In de Brievenbus Demachtdcr uni form. TeDres- den is aan het licht gekomen, dat een heer, die volle majoorsuniform droeg, 27 jaren lang het pensioen voor zijn moeder, een of ficiersweduwe, heeft getrokken, ofschoon deze sedert lang dood was. De man vertoon de, wanneer hij in uniform kwam, een amb telijk certificaat, dat zijn moeder nog leef de, en men betaalde hem liet pensioen uit. In het geheel moet hij aldus 93,000 Mark hebben genoten. De zaak kwam aan het licht, toen het pensioen niet meer opge haald werd, omdat de majoor zelf gestorven was. De Duitsche oonsul-geiieraal te Buenos-Ayres deelt in een verslag aan zijn Regeering mede, dat tengevolge van een aan zienlijke vermindering van den veestapel in Argentinië, de uitvoer van vleesoh sedert het vorige jaar gestadig achteruit gaat, en in aé toekomst nog geringer zal worden. De vleeseh prijzen zijn in Argentinië zóó geste gen, dat de uitvoer in de meeste gevallen niet meer winstgevend' is. Dit verschijnsel is een gevolg van de g: oote droogte, di in 1908, 1909 en 1910 in Zuid-Amerika heerschte waardoor de fokkers toen, wegens gebrek 'aan het noodige voeder, genoodzaakt waren het vee tegen eiken prijs te verkoopen. Daar- •<?oor vermeerderde het aantal export-slaohte- rijen en koelhuizen, die het vleeseh in bevro ren toestand naar Europa uitvoeren, en deze inrichtingen, die in de daarop volgen Je ja ren de hoogste prijzen betaalden om het be drijf niet te moeten staken, zijn oorzaak* dat de vraag naar vee van den overzeeschen •uitvoer nog meer toenam, terwijl van een vermeerdering van den veestapel geen spra ke was. Wel was de oogst in 1911 en 1912 be- vredigend, maar ook toen was er reeds go- brek aan vee voor d;e vetwijderij en werd es veel vee gemest, dat eigenlijk voor de fokke rij had moeten worden bewaard. In het bij- I zonder in de provincie Buenos-Ayres, die, wat den veestapel betreft, eenmaal de rijkste des lands was, en in de daaraan grenzende zuidelijke provincies is het gebrek aan rund- i vee en schapen thans groot. De prijzen van het vee zijn tot het dubbele gestegen en in overeenstemming daarmede zijn ook in heel /Argentinië de prijzen van het vleeseh onge- 'kend hoog. Een der grootste export-slach terijen heeft het bedrijf reeds moeten sta ken en andere zullen dit voorbeeld moeten volgen. Een verandering in dezen toestand is voorloopig niet to verwachten; de vleeseh- nood zal integendeel nog toenemen en de ■prijzen zullen waarschijnlijk nog meer stij gen. Voor de vee^ en vleeseh exporteeren de ]Staten in Europa zijn de Vooruitzichten der halve zeer gunstig. Per luchtschip door Nieuw- Guinea. Een Duitsch Engelsche expeditie 3s voornemens, onder leiding van luitenant 'Giiitz, in bet voorjaar van 1914 por lucht schip een onderzoekingsreis door Nieuw-Oui- nea te ondernemen. De stuurballon, een Par- Beval type, die op een hoogte van minstens S000 Meter gedurende twaalf uren in de lucht kan biyven, zal eerst door hoogtevluchten In de Alpen zijn bruikbaarheid bewijzen. De kosten der expeditie worden op 3 mil- lioen Mark geschat en moeten door Duitsch- land, Engeland en Holland opgebracht worden. Behalve door luitenant Qr&% wordt aan de expeditie deelgenomen door prof. Richard Neubausz, den bekenden Nieuw- Guinea-reiziger, en waarschijnlijk ook door kolonel Smyth, commandant van hot Cde Engelsche dragon- der-regimont. De film in Amerika In deVer- eenigde Staten telt men thans, naar een blad te New-York boricht, meer dan 17,000 bios copen, waar te zamen 200,000 beambten werkzaam zijn, die per