1813 KEUJKHEIDSFEEST. CONCERT si Mevrouw. Giorno-verlichting der Terreinen. ALBERT HEIJN, 1913 in 9j posthof. fenkw. Tweede leid, f gij II de maeite al eens getrast uit te rekenen hoeveel procenten wij wel goedkoogsr zijn dan ieder ander? En let dan vooral op onze prima kwaliteit der artikelen. Uit de „Staatscourant". Burgert Stand van Leiden. Gemengd Nieuws. Vragen en Antwoorden. Hoesten,Verkoudheid,Slijmhoest, 50 Eigen Winkels in Nederland. lie serenade aan II. M. de Koningin. Ten derde male in de feestweek was Za terdagavond het ruime plein voor het ko ninklijk paleis in het Bosch dc plaats van samenkomst voor een huldebetooging aan H. M. de Koningin. Thans was het het feestvierende Nederl. Zangersverbond, dat, ten besluite zoowel van zijn eigen her inneringsfeest het 60-jarig bestaan als tot sluiting van de onafhankelijkheids- feestweek, H. M. een serenade bracht, ge leid door Willem Mengelberg, daar de heer Henri Völlmar, direcleur van de Ko ninklijke Zangvereeniging, ongesteld was. De stoet stelde zich in de Oranje-kazer ne op. Orn welke reden geen fakkeldragers den langen stoet van zangers omgaven, is niet bekend, maar wel wist men aldra, dat het optrekken met muziek werd nagelaten, om de leden van de Koninklijke Militaire Ka pel, die reeds anderhalf uur lang ter repe titie den zang hadden begeleid en dra we der bij de serenade zelf hun medewerking moesten geven, niet uit te putten. Met stil le trom dus werd de lange weg afgelegd. Het Paleisplein was omzoomd door een ge weldige menschenmenigte, die achter hou ten afsluitingen geplaatst was. Op het plein zelf bevonden zich buitendien nog een 5- k 600-tal dames en heeren, leden van het Ecre-Comité, en verdere genoodigden, waaronder autoriteiten. Voor het aanzien lijk getal zangers was een zeer voldoende ruimte opengelaten met, als middenpunt, de versierde estrade voor den dirigent. Te half negen ongeveer verschenen H. M. de Koningin, in geheel wit toilet, met wit ten hoed, en Z. K. H. de Prins, in de ma rine-uniform, op het bodes van het paleis, met dames en heeren van de hofhouding, welke laatsten het ambtsgewaad droegen. De cerc-voorzitter van het cere-comité, dat zich voor het zangersfeest gevormd had, do burgemeester, jhr. mr. dr. H. A. van Kar- nebeek, had zich, op uitnoodiging van H. M., bij de vorstelijke personen gevoegd. Koningin en Prins werden begroet met daverende toejuichingen en het gejuich nam schier geen einde, toen de gelederen van de zangers, achter de nu een vroolijken marsch spelende Koninklijke Militaire Ka pel aan, oprukten naar het middenterrein, om de voor hen bestemde plaatsen in te ne men, gerangschikt naar do verschillende partijen. De ontzagwekkende zangersscharo omringde in breeden halven cirkel de Ko ninklijke Militaire Kapel, welke aan mu- zieklessenaars was gezeten. Toen beklom Mengelberg, blootshoofds en in avondtoilet, met al zijn ordeteekenen op den rok en een commandeurskruis om den hals, de hooge estrade en ving de muzikale en vocale avondgroet aan. Met ontblooten hoofde en terwijl H. M. en de Prins en de leden van het gevolg op stonden, hoorde de menigte de uitvoering van het eerste nummer aan, het Wilhelmus van Nassouwe, bewerkt door Kichard Hol, •en geïnstrumenteerd door N. A. Bouwman. Een hartelijk hoera, de Vorstelijke perso nen