BETVRiWEMMR. H VUURWERK. Koffieextract BOELHUIS. Marktberichten. Vrijwillige Verknoping Sanitas Pillen, Toegang Kosteloos. Xunstvnurwerkiabriek van A J. KAT. 'n kleintje Koffie „REUSER SMULDERS 50 c tm per flacon. KOERTS FEESSTRA. I Bond voor .^aatspeneionneering. Het hoofdbestuur van den Bond voor Sta-atspensioiineering, het comité van actie voor de jongste verkiezingen en de redactie van het Bondsorgaan zijn te Amsterdam bijeengekomen tei bespreking van de so ciale paragraaf in de Troonrede. Met dankbaarheid werd kennis genomen van hetgeen door de nieuw opgetreden Be geering op het gebied van ouderdomsver zorging wordt voorgesteld, doch de uitslui ting van vroeger bedeelden werd betreurd, al werd erkend, dat de finaneieele toestand des lands de Begecring voor groote moei lijkheden stelt. Besloten werd, in een adres aan de Be geering te verzoeken, die voorwaarde te doen vervallen, en zulks onder verwijzing naar Engeland. Ook zal verzocht worden de leeftijdsgrens zoo mogelijk op 65 jaar te stellen. De propaganda van den Bond zal zich in den a.s. winter richten op het doen door dringen van het besef, dat de beide te vra gen wijzigingen noodig zijnverder zal, met het oog op de veranderde omstandig heden voor vele behoeftige ouden van da gen, werk worden gemaakt van het verkrij gen van betere toestanden in de gestichten, alsafschaffing van de armen-uniform, op heffing van de scheiding van gehuwde ver pleegden en het geven van meer vrijheid wat betreft het uitgaan van de in de ge stichten opgenomenen. Ongezond ninnoenvre-terrein. Blijkens mededeeling aan den comman dant van het veldleger is gebleken, dat ge deelten der terreinen, waar van 22 tot 25 September a.s de legermanoeuvres worden gehouden, gevaar opleveren voor infectie ziekten. Zoo werd o. a. bericht ontvangen, dat zich tegenover de legerplaats bij Holthe gevallen van roodvonk hebben voorgedaan dat te Bheden voorheen diphtherie heersch- te, terwijl de geneesheer van Hellendoorn bericht zond, dat aldaar, en vooral in de buurtschappen der gemeente, het gebruik van ongekookt drinkwater groot gevaar op levert voor ingewandsziekte. („Avp.") Militaire keuken wagens». Men meldt aan de ,,Haagsohe Crt.": Bij de a. s. giroote legermanoeuvres zullen een 100-tal keukenwagens in gebruik worden genomen, welke wagens tot in de k'cinete bijzonderheden zijn uitgerust om een sma- kelijken maaltijd te kunnen bereiden; alle noodige keukengereedschappen zijn er bij aanweziig en geborgen in stofvrije bergplaat sen, zoodat de hygiëne zooveel mogelijk in acht is genomen. Het personeel voor de bediening bestaat uit een sergeant-menagemeester, een kok' en een bijkok, benevens een trein soldaat als geleider, terwijl het vervoer met twee trek paarden geschiedt. De opereeren.de afdeeling zal overal door den wagen worden gevolgd, zoodat op elk gewenscht oogenblik tot distributie der spijzen kan worden overgegaan. In ongeveer 3 uren kon een volledige maaltijd worden bereid. De distributie voor 250 man duurt ongeveer 35 minuten. De wagen is voorzien van een hooikist- steleel van 50 L. inhoud, van een dubbelen haard met twee groote kookketels (z.g. stoomketels,) ieder van 40 L. inhoud, en van 8 tienmansketels. Voorts kunnen 120 noodrations (vleeech en besehui0 worden meegevoerd, terwijl het geheel gedurende het gebruik kan worden