week samen bijna 2^ millioen dollar verdienen. De waarde der in deze theaters gebruikte projectietoostellen ■wordt op 10 millioen dollar geschat. In de fiimindurtrjp moeten omstreeks 480 millioen dollar gedoken zijn, maar bij dit cijfer zal men wel eenigszins rekening moe ien houden met de bekende overdrijvende re kenmethode, welke In het land van den dollar fin zwang is. In do honderd groote fllmsfabrieken werken 120.000 personen, die te zamen aan loon onge veer 3;. millioen dollar per week beuren 'Deze fabrieken hebben te zamen een kapitaal van ongeveer 20 millioen dollar ter beschik- iking en bezitten grondstukken ter waarde ,van rond 100 millioen dollar. PI et spoorwegongeluk in Enge- 3and. Het blijkt meer en meer hoe afgrij selijk het spoorwegongeluk bij Aisgill is ge- woest. Do overlevenden, die op het St.- Pajieras-statdon te Londen aankwamen, kon- den van ontroering nauwelijks over het onge- jluk spreken. Ooggetuigen geven hartver- I scheurende verhalen over de tafercelen na bet ongeluk. Zij zagen verscheiden menschen, jdie tussohen de overblijfsels van de wagens ,?vast zaten, voor hun oogen levend verbran dden. De passagiers en het personeel stelden; [heldhaftige pogingen in het werk, om dé jslachtoffers in de verpletterde wagens te -[redden, maai hun pogingen waren over het Jigebeel nutteloos; in vele gevallen konden jzij letterlijk niets doen. I Een man, die zich in een brandenden wa- Ijgen bevond, stak zijn hand door hot venster, om de aandacht van de redders te trekken, jldie razende pogingen deden om hem er uit to j Ehalen. Zij begonnen juist te wanhopen, toen ;bet hout van den wagen ineenstortte, waar door de redding slaagde, Reeds 14 verkoolde en onherkenbare lijken feriju uit de puinhoopen van den verbranden trein te voorschijn gehaald. Vele gekwetsten brullen waarschijnlijk aan hun brandwonden bezwijken. 1 Het bestuur van den Midlandspoorweg ver- jiklaart de oorzaak van de ramp nog niet te [kunnen opgeven. Intussohen staat vast, dat frnen pogingen in het werk heeft gesteld om' iden tweeden sneltrein uit Carlisle, die op Öen eersten inreed, togen te houden, maar, :[naar de sein wachters verklaren, reed hij' door ijaJle onveilige seinen. De hoofdconducteur [heeft, nog oen vergcefsohe poging gedaan om den twéeden machinist te waarschuwen. Onder degenen, die ernstige brandwonden tóbben opgaloopen, zijn ook de Nieuw.Zee- itandscho staatsman Sir Arthur Douglas en £Té Londensche beursmakelaar Lindsay. I Volgens de laatste opgave zijn 14 personen jgtedood en 10 gewond. Gemeenteraad van Ilazerswoude. Alle leden aanwezig. Voorzitter: de Burge meester C. S. van Dobben de Bruyn. Ope ning met gebed. De herkozen raadsleden, de hoeren D. de Bruyn IJz., C. Korteweg en J. B. [W-esse- lingh Sr. leggen in handen van den Voor zitter de gevorderde ecden af. Dé Voor zitter zatter wenscht den heeren geluk met hun herbenoeming, waarop de heer J. B. Wes- selingh Sr. bedankt voor de hatrtelijko woor den hun toegesproken. Vervolgens had de benoeming plaats van twee wethouders, die door de herbenoeming der titularissen Wes- selingh en D. de Bruyn noodzakelijk was. Met op één na (ilgcmeene sltemmen werden de beide heeren opnieuw benoemd. De Voor zitter spreekt zijn ingenomenheid uit met deze herbenoeming, waarop eerst de heer Wesse- lingh en daarna de heer De Bruyn bedanken voor het vertrouwen door den Raad in hen betoond en het voornemen uitspreken, onder Gods zegen en met Diens hulp, alle krachten aan tc wenden tot heil en bloed van de ge meente. De oudste