Tweede Kamer. SPORT. HAB1GH0EDEN Tï. Agenda van de week: Aeademienieuws. Marktberichten. Uit de Reehtzaal. Gemengd Nieuws. gen* Ingetrokken wetsontwerp en. De Minister van Landbouw, Nijverheid (iii Handel heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat door hem de volgende wetsontwerpen aanhangig van de vorige ftegeering, worden ingetrokken: lo tot reorganisatie ?an ae Rijksverze keringsbank 2o. houdende bepalingen betreffende de staatszorg voor de paardenfokkerij; 3o. tot aanvulling van hetXde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1907. Henri Polak Eerste-Kamer-lid. Gisteren meldden we nog de benoeming van den heer Henri Polak tot lid van de Eerste Kamer. Dit is dus de tweede sociaal-democraat die in de Eerste Kamer zitting krijgt. Naar men weet, kozen de Staten van Friesland ook den heer- Van Kol. Van de vier Friesche Eerste Kamerzetels zijn er twee bezet door liberalen en twee door so ciaal-democraten. De heer Polak was bij de jongste naver- lriezingen tot lid van de Tweede Kamer ge kozen door Amsterdam III in de vacature ontstaan door het bedanken van mr. P. J. Troelstra, die voor Leeuwarden opteerde. In Amsterdam III moet dus thans een nieu we verkiezing plaats hebben. Het „Hbld." merkt naar aanleiding dezer benoeming op ,,De heer Polak heeft indertijd voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad bedankt daar zijn doofheid hem verhinderde de besprekingen te vol gen. Eenig opzien verwekte daarom zijn verkiezing tot lid der Tweede Kamer en do veronderstelling ligt voor de hand, dat deze verkiezing slechts gediend heeft om den heer Polak verkiesbaar voor de Eerste Kamer te maken waar blijkens de uit- Bpraak van dr. Kuyper hardhoorenden wèl op hun plaats zijn." Eerste-Kamer-verkiezing Overtf sel« Bij Kon. besluit van 18 Sept. is macEtr» ging verleend aan den Commissaris der Koningin in Overijsel tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buiten gewone zitting op Dinsdag 7 October 1913, ten einde alsdan aan de orde to stellen de verkiezing van een lid van de Eerste (Kamer der Staten-Generaal, ter voorzie ning in de vacature, ontstaan door het door mr. C. A. H. Bargo genomen ontslag als lid van die Kamer, Vice-president Baad van Ned.-lndië. De heer D. F. W. van Rees is voornemens in Maart 1914 af te treden als vioe-presi dent van den Raad van Ned.-Indië en Indië te verlaten. Mr. Kolkman. De Haagsche correspondent van „De Tijd" schrijft: „Ik genoot heden de eer van een kort onderhoud met den oud-minister mr. Kolk man en wel naar aanleiding van het be richt, dat de Staten van Overijsel hem het lidmaatschap der Eerste Kamer zouden aanbieden. Men heeft dit bericht, „uit de lucht gegrepen" genoemd maar dit is niet juist. De heer Kolkman is wel degelijk voor de functie aangezocht, maar hij heeft gemeend daarvoor to moeten bedanken. Wat intusschen weer niet zeggen wil, dat hij zfch voorgoed uit de active politiek te rug wil trekken. Integendeel z<>u niets hem aangenamer zijn dan in de gelegenheid te worden ge- wteld op een bevoegde plaats zijn financi- eeie politiek nog eens te stellen tegenover die van het nieuwe kabinet en zich te vei?^ dedigen legen de snoode aanvallen, tijdens te verkiezingscampagne op zijn financieel beleid gedaan. De heer Kolkman vou er echter niet in bewilligen, dat eenig zittend Ad der Tweede Kamer te zijnen behoeve ziju zetel zou beschikbaar stellen". Bond van Ned. Locomotief-personeel Door den Bond van Ned. locomotief-; personeel Eendracht maakt Macht" in samenwerking met den Bond van Madïi- nisten en d. d. machinisten in dienst der H. IJ. S.