cTthT breebaart, I. kHIÏFIWlT, OaarLstraat I#. 3», Vraag: „Nienw Kond BESSENSAP", 6. F. KUUTFHOOFT, Banden. Banden. De Leidsche Begrafenis-Onderneming. Rtjkstüiéouwwinterscliool te Lisse. Volksieesbijjliotheek De opheffing cSeiP Fïirana heeft geesi h©fB*@ki™§| op de afdee® iifiifg Nianufacfuran. 2gs.3 09 No. 16434. LEIBSCH EMBL1D, Bonderdag IS September. Tweede Blad. De Troonrede en de Pers. Anno 1913 Opgericht 1 Juli 1876 door wijlen J. GOEDELJEE Sr. J. DIRKSE Jzn. HOOIGRACHT 33. Mare 58. LEIDEN. Tel. 544. W De NOUVEAUTÉS in l962 56 Mantelpakstofsii, BlousestofEen, Fluweel, in zwart en gekleurd. van LOINS VAR3S3IEAU. AANBESTEDING TeSef. In Here. 12:00. BfaaHnSfraaï 28 28. Timmerlieden, Metselaars, Smeden, Schilders. Een ielksaEon De „Residentiebode" (roomsch-kafch vat haar indruk aldus samen: „a. dat het ministerie, een program ge vend van het soort, dat te wachten viel, in <Je uitwerking daarvan ons hier en daar toah met verwondering vervuld heeft; ,,b. dat wij het lot dan ook niet benijden van het Kabinet, hetwelk die taak op zich moest nemen." ,,c. dat er echter, naar onze opvatting, voor de rechtsche pers de Teohtsche par tijen geen reden is tot stelselmatige 11 tegen stand of bestrijding; dooh dat haar aangewe zen taak waakzaam to.zicht behoort te zijn, niet het minst op het gebied van onderwijs en koloniën." Het „Huisgezin" (roomsch-kath.) vindt 't verband, dat oogenaahijnlijk gelegd wordt tusschen kiesrechtherziening en onderwijs kwestie een „fopperij". „Men is geneigd deze brug fc« zien: tegen de aanvaarding van het algemeen kiesrecht ontvangt ge een bevredigende regeliDg van de subsiclieering van het bijzonder onderwijs. „Maar ex is geen brug. „Om deze reden, dat de Grondwetsher ziening, het algemeen kiesrecht, onverwijld zal komen en het onderwijsvraagstuk op de lange baan eener staatscommissie wordt ge scholen, indien men aan het kapstokbeeld al niet denken wil. „Nog duidelijker: de Grondwetsherziening zal al lang kant en klaar zijn, voordat men ten aanzien van de subsidiekwestie aan een regeling toe is. De eerste voorwaardehet gelijk werste- ken. ontbreekt, en minister Corfc van der Linden, met den besten wil bezield veronder steld, kan zijn opvolger niet binden. „Daar deze regeering het onderwijs vraagstuk niet wensoht op te lossen door gelijktijdige wijziging van artikel 192 der Grondwet enijdt zij tot toenadering en ever- leg ten aanzien van het kiesreohtvraagtstuk den pas vrijwel af. De „Gelderlander" (roomsoh-kath.) schrijft „Maar behalve het a'giemeen stemrecht voor mannen m-oet de nieuwe grondwets herziening ook brengen de wegneming der beletselen, die de invoering van vrouwen kiesrecht in den weg staan. „Dit is een nieuw denkbeeld, waarvoor men van rechts zeker niet zoo licht zal te vinden zijn, als misschien voor de uitbrei- üng van het tegenwoordige mannenstem- recht wel het geval zou zijn, mits men het »p andere punten eens mocht kunnen woe ien. „Want in elk geval komt bij do tegenwoor dige constellatie der Volksvertegenwoordi ging, nu rechts in de Eerste Kamer nóg in de meerderheid en in do Tweede Kamer een minderheid van 46 zetels heeft zonder mede werking van Rechts'geen grpnd wetsherzie ning tot stand. En om nu Rechts voor die medewerking gunstig te stemmen durft het nieuwe vrijzin nige kabinet aankomen met een voorstel, dat als een reohtstreeksche oorlogsverklaring te genover Rechts mag besohouwd wordon. Ter wijl toch bekend is, dat de geheele Rechter zijde als één man staat op den eisch van rechtsgelijkheid voor de bijzondere met de openbare school, wordt .als het voornemen der regeering aangekondigd de benoeming van 'n staatscommissie, oio. zal hebben te on derzoeken in hoever een algemeen bevredi gende regeling mogelijk is ter zake van de subsidieering van het bijzonder onderwijs on de voorwaarden welke daaraan verbon den moeten worden! „Alzoo onverwijlde voorbereiding van Grondweteherziening; maar een. der