wethouder, do heer Wcsselingh, neemt tevens deze gelegenheid te baat, om den voorzitter te feliciteeren met zijn lier- benoeming tot lid van de Pxovinc. Staten. Do secretaris leest vervolgens de notulen der vorige vergadering voor, die onveran derd worden goedgekeurd. Do ingekomen stukken, als het prooes.vér- baal dor kasopname bij den gemeente.ontvan- ger, de goedkeuring van het kohier der schoolgelden en de goedkeuring der over dracht von een stukje grond, werden voor kennisgeving aangenomen- Ingekomen was een verzoek, om een lokaal der openbare school gedurende den a.s. win ter 12 avonden, telkens 2 uren, beschikbaar te willen stellen voor een ours us in de be mestingsleer. Besloten wordt daarvoor een lokaal ten gebruik te geven met verwarming en verlichting. Ingekomen was een verzoek van het be stuur der te houden on afhankelijkheids fees ten om een subsidie uit do gemeentekas, waartoe, volgens de gemaakte begrootdng, de som van 300 gulden vermoedelijk voldoende zou zdjn. De Voorzitter vindt iots zwevends in deze aanvraag en meent, dat men een som kan verleenen, maar niet do mogelijkheid moet openstellen voor latere aanvullingen- De heer Straathof zegt, dat het Bestuur van zulk een feestcommissie altijd aan ver rassingen blootstaat en het niet verstandig zou zijn zichzelven den pas af te snijden, opa nog eens miet een verzoek om Oen ver hooging van do subsidie te komen. Gemeen ten, dio met onze gemeente gelijk staan;, kennen nog wel een grooter dan het'hier gevraagde bedrag toe. Do heer Korteweg ydl aan de subsidie geen enkele voorwaarde verbinden en de heer Pi lip po gelooft, dat het wel met een sisser zal ai loepen en is het eens niet den voorzitter, die opmerkte, dat de gevoerde besprekingen hun nut reeds zullen g-edaan hebben, vooral omdat in het Bestuur der feesten ook drie raadsleden zitting hebben. Met algemeene stemmen wordt besloten f 300 subsidie te schenken aan de feestcom missie, waarop de heer Filippo namens die commissie don Raad bedankt. De commissie, belast met het nazien der rekening over 1912, rapporteert niets ontdekt te hebben, dat minder goed in orde was. Voor haai' moeite oogst deze commissie den dank der vergadering in. De ontvangsten waren f 32,642.04, de uitgaven f 28,023.82, zoodaib ér een batig saldo is van f 4618-22. De heer Korteweg vraagt naar de oorzaak van dat groote saldo, waarop de Voorzitter mededeelt, dat de waterleiding in 1912 goede bate hoeft geleverd en voor de straatverlich ting in dat jaar nog niet de begroote som is noodig geweest, wijl de lantaarns niet het bepaalde aantal maanden hebben gebrand cn ook nog niet op alle bestemde plaatsen waren, aangebracht. De commissie dio belast is geweest mét het nazien der begrooting voor 1914, kan zich met alle punten volkomen vercenigcn en stelt voor die begrooting onveranderd goed te keuren. Bij de arti kelsge w ij ze behandeling der be groot! ng komt het punt der straatverlich ting aan de orde. Uitbreiding wordt zeer wenschelijk geacht en wel ten eerste: door den geheelen Gemeeneweg to verlichten én ten tweede door uitbreiding der verlichting ook gedurende de zomermaanden of een ge deelte daarvan. Allo leden zijn het er over eens, dat de lantaarns in de maanden Juni en Juli niet behoeven te branden. Do voorzitter stelt- voor de straatverlichting met half Mei te laten eindigen en half Augustus weer te beginnen en verder ook den Gemeeneweg in de verlichting op to nemen. Het bezwaar, dat de lantaarns op de persbuis moeten staan, kan worden onder vangen door lantaarns