Efo» 164.-24. L23ÏBSCH MQBLAD, Baterdag' 6' Beptemker. Tweed© Blad'. Buitenlandseh Overzicht. Uit de Rechtzaal. Asiao 1913. Gdcn belangrijke dingen zijn er te ver melden, noch uit den Balkan, noch uit het overige deel van Kuropa of uit andere oor den der wereld, 't Is alles kleingoed. Zoo zijn te Odessa vijfhonderd boot werkers in staking gegaan. T e B re- men hebben de houtbewerkers den arbeid hervat op de voorwaarden, die de werfdirecties hadden voorgesteld. Ook t e Riga zijn de electrici'ens weer aan het werk gegaan. In Barcelona blijft do toestand gespannen. Daar komen nog steeds ongeregeldheden voor. Herhaal delijk zijn er botsingen tusschen politie en stakende kantoorbedienden. Agenten on be- toogers zijn gewond en vele avrestattas had den plaats. In Dublin is 't evenzoo ge steld. Ook zeer onrusti-g. Het goederen vervoer staat er stil wijl do bootwerkers liet bijltje er bij hebben neergelegd. In Londen staken de ververs. Ze hebben er ver gaderd en over een landelijke staking ge sproken. Ook is het plan opgeworpen, om to beginnen met een staking van alle werk lieden bij hot bouwvak te Londen. Een be sluit is nog niet genomen. Er zijn 91 pa troons, d,ie om hun vele werk te kunnen afdoen, den geèischten opslag van ander halve stuiver in het uur hebben ingewilligd. Maar er zijn ook vele gezellen, die op den aangeboden opslag van een stuiver weer aan het werk zijn gegaan. Ze moesten het giste ren'op de vergadering ontgelden, en werden voor onderkruipers gescholden. In Engeland is men bezig mot het onder zoek naar de oorzaak van de vreeselijke spoor wegramp op den Midland-spoorweg. Hot onderzoek, dat het Engelscbo ministe rie van handel door majoor Pringle laat instellen, wordt met gesloten deuren gehou den. Aan Thomas, lid van het Parlement en spoorwegman, was aangeboden, het onder zoek bij te wonen, mits hij geen vragen stelde. Dat weigerde hij. Hij had juist willen uit vragen, hoe het kwam, dat de machinist van den tweeden trein het onveilige sein niet had gezien. Hij is overtuigd, dat die ma chinist bezig was zijn machine te olieën, hetgeen onder het rijden dikwijls gebeurt, als er geen stoom genoeg is, hetgeen ligt aan do slechte kolen, die de maatschappij ge bruikt. Hot congres van vakvercenigingen te Man chester beeft met grooto meerderheid een besluit aangenomen, waarin de vakverceni gingen worden aangespoord om, wegens het steeds duurder worden van het leven, spoe dig en tegelijk stappen te nemen ter ver krijging van een opslag van loon van 5 shilling in de week voor alle arbeiders. Een spreker verklaarde zich. tegen het voorstel, aangezien de arbeiders, zei de hij, gee.u voordeel hebben van zoo'rv locnopslag, die immers altijd gevolgd wordt door het d uurder worden van do levcnsbc- noodigdheden. Haar het agentschap van Wolff van be voegde zijd© verneemt, heeft de rogeering van Elzas-Lotharingen op het verzoek van de Fransche onderdanen Didio en .Woolfflin (onderscheidenlijk gopensionneerd generaal én gepensionneerd kapitein bij de genie) om zich in het land op te houden afwijzend beschikt, en wol omdat do herfstmanoeuvres zouden plaats hebben in den tijd van hun ver- blij fhouding. Of men daar ook voorzichtig is. In hot verre oosten is spanning gekomen. Naar de Daily Mail" uit Tokio verneemt, schrijven de Japansche bladen op scherpen toon naar aanleiding van den moord op Japanners te Nanking. De „Kokoemin," het.blad van prins Kat-, soera, den gowezen eersten minister, die zegt de correspondent, nog steeds de macht achter den troon is, heeft het oordeel gevraagd van Oisji, den leider van do Katsoera partij in het parlement. Japans waardigheid, zeido hij, is