Marktberichten, Kunst, letteren, enz. Vragen en Antwoorden. Een vergadering der S.-D. A.-P. Gisteravond b,ad de afd. loeiden van de S.-D. A.-P. in do groote zaai der Stadszaal een openbare vergadering belegd, waareoor als sprekers waren aangekondigd de heeren F. M. Wibaut, uit Amsterdam, en K. ter Laan, uit Den Ilaag. Toen de vergadering bijna, een halfuur te laat door den voorzitter, mr. Van Eek, werd geopend, was de zaal nog slechts voor min der dan de helft bezet en den goheelen avond bleef het zoo. Rij deelde mede, dat de laatste epr., die over de a.s. Raadsverkiezing in district III zou spreken, was verhinderd, waarom spr. zelf bij wijze van inleiding iets over deze verkiezing zou zeggen. Hij wilde duidelijk maken, dat alle arbei ders den candidaat van spT.'s partij, den heer Ilomeiïk, moesten stemmen. Wanneer de sociaaldemocraten zeggen schap in den Gemeenteraad krijgen, zullen zij aandringen op het bouwen van arbeiders woningen van gemeentewege op een deug delijk belastingstelsel, zoodat zij, die het geld hebben, daartoe ook het meeste bijdragen. Zij zouden willen trachten, dat de arbei ders in gemeentedienst beter loonen ontvan gen. In Leiden hebben de gemeentewerklie den een soort van rechtspositie, doch vcor do gemeente-ambtenaren bestaat er nog niets. Wel ligt er sinds 1907 een. motie, nog wel van mr. Aalberse, waarin daarvan de vren- schelijkheid wordt betoogd. Er is echter nog nooit iets van gekomen. Ook voor gelijkheid van het onderwijs voor proletariërs kinde ren met dat der kinderen van de bourgeoisie drong spreker aan. Eindelijk zou een socialist in den Ge meenteraad er tegen opkomen, dat hier met het oog op de Zondagsrust door den burge meester het recht van vereeniging en ver gadering, wordt miskend. Spr. weet wel, dat voor de doorvoering van do door hem aan bevolen maatregelen veel geld noodig is, doch als de burgerlijko partijen daarom deze maatregelen niet aandurven, dan moeten ze ook niet de groote salarissen van hoogero ambtenaren steeds verhoogen, en dat durven zij nog wel. Vraagt men van den anderen kant: Is dat nu socialisme? dan zegt spr.: Hoen, maar toch zal een socialistisch afge vaardigde naast het krachtig werken voor bovengenoemde maatregelen ook propaganda maken voor het socialisme. Daarom wekte spr. ten slotte met kracht bij allen aan om morgen hun stem uit te brengen op den candidaat der S.-D. A.-P., den heer Hemerik (Applaus). Hierna, verliet de Voorzitter het podium, om plaats te maken voor den heer Wibaut, dio wensclite tc spreken over de weigering der Minister-portefeuilles door de S.-D. A-P. Spr. wilde in zijn betoog om aan te too- nen, dat de S.-D. A.-P. verstandig heeft gedaan, geen ministerzetels te aanvaarden, tweo vragen behandelen, n.l. lo. Sproot uit den uitslag der verkiezing, en de wijze, waarop zij door de S.-D. A.-P. is gevoerd, voort, dat zij als minderheid do ire geering mede moesten aanvaarden? 2o. Was het in het belang van pet prole tariaat, dat do ministerzetels werden .inge nomen door de scc.-democraten, mede met liet oog op do invooring van Staatspen sioen on algemeen kiesrecht? Om do oersto vraag ontkennend te beant woorden, stolde spr. in het licht, dat do S.-D. A.-P. wel een parlementaire partij is, doch een geheel andore dan vrijzinnige cn kerkelijke partijen. Do arbeiderspartij is uit den aard der zaak opstandig, al wenscht spr., dat zij daarvan, ook in Leiden, wat meer blijk gaf. Doch zij zal de staatsmacht moeten ver overen in het parlement, als het kan, maar anders buiten het parlement. Alle overleve ringen en 'consequenties, die de burgerlijke partijen er aan verbinden, aanvaarden do S.