No. 16432 Dinscïag 10 September. A0. 1913. Qeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon" en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Opening Staten Generaal. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1ti regels ,'1.05. Iedere regel meer /'0.171. Qreotere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oenta. Voor het inoaaseeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents per 3 maanden 1 2 f 1,10. Bniten Leiden, per looper «n waar agenten gevestigd zijn 1,30. Franco per post 1.65. Leiden, fifö September. Het bestuur van de R.-K. kiesvereeni- ging heeft tot de besturen van de anti-re- volutionnaire en christelijk-historische kiesvereenigingen een schrijven gericht, waarin het te kennen geeft den candidaat dezer kiesvereenigingen voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen in district II i te zullen overnemen, mits deze candidaat is het niet-herkozen Raadslid, de heer W. SPera. Morgenavond zal de R.-K. kiesver- eeniging vergaderen en in verband hiermee zag het bestuur graag de antwoorden voor dien tijd tegemoet. Gisteravond had in het Nutsgebouw, alhier, de opening plaats van den bazar vanwege den dameskrans in wijk 5 (wijkver- eeniging ,,Pniël") alhier ten bate van ar men en zieken in die wijk. Zij geschiedde door ds. J. Hoogenraad, die o. m. sprak over de dienende liefde in 't algemeen en in 't bijzonder en daarbij wees op de bemoeiingen van de dames, die dezen bazar wederom hadden tot stand gebracht. Daarna ging spr. voor in gebed. Vervolgens werd den bezoekers een verrassing bereid i den vorm van een tableau vivant in een aangrenzende zaal, symboliseerende „Vre de door Recht", waarbij met piano-begelei ding werd gezongen het „Wilhelmus". La ter was een dame zoo vriendelijk wat proza en poëzie te declameeren. Toen werd de gelegenheid tot koopen opengesteld en er werd reeds dadelijk druk gebruik van gemaakt. De bazar is wat men noemt netjes aange kleed. Groen en bloemen en kleurrijke elec- tosche verlichting geven bij nette groepee ring der verkoopplaatsen, vooral 's avonds een aangenaam geheel. Het Oranje is over- heerschend. De bazar staat in 't teeken van Oranje. De heeren Van Weeren, behanger (Vliet)Van der Lee, bloemist (Haarlem mertrekvaart) Pander (Breestraat) spe ciaal voor de theetafel, die gratis den da mes hun medewerking verleenden, en de firma De Vries en Stevens, die dit op elec- trisch gebied zeer billijk deed, hebben met de dames eer van hun werk. Er is van alles te koophandwerken, versnaperingen, Maggi's artikelen, bloe men, schrijfbenoodigdheden, boeken, schet sen. Wij stoppen maar. Wie er belang in etelt ga en koope uit den voorraad, voor dezen bazar gratis afgestaan of door den krans vervaardigd. Men kan er ook een kopje thee gebrui ken, plukken van den oranjeboom, deelne men aan een sjoelbakwedstrijd, genieten van muziek en zang. De toegang is vrij, de prijzen zijn niet hoog. Aan stadgenooten en nabijwoners nu er voor te zorgen, dat wij weldra van een hooge opbrengst mededeeling kunnen doen i Het laatste of aohtste „Zomerzorg"- concert in dezen zomer heeft gisteravond, bij prachtig weder plaats gehad. Aanvan kelijk was het vastgesteld op 9 September, maar toen was het weder er te ongunstig voor. De zeven andere muziekuitvoeringen konden op de vastgestelde data plaats hebben. Nu deze reeks weer tot de historie be hoort, moet even gezegd worden, dat liet stafmiLziekkorps van het Vierde, onder lei ding van den heer W. van Erp, zeer -veel te genieten heeft gegeven aan de bezoekers van „Zomerzorg" en van ,xZoinerlust" en dat ruime veranda's in eerstgenoemde en de nieuw aangelegde tuin in laatstgenoemde ontspanningsgelegenheid beste diensten heb ben bewezen. Het concert van gisteren was een waardig Blot van het geheel. Het eindigde met het i,V\ ilhelmus", terwijl zoowel in den tuin van VZomerzorg" als in dien van uZomerlust" bengaalsch vuur werd ontstoken. In „Zomerzorg" nam menigeen even nieuwsgierig een kijkje in de nieuwe zaal. Waarin, ofschoon zij nog niet geheel gereed reeds de schitterende verlichting wtis ontstoken. Bij resolutie van den Minister Van Kolo niën is de heer C. E. Cohen, alhier, gesteld ter beschikking van den gouverneur-gene ral van Ned.Jndië ten einde te worden oangesteld tot administratief ambtenaar voor Java en Madoera. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Veenendaal door ds. S. Van Dorp, te Bodegraven. IJe zevende lijst van de 35ste jaar collecte voor de Scholen met den Bijbel vermeld o.m.Langeruigeweidc met Drie- brugge met f 115.31; Nieuwkoop met f140; Zwainmerdam met f 141.85. Ds. D. Fleurke, predikant der Gcref. berk te Ter-Aar, beroepen naar Berkel en hodenrijs, nam na 4-jarigen arbeid af leid van zijivgemeente, met een rede 0ver Handelingen 20:32. Ha de predikatie werd ds. Fleurke toe- Besproken door ouderling Van Vliet, ds. aa Hijk en ds. Warmenlioven. De ge meente zong den scheidenden leeraar Psalm 121:4 toe. In Den Haag is op 65-jarigen leeftijd overleden de oud-kolonel van het Ned.-In disch legor W. Clir. Nieuwenhuyzcn, ridder" in de orde van den Neder 1 andscben Leeuw en ridder 4de kl. der Militaire Willems orde. Bij Kon. besluit zijn ingesteld oen Rijks bureau voor Drinkwatervoorziening en een Centrale Commissie voor drinkwatervoorzie ning, heide gevestigd, te 's-Gravenhage. Bij de te Gouda gehouden stemming voor dijkgraaf van den polder Bloemendaal ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Jonkheid, werden uitgebracht 901 stemmen. Hiervan verkregen de heeren F. A. van der Torren, Waddinxveen, 654 stemmen; M. J. Ooster ling, Gouda 209 stemmen; Jonkheid, Bloe mendaal, 29 stemmen, en B. Roos, Bloe mendaal, 10 stemmen, zoodat gekozen is de heer F. A. van der Torren. H. M. de Koningin heeft bij haar var- trek uit Amsterdam aan den burgemeester ter hand gesteld f2000 voor de behoeftige ingezetenen dier gemeente en f 50 voor het Onderlinge Diamantslijpers Weduwen- en Weezen fonds alhier. Op de landbouwtentoonstelling in Den Haag richtte gisteren jhr. mr. Ruys do Beerenbrouck zich tot Z. K. H. den Prins piet een korte toespraak, om den Prins als blijk van groote erkentelijkheid voor hetgeen liij als voorzitter van de Kon. Ned. Land- bouwvereeniging in 't algemeen"?en voor de tentoonstelling in 't hijzonder gedaan 'heeft, namens het bestuur dezer Vereeniging een souvenir aan te bieden. Dit bestond in een groote gouden medaille, aan de eeno zijde vertoonendo „de Zaaier" naar Millet cn aan de andere zijde de vol gende inscriptie dragende: Aan Zijne Ko ninklijke Hoogheid den Prins der Nederlan den, Hertog van Mecklenburg, als Voorzitter der Koninklijke Nederlaadsche Landbouw- vereeniging ter herinnering aan de Natio nale en Internationale" Landbouwtentoonstel ling, 's Gravenhage 1913". De tentoonstelling is gisteren gesloten. Do Kamer van Koophandel te Rotter dam heeft gisteren, gebruik makende van het haar hij de statuten verleende recht tot benoeming van een curator in do Ned. Randelshoogeschool, als zoodanig aangewezen dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer. Do verordening betreffende do toelating van kinderen tot bioscopen te Rotterdam zal 26 dezer in werking treden. Van dien datum af zullen mitsdien do voor kind er- voorstollingen bestemde films zijn onderwor- worpen aan de goedkeuring van de daartoe door B. en Ws. benoemde commissie. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben tot commies bij de provinciale griffie be noemd mr. E. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop, adjunct-commies bij het Depar tement van Landbouw, Nijverheid en Handel. Zondagmorgen is te Utrecht in de Dom kerk bevestigd al9 predikant bij de Ned.- Herv. Gem., als opvolger van dr. Gunning, die zijn bediening neerlegde, dr. G. P. Ma- rang, vóór dezen predikant te Meppel. De kerk was dicht bezet met belangstellenden. Als bevestiger trad op ds. A. W. Brons veld, die predikte naar aanleiding van Co- riDthen III vers 9. Dr. Marang doet morgen zijn intrede. Het heeft. Z. H. den Paus behaagd, te benoemen tot Kanunnink Theologaal van het Metropolitaan-Kapittel van Utrecht den hoog-eerwaarden heer dr. A. C. M. Schaepman en tot Kanunnik van genoemd Kapittel den hoogeerwaarden heer G. A. Starink. („Centr.") Naar men aan „De Avondp." schrijft, ligt het in het voornemen van eenige on derofficieren, bij de eerstvolgende verkie zingen voor de Tweede Kamer een hunner bekwaamste mannen in die garnizoens plaats candidaat te stellen, waar kans op succes niet geheel is buitengesloten. Uit het verslag der provincie Zeeland óver *1912 blijkt, dat door wijlen den .heer J. P. Fokker, te Middelburg, aan de Ver eeniging tot bezoeken der Armen aldaar een som' van f 10,000 is gelegateerd. Het koTpo rijdende art. uit Arnhem zal door het heerscben van influenza onder de paaTden niet kunnen deelnemen aan dei oavalerie- en legermanoeuvres in Gelderland en Overijsel. De gewone audiënties van de Ministers van Buitenlandsche- Zaken ad interim en van Koloniën zullen op Vrijdag 19 dezer niet plaats hebben. HAARLEMMERMEER. Gisternacht geraakte op het erf van de wed, G. Enthoven, bij den IJweg, een berg koren in brand. Het vuur deelde zich ook mede aan twee daarbij staande echelven. Alleen door 't krachtig m erken der spuit van Nieuw- Vcnnep, die spoedig ter plaatse was, mocht het gelukken de schuur en woning te be houden. Eerst Maandagavond was het blus- schingswerk geheel afgeloopen. De brand 6chijnt door broei te zijn ont staan. Aan den IJweg geraakte de brik met brood van den bakker J. V., te Nieuw- Vennep in een sloot te water. Doordat de boomen braken, bleef het paard op den wal. Het brood was doornat geworden e-n dus voor gebruik ongeschikt. Voor bakker V een schadepost. Door de onderwijzeressen aan de open bare soholen te Haarlemmermeer, die meer uren onderwijs geven dan haar mannelijke collega's aan diezelfde soholen, is aan den Raad d.er gemeente een adre9 gericht met het verzoek om vergoeding voor die meer dere uren onderwijs. KATWIJK-AAN-ZEE. Gisteren kwa men hier nog eenige partijen haring in af slag. Volle haring bracht per kantje f 16.20 op Kuitziek f 15.95. Maatjesharing f 16. IJle haring f 15.75. Steürharing f 16.25f 15.45 Makreel f9 f 9.15. NOORDWIJKERHOUT. De cilingen aan Piet-Gijzenbrug duren voort geduren de September. Tot heden werd verveild voor f 60.000 aan boonen. Voor ledige zak ken werd f4003 statiegeld gegeven. Than9 gaan haast alle aangevoerde boonen naa.r Rotterdam en Amsterdam De kermisvermakelijkheden werden gjisteravond geopend met een specialiteiten voorstelling in café ..Hensbergen". Jammer genoeg vóór den ondernemer was de be langstelling niet bijster groot. Meer aantrekkingskracht-had het „theatre mystérieux", waar een slapende dame aan nieuwsgierigen, heden verleden en toekomst meedeelt. De circus Resmarm ko de aangekondigde voorstelling niet geven, aangezien Amstcr- damsohe muzikanten den circus-directeur in den steek lieten. Tegen Donderdag worden nog meer ver makelijkheden verwacht. RIJNSBURG. Aan den heer A. A. Par- mentier, onderwijzer aan de Ned-Herv school, hoofd de heer J. G. Vreeswijk, is een jaar verlof verleend, omdat genoemde onder wijzer voor zoolang onder de wapenen moet komen. In verband hiermede is de heer V Vooys, te Katwijk, voor een jaar als tijdelijk onder wijzer aan deze school benoemd. VALKENBURG. Onafhankelijkheids- feest. Van