-M. ;,De Gemeenschap", te za lmen tellende plm. 1600 leden, aan het Ministerie van Waterstaat een adres vetV jonden,- waarin zij in 't kort verzoeken iaan den Minister de wijziging van Hoofde 'stuik X (A. R. D.) door Min. Regout, voorkomende in Staatsblad" No. 171 te doen vervallen en daarvoor in de plaats te stellen: 1. Geen diensttijd mag meer bedragen dan 14 achtereenvolgende uren. 2. In élk tijdvak van drie achtereenvoL g'ende etmalen mag de gezamenlijke duur der diensttijden niet meer bedragen dan 30 uren. 3. In elk tijdvak van 14 achtereenvol gende etmalen, mag de gezamenlijke idienst? .tyd niet meer bedragen dan 140 uren. 4. Dat het loc.-personeel een wekelijk". Hchen dienst vrijen dag van ten minsteden tig uren geniet. 1.5 Dat elke tweede week deze jdienst- VTye dag op Zondag valt, waarvan minstens twintig uren vallen binnen het etmaal van den Zondag. 6. Een bepaling te 'doen opnemen, dat Set loc.-personeel in een behoorlijk lokaal trvinstens één uur ruist wordt toegekend; moor het gebruiken van een hoofdmaaltijd,- Jenneer deze maaltijd niet thuis kan wors Ben genuttigd. 7. Dat geen ontheffing van bovenge? Bpemde bepalingen worden verleend. Genoemd adres zal woiden gevolgd' Boor een adres aan de Tweede Kamer Irteunend op een ingestelde enquête in= Elke Dienst; en Rusttijden, ingesteld Üoor bovengenoemde organisaties bij de yep Bcjiillende Spoorjyegmq^tschappijen, iV o e f b. a li wedstrijden v.atf Zondag. De öeriewedatrijden van De Sportman wor den morgen voortgezet. De eerste ontmoe ting gaat tusschen V. F. C., dat door com bineeren mét een Rottérdamsche vereeniging thans feitelijk D. V. S. heet en H. V. V. II, dat door loting in de volgende trondé ia geplaatst. Komt D. V. S., om de com binatie hij haar officieelen naam! te noe men, met het eerste elftal uit, dan zal dit zeker de sterkste doel nemer blijken te zijn. V. F. C. was altijd zelf ook een sterke derde klasser en het vorige jaar o. a. nog nummer één der afdeeling, "waarin De Sport man en L. V. V. uitkwamen en nu gecom bineerd met een needs bestaande tweede klas ser, mogen we er heel wat van verwachten. Ook van H. Ve V. II zien wij een sterker en rneer volledig elftal tegemoet, vooral als H. V. V. I geen wedstrijd heeft. .Wij ver wachten fechter in ieder geval, dat D. V. S. de -sterkere zal blijken. De tweede ontmoeting gaat tusschen de Leidsche rivalen De Sportman en L. V. V. Dit is de eerste van de vele ontmoetingen, die tusschen deze elftallen dit seizoen nog te wachten staan. De Sportman komt ge heel met hetzelfde elftal uit, waarover liet aan 't einde van het vorige seizoen beschikte, terwijl hij L. y. V. eenige veranderingen zijn aangebracht. We willen daarmede niet zeggen, dat het L. V. V.-elftal het vorige seizoen sterker was, dat is nog moeilijk uit te maken. Op hetgeen wij den gepasseerden Zondag van heide elftallen zagen, afgaande, meenen wij de combinatie van De Sport man een hetere te moeten noemen dan die van L. V. V. Vervolgens krijgen wij de wedstrijden tus schen de verliezers en ten slotte de finale, volgens onze verwachting tusschen D. y. S. én De Sportman. A thletiek. Door de L. S. 0. zijn voor het estafette- nummer twee medailles beschikbaar gesteld en dus niet één, zooals wij gisteren mede deelden. Zwemmen. Een wereldrecord over 300 yardA. Do Engelsche kam pioen-zwemmer J. G. Hatfield heeft het wereldrecord over 300 yards, staande op naam van den Australiër Beaurepaire sedert Augustus 1910, verbeterd met 33/6 seo. en daardoor gebracht op 3 min. 262/5 see. TIMMERMAN, Hofleverancier, Telef. No. 142, Saterdag;: Gebouw „Prediker1', Janvossensteog. Openb. Vergadering Bond Christ. Hakkersgezellen in Nederland (afd. Leiden) Sprekers: P. Chr. Simons en A. Hillebtegt. Halfnegen. Zondag. Zomerzorg. Concert Harmonie „SL-Gregorius". Halfnegen. 