-D. A.-P.-ers 'niet. Zoo sproot uit den uitslag niet voort, dat de S.-D. A.-P. mede do regeeringsver- antwoordelijkheid had te aanvaarden en het zou, volgens spr., ook niet in het belang van het proletariaat geweest zijn, wat spr. ïiadcr trachtte aan te tooncn. Spr. erkende echter, dat in het begin een fout ïs gemaakt door de partij. Toen Troclstra bij de Koningin werd geroepen, heeft hij Haar gezegd, dat, indien, niinis- tcrszetcls werden, aangeboden, dit aanbod ernstig zou worden overwogen. Want dit advies is wellicht aanleiding geweest, dat de kabinetsformateur, dr. Bos, inderdaad een drietal zetels heeft aan gepresenteerd. Spr. mankt daarvan 'niemand een verwijt; hij weet da.t de zaak moeilijk was. Het toetreden tot een burgerlijke Regee- ring, die burgerlijk bleef en moest blijven, moest noodzakelijk 'en noodlottigerwijs leiden tot verzwakking van de arbeidersklasse. Om dit 'nader te deraonstreeren stelde spr. twee mogelijkheden. In de eerste plaats, dat de coneentranc-eisch-en eens tot hun recht waren, gekomen. Dan zou het proletarisch sentiment zijn verzwakt. De 'partij zou slechts burgerlijk hebben geregeerd; burgerlijke maatregelen hebben kunnen nemen. En al willen met ons de vrijzinnigen ook het algemeen kies recht, zij bedoelen er iets heel anders moe, wat spr. uitvoerig uiteenzette. Maar als spr. deze mogelijkheid veronderstelde, dan stelde hij de zaken veel te gunstig voor. Dr is, om het concentratie-program te ver wezenlijken, een Jangen weg af te leggen én het gevaar van onderweg te stranden zou veel grooter zijn geweest, wanneer de socialisten een deel van de regeering uit maakten, dan wanneer een eensgezinde re geering zich daartoe aangordde. En dan, al hebben de sociaal-democraten in de her- stcramingseischen der concentratie toege stemd; hun program is nog heel wat anders dan een vrijzinnig program. Een samenreg-oeren zou noodlottigarwijze het socialistisch inzicht verduistererf, dan de arbeidersklasse verzwakken. Het is dus niet een terugdeinzen geweest voor de verantwoordelijkheid en vcor do consequenties van den stembusuitslag, zoo- )tt]s hun wordt verweten. En als de vrij zinnigen ons iu de regeering wilden bc- itrekken, dan was -dit niet oni de belangen yan het proletariaat te bevorderen, maar om de bourgeoisie er bovenop to houden (luid applaus). Spr. meent dus, dat de meerderheid van het partij-oongres te Zwolle een wijs besluit heeft genomen. Het is echter niet oen dogma van spr. om nooit de rogeering te aanvaar den. Het is een wegen van de doelmatig heid en zoodra de S.-D. A.-P. zóó machtig is, dat zij tegenover de burgerpartijen haar eischen kan doorzetten, dan zal ze voor de x egeeri ngs veran t w o or d cl ij khei d niet terug deinzen. (Applaus). Spr. acht de herstemmingseischen niet van beteekenis ontbloot en de S.-D. A.-P. zal de tegenwoordige regeering zooveel steunen als het haar mogelijk is, maar daarnaast en daarboven zal zij voor Inur eigen program strijden en de S.-D. A.