belang rijkste punten, voor Rechts, waarover die Grondwetsherziening loopen moet, onder- tusschen comimseonaal gemaakt of anders gezegd op de lange baan geschoven „Men begrijpt du9 wat er va-n de mede werking van Rec.us t t die grondActeh:-i-- ziening in vrijzinnigen geest terecht komt." De „Rotterdammer" (anti-rev.) ziet niet veel klaarheid in het ministerieel program. „Onhelderheid bestaat ook met betrek king tot Treub's plannen. Positief en on dubbelzinnig is het toekennen van een recht op geneeskundige hulp aan de verzekerden krachtens de ziektewet. Maar wat te denken van het kosteloos verleenen van ouderdoms rente aan behoeftige zever tig jarigen Slechts een uitbreiding van de tegenwoordi ge overgangsbepaling tot andere zeventig jarigen dan loonarbeiders? Maar daD toch slechts tijdelijk als overgangsmaatregel, want hiernevens wordt vermeld vereenvou diging en niet intrekking van Invaliditeits wet en Radenwet. Naar goede logica moet uit het uitdrukkelijk vermelden van de op name der geneeskundige behandeling in de Ziektewet worden afgeleid, dat aan mate rieel© verandering in de Invaliditeitswet niet wordt gedacht en de vereenvoudiging zich tot formeele wijzigingen bepaalt. „Het Troub-concentratie-staatspensioen- probleem blijft alzoo bestaan. „Eindelijk de grondwetsherziening. Alge meen kiesrecht zal worden voorgesteld niemand die er aan twijfelde. Maar dan ten aanzien van het onderwijs de toezegging eener staatscommissie. Evenwel schijnt te moeten worden afgeleid uit de woorden keus dat de grondwetsherziening in zake hot kiesrecht niet zal wachten op de ver werking van de resultaten waartoe de Staatscommissie voor het onderwijs leidt. Hier zal voor de rechterzijde de grootst mo gelijke omzichtigheid vereischt worden dat triomfeering van het recht in de schoolkwes tie, van welken eisch wij niet mogen afzien, door toekomstige vage staatscommissie- plannen niet worde verijdeld. „Afwachten is hier, gelijk op menig an der punt geboden. Met dankbaarheid mag nu reeds worden geconstateerd, dat de ra dicale, anti-mi lit ai ristische, anti-elericale politiek, welke in verkiezingsdagen door concontratiemannen en sociaal-democraten luide werd gepredikt, in deze Troonrede van het Ministerie-Cort van der Linden geen weerklank vindt. Het „Utrechtsch Dgb." (vrij-lib.) schrijft: „De arbeid is begonnende eerste daad is verrichtde lijn is getrokken, waarlangs de parlementaire werkzaamheden in de eerst- -komende maanden richting kunnen nemen de nieuwe regeering heeft haar eerste woord gesproken en het dient erkend en gewaardeerd te worden het eerste woord klinkt goedhet spreekt van voorzichtig willen, na ernstig beraadvan een oprecht streven om de geheele volksvertegenwoor diging, in al haar geledingen, in staat te stellen tot medewerkinghet spreekt van een helder inzicht, zoowel in den economi- schen, als staatkundigen en politieken toe stand des landshet getuigt bovenal van verdraagzaamheid. „Opwekkende tot ver draagzaamheid op het gebied van den gods dienst" deze zinsnede is weliswaar ont leend aan de paragraaf over Ned.-Indië, maar laat ons haar ook in het oor knoopen voor wat het Moederland betreft. Met deze Troonrede kondigt het nieuwe Kabinet zich aan als een, dat wars van frazen en pose, daden wil verrichten en dat zich tevens, met kalme macht, geplaatst heeft boven den troebelen strijd der partijen. Nauwkeurig heeft het geluisterd naar klanken, die uit de Juni-stembus zijn opgestegen en het heeft wel onderscheiden in welk opzicht de uitspraak der stembus kan worden aan vaard als de zuiver uitgesproken wil van het meerendeel des volks en in welk opzicht de stembus-leuzen een meer of minder on- zuiveren bijklank gaven. Het Kabinet heeft gevoeld dat ons volk in de eerste plaats behoefte heeft aan een zuiverder politiek leven dan dat der laatste jaren cn het tracht daartoe te geraken door datgene tot een oplossing te brengen, wat als vrijwel