N«. 16410 Donderdag 21 Augustus, A0. 1913, iSeze <§curant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". Faillissementen. FEUILLETON. De wettige erfgenaam. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 1O ragels /1.05. Ieiere regel meer 70.171. Grootere letters naai plaatsruimte. - Kleine «.dvertentiën van 30 woorden 40 Oents contant elk tiental woorden meer 10 Cents.Voor het inoasseeren wordt 70.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents per 3 maanden i i f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zyn 1,30. Franco per post1.65. l>irecte Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Onbvanger der Directe Belastingen is ter hand ge steld het kohier der Personeele belasting No. 14, 15 van den dienst 1913, executoir verklaard den 19den Augustus jl. en herin nert voorts den belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. Loco-Burgemeester. Leiden, den 21sten Augustus 1913. niNDEUWEl. Burgemeester en Wethouders van Leiden j Gezien het adres van de firma F. VAN DER KLOOT, houdende verzoek om ver gunning tot uitbreiding der zuivelinrichting in het perceel Pieterskerkstraat no. 6, ka dastraal bekend Sectie G. no. 1738, door plaatsing en in werking stelling van vier elec tromotor en, waarvan 1 van 5, 1 van 1,4, 1 van 0,75 en 1 van 0.2 pk. en zulks ter ver vanging van de drie bestaande electromoto- ren, waarvan 1 van 3, l van 1 en 1 van >.5 pk Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Donderdag 4 Sopt. a. 8., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een ■zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. YAN HAMEL. Weth. Loco-Burgemeester. YAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 21sten Augustus 1913. Leiden, 23 Augustus. De locale vergadering Leiden" der Yereeniging van Werkgevers in het Bak kersbedrijf hield gisteravond in oafé „Zo- marlust," alhier een ledenvergadering, waarin de op 5 Augustus j.l. voorloopig vastgestelde regeling der arbeidsvoorwaar den voor het Bakkersbedrijf te Leiden de finitief werd vastgesteld. Geslaagd zijn te Utrecht voor het exa men schoonschrijven M. O. mej. W. M. M, Staal, van Leiden; in Den Haag voor het examen Hoogduitsoh L O. de heer A. Meer burg, van Leiden, en mej. M. V. A. Haerens, van Gouda; voor Fransoh L. O. de heeren F. Sprey, van Woerden en G. Rensink, van Goud&. Bij Kon. besluit is benoemd, tot ver tegenwoordiger der Ned. regce-ring op het derde Intern. Congres voor afkoelingsin- dustrieën, hetwelk, in September a.s. te Chicago zal worden gehouden, dr. J. P. Euenen, hoogleeraar alhier. De ,,Sts-Grt." bevat de statuten van de R.-K. tuin- en lamdbouwarbeiders ver. eeniging „In Geloof en Liefde bloeiend", te Boskoop. Bij Kon. besluit wordt aan de gem. Leimuiden een voorschot van ten hoogste f 17.500 verleend voor den bouw van acht wo ningen door de Bouwver. „Gemeentebelang" Bedankt is voor het beroep naar de Ge- ref. Kerk te Engwierum door ds. H. Ense- rink te Nieuwveen. Men meldt ons uit Den Haag: Omtrent het in de pers voorgekomen be richt, dat aan den aftredenden Minister van Oorlog een hooge betrekking aan de Kon. Petroleum-Mij. zou zijn aangeboden, verklaarde deze, dat hem hiervan niets be kend is. De heer Colijn is voornemens on middellijk na zijn aftreden als Minister een reis naar China te ondernemen en van daar over Indië naar het vaderland terug te kee- ren, o. a. met de bedoeling zich op Java op de hoogte te stellen van de daar in den jongsten tijd voorkomende beweging onder de Javaansche bevolking. De reis doet de heer Colijn als particulier en niet in op dracht van de Regeering, zooals werd me degedeeld. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat in dit jaar aan het jaarlijksch onderzoek voor de verlofgangers der landweer geen oefening zal worden verbonden. Zooals wij reeds in 't kort meldden, bood gisteren te Utrecht ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Ned. Centraal- Spoorwegmaatsohappij het personeel dier Maatschappij een huldeblijk aan de Maat schappij aan. Het is ontworpen door den heer G. L. J. Begeer en bestaat uit een groot bronsreliëf en is bestemd, om in de gang van het administratiegebouw der Maatschap pij te worden geplaatst. Het bovenste vak van dat relief wordt gevormd door de wapens van Utreoht en Zwolle, het middenvak is een hoog relief naar een figuur, ontleend aan do Grieksche mythologieënhaar voeten rusten op het vliegend wiel, waarnaast de wapens van Amersfoort en Kampen prijken, terwijl het derde vak het verkeer voorstelt. De voorzitter der commissie van uitvoe ring, de heer P. Z. L. dc Groot, bood het ge- denkteeken met een toespraak aan, waarna jhr. J. A. van Kretschmar van Yeen het na mens de directie verr de Maatschappij aan vaardde. Hij deelde daarbij mede, dat het de bedoeling der Maatschappij is aan het per soneel een gratificatie toe te kennen en wel op 26 September a. s. waarop ook de S.-S. haar 50-jarig bestaan herdenkt. Verschillen de gebouwen der Maatschappij waren voor deze gelegenheid met groen en bloemen ver sierd. Aan „De Nieuwe Courant" wordt uit Amsterdam gemeld, dat, evenmin als op het drietal in de vacature-Vos, op dat. in de var cature-Van der Horst de naam van dr. De Visser voorkomt. Dezelfde berichtgever deelt mede, dat eenige Hervormde predi kanten te Amsterdam besloten hebben, zelf een drietal te stellen, buiten de kiesvereeni- gingen om, ten einde te voorkomen, dat het aantal confessioneele en ultra-gereformeer de predikanten in de Amsterdamsche Ge meente nog meer wordt uitgebreid. Naar „Het Volk" uit goede bron ver neemt., bestaat bij de directie der Post en Telegrafie het voornemen, om, met ingang van 1 April 1914, een verbeterde loonrege ling voor do hulptelefonisten in te voeren. Deze zou hierop neerkomenAan de groote kantoren te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag f 100 meer maximum en ver der een verdeeling der kantoren als voor het bestellerspersoneel, waarbij de 1ste en 2de kl. f 75, de 3de en 4de 50, de 5de en 6de f 25 meer krijgen, terwijl de 7de en 8ste kl. kantoren, waar geen hulptelefonisten werkzaam zijn, in salaris gelijk blijven. Deze verhooging van het maximum houdt tevens in een gelijke verhooging van de periodieke loonen. Z. Em. Kardinaal van Rossum vertrekt uit Wittum Zaterdagmorgen a. s., om over België terug te keeren naar Rome. In Belgie zal Z. Em. de kloosters der eerw. paters Redemptoristen bezoeken, be ginnende met dat te Luik. Te Arnhem wordt Donderdag 27 Aug. liet tweede Chr, Congres tegen het Alco holisme gehouden, uitgaande van den Bond „E-nkrateia." Woensdagavond wordt het Congres ge opend met een wijdingssamenkomst in de Groote Kerk, waar als sprekers hopen op te treden minister A. S. Talma en ds. C. Lindeboom, va-n Gorikum, terwijl de zaaig- vereenigang „Halleluja" de samenkomst zal opluisteren dooir gezang. Na de toespraken van eereleden en ver tegen woorcLige rs zullen eenige spreeksters en sprekers verschillende onderwerpen in leiden. Yoor het bezoek aan de tentoonstelling te Middelburg op 30 Augustus zullen H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins in den voormiddag per ex tramtrein te Goes aanko men en van daar per auto naar Mid delburg en regelrecht naar de tentoon stelling rijden. Na afloop van het bezoek zal het noenmaal bij den Commissaris der Ko ningin worden gebruikt. La/ter zal met een omweg naar het station worden gereden, van waar het vorstelijk echtpaar per extra-trein teruggaat naar de Residentie. Den volgenden zomer zal het 300-jarig bestaan van de Groningsche universiteit luiisterlijk gevierd worden. Het studenten corps „Yindioat atque Polit" was voorne mens behalve een maskerade ook een open luchtspel te geven Het laatste voorstellen de „De Leeuwendalers" van Yondel. Yan het openluchtspel hieeft men afgezien. De maskerade, voorstellende: „Het komen en gaan van Spaansche gezanten naar en van het Stadhuis te Groningen," gaat door. Voorloopig is de deelneming van studenten zeer groot. BODEGRAVEN. De Raad heeft besloten ach bij de beslissing van Ged. Staten om trent de niet-toelating van den heer Yan der Marei als