-P. zal de burger lijke partijen daardoor stuwen in de rich ting van het socialisme (Applaus). Van de gelegenheid tot debat werd alleen deelgenomen door dr. Knuttel, die allereerst zich richtte tot den eersten spreker Het speet hem, dat hij hier niet den heer Hemerik zelf tegen zich had. Hij zal ongeveer het zelfde zeggen wat hij verdeden Jaar tegen- oyct Spiekman heeft gedaan en toen is hij door Hemerik c. s. geprezen. Hij zal nu eens zien, wat Hemerik na zal zeggen. Hij beklaagde zich er over, .dat mr. Van Eek in de allereerste cn voornaamste plaats verschillende maatregelen op den voorgrond gesteld heeft, waarvoor de candidaat moest opkomen en daarna eerst iets heeft gezegd over de socialistische beginselen zelf. Trouwens, wat de sociaal-democraten in andere gemeenteraden doen, beteekent voor de socialistische beginselen niet veel. ,Hij wees er o. a. op, dat jn Hoorn en Winters wijk zelf de sociaal-democratische Raadsle den voor een subsidie voor de onafhanke- lijkheidsfeesten hebben gestemd. In Dten Haag hebben de vrijzinnig-democraten, en zelfs pen paar Unie liberalen tegen den liberalen wet houder op een socialistisch candidaat ge stemd. Zij voelen wel, dat de S.-D. A.-P. niet meer gevaarlijk is. Spr. drong er ten slotte op aan den meer principieel ;-n candidaat der S.-D. P. te stem- mon. Daarna bestreed de heer Knuttel met groote felheid en krachtige overtuiging, den heer Wibaut, wiens standpunt hij slap noemde. Hij constateerde, dat met het piet-aanvaar den van ministerszetels slechte de schijn is gered. Door het ministerie te steunen aan vaardt men feitelijk de verantwoordelijkheid evenzeer. Ook de heer Knuttel vond toejuiching. Hij werd uitvoerig door den jheef Wibaut cu ten slotte ook nog kor tel ijk door dsn heer Van Eek beantwoord, waarna de ver gadering te halftwaalf gesloten werd. Vereeniging tegen Sluitingsdwang. Gisteravond hield de Vereeniging tegen Winkelsluitingsdwang een openbare verga dering in ,,De Graanbeurs", alhier. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op wethou der Van Hamel en het Raadslid den heer De Boer. Te 8.I5 opent de voorzitter, de heer G. Kwaadgras, de vergadering cn deelt mede, dat deze vergadering belegd is om nog eens protest uit te brengen tegen de slui tingsverordening en ook met het oog op de Raadsverkiezing van Dinsdag. Dit is te meer noodig nu reeds van de zijde der bedienden "gewerkt wordt voor de sluiting om 8 uur ;s avonds. Verder herinnert hij er nog aan, dat slechts winkeliers uit Leiden aan het de bat mogen deelnemen cn zegt t'èn slotte, dat er in de advertentie in het „Leidsch Dagblad" een fout is ingeslopen, zcodat gelezen moet worden dat de heer Van Hoeken, oud-candidaat is der reclitsche partijen (inderdaad is ons gebleken, dat voor het woord candidaat het streepje is weggevallen). Hierna krijgt de heer W. Duykers, voor zitter der ,,Amsterdamsche Winkeliers-Ver- eeniging", het woord, die mededeelt over tuigd te zijn, dat de Leidscbe verordening niet tot stand zou zijn gekomen als men hier op de hoogte was geweest van den ellendigen toestand, die in Amsterdam door de sluitingsverordening in het leven is geroepen. Spreker zal den toestand in Amsterdam schetsen en zijn bespreking verdeelen in drie punten, te weten: 1. Hoe kwam de ver ordening in Amsterdam tot stand? 2. Hoe werkt zij 'l 3. Hoe worden wij er van ver lost? Spreker betoogt, dat de verordening namelijk tot stand kwam door het drijven van de Vereeniging van Kantoor- en han delsbedienden", die berust op sociaal-de- mocratisehen grondslag, terwijl door de laksheid" en de lamlendigheid" van de winkeliers zeiven geen voldoende verzet gevoerd werd. Terwijl de voorstanders bleven agéeren, al was het dan op vergaderingen waar, behalve een onvoltallig bestuur, slechts twee leden aanwezig waren, deden de te genstanders weinig of niets. Op 5000 