N». 164C9 "W o ens dag; 20 Augustus, A°. 1913. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz. Van 1ti regels ,'1.05. Iedere regel meer fO.17%. (Jrootere letter» naar plaatsruimte. Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 Cents contantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incasseeren wordt0.05 berekend. l'RIJS DEZER COURAKTr Voor Leiden per week 9 Cents i per 3 maanden 1,10. Eniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post1,65. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 21 Aug. 1913, d»» namiddag» te twee uren. Alsnog te behandelen nè. punt 12: 13. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de meerdere kosten van het in orde maken van de 3-October-straat. en eenige daarop uitkomende straten. r. -Wftf h Vfiftd t~h Het morgen verschijnende nummer bevat o.a.Uit Marokko Arabische wijk te Semarang. Grootsche bloemenhulde ter gelegenheid van het twaalf-en-een-half-jarig huwelijksfeest van H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Hendrik. Koninklijk be zoek aan Groningen en Drente. Va- cantieschool in „Ons Huis" te Amsterdam. Onafhankelijkheidsfeesten te Zeist. Laatste zitting van de vredesconferentie te Bukarest. Betrouwbaarheidsrit voor kleine automobielen. Het in het publiek friseeren van de schooljeugd. De gru welen van den oorlog. Een stout stukje door een dierentemstcr. Het Kinder nummer „Ons Prinsesje." Leiden, 2^ Augustus. Voor de hoofdakte slaagden te 's-Her- togenbosch de heer J. M. J. van der Poel, van Alphen; te Arnhem de heer J. O.. Nagel, van Leiden; te Haarlem de heer en H. F. du Pon en C. Wiakerke, van Lei don; in Den Haag voor Hoogduitsoh L.O. mej. M. H. A. Pest, van Heemstede. De „Sts.-Crt." bevat de statuten van de „Boskoopsche Woningbouwvereeniging" te Boskoop en van de woningbouwvereeni ging „De Eendracht", te Leiden. Door de Staatsspoorweg-Maatschappij is het vervangen van de kraanbrug over het Stobbegat, bij Heerenveen, door een ophaalbrug voor dubbel spoor gegund aan de firma Van Egmond en Co., te Zoeter- woude. Toezegging van beroep naar de Ned.- Herv. Gem. te Veenendaal is ontvangen door ds. S. van Dorp, te Bodegraven. Verplaatst wordt bij de posterijen en telegrafie niet l Nov. de commies-titulair B. Belgraver, van ITillegom naar Ouden bosch. In het St.-Antoniusgestioht te Utrecht, alwaar hij verpleegd werd, is overleden de zeereerw. heer J. B. A. Diekmaim, pastoor tu Bodegraven. De overledene werd in 1856 geboren, in 1881 priester gewijd en in 1911 b.-noemd tot pastoor te Bodegraven De hoogeerw. hooggeleerde heer H. J. M. Taskin, President van het Groot-Semi narie te Warmond, i3 benoemd tot- Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus. Mgr. A. J. Gallier, Bisschop van Haar lem, kwam gisteren deze onderscheiding naar Warmond overbrengen. Z. K. H. de Prins komt tegen 27 dezer uit Hohemark terug, ten einde met H. M. tegenwoordig te zijn bij de inwijding van het Vredespaleis. Z. K. H. zal 29 Augustus, openingsdag van de groote Landbouwtentoonstelling, de le den van het Comité aan een gastmaal ten Paleizo vereenigen. De Minister van Oorlog, van verlof terug, hervatte gistermiddag zijn ambt aan zijn departement in Den Haag. De Minister van Binnenlandsche Zaken keerde gisteravond uit Zwitserland terug. De Baad van Sneek heeft benoemd tot leeraar in teekenen aan de H. B.