te nemen met groot voetstuk, waarin een regulateur is aange bracht. Met 15 zulke lantaarns kan men vol staan, (hetgeen per jaar f250 zal kosten. Onder de wethouders bleek verschil te be staan in dit opzicht, maar de Voorzitteij wordt daardoor niet weerhouden op die ver lichting aan te dringen. Van de f 1900, die voor de verlichting zijn uitgetrokken, wordt slechts f 1500 gebruikt, zoodat nog f 400 gul den rest voor de uitbreiding. De wethouder Wcsselingh vindt het niet noodig dien weg te verlichten en is boven dien bevreesd, dat daardoor het belasting percentage zal moeten worden verhoogd. Do heer Korteweg acht die verlichting dringend noodzakelijk, aangezien de Gemee neweg een hoofdweg is voor de communicatie, niet alleen tusscheu Rijndijk en Dorp, maar ook van en naar het Station. Vele menschep zijn verplicht hun familieleden van den trein én naar het station te begeleiden wegensj de heersóhonde duisternis. Do Voorzitter is niet van mëening, 'dat het percentage zal worden Verhoogde, Hij rekent, dat elke lantaarn met grooten voet en regulateur f75 zal kosten, voor rente en aflossing stelt hij f75 per jaar en voor de bediening f150. Do heer Straathof voelt nog veel meer voor de verlichting van den G emceneweg dan voor de uitbreiding gedurende een deel der zomer maanden. Do heer D. de Bruyn zegt, dat de com municatie op den Gemeeneweg veel grooter is dan men denkt en is zeer voor de ver lichting van dien weg. De heer P. Velentuxf vindt het niet meer dan billijk, dat ook het deel van den weg van de brug tot den Stationsweg verlicht wordt, nu er reeds lantaarns staan van dezen weg tot den Rijndijk en nu hij de geringe kosten vernomen heeft, is zijn oordeel ge- wijzigd en zal hij vóór stemm'en. De Voorzitter zegt, dat bovendien de kos ten nog wel kunnen meevallen. De heer C. We^ëlenburg zou ook gaarne gasverlichting hebben van mej. de wed. van Vliet tot aan den hoek, maar de Voorzitter zegt, dat de kosten daarvan belangrijk meer zouden bedragen. Later, als Boskoop zijn gas- verliohting doortrekt, zal het voordeeligor zijn, dat eindje daarin te doen opnemen. Nu stelt de Voorzitter voor, 15 lantaarns op den Gemeeneweg te plaatsen cn de ver lichting in het Dorp te doen eindigen en beginnen als boven is vermeld. De heeren Wessolingh cn A. de Jong stemmen tegen, waarbij eerstgenoemde zijn stem nogmaals motiveert. Het voorstel van den Voorzitter wordt aangenomen met 9 stemmen tegen 2. Bij het punt gemeentewerken merkt de hoer Straathof op, dat het salaris van den opzichter laag, zeer laag is, maar do Voor zitter z»gt daarop, dat bij alle buitengewone werken ook nog een zekér percentage wordt uitbetaald en dat de heer Goldberg zelf dan ook nog nooit geklaagd heeft. Do heer Straathof: „Dat ligt in 's mans karakter." De meerderheid dér raadsleden is *t ér over eens, dat met den opzichter alle moge lijke faciliteiten worden toegepast, opdat hij zijn drukke werkzaamheden kan waarnemen, zonder daarin door het werk der gemeente te worden bemoeilijkt. Voorloopig wil men dan ook de jaarwedde van dien ambtenaar onveranderd laten, daar deze zelf misschien liever met lager tractement onder die faci liteiten werkt, dan met oen hoogere jaar wedde onder strenge instructie. In verband met de nieuwe wet-, houdende pensioenregeling van de gemeente.ambtena ren en hun weduwen en weezen deelt dé voorzitter mede, dat daardoor geëischt wordt 7 pCt. van heb tractement voor eigen pen sioen, waarvan 4 pCt. voor rekening der gemeente en 3 pCt. voor eigen rekening, ver- der ,8 pCt. voor