't Posthof. Optreden Goochelaar Mr. Cartes. 8 uur. Nederl. Reisvereeniging. Pic-nio te Groenenda&l (Heemstede). Dinsdag: Pieterskerk. Kerkconoert door mevr. Merchant— Rombonnet (Scheveningen) en den heer H. A. Wegerif Jr. (Den Haag). 8 uur. Graanbeurs. S.-D. P. Spreker: Wijnkoop. Half negen. Woensdag: Hillogom. Harddraverij 'smidd I nar. Ringryderjj 'sra org. 9 uur. Woensdag, Zaterdag, Zondag x Bioscope Hartman. Stationsweg. 8 u u r. (Woens dag- en Zaterdag-middag 2 uur.) MEND. Biefstuk, Stoofperen, Blanc manger. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 20 Sept. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt Hoogste barometerstand 767.2 te Ooruna laagste stand 754.6 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 21 Sep tember Zwakke tot matige, zuidoostelijke tot zuid westelijke wind zwaar bewolkte lucht, waarschijnlijk enkele regenbuienzelfde temperatuur. Stoomschepen. Stoomvaart-Mij. Nederland. „Bali" arriv. 19 Sept. van Java te Am sterdam. „Koning Willem I" (uitreis) arriv. 18 Sept. te Singapore. „Koning Willem III" (thuisreis) vertrok 18 Sept. van Al giers. „Karimoen" (thuisreis) arriv. 19 Sept. te Marseille. „Koningin der Nederlanden" (uitreis) arriv. 19 Sept. te Lissabon. Rotterdamsche Lloyd. „Deli" arriv. 16 Sept. van Rotterdam te Sabang. Kon. Ho 11. Lloyd. „Zaanland" vertrok 19 Sept. van Am sterdam naar Brazilië. „Gooiland" vertrok 18 Sept. van Buenos-Ayres naar Amster dam. „Zeelandia" (uitreis) vertrok 18 Sept. van Boulogne. Holland-Amerika-lijn. „Rijndam" arriv. 19 Sept. van New-York te Rotterdam. „Soestdijk" arriv. 18 Sept. van Rotterdam te Baltimore. Delft. Na overdracht van het reofco- ïaat heeft de nieuw opgetreden rector- magnificus, prof. W. K. Behrens, het di ploma van doctor in de technische weten- sohap honoris causa uitgereikt aan den heer J. I/. Oluysenaer, c. 1. Prof. Behrene gaf daarbij een kort overzicht van Cluyse- naers werkzaam leven. Hedenmiddag aanvaardde prof. C. W. Weys het ambt van buitengewoon hoog leeraar in de waterbouwkunde aan de Techn. Hoogeschool met het uitspreken eener rede, getiteld: „Schets van de ont wikkeling van technische bemoeienis met irrigatie in Indië". Utrecht. Bevorderd tot doctor in de Nedèrlandsche letteren op proefschrift: „Diplomatische studiën over Utrechtsche oorkonden", de heer N. B. Tenhaeff, ge boren te Utrecht. Deze promotie geschiedde met lof. Leiden, 20 Sept. Graanmarkt. Drooge Tarwe kon heden weder plaatsing vinden, stijve giüg voor voer weg. Voor andere artikelen, met toereikend aanbod, was de vraag klein. Tarwe van 7.tot f 9 50 per 80 KG. Rogge van f 5.70 tot f 6.40 per 75 KG. Gerst van 5.80 tot 6 40 per 65 KG. Haver van 7.20 tot f7.85 per 100 KG. Erwten van f8.75 tot f 10.50 per HL. Leiden, 20 Sept. Botermarkt. Primafabrieksboter (contröle) van f 58.tot f 61.Goede fabrieks boter (contröle) van f—tot fPrima boereDboter van f 58.tot f 61.Goede boeren- boter van 55.tot f57.Weiboter van tot f Aangevoerd 284/8, 25/16 vaten, wegende 5930 KG. Handel ving. Lange Zwarte Turf, 270,000 stuks, f 4.25 a f 4.50 per duizend. Korte turf f af per duizend. Leiden, 20 Sept. Eieren'veiling. De eieren zijn gestempeld L. E. V. Aanvoer 4460 Stuks. Prijzen waren: Kipeieren van f5.70 tot f6.80. Eenden eieren f totf Knlkoeneierenf af per 100 etuks. Handel zeer vlug. .joosduinen, 19 Se^t. Groenteoveiling. De pry zen waren: Bloemkool 1ste soort f af 2de soort f a f .