-S. en de Burgeravondschool den heer A. Scherpen- huysen Jr., te Gouda. Op 29 Augustus biedt de Minister van Staat jhr. mr Van Karnebeek, aan den heer en mevrouw Carnegie een diner aan. Naar „De Tijd" uit betrouwbare bron verneemt-, sluit de Staatsbegrooting voor 1914, eooals die aan den Raad van State verzonden is, met een belangrijk tekort. Van H. M. de Koningin ontving de Jereeniging van Weesvaders 50 als bij drage voor de verbouwing van het weeshuis "er vereeniging, de „Carel-van-Walree- Btichfcing, te Dieren". Van H. M. de Ko- nmgin-Moeder voor hetzelfde doel ƒ60. Maandagavond werd door het hoofdbe- uur van „Vrede door Recht" aan de leden Van "et bestuur van het Bifréau te Bern en aan de leden van het Uitvoerend Comité van het Vredescongres een diner aangebo den in Hotel Kasteel „Oud-Wassenaar". Gisteren werd Rotterdam bezocht. In het gebouw van de Kon. Roei- en Zeilvereeni- ging „De Maas" werden de leden door 't ge meentebestuur ontvangen en door den bur gemeester begroet. Op luisterrijke wijze heeft liet Haagsch gemeentebestuur gisteravond de leden in de salons van restaurant „Royal" ontvangen. Toen de ontvangzaal met gasten gevuld was hield de burgemeester, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, een rede. Uit het ter gelegenheid van het acht ste jaarfeest te Amsterdam' van het Ned. D ans onderwij zers-Gen ootsoh ap uitgebracht verslag blijkt, dat het Genootschap telt 18 leden, van wrie 4 dames, en 8 corres pond eerende en 2 eere-leden. Men meldt ons uit Amsterdam: Ter gelegenheid van het a.s. verblijf der Kon. Familie in de hoofdstad wordt Zaterdag 13 September a.s. in den Stadssohouwburg de gebruikelijke gala-voorstelling gegeven. Opgevoerd wordt: „Nacht en Morgenrood" van H. J. Schimmel. Gisteren, braoht Z. Em.< Kardinaal Van Rossum een bezoek aan Rolduc. Blijkens het 32ste jaarverslag van het ondersteuningsfonds, opgericht door het N ederlandsch Onderwijzers-Genootschap, zijn er in 1912 17 renteJooz? voorschotten, tot een bedrag van f 2545, toegestaan. Aan noodlijdende onderwijzers of- hun na gelaten betrekkingen is aan doorloopenden steun f 10,138,83 en aan afloopenden steun f 3915.19r? uitgekeerd. Heb aantal aanvragen om steun neemt voortdurend t-oe, de ont vangsten verminderen. Vandaar, dat in 1912 een bedrag van f 1313,19 van de re serve moest worden afgenomen. Verschenen is het verslag van de oom missie van voorbereiding over de organi satie van de Rijksverzekeringsbank. ALKEMADE. Door B. en Ws. is een nieuwe regeling gemaakt voor de politie der gemeehtè. Voorgesteld zal worden het aantal veldwachters van 2 op 3 te brengen en één van hen als chef aan te stellen. De chef zal gestationneerd worden te Roelof- arendsveen, een veldwachter te Rijp wete ring voor die plaats en het Lageland en een veldwachter te Oudewetering voor Oude, Nieuwwetering en Kaag. Met inbegrip van emolumenten zullen de- salarissen bedragenvoor den chef-veld wachter ƒ850 en voor de twee veldwachters 775 en 685. Bovendien geniet de eerste vrije woning en de tweede 75 voor huis huur. In verband hiermede zal voorgesteld wor den de nachtwachten in de dorpen af te schaffen. Als een bewijs dat het vervoer van de H. E. S.-M. nogal goed loopt, kan dienen, dat de gemeente Alkemado voor 1914 ala rentegarantie slechts 250 heeft uitgetrok ken, in plaats van de toegezegde ƒ1000 per j aar. Het bedrag van den hoofdelijken om slag, voor 1914 geraamd is stationnair. HAARLEMMERMEER. In een café aan de Nieuwe Meer in deze gemeente werd een bezoeker door den zoon van den kastelein v. K., bij ëen twist over het betalen van ge lag, zoodanig met een biljartkeu op den arm geslagen, dat deze op twee plaatsen werd gebroken. Ook werd deze bezoeker overigens nog op ergerlijke wijze mishandeld, waarbij ook v. K., zelf een handje hielp. De politie heeft de zaak reeds in ernstig onderzoek. HAZERSWOUDE. De onafhankelijk heidsfeesten zijn bepaald op 9 en 10 Sept. HILLEGOM. Het stoffelijk overschot van den op 71-jarigen leeftijd overleden koster der Ned.