geschonden, doordat geregelde Chineescho troepen de Japansche vlag hebben gemin acht. Hij zou het goed vinden, als Japan een aanzienlijke Chineesche haven bezette om zijn edsch tot genoegdoening kracht bij te zetten. Dr. Tofnidzoo, lid van het parlement en vurig patriot, en een officier denken er ©ven zoo over. Do doctor wil Tientsin bezet heb ben, gelijk do Duitsehers in 1897, bij ge ringer uittarting, ICiaotsjou hebben bezet. Gemeenteraad van >oor<lwijk. Gisteren kwam de Baad in sp-oedeischen- do open bare vergadering bij oen. "Voorzitter: Jhr. Van Panhuijs, burge meester. Afwezig de hoeren: Th. J. v. Went en A. Balkenende. Nadat de Voorzitter do vergadering geopend had, deelde hij mede, dat de heer C. W. G. Alkemade, in de vorige verga dering benoemd tot lid der ,,Gascommisr sie", deze benoeming heeft aangenomen. De Voorzitter zeg.t daarop, dat deze spoedeasohende Raadsvergadering noodig was door bet feit, dat de heer J. A. J. Aengenent, gemeente - ontvanger en admi nistrateur der Gasfabriek, de gemeente heeft verlaten, zonder dat hn het ver- eischte verlof heeft aangevraagd, en zonder dat hij aan den Burgemeester of ©enig ander verantwoordelijk persoon kennis heeft gegeven van zijn vertrek. Hij heeft de gemeente verlaten zonder orde op zijn zaken te stellen. De Voorzitter deelt mede. dat B. en Ws. hebben besloten, den heer Aengenent met ingang van gisteren te schorsen als admi nistrateur der Gasfabriek. Hij zegt-, dat de administratie der gemeente-financiën aan een grondig onderzoek wordt onderwor pen, dooh dat een dergelijk onderzoek uitteraard ©enige dagen vordert, voor en al eer men juiste gegevens kan verschaffen omtrent den stand van zaken. Het feit alleen echter, dat de ontvanger zoiidiér ""'©rlof zijn zittingsdag (Woensdag) verzuimde, is voldoende, den heer Aenge nent als gemeente-ontvanger te schorsen. Overeenkomstig het voorstel van B. en Ws. wordt daarna zonder hoofdelijke stem ming besloten, den heer Aengenent met ingang van 5 dezer als gemeente-ontvanger te ecjhnrsen. De Voorzitter deelt mede, dat W en Ws. hebben besloten, met het tijdelijk waar nemen der functie te Masten den heer L. A. de Rochefort Dijk, ambtenaar ter Secretarie, die daarop in de vergade ring verscheen de gevraagde eeden aflegde op de wijze, hem dcor zijn gods dienstige overtuiging voorgeschreven. Op een desbetreffende vraag van den heer Van Be el en deelt de Voorzitter mee, dat de heer De Rochefort Dijk niet belast wc-rdt. met de administratie van de Gas fabriek daarover toch moet de gascom- missie worden geraadpleegd. De boeken en waarden van de gasfabriek berusten onder B. en Ws. De heer Van Beelen meent namens alle Raadsleden te spreken, als hij vertrouwen uitspreekt in het beleid van B. en Ws. te dezer zake. Nadat de Voorzitter den lieer Van Bee- -len bedankt had voor deze woorden, sloot hij de vergaderihg. Ken anicnin op onderwijsgebied. Men schrijft uit Gemonde aan de „'s-Hert. Ct." Het kerkdorp Gemonde heeft een ge meenschappelijke school, die behoort aan de gemeenten Boxtel, Schijndel, St.-Michiels- Gestel en St.-Oedenrode, te zamen 46 Raadsleden tellende. Op het oogenblik is er aan de school te Gemonde een onderwij zersbenoeming aanhangig en de dagelijk- sche besturen van de 4 gemeenten hebben met den schoolopziener uit het arr. Oirschot gezamenlijk eon voordracht opgemaakt van 4 personen. Nu komen al de 46 Raadsleden, vertegen woordigende een totaio bovolking van pl.m. 9.3,000 zielen, in beweging, om de beste keuze te doen. Het resultaat is wel eens verrassend. Zoo ook nu. Boxtel benoemde den heer Fooi, uit Baardwijk, St.-Michiels-Gestel den lieer Van Haren, uit Grave, en St.