N«. 1644-1 Vrijdag 26 September. A0. 1913. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van cgpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Onder onze Vroede Vaderen. IDSCH PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1o regels ,'1.05. Iedere regel meer 0.17 Grootere letter» naaf plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Gents contant; elk tiental woorden meer 10 Gents. Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Gents per 3 maanden i 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd syn 1.30. Franco per post 1.65. Voordat de heeren gisteren voorgoed aan het werk gingen, werd er een kort naspel vertoond van de vorige, oerste-Dinsdag-in- September-vergadering. De vrij zi nnige moor- derheid veroorloofde zich toen de weel do de Raadscommissiën met een rechts olie meer derheid in haar richting om. te zetten. Het aftredend lid van de Commissie' voor de Sted. Fa-br. van Gas en Elektriciteit, mr. Aalbe'rse, word van dit beginsel het slacht offer Ln moest zijn plaats inruimen voor mr. Fokker. Hij schijnt daarover ontstemd te zijn, wat vóór deze zitting bleek. Hij was wel herbenoemd tot lid der Commissie van het Oud-Archief en kon daarop niet dadelijk beslissen, omdat hij niet tegenwoordig was. Nu had hij een schrijven ingezonden, waar in hij verklaarde ook deze herbenoeming niet aan te nemien, omdat hij niet de kans .wilde beloopen uit een zuiver technische commissie te worden geworpen, uit poli tieke overwegingen. De hoeren keken elkan der eens aan alsof zij wilden zeggen: „Wat zeg je daar nu wel van?" Wij gelooven, dat de heer A meer uil- verbolgenheid over het uitwerpen heeft ge handeld, dan uit vrees ook ,uit deze com missie te worden verdrongen door een lid van links. Daarvoor bestond geen enkele reden. Had men het willen doen, dan ware het nu wel geschied. Overigens kan men zich op het standpunt plaatsend van de meer derheid, haar houding wel begrijpen, p.l zul len ongetwijfeld vele vrijzinnigen het wel onaangenaam hebben gevonden, iemand, die 11 jaar in d'iz-e Commissie zat, niet weer to benpemien. Van den anderen kant moot iemand, die er niet» tegen kan,' dat hem to leenigcr tijd het mandaat oener Commissie zal 'worden ontnomen, nooit een bestuurs functie accepte-eren Dit h^ingt per slot van tekening iedereen boven liet hoofd. Wij twij felen er niet aa.n, of van de personen, dio thans zitting hebben in de verschillende* commissies, zullen -er ook nc-g wel zijn, die te eemg-er tijd weer worden gewipt. De lieer Botermans, die werd benoemd tot lid der commissie voor de r-eclames tegen den .aanslag in de belasting op do bedrijfs- len andere inkomsten, en deze benoeming 2 September dadelijk aanvaardde, schreef nu dat .hij bij nader inzien geen vrijheid vond tegenover den tredenden heer Creyghton deze benoeming te aanvaarden- Hij zal ver moedelijk niet geweten hobben, dat de overige leden dezer commissie tot de vrijz. partijen behoorden, evenmin als de leden, die hem be noemden, dit wisten. Zoo hoeft hij gele genheid willen geven om de fout te her stellen, wat ook wèl zal geschieden. Als de beer Creyghton wil, zal hij nu wel weer benoemd worden. De heer Fokker heeft, zooals wij reeds mededeelden, een voorstel ingediend om voor de bezichtiging van het Stadhuis een entréo van.f 0.25 te heffen. Het voorstel, dat ver gezeld g'ing van concept-ver ordeningen, zoo dat Bij aanneming B. en Ws. ge-en werk op