algemcene volkswensch tot rijpheid en tot uiting is gekomende kiesrechtkwestie en voorts een oplossing te zoeken voor wat ons volk, nu al tientallen van jaren, zoo deerlijk heeft verdeeldhet onderwijs vraagstuk." Over het optreden van den heer Treub als minister lezen we „Het vraagteeken, dat aanstonds bij de publicoering der namen van de nieuwe mi nisters achter den naam van den heer Treub werd geplaatst wordt door deze Troonrede niet weggenomen. Wat wil de heer Treub, wat beoogde de kabinetsformateur met de opname van dezen bewindsman in het mi nisterie? De heer Treub wilde geen staats pensioen de Troonrede stelt het ook niet in het vooruitzichtwat dan wel De uit breiding van art. 369 in dien zin, dat aan behoeftige zeventig jarigen een ouderdoms rente kosteloos verleend wordt, evenwel niet, gelijk het concentratie-manifest het als wenschelijk voorstelde, van alle bohoef- tigen, maar alleen aan hen, die „gedurende een te bepalen termijn geen ondersteuning genoten van een instelling van weldadig heid". Zal een gedeelte der ouderdomsver zorging aan armenzorg toevertrouwd wor den? Maar op weiken grond? Het is ons niet duidelijk. „Op zichzelf toe te juichen zijn de ver eenvoudigingsplannen van minister Treub ten opzichte van de Invaliditeits- en Raden- wet en de clausule betreffende de Ziektewet maar, zal daarmede tegemoet gekomen worden aan de bezwaren en de fouten, wel ke aan het stelsel van minister Talma klo ven De heer Treub is een knap man en we kunnen groote dingen van hem verwachten maar het vraagteeken achter den naam van dezen minister wisschen wij nog niet uit." Ten opzichte van de. belasting-paragraaf zegt het blad wordt niet alleen van een verhooging, maar ook van een wijziging der successiebelasting gesproken. „Doelt dit op een....belasting op de goederen in de doode hand? Minister Gleichman stelde in 1S78 een dergelijke be lasting voor tegelijk met het successierecht in de rechte lijn, zoozeer beschouwde deze financier haar als een aanvulling van het bestaande belastingstelsel. Hoe het zij, de financieele plannen van dit kabinet blijven de aandacht gespannen houdennaast de vraaghoe wordt aan meerdere belasting opbrengst gekomen geldt, met het oog op de oude en nieuwe sociale maatregelen de vraag hoeveel en op die vraag blijft de Troonrede het antwoord schuldig. Met de oplossing van het vraagstuk „hoe?" gaan we grootendeels accoord, al schuilen er in een verhooging van successiebelasting ook voetangels en klemmenmaar de onzeker heid is niet van ons afgenomen, of op de vraag „hoeveel?" het antwoord wel luiden zal „voldoende". De „Arnli. Ct." (lib oordeelt over dit regeeringsstuk. „Een goed program, van zuiver vrijzinni gen geest, gebaseerd, hoofdtrekken, op de gemeenschappelijke gedachten, die intertijd geleid hebben tot de Concentratie, en dus een program, dat ongeveer in overeenstem ming is met de etembus-eischcn der meerder heid, dlio in Juni de overwinning behaaJde; een program met kiesreehthervorming en aanwijzingen in de richting van Staatspen sioen; een program ten slotte, dat geen sec- te-geest ademt, doch opgemaakt is door een regeering, die zich bewust is van de veelzij digheid der samenstelling van de bevolking van Nederland en zijn koloniën." De „Nieuwe Arnh. Ort." (lib.) besluit hoar artikel „Alles in alles een werkprogram, dat de verwachtingen van de geheele linkerzijde be vredigen en het haar mogelijk maken zal dit Kabinet onvordeeld te steunen. „Slechts één wanklank: het voorstel tot aanbouw van een slagschip (dreadnought) voor en ten laste van Ned.