-Oedenrode den heer De Bont, uit Zijtaart (Vechel). Schijndel zal mogelijk wel een der drie genoemden stemmen, doch daarmede lieoft nog geen der solliciteerendcn een volstrek te meerderheid. Het lot zal dan moeten beslissen en zoo bestaat de mogelijkheid, dat iemand de betrekking krijgt, die van de 46 stemmen er 6 heeft, de meerderheid in één gemeente. Zoo iets bestaat in het heele land niet. De kinderen uit de betrokken gemeenten- betalen voor hetzelfde onderwijs verschil lend schoolgeld. Voor elk gedeelte der pa rochie geldt een andere regeling. Ten slotte bestaat de schoolbevolking uit leerlingen, woonachtig in 3 districten (Eind hoven, Den Bosch en Tilburg) en 3 arron dissementen (Oirschot, Den Bosch en Ve chel). Maak nu niet de gevolgtrekking, dat hier 6 heeren schoolopzieners in school komen. Neen, in dit opzicht zijn we normaal. Ge lukkig staat de school slechts in één ge meente, ofschoon de grenzen van alle 4 dor pen hier vlak bij elkaar komen. Anders werd de za-ak nog ingewikkelder. De schoolcommissie wordt benoemd door de 4 besturen en bestaat dan ook uit leden van al de gemeenten. Als nu onverhoopt eens een der onderwijzers op wachtgeld moest komen, zou dan ieder gemeentebestuur hem zoo maar kunnen overplaatsen? En als dan eens toevallig twee Raden hetzelfde met hem wilden aanvangen, wat dan Het sa laris wordt betaald door alle 4 samen dat gaat naar het aantal leerlingen voor ieder afzonderlijk. Telt men de ;4 bedragen sa men, dan klopt dat steeds op een half centje na. Hier houdt het unicum op. Het drama te DBüliliianseii. Omtrent de krankzinnige daad van den onderwijzer Wagner in het Wurtemberg- sche dorpje Mühlhausen aan de Enz, bevat het „Berl. Tagebl." het volgende "Wagner is de schoonzoon van een her bergier in Mühlhausen. Meer dan tien jaar geleden was hij aldaar werkzaam als onder wijzer daarna werd hij naar het naburige Degerloch overgeplaatst als hoofdonder wijzer. Hij ging dikwijls naar zijn vroegere woonplaats, omdat hij daar nog vele beken den had. In den nacht van Donderdag op Vrijdag, even na één uur, klonk in Mühlhausen plot seling brandalarm. Een schuur, dicht bij de school, stond in vlammen. Toen zag men, dat ook op verschillende andere plaateen van het dorpje, dat slechts 800 inwoners, telt, brand was uitgebybken. De verschrik te bewoners keken uit de vensters om te weten te komen wat de oorzaak was van het algemeene tumult op straat. Men zag een opgewonden man door de menigte hollen en toen men hem vragen wilde, wat er eigenlijk gebeurd was, vuurde hij als antwoord een revolverschot af. Een der boeren viel dood op straat neer. Voor mc-n in de duisternis van den schrik bckomeu was, rende de man, die een zwart masker en een voile voor het gezicht droeg naar den anderen kant van liet dorp, waar infcüs- schen de vlammen van de brandende schu ren en huizen hoog oplaaiden. Dadelijk daarop hoorde men verschillende revolver schoten. De verschrikte en radeloozo dor pelingen dachten eerst dat men te doen had met een bende inbrekers en plunde raars, die tegelijkertijd op verschillende plaatsen het dorp in brand gestoken had den om in dc verwarring te stelen. Intusschcn werd het bekend, dat de ge maskerde man de hoofdonderwijzer Wag ner was. Toen snelden do boeren naar het gcdoelte van het dorp, waar Wagner zich ophield, en dn ar waren zij getuige van het ontzettende bloedbad, dat de waanzin nige had aangericht. In zijn volle lengte stond hij daar cn loste onafgebroken scho ten uit zijn beide revolvers op iedereen, die hem naderde. Hij had een lederen riem om het lichaam gebonden, waarin 200 patro nen geborgen waren. In het geheel schoot