den hals wordt geschoven, werd in handen gesteld van B. en Ws. om praoadvies. Wij tvillen, zonder op het voorstel van B. en Ws. vooruit te loopen, alvast zeggen, dat ons een bedrag van f 0.25 te hoog voor komt. Wij zouden niet hooger willen gaan dan-10 cents. Overigens is zulk een heffing, 'die toch ,ook nog een aardig sommetje, in de gemeentekas zal kunnen brengc-n, zeker ^vel to verdedigen. Ook in andere gemeen ten wij noemen hier Nijmegen wordt leen kleine vergoeding gevraagd. Men be hoeft ook de kleintjes niet te versmaden. Eindelijk was er nog een voorstel van de hecren Fokker, Sijtsma en Van der Eist ingekomen, om toe. te treden als lid van het in het laatst van October in Amsterdam! te houden Congres voor Kinderbescherming ten daaraan een bijdrage van f 100 te ver binden. Amsterdam geeft aan dit congres niet minder dan f 6000, andere gemeenten kleinere bedragen: Arnhem f200, Haarlem f250, Utrecht f300. Waar men elders er zooveel voor over heeft, mag Leiden, dat indirect ook weer kan profitecren van de resultaten van dit congres verkregen, er ook wel iets voor over hebben, meencn de heeren. Of B. en Ws. en de meerderheid van den Baad er ook zoo over denken, zullen wij in de volgende vergadering zien. De agenda zelf bevatte wel eenige zeer belangrijke punten, die echter niet voor een breede- discussie geschikt waren. Ei* is dan ook weinig over gedebatteerd. Zoo ging al dadelijk het- voorst-el, obi den termijn, waarop 'de gemeente haar voordoe! ig aanbod van bouwterrein voor een nieuw Academisch Zie kenhuis gestand houdt met één jaar te ver lengen, ei- grif door. Heel verstandig, zou den wij zeggen. Do gemeente kan hot Rijk [toch de wet niet voorschrijven, vermag alleen op den Minister een zaohten dra.ng uit te oefenen en dat wordt nu gedaan. Dok over het voorstel tot het treffen van voorzieningen in verband miet de door het Rijk in te voeren pensioenwetten voor de gemeente-ambtenaren, viel weinig te pra- ten. Het gold hier, zooals de heer Ver gouwen en de Voorzitter terecht tegenover den heer Fokker opmerkten, die er over klaagde, dat den leden zoo weinig tijd was gegeven voor bestudeering van deze moeilijke materie, een administratieve regeling met het Rijk, waarnaar nu de ambtenaren overgaan met betrekking der pensionneering. De feite lijke toestand blijft voor de ambtenaren, zoo als hij nu is. Voor ambtenaren nu elders werkzaam, doeh die vroeger te Leiden in gemeentedienst zijn geweest, zal de gemeenté moeten storten, terwijl omgekeerd die uit gaven van ambtenaren, hier nu werkzaam', in anderen dienst doorgebracht, ook voor andercr rekening komen. Daar zal nog heel wat meer te berekenen en te verrekenen vallen en het zal de gemeente geld kosten ook. Trouwens, onze gemeente lang niet zoo veel als gemeenten, waar men nog geen'pen- sionneering heeft ingevoerd. Waar de heer Fokker in verband met een ingekomen adres voor pleitte, n.l. vermin dering of ontheffing derpensioensbijdragen voor lage inkomens, dat is een zaak, die los staat van deze Jregeling, wat door den Voorzitter reeds werd opgemerkt. Trouwens, in deze richting i9 door de z.g. bijslagre- geling hier reeds iets gedaan. Later zullen wij wel eens hooren hoeveel deze pensioenwetten de gemeente kosten. Ter geruststelling der betrokken ambtenaren kun nen we al vast zeggen, dat aan de door hen verkregen rechten niet zal mogen ge tarnd worden. En wat voor de ambtenaren een groot voordeel