Be reuzeaigrotten in het Daclisteingebergte. RECEPT. Door eenige leden van de „Verein für Hohlenkunde in Oesterreich" werden in het 'jaar 1910 in het binnenste van het Dach steingebergte eenige grotten van enorme afmetingen ontdekt; het zijn de grootste, welke men ooit in Europa gevonden heeft. Een dezer reuzenholen heeft een lengte van 2000 M. en is door de veelvuldige ijsmassa's, die haar geheel bedekken, zeer interessant. 'Het is het grootst bekende ijshol der aarde. Een ingenieur en diens vrouw volbraeh- ,ten kort geleden een onderzoekingstocht in 'die holen. Omtrent deze zeer gevaarlijke expeditie deelen zij verschillende bijzonder heden mee. Do grot bestaat uit meerdere, holen, wel ke door gangen alle met elkander in ver binding staan. Het gevaarlijkste deel der onderzoeking bestond in de overtrekking van een 27 meter diep en 35 meter breed •IJsmeer, dat zij circa 50 meter beneden den beganen grond ontdekten. Eerst na het vol brengen van dezen moeilijken tocht geluk te het hun verder in het diepst van den berg door te dringen. Reusachtige ijskegels, die de holen aan alle kanten flankeerden maak ten een sprookjesachtig effect. Verderop verwijdt zich het hol tot een enorme hoog te. De ontdekkers kregen den indruk, dat zij zich in een Gothisehe kerk bevonden. Zij noemden dat hol dan ook „Den Dom." Van wond tot wand loopt een geheel glad de ijsmassa, terwijl de grilligst gevormde ijspegels van de zoldering schijnen neer te dalen. Deze weerkaatsten het licht hunner fakkels in alle kleuren, zoodat zij zich bijna verbeeldden in een tooverwereld te zijn. Voortgaande, volgden zij wel een kwartier lang een zeer smalle gangde verwarring werd dan ook des te grooter, toen zij zich plotseling in een hol bevonden, dat het eerste in grootte verre overtrof. Deze im posante ruimte had oen lengte van 120 me ter, een breedte van 70 en een hoogte van 35 meter. Hier ontdekten zij den oorsprong van een onderaardsche rivier, die zich een oind- weegs verder in een geweldigen waterval naar beneden stortte. De loop van het wa ter volgende, kwamen zij eindelijk bij een onderaardsche meer, dat de heele grot ruimte in beslag nam. Hierdoor werdén zij gedwongen verdere onderzoekingén te sta ken, daar het water hun een verderen doortocht in het binnenste der aarde belet te. Als merkwaardigheid kan worden aan geduid, dat men bijna in geen der grotten een gelijke temperatuur vond. Latere onderzoekingen brachten aan het licht, dat deze grotten waarschijnlijk reeds in het ijstijdperk ontstaan zijn. Oorspron kelijk zou hier een rivier haar loop gehad hebbenin een ^strengen winter zon deze evenwel bevroren zijn, waarna door den geweldigen druk van de ijsmassa de rotsen op deze plaatsen vaneen gespleten werden, aldus de thans beroemde grotten vormende. De „Verein für Hohlenkunde" heeft in deze ondergrondsche bezienswaardigheden wegen en trappen laten aanleggen, zoodat zij voor iederen belangstellenden toerist zonder al te veel gevaar te bezoeken zijn. De vrouwen op de Pbilippünen. Dr. Aletta Jacobs ueetft de Philippijnen onlangs bezocht en vertelt van de vrouwen aldaar De vrouwen uit-de middel- en lagere klasse verdienen haar onderhoud' vooral met den kleinhandel. Alle winkels en tentjes, waar het een en ander verkocht wordt, en de ver koopplaatsen op de verschillende markten behooren bijna uitsluitend aan Philippino- vrouwen. Hier en daar staat ook de groot handel onder het beheer van een vrouw en herhaaldelijk hebben wij door Amerikanen hooren verzekeren, dat zij altijd blijde zijn, als zij in zaken met een Philippino-vrouw te doen hebben. Haar eerlijkheid en accurates se en haar vlug en flinkweg zaken-doen wordt overal geroemd. Tal van vrouwen verdienen haar levens onderhoud ook met borduren en met kant- maken. Witte blouses met Philippino-bor- cluuisel gaan nu jaarlijks bij duizendtallen naar de Vereenigde Staten en de vrouwen, die dat werk verrichten, verdienen een goed inkomen. Daarnaast zijn natuurlijk ook vele vrouwen op het land en in de verschillende fabrieken werkzaam en men kan geruct zeg gen, dat een Philippino-vrouw, gehuwd of ongehuwd, die niet haar eigen brood ver dient, een zeer groote uitzondering is en dat men bij nader onderzoek dan bijna altijd vindt, dat er gezondheids- of ander: gegron de redenen voor dat nietsdoen bestaan. Evenals in Burma vindt men pok hier overal vrouwen. Waar men heengaat, waar men zich bevindt, in de straten, op de mark ten, in de theaters, in de scholen, in de win kels, fabrieken en werkplaatsen, kortom overal verlevendigen de Philippino-vrouwen met haar veelkleurige toiletten en haar. dik wijls loshangend, dikken, zwaren haarbos, de omgeving. Deze vrouwen genieten hier de bijzondere achting van de mannen van haar edgen ras, die haar met een opvallena re&peat behandelen. Maar zij schijnen dat ook te verdienen.' Elkeen, die hier komt, merkt onmiddellijk de hooge maatschappe lijke positie, die deze vrouwen innemen. Geen boek over deze eilanden en hun bewo weners