-Indië. Dit laatste vooral achtten wij niet zonder bedenking." De „Tel." (neutr.) schrijft: „Aan duidelijkheid laat deze eerste verkla ring van de nieuwe regeering niets te wen- echen over. De troonredeD, door het ministe rie-Heemskerk in elkaar gezet, hadden dik wijle veel van Delphisohe orakelspreuken, waar ieder uit kon halen en in kon leggen wat hij wilde. Hier is geen dubbelzinnigheid mogelijk. Dc democratie viert er hoogtij in. „Wij 2iJlen eindelijk verlost worden van de eeuwigdurende agitatie voor Algemeen Kiesrecht en geen gelukkiger dag in het leven onzer kiesr echtvrouw en dan deze der de Dinsdag in September, nu haar de belof te gedaan wordt, dat het woord „manne lijke" voor „ingezetenen" uit hot Derde Hoofdstuk der Grondwet zal verdwijnen. Nu zullen zij zich eerst recht „man" voelen. „Het verzoeningsgezinde karakter der re- geering blijkt uit de onderwij.sparagraaf De ideëen van dr. Bo6 hebben doorgewerkt en een goed gemeende poging zal gedaan worden, voorstanders van 't bijzonder on- decrwijB te verzoenen met die van hei. open baar. Of het gelukken zal 1 „Geen gedeelte der Troonrede, dat met; zooveel belangstelling is tegemoet gezien als dat, vraarin minister Treub aan het woord is. „Al de behoeftige zeventigjarigen zullen een pensioentje ontvangen, uitgezonderd zij, die eendgen tijd! bedeeld werden. „Zooals bekend, sprak het amendement- Borgesius c. s. alleen van „behoeftige ze ventigjarigen." Nu komt de restrictie van de bedeeling er bij. En als deze bedeeling nu minder bedraagt, dan het pensioentje, door het Rijk uit te keeren? Wordt hierdoor niet de verleiding geschapen, dat velen voor de bedeeling zullen bedanken, indien zij een paar kwartjes minder bedraagt? „In de kosten van al de nieuwe wetten en de te nermeu maatregelen denkt de regee ring te voorzien door een alge meen e inkom stenbelasting en verhooging der successie belasting, twee stokpaardjes uit het demo cratische kamp. Een andere naam natuur lijk voor belastingverhooging. „De minister van Justitie hoopt zijn le- venewerk, herziening van 't Wetboek voor Strafvordering, tot een goed eind te zien gebracht en de sociaal-demooraten zullen voor een „Dreadnought" kunnen stemmon, omdat niet wij, maar Indië hem betalen zal. „Yoor leger en vloot worden geen nieuwe uitgaven gevraagd, dan die, welke vooif- vloeiden uit de thans begonnen reorgani.-u tie eisch der socialisten en ruimst Lely zal... de Zuideri.ee droogleggen. Im klinkt alles zeer hoopvol. „Uit de Indische paragraaf blijkt v dat aan de „Kerstenings"-politiek in Iud.u paal en perk zal worden gesteld. De njeav minister toch wil het volksonderwijs in In die doen aanpassen aan de behoefte der verschillende groepen van de Indische be volking en verdraagzaamheid op het gebied van godsdienst betrachten. M. a w. de in landers tegemoet komen in hun wenschen naar gelegenheid tot beter onderwijs, zon der dat zij hun toevlucht tot het Ohristelijk bijzonder onderwijs behoeven te zoeken. „Het zal wel niet anders kunnen of deze regeeringspolitiek zal lijden tot conflicten met gouverneur-generaal Idenburg, wiens aanstaand aftreden dus' nu wel zeker is." „Het Nieuws van den Dag" (neutr.) be sluit zijn beschouwing aldus „Alles tesaamgenomen kunnen over den inhoud van deze Troonrede allen tevreden zijn, die niets liever wenschen dan een krachtigo voortzetting der concentratie- politiek, maar naar den links-liberalen, als men wil radicalen kant. „Het zal natuurlijk niet van de woorden, maar van de daden van het ministerie af hangen of dat werkelijk geschiedt. „En r og van andere omstandigheden, die voorshands niemand overzien kan de hou ding van zekere politieke „vrienden" van het kabinet-Cort van der Linden, in de Kamer en daarbuitende tactiek van het kabinet zelf en van de partijen, en dan... van do Eerste Kamer. „Daar zijn er die allo plannen, alle be loften, in deze Troonrede uitgesproken, volstrekt onbelangrijk achten, omdat zij overtuigd zijn dat de Eerste Kamer, met haar meerderheid rechts, toch alles ver werpen, en op den val van het ministerie, te volgen door Kamerontbinding enz., aan sturen zal. „Het is mogelijk. Maar het schijnt wel zeker, dat een Eerste Kamer, die zulk een houding zou willen aannemen, haar eigen graf delft." De „Middelb. Ct." (vrijz.) schrijft: „De eisch der