geldend, na de uitvoering van de na tionale hymne, daverde door de ruimte. Verder werden gezongen onder Mengel- berg's bezielende leidingHolland's Glo rie, van Kichard Hol; Verhulst's Vlagge- lied, op woorden van dr. Heyehet koraal ,,Nun danket Alle Gott", van Johann Crü- ger, eindelijk het Wien Neerlandsch Bloed. Toen dit volkslied ten einde was, werd het opnieuw een hartelijke ovatie aan Koningin en Prins. Vriendelijk dankten de Vorste lijke personen voor deze geestdrift. Toen besteeg luitenant-directeur Bouw man de estrade en speelde de Koninklijke Militaire Kapel, als extra serenade-num mer Bouwman's Prins-Hendrik-marsch, waarvan de opwekkende tonen luid applaus uitlokten. Hiermede was de huldebetooging geëindigd en werden door Hrs. Ms. kamerheer en particulier secretaris, jhr. Van Geer, ver schillende heeren aan H. M. en den Prins voorgesteld. Vóór allen Mengelberg, met wien H. M. en daarna de Prins zich vrij lang onderhielden. Het voorstellen van allen had plaats op het bordes van het Paleis, welks voorplein door sterke booglampen verlicht was. Alle heeren werden zoowel door H. M. als door don Prins zeer vleiend gecomplimenteerd. Toen het voorstellen was afgeloopen, diri geerde de directeur, luitenant Bouwman nog den bekenden defileermarsch, onder welks tonen de stoet met de Koninklijke Militaire Kapel aan 't hoofd, voorbij H. M. en den Prins trokken en het terrein ver liet, niet dan nadat de zangers deze gele genheid nog eens terdege benut hadden om Koningin en Prins al defilcerend hartelijk toe te juichen. De vorstelijke personen hadden blijkbaar veel schik in dit vroolijko schouwspel, want zij bleven het gadeslaan t-ot de laatste man van den stoet was weg getrokken. Alleen de heeren, die zooeven voorgosteld waren, bleven achter en wer den binnen het Paleis genoodigd, waar hun ververschingen werden, aangeboden. De stoet was inmiddels naar den Dierentuin getrokken, waar hij ontbonden werd en men verder in feestelijke stemming bleef ver toeven. Bij Kon. besluit is aan Hr. Ms. adju dant in buitengewonen dienst den gene raal-majoor F. Tonnet, commandant der 2de divisie, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van groot-officier in de orde van de kroon van België, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken zijn benoemd tot notaris te Oudenboscih H. W. Schol ten, can didaat-nota ris aldaar; te Groningen H. Sanders, candidaat-nota ris te IXselsteinte IJmuideü, gemeente Yelsen, W. A. Dolleman, candidaat-nota- ris te Yelsen; is benoemd tot kantonrechter plaatsver vanger in het kanton Hoogeveen, met in gang van 20 September, T. Lodder, bur gemeester van Hoogeveen; is met ingang van l September 1913 aan H. H. Bingen op zijn verzoek eervol ont slag verleend als leer aar aan de R. H. B.-S. te Roermond; ia met ingang van 8 September: lo. aan den kapitein-ter-zee C. W. de Yisser op zijn verzoek wegens langduri- gen dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend, met erkenning van het recht op pensioen 2o. bevorderd tot kapitein-ter-zee de kapitein-luitenant ter zee L. E. H. Tuc- kermann; tot kapitoin-luitenant ter zoe de luitenant ter zee 1ste kl. M. Schoo; en tot luitenant ter zee lste kl. de luitenant ter zee 2de R. H. Haantjens; is met ingang van 1 October benoemd tot directrice van het