circulaires, die belanghebbenden tot een vergadering bijeenriepen, kwamen slechts 63 personen op. De „Algemeene Winkeliers-Vereeniging" sprak zich over het vraagstuk niet uit, misschien was de voorzitter in deze niet onpartijdig. Op de vragen der enquête-commissie, door den Gemeenteraad ingesteld, werd weinig en dan meest nog door voorstanders geant woord. De moesten stelden zich tevreden met lachend de schouders op te halen en te zeggen „de Raad is toch niet gek" Zoo kregen de Raadsleden den indruk, dat het bezwaar van de winkeliers tegen den sluitingsdwang niet zoo groot was en de verordening kwam er. Maar nu was Leiden in last, reeds dade lijk kwamen er talrijke winkeliers bij het bestuur der Vereeniging klagen, en ©en protest vergadering werd uitgeschre ven. De zaal, die meer dan 2000 menschen kan bevatten was nu te klein en tegelijkertijd werd een' tweede vergade ring gehouden, eveneens druk bezocht. Districtsverecnigingen werden opgericht in alle negen districten en krachtige actie werd gevoerd. Eerst trachtte men vernietiging van het raadsbesluit, waarbij de verordening was ingesteld, te verkrijgen. Werkelijk hebben Gedeputeerde Staten de vernietiging aan de Kroon aangevraagd, maar deze vond geen reden om zulks te doen. Vervolgingen werden tot. voor den Hoo- gen Raad doorgevoerd, ook wat de ver koop over het hekje betreft, doch niets gaf. Tallooze bekeuringen volgden, op een vraag van den heer Vliegen in den Am sterdamsehen Raad deelde de burgemeester mee dat in Juli 1912 nog 1376 bekeuringen plaats hadden. De toestand werd steeds ellendiger. Toen dan ook de verkoop over het hekje door den Hoogen Raad veroordeeld werd, was de woede algemeen, bij sommige la gen revolvers of zakjes peper gereed om de politie op te onthalen, als zij het waag de binnen te treden. Burgemeester Van Leeuwen heeft te recht gezegd, dat dergelijke maatregelen ,,de politic tot een gehaat instrument ma ken" De winkeliers lijden ontzettende scha de, door de concurrentie met koffiehuizen en venters van over het IJ, die dikwijls des avonds nog elf uur huis aan huis loopen te venten. Zoo was de toestand direct na het in-werking-treden der verordening, zoo is hij nog. De politie organiseert een ware jacht op de overtredende winkeliers, ja, zq provoceert de overtreding. Een drogist, nog nooit met de politie in aanraking geweest, laat even voor ne gen uur zijn winkel aan zijn vrouw over, om dien te sluiten. Juist na tijd komt een klant om sublimaat te koopen (dat moet dan nog al veel zijn, want minder dan cO Gr. mag de drogist volgens de wet op de uitoefening der arfcsenij-bereid-kunst niet verkoop en. Verslaggever), de vrouw helpt hem en de kooper ontpopt zich als een inspecteur van politie. Dit is toch zeker provocatie. ttpr. noemt nog vele voorbeelden en deelt nog mede, dat sommigen van hun winkel een verlofzaak gemaakt hebben, doch nu in de personeele belasting voor veel hooger aangeslagen worden. De verordening voldeed niet aan de verwachting, verklaarde reedg de burge meester officieel en ook in den Raad zal een kentering komen, nu reeds dienden vier leden van verschillende fracties een voorstel in tot afschaffing van de verorde ning. Spr. vleit zich niet met de hoop, dat dit gebeuren zal, maar wel verwacht hij verruiming van de knellende bepalingen. En nu, hoe krijgen wij de verordening afgeschaft? De beste manier is om de Raad om te krijgen. De mannen, die ons de win kelsluiting bezorgd hebben, moeten er uit! roept spr. Wat