N\ 16417 Vrijdag SO Augustus. A0. 1913. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. De gesieente-bagrooting voor den diens1914. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1regels /"1.05. Iedere regel meer /ö;17£. Grootere lettere naar plaatsruimte. Kleine edvertentiên van 30 woorden 40 Oente contantelk tiental woorden meer 10 Cents.Voor het incasseeren wordt/'O 05 berekend. PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per week 9 Cents j per 3 maanden 12 f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 0 1.30. Franco per post9 1.65. Vergadering van den Gemeenteraad v&u Leiden, op Dinsdag 2 Sept. 1913, des namiddags ia twee uren. Te beihandeien onderwerpen 1. Beeediging on installable van de nieuw benoemde led on van den Gemeenteraad. 2. Benoeming van een wethouder, jaar van aftreding 1917, (aftredend: de heer J. A. van Hamel). 3. Benoeming van een wethouder, jaar van aftreding 1914, (aftredend: de heer H. W. Fischer). 4. Benoeming van drie leden van de Commissie van Financiën eri uit deaeri van den Voorzitter, (aftredende leden: de hee- ren A. L. Reimeringer, Voorzitter, J. P. Vergouwen en J. Bosoh, leden). 5. Benoeming van twee leden van de Commissie van Fabrioage, (aftredende le den: de heeren A. Mulder en K. H. Korff). 6. Benoeming van twee leden van de Commissie voor het Openbaar Slachthuis, (aftredende leden: do heeren dr. H. J. Zwiers en S. de Boe-r Azn.). 7. Benoeming van twee leden van de Commissie voor het Oud-Archief, (aftre dende leden: de heeren mr. J. E. Heeres en nur: A. van der Eist). 8. Benoeming van twee leden van de Commissie voor hot Marktwezen, (aftre dende loden: de heeren D. van Gruting en S. do Boer Azn.). 9. Benoeming van drie loden van de Commissie voor de Huishoudelijke veror deningen en uit dezen van den Voorzitter, (aftredende loden: de heoren mr. A. van der Eist, Voorzitter, mr. P. E. Briët en K. Sijtsma). 10. Benoeming van twee loden van do Commissie voor do Strafvorderingen, (af tredende leden: de hoeren mr. A. J. Fok ker en mr. J. H. Carpentier Alting). 11. Benoeming van twee leden van de Commissie voor do Stedelijke fabrieken van Gas en Electriciteit, (aftredende leden: do heeren mr. P. J. M. Aaiberse en J. Korevaar P.Azn.). (211). 12. Benoeming van twee leden van de Oommissie van Beheer over de gestichten „Endegeest", Voorgeest" en ,,R>hijn- geest", (aftredend lid: do heer J. A. Bots; 1 vaoature). (221). 13. Benoeming van drie leden van de Commissie voor het Stedelijk Museum „do Lakenhal", (aftredende leden: de heeren rnr. P. J. M. Aaiberse, mr. J. A. F. Coe- bergh en J. Korevaar P.Azn.). (234). 14. Benoeming van een lid van het Be stuur dor Stedelijke Werkinrichting, uit de leden van den Raad, (aftredend lid: de hoor K. Sijtsni-a). 15. Benoeming van een lid van het Be stuur der Stedelijke Werkinrichting, bui ten do ledori van den R.aad, (aftredend lid: do heer dr. J. G. van der Sluis. (233). 16. Benoeming van een lid en van een plaatsvervangend lid van de Commissie van onderzoek, bedoeld in art. 22 van het Reglement voor de werklieden in dienst van de gemeente Leiden, (aftredende le den: de heeren mr. A. van der Eist en mr. P. E. Briët). 17. Benoeming van een lid van het Be stuur der Vereeniging tot instandhouding van het Leidsch Muziekcorps, (aftredend lid: do heer G. P. Timp). 18. Benoeming van een lid van het Be stuur der veroeuiging Kennis is Macht", uit .de leden van den Raad. 19. Benoeming van een plaatsvervangend Voorzitter van het Bestuur der Gemeente lijke Arbeidsbeurs, (aftredend: de heer A. Mulder). 20. Benoeming van een lid en van een plaatsvervangend lid van de Commissie van aanslag voor de belasting op bed rij fs- en andere inkomsten. (236). 21. Benoeming van twee Curatoren van het Gymnasium. (217). 