kannen wij ter hand nemen, hetzij het geschreven is door een Amerikaan of een Engelschman of een der bewoners luer dat niet begint te ©ohrijven over de bijzondere positie der Philippino-vrouwen. De zonnewijzers van de Madangs. De Madang vormen een krijgszuehtigen stam in het binnenland van Borneo. Tot voor korten tijd was deze stam nog niet door blanken bezocht. Dit is misschien hieruit te verklaren, dat de Madangs bij de omwo nende stammen als roovers bekend staan en zeer gevreesd rijn. ïn den nieuweren tijd is bet dr. Hose gelukt tot hen door te dringen Hij word vriendelijk ontvangen en het ge lukte hem zelfs een betere verhouding tus- sohen deze wilden en hun buren tot stand te brengen. Zeer eigenaardig is de tijdsaanwijzing bij de Madang®, die een soort zonnewijzer ge bruiken. Een paal van ongeveer twee meter wordt in de aarde geslagen. Door over den top van den paal loopend koord', dat aan beide uiteinden met gewichten bezwaard is, wordt nauwke-urig vastgesteld, of d'e paal loodrecht staat. Dan wordt de lengte van de schaduw, die de paal werpt, met een stok gemeten, welke door insnijdingen in ver schillende deden verdeeld is De afstand tusBcben de insnijdingen ie grooter, naar mate zij verder van den paal verwijderd rijn. Meai riet de groote overeenkomst met onze bekende zonnewijzersde afwijkingen zijn be verklaren uit de ligging van Borneo ten opzichte van den evenaar. De moiiel.eohtgeiiool. De Amerikaansehe miüionnair L. C. Dill- man, een bekend spoorwegdirecteur te Seat tle (Washington), heeft, op grond eener on dervinding van'achttien jaar, de volgende stelregels geformuleerd, welke hij aan lede ren Amerikaan, die een goed echtgenoot wenscht té zijn, ter naleving aanbeveelt: Houd: alle vóór uw huwelijk gedane belof ten Deel uw krant en al het overige in tweeën. Heb een gemeenschappelijke bank-depo- sito. Ga niet vaker dan eens per week naar uw dub. Houd geen honden of vogels. Roep haar driemaal per dag aan de tele foon. Zijt gij van huis, schrijf of sein ba da gelijks Neem baar mede op uw zaken- en plezier reizen. Wees jegens haar meer wellevend, dan je gens eenige andere vrouw. Bedenk, dat rij van bloemen, bonbons en boeken houdt. Critiseer haar hoeden en kostumes niet. Wees een gentleman jegens ieder© vrouw, een echtgenoot voor haar alleen. Hebè gij nog slechts een dollar op zajt, gij gebruikt uw geld goed, zoo gij het voor haar uitgeeft Maar, indien gij betrouwbaar geve cat rijt, in alles edelmoedig, oplettend, liefdevol en zij is nog steeds niet tevreden, yraag dan echtscheiding aan. Zoetzuur van meloen. 750 gram schillen, 750 gram suiker, flesoh azijn, 15 gram pijpkaneel, kruidnagelen. Bereiding: De meloen wordt in de helft doorgesneden, dun geschild', en van het-'zaad en merg ontdaan, het overige in vierkante stukken, gesneden, gewasschen en in ieder, stuk een kruidnagel gestoken. Zij worden 'n klein kwartier gekookt en op een vergiet geplaatst. De arijn met de suiker zoolang laten koken, onder voortdurend schuimen, tot draden gevormd worden De stukken me loen plaatst men in potten of fleeschen-:en giet er het gekookte vocht overheen. Na bekoeliDg worden de pullen gesloten. Dewond.eplek. Fotograaf: „Verlangt u wellicht de op name met kleurenfotografie, mijnheer?" Heer (naar rijn neus grijpend)„Ja. Neen cbab zjon ik maar laten." Z ij zag ble e k. Mexrouw: „Vind't ge niet, dokter, dat ik er erg bleek uitzie?" Dokter: „Ja gewis, mevrouw Mevrouw: „En wat raadt ge mij aan?" Dokter: „De poudre d'e riz een beetje af te xvassohen." A-d u r. Na twintig 'jaar: „Je bent ouder geworden amice, hoe gaat het tegenwoordig met je?" „A-dur." „Hoczoo, A-dar?" „Drie kruisen: vrouw en twee dochters." Nietzóó bedoeld. Aan een feestdiner werd druk gesproken over dé prachtige schilderijen, die aan de wanden der feestzaal hingen en die aller bewondering wekten. Een der aanwezige keeren wilde zich eens galant toonen en zei „Maar waarom zouden wij naar al die ge schilderde schoenen zien, terwijl er zoovele aan deze tafel zijn gezeten?" D o k t e r-1 a t ij n Wim is arts op een klein plaatsje en beeft» niéts tè doen. Vérveelt zich. Collega Jan komt op bezoek. Wim (lamenteert)„En dan die verveling! Niks, niks te doen. Geen mensch te zien Je, kimt niet altijd met je n-us in de boeken zit ten. Wist ik maar hoe ik dien tijd dood kon krijgen Jan (laconiseh)„Schrijf hem een recept voor Macht der gewoonte. Jansen, die Zaterdag laat heeft moeten werken, wordt ;s Zondags in de kerk dóór; vermoeienis overmand en valt in slaap. Als! de collectant hem het zakje met het belletje! er aan voorhoudt, wordt hij wakker en roept tot verbazing der heele gemeente: „Hallo, u spreekt met Jansen, metwien?" Kras. „Waarom hebt u in 's Hemels naam mijn roman onder de medische lectuur in uw ca talogus gezet?" „Omdat hij nog alleen als slaapmiddel iemand wat waard kan rijn." Oanoo dig. „Mag ik u mijn arm aanbieden, juf frouw?" „Dank u, ik heb er zelf twee."

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 18