Buitenlandseh Overzicht. PERSOVERZICHT. FEUILLETON. Be wettige erfgenaam. De gemeente Leiden over 1912. Uit de ReehtzaaL JÏO. 16409 BËÏBSOH DAGBZsüB, We©s?.sda-g* 20 Augustus. Tweed® Blad. Anno 1913. De Unionisten, die zichzelf de steunpi laren van het gezag noemen, zijn te genwoordig bezig op een manier, die hen herder als aanhangers der grootst mogelijke anarchie aanmerkt dan als kalme, vreedza me burgers. Een paar maal hebben we in de laatste dagen reeds melding gemaakt van hun activiteit in Ierland. De toestand te Londonderry schijnt erger te worden in plaats van te verbeteren, zoo als men na de aankomst der troepen had verwacht. Er wordt melding gemaakt van 'de plundering van tal van winkels en het inwerpen van tal van ruiten door benden orangisten, die hun haat tegen de katho lieken uiten als de politie en de troepen zioh niet in de buurt bevinden. In de Unionistische bladen schijnt thans een cam pagne te zullen beginnen tegen de Iersche Constabulary, die grootendeels uit nationa listen bestaat en die nu door de Unionisten wordt beschuldigd van partijdigheid ten gunste der katholieken en ten nadeele van de orangisten. DefirmaKrupp heeft den afloop van het proces, dat eerstdaags tegen haar vertegenwoordiger te Berlijn, Brandt, be ginnen zal, niet. afgewacht, om dezen uit zijn functies te ontheffen. Ditmaal heeft zij niet als zijn plaatsvervanger, een oud-onderoffi cier, doch een gewezen officier gekozen en nog wel een opperofficier, n.l. den comman dant Von Steinmetz, die reeds de leiding van het Kruppbureau in de hoofdstad van het Duitsche Rijk op zich heeft genomen. Het schijnt, dat ook het ministerie van Oorlog geen tijd verliezen wil. Men bereidt daar een reglement voor, waarin de rela ties zijner ambtenaren met de employe's der wapenfabrieken tot in de kleinste bij zonderheden worden geregeld. Dit nieuwe reglement zal echter niet in werking treden vóór het Krupp-proces geheel achter den rug is Naar de „Voss. Ztg." uit St.-Petersburg vernoemt, heeft het Russische ministerie van buitenlandschc zaken, op advies van een Russisch consulaat in Duitschland, de gou verneurs van de westelijke grensprovin ciën aangeschreven, de Russen die naar Duitschland trekken om werk te zoeken er over in te lichten, dat de toestand in Duitschland nu gunstig voor hen is, aange zien de nieuwe legerwet ongeveer 100,000 tnan meer onder de wapenen roept en dus aan den landbouw onttrekt. Het Russische ministerie verlangt, dat aan die Russen de raad zal worden gegeven, in Duitsch land hooger loon te ei tfck en. Er heerscht nog steeds onrust onder 'de Engelsche spoorwegbeamb ten. Dat is Zondag gebleken, toen op ver- Bchillende plaatsen in drukbezochte verga deringen van spoorwegpersoneel do spoor wegstaking van twee jaren geleden is her dacht. In deze vergaderingen werd de wen- achelijkheid uitgesproken, dat alle spoor wegbeambten zich bij de organisaties zouden aansluiten en werden tevens moties aange nomen ten gunste van den achturendag en een minimumloon van 30 sh. Alleen te Lon den-namen 25,000 man aan de betoogingen deel. De voornaamste organisatie van spoor wegpersoneel is thans de National Union of Railwaymen, waarbij thans ongeveer 200,000 Arbeiders zijn aangesloten tegen 180,000 In Maart toen de fusie tusschen de beide groote spoorwegbonden plaats had. In het geheel zullen bij de spoorwegen on geveer 600,000 man in dienst zijn en al be staan er nu nog eenige kleinere organisa ties zooals de Bond van spoorwegkler kenzeker de helft van het spoorwegper soneel is nog ongeorganiseerd. Voorloopig dus is er nog werk genoeg voor de vakver- eenigingspropagandisten om de organisatie te versterken. In