is, is, dat zij nu, in den dienst va.n een andere gemeente overgaande, hun aanspraak op de gestorte pensioenbij dragen blijven behouden. Solliciteeren naar andere gemeenten wordt nu voor de ambte naren veel gemakkelijker. Kost dit voorstel de g'emeente geld, het aangaan der overeenkomst met de gemeente Benthuizen inzake de levering van gas aan die gemeente, zal" ons wel een zoet winstje bezorgen. En dat wij hebben afgewezen het verzoek van het bestuur van den Elsgeestar- poldor om. voor rekening der gemeente een duiker onder de Haarlemmervaart bij de Postbrug te leggen, scheelt ons ook f 16,000. Genoemd bestuur beriep zich op een uit spraak van het Hoogheemschap Rijnland van 1G56. Ten onrechte, zooals een in watcrsch^ps- zakon doorkneed reclitsgcLeerde adviseerde, en de gemeente-archivaris en de secretaris van Rijnland, eveneens in zakelijke rappor ten deden uitkomen. De- heer Van der Pot, die dit rapport uit oude beseheiden van Rijnland onverplicht samenstelde, kreeg daar over met instemming der vergadering van den Voorzitter een _pluimpjs. Het bestuur van den Elsgeesterpolder zal er zich nu wel bij neerleggen. Ovör het voorstel, om f43,500 beschik baar to stellen voor de aanschaffing va.n den inventaris en het materiaal voor den nieuwen gemeentelijken keuringsdienst, oen bedrag, dat f4000 hooger is dan wat inder tijd door de deskundige rapportours noodig werd geoordeeld, had men ook gevoeglijk kunnen zwijgen. Toch maakte de heer Fokker nog eenige opmerkingen en bek 1 augde zich er over, dat ook dit deel der deskundige begrooting zoo tegen viel. De wethouder, van fabricage meende, dat het nog al mee viel: oen begrooting blijft altijd een raming; doch do heer Sijtsma, herinnerend aan den tegenvaller, die de kostenberekening van de gebouwen ook opleverde, vond het minder eigenaardig, dat deze raming tot dusverre altijd te laag en nooit te hoog bleek Er zat echter anders niets op dan zich er bij neer te loggen. De andere punten, behalve het aanbrengen van electrische verlichting in het .eerste- klasse-paviljoen van „Rhyngeest" en in de ambtswoning van den geneesheer, dat wij vooTbij gaan, gaven wel aanleiding tot- dis cussie. Er is dan ook over gedebatteerd, zij het zeer bescheiden. Allereerst over de salarisherziening van den commies-redacteur, de klerken ter Se cretarie, den concierge, de boden en den be diende van het Stadhuis. B. en Ws. wilden den eersten ambtenaren nogal een aardig sprongetje laten ma-ken, nl. liet aanvangssalaris brengen van f 1600 tot f 2000, terwijl aan de drie twee jaarlijksche verhoogingen van f 200 intact zouden blijven. Nu lijkt ons, ook in verband met de sala- rieering der commiezen en hoofdcommiezen ter Secretarie, een jaarwedde van f1600 f 2200 voor- een rechtsgeleerd ambtenaar, die secretaris meet zijn van de voornaamste com mission, rapporten over alles en nog wat moet opstellen en zoo noodig de-n gemeente secretaris ipoet vervangen, niet voldoende toe. Prof. Heeres vond echter het aanvangs salaris wel goed, uitgaande van de veronder stelling, dat men voor deze betrekking alleen pasgepromoveerde juristen krijgt, wat niet altijd het geval is gebleken .en ook niet wenschelijk wordt geacht. De heer Sijtsma was met den Voorzitter van een ander gevoelenmen heeft, als men het aanvangssalaris wat hooger stelt, meer kans reeds een «enigszins ervaren werkkracht te krijgen. En als men een behoorlijk eind- salaris in