- Komkommers (ICng.) 1ste soort f 4 50 a f6.60, dito '2de soort fl.20 a f2.dito gele) lste soort t 1.90 a f 3.50, dito 2de soort f a f dito (witte) lste soort f af dito2desoort f—&r Roode kool f 2 50 a 4.10. Perziken lste soort f af2de sooit f a f Savoie kool f2.20 a f2.40. Salade lste soort f 1.— a ƒ1.10, 2de soort f .- a f Andijvie f0.30 a 1 0.70. Rabarber f a Selderij ƒ0.60 a f0 80 Peterselie 0.30 a f 0.40 per 100 stuks. Peeu lste soort f 1.10 a f 1.20, 2de soort 0 50 a f 0 80. Kroten 10.70 a f0 80. Spinazie f 0.05 a f 0.08. Zuring af Postelwin f af Erwten f af Princeaseboonen /0.16 a 0.85 p. 100. Snjjboonen f 1.10 a f 1.30 p. 100 Komkommerstek 0.12 a f 0.15 per ben. Boerenkool a c. Stoofsla a c. Schorseneeren lste soort f a f dito 2de soort af Tomaten lste soort f4.10 a f 6.40, dito 2de soort f 1 90 a f 3.90, dito 3de soort f af per 50 KG. Mcppcl, 19 Sept. Botermyn. Aangevoerd 4475 KG. Hoogste prijs f 18.6, middelprys/" 1.35,laagste prijs f 1.33 per KG. Londen, 18 Sept. Metalen. (Ie b.) Straits-Tin contant 192.5/, op 3 md. 192./-. Chili Koper contant 74.2/6-, op 3/m. 73.17/6-. Zink 20 17/6, Lood (Spaansch) 20.15/- a 20.17:6. JJzer. (Ie beurs.) Cleveland Middlesbro No. 3 contant 54/1 en op 1 m. 55/1 koooers. Mrs. Paukhurst. Wij hebben reeds medegedeeld, dat er ia Amerika plannen bestaan, om mrs. Pank- hu rst den toegang tot de republiek te ont zeggen en dat zo bij aankomst op Ellie- eüand zal worden vastgehouden, tot dat omtrent haar al of niet toelating door een commissie van onderzoek zal zijn beslist. Volgens den correspondent van de „Ti mes" te New-York zijn er immigrat''auto riteiten, dde van oordeel zijn, dat haar als anarchiste den toegang zou kunnen worden geweigerd. En het ligt dan ook in het voor nemen haar in het bijzonder vragen te stellen over haar opvattingen ten aanzien van een ordelijk en beschaafde regeering Vaii Braid ca Bruidegom. Het gebeurde dezer dagen in een dorp nabij Amsterdam, dat een trouwlustig paartje zich vervoegde bij den ambtenaar van den Burgerlijken Stand, ten einde zich in ondertrouw te doen opnemen. Na afloop dezer plechtigheid begaven zij zich welge moed naar huis om dit heuglijk feit feeste lijk te vieren. Maar in plaats van vroolijk gezang en gejubel, klonk 's avonds geraas en getier in 'a bruigoms woning, en op een gegeven oogenblik vloog de vader des bruigoms naar buiten, gevolgd door zijn zoon, gewapend met een dikken knuppel, dien hij op ©en der ledematen zijns vaders wilde doen neerkomen. Dit lukte niet, wijl de vader zich al te snel uit de voeten maak te, en uit woede verbrijzelde hij den knup pel op een nabijzijnd kippenhok. De bruid, inmiddels toegesneld, bleef niet vrij van klappen, ook deze koos het hazenpad. Hier na kreeg de bruidegom het zóó op zijn ze nuwen, dat de hulp der politie moest wor den ingeroepen, waarna de verstoorde vre de oogenschijnlijk hersteld was Den dag daarop kwam weder een paar tje, maar kreeg denzelfden dag zoo hoog loopende ruzie, dat de bruidegom zich den volgenden dag ter Secretarie vervoegde en verzocht het huwelijk tot nader order uit te 6tellen. Maar hier bleef het niet bij. Het derde paartje kwam en werd aange- teekend, maar ook hen trof het noodlot, zwaarder nog dan de andere comparanten, want hier was het geen ruzie of uitstellerij, hier betrof het een verlaten bruidwant hier kwam de bruidegom den volgenden dag ten kantore va i den Ambtenaar meedee- len„dat hij er maar van af zag", „dat hij met cle bruid niets meer te maken wilde hebben" enz., en verlangde de gelden, ge stort voor zijn a.s. verbintenis terug. Toen