het „U treohtsoh Predik beurt c n b 1 a cl" schrijft dr. A. W. Brons veld: Meer dan eens is er op gewezen, dat wij, Prót-estaiiten, zoo weinig gebruik ma ken van onze bedehuizen. De moeste kerken zijn zes dagen van de week gesloten Vele worden des Zondags geopend onge- 17) De gedachten, waarin hij zich op dien somberen regendag verdiepte, de-don hom tot de conclusie komen, dat heb ergerlijk was zoo weinig als de zaak vlotte, na zijn succes van den eersten dag. In don beginne scheen alles zoo prachtig van stapel te zullen loopem. Het lob was hem guustig. Hij hacl indruk gemaakt op het meisje en hij voelde, dat de vele waudeliogen, die zij in eikaars gezelschap, door do woeste en romantische streek der Schobsche Hooglan- d&u, hadden gemaakt, den band tussohen hfen nauwer bad toegehaald, om niet eens te spreken van bet gedurige samenzijn in de biljartkamer. Maar al to spoedig was M&ar moeder op het tooneel gekomen en deze scheen er zeer bekrompen denkbeelden ever de vrijheid, die een jong meisje in haars vaders huis mag genieten, op na te houden. En dan die sluwe, oude Forbes, die hem zulke vreemde vragen li ad gedaan, dat hij zich gedwongen had gezien, eerder te spreken dan zijn plan was geweest. Dit had echter weinig verandering gegeven, want hij had aan niots kunnen bemerken, dat de rechtsgeleerde zijn geheim had. ver teden. En wat een bron van ergenis was voor hem ook de belachelijke houding van het meisje, dat zich verbeeldde intelligent te zijn. Maar hoe ergerlijk dit alles ook hij vond zelf ook, dat het niet meer da-n ergerlijk. De eenige, die werke reer te 9 uren en om 12 uren gaan de deu ren dicht, en blijven dat een week lang. Wanneer men nu bedenkt,hoeve:.'! deze. gebouwen hebben gekost en nóg kosten, dan is de vraag niet onverklaarbaarKan er van onze kerken niet meer gebruik worden gemaakt 1 En men denkt daarbij niet uitsluitend, zelfs niet in de eerste plaats, aan het ver menigvuldigen van onze openbare gods dienstoefeningen, maar wijst op de Roomsch-Katholieke kerken, die een ge deelte van den dag, geopend zijn, en waar men gelegenheid vindt, om een oogenblik tot zichzelf in te keeren, en het hart te ver heffen tot God. Zou 't niet gewenscht we zen, zoo is gevraagd, dat ook onze kerken in de weekdagen toegankelijk waren, en men er zich, te midden van de drukte en het gedruisch des levens, een poozo kon te rugtrekken? De kerkeraad der Doopsgezin de Gemeente te 's-Gravenhage heeft het vol gende bericht openbaar gemaakt: Gedurende de laatste vier maanden, van dit jaar, te beginnen met September, zal de kerk geopend zijn des Maandags, Woens dags en Vrijdags van half vier tot half vijf dos namiddags, gezangboeken en bijbels zul len neergelegd worden in de banken, het orgel zal gedurende dat uur bespeeld wor den, en buiten aan den ingang der kerk zal een bord worden geplaatst, waarin mede gedeeld wordt, dat de toegang voor allen openstaat, en dat ieder welkom is." Iets dergelijks is beproefd te Amster dam in het gebouw der Vrije Gemeente, maar de proef is mislukt. Wij wachten met belangstelling af, wat de uitslag zal wezen te 's-Gravenhage, en hebben ons afgevraagd, of wij er voor zouden wezen iets derge lijks hier te beproeven. Ik geloof niet, dat ik er mijn stem aan ge ven zou. Wat komt men in zulk een stillen dienst doen en zoeken? Komt men er aan bidden Maar dan kent men aan het kerkgebouw een beteekenis toe, die het voor ons Protes- tantsch gevoel niet heeft en hebben mag. Wel komt de gemeente in 't openbaar in haar kerken den Heer aanbiddenmaar de onkele, iedere geloovige op zichzelf, aan bidt God, waar hij zich ook bevindt Doch men kan er komen om tot zichzelf