de vrij verre toekomst stelt, maakt men voor deze betrekking degemeente tot een doorgangshuis, vreesde de Voorzitter. De Raad bleek in groote meerderheid het met B. en Ws. eens te zijn- Tegen oen trouwens niet belangrijke ver betering van do salarissen der klerken ter Secretarie en een verhooging van f 50 der boden en van f 25 van den bediende aan het Stadhuis, had niemand iets, maar dat de concierge, die, dank zijn velen emolumenten, reeds een salaris geniet van f 1400 a f 1500, er ook nog f 50 bij moest hebben, dat vond de heor Fokker een beetje te royaal. De heer Bdsoh en de Voorzitter betoogden, dat wat deze zoo uitnemende, beambte aan emolumenten geniet, niet bij het salaris in aanmerking mag worden genomen. De Voorzitter ging zelfs zoo ver, dat hij deze emolumenten gelijk stelde met inkomsten, uit eigen fondsen ge noten, wat o. i. niet opgaat, reeds hierom' niet, omdat zij een rechtstreeksch gevolg zijn van de betrekking zelf. Niettemin gunnen ook wij deze kleine ve'rhooging gaarne aan dezen zeer accuraten en ijverigen beambte, bij wien men nooit te vergeefs om raad en bijstand op het Stad huis aanklopt. Het totaal bedrag, dat deze regeling in 1914 meer aan de gemeente zal kosten, be draagt f 710. Later zal dit wel wat meer zijn, doch men ziet: erg hakt het er niet in. Het voorstel van B. en Ws., om naast de ver vol gk lasso voor alle leerlingen, afkom stig van alle scholen 3de en 4do klasse, dio het onderwijs wenschen voort te zetten, na de 12 halfjaarsklassen te hebben cloorloopen, aan do sohool Medusastraat, met het oog op het aantal leerlingen, er nog een tweede in to richten en wel aan de school dn de Paul- Kmger-straat, lokte prof. Carpcntier Al ting, die zich reeds vroeger geen vriend van dezo vervol gkl assen had getoond, nogmaals uit zijn tent. Wij zullen li'ier nu niet ingaan op de discussie, tussehen 'hem, den wethouder van onderwijs, de hoeren'Vergouwen, Sijtsma en den Voorzitter gevoerd. De hoor Carpen- tier Alfcing heeft in dit verband een drie tal inliohtingen gevraagd aan den wethou der, die deze zal verstrekken. Wij hebben dan wellicht nog wel gelegenheid om er een en ander vanv te zeggen. Genoeg, dat de tweede vervolgklasse er bij wijze van* proef ook nog zal komen. Ons dunkt, hoe men over dezen maatregel en zijn gevolgen ook mag denken, nu men eenmaal tot het nemen van een proef heeft besloten, zijn twee kl asten beter dan één klasse Over de benoeming van leden der Commis si uit den Raad voor onderzoek der recla mes tegen aanslagen in de pl. directe be lasting, valt weinig te zeggen. De heeiren De Boer en Zwiers werden vrijwel eenparig hei benoemd en voor den heer Pora, die niet meer voor een herbenoeming in aanmerking kon komen, kwam de heer Bosch in de plaats. De heer Vergouwen werd nu in de plaats van den heer Bosch als plaatsvervangend lid benoemd en nam na «enig aarzelen dezo benoeming aan. Hij, die in de vergadering van 2 Septem ber uit de Commissie van Financiën werd geworpen en dus hetzelfde ervoer als mr. Aalberse, toonde thans, dat hij zich niet op hetzelfde standpunt plaatste als deze, dio blijkbaar in geen enkels commissie meer zit ting zal willen nemen. Leiden, 25 September. Gisteravond hield de vereeniging van huurders van woningen een algemeene le denvergadering, waarin het voornaamste punt ter behandeling was de oprichting van een coöperatieve woningbouw-veree- niging. Mr. C. W. van der Pot was, daartoe