overdekt met een zeil van waterdicht doek. De rations brood kunnen op den wagen worden geborgen. Het ligt in de bedoeling van de Begeering in 1914 en volgende ja-ren het aantal keu ken wagend uit te breiden. l>e legioenen van Mrs. Pankhnrst. De geweldenarijen van de Engelsche mi litante kiesrecht-eischters, die een wereld- beruchten roep hebben gekregen, doen ver moeden, dat het aantal vrouwen die ge meend hebben „indien niet goedschiks dan kwaadschiks" haar rechten te veroveren, ver in de duizenden loopt. In werkelijkheid is het maar een gering percentage der suffragetten, dat de zaak zoo strijdlustig aanpakt. De groote meerderheid hoopt langs strikt constitutioneelen weg haar rechten te ver overen. De eenige militante vrouwenkies- recht-vereenigïng is de Womens Social and Political Union; niet zonder reden weigert het bestuur van dezen bond haar ledenlijsten te laten inzien. Dit zou de zaak ook geen goed doen, want, naar we uit de beste bron vernemen, telt hij slechts 6000 a 7000 leden, waarvan maar 150 dames dagelijks in de weer zijn met bommen, petroleum en inkt. De rest zijn „lauwe le den". Daartegenover staan verschillende andere vereenigingen, die in alle standen werken, om de vrouwen op te wekken tot het ver langen naar kiesrecht. De oudste der con- stitunioDeele bonden is de National Union of "Women Suffrage Societies. Deze is zeer openlijk, wat haar ledenlijsten betreft. In het geheel telt zij 45000 aanhangsters. Ver der de Women Liberal Federation met 130.000 leden, en de Women CooperatieVe Guils, die uit meer dan 29000 vrouwen be staat, alle tot de arbeidersklasse behoo- rend. Van de 210.000 vrouwen, die op waardige wijze strijden voor haar rechten, zijn dus maar een 150-tal in staat, de „kiesrecht vrouw" en het „vrouwenkiesrecht" berucht te maken. Het Panama-kanaal en de Blauwe Knoop. De bevolking van Panama neemt in 'de laatste jaren an één woord enorm toe. Ame- rikaansche fantasten zien in het kleine land je reeds het dichtst bevolkte plekje van den hee'len aardbodem. Gelukkig neemt met de bevolking de beschaving toe. Voor enkele ja ren kon men Panama nog geen cultuurland noemen. Maar toen van heinde en verre de bouwmeesters met h-un nijvere arbeiders naar de landengte togen, toen het land be woond werd door mensehen van allerlei ras en taal, toen was de tijd daar, dat de Ame- rika-ansohe regeering besloot van Pa nama een land te maken met ge zonde inwoners in den rudmsten zin des woord©; de Begeering meende dus het land hygiënisch bewoonbar te maken, terwiil zij voorts het volk tot een hooger zedelijk ni veau wenschte te brengen. Dezer dagen nu is een besluit genomen, waaruit wel blijkt, welk een geest op het oogenblik in het Witte Huis heerscht (pre sident Wilson en Staatssecretaris Brvan zijn beiden geheel-onthouders), men heeft beslo ten van Panama een „drogen" staat te ma ken, d w. z. het schenken van alcoho* te verbieden. Twee jaar geleden -:n eT in Panama nog 63 kroegen, maar het vorige jaar was dit aantal tot 35 gedaald. Deze 35 kroegbazen krijgen nu voor hun dien sten? een gratificatie. Zwolle, 19 Sept. Aangevoerd ter veemarkt 2433 stuks als: 527 runderen, 114 kalveren, 552 schapen en lammeren, 114 varken9 en 1126 biggen. Alles tamelijk willig. Men besteedde voor neurende en versch gekalfde koeien ƒ160 a 330, dito vaarzen en schotten f 180 a 260, gustekoeien voor de vetweide 140 a 220, dito vaarzen 150 a 230, voorjaarskalvende koeien 85 a 175, ossen voor de vetweide 70 a 150, lVsjarige springstieren 85 a 175, iy2-jarige pinken f 70 a 150, jonge fokkalveren ƒ40 a S5, nuchtere kalveren <"8 a 26, vette koeien en ossen aan bouten 70 a 82 c., dito stieren 65 a 80 c., dito kalveren 80 a 105 c., dito schapen 55 a 70 c. per kilo, lammeren ƒ13 a 28, 6-weeksche biggen f 9 a 11. 