in te keeren, om te bidden. Welnu, wan neer men thuis geen gelegenheid heeft om zioh af te zonderen, dan is de gedachte aan trekkelijk, dat in de kerk daartoe de ge legenheid bestaat, ofschoon ook dan nog het gevaar er is, dat men aan onze bedehuizen als zoodanig een zekere mate van heilig heid toekent. Te 's-Gravenhage zal men bijbels en ge zangboeken gereed leggen, en wil men het orgel doen bespelen. Men zal daar dus kun nen komen in een zekere s t e mm i n g. Mis schien dat somtijds dit doel wordt bereikt, maar een stemming is zoo iets vaags, en iets, dat zoo gemakkelijk wordt verstoord. Er is, dunkt mij, meer te zeggen voor het houden van een korten eeredienst; ik be doel een dienst, waarin niet wordt gepreekt maar waarin wordt gelezen uit de H. Sohrift, wordt gebeden en gezongen. Doch ook daartegen zijn bezwaren. Wie zullen blijken den tijd te hebben om zulk een dienst bij te wonen? Zal het mogelijk wezen voor gangers te vindien? En dan: Zijn onze ker ken wel gesohikt voor samenkomsten als hier bedoeld worden? Stel u voor een stille dienst in onze Dom-, Buur-, of Janskerk in het midden van den winterWie zal er zich laten vinden Men zou dan een kerk moeten hebben, die althans ©enigszins verwarmd was. Men trede eens in oen voormiddag-uur een Roomsch© kerk binnen, waar gelegen heid is om zijn gebed te doen. Men zal er o, zoo weinig personen aanwezig vinden, en zelden of nooit kinderen van onzen tijd, die een oogenblik zich komen afzonderen om hun hart uit te storten voor God. Kan men gelegenheid vinden, en ziet men kans om een korten eeredienst in te richten, zooals wij dien hierboven beschreven, dan zouden wij daarmee de proef willen nemen, maar groote verwachtingen zouden wij er niet van koesteren. lijk gevaarlijk was, dit voelde hij, was Rex Gas tie. Hij had de houding van dien man ten opzichte yan Mag, en wat nog meer verontrustend was die van Mag ten opzichte van hem gadegeslagen, vooral bij de laatste gelegenheid, dat hij hen te za- men liad gezien. En na lang en breed over wat hij toen gezien had, te hebben na gedacht, was hij tot de conclusie gekomen, dat de eerste stap, dien hij deed, moest zijn: een gelegenheid zoeken een gesprek onder vier oogen te hebben met Rex Castle. De^e liet niet lang- op zich wachten. Den volgenden dag ging men met de bewoners van Inohgarry en hun gasten op een verre hei jagen en op den terugweg zag hij kans een eind met Rex Oastle achter te blijven, 't Scheen zelfs, dat deze het hem gemakke lijk maakte, want teen zij samen een smal pad hadden beklommen, dat over een ge deelte van den berg voerde, waarvan men in de verte do torens van Craig Athol kon onderscheiden, zei Oastle, na Lotha eerst op het fraaie uitzicht opmerkzaam te heb ben gemaakt: ,,0 ja, mijnheer Lotha, ik hoop, dat u het geen vrijpostigheid van mijn kant vindt, als ik u gelukwensch, omdat u in de gelegenheid is geweest juffrouw Athol zulk een grooten dienst te bewijzen. Zij heeft mij verteld hoe moedig u geweest is. Ik geloof niet, dat ik ooit van zulk een moedige daad heb gehoord. Die kerels, die Waar wilden ontvoeren, moetèn ellen dige schavuiten zijn geweest, en u moet het hebben geweten". ,,Tlc moet het hebben gewetent Hoe „H et Huisgezin" driestart over de crisis: Het kabinet-Cort van der Linden schijnt vooral hierin extra-parlementair te zullen zijn, dat het van twee wallen zal willen eten. Met de sociaal-democraten zal het staats pensioen en algemeen kiesrecht trachten in te voeren. Daarvoor kan het de rechterzijde missen. En met de rechterzijde, tegen de sociaal democraten, zal het de landsverdediging den vollen eisch willen geven. Het?kabinet wil dus midden in het