door het bestuur uitgenoodigd, bereid aan de vergadering de noodige toelichting te verstrekken. Hij deelde mede, dat het wenschelijk was, dat deze Vereeniging zich scheidde van de huurdersvereeniging, omre den zij geheel op zich zelf behoort te staan. De concept-statuten werden door genoem den heer uiteengezet, en na eenige. bespre king onveranderd goedgekeurd. Het be drag der aandeelen is bepaald voor ieder lid op f 25, in termijnen te betalen, terwijl in de eerste vijf weken 50 cents per week moet worden gestort. Staande de vergadering traden 39 leden toe, terwijl de overige aanwezigen toetre ding in beraad hielden. Den leden, niet ter vergadering aanwezig, zullen circulaires worden .gezonden, waarin zij hun aandeel kunnen invullen. Tot bode werd benoemd de heer Lorij, wTelke onder de voorwaarden, door het bestuur gesteld, deze benoeming aannam. Hierna sloot de voorzitter, de heer Erke- lens, de vergadering. Bij resolutie van den Minister van Koloniën is de hëer J. H. J. Osterman, al hier ter besohikking gesteld van den Gou verneur-Generaal van Nederlandsch -Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse bij het openbaar Europe esch lager onderwijs daar te lande. In de onder voorzitter schap van prof. L. Lindeboom, uit Kampen, te Amersfoort, gehouden jaarvergadering der Vereeniging tot Chr verzorging van krankzinnigen in Nederland werd tot lid van het bestuur gekozen mr. P. E. Briët, alhier. Te Utrecht zijn geslaagd voor het po- litie-diploma K. Wielenga, agent van poli tie, alhier, leerling van don heer P. C. G. A. Wijkmans, en K. Verwey, van Zwam- merdam. H. M. de Koningin-Moeder, vergezeld van dë vorstin van Benthcim, bracht he den een bezoek aan de tentoonstelling van vroeg-Noord-Nederlandsche kunst te Utrecht. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Mijnsheerenland, ds. H. H. van Ameide, te Noordwijk-aan-Zee. De uitslag der verkiezingen voor den Raad in Den Haag is als volgt: District I. Vacature-Blceker, S.-D. A.- P. Uitgebracht 6S21 geldige stemmen. Vol strekte meerderheid 3411. J. G. Sikkema, S.-D. A.-P., 3242; L. L. H. de Visser, S.- D. P., 85; C. D. Wesseling, Kath., 3404. Gekozen de heer C. D. Wesseling. District III. Vacature-Lely, lib. Uitge bracht 55SO geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 2781. G. G. van As, chr. hist., 1828; C. J. Reyerse, S.-D. A.-P., 542; mr. dr. H. J. Romeyn, lib., 3190. Gekozen de heer H. J. Romeyn Vacature-Thomson, lib. Uitgebracht 5590 stemmen Volstrekte meerderheid 2800. C. J. Benschop, S.-D. A.-P., 540; M. de Mos Jz., anti-rew, 1912; J. A. Sillevis L.Wzn., lib., 3147. Gekozen de heer J. A. Sillevis. Professor Kraus, oud-minister van Wa terstaat en lid van de eerste Kamer, zal 3 October naar New-York vertrekken met de Rotterdam". Do hoogleeraar zal vergezeld zijn van mevrouw Kraus en den civiel-in- genieur C. Teilegen De Vorstin van Bentheim, die enkele dagen ten paleize Soestdijk de gast zal zijn van H. M. de Koningin-Moeder, kwam gisteravond te 7 u. 51 m. aan het station Baarn aan, alwaar Koningin Emma haar zuster afhaalde. In de groote Doelezaal te Rotterda - heeft de algemeene secretaris van het ten- toonstellingsoomité der tentoonstelling van en voor het winkelbedrijf aldaar, de heer P. N. Gaanderse, Rzn gisteravond in te genwoordigheid van dit comité, de jury en velo belangstellenden den uitslag der bekro ningen bekend gema-.kt. Een diploma voor gouden medaille vet k,reeg het Rijksbureau tot onderzoek v. handelswaren, Leiden. Als extra-prijzen is toegekend een ver guld-zilveren medaille van het uitvoerend comité der tentoonstelling aan de N. V. ,,Rotterdamscli Nieuwsblad". Met ingang van 1 November is to1- di recteur van het postkantoor te Rotterdam benoemd de heer A. Burkens, thans adjunct- directeur aldaar. Men zal zioh herinneren, dat eenigen tijd geleden de herstemming voor veertien leden van het kiescollege voor de Ned.