bijna alle woningen wappert de driekleur met of zonder oranjewimpel. Zeer aardige versieringen van levend groen en frissche, veelkleurige bloemen zijn aangebrachte Een flinke tribune is op gericht, in één woordhet dorp ziet er recht feestelijk uit. Even na tienen had de opening plaats met een toepasselijk woord. Onmiddelijk na 't„Ik heb gezegd", van den spreker, werden in de keurige uitge doste muziektent eenige zangnummers ge geven, verdienstelijk gezongen en van een inhoud, aanpassend aan de gehouden toe spraak. Toen eenige stukken muziek door onze Harmonie, als altijd met genoegen aangehoord. Daarop volgde 't clraadjeknip- pen voor meisjes beneden de zestien jaren, een leuk vermaak, waarbij als bijzonder ge lukkig uitkwamen Joha. van der Nagel, Lena Rhijnsburger en Corna. Peet, in de ze orde winsters van de prijzen, terwijl alle andere deelneemsters toch ook iets ontvin gen. Toen een wedloop met hindernissen voor jongens, ook beneden de zestien ja ren, die niet minder stof tot uitbundige vroolijkheid gaf, als een jongen verward raakte in 't net of bleef rondslieren in de schommelende ton. Uitslag hierbijHk. van der Meij, J. van Alfen en Adrs. Zand bergen, prijswinners. Om halféén werd een uur gepauzeerd. Bij de voortzetting was iets nieuws aan do orde. n.l. krachtproef. Er waren acht deel nemers ,dus vier dubbeltallen, allen manne tjesputters. De meesten waren zoo aan el kaar gewaagd, dat alleen het gouden tienden, de eerste prijs, verworven werd door den heer M. v. d. Bent. Na elkaar duchtig, zonder resultaat, gemeten te heb ben, deelden broederlijk de heeren Van Alfen, Langeveld en G. v. d. Nagel de acht gulden, 2e en 3e prijs samen. Het was aan houding en handgreep den eersten prijswinner aan te zien, dat hij wat routine aan kracht paarde. Toch moest hij 't, onder luid gejuich, afleggen tegen den Heer Lotsy, die voor de aardigheid zich even met hem mat. Voor nu het ringsteken aan ving, had de damesjury de moeilijke taak te beoordeelen, wie de versiering van fiets of rijtuig 't mooist had gemaakt, 't Was in ernst een reuzenopdracht, want er was met veel smaak versierd. Prijzen in deze rubriek vielen ten deel aan A. Vis ser, A. v. d. Nagel; J. Mulder en Chr. Gravenkamp voor de fietsen en aan mej. J. Kort en Cs. v. d. Boschmej. A. Zui derduin en J. Bol en mej. M. Paridon en K. Paridon voor de tilbury's. Bij. het ringsteken op de fiets mej. Ge. Bol, A. v. d. Nagel en A. Visser, respec tievelijk 1ste 2de en 3de prijs, alsook Hk Ouwersloofc, J. Sliggers, J. Mulder* en R. Slootweg, in deze orde vier prijzen. Bij het idem met tweewielige rijtuigen mej. J. A. van Klaveren en J. Varke- visscr; 1ste mej. L. v. d. Valk en J. Ouwe hand 2de; mej. A. v. Egmond en W. v. Egmond 3de; en mej. N. Bol en D. Ver boom 4de prijs. Met een kort woord werden de prijzen, w.o. zeer fraaie, uitgereikt. Toen weer pauze tot acht uurhet avondfeest. Eenige nummers zang en muziek van de Harmonie van Katwijk-aan-Zee, beeldige verlichting inet lampions en vetglazeij, den ganschen dag tot laat in den avond een dichte menigte, ook velen van elders, op de been. Waarlijk, een feest, volkomen ge slaagd, zonder eenigen wanklank. Dank aan allen, die iets tot het welslagen de den. VOORSCHOTEN. De uitslag van de lo ting voor de nat. militie is als volgtM. M. van Auierom 9 G. P. van Dam 2 J. E. Fcrnandes 14W. A. van Gent 8 P. J. van Hemert 5Th. Hoogweg 15W. K. Krispijn 13C. J. van Leeuwen 4Wilhelm van Leeuwen 6A. J. van Meijgaarden 12A. Roodenburg 3J. Smits 10J. Spaargaren 7C. Teske 1 en L. Verhaar 11. WASSENAAR. Uitslag der loting voor de nationale militie P. W. A. Alkemade 27 C. van den Barselaar 17 J. Blanke- spoor 4 A. Bloemendal 28 G. Buitelaar I J. van Egmond 7 H. E. Gordijn 14 G. L. Heemskerk 21N. van der