den inkoop van vroegere jaren, waarvan 5 pCt. voor rekening der ge meente cn 3 pCt. op den ambtenaar to ver halen, (eindelijk 5 pCt. voor hun weduwen en weezen, geheel tb verhalen op de ambte naren zelf. Hun storting zou zoo ongeveer op 16 a 17 percent komen, hetgeen voor velen onbillijk en ondoenlijk zou zijn. Af doend vindt de voorzitter het te lezen: de gemeente zorgt voor het pensioen der amb tenaren, zijzelf voor het pensioen van liuü weduwen en weezen. Dezfe regeling zal aap do gemeente f 600 kosten, maar dan is etr nog ,één persoon, n.L één der gemeentewerk lieden, die, omdat hij met een gezin bezwaard is, zich van zijn gering inkomen zulk eén opoffering niet zal kunnen getroosten. Door diens fr^tement mét f 0,50 per woek te verhoogen zal alles in 't reine zijn. Alle heeren gaan met dit voorstel mca. De .begrooting wordt nu vastgesteld in ontvangst cn uitgaaf op f 35,076.19 en bui tengewone uitgaaf daarbij gerekend, op f 36,076.19. Komt aan de órde dé wijziging van de verordening, houdende voorwaarden tot le vering yan drinkwater. Nadat alle artikelen der verordening de revue zijn gepasseerd en de tarieven zul- worden behandeld,- vraagt de heer Velen- tu'rf of het gebruik van leidingwater in de veTschiltende scholen niet vrij zou be-i hooren te worden gesteld. Alle ouders heb ben toch aansluiting en betalen daarvoor. De kinderen, die sohoolgaan, drinken on der schooltijd niet thuis, zoodat eigenlijk voor één verbruik tweemaal wordt betaald? De heer A. Francken wil geen vrijstelLing, want daaruit zal waterverspilling ontstaan, maar hij wil 50 pCt. reductie geven. De .Voorzitter voelt veel voor een en ander, maar heeft bezwaar in 't vinden van den vorm. De heer Velenturf vindt 'dat nogal een zachten vorm: *,De scholen kunnen koste loos beschikken over het water der lei ding voor de leerlingen en de lokalen. Hilariteit! De Voorzitter bedoelt het na tuurlijk anders en heeft intusschen het voorstel van den heer Velenturf in dezen vorm aanneembaar geformuleerdDe scho- len betalen 10 cent per M3. De gemeente geeft dan geen subsidie en wint evenmin aan het water. Zoo geformuleerd wordt het voorstel aangenomen. De heer C. Wezelenburg vraagt, of 't mogelijk is, dat de meters der waterlei ding met frauduleuze bedoeling kunnen teruggezet worden, waarop de voorzitten antwoordt, dat het wel kan, maai- niet zonder dat de hoofdleiding in de straat afgesloten wordt. Mogelijk is het dus wel,- maar niet waarschijnlijk. In verband met desbetreffende wijzigin gen der Wet, wordt bepaald, dat voortaan het bureau van den Burgerlijken Stand des Zondags gesloten zal zijn en alleen geopend zal worden op verzoek van een persoon, die aantoont* dat zijn aangifte of te behandelen zaak geen uitstel lijden kan en dan nog alleen van 8 uur 's morgens tot halfnegen. Niemand van de Raadsleden heeft daar iets tegen.. De Voorzitter brengt nog ter tafel, dat voortdurend klachten rijzen Over ondiepe vaarwaters in deze gemeente, wellte be-, zwaren opleveren voor de schippers, 'die in den laatsten tijd, druk heen en weer varen tot laden en lossen- De ^Werkv-er-: schaffing",- die vroeger veel baggeren liet. en daartoe dan pok vergunning had vaii htet gemeentebestuur, doet daar tegen woordig weinig meer aan. Om hierin te voorzien stelt de' Voorzitter voor, den ge-: meenteopzichter het recht te geven oin verlof tot baggeren te verleenen. Ook de ^Werkverschaffing" mag blijven baggeren. De R^ad vindt unaniem dit voorstel aan nemelijk. Bij de rondvraag verzoekt de heer .Velen-: turf de