postkantoor te Hen gelo (Gelderland) mej. J. M. Brinck, thans in gelijke betrekking te 's-Heerenberg. ONDERTROUWD: P. Sraittenaar >m. 27 i. en C. J. Kanbier jd. 34 j. H. van Vliet im. l/6 i. en E. va» der Woerd id. 26 j. N. Aenmey jm. 23 i. en C. J. Hindnks id. 34 j. li. A. van der Zon w. 64 j. en M. C.TrgeLnr w. 62 j. C. A. Griffioen im. 23 j. en J. Gordijn id. 20 i- C. H. van Venetien im 25 i. en C. S Moraal id. 24 j. W Schouten im. 20 j. en M. P. Filemon id 23 j. J. Brouwer im 21 i. en J. C. de Tombe jd. 21 i. J. P. van Leeuwen jm. 25 j. en W. Zirkzee id 21 j. W. C. G. Friedhoff jm. 23 i. en M E. Corpel ld 20 j. J K. van Polanen im. 23 j. en Al. Siera jd 24 j. W. F. Zieck iin 27 j. en S. M. J van den Berg id. 25 j. J. Lasschujjfc im. 21 i. en M. Brev»r jd. 24 j. El. Cboufoer im. 32 j. eri M. W. Yerhoeven jd. 28 j. U. E. 8tenfert Kroe e jra. 33 i. en W. P. C Rshder jd. 30H. Retel im- 27 i. en G. Reit9ema jd. 27 j. W. Wiggers im.24 j. en N. C. Groenendijk jd. *25 jW. J. Zwaan jm. 25 j. en A M. Postmus |d. 21 j. OEGSTGEEST. Gehuwd: L. de Koning en B. Kromhoot P. Fo item en W. van Vliet Ij. Hageman en H. van der Heet. J.A Van Tilburg, en li. Zaal. C. Vermeulen en H. A. Verschoor Geboren: Maria Alida. D. van U. N. van der Loo eu H van den Berg. Hermina, D van P. Reuimelenkamp en H. Rietman. Ad'iaan Wille in, Z. van D I immermans en C. M. M. G. Sparnaaij. EDgelbertha Anna Petronella, D. van W. Zand bergen en J. E. Th. do Vos. Nam Hendrica, D. van D. P. Kuitvenhoven en M. van Tongeren. Johanna Maria, D. van A. J. DofferhofT en E. C. XJiieDdaal. Arnoldina Justioe Theodora, D. van J. D Reudink en P. de Roode. Overl eden: Cornelia Johannes Verkade, 62 j„ te Boskoop. Maria Helmus, 84 j te Leiden, wed. P. Zwetsloot. Maria Adriana Rijken,77 j., te' Leiden, wed. C. van Meurs. Lena AIa ia Schrama 5 m. Gradus Sie ie, 49 j., te Alijdrecht. Tiede de Jong, 66 j, te Amsterdam, wed Wezel. Lambertus Elates, 85 j-, te Leiden, wed. A. Coevoet Elisabeth Maria Dickhotf, 62 j., te 's Gravenhage. geh. met C. van der Eude. Ter eeuwfeestviering van den slag by Grossbeeren. De plechtige inwijding van den op het slagveld opgerichten gedenktoren had plaats in tegenwoordigheid tan prine Eitel Friedrlch. Boven rechtB: het geheele monument. 't Was Zaterdagavond in Den Haag nog een vleugje van de feestvjeugde van Vrijdag: de gewone Zaterdagsavond- sche drukte was nog wat verlevendigd, door dat in Papestraat en Noordeinde de straat illuminatie nog brandde en ook Plein 1813 had weer zijn luister van kleurrijke verlich ting. Gansch anders dan Vrijdagavond op de Gedempte Gracht, toen wegens den sab- bathsavond dit stadsgedeelte in de gewone rust van dien avond was, was het Zaterdag toen na zonsondergang ook daar met groo- te levendigheid het feit onzer 100-jarige on afhankelijkheid werd gevierd en de feest vreugde nog tot zeer laat voortduurde. In de stad waren ook vele particuliere verlichtingen ontstoken. Ook in sommige gedeelten van de nieuwe re (buiten) stadswijken was het nog zeer druk met feestvieren. In de Valeriusstraat en omgeving o. a. prijkte nog weer een ver lichting door lampions, een muziekkorps be woog zich door de straten, vaderlandsche liederen werden gezongen, pret gemaakt, in één woord er heerschte ook ddar een le vendige vroolijke stemming. Voor. den