hij twintig personen neeracht hunner, zeven mannen en een meisje van acht jaar, waren onmiddellijk dood. Van dc anderen zijn de meesten zeer ernstig gewond. De moordenaar kon eindelijk, toen hij zijn patronen afgevuurd had en geen tijd meer vond om opnieuw te laden, door een agent van politie en een spoorwegarbeider overmand worden. De agent was reeds door twee schoten go- wond, eer het hem gelukte door een houw met zijn sabel den dader onschadelijk te maken. De woedende boeren takelden den onder wijzer verschrikkelijk toe met hun spaden. Zij wondden hem op verschillende plaatsen en sloegen hem een hand af. Ten slotte werd hij geboeid voorloopig naar het armenhuis gebracht. Wagner heeft voor zijn vertrek naar Mühlhausen een brief geschreven aan den rector van dc volksschool, waarin hij dezen mededeelt, dat hij van plan was de daad te plegen. Bovendien richtte hij een verwarden brief aan het „Stuttgarter Neues Tageblatt", waarin o. a. gezegd wordt„Aan mijn volk. Ik geloof aan geen God en ik wensch een bondgenoot te zijn van den duivel. Ik zou gaarne ieder een, die voor mijn pistool komt, martelen, maar ik weet dat het niet steeds kan. Ik wensch ook dat ik na de daad gemarteld word. Ik ga sedert jaren met dolk en mes in bed. Over mijzelf kan ik niets kwaads zeggen." De straten van Mühlhausen zagen er gistermorgen uit als een slagveld. Vele menschen liepen weenend rond on de een voudige boeren konden zich slechts moeilijk een voorstelling maken van het verschrik kelijke drama, dat er afgespeeld was. Uit Stuttgart weid aan den ,,Berl. Lok. Anz." geseind, dat de 40-jarige Wagner be kend stond als een kalm man, die een ge lukkig familieleven leidde. Vroeger is nooit bij hem een spoor waargenomen, van een geestelijk defect. In den laatstcn tijd moet hij wel enkele eigenaardigheden vertoono hebben. Volgens ccn bericht aan do „Nat. Ztg.". is Wagner reeds gistermiddag door rechter van instructie gehoord. Hij va® \oï> komen bedaard c:i legde z'jn verktariofcn1 af ract heldere stem cn zonder muÏko warring. Op de vraag van den rccht»r, hc4 hij tot deze verschrikkelijke da*d poJrt>m«rj was, antwoordde hij, zonder een spier vorj het gezicht te vertrekken ,,Ik neb d* cïa&d reeds sedert tang voorbereid." Niemand die den moordenaar na de daad zag, hovf^j den indruk gekregen, dat men met c«j waanzinnige te doen heeft. Toen men hein eraan herinnerde, dat hij ook zijn vrouw cn zijn vier kinderen vermoord had, h*&lilci hij onverschillig dc schouders op. Gistermiddag is een der ernstig gewonden; overleden, zoodat hot aantal dooden. met de vrouw en dc vier kinderen mrac, thans veertien bedraagt. Ei:iarIe>uischo Rechtbank. De Ilaarlemsclie rechtbank veroordeelde H. de 11., arbeider te Haarlemmermeer, wegens mishandeling, tot f 5 bo-tc of vier dagen hechtenis. Ama&erriaaaische Itechtbauk. Hot zwarte masker. Een niet alledaagse li geval van jeugdijrd boosdoeners, kweekelingen van prikkellec tuur, is gisteren voor deze 6de kamer dezer rechtbank met gesloten deuren behandeld. Vier jongens van goeden huizo, onder wie, twee leerlingen van dc II. B.-S., allen om', en bij 14 jaar oinl, -hadden onder liet lezen van detective-romans en het bezoeken van bioscoop-theaters het plan gevormd, zich to constitueeren tot een rooverbende. Zij noemden hun club „Het Zwarte Mas ker", beloofden gehoorzaamheid aan hun chef en bekrachtigden huil verbond door behoorlijk onderbeekende statuten. Wie daartegen 7-ou zondigen, fcou worden veroordeeld tot den kogel. Tot dat doel was voor gezamenlijke, rekening ©on revolver aangeschaft. Voorts, ook oen geldkistje, hetwelk ergens onder den, grond verstopt werd. Van al hetgeen