aandacht te vestteen o£> het hout-: gewas langs den, £em^?neweg£_ jdat bin-: derlijk is voor fietsers,- automobielen en wandelaars door de muggen en ander on gedierte, dat zich daarin ophoopt. De heer Francken zou het jammer vin den, als dat beetje groen ook nog weggen nomen werd. Er is toch zoo weinig schoon heid aan dien weg. De heer .Velenturf kan niets schoons aan die warrelige takken vinden en acht de dankbaarheid vain 't wielrijdend,- auto- mob ielend en wandelend publiek hooger. De heer Korteweg zou het schadelijk voor den weg achten, als de wortels dier hoornen en struiken worden uitgerooid; Dp^zou er geen of weinig verband meer overblijven. De Voorzitter zal een en ander in ge dachten houden en er zijn aandacht op vestigen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Noordwij k. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de heeren C. J. L. v. dL Meer en Th. J. v. .Went, beiden met kennisgeving. Door de heeren A. Balkenende en dr. A'. Kervel, werden op verzoek van den Voorzitter de herkozen en nieuwgekozen Raadsleden binnengeleid. Herkozen de heer C. Passchier, nieuwgekozen de hee ren P. 'Admiraal Cz.,- C. Wassenaar en G. Kruijswijk. Allen legden daarop in han den van den Voorzitter de bij de wet gevorderde eeden af. Daarna sprak de Voorzitter ongeveer het volgende: Ik wensdh u welkom in deze vergade ring. De heer Passchier heeft al verschei dene jaren zitting in den Raad. Hem be hoef ik belangen der gemeente niet opnieuw aan te bevelen. Den nieuwgeko zen Raadsleden beveel ik de belangen der gemeente ernstig -aan. Meermalen zal uw toewijding en .opoffering gevraagd wor-. den, terwijl u vaak studie zult hebben te maken van de onderwerpen, die in deze vergadering besproken zullen worden. Het zij u gegeven, door uw krachten bij te dragen tot den bloei en de welvaart onzer gemeente. Drie uwer nemen de plaatsen in van leden, die vertrokken of niet her kozen zijin. Ik was reeds in de gelegenheid, den heer Van den Berg, die de gemeente reeds verliet, eenige afscheidswoorden toé te spreken, en diens werken te herdenken. Wat betreft de heeren De Groot en Alke made, gaarne wil ik huil van deze plaats dank betuigen voor alles, wat zij voor de gemeente hebben gedaan. Zij. hebben ge toond, oen opön opg /en een warm hart te bezitten., waar hét de belangen onzer gemeente gold. De heer De Groot was zóó langen tijd lid van den Raad, dat wij dit wel eens speciaal mogen herdenken',- wat wij trouwens verleden jaar September reeds op deze plaats hebben gedaan. Ik hoop, dat het vele goede, door de heeren Van den Berg, De Groot en Alkemade gedaan, in deze vergadering in dankbare herinimermg moge blijven. Eenige stukken, ontvangen van Ged. Staten, werden voor kennisgeving aange nomen. iTot leden der Gasoommissie werden ge-, kozen de heeren M. Verloop en C. W. Alkemade, die hun benoeming in beraad wenschten te houden. (Zij werden gekozen in de plaats vaat de heeren J. de Groot en W. N. Alkemade, die moesten aftreden, omdat zij niet herkozen zijn tot leden van cjen Raad). Bij monde van den heer W. Van Be el en bracht de commissie, belast met het na zien van de rekening over 1912, rapport uit van haar bevinding. De Commissie ad-: viseerde den Raad, de rekening goed te keuren en den gemeente-ontvanger dank te betuigen voor zfjn beheer. Dienover eenkomstig werd besloten. Op een desbetreffende opmerking van ide commissie, deelde de Voorzitter méde, dat den ontvanger door B. en Ws. is aan gezegd, met grootere gestrengheid op te treden, waar het betreft de