Raadslid en de niet-goedkeuring van het opheffingsbesluit van de openb. la gere school in De Meye neer te leggen. De gemeenterekening werd aangeboden over 1912, aanwijzende in ontvangst f 40.006 in uitgaaf f 39,290, -^atig saldo f 716. LEIDERDORP. De Raad vergadert mor genavond te halfacht. WARMOND. Gisteravond gaf de „Har monie van Warmond" weder een uitvoe ring in de tent op het terrein bij „De Stad Rome" voor het eerst onder directie van den heer A. C. L. Wemelink-Entink, uit 's-Gravenhage. Een bijzonder woord van lof komt toe aan den heer G. v. d. Kerkhof, voor zijn prachtigen piston-solo „Die Tolle Streiche" Yan Eilenberg. Een gezelschap dames en heeren, in ,De Stad ltome" gelogeerd, had de attentie het bovenbalkon van het hotel aan de zij de der muziektent, te illumineeren met vetglaasjes en lampions. Nu de Invaliditeitswet weldra zal worden toegepast, kan men opmerken wat al oudjes van 70 jaren en daarboven zioh in deze gemeente bevinden. Dagelijks ziet men die oudjes, de een nog vlug, de ander strompelend de trap van het Raadhuis opgaan, om zich aan te melden om in aanmerking te komen voor het verkrijgen der ondersteuning of rente. Er waren er eenige van in de 80 jaren; ja zelfs was er een van 86, die nog vlug als een jongen de trap op kwam. ZOETERWOUDE. Voortdurend komen klachten in bij do politie, aan den Hoogen Rijndijk, van de bewoners, die vruehtboo- men op hun erf hebben, omtrent vermissing van vruchten. Dat dit weghalen gebeurde door f abri eks jongens 's morgens in de vroeg te, stond bij den veldw. D. vast. Heden morgen gelukte het hem dan ook op heeter- daad te betrappen in den tuin van den heer U. de H. den l7-jarig3n F., den 16-jarigen S., en den 14-jarigen Yan H., allen van Lei den. Zij waren reeds in het bezit van een vijf kop peren en pruimen. Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd .tot lector in de faculteit, der letteren en wijsbe geerte aan de Rijksuniversiteit te- Gro ningen, tot het geven van onderwijs in de Engelsche taal- en letterkunde, John A. Fal coner, te Hamburg is aan jhr. F. F. F. Z. van Asoh van Wijck op verzoek met ingang van 1 September eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oldebroek is M. J. van Alphen de Veer, laatstelijk in specteur van scheepvaart, in Ned.-Indië, oud- luit. ter zee lste kl., tot 31 Augustus 1919 be noemd tot inspecteur van het Middelbaar Onderwijs zijn benoemd)met ingang van 21 Augustus f913, tot burgemeeeester van Breda, mr. E. P. van Lanschot met. ingang van 20 Augus tus 1913 tot burgemeester van Rcormond J. L .Th. Sanders is benoemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Gulpen, met ingang van 25 Augustus 1913, J. W. Ph. Rollink, ontvanger der registratie en domeinen to Gulpen is tijdelijk benoemd tot. leeraar aan de R. H.-B.-S. te Alkmaar K. W. Walstra to Am sterdam is O. J. Hasselman, lid van den Raad van State, aangewezen als vertegenwoordiger der Nederlandsche Regeering op het van 2'!30 Augustus a.s. te Gent te houden IITe Internationaal Koloniaal Congres is bij het leger in Nederland voor den tijd van. drie jaren, ingaande 1 October 1913, ge detacheerd de le-luit. der infanterie van het leger in Ned.-Indië J. M. de Lange, thans met verlof in Europa. Opening Vredespaleis. De Regeering zal 28 Augustus, ter ge legenheid van de opening van het Vredes paleis, een groot feestmaal voor 120 130 genoodigden in de Ridderzaal, op het Bin nenhof, aanbieden, aan de te 's-Graven hage op dat oogenblik vertoevende vreem de gasten, aan den heer en mevrouw Car negie, en aan de ge<zanten, vormende den raad. van beheer van het Hof van Arbitra ge henevens aan verdere hooge Nederland sche autoriteiten. De Kabinetscrisis. Men meldt ons uit Den Haag: Van zeer betrouwbare zijde wordt ons medegedeeld), dat de heer Cort van der Linden er in is geslaagd een ministerie samen te stellen. In verband met de ophanden zijnde opening van het Vredespaleis zal heb ministerie- Heomskerk de openingsplechtigheid bijwo nen, zoodat eerst over eenige. weken door het nieuwe ministerie de regeering wordt a-anvaard. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 21 Aug. Medegedeeld door liet Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 769.1 te St.« Mathieu en te Horta. Laagste 751.8 to Vesfc- manoer. Verwachting tot den avond van 22 Aug.: Meest matige westelijke tot zuidelijken wind. Veranderlijke bewolking. Waarschijn lijk oen enkele regenhui met kans op onweer.- ïets warmer. t, OO113 s c h ep C BB S to o m V a a r t - M ij. Nederland. Ambon", thuisreis, arriv. 15 Aug. te Ca- maran (verbetering), „Rembrandt", uitreis, vertrok 19 Aug. v. Suez. Roiit o r d a msc ire Lloyd. „Goent.oer", thuisreis, a'rriv. 19 Aug. te Suez; „Medan", thuisreis, vertrok 19 Aug. v. Gibraltar; „Samarinda" arr. 20 Aug. v. Java te Rotterdam; „Jaoatra" arr. 20 Aug., v. Rotterdam te Hamburg; Holland-Amerika-lijn. „Soestdijk" arri. 20 Aug. v. Baltimore en Newport News te Rotterdam. Kon. H o 11. L 1 o y d. „Zeelandia", thuisreis, vertrok 19 Aug. v. Santos met 20000 bn. Koffie; „Salland", thuisreis, arr. 17 Aug. te Las Palmas, Stoomvaar t-Mij. „O c e a a n". „Glauous" v. Amsterdam n. Java arr. 19 Aug. te Liverpool; „Oopack", vertrok 20 Aug. v. Amsterdam via Liverpool n. Java. W. H. van Eek. koopman te Rotterdam. A. Monnickondam, manufacturier, te Rot terdam. P. Zurik, handelende onder de firma P. Zurik en Co., te Amsterdam. Y. J. Scheffer, kruier, te Hilversum. P. J. Wouters, koffiehuishouder, to 's-Her- togenbosch. 48) I;k ben misschien een sentimenteel© dwaas. Ca9bleik ontken het niet, maar op gevaar af van zoo genoemd te worden, weiger ik de onrechtvaardig heid te begaan van mijn bloedverwant uit het huis te drijven, dat hij als het zijne beschouwt. Want het zou een onrechtvaar digheid zijn, weet je"- „Dat zou het zeker. Maar denk je, dat het plan, dat je hebt uitgedacht, kans van slagen heeft V- „Je bedoelt of ik denk, dat Mag „Als je wilt, zullen we haar juffrouw Athol noemen"-. „Mijn nichtje Mag?" „Juffrouw Athol". „Nu, goed dan juffrouw Athol, als je daar op staat. Nu ik zal je zeggen hoe het daarmede staat, Caetle. Ik heb alle re den om te denken, dat ik haar niet on verschillig ben. Maar ik ben bang, dat fc'j zioh te veel door haar gevoel van dank baarheid zal laten influenceer en. Meisjes 2ljn nu eenmaal geneigd zulke diensten te overschatten. Zij zou mij misschien daarom alleeD. het jawoord geven. En als dc wist, dat dankbaarheid iets te maken had met haar gevoelens voor mij,- zou ik liever mijn vroeger leven hervatten, dan partij trekken van die dankbaarheid, k verzeker u, dat ik soms van ganseher a-He wenseh. dat zij geen Verplichting mij had". „Dat is heel nobel van u, mijnheer zal ik zeggen Athol?" „O neen, alsjeblieft niet, nog niet. Je zou het je onwillekeurig kunnen laten ont vallen. Noem mij Lobha; je weet, 't komt toch op hetzelfde neer". „Ja, jo heet evengoed Lotha als Athol". „Wat bedoel je? O, ik begrijp je; ja, ik heet evengoed Athol als Lotha. Beide na men bestaan uit dezelfde letters". „Eén ding zou ik je nog graag vragen. Komt het nooit in je op, dat juffrouw Athol iets kan voelen voor den Baron del Greppo?" „O, daar heb ik een stokje voor ge stoken. Ze weet namelijk, dat hij het plan van de ontvoering op touw heeft gezet". „Geloof je dat werkelijk?" „Waarom zou ik het niet gelooven? Het heeJe geval droeg een zeer sterk Ita- liaajnsch karakter". „Bedoel j'e, dat een Italiaaiisoh edel man van zeer patricische, Na.politaansche familie in staat zou zijn zich te gedragen als een gemeen e straotroover?" Lotha lachte, 't Was de lach van iemand, die richzelf zeer superieur vindt. „Bedenk dit, Castle, zoo zeker als er in ied.eren Rus een Tartaar schuilt, zoo schuilt er in iederen Italiaan een struik- roover. Ik heb heel wat meer ervaring dan jij, goede vriend, en ik heb genoeg Italia nen gekend, om te gelcoVen, dat wat ik zeg waar is. Dus niet meer hierover. En vindt je niet, dat het tijld wordt het ove rige gezelschap op te zoeken? Yettgeet niet. dat ik jo alles in het grootste Ver trouwen heb gezegd. Ik heb' ie meer ver teld dan iemand ter