ge roofd word, kwam een deel in de algemeene. kas, teer wijl dc rest onderling verdeeld werd. De chef dirigeerde den een naar de Zwem-' inrichting aan den Heiligen weg, een ander naar hot Sportpark, ten derde naar dc sport club „Olympia", en in goede orde kwamen de jongens hun buit aandragen: horloges, geld, kostbaarheden, zelfs rijwielen. Geen van do bende dacht er aan zich* tegen de tyrannic van den chef te verzotten, of zich aan do overeenkomst te onttrekken, uit vrees voor den kogel. Bij ontdekking vond dc politic nog oenige' guldens in do kas der bende. Het O. M. oischtc tegen een der jongelui 8 maanden tuchtschooltegen de drie anderen, onder wie de rooverhoofdman, ieder 6 maan den tuchtschool. Kaud verhuizers. Naar ,,De Fakkel" verneemt, is door de commissie, ingesteld om het landverhuizers- vraagstuk voor ons land te bestudeeren, sinds geruimen tijd een rapport en een ont> werp-van-wet op de landverhuizing bij mi nister Talma ingediend. Tot nu toe evenwel is noch het een noch het ander gepubli ceerd. Vrouwenrubriek. Die goede, maar lastige Ilygeya. Ach, Vrouw© Hygeya, gij vervolgt ons, gij tiranniseert ons. Uw wetten zijn stren ger en gebiedender dan die van onze an dere Gebiedster, Mevrouw Mode. Wij zijn Uw beider slavinnen. Uw dienaressen. Dooh gij,Vrouwe Hygeya, gij zijt onze beste leidster. Gij wijst ons op onze fouten en feilen, gij brengt ons die onder het oog, en toont ons den weg der verbetering; gij brengt ons Gezondheid en daarmee Geluk, maargij zijt streng en gebiedend en moeilijk. Gij laat ons breken met vele oude geliefde gewoonten en dingen. Gij laat ons afleggen en ter zijde werpen, wat niet naar uw eisehen is enwaaraan wij toch nog zoo innig gehecht zijn. Weg pronkj es, weg snuisterijen, weg al dien rommel op den vloer. Geen mollige bedkleedjes, waar de voet zoo zacht en warm op neerstapt, geen Sarnie peluehen meubeltjes meer, geen dit-geen dat.alles weg! Geen elegant puntig lakschoentje meer, geen spannend korset, geen sluitende halsboord, geen kittig ceintuurtje, geen voile met flatteus© moesjesgeen onsje rumboo- uen achter elkaar, geen brandend peper fje, geen versoh knappend half-maant je, of warme botervlinder meer. Gij hebt den strijd aangebonden met °nze andere Gebiedster. Mevr. Mode. Wie haar blindelings volgt, kan niet Uw diena resse zijn, maar wie haar met rede en tan deele volgt, die kan ook aan Uw wet- tan en eisohen een oor bieden. Komaan dan. Vrouwe Hygeya, richt U tot gezonde hersenen en gezonde harten, en men zal naar U luisteren. Steeds meer vrouwen gullen Uw volgelingen zijn. Maar Uw strijd is niet makkelijk. Mevr. Mode heeft grooten invloed op haar dienaressen. Zij houdt ze vaat. ze hypnotiseert ze, de sirene. Want dat is z2: lief en aantrekke- ji'k ziet ze er uit, dooh haar wezen is na demonisch. Wie Mevrouw Mode T°-rt, gaat on~?70nd gekleed, loopt een verkjudhe-d. rhenmatiek of tuberculose °P, bederft haar lichaam, zocda.t het niet moer de natuurlijke functies kan verrioh- en het nageslacht er de vreeselijke gvolgen van moet ondervinden en last not least, bestaat de kans, dat ze door een politie-agent wordt opgebracht, en voor haar gehoorzaamheid aan Mevr. Mode's grillen een belangrijk financieel offer moet brengen, subsidair voor een paar dagen de vrijheid heeft in te boeten. Ze doet wel enkele goede dingen, die Mevrouw Mode. Ze houdt handel en nijverheid le vendig, en inspireert kunstenaars en kun stenaressen om nieuwe creaties te leveren. Zij, met haar zin voor afwisseling, zorgt er voor, dat er ons steeds iets nieuws voor het oog wordt gebracht, dus ze weert de verveling. Ze komt voortdurend .met iets nieuws voor