10-week8che dito 14 a 20, drachtige varkens 50 a 85, magere dito 40 a 60 per stuk; vette dito 57 a 5S c., dito voor Londen 51 a 52 c. per kilo. Aardappelen a per H.L. Boter. Aanvoer 14,420 KG., prijs f 1.25 a f 1.40 per kilo, per 1/8 vat van 20 kilo, prima ƒ27.a 28.afwijkende f 26-a 27.,2de soort 25.a 26per 1/16 vat van 10 kiio 12.50 a 13.50, grasboter naar qual. Handel zeer vlug. Kipeieren a per 100 stuks. Huiden. Koehuiden 37 a 39 c., pinkeuvellen 38 a 40 c., fetieronvellen 30 a 32 c., vette kalfsvellen 46 a 48 c. per 4 kg., nuchtere kalfsvellen f 3.25 a 4. paardevellen (met haar) 34.a 14.50, geitevellen ƒ2.a 2.25. lamsvellen f 3.a ƒ3.50 per stak. Handel voortdurend vast. Schie dam. 19 Sent. Noteering van den Bond van Distillateurs Moutwyn ƒ13.Jenever ƒ17. Per Ned. vat zonder fmt en zonder belasting. S 'liiednni, 19 Sept. NoleenngBeurscommissie. Moutwijn /12per H.L., zonder lust en zonder de belasting. Stemming flauw. Spoeling 1 60. Graan spiritus ƒ23 a Melasse Spiritus ƒ18.50 a 118.75, ïuwe Spiritus flOf a ƒ10.50. Alkmaar. 19 Sept. Kaas. Aangevoerd 325 stapels wegende 210,000 KG. Prijs voor kleine fabrieks- /31.kleine boeren- 32.—, volvette commissie ƒ30.50. middelbare 32 50 Leeuwarden, 19 Sept. T. veemarkt waren aange voerd 210 stieren f 50 a 240,49 ossen f 190 a 260, 105 vette koeien 200 a 320, per 4 kilo 36 a 42 c., 563 melk en kalfkoeien 180 a 270,45 pinken ƒ60 a 110, 115 vette kalv. ƒ50 a 75, per pond 42$ a 51 c., 1412 graskalveren 45 a 65,98 nucut. dito 10 a 15, 337 vette schapen 25 a 30. 604 weide9chapen ƒ20 a 26, 287 lammeren, f16 a 22, 212 vette varkens, 45 a 70, per kilo 264 a 27', cM 139 magere varkens 35 a 45, 1203 vette biggen ƒ35 a 45, per i kilo 254 a 26? c., 512 speenvarkens 8 a 12. paarden fa Kaas. 47,565 KG Boerenkaas a Fiibnek-kaas 15.— a /HQ50. Waalwijk, 19 Sept. Voortdurende slijging der pi ijzen van mlandsche en O -L buiden kenmerkt den huiderhtindel on onze lio fdmarkten, Amster dam en Rotterdam. De hausse-beweging houdt aan, die in ve> gelijking met de leermarkt, meer i au ooit ongemotiveerd is. De looierij verkeert in een ter neergeslagen positie. In het nuilenland, zoowel als hier. wordt geklaagd, niet alleen door looiers en le erf abri kanten, maar ze'fs door importeurs en huidenmakelaars, die reeds jaren in 't vak zijn. Zij bawerfn, dat de toestand nooit zoo ontmoedigend was als nu, en inderdaad oiihoudba ris Het eenige lichtpunt is, dat er ineer aanvoer komt in W.-I. en andere exotische huiden. He groothandel op de Europeescha hoofdmarkten schijnt wel genegen te j zijn tot het verleenen van pr:.sconces9ies. Belang rijke aanvoeren en trage kooolnst zijn daarvan sedert enkele weken het gevolg. Groote behoeften aan industrieleder en leder voor militaire doel einden, gevoegd bij de omstandigheid, dat er over t algemeen betrekkelijk weinig voorraad i9, doet de hoop herleven, dat da leei prijzen toch in de naaste toekomst meer evenredig zullen worden aan die der hu denmarkt. De invloed van den alcohol op den menscli. In het departement van de Seine worden de krankzinnigen vanaf 1867 eerst naar de kliniek van St.