-Herv. Kerk, tevens oud- klokluider en oud-doodgraver, wijlen den heer C. Maaskant, is gisteren onder veel blijken van belangstelling ter aarde besteld. Aan het graf spraken ds. Hospers, van hier, en dr. Den Hertog, van Den -Haag. Do kerkeraad en de kerkvoogden, vier leden de droeve plechtigheid bijwoonden, hadden bloemen op de baar neergelegd. Ook eenige leden van het Dag. Bestuur der gemeente wa ren. op de begraafplaats aanwezig. KATWIJK. De uitslag der hier gehouden stemming voor een lid van den Gemeente raad in de vacature-E. E. Meerburg is als volgt Aantal uitgebrachte stemmen 800 van onwaarde 35. Uitgebracht op de heeren A. de Klerk (wild) 295 stemmen P. Meerburg (Chr.-H.) 235 stemmenD. Taat (lib.) 127 en J. Wassenaar Cz. (A.-R.) 108 st., zoo dat herstemming moet plaats hebben tus- schen de heeren A. de Klerk en P. Meer burg. De herstemming is bepaald op 29 Augustus. Van de receptie, die de jonge geeste lijke, de zeereerw. heer P. J. Aarts, giste ren hield, werd druk gebruik gemaaktzoo wel R.-K. als niet-Katholieke ingezetenen gaven van hun belangstelling ook thans op ondubbelzinnige wijze uiting. De illimunatie der woning trok des avonds heel wat mcnschen, de vetpot-ver lichting maakte tusschen de groene guirlan des werkelijk een goed effect, waartoe het stille weder niet weinig bijdroeg. Ongetwijfeld zal de heer Aarts en familie met zeer veel genoegen en dankbaarheid op de feestdagen terugzien. NIEUW-VENNEP. De timmermansknecht J. v. Buiten, alhier, werd bij zijn werkzaam. hecten aan een hooiberg bij de wed. T., aan den IJweg, door een hamer, die van een an deren timmerman van den steel vloog, zoo danig aan het hoofd getroffen, d*t een groote bloedende wonde ontstond, die door een "geneesheer, wiens hulp werd ingeroe pen, werd gehecht. Direct gevaar werd niet door hem geconstateerd, dsooh v. B., mag voorloopig geen werkzaamheden verrichten. NOORDWIJK. Het aangekondigde con cert in de Ned.-Herv. Kerk te Noordwijk- Binnen had gisteravond plaats. Allengs blijkt, dat de organist dezer kerk, de heer Jcnhan Kres, zioh onder het ware kunstminnende publiek een. goeden naam venverven gaat. De opkomst mag voor een plaats als Noord wijk schitterend genoemd worden. En zij, die dit kerkéoncert bij woonden, zullen zich den gang naar het kerkgebouw niet hebben beklaagd. De heer Kres had zkih voor dezen avond de medewerking verzekerd van mej. Marie van Beekum, altzangeres te Elborfeld, voor velen hier geen onbekende meer. Het programma, bestaande uit 6 muziek- en 7 zangstukken, werd in volgorde uitge voerd. Bij do muziekstukken bleek de vaste hand van den meester, die niet alleen: het klavier, maar ook het pedaal be- heersohte, waardoor men. kwam onder den machtigen indruk van het harmonieus ge- hoel, dat ten beste gegeven werd; men leerde den componist kennen in de eigen „Improvisatie" van den heer J. Kres, en men kwam tot de overtuiging, dab dezen jongen artist een schoone toekomst wacht. Over de stemorganen van de altzangeres Marie van Beekum was men het blijkbaar algemeen eens. Zuiver en krachtvol, helder en met ge voel werden de verschillende zangstukken ten gehoore gebracht. Mozart's „Ave Veram Got pus" en ,,Pax Vobiscum" vp,n Fr. Schubert vooral lieten een onvergetelijk en indruk op ons aohter. Beiden kunstenaren, «zoowel organist als zangeres, roepen wij gaarne een spoedig „tot weerziens" toe: NOORD WIJK-AAN-ZEE. De jongste Oranje- of Unie-oolleote, in de Ned.-Herv. Kerk alhier, heeft ruim f 159 opgebracht. NOORWIJKERHOUT. Als gevolg van den natten, kouden zomer, openbaart zich op den zwaren grond de gevreesde aard appelziekte. De kwaliteit der duinaardap pelen echter is uitstekend. TER-AAR. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat de commissie tot wering van schoolverzuim alhier op 18 dezer was opge roepen ter behandeling van 12 schoolverzui men, welke betrekking hadden op één school. Daarvoor hebben dan ook 12 oproe pingen plaats gehad. WADDINXVEEN. Voor een Raadszo- tel ter voorziening in de vacature-Jonk heid zijn officieel candidaat gesteld de hee ren A. van der Bruggen (vrijzinnig), H. van den Berg Dz. (soc.-dem.), en A. Jonk heid (anti-rev.). ZOETERWOUDE. Onder het vee bij den landbouwer L. Paardekooper aan den Vliet alhier is weer de besmettelijke- ziekte milt vuur uitgebroken. Een der runderen is reeds aan die ziekte gestorven. Bij Kon. besluit is W. E. van Romond erkend en toegelaten als consul van Portu gal te Paramaribo voor Suriname is met ingang van 15 November 1913 aan don directeur van het post- en telegraaf kantoor te Apeldoorn, P. F. Freudsnberg, op verzoek als zoodanig eervol ontslag ver leend is met ingang van 1 September 1913 aan F. I. Schotel, adjunct-inspecteur der Pos terijen en Telegrafie te Amsterdam, op ver zoek, als zoodanig eervol ontslag verleend is met ingang van 1 September 1913, aan de vrouwelijke commies der Posterijen en Telegrafie 2de kl. J. M. Ledeboer, uithoof de van afwezigheid wegens ziekte, als zoo danig eervol ontslag verleend zijn met ingang van 16 Augustus 1913 be noemd tot commies der Posterijen en Tele grafie 4de kl. O. J. van Buiken, thans surnumerair der Posterijen en Telegrafie B. Tiemens, S. de Gast, J. de Waard, J. Maars, W. M. Grcve- link, thans adspirant-commies der Poste rijen en Telegrafie H. J. Engclkens, thans surnumerair der Posterijen en Telegrafie A. Bonthem, thans ads.-comm. der Post. en Tel.T. S. F. Scheltus, A. J. van de Velde, thans surnumerair der Posterijen en Tele grafie E. Dénis, thans adspirant-commies der Posterijen en Telegrafie; is met ingang van 16 Augustus 1913 de adjunct-ijker der maten en gewichten J. P. de Vos, bevorderd tot ijker der maten en gewichten is de duur der toevoeging als secretaris aan de plaatselijke commissie voor de On gevallenverzekering te Maarlem van E. Storm, eerste klerk bij den Raad van be roep voor de Ongevallenverzekering te Haarlem, verlengd tot 15 Augustus 1914is L. Hendriks, arts, met ingang van 21 Augus tus 1913, benoemd tot officier van gezond heid 2de kl bij de zeemacht; is aan den ingenieur der Marine C. Pen ning, op verzoek, met ingang van 1 Novem ber 1913, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend is lo. met ingang van 1 November aan H. W. J. Royen op verzoek eervol ontslag ver leend als agent der Rijksverzekeringsbank 2o. met ingang van 1 September aan F. J. H. Derwort uithoofde van lichaamsgebre ken eervol ontslag verleend als agent der Rijksverzekeringsbank is met ingang van 10 September bij do zeemacht bevorderd tot officier van gezond heid 1ste kl. de officier van gez. 2de kl. J. F. Hulk. N. V. „Toon eel vereen i gin g."- De N. V. .Tooneel vereeniging" deelt mede, dat het haat gelukt Is mot. den hoer Louis Bouwmeester een overeenkomst te sluiten voor het gehoele komende seizoen. De hoer Louis Bouwmeester zal optreden als medc-ar- tistdek-leider, regisseur en tconeelspeler. Heb „tablea-u de la troupe" van het ge zelschap is nu aldus samengesteld: DireoHeHerman Heyermans. Artistieke leiders: Heyermans en Louis Bouwmeester. Dames-aTtistennievr. E. de Beer van Rijk, Julia Ouypers, Pdiie Bolder, li. van Kuyk, Sophie Hermso, B. RanucöiBeekman, Jo hanna ToUrniadre, E. Hamel, B. van Bor- kel, Hetty Beck, Maris Fa assen, G. van Gel der, M. Braakensiok, B. van •Wcstcrliovon, Mary van der Lugt, II. van Rijk, Greta Gijswijt, C. de Boer, Fanny