den toestand hier in Leiden betreft, wil hij een eere-saluut brengen aan den burgemeester en aan wethouder Van der Lip, voor de wiize, waarop zij het praead- vies van B. en Ws. verdedigd hebben, hoe wel het helaas, niet mocht baten. Wat de winkelbedienden betreft, niemand van dc patroons is cr op tegen om hua meerder vrijheid to verschaffen, maar dit moet op andere wijze bereikt worden. In den winkelstand kruipt men nog te veel vcor zijn klanten, weest zelfstandig, houdt er een eigen meening op na en kiest, wie uw belangen in den Raad wil behartigen. (Luid applaus). De volgende spreker, de heer D. Manas- zen, hoofd-redactcur van het weekblad ,,De Fakkel", zal kort zijn, ook met het oog op den tijd en omdat hij reeds in April hier gesproken heeft. Ook hij brengt een eere-saluut aan B. en Ws. van Leiden en leest een stukje uit het bekende praeadvies vcor, waarvan hij de argumentatie ten zeerste roemt. Toch moet men zich niet ten zeerste ver bazen over de aanneming van deze veror dening. Ket is een gevolg van den geest des tijdsgelukkig is deze aan het kente ren, constateert spr. Had do staatsma chine in Den Haag wat vlugger gewerkt, dan hadden wij nu een volledig stel dwang- wetten volgens Pruisiscli systeem; maar dit alles is al aan het veranderen, getuige het staatspensioen Zoo staan wij ook volgens spr. aan den vooravond van de kentering ten opzichte van den sluitingsdwang, men zie slechte Daar de ongunstige praeadviezen door de dagelijkscho besturen van verschillende ge meenten uitgebracht, naar de kleine meer derheid die de voorstanders krijgen. Spreker is dan ook optimist genoeg om te verwachten, dat er rijkssluiringsdwang- wet zal komen. Ookt voor het bedienend personeel ver wacht hij er weinig van de patroon kan, indien hij dat wil, hem toch lang genoeg, te lang aan den arbeid houden. Wat spr. wil is een Rijkswet, die de ar beidsvoorwaarden van het personeel re gelt. Zelfs al mogen er misschien zijn die van den sluitingsdwang profiteeren, in een andere stad gekomen, waar die dwang niet bestaat, is de bediende dit voordeel weer kwijt. Do sluitingsdwang is een nuttelooze krenking, zegt spr. En op welken rechtsgrond berust nu deze dwang, die zoo ingrijpt in de bestaans voorwaarden van deri der natie? Nooit heeft iemand hem daarop een af doend antwoord kunnen geven. Wat voor verschil is er tusschen een win kelier, zonder personeel, en een advocaat of journalist, waarom is de een aan zulke Strenge bepalingen onderworpen en de an dere niet? En dan nog het grievend on recht, dat aan een zekere catagorie van winkeliers, te weten, die in bier en jenever, de caféhouders, toegestaan wordt, wat den anderen wordt ontzegd. Hier zou tenminste nog een sociaal voordeel zijn to behalen. Ook brengt sluitingsdwang een belang rijk economisch verlies mee, er 'zal minder gekocht worden, koopen is toch dikwijls een opwelling van plotselinge neigingen. En dan het voornaamste is, dat de ener gie van den winkelier verlamd, zijn parti culier initiatief beperkt wordt. Men belet hem door hard ploeteren vooruit te komen. De heer Manaszen eindigt met de hoop uit te spreken, dat Leiden in den strijd tegen den sluitingsdwang zal volharden, het is nog niet te laat. Voor debat geven zich op de heeren Bijle- veld, Hemerik, Dubbeldeman en Heems kerk, aan wie ieder 10 minuten wordt toe gestaan. Alle debaters betuigen hun instemming met dc woorden van mr. Elion in het „Leidsch Dagblad" en protesteeren er te gen, dat op een openbare vergadering