inning van den Hoofdei. Omslag. Aangeboden werd de gemeentebegroo- ting voor 1914, sluitende in ontvang en uitgaaf met een som van £8^876.91. Ook werd aangeboden de begrooting voor 1914 van de gasfabriek, sluitende met een geraamd voordeelig saldo van f 4441.89. Eenige af- en overschrijvingen werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd.; Tot .onderwijzeres in de nuttige hand werken aan beide openbare lagere schoten werd met 8 van de 11 stemmen benoemd mej. Jac. v. Beveren, die als nummer twee. voorkwam op de voordracht. Nummer één stond mej. .Grullemans, die 3 stemmen vprkreeg. Bij de rondvraag gaf dr. Kennel het Dag. Bestuur in overweging,- aan te schaf fen een toestel voor kunstmatige adem haling. Daarna %rerd de verg. gesloten. Gemeenteraad Noordwij kerhout. Voorzitter; de burgemeester. Afwezigde heer J. van Schie. Het herkozen en het gekozen Raadslid, de heer G. Bouwmeester en de heer E. Oostdam Hzn., leggen den eed af in han den van den Voorzitter en worden door hem geïnstalleerd. De Voorzitter wenschte hen geluk. Alsnu was aan de orde de benoeming van een wethouder, wegens het overlijden van wijlen den heer H. Oostdam. Bij een eerste stemming verkreeg de heer H, Heemskerk drie, die heer J. v. Schie twee, en de heer L. M. van Noort 1 stem. Na gehouden h-^fcemming bleek do meerderheid van stemmen te hebben de heèr H. Heemskerk (Zilk). Genoemd heer maakte eohter bezwaar het wethouderschap te aanvaarden, o.r. hij op grooten afstand van het dorp woont. De Voorzitter geeft hem 24 uren bedenk tijd, doch do hoer Heemskerk- bedankt bes'list. Alsnu moést wederom een ^stemming_ plaats hebben en thans was met mee-rdeN heid van stemmen gekozen de heer L. van Noort. Deze heeft echter gaarne uren bedenktijd. Een afwachtende hou- ding zal hieromtrent worden aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat de ge meente-rekening 1912 door een daartoe te noemde commissie is nagezien en g0ed- gekeurd. Er blijkt te zijn een voordeelir' saldo van ruim f3000. De begrooting 1914 wordt aangeboden en! ligt voor eén ieder ter inzage. Ingekomen was een adres der „Wilhel- mina-vereeniging," om een bijdrage in de kosten van het Onafhankelijkheidsfeest. Wordt besloten een subsidie te verleenen van tweehonderd gulden. De feestcommissie dient echter te zorgen \oor een toepasselijke electrische illumina tie van het Raadhuis. De Voorzitter stelt voor met de electri- sche straatverlichting reeds dezen avond (Dinsdag) aan te vangen en niet met het begin der kermis, zooals steeds gewoonte was. Aldus werd besloten. De lantaarns zullen geregeld branden tot '8 avonds half elf; de heer Oost-dam vond het gerieflijk te wachten tot de aan- komst van den laatsten trein. De oude gasolie-lantaarns zullen ver kocht worden. Er wordt voor gevraagd f200. De heer Heemskerk is van meening, dat hot beter is, ze te houdenbij gelegenheid zullen ie éénmaal in de donkere Zilk een schitte rend licht kunnen verspreiden. Aldus wordt besloten. De lieer L. M. van Noort wijst op den slechten toestand van den Gö-weg. De firma Guldenmond heeft daar te veel afgezand, waardoor laatst een auto in V zand bleef steken en een meisje werd aan gereden. De heer Bouwmeester wenscht aan de andere zijde van den weg een stukje grond terug te nemen. Dc Voorzitter zegt verbe tering toe. Bij gevaarlijke bochten in de Zilk zullen borden voor auto's geplaatst worden. Aan bewoners van den Kerkweg wordt toegestaan een duiker te leggen voor df loozing van overtollig water tot wederop- zegging toe. Hierna gaat