den dag. evenals gij, Vrouwe Hygeya Wat vertelde gij onlangs nog? Mogen we geen zwarte of gekleurde kou sen meer dragen? Is er dan gevaar voor bloedvergiftiging Geven wollen kousen ook vaak kleurstof af Maar wat moeten we dan dragen? Witte katoenen of wollen kousen soms, evenals onze grootmoeders in haar jeugd droegen? Waar Mode's kin dertjes mooie kanten strooken van de „pijpebroek" onder het jurkje lieten uit komen Geëerbiedigde Vrouwe Hygeya, is het mij vergund, U een raad te geven Sluit dan een bonclsgenootschap met Mevrouw Mode. Sta haar bij, geef haar raad. Gij kunt grooten invloed op haar uitoefenen. Is het niet Uw eisoh geweest, dat Mevrouw Mode geen „wespentailles" meer veroor loofde en is de huidige mode der lage halzen niet voor een deel Uw wil 1 Kom, (Hygeya, eindelijk zult ge zelfs Mevrouw Mode tot rede kunnen brengen. Dan is eindelijk de tijd daar, dat het Mode is, hygiënisch gekleed ta gaan. Dat die Mode kom-e en wat meer zegt blijve. De Japansclie en linar Ideaal van den man. Zelfs de kleeding karakteriseert de vrouw niet zoozeer, als het ideaal, dat zij zich van -den Man gevormd heeft. Alle wen sch en en verlangens der vrouw zijn te gissen, wanneer iemand, die over eenïgen psychologisch en kijk beschikt, weet, welke eischen zij stelt aan een toekómstigen echtgenoot. Onze zusteren in bet Verre Oo6tën, de vrouwen van het Land der Chrysanthemums, die wezens, die wij ons niet anders kunnen denken dan met een bloem boven het oor en in lange gtracieuse gewaden, zich sierlijk bewegend met aan geboren distinctie, vormen zich ook een beeld' van haar heer-gemaal. De tijd, dat een meisje wachtte, tot het een man behaagde, haar tot zijn vrouw te •"verheffen, op welke aanbieding >ze dan gretig toe te happen had, is voorbij. De Japansche vrouw heeft ook een tijdperk van emancipatie doorgemaakt en, gezien het lijstje van hoedanigheden van een ide alen echtgenoot, moeten we zeggen, dat ze zich dien tijd ten nutte heeft gemaakt. Een te Nippon verschijnend damesblad, De Schukujo Gwako, d. i.De Goede Vrouw, heeft onder de lezeressen een en quête georganiseerd naar: Het Ideaal van den Man. De antwoorden dlie inkwamen, komen vrijwel op hetzelfde neer. Aan de hand van deze antwoorden kun nen wij zeggen, dat de Ideale Man der Japansche vrouw 17 eigenschappen moet bezitten 1. Hij mag niet gierig zijn. 2. Hij mag zich niet te veel met zijn kleeren bemoeien. 3. Hij moet er mannelijk uitzien. 4. In zijn omgang met vrouwen moet hij niet te vertrouwelijk zijn. 5. Wanneer vrouwen hem iete vragen, moet hij zich den tijd gunnen haar alles nauwkeurig te verklaren. 6. Hij moet vastberaden zijn en blijken geven va», tegenwoordigheid van geest. 7. Hii moet een ideaal hebben. 8. Hij moet zijn vrouw vrij over het huishoudgeld laten beschikken. 9. Hij mag zich nooit of te nimmer in de keuken vertoonen. 10. Noch het toilet en kapsel eener dame kritiseer en. 11. Hij mag nooit zijn tijd verbeuzelen met aandacht aan een menu of andere kwesties van smaak, noch zijn vrouw ermee lastig vallen. 12. In dames-aangelegenheden mag hij zich niet mengen. 13. Hij mag nooit vervelen. 14. Hij moet goedhartig zijn. 15. Zijn bezoeken bij den barbier mogen niet te veelvuldig of te langdurig zijn. 16. Hij mag nooit op zichzelf „verkik kerd" raken. 