alleen Leidsche winkeliers in debat mogen treden, anders zouden hier wel menschen zijn, die genoeg op de hoogte waren van de Am- sterdamsche toestanden om de sprekers te weerleggen. Nu was hetgeen zij beweer den, niet te controleeren De heer B ij I e v e 1 d, hoewel in principe geen voorstander van dwangmaatregelen, iv wel voor sluitingsdwang, omdat hij gezien heeft dat zonder dwang hier in Leiden niets te bereiken valt. Debater, die -nogal eens afdwaalt, is slecht te volgen door interrup ties en gelach uit de zaal De heer Hemerik vindt, dat de heer Duykers den debaters een goed argument aan de hand heeft gedaan voor den slui tingsdwang. Hij noemde toch de winke liers la ml en di gen. Komt dit juist niet door het dag en nacht slaven in den winkel. De heeren sprekers waren nogal eens in te genspraak met elkander. Duykers sprak van lamlendigen, Manaszen van kracht en energie. De eerste sprak van kleine vergaderin gen, de tweede van den tijdgeest. Den heer Manaszen gaf hij gelijk, het is de tijd geest die op sluitingsdwang aanstevent, maar hij betwist dat deze geest aan het kenteren is, ook in het buitenland gaat het wel, wat de debater met cijfers aan toont. Ook in Deventer en Zwolle lijkt het nog meer op een kentering. Ook met cijfers toont spr. aan dat al thans een deel van de bedienden in Am sterdam verkorting van arbeidsduur hebben gekregen. Wat de wettelijke regeling betreft van den arbeidsduur, in dit opzicht vertrouwt debater den heer Manaszen niet, toen Schaper in de Kamer met den 10 uren dag aankwam, heeft geen van M.'s. partijge- nootcn, dit voorstel gesteund. Ook vooral voor den kleinen winkelier is sluitingsdwang een voordeel Moge het hem al financieel benadee- len, aan levensvreugde, aan vrijheid schenkt het hem veel meer. De heer Dubbeldeman spreekt in denzelfden geest als zijn voorganger. Den heer Duykers bestrijdende zegt hij dat deze wel gewezen heeft op wantoestanden in Amsterdam, maar dan moet hij deze wan toestanden bestrijden en niet de verorde ning zelve. Hij vraagt ook hoe het mogelijk is, dat een verlofhouder zooveel meer belasting betaalt dan een gewoon winkelier. Ook zei de heer Duykers, dat de winke liers niet kruipen moesten voor hun klan ten, maar laten zij dan beginnen hun win kels in te richten naar de eischen, die zij zelve aan het leven stellen. De rechtsgrond, waar de heer Manaszen van sprak is een kwestie van macht. De heer Heemsk erk vraagt, waarom hier wel do Kamer van Koophandel die tegenstander en niet de Kamer van Arbeid voor de winkeliers cn grossiersbedrijven, die voorstanders van sluitingsdwang is, is uitgenoodigd. De heeren Duykers en Manaszen replicee- ren, waarop de vergadering wordt geslo ten. Ito'ter Jam, 29 Sept. Hoewel het aanbod van Tavwo v ndaag niet zoo groot was als sinds eerige wekeD, bleek bet toch voldoende voor de getooDde behoefte. Begin markt werden de droogs'e en nvoois1 e partijt es tar we u tgezocht tot de prijzen van vorige week, doch het overige moest iets beer worden afgegeven. Toch kon Dog met alles oproimen. De beste nartutjes Wilhelmina en Monarch konilen van tot f lü.lU bedingenaoeda van f 9.25 tot /"9.60, miudere en afwijk ndeva»/8tot 9, naar kwaliteil en per 100 kilo. Yan Essex was het a nb >d gering. Rogge sheen iu do puikste en droogste soorten te verkoopen van f 50 tot ƒ9 per 100 kilo; af wijkende kwalitoit m- eilijk vei koopbaar. Gerst traag. Mooie Wintergerst van ƒ9 tot f 9.25,dito Che-ftli'rf 9.2-5 tot ƒ975 per 109kilo. Haver