Holst 11 L. A. Homan 8 A. A. Knijnenburg 29 G. A. Knijnenburg 3 Th. J. Knijnenburg 23 L. G. Looijestijn 6 A. Oosterveen 15; J. A. Rooyakkers 5 J. L. Ruygrok 18 J. P. Ruygrok 10 P. N. Ruygrok 25 J. J. van der Salm 12 J. van Santen 22 C. P. Schrama 2 G. Schrama 24 G. Vink II J. Vrije 30 P. L. Westgeest 20 C. J. de Wilde 26 J. J. Wijsman 13 en Th. Zon neveld 9 en A. Looijestijn 16. ZOETERWOUDE. Hadden j.l. Zaterdag de beide veldwachters alhier de handen vol met do verwijdering an een aantal woon wagens, thans was het de Burgemeester en een veldwachter dezer gemeente, die aan den Haagweg te kampen hadden met deze lieden. Drie veldwachters stuitten eveneens op een groote bende wagenbewonors en hun hebben e.n houden aan den Hoogen Rijndijk. Eerst laat in den avond, gingen deze onge- noode gasten, op last van de politie weg, na bedreiging met inhechteniisneming van do oproerkraaiers. Wanneer zal er aan dat euvel eens een einde gemaakt worden1? De uitslag dor loting voor de nationale militie is als volgt: 1. Wibb Tijssen2. P. van der Geer; 3. L. N. W. Vogelenzang4. H, A. de Groot5. J. Mu9egaas; 6. L. P. Karens; 7 Oyer- devest: 8. P. H. Verstegen: 9. W. Oh. O. van Gils: 10. A. P v*-» TT-art^von li D. A. v*n den Berg; 12. B, Deegenaars; 13. A. de Boorder, en 11. Joh van Behagen. Hedenmiddag te kwart vóór één kwamen in Vereenigde Zitting de beide Kamers der Staten-Generaal bijeen. Na opening liet de Voorzitter voorlezing doen van het Koninklijk besluit zijner be noeming tot voorzitter der Eerste Kamer en benoemt in de commissie, welke H. M. de Koningin zal ontvangen en uitgeleide doen de heeren Eland, Roodhuyzen, De Monté Verloren, Duynstee, Van Veen, Ty- deman, Rink, Van der Does de Willebois, Bloembergen, Hoffmans, Van Wichem, Van Starkenbosch, Van den Berg, Franssen cn Limburg. Daarna verschijnen de ministers en de leden van den Raad van State. Ruim één uur komen H. M. dc Koningin en Prins Hendrik met gevolg de Ridderzaal binnen. H. M. leest met duidelijke stem do volgende TROQNREOE. Mijne Heeren 1 Het verheugt Mij weder in Uw midden te zijn. Onze betrekkingen met de andere Mo gendheden waren in het afgeloopen jaar weder van even vriendschappelijken aard als in het vorige. De toestand van land- en tuinbouw, als mede die der veehouderij bleef gunstig. Het mond- en klauwzeer kan als geweken wor den beschouwd. Handel en nijverheid ontwikkelden zich ook in het afgeloopen jaar over het alge meen op zeer bevredigende wijze. Het scheepvaartverkeer nam opnieuw be langrijk toe, de resultaten van het scheep vaartbedrijf waren gunstig. De uitkomsten van de verschillende tak ken van visscherij zijn, behoudens enkele uit zonderingen, bevredigend. De West-Indische koloniën bleven van rampen als waarvan in het vorig jaar werd gewaagd, gespaard. De voortdurende vooruitgang van den algemeenen toestand in Ncderlandsch-Indië stemt tot groote voldoening. Met leedwezen moet vermeld worden dat de pest in verschillende gewesten op Java ondanks de krachtige pogingen tot onder drukking, nog steeds slachtoffers eischt. De gunstige berichten uit Atjeh wettigen de verwachting dat in de naaste toekomst het militair bestuur aldaar geheel door burgerlijk bestuur zal kunnen worden ver vangen. Burgerlijke en militaire landsdienaren vervullen hunne taak hier te lande en in de Koloniën op lofwaardige wijze. Naast de behandeling van reeds aanhan gige wetsvoorstellen zullen nieuwe voorstel len tot wettelijke voorzieningen Uwe aan dacht vragen. Grondwetsherziening tot toekenning van het kiesrecht, behoudens vasttestellen uit sluitingen ,aan alle mannelijke Nederlan ders van een te bepalen leeftijd en tot weg neming der grondwettelijke belemmering tegen het toekennen van kiesrecht aan vrou wen zal onverwijld worden voorbereid. Ik stel Mij voor