe, die 23 jaar gewerkt heeft als naaister voor een spoorwegmaatschappij en daarvan een klein pensioen geniet? Antwoord: Wij zouden denken van wel. Zekerheid kunt gij u echter verschaffen, door een formulier in te vullen en in te zenden. Wend u tot den voot uw wijk aan gewezen tusschcnpcrsoon of tot den heer Rosier. Vraag: Hoewel ik al 30 jaar abonné op het „Leidsch Dadblad" ben, heb jk nog nimmer een vraag gedaan. Mag ik nu van. u weten wanneer en do-or wicn de „van" van do menschen bij den naam is gevoegd? Ik heb een geschrift van 1630 waar een proces gevoerd is, en de getuigen met naam en bijnaam onderscheiden worden, bij voor beeld: Jan bijgenaamd Spring in het veld en Miegeit je do Hooy legger, enz. Antwoord: Inderdaad noemde men vroeger dc menschen veel$ bij hun voornaam met bijvoeging van den voornaam .huns va ders bijv. Jan Hendrikszoon of Betje Klaas dochter enz. Ook in het geven van bijnamen was men toen sterk In d-én Jiranschen tijd, dus nu ongeveer 100 jaar geleden, werd de burgerlijke stand ingevoerd cn moest ieder er een „van" op nahouden. ele „van's" dateeren uit dien tijd. Vraag: Mijn moeder is we luwe. .Wij zijn met 3 broers, waarvan één ongehuwd en er zijn 3 zusters, waarvan ook één ge huwd. Wil u zoo goed wezen de verplich ting volgens de wet ten opzichte' van mijn moeder te zeggen, wat haar levensonderhoud betreft? De kinderen hebben alle:: '-cerl hun "brood. Antwoord: Indien uw moeder behoeftig is, zijn de kinderen verplicht haar te onder houden. Hiertoe moet ieder bijdragen naar vermogen. Indien dit niet onderling in der minne te regelen is, kunt gij er een recht zaak van maken en beslist de rechter wat elk van de kinderen moet bijdragen. Vraag: Is het een ven 1 icli inv e>m aan de dienstbode de zoogcir uw- en voórjaarsfood te geven? Antwoord: Neen. Vraag: Ik ben benedenwoner. Boven mij woont een groot buisgezin, daar wij veel last van hebben door het voortdurend neer gooien van voorwerpen op mijn plaatsje, waar mijn bloemen staan. Ben ik verplicht aanhoudend den kwajongen te spelen voor hen en dat alles terug te brengen. Soms is het zóó vuil, dat het niet met de han den is aan to raken en mijn vrouw het met d© tang aanpakt en in den vuilnisbak werpt. Ben ik hun nu iets verschuldigd of zij mij Antwoord: Uw bovenburen schijnen, goed in bun spullen te zitten of is het altijd dezelfde vaatdoek die omlaag zweeft? De wet verplicht u niet den kwajongen te spe len en gij zijt tot nog toe elkaar niets ver schuldigd. Al die aanhoudende neervallende voorwerpen zijn een dageiijksche herinne ring, dat gij bovenburen hebt met al d© voor- en nadeelen er van. Gij kunt het met vriendelijkheid probeeren, gij kunt hun den oorlog verklaren, gij kunt den huis baas waarschuwen, gij kunt gaan verhui zen. Anders is er niet veel aan te doen. Vra,ag: Daar' ik een jonge heeft die mjet vlrugt de klalsse door loopo heeft maar waarschijnlijk nooit erg heeft kunne vol doen bij d© moester hoeft de meester nu het tregï om*zijn getuigschrift in te hou den bij het verlate van de 6chool en zoo niet waar kan ik mij dan vervoege om hem te krijgen of ©en Examen af te laato nemen om hem er tog een te kun en veria'ij gen? Antwoord: In 't algemeen willen de op der wijzers graag, dat zooveel mogelijk leerlingen mot getuigschrift de school ver ia, ten, daarmede woTdt de eer der school hooggehouden. Afgescheiden hiervan dat het partijdig cin onbillijk zou zijn uw jongen eon verdiend diploma ta onthouden, waartoe wij ©en hoofd der school niet in staat achten, zou ook reods am die reden het niet kun nen worden verwaoht. Gezien stijl en spelling uwer vraag, ge- looven wij u niet op uw woord ais n zegt, dat de knaap de klasse met vrucht heeft doorloopen. Het lijkt ons toe, dat u Lrrir niet goed over oor doelen kunt. Bovendien ia er niets aan te dopa. Auto riteiten stellen vertrouwen in het hoofd ddr school, die overleg pleegt met den betrokken onderwijzer. Laat uw Sind gerust nog een jaartje school gaan. Het zal er u later dankbaar voor zijh. Vindt p 't zelf niet naar, dat p niet méér geloerd hoeft?

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 14