17. Jaloezie mag hij niet kennon. ,,De Goede Vrouw" in Japan doet dus nogal zelfstandig. Op het uiterlijk schijnt ■ze niet bijzonder gesteld te zijn. Meer waarde heoht ze aan geesteshoedanigheden. Sub. 5. Verraadt vrouwelijke vraag alletjes, en mannen, die de vrouwen niet zoo geleerd wenschen, endaarom wel eens geen of weinig antwoord geven als hun iete gevraagd wordt Keelbanden. Voor den aanstaanden winter worden er pogingen gedaan om de keelbanden „er in te krijgen". Eenige Parijsohe manequins zijn gezien met aardige korfhoedjes k la Scheveningue, waaraan breede linten, die linke onder de keel worden vastgestrikt. Het waren werkelijk vreeselijk aardige dopjes met leuke kleuren. Bij een groen kostuum wordt b.v. een groen kapje geno men met stroogele linten van een meter lengte en ruim eon decimeter breedte. De einden van het lint zijn versierd met lange groene kralen. Over eiken schouder hangt een Ins. Het zou mij niets verwonderen, wanneer de mode der keelbanden stormen derhand alle harten veroverde. Ze flatteer en enorrnze zetten het ge laat in een lijstje, ze waaien en wapperen in den wind, als de einden van de gelief de auto-shawl en zijn, last not least verschrikkelijk practisoh. Ze sparen de hoedepennen uit. En dat is met <lie te genwoordige boete op onbeschermde „vrouwenwapenen" een niet te onderschat ten voordeel. Wat is er al niet gezucht om dio lastige dopjes. Ik voor mij, ga tegenwoordig naar een bazar en doe de dopjes bij twee dozijn tegelijk op. Ik heb met alle mogelijke soorten de proef geno men, met dure en goedkoope, met een voudige en prachtig versierde doppen, maar ik, die de pennen altijd met een zekere vaart uit mijn hoed trek, ik ben ze alle in een ommezien kwijt, 'k Ben nu stellig van plan om de proef te nemen met keelbanden. Alleen dit: wanneer de straatjongens me naroepen, ga ik weer terug tot de akelige hoedepennedopjes- periode! De waaier. Het is reeds zeer lang geleden, dat da waaier hoogtij vierde. Dat was toen een andere tijd; toen hoefden de vrouwen hun brood niet te verdienen met typewrit en, pillen-draaiën of schoolmeesteressen. Toen konden de vrouwen den geheelen dag haas aandacht besbeden aan huis en hof en aan eigen vermaak en spel. Wij bedoelen d« 18d)e eeuw, de tijd van Madame de Pompa dour en Madame de Barry en we denken aan de eerwaardige, deftige matrones, die Dickens ons voor oogen schilderde. Nooit verschenen die dames in gezelschap zondof haar waaier .Een waaier was toe-n een' even onmisbaar voorwerp ata nu ons hand- taschje. Achter den waaier werd gegeeuwd, gebabbeld en geflirt. Met den waaier pa reerde men. Men bewoog den waaier met gracieus gebaar, en besteedde allen smaak om dit voorwerp van sierkunst bij uitne mendheid te bewerken. Er zijn nog eenige' specimen uit dien tijd over. Enkele ervan getuigen van een exquisen smaak en kunstgevoel, en van oneindig geduld. Op een oppervlakte van eenige vierkante centimeters staat soms oen heele scene afgebeeld. Tegenwoordig worden de waai or s slechte te voorschijn gehaald bij heel fijne bals. Voor een bal, na een soirée, verschijnt men niet eens meer in vol ornaat. De doorsnee-waaier bestaat uit struisveeren of gaas met loovertjes. Een enkele uitge sneden ivoren waaier tegenwoordig le vert de industrie ze van celluloid trek ken zeer de aandacht. Toch is men er zich nog steeds van bewust, dat een waaier met zekeren graoieuzen zwier behoort te worden gehanteerd. Een Fransoh uitvinder heeft onlangs een waaier met mechaniek geconstrueerd. Uiterlijk lijk het veel op den bekenden cen timeter in een doosje, die inspringt, als men op 'n knopje drukt. Het nieuwe mo del waaier springt ook uit. wanneer er op een dergelijk knopje wordt gedrukt, en begint dan met groot© snelheid te draaien. De werking gesohiedt. door middel van een veer en een radertje. Practisoh' is hrt din getje wel, maar.... verre van sierlijk. Of de waaier met mechaniek er in zal komen* betwijfelen we daarom zeer. Truu» K P.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 9