bed gaan Eggen. Een veel behaaglijker positie dan een kahinet-Bos zou hebben ingenomen. Dit had ook wel voor kiesrecht en staatspensioen op de socialisten kunnen rekenen, maar zou voor oorlog en marine zijn lamgeslagen. Gort van der Linden zal altijd een meer derheid hebben: óf met behulp der sociaal democraten, óf met die der rechterzijde. Links zal ieder in zijn sohik zijn. De socialisten zullen hun stembuspro gram zien verwezenlijkt en voor de rest tegen bourgeoisie en kapitalisme kunnen blijven fulmineeren. De vrijzinnigen zullen zoo'n extra-parle mentair Kabinet, dat geen risico mee brengt en hun do baantjes bezorgt, wel prettig vinden. Alleen zou het kunnen zijn, dat de rech terzijde er voor bedankt, hand- en span diensten te verrichten voor een in poli tieke listigheid geboren Kabinet, dat, Aan een vleermuis-natuur, vandaag vogel, mor gen muis zich zou verklaren. Ging deze extra-parlementaire vlieger op, dan zouden we meer van die rorkapt- yrijzinnige Ministeries kunnen krijgen, die, dienaars van de Sociaal-Democratie, de rechterzijde goed genoeg zouden achten om de maatregelen te steunen tot behoud der maatschappelijke orde. En dan zou voor afzienbaren tijd het stembus-convenant tussohen Vrijzinnigen en Sociaal-Democraten worden besten digd, met als resultante dezer krachten een extra-parlementair Kabinet van Vrij zinnige signatuur. ni. (Slot) Het aantal voor rekening der gemeente in höt Acad. Ziekenhuis opgenomen patiën ten bedroeg 1086, togen 1053 in 1911. Het aantal verpleegdagen bedroeg 28,430. Op kosten der gemeente werden or in het krankzinnigengesticht j.E-ndegeesfc" 78 man nen en 91 vrouwen verpleegd; 30 patiënten werden opgenomen in het idioten gesticht „Voörgeest" en voorts nog 6 in andeTe ge stichten. In Hoprtal Wallen werden 352 patiënten opgenomen, met 7888 verpleegdagen; in het Diakonessenhuis 310 niet. 10,273 verpleegda gen On in het St..Elizabethsgestioht 474 met 12,090 verpleegdagen. Aan 'een vijftal vereenigingen werd we gens verpleging van stadsarmen in wijkge- b ouwen een bedrag van f4000 uitgekeerd. Het aantal aan de Stadsapotheek gereed gemaakte recepten beliep 41,573. De uitga ven voor de gehcelo inrichting bedroegen f 10,547. De inkomsten, voortvloeiende uit de leverantie aan onderscheidene instellingen i Van liefdadigheid aan ..Endegeest" ion het bureau van gemeentewerken bedroegen f 2443. Er werden 1323 kinderen gevaccineerd; 43 bleken tijdelijk onvatbaar. De kosten der politie bedroegen in 1912 f 89,924, ruim f 300 meer dan het vorig jaar dia van het brandwezen f9081, tegen f10,234 in 1911. De brandweer werd 39-maal in ken nis gesteld van brand en verleende twee maal assistentie bij branden buiten de ge meente; 29 branden werden met kleine mid delen gobluscht. In 1911 bedroeg het aan tal branden 47. Het aantal lotelingen bedroog 567, waar van tot don dienst aangewezen worden 397, terwijl 't aandeel in de lichting 1912 werd be paald op 173. Gelegenheid bestaat tot inkwartiering van kon ik het weten?" vroeg Lotha snel. „Natuurlijk moet u het hebben gewe ten", antwoordde Rex. „Wie anders dan deellendigste sohavuit zou zoo iets dur ven ondernemen? En toch boodt u hun zonder aarzelen het hoofd, niettegenstaan de u zoo goed als ongewapend was". „O, praat er niet over 1 Iedere andere man zou dat hebben gedaan. Ik laat er me niet op voorstaan. Er was niets buitenge woons in wat ik deed. Het buitengewone van de geschiedenis moet nog worden ver teld. Niemand, behalve ik, kan het ver tellen. Mijnheer Oastle, u is een mensoh, op wien men staat kan maken; dat weet ik. Maar ik ben hier onder een valsohen naam. Om redenen, die mij alleen aangaan, vond ik het