22. Voorstel tot bestendiging van J. M." N. Kapteiin in de betrekking van leeraar aan de Hoogere Burgerschool voor Jon gens. (237). 23. Rekening, dienst 1912, van de Ste- deliikfi Werkinrichting. (23*). 24. V^'H-sf^lliTr van het Reglement voor de Stedelijke Werkinrichting te Leiden. (238). 25. Verdc-eling van den Raad in Section. HÏ^DUKWKT. Burgemeester en Wethouders Van Leiden Gezien het. adres van d* Naamlooze Ven nootschap Stopmwasscherij ..De Valk", hou dende verzoek om veignnning tot uitbrei ding ó'er stoomwassoberij aan de Aloëlaan no. 2 ka-d. bekend Sectie L. no. 959, door het bijplaatsen en in werking stellen van een Cornwall stoomketel van 40 vierk. M. ver warmend oppervlak; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat geuoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Donderdag 11 Sept. a. s. 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die "iet overeenkomstig art, 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of oen zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. VAN HAMEL, Weth. Loco-Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 28 Augustus 1913. £>irecte Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvanger dier Directe Belastingen aldaar is ter hand gesteld de kohieren der Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten No. 11, 12, 13 en 17, van den dienst 1913/14, executoir verklaard den 2Ssten Augustus jl. en herinnert den be langhebbenden aan him verplichtingen om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Wethr. Loc. Burgemeester. Leiden, den 29&ten Aug. 1913. ii. Hot -vierde hoofdstuk, waarin de kosten der plaatselijke zorg voor volksgezondheid en huisvesting zijn ondergebracht-, is. totaal geraamd op f72,706, togen f64,457 verle den jaag, of ruim f 8000 hooger. Daartoe heeft een pest „annuïteit aan het Rijk verschuldigd, ter zake van voorschotten in het belang der volksgezondheid", waar voor f 6232 ds uitgetrokken en die op do vorige begrooting niet voorkwam, het leeu wenaandeel bij gé dragen. Deze post houdt ver band met den woningbouw van de Vereeni ging tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen. Verder zijn de kosten van het Slachthuis op een kleine f2000 hooger geraamd, waar van ongeveer f 1400 voor buitengewoon onder houd. De kosten van den Keuringsdienst van eet- en drinkwaren, die verleden jaar nog werden geraamd op f 7510, zijn nu geraamd op f 9878. Daarbij is f 2140 voor de uit breiding van den dienst over de buitenge meenten. Dit bedrag komt echter weder in den vorm van bijdragen dier gemeenten terug en staat vermeld onder de inkomsten. Wij komen nu tot een zeer belangrijk hoofd stuk betreffende de kosten van openbare werken. Het totaal van dit hoofdstuk is ge raamd op f235,085, tegen f210,829 voor de begrooting van 1913 of ongeveer f25,000 meer dan verleden jaar. Men zou het nog hooger hebben verwacht, daar, zooals wij reeds mededeelden, de kosten der gemeentere!niging nu f 35,000 hooger zijn geraamd. Gelukkig staan er echter posten tegenover, die niet onaanzienlijk lager ge raamd konden worden. De kosten voor har vens, vaarten, kaaimuren, sluizen en andere waterwerken zijn nu uitgetrokken op f 5400 en verleden jaar rond f 11,000. Dit is meestal buitengewoon onderhoudmen schijnt der halve voor 1914 niet veel verbeteringen noo- dig te achten. De jaarwedden van het per soneel ten dienste van hot beheer der open bare werken, waarvoor op do begroeting- van 1913 was uitgetrokken f 23,473, worden thans voorgedragen op f20,689 of bijna f 3000 min der. Dit wordt hierdoor verklaard, dat de jaarwedden van de opzichters hoofdzakelijk voor de rioleering en voor de gemcentorcini- ging, en de vorige begrooting op dit arti kel voorkomende thans zijn ondergebracht on der: „Kosten der gemeenteroiniging". Hot onderhoud van straten en pleinen is geraamd op f 42,784, tegen f39.045 op de vorige begreoting. Zooais wij reeds eerder opmerkten, is deze vermeerdering te verkla ren uit het feit, dat do gemeente herhaalde lijk particuliere straten in eigendom en onder houd overneemt-. Hier staat weer tegenover, dat B. cn We. zich voorstellen een f 3500 minder uit te gevon aan het onderhoud van kolken cn Holen; doze post wordt nu geraamd op f 13.526. De burgerij zal er niet rouwig om zijn. Dit werk brengt altijd het open breken van straten mee en veroorzaakt daar door nog last bovendien. De post: kosten - van verstrekken van en- aanleg vcor duinwater, verleden jaar geraamd op f 15.093, wordt nu voorgedragen op f 13,467. Het lijkt ons werkelijk toe, dat men bij dit hoofdstuk zeer zuinig is geweest. Aan een aanzienlijks verhooging van de gemcenteredniging was niet to ontkomen, door echter op de andere posten do uiterste zui nigheid to betrachten, hoeft men de verhoo ging van dit hoofdstuk tot oen kwart-ton weten te beperken. De kosten van den reinigingsdienst, voor zoover zij hierbij behooren, warden in do Memorie, van Toelichting nader gespecificeerd. Bezoldiging van den adjunct-directeur C. de Koning f 1800. (Diens salaris is vast gesteld op f 1800f 2400), do opzichter der desinfectie (F. J. d-e Ridder) f 1400. Deze opzichter was vroeger onder openbare wer ken werkzaam op oen salaris van f1300 en gaat dus f 100 in salaris vooruit. Een wijk-opzichterA. Grijzen (mot vrij wonen, vuur en licuit) f1025. (Het salaris is gelijk gebleven er is nu echter vrije woning, enz bijgekomen); een tweede wij-kop zich ter f 900, (cLifc is een nieuwe ambtenaar); een boek houder f 1000 (ook deze funotionnaris is nieuw); verder worden voor bureaukosten f 600 uitgetrokken. Voor stal- en terreindienst wordt f8551 uitget-rokken, nader gespecificeerd als voe ding en ligging van 13 paarden f 5219,50, voer 1' stalbaojs, 1 terreinknecht, 1 Zondags- wacht, 1 hoef-, tevens wagensmid, 1 hulp- smid f 3182, hoefbeslag enz. f 150. Huur van paarden is pro memorie uitge trokken. De eigenlijke ophaaldienst en straatreini ging zal volgens de begreoting moeten kos ten f17,546.92'. Nccdig worden geacht: 12 voerlieden, 5 hau dkarophaalders en 12 straat vegers,' waarvoor uitgetrokken is f 15,899. Dooreen genomen zullen deze werklieden dus ongeveer f 11 per week verdienen. Voor schoonmaak van straat-urinoirs en drink fonteinen, personeel en materialen is f 1316 uitgetrokken, ex tra-straatvegers en hulp vegers weder pro memorie, 't Kan wei nig zijn maar ook veel. Do reiniging van kolken en riolen zal vol gens schatting f9075 moeten kosten. Men wil er vcor a anstellen o. a. .10 kol kruimers en 4 rioelruimers. Voor het schoonhouden der wateren is f 9800 uitgetrokken, waaronder f 2000 voor extra-spuiingen van Rijnland te Katwijk en voer het schoon houden van sloot-en f 1500. Verder zullen 8 daopetre en 4 water schuimers aangesteld worden, waarvoor f 6300 is gere kend. Voer sneeuwopruiming is f 1700, voor de Liernurinriohting f 1752 uitgetrokken. Het bagger werk is, zooals men weet, tor uitvoering opgedragen aan P. van Ulden, wïen daai*voor f 7800 moet worden vergoed, benevens f 1662 voor het vervoer van straat- vuil, fabiieksa-fval, puin, enz. Voor dienstkleeding is uitgetrokken f 748.90. Omgeslagen over al dö beambten en werklieden, zal het voor ieder misschien f 12 per jaar bedragen. De dienstkleeding zal zich dus waarschijnlijk tot een kiel, broek' en pet moeten bepalen, tenzij men dr slechts een kledn deel van het personeel mee begif tigt. Voor de kosten der vuilverbranding wordt uitgetrokken aan arbeidsloonecn f 4500, aan electriciteifcsverbruik f 2500, aan onderhoud van gebouwen f 1000te zamen f 