Konijn. Ileeren- art.istenLouis Bouwmeester, C. van Korok- hoven, W. van der Veer, Ij. van Gasteren, Adolf Bouwmeester, Frits Bouwmeester, Jo- han Brandenburg, Hans Brüning, Jan Bu- deTnxan, Jan Degens, Hornius, Hissink, G. Pilger, J. van der Poll, Jolian Schmidt, Van Staalduynen, H. K. Teune, Johan TimTott, M. van .Warmelo, M. de Vries, J. van Hoven, H. Kloppers, C. Rijken. Decorateur: Dullé. Muziek: S. Praeger. Evenals het vorig jaar is Is. Quérido wocr ala lezer-dramaturg aan het gezelschap ver bonden. Met nog eenige andere artisten zijn on derhandelingen gaande. Dit is dus het tweede gezelschap, waarvan we de geheele samenstelling kunnen meedoo- len. Eerst de Koninklijke, nu Heyeraians' gezelschap. Er is reden om dit „tableau" ieens nader te bekijken. Heyermans en Roy- aards hebben onzen Schouwburg zoo talrijke malen bespeeld, dat wc er geheel anders tegenover staan als ten opzichte van gezel schappen, die slechts sporadisch optraden. In de eerste plaats moeben we er onze voldoening over uitsproken, dat Heyermans br in geslaagd is Louis Bouwmeester aan zijn gezelschap te verhinden. De tooneolliefheb bers kunnen we daarmee geluk wenschen. Bouwmeester heeft geheel de plaats ingeno men van Verkade: artistiek.leider, regiseur en notour. Gaan we de namen na., dan zien wc dat van het vorig jaar gebleven zijn de dames* De Roer-Van Rijk, Julia Cuypers, Henriëttc van Kuyk, Johanna Tourniadre, Betsy do ViiesVan Berk el, Marie Eaassen en Hesje van Rijk. Al deze hebben we hier in het vorig seizoen zien optreden. Ook is gebleven Elize Hamel, die -hier evenwel niet geweest is. Van Royaards' gezelschap gingen over Pine Beider, B. RanuceiBeekman, Iletty. Beck en Gusfca van Gelder, van de Rotter dammers Sophie Hermse en van de Ko ninklijke Corrio de Boer. Deze zes dames zijn hier eveneens het vorig seizoen opgetreden. Wo hebben in dat seizoen geen kennis ge maakt met de andere nieuwelingen van liet gezelschap, de dames Braakensiok, Van Wes terhoven, Van dor Lugt, Gijswijt cn Konijn. Et zijn er ook heengegaan en daarbij die we met zooveel genoegen zagen: Philoméne van Iverckhoveii-Jonkers, Mien Erfmann Sas- bach, Enny Vrede, Truus Post, Mientje Kling en verder Annie Nagtegaal, Geertruida Ivok, Willy van Rheenen, Mien Vermeulen, Ida Swartz, Ellen Wiarda, C. Rentmeester, ELze van Duyn, Mathilda Riehl cn Tine- van der Werff. MeVrouw Verkade Enny Vrede is helaas voor het gezelschap verloren, 't Is inderdaad jammer, dat Heyermans en Ver kade niet tot overeenstem mi ng konden komen en de laatste een eigen gezelschap gaat be ginnen. De „vlag van Verkade", 4ic Heyer mans ook op z'n schuit had geheschón, zoo als hij zeidc, voldeed er zoo goad. Nog wordt mot sommige artisten onderhan deld, mét wie weten w':e natuurlijk niet, maar 't is dus mogelijk, dat er nog van deze dames aan het gezelschap verbonden blijven, zoq ook van de heeren, die heengaan, cn wier namen we straks zullen noemen. Van de heeren zijn gebleven Constant vaii Kerckhoven, Willem van der Veer, Adolf Bouwmeester, Frits Bouwmeester, Johan Brandenburg, Jan Buderman, Jan Degens*, J. HermiLS, Cocn Hissink, G. Pilger, Jaap van de Poll, Johan Schmidt, G. J. van Staalduynen, II. IC. Teune, Johan Timrott, Maurits do Vries, Jac. van Hoven, Herman Kloppers en Carel Rijken. Louis Bouwmeester is nu geen gast meer maar vast geënga geerd. Maxi van Warmelo een der ouden van do N. T. V. is van Royaards' gezel schap overgekomen en verder zijn nog het nieuwe gezelschap Verbonden Louis van Gafftrfaren en Hans Brüning, die liet vorig jaar onzen Schouwburg niet betraden. Ook van de hoeren zijn velen heengegaan Jammer dat wo Louis Mcor nog nfeï het tableau vermeld vinden, zoo