beter mijn werkelijken naam in die eerste plaats te verzwijgen voor juf frouw Athol, en in de tweede plaats ook voor haar familie". „Ja, daar zult u wel uw goede redenen voor hebben gehad, mijnheermijn heer „Atholnoem mij Athol, mijn bes te Oastle. Ik beken u wat ik nog aan geen lerende ziel heb toevertrouwd. Ik ben Dou glas Athol, de rechtmatige erfgenaam van Craig Athol". XXIV. Als ik zeg, dat Rex Castle sprakeloos was van verbaring over het gehoorde, overdrijf ik niet. Hij deed eenige schreden achter waarts en zag den ander ton hoogste ver wonderd aan. En 't was hem niet mogelijk een woord uit te brengen. Hij keek slechts naar zijn metgezel alsof deze een vreemd, I 3360 manschappen en tot het stallen in den I zomer van 362 en in den winter van 224 paaTden. In den loop van het jaar 1912 meldden zich voor de dienstneming aan de Kweek school voor Zeevaart 625 jongens aan, waar van 140 werden aangenomen; daarvan waren uit de gemeente Leiden afkomstig* resp. 16 èn 4 jongens. Met betrokking tot de kesten van het L. O. geven wij hier enkele cijfers. Aan jaarwedden werd uitgegeven f 263,919, aan vergoeding en tegemoetkoming aan hoofden en onder wijzers voor huishuur f 10,392kosten van stichting van schoollokalen f19,367. Do schoolgelden bedroegen f 39,081 en de bij drage van liet Rijk in de koeten van het lager onderwijs bedroog f 130,840. De kosten der openbare bewaarscholen be droegen f21,235, terwijl aan schoolgeld werd ontvangen f 1524. Do kosten der Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen be liepen, voor zoover bekend, f18,109; het schoolgeld bracht f2808 op en aan Rijks subsidie werd ontvangen f5792. De uitgaven voor de opleiding van onderwijzers on onder - w ij zereesen bedroegen £5421. De kosten van het middelbaar onderwijs bedroegen: Jongensschool f45,551 en Meis jesschool f 20,021de schoolgelden bedroogen resp. f 12,933 en f 6406. Ten behoeve van de Jongensschool werd een subsidie van f 10,000 van het Rijk ontvangen. De cursus der jongensschool ving aan met 212 leerlingen, die der meisjesschool met 59. Do kesten van liet- Gymnasium bedroegen f 34,691, de sohcolgolden brachten op f 11,025 en de Rijkssubsidie bedroeg f 12,277. Het aantal ingeschreven studenten aan do Universiteit bedroeg 1511van dit aantal waren 654 ledon van het Leidsch Studenten- korps <en 639 ntet-leden en 218 dames-stu denten. Het aantal promotien bedroeg van 15 No vember 1911 tot 15 November 1912 81. Gedurende dit tijdvak werden 34 personen tot arts bevorderd. Aan de armen, rechtstreeks door het ge meentebestuur zonder tusschonkomst van armbesturen ondersteund, werd in het ge heel uitgegeven f129,751, tegen f118,258 in 1911, hieronder begrepen de bezoldiging der stadsgenees-, heel- en verloskundigen tot een bedrag van f 7400. De voornaamste post vormt de kosten van verpleging van krank zinnigen in gestichten, nl. f 71,862 tegen f 61,838 in liet vorig jaar. Hiervan ontvangt de gemeente echter een aanzienlijk bedrag terug van het Rijk. Gemeenteraad van Valkenburg;. Voorzitterde heer P. Lotsy, burgemees ter. Tegenwoordig alle leden, met uitzonde ring van den heer H. Binnendijk. De voorzitter deelt mede, dat sedert de laatste zitting is ingekomen een schrijven van den heer H. G. van Sillevoldt met de mededeeling, dat de benoeming tot wethou der dezer gemeente door hem wordt aange nomen. De Voorzitter wenscht den heer Van Sil levoldt geluk met zijn benoeming en spreekt den wensch uit, dat hij zijn nieuwe functie nog tal van jaren zal mogen vervullen, en vertrouwt, dat met zijn medewerking nog menig nuttig besluit voor de gemeente zal mogen worden genomen. De heer Van Sillevoldt dankt den voor