Concentratie tot onver zwakte handhaving van de openbare school heeft in de Troonrede plaats gemaakt voor een voorstel om aan een staatscommissie het onderzoek op te dragen in hoever een bevredigende regeling van de subsidieering van het bijzonder onderwijs mogelijk is. Dal laatste klinkt veel verzoenender dan het eerste, ook al volgt er op een verwijzing naar de aan die subsidieering verbonden „voorwaarden wat de netelige kwestie van het toezicht er bij in mengt. „De ouderdomsrente aan „behoeftige ze ventigjarigen" is slechts een vervulling van wat ook gevorderd werd in het ver worpen amendement-Tydeman-Drucker- Borgesius op art. 357 der Invaliditeitswet, dat nu alleen voor loontrekkenden geldt. „Dat het Kamerlid Treub vóór dat amen dement stemde, maakt het volkomen be grijpelijk, dat de minister Treub nu met dit voorstel komt „Maar waarin minister Treub zichzelf ge lijk blijft, en niet meegaat met de Concen tratie-plannen welke hij niet deelde, dat is in hetgeen er met de verzekeringswetten van Talma zal gebeuren." Verder lezen we: „In hoeder de in de Troonrede aangekon digde uitbreiding der Ziektewet (die nu slechts de verzekering van een ziektegeld invoerde, cn die deze regeering wenscht uit DirecteurKantoor TELEFOON 453. 3138 18 Aangifte van nieuws leerlingen tot 5 October a. n. Het talenonderwijs op de school omvat thans Engelach, Iiuitsch en Bussiscli. 2928 16 FISOGBAMHA's op aanvrage verkrijgbaar. De Directeur, K. VOLKERSZ. GRGOTE &EU2E. BILLIJKE PRIJZEN. Kosiumes naar maat. Atelier aan buis. Prima afwerking. 675 19 van het Departement LEIDEN DER MAATSCHAPPIJ ,Tot Nat vau 't Algemeen'*. Tor konnis van belanghebbenden wordt gebracht, dat op Vrijdag 19 September e. k., des avonds van acht nar tot halttieu, In bet Nutsgebonw, INGANG LANGEBKIJG, gelegenheid zal gegeven worden tot inschrijving van lezers voor het seizoen 19IR/14 en dat op dien avond en vervolgens eiken Vrjjdag godurende den zelfden tijd KOSTELOOS boe ken ter lezing zullen gegeven worden. Catalogi zullen verkrijgbaar zijn tegen betaling van vjjt en twin tig cents. 2817 21 HET BE8TÜUR. Openbare BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Leiden zullen op Slnan- dag den ISSen September 1913, des voormiddags te 101/, uur, ten Raadhuize aldaar, in het openbaar Aanbeateden: De levering van Brand- stoffen ten dienste van de G-emeent9, ge durende het tijdvak van I October 1913 tot en met 30 Septem ber 1934. De voorwaarden liggen op elkon werkdag van 94 uren ter finan cieele afdeeling der Gemeente-Secre tarie ter lezing. 2897 29 NB. De door de Inschrijvers te geven monsters van brandstoffen moeten vóór Vrijdag 19 Sep tember e.k., des middags te 1» uren ten Raadhuize bezorgd zijn. Bi) Ondergeteekenda kunt U onder- rioht krijgen inHand- en Lijn- teekeuen en Ornamentleer, tegen zeer billijke vergoeding. E. J. HOEK, 2916 12 Hoofdopz Z^ohospltium, Voorstraat 7, Fa w k aan-Zee. te huur of te koop gevraagd te Leiden. Br. franco Letter 31, v. d. YEN'S Boekhandel, Leiden. 2904 5 Binnenbanden van af ƒ1.15, Buitenbenden ƒ1.40, Kaarslampen ƒ1.25, Carbidlampen ƒ1.35, Solarlsmpon 5 50, Wilhelmina ƒ5.90, Voetpompen 46 Cis., Lastdragers 56 Ots., Pedalen 75 CtsOlie 8 Cts., Zadeldekken 21 Ct8., Carbid 23 Cts., Hielbandsn 2.30, Broekveeren 2 Cts., Bellen 21 Cts., Schroevendraaiers 3 Ots., Oliespuitjes 3 Cts., Rijtuiglantaarns 2.10, Zadels 1.75, Banden met halfjaar garantie ƒ2 75, Wielen per stel 4.75, Hamer», Nijptangen, Boron, Zagen, Duimstekken, Booromslagen, Jasbeschermers, Harken, Schoppen, Vaseline 8 Cts, Hendols 10 Cts., Kettlngkasten ƒ1.35, met penselen, Waterpassen, Lak 15 Cts., Kettingen 95 Cts., Conussleutels 5 CtsHangsloten 5 GtsKlesrhaken 6 A 10 CtsSpatborden 35 Cts compleet, Kaarsen 16 stuks 22J Ots., Field's Kaarsen 12 Cts. por pak, 3 stuks, Bagagedragers 50 Cts. 2561 38 Jatitfossensfeeg 63, bij de Haarlemmerstraat

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 5