-Horv. Gem. te Middelburg is vernietigd. Er wa ren toen ongeveer 900 stemmen uitgebracht, en do candidaten der kiosvereeniging voor evenredige vertegenwoordiging hadden on geveer 40 stemmen meer verkregen dan die der oo n f ession e e lenBij de nu opnieuw ge houden herstemming, zoo wordt aan heb ,,W. v d. V.-H." bericht, hebben weer de candidaten van Evenredige Vertegenwoor diging'' de meerderheid gehaald. Zij zijn ge kozen er zijn een honderd kiezers minder opgekomen dan bij de vorige gelegenheid met 403 tot 414 stemmen, tegen 363 tot 368 op de confes-sioneeie candidaten. Uit rechtsche kringen meldt men ons, zegt ,,De Tel.", dat de houding der Coali tie in de komende politieke periode geheel beheerscht zal worden door het onderwijs vraagstuk. Alleen dan zal rechts dë door links voor te stellen kiesrechtherziening niet tegenwerken, indien in elk opzicht recht worde gedaan aan den eenigen eisch, dien rechts in zake het onderwijs zal stellen, n.l. volkomen gelijkstelling van het bijzon- dor onderwijs met het openbaar. Bij inwil liging hiervan is rechts geneigd zeer tege moetkomend te zijn bij de door links voor genomen herziening van Talma's wetten. Door de drie kerkelijke kiesvereenigin- gen der Ned.-Herv. Geni. te Drachten, is besloten tot invoering van evenredige ver tegenwoordiging bij de kerkelijke lichamen voor den tijd van vier jaar. Bij de bereke ning is tot grondslag genomen het aantal stemmen, uitgebracht over 5 jaar. Het kiescollege wordt nu samengesteld uit 11 vrijzinnigen, 10 orthodoxen en 9 so cialisten het college notabelen uit 4 vrij zinnigen, 3 orthodoxen en 3 socialisten. Men meldt uit Rome aan de ,,Limb. Koerier", dat de benoeming van den nieu wen bisschop van Roermond in de tweede helft van November kan worden verwacht. Bij de familie is bericht ontvangen, dat te Grand-Rapids overleden is ds. W. Kapteyn, op 65-jarigen leeftijd. Hier te lan de heeft ds. Kapteyn o.m. de Geref. Kerk van Breda gediend. Gistermiddag heeft de hoofdcommis saris van politie te Amsterdam, do heer K. S. Hordijk, meegedeeld, voornemens to zijn eervol ontslag te verzoeken. Het desbetreffend request is nog niet verzonden; de heer Hordijk zal zich daar in bereid verklaren de functie te blijven waarnemen tot het tijdstip, waarop zijn opvolger in dienst treedt. Dc heer Hordijk was reeds in «Juni van plan, om gezond heidsredenen zijn ontslag te viagen ou heeft dit den burgemeester meegedeeld. Om echter dezen niet- te noodzaken tij dens de onafhankelijkht'dsfeesfeen en de tentoonstelling met ten nieuwen hoofd commissaris op te trekken, heeft de heer. Hordijk zijn voornemen toen verschoven. Do heer Hordijk heeft nog geen plan nen gemaakt voor zijn aanstaaud ambte loos leven. Ilij weet rdf nog niot of hij in Amsterdam blijven, dan wel zich el ders zal vestigen. Verwacht wordt, dat hij nog wel tot l JLnuari a.s. iu functie blij ven zal. Do hoofdinspecteur-griffier, de heer H. van der Goot, zal