wereld". „Nog één woord", zei Gasble. „Er zijn vroeger al eens meer mensohen opgedoken, die beweerden recht op Craig Athol te hebben. Ge zult, als het eenmaal zoo ver is, zeker wel in staat zijn uw identiteit te bewijizen". „Stel u op dat punt gerust", zei de an der met een lachje. „Heb ik u niet reeds gezegd, dat ik aanspraak maak op niets, behalvebehalve misschien op de hand van het meisje, dat meer waard is dan alle Sohotsche kasteelen te zamen?" „En u is niet van plan haar te zeggen' of te kennen te geven, d>at gij de erfge naam zijt?" Castle, ik zweer je, dat ik, liever dan 't minst© of geringste partij te trekken van die omstandigheid mij uit de voeten zou maken om mijzelf weer in onherbergzame oordien te begraven. Neen, er is slechts één ding, dat ik wensoh, en als ciiat niet gebeurtdan wil ik ook heele maal niets". Rex Cast-le zei hier niet-s op. Twee dagen later had Castle het geluk Mag tegien te komen aan den ingang van de kleine kloof, die, op nog geen tien mi nuten afstands van Craig Athol, naar de hei voerde, 't Wa3 een zoogenaamd toeval lige ontmoeting, om welke hij haar echter van te voren schriftelijk had ver-zocht. „Ik was verwonderd dat briefje ran u te krijgen, mijnheer Castle", zei zij. „Maar daar u zei, dat het een zeer dringende zaak gold, besloot ik u niet teleur te stellen". .,Ik had hoop, drt u e-r niets tegen zon hebben mij hier alleen te ontmoeten, of schoon ik beken,- dat het wel wat brutaal van mij was het u voor te stellen". „Ik vind dab niet zoo erg brutaal, 't Zal u misschien verwonderen te hooren, dat ik, toen ik uw briefje ontving, juist van plan was u te vragen waar ik u zou kunnen ontmoeten, daar ik u graag al leen wilde spreken". „Heel toevallig. Willen we de kloof in gaan?" vroeg hij en samen sloegen zij het smalle pad in, dat naar de heide voerde. „Ik begrijp niet, waarom u mij. alleen ■wilt spreken. Maar ik hoop niet, dab u mij zult zeggen, dat u mijn beweegredenen evenmin begrijpt' „Ik weet niet wat u bedoelt", zei zij ietwat verlegen. „Ik wilde u heel graag eens sprekenik wildo u enkele vragen doen". „En ik wilde u maar één vraag doen en dat is of u gelooft, dat u ooit een beetje van mij zult kunnen houden", zei Rex Castle kalm. Zij bleef midden op het smalle voetpad staan. In de rotsspleet vlak boven haar stend een bergesch in vollen bloei. Zijn warme tint stak sterk af bij haar ge laat, dat nu zeer bleek zag. „Kom, Maggie, geef me antwoord Je kunt me hier toch wel antwoord op ge ven?" vroeg hij. „Ieder antwoord is beter dan do bange onzekerheid". Er waren nog geen twee minuten ver loop en, sinds hij haar de r echtst reek soh vraag had gedaan, en reeds sprak hij van bange onzekerheid. Maar zij glimlachte -zelfs niet- öim rijn on geduld „Als u me dit een week, of tien dagen geleden had gevraagd, geloof ik, dat ik u had kunnen antwoordendat ik u het antwoord had kunnen geven, hetwelk ik u het liefst gegeven had, en dat gij het liefst had gekregen", zei zij. „Als ge dat toen kondt doen, dan kunt ge dat nu ook, Maggie". „Daar vergis je je iner is in dien tus9ohentijds iets gebeurdiets, dat nie- mamd heeft kunnen voorzien". „Je wilt toch niet zeggen, dat die mandat je dankbaarheid „Zelfs al was er niets anders, dan zou het gevoe-l van dankbaarheid zeker wel voldoende zijn, om „Om in te gaan op zijn betuigingen va-n liefde?" „Denk eens aan alles, wat ik hem ver schuldigd ben, mijnheer Castle; denk eens aan wat hij voor mij heeft gedaan. Wat izou er van mij geworden zijn, ais hij niet tusschenbedde was gekomen?" „Daar kan ik u geen antwoord op ge ven. En ge vindt, dat het beste, wat ge nu kunt doen, is: trouwen met den mian, die u heeffc bevrijd 1 Welnu, dat zou een heel traditioneel slot zijn voor het avontuur, dat stem ik grif toe". „En gc antwoordt me nu", vervolgde Rex Castle, „dat, ofschoon ik u een dag of veertien geleden niet onverschillig was, ge het nu niet dan billijk en redelijk vfridib uw genegenheid over te brengen op den man, die u geréd heeft?" (Wordb vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1