8000. Zooals we reeds opmerkten zullen tegon deze uitgaven oenige inkomsten staan. Voor stcomleyering door de vuilverbrandings-in- stallatae aan de Electriciteitsfabriek en den verkoop van slakken en afval staat uitge trokken f 10,150. Voor ontvangsten van xiar- taeulieren wegens vervoer van fabriekssafval puin enz. f 1125, terwijl de terugbetaling door hot Rijk en door particulieren wegens- kosten van verrichte ontsmettingen, pro me morie uitgetrokken, toch ook nog een aardig bedra-g binnen kan komen. Dit gaat dus weer van de kosten af. Ii.et volgende hoofdstuk„Kosten van in richtingen van nijverheid en bedrijf" is ge raamd op f 4483, tegen f 2880 op de vorigo bcgrooting. Het nadeelig saldo van de Bank- van-Leehing, in het vorig jaar op f615 ge- raamd, wordt ditmaal geraamd op f2085, vermoedelijk ten gevolge van do meer groot- sche inrichting van do nieuwe Hulpbank aan de Heeren gr acht De electriscbe tijdsaanwijzing sluit ook met een nadeelig slot. Voor 1914 wordt dit •geraamd op f 1647. Er zijn nog altijd to weinig aansluitingen in de Rijksgebouwen, fabrieken en bij particulieren. Eindelijk vindt men hier ook den post van f750 voor vergoeding aan den commis saris der gemeente bij de Leidscbe Duinwater- Maatschappij vormeld. Wij komen nu aan het zeer belangrijk hoofdstuk: Kost-en van het onderwijs, waar mede we can nieuw artikel zullen aanvangen. Leiden, 29 Augustus. In Den Haag is geslaagd voor ÏÏoog- duitsch L. O. mej. E. C. Loeber, van hier. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is, met intrekking van de benoeming van dr. J. P. Kuenen, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Lei den, bepaald, dat de afdeeling der alge meene wetenschappen aan de Technische Iioogesehool te Delft voor hot afnemen van de examens na de zomervacantie van 1913 zal worden aangevuld met dr. L. S. Ornstein, lector aan de rijksuniversiteit te Groningen. Bij de openingsplechtigheid in het Vredespaleis waren o. a. ook tegenwoordig onze stadgenooten de hoogleeraren Van Eysinga en Van Vollenhoven in toga en bef. De heer Nolens, lid dér Tweede Kamer, droeg zijn purperen, met. scharlaken getooi- don mantel van pauselijk kamerheerde heer Van Daehne van Varick zijn roode kostuum van de Malthezer-ridders de heer Petitpied, de architect van het Vredespa leis Cordonnier, zijn met groen borduursel afgezet kostuum van lid van het „lnstitut de France". H. M. de Koningin was in crèmekleurig toilet met een hoed met witte sfcruisvecren en een crème parasol. Zij droeg geenerlei ordeteekenen. Het toilet van H. M. de Ko ningin-Moeder was in grisperle, met witte kant. Zij had een parasol en een stokje in de hand. Z. K. H. de Prins was in gene- raals-uniform, versierd met het lint van groot-kruis van den Nederlandschen Leeuw. Carnegie was in rokonder het rokvest droeg hij over het overhemd het oranje met blauw afgezette lint van het hem geschon ken groot-kruis van de Oranjc-Nassau-or- de, waarvan de ster op zijn frak prijkte. Na zeer eerbiedig voor H. M. dc Koningin ge bogen te hebben, ging hij met zijn ec'ntge- nooto op de voorste rij, tegenover de ge- noodigden rechts van de vorstelijke perso nen, naast den heer en mevrouw Van Ivar- nebeek zitten. Achter hem zaten de be stuursleden der Carnegie-stichting, de hee ren Patijn en Dc Savornin Lohman. Achter de zetels van H.H. M.M. zaten do groot meesters van Haar Huizen, de heeren baron Sirtema van Grovestins en jhr. De Ranitz en verdere grootwaardigheidsbeklceders, o. a. de opperschenker, jhr. Van de Poll. Op de voorste rij der genoodigden had de minister De Marees van Swindcren plaats genomen. Aan liet feest, van regeeringswege, gister avond in de Ridderzaal te 's-Gravenhage ge geven, is een ontvangst in de Rolzaal voor af gegaan. Ruim 7 uren is men aan tafel gegaan. Deze was geplaatst in den vorm van oen langwèrpig kruis en rijk versierd met roode rozen en bloemen, terwijl op verschillende plaatsen palmengroepen wa ren opgesteld. Aan de lioofdtafel was dc heer Carnegie geplaatst tusschen de Minister van Buiten- landsche en van Binnenlandsche Zaken. De overige departementshoofden en de hoof den der gezantschappen vervolgden de rij aan deze eeretafel. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan tafel een dronk gewijd aan de staatshoofden, aan tafel vertegenwoordigd. De heer Carlin, gezant der Zwitsersche Staten, heeft als deken van het gezanten- korps, de handhaving van den vrede en het beginsel der arbitrage huldigende, 'n dronk ingesteld op H. M. dc Koningin der Neder landen en het Koninklijke Huisminister Heemskerk huldigde den heer Carnegie en zijn echtgenoote, en dc heer Carnegie ten slotte heeft, in een rede vol bijzonderheden omtrent zijn levensloop, uiting gegeven aan zijn gevoelens over het geluk, dat hem ten deel was gevallen om een zoo mooi paleis in deze stad te hebben aanschouwd, gevoe lens, waarin zijn vrouw van ganscher harte deelde. De tafel was betrekkelijk vroeg af- geloopen door de receptie ten Hove, die volgde. De feesten te Rijswijk worden gehou den op 1 en 2 September. Do eerste dag is bestemd ter viering van den verjaar dag van H. M. de Koningin. Dan is er 's morgens kinderfeest op het terrein aan De Naald, op het kerkplein zal het Vlaggelied worden gezongen 's mid dags is er ringrijderij op den Heerenweg en vliegerwedstrijd op het land tegenover Kuys-Witsenburg, voor jongens en meisjes beneden 16 jaar'a avonds is er kerkcon- cert. De volgende dag is gewijd aan de herden king van Neerlands onafhankelijkheid7 uren v.m. klokken luiden, 8 uren koraalmu- zick van af den grooten kerktoren, 11 uren aubade aan den burgemeester ten raadhuize door de leerlingen der hoogste klassen van de verschillende scholen 's middags half- drie allegorische optocht van pl.m. 25 groe pen met 3 muziekkorpsen. 's Avonds wordt door een koor van pl.m. 200 dames en heeren een serenade gebracht aan het gemeentebestuur. Om 10 uren wordt op het sportterrein vuurwerk ontsto ken. In het gebouw van het tegenwoordige politiebureau der tweede afdeeling aan de Nieuwe Haven, in Den Haag, is de gedenk steen geplaatst ter herinnering aan het feit, dat genoemd huis indertijd werd be woond door Graaf "Van der Duyn van Maas dam, het lid van het beroemde drieman schap. De Rotterdamsche Raad besloot in de tramwagens het hoedepennengevaar te we ren door het gebruik van beschermende dopjes verplichtend te stellen De Raad nam ook aan het voorstel in zake toelating van kinderen tot bioscoop- vertooningen. De commissie voor dc straf verordeningen stelde voor te verbieden, dat kinderen worder toegelaten tot de gewone voorstellingen in bioscopen. Voor speciale kindervoorstellingen zullen alleen films ge bruikt mogen worden, die door de politie zijn goedgekeurd. Te Utrecht is de Bondsdag van den' Bond van Christ elijk-Gereformeerde jonge- lingsvoreeniginger gehouden. Als bestuurs lid werd o. a. herkozen ds. H. Janssen, te Leiden. In de hoofdstad vergaderde dc brigade B. van den Amsterd. Politiebond. In deze 'vergadering kwam ter sprake de zaak van den Bondsvoorzitter B. Winters, die zijn ont- slag als zoodanig had genomen, doch door. het hoofdbestuur als lid van den Bond ge* schorst was. Krachtens het reglement moes* ten, daar het hier een lid van het hoofdbe-i stuur gold, bedde afdeeLingcn of brigadostf vaji den Bond zich uitsproken over do oven-» tueele vervallenverklaring van het lidmaat* schap. Briga-de A zal daartoe binnenkort vergaderen. In de nu gehouden ver-: gadcring van "brigade B werd, naar hotj „Hbld." verneemt, met 117 tegen 5 stem men een motie verworpen, door oen der leden; voorgesteld, waarin werd uitgesproken, dat do schorsing van Winters door het hoofdbq-. stuur ongemotiveerd was. Naar verder wordt medegedeeld, zullen conigc leden van den Amsterdamschen Po litiebond vergaderen, om plannen te bera men ton einde naast den bestaanden Bond oen andere organisatie op te richten, wijl de onderlinge, persoonlijke strijd in den' A. P.