zooveelsten keer is er in het Willemeparkwegkwaj-tier, te Amsterdam, ingebroken. Ditmaal hebben de insluipers Zaterdagavond een bezoek gebracht aan het benedenhuis van perceel 50 in de Nicolaas-Maes-straat, waar die familie Stemeberg woont. Genoemd huis is schuin tegenover het perceel Roelof- Hart-straat 144 gelegen, waar ongeveer een maand geleden zulk een opzienbaren de insluiping heeft plaats gehad. Toen de bovenmuren van den heer Stsr- neberg 's avonds om ongeveer elf uren .thuiskwamen, bemerkten zij, dat de .deur van het benedenhuis op een kier stond. Denkende, dat de dienstbode even het hui-s had verlaten, gaven zij er geen nichtbaar heid aan, evenmin als een nachtwaker, die juist de ronde deed. Toen do aandacht dor politie op de openstaande straatdeur ge vestigd werd, begreep zij, dat hier weer een inbraak had plaats gehad, te meer, daar het dot geforceerd bleek te zijn. In het benedenhuis was alles overhoop gehaald. Do deur der linnenkast was vsr- nield een gouden armband, alsmede eenig ander goud en zilverwerk waren verdwe nen. De dieven hebben tevergeefs hun krach ten beproefd op een ijzeren kistje, maar het Engelsc'he slot bleek hun to machtig. Ook eenige lepels, vorken en wat klein zilvergeld hebben ö'e heeren laten liggen. De waarde van het gestolene bedraagt ongeveer honderd gulden. Heden kooien de bewoners terug, terwijl in dien tusschentijjl een politiepost voor het huis is geplaatst. („Mdg.-Crt."). GisteToohtend is de parti- ouliere jachtopziener, te Moergestel, bij een aanval op wildstroopers doodgescho ten De verdachte, Dekkers, van Oisterwijk, is gearresteerd. AI en meldt uit Hoe k-v a n- Holland Donderda<gmorgen is eein passagier van de Harwiohboot in het visitatiegebouw van zijn portefeuille, inhoudende 150 pond Engelsch bankpapier en een ohèque, groot f 2000, beroofd. De politie stelde een on derzoek in, met het gevolg, dat het haa* Vrijdagmorgen mocht gelukken de port©.' feuille te vinden op het damesprivaat vani het spoorwegstation; zij lag boven op een' reinigingsapparaat verborgen. De bankno- ten waren verdwenen; de chèque was nog aanwezig. De dief heeft deze zeker niet durven verzilveren. Het inferieure politiep©. soneel in Den Haag heeft wegens de bu? tengewone dienstverrichtingen in de druk. ke feestweken een extra geldelijke be- looning ontvangen. Toen op 16 September 1912 een stuk marmer uit het frontispice van het Ko ninklijk Paleis aan den Dam te Amsterdam naar beneden stortte, werd spoedig daarna de groote, leelijKe steiger daarvoor aange bracht, welke nu reeds bijna èon jaar lang den voorgevel Van het Paleis ontsiert Allerwegen heeft men gedurende dien tijd hooren opmerken, dat men nog nooit iemand op dien steiger had gezien, alhoewel men an derzijds vernam, dat de leden der commis sie van onderzoek het gevaarte wel eens had- don betreden. Hoe het nu ook met de restauratie van hei uitwendige van het Paleis staat, een feit is het, dat, daar de commissie tot onderzoek voorlichting betreffende den staat van h_. uitwendige van hot Koninklijk Paleis hefc nog niet -esms is over de meest geschikte wijze van restauratie, de steiger ook gedurende het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad het Paleis zal blijven ontsieren en wellicht nog lang daarna. Er is ingebroken in de kathe