weinig gevraagd Verkocht van ƒ7 tot f 7.75 per 100 kilo. Kool- vu Karwijzand onverand r Yan Niruwe llruiueboonen waren de eerstelingen ter markt die om het nieuwtje koopets vonden van ƒ13 tot ƒ17 per HL. Er weiden nog verschillende wakke monsters getoond. Groene Erwten wederom flauw. Kroon-Erwfen van 10 tot f 12. Kleine dito f 9.75 tot 10 50. Rotterdam, 29 Sept. Boitenl. Granen. Maïs per 2000 kilo. Gele La Pl.iia disp. l3b Dito Nov,/Dec;- lev. f 139. A:n. mixed disp. 154. G.il ox disp. 131 Rogce p v 2LQ lc lo. 73/74 kilo Helena Öct.-afl. ƒ162. 73/71 kite Stettin Oct/Dec.-aÜ ƒ152. 72/73 kiio Petersb. loco f 161. Gerst per 20ÖOkilo- 60/61 kilo Zco disp. 133 60'61 kilo Zw. Zee Oct Dec -*>fl 138. Haver per 100 kilo. Petereb. 47/4-5 kilo locó 7,10. iedam, 29Seut. Noteoring vun den „Bond van Disiillatours". Moutwijn ƒ13.—. .tenever 17.— Per Ned. vat Zonder fu i en zonder belasting. Schiedam, 29 Sept. Noteering Bourscommissie. Moutwijn /II75 per HL., zonder lust en zonder de belasting. Stemming traag Spoeling ƒ160. Graan Spiritus 21.75 a 22.—, Melasse Spiritus ƒ18.50 a r 18.75, ui we Spiritus f 10 a f Alkmaar. 29 Sept. Aangevoerd 312 vette vste kena. PrjjB 53 a 5-5 cte. per kg. 13 magere varkens f 19 a23 per siuk. Aangevoerd 15 koeien en os eu ƒ255 a 360, 41 vette kalveren 45 a 125; per KG ƒ1 a 1.20, 25 nuchtere kal vei on 8 a 25,1272 schapen f 20 a 36. Jboinio», 29 Sopt. Metalen. (2de b.j Stvaits-Tin cont. 189.15/, op 3/m 190 2 6, Koper cont. 72.1 0/, op 3/m. 72.7/6, Zink 21.Lood (Spaansch) 20.1/3 a IJzer. (2e beuis). Cleveland Middlesbro No. 3 549 contant, 55/— op 1 m. konpers. Geen mosiaiuent voor Bebcl. De socialistische gedelegeerden, te Stutt gart vereenigd, hebben het voorstel van den afgevaardigde Westmeyer, om in de nabij heid van Stuttgart een monument voor Rebel op te richten, verworpen. Haagache schouwburg. Gisteravond behandelde de Haagsche gemeenteraad de schouwbrugkwestie. Na bestrijding door den burgemeester, ver wierp de Raad met 23/8 stemmen een voor- stel-Couvée, om de zaak eerst af te doen na publicatie van de rapporten der auto riteiten. Langdurige discussie volgt daarna over het plan van de niet-gemeentelijke des kundigencommissie, om den bcstaanden schouwburg aan het Voorhout zóó te ver bouwen, dat de brandgevaarlijkheid tot ge ringe afmetingen wordt teruggebracht. Het voorstel werd bestreden o.a. door de heeren Jurriaan Kol en Deen, maar vond verdediging bij de heeren Yas Diaa, baron Van Zuylen van Nievelt, De Mees ter, YVarneke en Yan Malsen, terwijl mr. Varenkamp vóór het plan zeide te zullen stemmen, als de verzekering werd gege ven, dat maatregelen zullen worden geno men het gevaar bij brand in den kap weg te nemen. Het plan om den schouwburg, na de door bovenbedoelde commissie ontworpen res tauratie weer te openen, werd ten slotte aangenomen met 31/9 stemmen. De heer Yan Pallandt eD de burgemees ter brachten daarna hulde aan de schouw burgcommissie uit den gemeenteraad. In den schouwburg te Dresden schijnt de akoestiek niet te deugen. Althans toen er „Iledda Gabler" vertoond werd, toorn den er toehoorders, die te weinig verston den. Mevrouw Körner, die de titelrol speelde, viel er door flauw en de voorstel ling kon niet doorgaan. Do Pan». Daar sedert 25 dezer geen pelgrims meer waren ontvangen, liep er een gerucht, dat de Paus ongesteld zou zijn, omdat hij to lang op het balkon had gestaan bij de ont vangst van de Fransche katholieke jonge- liedenvereeniging. Nu wordt medegedeeld dat de staking der ontvangst van pelgrims niets buitengewoons heeft, omdat die ook sedert 16 cn 22 Sept. 