aan zijn verzoek ten deele was voldaan, toog de man huiswaarts, misschien gelukkig op het uiterste ont-snapt te zijn aan drei gend noodlot. Dat één ondertrouwd spannetje om de een of andere reden ruzie krijgt, of van plan verandert komt .wel eens meer ypor. Maar wat met de drie bovengenoemde paartjes plaats greep in de eerste vier dagen dezer week (misschien komt er nog wel meer) is een exceptioneel geval, dat wel de moeite waard is aan de vergetelheid ontrukt te worden. (Historisch) Kantongerecht te Delft. Veroordeeld: L. T., te Stomp wijk, wegens ongerechtigd loopen op eens anders hooiland, tot f 1 of 1 week tuchtschool. T. J,. H., te Rijswijk, wegens na zonson dergang rijden met motorrijtuig op twee wielen zonder licht en op eerste vordering niet vertoonén van nummer- en rijbewijs tot 3-maal f 2 of 3-maal 1 w. tuchtschool. A B., te Voorburg, wegens jachtovertre- ding, tot f 5 of 2 w. tuchtschool. W. A. v. P., te Rijswijk wegens overtre ding Pol der reglement, tot 2-maal f0.50 of 2-niaal 1 dag. W. A. d. G., te Rijswijk, wegens met mo torrijtuig snel rijden tot f 2.50 of 2 dagen. O. M, v. d. D., te Voorburg, en L. T., te Stoanpwijk, wegensin vereeniging vischover- treding, ieder tot f 1 of onderscheid enlijk l d. en 1 w. tuchtschool. Vrijgesproken: L. T., te Stomp wijk, van ongerechtigd loopen op eene anders hooi land. Haarlemache Rechtbank. Niet afgedragen geld. In Juli 1.1. nam de arbeider H., te Hil- legom, op zich met een inteekenlijst in een wijk te loopen ten bate van de Federa tie van Bloemist-werklieden, iets wat de Vereeniging „Flora" op zich had genomen. Door ziekte in het gezin van den voor zitter van „Flora" had H. de lijst ontvan gen van een bestuurslid v. D., die den dag daarna op reis ging. H. wilde met de af dracht wachten tot het bestuurslid weer terug was. Hij had het geld echter kunnen afdragen aan den voorzitter. Inmiddels was H. gaan varen en daar hij vooraf het geld niet verantwoordde, deed de voorzitter aangifte bij de politie. Toen H. terug kwam, beweerde hij het geld uitsluitend aan v. D. te hebben wil len afdragen, te meer, omdat hij zijner zijds f 10 had te vorderen van de federa tie. Het geld een bedrag van f6.75 had hij niet te zijnen bate aangewend. H. verklaarde dit ook voor de rechtbank en zeide het geld thuis te hebben liggen. Daartegenover staat, dat een veldwachter uit Hillegom mededeelde, dat H. hem ge zegd had het geld te* hebben uitgegeven voor een reis haar Duitschland, van waar hij kort na zijn vertrek terugkeerde. De officier de verduistering vast staande oordeelend vroeg veroordee- ling tot een boete van f20 subs. 20 dagen hechtenis. Rechtbank te Middelburg. De waarde van verklaringen van politie-a genten. Voor deze rechtbank wérd voortgezet de behandeling der zaak tegen P. V., landbou wer te Kapelle, wden ten laste was gelegd het belemmeren van twee rijksveldwachters in de rechtmatige uitoefening van hun be^ diening. Bij de eerste behandeling van deze zaak werden getuigen a décharge, als verdacht van meineed, gearresteerd, doch later door de rechtbank vrijgesproken. Het O. M. eisohte tegen V. 14 dagen ge vangenisstraf. De verdediger, mr. J. J. Heijse, bepleitte vrijspraak, daar hij meende, dat, waar de getuigen a décharge zijn vrijge sproken van meineed, deze als geloofwaar dig worden beschouwd. Het O. M. daarentegen voerde aan, dat Két vrijspreken van meineed nog geen bewijs is, dat deze getuigen geloofwaardiger zijn dan de verhaliseérende rijksveldwachters. De verdediger dupliceerde en zeide, dat het treurig wordt met het recht in Neder land, als 5 getuigen niet beter