draal te Roermond. Verschillende offerblok- ken zijn opengebroken en geledigdin de sacristie is een kist opengebroken en hetj daarin aanwezige stoelengeld is ontvreemd. De hier staande brandkast heeft men vruch teloos trachten open te breken. Do buit be draagt ruim 80 gulden. De dieven hadden zich laten insluiten en hebben door het uitsnijden van ruiten de kerk verlaten. Het ingestelde onderzoek hoeft nog geen resultaat opgeleverd. Vraag: Ik heb een paarse Primula in pot, deze is nu uitgebloeid. Hoe moet ik deze nu behandelen om dezelve over te hou den en weer te doen bloeien 1 Antwoord: Uw Primula houdt gij, na zij uitgebloeid is, op een licht en luchtig plaatsje, waar het herfstzonnetje haar een goed deel van den dag bereiken kan. Gij moet haar nu nog gewoon water ge ven, aangezien zij nog in haai- groei is, duch vermindert dit, naarmate het zonnetje ia kra-cht afneemt Gedurende den inter houdt gij haar be slist vorstvrij, het liefst in een matig ver warmd vertrék, waar het licht is en waar zij veel frissche lucht kan krijgen. In het voorjaar gaat gij haar verplanten en geeft dan een grondmengsd van voedi- zamen bladgrond met zand en wat ouden koemest. Zorg er voor, dat ge de plaht- vooral op dezelfde diepte in den pot plant, omdat zij zich gaarne omhoog werkt en dan zeer spoedig los komt te staan, hetgeen een bijzonder schadelijken invloed heeft op den groei der plant. Na het verplanten houdt gij haar wat in die schaduw doch vooral, niet te donker en zoodra zij haar groei hervat heeft plaatst ge haar weer daar, waar zij van de zon kan genieten cn geeft ook weer pcwoon water, wat ge na het verplanten den eersten tijd wat moet verminderen Af en toe eens besproeien met een bloe- menspuitje doet haar voorts zeer veel goed. Vraag: Wat is het voordeeligste reizen van Leiden over Utrecht, Tilburg, of van Led den over Den Haag, Rotterdam, Tilburg, zonder buurtverkeer Antwoord: Per Kil ometer boek j e via! Rotterdam. Vraag: Ik moet van Leiden naar Gennep. Hoe meet ik dat reizen met de Hollandsohri of met de Staatsspoor? Wat zijn daar voo? kosten aan verbonden Kan ik per vacantie- kaart of per Kilometerboekje Antwoord: Per vacantiekaart vU Utrecht. - j Dinsilngavondl 9 September a. s., to 8 aren 2685 102 TOEGANG 30 CENTS* Mevrouw VIRULY, Plantage 5, verlangt met 1 'Nov.: eon 2547 6 P. Q., vap goede getuigen voorzien. piepen van «Ie Luchtpijpen, schorheid, steken in de longen, benauwdheden, worden spoedig genezen door de Siroop van de AbdJ der Monniken v. Mont- Majour. Pr|js I.— per flacon. SANKTAS, Steenachuur 1. 2667 12 de 6 ons. Koffieboonen 4650—66 ct- Qruiathee, per ona 14—16 Grove thee, 12, 14, 16, 20 Poeder chocolade per ons 9,10,13,16 De meeste artikelen bij 5 pond iets lager. Pruimen (nieuw) Pruimedanten Abrikozen Appelen (blanke) de 6 ons. 12,18 ot. 20, 25, 30 65,45 20 RozUnen zonder pit 15, 20, 24 m9t n 12, 14, 18, 20 Krenten 15, 18, 20 De beste Witte Sniker de 5 ons 22 ct. de 5 ons. Neemt eens pr oef met onze vett e Goudsche Kaas 26, 30, 35 ct. Nagelkaas 16,18, 20 Holl. Spek (dik vet) S8 Witte boonen 15, IS, 20 Doe nw bestelling per voorman n wordt daa oven prompt bediend. Onze ERWTEN en BOONEN zijn altijd puik van kook. Beleefd aanbevelend, 2660 132 ii.io>-iy-c--

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6