eerlang den politiedienst met pensioen verlaten. Gisteren arriveerden met het s. s. Rot terdam" der Holland Amerika-lijn te Rot terdam de nieuwe Minister yan Buitenland- schè Zaken, ihr. Or. Loudon, tot nu toe Nv- derlandöoh gezant te Washington. Een officieele ontvangst had niet plaats. De heer Loudon, die door zijn familieleden bij zijn aankomst werd begroet, gaf aan do fotografen der geïllustreerde blaucn zijn toestemming, een foto van hem te nemen, staande te midden vgn rijn familieleden. Do Raad van Utrecht heeft tot- vijfden wethouder benoemd mr. F. A. van Engen (vrijz.-democraat). Deze hield de benoeming in beraad. Door de arroncïiissements-rechtbank to Zieriksee is, ter vervulling eener vacature» in haar ooilege, de navolgende alphabctischo lijst van aanbeveling opgemaakt: mr. II. do Bie, mr. F. J. Lisman, mr dr. J. A. G. ba ron dis Vos van Steenwijk,allen substituut griffier, respectievelijk bij de arrondisse- mente-rechtbank te Zwolle, Utrecht en Ara hem. ALKEMADE. Aangesteld is tot rijksveld wachter alhier,II. Wijnen, gemeente-veld wachter te Leimuiden. ALP HEN. Achter een wagen met hooi liep gisteren een vrouw. Juist toen zij de Oranjestraat wilde ingaan, kwam van de tegenovergestelde richting een auto aanrij den, die haar greep en omwierp. Terstond werd zij bij De J. ingedragen, waar genees kundige hulp werd ontboden. Dr. De Graaf verbond haar wonden, waarop zij naar haar woning werd vervoerd. BODEGRAVEN. Mej. A. J. van Bachum de Boer, alhier, is benoemd tot onderwijze res aan het Instituut ,,Berg en Dal" te Oosterbeek. De afd. Bodegraven van Volksonder wijs heeft besloten tot de oprichting van een naaicursus alhier. Als leidster daarvan is benoemd mej. W. Eikelenboom. HAARLEMMERMEER. De afd. Haar lemmermeer van ,,Hct Witte Kruis" ver gaderde in „De Beurs". De opkomst was niet schitterend. Van de 130Q leden, die de afd. telt, waren een vijftigtal verschenen. Inzake oprichting van een badhuis te Hoofddorp aan de Genievaart, deelde het bestuur mede, dat toestemming verkregen is van het dept. van oorlog, het polder bestuur en het gemeentebestuur en 6 van de 7 eigenaars van aanliggende gronden ook de 7e eigenaar zal wel toestemming geven, zoodat de tot-stand-koming verze kerd is. Nog werd medegedeeld, dat het in het voornemen ligt van het Hoofdbestuur om te Haarlemmermeer een gediplomeerd ont smetter te stationneeren voor het ont smetten van woningen en tevens dat leden der afd. in de gelegenheid gesteld zullen worden om tot ontsmetter te worden op geleid. Tot afgevaardigden naar de algemeeno vergadering werden benoemdde heeren S. Silver en L. Barcndregt, die tevens in structie kregen voor diverse voorstellen in die vergadering. Aangenomen werd bij acclamatie hefc voorstel van het bestuur inzake oprichting van een wijkverpleging, luidende als volgt „Het Bestuur stolt de ledenvergadering voor, in beginsel te besluiten tot het ter hand nemen van de wijkverpleging, door voorloopig te beginnen met: 1. aan te stellen twee wijkzusters, en deze te doen wonen één te Hoofddorp ea één te Nieuw-Vennep; 2. voor rekening van „Het Witte Kruis te doen bouwen, te Nieuw-Vennep, een zusterwoning met werkkamer, voor de be handeling van patiënten, magazijn voor de verplegings-artikelen en een eenvoudige ziekenkamer voor vier bedden; 3. aan het Gemeentebestuur van Haar lemmermeer te verzoeken, voor reke

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1