geloofd wor den dan ,twee politiemannen. Niet alleen voor beklaagde, maar ook in het belang van het recht in ons land, dringt pleiter nogmaals op vrijspraak aan. Een ontrouw ambtenaar. Voor de rechtbank te Middelburg werd 4 maanden gevangenisstraf geëischt. tegen den ontvanger van hot burgerlijk armbestuur te 's-Hieer-Hendiukskinderen, C. v Str., die sinds 1896 die betrekking bekleedt en dié, zich had. schuldig gemaakt aan verduiste ring van gelden, tot een bedrag van f 4820.12Va- Beklaagde, die zelf zijn méde- leden had gevraagd, zijn kas te controleeren, deelde diep bewogen mede, door moeilijke familie-omstandigheden tot toeëigening der gelden te zijn geraakt. De brut o-o pbrengst van den bazar, alhier gehouden door den dameskraus in wijk 6 (Wijkvereenigdng „Pniël") ten bate dier armen en zieken is f 506. De draagpop ia gevallen op No. 121 en het poppenhuis op No. 41. Sedert Woensdag j.l. wordt vermist een onderwijzer van een openbare lagere school alhier. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. Bij de Leidsche politie is giste- ren gedeponeerd een valsche rijksdaalder. Hedenmiddag omstreeks half- drie kwam uit de Narmstraat een paard, gespannen voor een wagen. Het paard schrikte van de tram, waardoor het viel. Nadat het dier uitgespannen was, kon men zien, dat het geen letsel had. Den 6den September jl. is te Hillegom door don stoomtram overreden een onbekend manspersoon, 30 85 jaar, zich noemende Hendrik Bo© (oh) van beroep, pol derwerker, gaf rich ook uit voor steigermar ker en betonwerker, vermoedelijk het laatst gewoond hebbende te 's-Gravenhage. Signo- leanent: lengte 1.60 M., gezet, gezonde ge laatskleur, rossige zware knevel, kromm* neus, sober gekleed. De burgemeester van Hillegom verzoek inlichtingen. Ter herkenning is e^n portret aanwezig. Te Loosduinen had giste r- middag een treurig ongeval plaats. DQ geestbaas, de heer P. Koehler, vond n.l. zijn 13-jarigen zoon Adriaan verdronken, voor- overliggend in een sloot, dicht bij c hoe?® „Berg en Daal", in het duin. De el octri ci ensstakin g. yajj de 20 Duitsche monteurs, die dezer dagen in Den Haag aankwamen, zijn thans 2 te ruggekeerd de overigen werken hoofdza kelijk op de verschillende werkplaatsen van de patroons. Bij de meeste firma's worden de werk zaamheden-geregeld voortgezet en melden' zich dagelijks werkwilligen aan. In het begin van het volgend jaar zal een aanvang worden gemaakt met den aanleg van een straat op den gemeen tegrond tusschen Schenk en spoorbaan der H. IJ. S.-M. in Den Haag. Op het bespoe digen van het maken van dezen parallel aan de spoorbaan uit te strekken weg waa onlangs in een adres van de Vereeniging BezuidenhoutkwartierWijk VII krachtig aangedrongen. Sedert is op de gemcente- begrooting voor 1914 een bedrag van ƒ105,000 uitgetrokken voor het leggen van die straat. Het Vredespaleis werd in d« afgeloopenweek door 7290 personen bezocht. Te Gouderak zal bij de op 24 en 25 September a. te houden onafhanke lijkheidsfeesten dezelfde eerepoort dienst doen, welke in' 1813 is gebruikt. De poort, geheel van hout vervaardigd, is nc 7 in uit stekende conditie. Valsoh bank bil jet. Bij den heer K. Smeman, te Hoogeveen, is deze week een valsoh bankbiljet van f 40 in beta ling genomen. Het is goed gemaakt; alleen is de onderteekening niet van den president, maar van den „fabrikant". Ben ingezetene van Hoogeveen, die 't Bil jet in betaling heeft gegeven, is in arrest genomen, omdat hij bij het wisselen een val- scheu naam heeft opgegeven. De spoorwegdiefstallen. Eenige dagen geleden vermeldden wij de arrestatie van een aantal