aan cene Staatscommissie het onderzoek op. te dragen in hoever eene algemeen bevredigende regeling mogelijk is ter zake van de subsidieering van het bij zonder onderwijs en de voorwaarden welke daaraan verbonden moeten worden. Indiening van een wetsontwerp tot het kosteloos verleenen van ouderdomsrente aan behoeftige zeventigjarigen, die gedu rende een te bepalen termijn geen onder steuning genoten van een instelling van weldadigheid, kan in den loop van deze Zitting worden tegemoetgezien. Wetsontwerpen tot vereenvoudiging van de Invaliditeitswet en de Radenwet als mede tot het toekennen van een recht ook op geneeskundige hulp aan de verze- kerdeu krachtens de Ziektewet, worden voorbereid. De toestand van 's lands geldmidde len eischt dringend voorziening. Ook bij zuinig beheer is de stijging wel ke bij voortduring in de opbrengst der be lastingen valt waar te nemen niet vol doende om in de behoeften der schatkist te voorzien. Onafhankelijk van de in uitzicht gestelde sociale maatregelen eischen eenige in vorige zittingen aangenomen wetten reeds nieuwe middelen. Uwe medewerking zal allereerst wor den gevraagd tot vaststelling van een al- geipecno inkomstenbelasting en tot wijzi ging en verhoogirig der succéssiebelas- ting. Het ligt in het voornemen de spoedige indiening van een ontwerp tot algeheel© herziening van het wetboek van strafvor dering te bevorderen. Ten behoeve van de verdediging van Nederlandsch-Indiè zal de aanbouw wor den voorgesteld van een slagschip ten laste van de Indische geldmiddelen. De reorganisatie der levende strijd krachten, die na de invoering der nieuwe Militiewct en in aansluiting aan die wet werd ter hand genomen, zal eerlang wor den voltooidmet de voorziening in dé behoeften betreffende de uitrusting en de verpleging van het leger zal worden voort gegaan. Eene herziening van de bestaande wet telijke regeling ten aanzien van het ver lofskader is in voorbereiding; op de nood zakelijkheid om eene uitbreiding van dat kader ook in hoogere officiersrangen in de toekomst te verzekeren, blijft daarbij de aandacht gevestigd. Ik acht den tijd gekomen om de afsluiting en droogmaking van dc Zuiderzee te onder nemen. Verbetering van den waterstaat kundigen toestand der omliggende provin ciën, uitbreiding van grondgebied en blij vende vermeerdering van arbeidsgelegen heid zullen daarvan het gevolg zijn. Een wetsontwerp tot uitvoering van die afslui ting en gedeeltelijke droogmaking zal U worden aangeboden. Met Uwe medewerking hoopt de Regee ring de laatste overblijfselen van de vorde ring van heeren diensten op Java en Madoe ra weg te nemen. De Regeering oordeelt het hare roeping ook in de koloniën de volkswelvaart te ver heffen en aan te kweeken het besef van saamhoorigheid van Moederland en Kolo niën en van al de bewoners dezer gebieds- declen. Zij zal haar doel nastreven door be vordering der volksopvoeding, zich aanpas sende aan de behoefte der verschillende groepen waaruit de bevolking in Nedcr- landsch-Indie bestaat en opwekkende tot verdraagzaamheid op het gebied van den godsdienst en onderlinge waardeering der rassen. Moge Gods zegen op Uw veclomvattenden arbeid rusten! Ik verklaar de gewone Zitting der Sta ten-Generaal te zijn geopend. Nadat de zitting is geopend verklaard, klinkt een driemaal herhaald „leve de Ko ningin", terwijl de stoet de zaal veer ver laat. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 16 Sept. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut Ie De Biit. Hoogste barometerstand 769.2 te Horta. Laagste 746.8 te St. Mathieu. Verwachting tot den avond van 17 Sept. Zwakke tot matigen meest zuidelijken wind. Zwaar tot halfbewolkte lucht. Moge lijk een enkele regenbui. Dezelfde tempera tuur.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1