zitter voor zijn woorden en hoopt nog ge- ruimen tijd werkzaam te kunnen zijn tot heil van de gemeente. De geloofsbrieven van de nieuw gekozen Raadsleden, de heeren H. Binnendijk, C. Jansen en C. Barnhoorn, worden onder zocht. De stukken worden in orde bevon den tot toelating wordt "besloten. Vervolgens wordt de gemeente-rekening, dienst 1912, na toelichting, voorloopig vast gesteld, sluitend met oen batig saldo van f 90,89;\. De verordening, regelende de heffing van den Hoofdelijken Omslag, wordt gewijzigd en wel zoodanig, dat in het vervolg een be drag zal mogen worden geheven van ten hoogste ƒ3000. Ten slotte benoemd de Raad tot ambte naar van den Burgerlijken Stand den heer J. A. Charbon. Bij de rondvraag vestigt de heer J. Visser I I—«BIIH ■mBIIMMjMaM»——BB BB zeldzaam insect was, aooals hij er nog nooit een had gezien. ,,'t Verwondert mij niet, dat u hiervan opkijkt", zei de man, die liet voorwerp van die belangstelling was, glimlachend. ,,U kunt nagaan wat er in mij omging, toen juffrouw Athol mijn nichtje Mag gie mij vertelde wie ik gered had. Ik geef je mijn woord, Castle, dat ik een gevoel had alsof ik omver zou vallen, toen zij mij haar naam noemde. Men kan spre ken van toevaEighedeu, en, zieker, ieder een beleeft wel eens een groote toevallig heid. "VVij denken aan iemand, van wien. we in geen jaren gerien of gehoord heb ben, dan slaan we den hoek van een straat om en we staan opeens vóór hem. Maar dit toevalja, je kunt misschien wel begrijpen, dat het me versteld deed staan. Het duurde eenigen tijd vóór ik wist, wat ik zou antwoorden,, toen zij mij mijn naam vroeg. Het viel mij moeilijk haar een onwaarheid te zeggen, maar ik wist mijn geweten gerust te stellen door een anagram te maken op den naam Athol en haar dien te noemen. Ik zei haar name lijk, dat ik Lotha heette, zie je?" „Jaik zie hetik zie het", zei Rex. Zijn stem klonk hem in de ooren als de stem van een vreemde. Hij was nog niet van zijn verbazing bekomen. „Dus als u Douglas Athol is, houdt ge u als gast onder uw eigen dak op. U kunt Sir Drummond onmiddellijk het huis uit zetten". „Voor wien of wat ziet ge mij aan, mijnheer Castle?" riep de ander veront waardigd. „Denkt ge werkelijk, dat ik zoo aou handelen tesrenover mijn neef en zijn de aandacht op den toestand van den Ach- terweg. De voorzitter zegt, dat de aange landen tot onderhoud verplicht zijn en geeft belanghebbenden in overweging eon bijeen komst te beleggen om tot onderhoud van dien weg te bespreken. Hierna wordt de vergadering door don Voorzitter gesloten Ifaagsche Rechtbank. Ontevredenen. De 27-jarige losse werkman P. G., te Lei den, wCrd veroordeeld tol 8 'dagen gevan genisstraf, omdat hij bij gelegenheid v*n een arrestatie een «gent van j-olitie l>eleedigd« door hem uit te schelder, ""oor ploert en nog meer ieelijks. Hij toekende verzet aan cn'kwam nu vra gen hem een geldboete op te leggen, omdat hij weer werk had. De officier van justitie, mr. Van Kleifens. meende, dat daarvoor ntet de minste reden bestond, omdat de ten verigen ;are aan bekl. opgelegde boete vocï «een gelijk 'feit blijk baar niet geholpen hoeft. Ook ten aanzien van het verzoek van H'« K., te Leiden, die veroordeeld werd wiegen® wedetspannigheid tegen de politie en nu vermindering van straf vroeg, vond de offi cier geen termen dat verzoek in te willigen* omdat op dezen bekl., die ongunstig bekend staat, de vroeger opgelegde straffen al heel weinig indruk hebben gemaakt. Diefstalte Voorburg. In den nacht van 10 op 11 April i 1. hoorde de heer v. S., te Voorburg, aan te Wilhelminalaan, zijn honden vr-coseiijk te keer gaan. Toen hij bemerkte, dat tie dieren los waren