'niet zijn gehouden. Men beperkt dergelijke audiënties zooveel mogelijk om den Paus noodelooze vermoeie nis te besparen Vraag-: Is het geoorloofd, dat er ieder# week een schuit voor de woningen aan der Ouden Singel ligt, waar altijd kolkenbagger in geledigd wordt en dat terwijl op d-o Beestenmarkt de vaart ledig is en er geen huizen staan? Zou dat daar niet plaats kunnen hebben opdat wij van dien ontzet ten den stank bevrijd worden Antwoord: Misschien kan dat wel. Overleg het maar eens met den opzichter van den reinigingsdienst, A. Grijzen. Helpt dit niet en u meent dat het wel kan ver anderd worden, wendt u-dan tot den direc teur van gemeentewerken op het. Stadhuis. Vraag: Mijn daggelder zegt dat hij niet goed is. Nu is hij Dinsdag weggebleven, moet ik hem deze week nog uitbetalen of nog langer En kan ik hem noodzaken om een bewijs van den dokter te toonen Antwoord: Ja, gij kunt eischen, dat hij u door een briefje van den dokter be wijst, dat hij werkelijk ziek is. In dat geval kunt gij onder uw omstandigheden volstaan lvem alleen de eerste week uit to betalen. Natuurlijk kunt gij hem wel langer zijn loon geven, maar verplicht zijt gij daar toe niet. Vraag: Wij zijn met zijn drieën broers. Nu ben ik na den dood van mijn ouders in het bezit gelieven van een gedeelte van" den inboedel. Heb ik nu het recht daar van iets weg te geven of te verkoopen zon der goedvinden van de anderen? Antwoord: Blijkbaar is het gedeelte van den inboedel, dat gij bedoelt, nog on verdeeld. Zonder goedvinden van de nfedo- gerechtigden kunt gij daarover niet be schikken. Vraag: Is men verplicht aan een dienst meisje dat van 's morgens lialfaeht tot 5 uur in dienst is, in de vacantie behalve haar weekloon ook kostgeld te geven Antwoord: Ja, dat kostgeld is dan een veTgoeding voor den kost, dien zii gewoon lijk bij u tusschen halfaoht en 5 uiren krijgt. Vraag: Mijn dienstbode, die per 3 maan den gehuurd is, heeft nu met 6 weken den dienst opgezegd' en vertrekt 1 October. Heelt zij nu het a-echb haar zomerfooi te houden, die zij half Juli ontving? Antwoord: Neen Vraag: Mijn vader is in liet bezit van nrijn spaarbankboekje. Daar ik nu ver over de 21 jaar beu en door omstandigheden hef boekje noodig heb, krijg ik ten antwoord: „Je krijgt het niet." Ben ik niet in recht om het hoekje te vragen? Antwoord: Ja, gij zijt in uw recht. Vraag n echter nog oens a.f of uw vader niet in uw eigen bestwil handelt. Zijn dio omstandigheden wel zco dringend? Het is zoo zoet een centje op de spaarbank te hebben. Vraag: Na«ir aanleiding dat ik mijn' dienst heb opgezegd tegen 1 October on. ik 'étf nog maar 10 weken dan ben geweest, heeft mevrouw dau het recht krijn gods penning in te houden Antwoord: Ja, Vraag: Het is met Maart elf jaar ge weest, dat ik- in een huls woon. Nu worden' de huren opgeslagen. Doch dc eigenaar hoeft nog gezegd, dat bewoners die tien of mcoP' jaren in één huis hadden gewoond, vrij waren van de verhoogiug. hfu Zaterdag kreeg ik echter toch bericht, dat de huur was Opgeslagen. Wanneer ik nu met getuigen kan verklaren dat de eigenaar heeft gezégd, dat ik vrij was, kan hij mjj dan toch dwingetl de verhooging te betalen Antwoord: Do eigenaar zal zich be dacht 'hebben. Indien echter dc andere be woners Van tien jaar en meer geen verhoo ging betalen, zijt ook gij daartoe niet ver plicht.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6