-Anne gezonden. Haar worden zy onderzocht, en van iederen krankzinnige wordt een soort biografie goschreven, een ziekte-historie, die o. a bevat de waargenomen verschjjnselen door den medicus, bijzonder heden omtrent oudera, opvoeding, milieu, enz. Een gedoelte van het archief van deze inrich ting is nu onlangs gepubliceerd. Het bevat allerlei statistische gegevens, waaruit aller duidelijkst blijkt, hoe groot de invloed van den alcohol op den mensch is Het aantal krankzinnigen door alcoholge bruik is ln een ontzettend snel tempo toe genomen. In het jaar 1868 waren 14 pCt. der mannen en nog niet eens 2 pCt. dor vrouwen alcoholist. Twintig jaar later waren deze verhoudingscyfera 35 en 16, en in 1910 was het percentage by de mannen gestegen tot 47, terw\jl by de vrouwen de 20 had bereikt. Een bekend medicus heeft nagegaan, dat van 8271 kinderen, die naar St.-Anne wer den gestuurd, 1156 een dronkaard tot vader hadden. Een dronkaard verwoest dus niet alleen zyn eigen leven, maar hy kan ook het levensgeluk van zjjn kinderen voor altyd verstoren. Wat twee eeuwen geleden een Zwitserscli reisje kostte! Moe en platzak keeren de reizigers nu weer terug naar eigen kaard. De kosten zijn niet meegevallen. Het zij zoo; laat het hun een troost zijn, dat, wanneer zij een paar eeuwen vroeger geleefd hadden, een dergelijk reisje nooit een „spekje voor hun bekje" zou zijn geworden. Het is on mogelijk precies te weten, wat destijds het reizen kostte; daarvoor ontbreken de ge gevens. Onlangs heeft men echter tusschoï allerlei paparaasen van zeer reoenten datu^ de rekening en verantwoording over eeai Zwitsohersche reis gevonden. Hij was vaa den heer d'Alanoon, Pruisisch officier vaa justitie, die door Friedrioh Wilhelm I was aangezocht een reis door Zwitserland te maken, teneinde daar inlichtingen in te vinnen over den toestand der WaJdenzen Dit volk verkeerde destijds in een marte laarsschap, en de koning van Pruisen, die wat voor hen voelde, wilde de nijvere handwerkers en flinke land boa we re naar zijn land roepen. Den 4dcn Maart 1731 vertrok d'Alancon van Berlijn, om zich van zijn gewichtige opdracht ts kwijten. Hij ging eerst naar Frankfurt a/M. met den gewonen post wagen; het grapje kostte hem f72, dat staat gelijk m-et f 300 op het oogenblik. Over deze Teis, die men nu in enkele uren aflegt, deed d'Alancon 8 dagen. Op 2'n terugreis was hij goedkooper uit; hij be taalde toen f 58, maar de reis duurde toeo ook 19 dagen langer. De 25 mijl mn Frankfurt naar Sfcraate- burg ging per rijtuig, hetgeen f 18 kostte. Dit ging natuurlijk op z'n elf-en-dertigst. Yan Straatsburg naar Bazel reisde men met de vlugste verbinding, de „rijdende post". De heele reis heeft f 400 gekost, hetgeen gelijk staat met een paar milles op hec oogenblik. Men kan dus zeggen, dat voor twee eeuwen het reizen tienmaal zoo duur was. Dan laat men den meerderen tijd nog buiten rekening. Noordzee-onderzoek. Dezer dagen is het Lngelsohe ©chip „Hia- watha" uitgereisd om een aanvang te nemer, met het onderzoek van de Noordzee aai verschillende naties zich hebben voorgekeld. Een