personen, betrok ken bij de diefstallen, welke de laatste maanden in de goederenwagens aan het Centraalstation te Amsterdam plaats von den. Nog steeds is de recherche bezig met het opsporen der vermiste goederen. Meer en meer blijkt, dat de diefstallen op buitenge woon groote schaal werden gepleegd, en dat een ontzettend groot aantal personen bij deze zaak betrokken is. Behalve aan de beroeps-opkoopers deed de dievenbende haar buit van de hand aan ieder, die haar Inziens daarvoor 'v* aanmerking kwam. Wisselwachters, spoorwegarbeiders en an deren geëmployeerden werden kleeding stukken, levensmiddelen en wat dies meer zij voor een appel en een ei aangeboden. De fijnste laarsjes, de keurigste blouses gingen voor een spotprijs van de hand. De spoorwegmaatschappijen hebben da recherche een opgave verstrekt van de na men der firma's, die gedurende de laatste maanden bij haar geklaagd hebben over het vermissen van goederen. Uit die lijst blijkt^ dat de bende niet kieschkeurig was, doch alles greep wat voor de hand lag. Duizenden sigaren werden o. a. gestolen, voorts klee- dingstukken, levensmiddelen en luxe-din* Waarschijnlijk zal het ge ruimen tijd du« ren eer het onderzoek in deie zaak, waar voor tal van getuigen zullen worden opge roepen, tot een goed einde is gebracht. De „E. N. T. O. S." te Amsterdam is nu reeds bezocht door 750,000 betalende bezoekers. Bovendien kosteloos door onge veer 100,000 school- en weeskinderen, werk lieden, enz. Om een pruim tabakl Donder* dagavond omstreeks negen uren werd eeö bierbrouwer op het Vreeburg, to Utrecht, door een persoon aangesproken, die hem om een pruim tabak vroeg. Toen de bierbrouwer antwoordde, dat hij geen tabak had, stak de vrager hem plot seling een mes in de borst. Op het politie bureau aan do Catharijnebrug werd de ge troffene voorloopig verbonden en daarna per ziekenwagen naar de Rijksklinieken' vervoerd. TeWinschotenisingebrokenih de woning van den heer E. Wierts. Een be drag van ruim ƒ3000, waarbij obligaties van de gemeente 's-Gravenhage, zou gesto len zijn. Van de daders geen spoor. Friesche oesters. Door eeni- ge Zeeuwsche oesterhandelaren werden' het vorige jaar in de Zuiderzee nabij Har* lingen oesterbanken aangelegd. Harlingcn is daardoor een industrie rijker geworden. Thans is de oester vangst begonnen. Naar het zich laat aanzien, zijn de resultaten der proef gunstig. Eenoudeheerlijkheid. Dever- koop van de ambachtsheerlijkheid Echteld wordt aangekondigd. Het kasteel „Da Weyenburg", een hecht, somber, middel* eeuwsch gebouw, herinnert door zijn naam aan de oudst bekende bezitters. In 1371 wordt Johan van Wijhe als de heer van Ech teld genoemd. In de kerk bevindt zich een' graftombe met het opschrift (in het Latijn) „Hier ligt Reynold, een edelman van ouden! stam, in zijn leven een geducht krijgsman. Hij verliet de wereld, en ziet thans bij zijn! God op al het nietige ondermaansche met minachting neder. Hij stierf in 1657, in da maand Augustus, den 30sten dag, in 30-ja^ rigen ouderdom." Deze Reinaud is Reinier van Wijhe, tien* de heer van Echteld, ritmeester in Staat* schen dienst. Hij overleed kinderloos, waar* door die heerlijkheid in het bezit kwam van de familie Wassenaar. In het laatst van do 18de eeuw kwam zij in bezit van neraal baron Van Balveren, in wiens g^1 slacht zij tot heden nog behoort. („Hbl.") Te Dinxperlo is de 68-j a-rigd kluizenaar B. R. gestorven, die de laatste 15 jaren in den meest armoedigen toestand in een hutje gewoond heeft, dat voor be* .woning geheel ongeschikt s/aa, vpM

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 2