de publieke vergadering over in een met gesloten deuren, ter be handeling van de zaak Harde Pad" en van de reclames Hoofdei. Omslag. moet men nooit brieven werpen, waarvan de inhoud bestemd is voor het nummer van denzelfden avond. Men geve die af aan het loket. Ken verdwenen document. De sociaal-domocratieohe „Müncbener Post" weet de volgende vermakelijke ^oschiedenis te vertellen over de wederwarigheden van het manuecrlpt der redevoering, door keizer Wil helm to Kelheim uitgesproken. De tekst van deze rede, zegt het blad, werd roods vele woken geleden op het Ministerie van Buitenlandsche Zaken ontworpen. Het eerste ontwerp werd echter met do brieven- tasch, waarin h9t zich bevond, op de reis van Passau naar München verloren. Adver tenties in niet-revolutionnairo Neder-Beiersche bladen, die ten doel hadden den eerlfjken vinder op te sporen, on ook de pogingen der Staatsspoorweg-organen, om de portefeuille met haar kostbaren inhoud terug te kragen, bleven zonder resultaat. Men vreesde toen, waarschijnlijk, dat da een of andere gunstige wind het kostbare manuscript (want er behoorde nog een belangrijk ontwerp by) naar een sociaal-democratisch redactie-bureau had gewaaid. Tot ouzo groote verwondering althans werden ons door het Ministerie van Buitenlandscho Zaken, waarmede wij in het geheel geen betrekkingen onderhouden, telefo nisch en per brief beleefd verzocht toch de rede, wanneer wij baar in handen moeten hebben gekregen, niet te vroeg te publiceeren. Nog andere diensten werden one verzocht en toegestaan. Wellicht verklaart deze voorgeschiedenis het gebrek aan urner- lijken samenhang in de Kelheimer rede, daar zy in vergelijking met het verlorengegane eerste ontwerp wol voor 50 pCt. is gewijzigd. liet fiasco van <le Daitsche belasting op lucifers. De Duitsche officieel© statistieken over de opbrengst van Duitsche belastingen laten geen twijfel meer aan het totale fiasco van de belasting op lucifers. Sedert de invoe ging van die belasting, in October 1909, bracht zij in het goheel 68 millioen Mark op. In het eerste jaar bleef de opbrengst, die op 25 millioen Mark werd geraamd, 14.4 millioen beneden de raming. In het jaar 1910 steeg de opbrengst tot 19.5 mil lioen, in 1911 tot 22.3 millioen. Voor he' jaar 1913 werd zfj op 20.1 millioen geraamd, doch zy is tot nu toe nog steeds benodeu de raming gebleven. De Duitsche lucifersfabrikanten klagen steen en been. Voor de invoering der belas ting was hun gezamenlijke productie 892,500 kisten, sedert de invoering bedraagt die productie 452,000 kisten; dus ongeveer de helft. Naar dé meening der fabrikanten moest de belasting 38£ millioen opbrengen; de werkelijke opbrengst is nog niet de helft. Dit schryven de fabrikanten toe aan de invoering van toestellen om vuur te maken, waardoor het gebruik van lucifers zooveef verminderd is. En het is te begrijp00» da' de lucifersfabrikanten op belasting van zulke toestollon aandringen. Wil do Regeering daartoe niet overgaan, dan dringen zij aan op schadeloosstelling der lucifersfabrikanten. door afkoop hunner fabrieken en instelling van een lucifers monopolie voor het rijk. Frankrijk heeft zulk een monopolie en heft belasting op zaktoestellenin Spanje zyn die verboden. Monopolie voor lucifeis* fabricatie bestaat in Portugal, Griekenland, Servië en Roemenië. Het Duitsche rijk is echter, naar do „National Ztg." verneemt, niet voornemens tot een lucifersmonopolie over te gaan, en evenmin do zaktoestellen te belasten.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6