gebroken, ging hij een onterzosk instellen en ontdekte toen, dat do be.rgplaate waarin de rijwielen geborgen waren, open stond en daaruit 2 rijwielen werden ver mist. De recherche wist later een der fteteri\ op te sporen. Het karretje was aan zekeren. S., te 's-Gravenhage, verkocht door een be rucht persom, zekeren A. J. v. d B., een man, herhaaldelijk reeds wegens diefstal ver oordeeld. Doze v. d. B. stond nu terecht wegens den diefstal 'van de twee rijwielen, doch lui ontkende halsstarrig ooit zelfs op de plaats, des misdrijfs te zijn geweest nog minder do fietsen gestolen te hebben. De kooper van een der rijwielen herkend* hem echter pertinent als de man van wien hij kocht in diens woning in de Waterstraat» Het O. M. achtte bewezen, dat beksl. es niemand andetrs do dader kan zijn en ver zocht diens schuldig verklaring on vsroor- deeling tot 3 jaren gevangenisstraf. Bekl. bleef volhouden onschuldig te zijn' •en de kooper hield vol, dat hij de fiets van bekl. kocht. Diefstal Vain bloembollen. Ter zake, dat hij een partijtje bloembol len. zrou hebben gestolen ten nadeele van Pen bloem bol Jonk woeker te Wassenaar stond terecht de 25-jarige werkman te Wassenaar C. J. v. d. K. Do man erkende de bollen weggehaald, te hebben van het land van den bestolene, maar hij verkeerde in do meening, dat het een partijtje was, dat verzuimd was te rooien, hetgeen wel meer voorkomt. Hij had ze daarna later bij een smid op zolder te bew aren gogoven. De bollen hadden een waarde van f 14, Vol gens den bestolene. Hot O. M het ten laste gelegde bewezen achtend, vorderde veroordeeling tob 1 maand gevangenisstraf. Bekl. had spijt van het gebeurde, niet alleen voor zichzelf, ma,ar ook voor zijn familie; hij ha.d niet ingezien, dat hij daar mede diefstal pleegde. Mr. Weyl, als verdediger optredend, achtte niets bewezen en begreep niet, datTnen doze bekl. voor een zoo luttelen diefstal 5 weken in preventieve hield. Hij pleitte clementie, in ieder geval, maar 't liefst ware 'hem vrij spraak. Tevens verzocht hij ontslag uit de preventieve hechtenis. Tegen dit laatste had dö officier geen bezwaar en de .rechtbank stond het verzoek too. I Uitspraak in al deze zaken 26 Augustus gezin? Laat mij u dan zeggen, dat dit volstrekt'niet in mijn aard ligt. Wat kac. mij Craig Athol met al wat er bij hoort schelen? Ik zeg u hierbij, dat ik, liever dan mijn rechten te laten geldeu, mijn valies weer zou pakken en Schotland voorgoed verlaten, hoe dierbaar de plaats mij ook" is. Ik'heb, sinds ik mijn ouderlijk huÏ9 vaarwel zei, een zwervend en avon tuurlijk leven geleid, en zonder weemoed zou ik dit leven hervatten, als ik, dooi dit te doen, het geluk niet verstoor var een man, dien ik respecteer, en een rneis je, datCastle, ik heb je nu reeds éér geheim verteld, kan ik je ook nog een an cl e r to e vertrouw en Rex lachte en keek toen weer ernstig. „Je bedoelt, dat jedat je „Je raadt het, ik zie, dat je het raadt Nooit had ik van die mogelijkheid ge droomd, en toch is het gebeurd. Ja. ik heb mijn nichtje, Maggie Athol, lief. Nu zie je hoe de hand der Voorzienigheid van den beginne af aan de gebeurtenissen heeft geleid; je ziet hoe alles in orde kan ko men voor Sir Drummondcn voor mij". „Ja, natuurlijkja, ik begrijp wat je bedoelt". „Ik wist, dat ik staat op je kon maken, beste Castle; dat wist ik reeds, toen ik je voor 't eerst zag. Er zijn niet veel men- schen, die ik zóó zou vertrouwen. Als ik hun vertelde wat ik voel, zouclen zij moei te hebben hun lachen te houden en mij bij den eersten den besten persoon, dien zij ontmoetten, uitmaken voor een sentimen- teelen dwaas. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 5