meerdere kennis van de beweging dei watermassa is n.l. niet alleen van theoretisch maar ook van practisch nut gebleken. Prao- tisch met het oog op de visscherij, die veel voordeeliger kan worden beoefend, wanneer men uitgebreide kennis bezit van de zeestroo. ming in d'e verschillende jaargetijden. AU een klassiek voorbeeld, mag hierbij op de ha- ringvisscherij aan het Kattegat en Skagerak worden aangewezen. Men heeft waargenomen dat de toename en afname der haringen in deze wateren sar mecihangt met de watermassa's die van Noord- naar Oostzee vloeien. Zooals men onlangs geconstateerd heeft gelöo dit niet alleen voor de harifrigvissch erij maar ook voor de overige vischvangst in Zuid-Zwe den. De Internationale Baad voor Zee-on derzoek. hoopt nu mettertijd op grond van de gezamelijke resultaten van het onderzoek materiaal bijeen te brengen, die het moge lijk maakt, dat men in het vervolg voorna?' de groote vischtrekken weet vast te stellen Slaagt men hierin, dan wordt „een slechte vangst" voor de toekomst een absolute on bekendheid1. 'rlet echte Odol-mond water doet het gebic blank, schoon en gezond blijven; het verzekert aan den mond een heerlijke friscbheid en doet hem vervuld ijn van een aangenamen geur; het maakt, dat uren lang nadat men Odol gebruikt heeft, het geheele lichaam een aangenaam gevoel van welzijnondervindt. (om contant geld) op Dinsdag 30 September 1913, des voormiddags te tien nren, aan de Bouwmanswoning .TWISTDUIN", te Noordwykorhout, bewoond door den Heer SIMON VAN SOHOOTEN, ten overstaan van Mr. 11. M. A. COE- BERUH, Notaris te Leiden, van: Vieren-dertig «tuks Hoornvee, waaronder ongeveer vijftien Kalf koeien, zes Varekoeien, ie« Kalf- pinken, les Qraskalveren, een Stier kalf, vier drachtige Zeugen, twee Paarden, waarvan een ometreeks acht jaar, een party Kippen, ongeveer dertig duizend kilo best gewonnen Hooi, en voorts: een Tilbury, een Kaasbrik, een Boerenwagen, twee Karren, een Qierbak, twee Krui wagens, een Hooiharktnachins, bene vens diverBe Bouw- en Melkgereed- schappen, waaronder Melkmouwen, Ketels, Emmers, enz. alsmede eenige Inboedel, waaronder Mahoniehouten Kabinet en betgeen meer ten verkoop zal worden aangebodon. 2055 Si Te zien, twee uur v<5<5r den verkoop. purgeerend en bloedzuiverend 0.75. Verkrijgbaar by Mij.SAN IT AS" Steenschunr 1 by de Breestraat. 3061 5 Elke vrouw, maar ook elke man leze: KftTülE £TÜ3BSIF£LS ƒ!.- ing.; f 1.40. De Schryfeter zegt: „Ik treed de Vrouwenbeweging in den wegl Het recht daartoe heb ik, omdat ik vrouw benl" 3068 26 - - UITGAVE HOLLANDIA-DRUKKERIJ, BAARN. ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het Kon. Hed. Aardrijkskundig Genootschap, in het Stedelijk Museum te Amsterdam van 20 Sep tember tot I November. 3079 24 Schitterende Vuurwerken in alle prijzen levert de Eenigat adres In Leiden, waar men direct van de fabriek betrekt, dus ook fabrieksprijzen betaalt BESGAALSCBE en MAGNESIUM FAKKELS en POTTEN, ILLUMINATIE-ARTIKELEN, LAMPIONS. Leverancier der Holl.-Amerikaiyn, Kon. Ned. Stoomboot-My., de Ned. Visscherevloot, enz. 3535a 60 Alvoren» eldere t. heitellen vrnge men onze lage prljenoteeringen. A. J. KAT, Leiden. Teletoonn. 1110. 3077 60 yan fietser Smulders Den Haai 't FIJNSTE. 't Fijnste merk. Firma B053 31 3

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 10