ook Eduerd*" Verkade en E. Erfmann. Ze hebben hier alle drie zoo Veiel te genieten gegeven. Ver der tra don hier bij de „Tooneelvereeniging"* het vorig seizoen op Piet Bron, Alex Eaassen» Anton Ver hey en, Charles Specht, Louis van' Westerhovon, Petro Bcukman, J. Hermans, Hcn'ri Duitz, Brits Fuchs, H. Munnickman, 'en J. Was en als gasten Kelly cn Lagcman. Voor de komende maanden doet liet gezel schap in zijn nieuwe samenstelling weer voel goeds verwachten. Bij de nieuwe krachten zijn goede aanwinsten voor de „Toon eel vejv beniging". I€ o n. V e r. ï,H et Nedeflandsch Toonco 1." Do heer W- G. v. Nouhuys 'heeft, ter willd zijner gezondheid, voor het lidmaatschap van' den Raad van Beheer bedankt en do be trekking als letterkundig adviseur met 15 Augustus j.l. neergelegd. Do hoeren Jan C. do Vos en II. Schwab zullen nu den Raad van beheer omtrent reper toire on rolvordeoling voorlichten. De concentratie en de Kabinetscrisis. Men meldt uit 's-Gravenhago d.d. 18 Augustus De aanvrage aan het hoofdbestuur der kiesvereeniging 's-Gravenhage tot het be leggen van een algemeene vergadering der kiesvereeniging ter bespreking van de hou ding der vrijzinnige concentratie in zako de ministerieele crisis, was gedaan en on derteekend door slechts één lid dier ver- eeniging. Dat 20 vooraanstaande mannen in de partij het verzoek zouden ondertee kend hebben, is bepaald onjuist. Naar aanleiding van het bericht in ,,Hct Volk," over de stemming in do concentra tievergadering, waarin do vraag besproken werd, of men oen concentratie-kabinet zon der de sociaal-democraten wilde aanvaar den, schrijft „Het Vad." De bron, waaruit de berichtgever van „Hot Volk" geput heeft, schijnt dezelfde te zijn, waarin de zeeslang geboren is, en waaraan de komkommers hun wasdom ontloenen. Hoe weinig er van het bericht waar is, moge b. v. daaruit blijken, dat er in de Concentratie-vergadering niet eens ge stemd is. De driehoek-redacteur van „De Tel." schrijft „Er komt gisting onder de vrijzinnigen. Een aanzienlijk deel is niet tevreden. Men had een concentratie-kabinet gewild. Tcj recht, naar het ons voorkomt, en naar wij reeds vroeger te kennen hebben gegeven. Maar verder lijkt ons iedere oppositie op dit oogenblik voorbarig. Het consigne is thans: afwachten wat er komt. Niet de naam van het kabinet is hoofdzaak cn niet wie er zitting in zullen hebben. Hoofd zaak ishet program. Komt er een kabinet dat algemeen kiesrecht cn staatspensioen op zijn agenda heeft, wat kan het dan iemand deren hoe het heet? Hoewel het woord moet ons uit de pen er dan toch wel 'n beetje komedie is gespoeld. In wezen zal zoo'n kabinet toch een officieus concen tratie-ministerie moeten zijn, maar zon der dat een eventueel succes op naam der concentratie zal worden gesteld. Nog eens het is thans zaak af te wachten, wat er van de hoofdpunten van den verkiezingsstrijd terecht komt. Alleen kan worden gecon stateerd, dat zeer velen in den lande door het besluit der concentratie vergadering, of liever over de houding van de miS^Ler- heid daarvan (waarbij de meerderheid zich wel moest neerleggen) zeer ernstig zijn te leurgesteld. En terecht." De ^Fraui"" «loer liet Panama- kanaal. Do vralviechvairder „Fram", onder com mando van kapitein Doxrud, is Donderdag van Buenos Aires naar Colon vertrokken, waar h\j vice admiraal Peary en kapitein Amundsen aan boord nemen zal. Van Colon wordt de vaart naar het Panama-kanaal voort gezet on do „Fram" zal hot eerste vaartuig z\jn, dat het kanaal paiseert. Hiorop zal Amundsen trachten met het schip de Noord pool te bereiken. De expeditie zal ongeveer zes jaar wegblijven. J

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1