-B. velen than3 georganiseerden tegen de borst stuit. - Het bestuur dor Vereeniging tot opricht ting on exploitatie van oen rust- en vacantiew oord voor den Kon. Ned. Bond van oud»; onderofficieren te Rotterdam, mocht van II. M. de Koningin f 100 ontvangen als bij,-: drage tot dit goede doel. Dc oud-minister van Binnenlandsche Zaken, mr. P. Rink, lid der Tweede Ka mer, is ernstig ongesteld geweest. Thans echter is zijn beterschap zoo ver, dat hij weer eenigo malen zijn woning heeft kun nen verlaten om een wandeling te doen. Een gehuwd officier heeft geweigerd toe te treden tot de instelling voor wedu wen en weezen van liet kader van officieren der landmacht. Daar op last van den Mi nister van Oorlog de bijdragen voor die kas van de traktementen der officieren worden ingehouden, heeft de hierbedoelde onwilligo den Staat oen proces aangedaan. Het verloop hiervan wordt in officiers* kringen met zeer voel belangstelling go* volgd. („Tel.") Te Amsterdam heeft zich een comité gevormd met het doel actie te voeren to^ verkrijging van een wijziging der wet o£> geneeskunde. Het streven is, oen pernuy nente commissie van deskundigen vaü Staatswege te -doen instellen, die genees* middelen en geneesmethoden aan een ernstig onderzoek onderwerpt, om ze na geblekea geschiktheid het praedicaat van officieel te( verleenen. Men meldt uit Amsterdam Gisteren begavendc commandant vatf het Braziliaansche opleidingsschip „Ben ja* min Constant," vergezeld van zijn adju* dant, ccn 7-tal officieren en den waarn* vice-consul \ran Brazilië, mr. M. A. vaii Booven, zich per auto naar de Nieuwe Kerk op den Dam, om een krans to leggen! op het graf van onzen zeeheld admiraal De Ruyter. Ds. L. Heldring sprak den commandant! toe namens de sub-commissie der Nieuwe Kerk en betuigde in enkele woorden zija' dank voor deze hulde. De adjudant van den commandant dank te voor de woorden van den spreker, de luit. ter zee 2de kl. D. de Josselin de Jong dankte namens den admiraal en namens de geheele Nederlandsche vloot. Bij de oprichting der 3de bats. zullerS bij de infanterie 96 sergeant-majoors adm. en 96 sergeant-majoors instr. worden be* noemd. De bevordering van de administrateurs zal dezer dagen geschieden. („Avp.") Tot dc gepensionneerde hoofd-officie- ren van de landmacht, wien H. M. do rang van generaal-majoor heeft verleend, be hoort ook dc oud kolonel van het wapen der artillerie N. Bosboom, die als Minister van Oorlog is opgenomen in het Kabinet- Gort van der Linden. De openbaarmaking van de rangsverlioo- gingen in de „Staatscourant" is met het oog hierop vroeger geschied dan gewoonlijk, wanneer daartoe eerst op 30 Augustus wordt overgegaan. Te Steenwijk werd het onafhankelijk- hcidsfeesD gehouden. Met den reclameop tocht, waaraan door ongeveer 20 vereeni- gingen werd deelgenomen, begonnen do feestelijkheden. Een koor van 200 zangera en zangeressen, begeleid door het Steenwij* ker fanfarekorps, gaf op het groote markt* plein een uitvoering. Het hoofdnummer van het geheele pro* gramma was historisch symboliek spel.. Hoofdpersonen mr. A. W. Kamp, uit Den.' Haag dr. mr. W. F. Tromp Meesters, uit Leiden als „Prins Maurits" Johan Smier, uit Heerenveen mej. A. van der Kolk, H. J. Kamp en C. Kamp, laatstgenoemden vatg Steenwijk. De verschillende voorstellingen werd

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1