Uit de „Staatscourant", Faillissementen, Kunst, letteren, enz. Agenda van de week: Aeademienïeuws. Ziekten der Urinewegen. Marktberichten, De Jöalkaukwestie. Eere-doctoraten ter gelegenheid der opening van liet Vredespaleis, Op Woensdag 27 Augustus a.s., des na middags te 4 uren zal in het klein-audito- rium der universiteit alhier de uitreiking plaats hebben van de doctoraten honoris causa, die de Senaat der Leidsche Universi teit ter gelegenheid van de opening van het Vredespaleis, behalve aan wijlen mr. As- eer, verleend heeft aan den Parijschen hoog leeraar Renault, den Weenschen pacifist Tried en den vroegeren Amerikaanschen 6taatssecretaris Root. De promotie, waarbij de heer Root zal vertegenwoordigd worden door den secre taris van het „Carnegie Endowment for in- tenational peace", den heer Brown Scott, zal plaat-s hebben in een openbare verga dering van den Senaat der universiteit. Aangezien het te verwachten is, dat met het oog op de persoonlijkheid der gedocto- reerden de promotic een meer dan gewone belangstelling zal genieten, terwijl de ruim te in 't klein-auditorium zeer beperkt is, zul len kostelooze kaarten voor de plechtig heid worden uitgegeven. Daartoe zal men zich te wenden hebben tot den pedellus ma jor, den heer F. A. Dee, Rapenburg 25, die, voor zoover de voorraad strekt, voor tijdi ge toezending zal zorg dragen. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 September aan dr. H. F. M. Huybers, op verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R.-H.-B.-S. te Bergen-op- Zcoru; is tot gedelegeerde der Ned. Reg sering op het in Augustus te Gent te houden con gres voor Middelbaar Onderwijs buiten ■bezwaar van 's Rijks schatkist benoemd M. A. P. C. Poelhokke, directeur van de gemeente H.-B.-S. met 5-j. cursus te jNijmegen; is met ingang van 21 Augustus benoemd tot rijkskeurmeester in algemeenen dienst 2de kl. de rijkskeurmeester in algemeenen dienst 3de kl. J. Buitenhuis, te Stad- Hardenberg; is herbenoemd tot voorzitter der plaatse lijke commissie voor de ongevallenverzeke ring te Helder H. Uurbanus, secretaris van Helder; is met ingang van 1 September benoemd tot directeur van de Rijkspostspaarbank rnr. J. H. C. Busing, thans onder-directeur van die instelling; zijn de luits. t. zee lste kl. M. Sohoo en B. Scbreuders, geplaatst als officier-in structeur bij het Kon. Instituut v. d. Mar rine te Willemsoord, met 1 September eer vol van deze betrekking ontheven en ge- teteld ter beschikkingde luit. t. z. 1ste kl. W. J. Jansens, geplaatst als officier-in structeur bij genoemd Instituut met 28 Augustus eervol van deze betrekking ont beren de luits. t. z. 1ste ld. L. M. J. Gregory en P. M. v. Riel en de luits. t. z. 2de kl. H. A. Romswinckel en A. W. Sta- Verman met 1 September geplaatst bij ge noemd Instituut ,van wie de drie eerstge- roomden als officier-instructeur is A. B. Zanettiy Rodriguez erkend en 'toegelaten als consul-generaal van Cuba te Rotterdam. Zilveren jnbilenm presidentII. J. JW. Taskin, te Warmond. De hoogeerw. heer Taskin, president van het groot-Seminarie te Warmond, viert heden zijn 25-jarig priesterfeest Het geheele Seminarie is in volle feest vreugde, en ook zijn vele vrienden en be kenden onder de geestelijkheid van het Bis dom Haarlem, heden bij den jubilaris te gast. Vanmorgen om negen uur droeg zijn hoogeerw. zelf de plechtige H. Mis op, daarbij geassisteerd door den zeereerw. heer Klompé, als diaken, den zeereerw. heer Nierman als sub-diaken en den wel- eerw. heer Schamper, theologant als cere- moniarius. Door den zeereerw. heer Rector Van den Berg werd de feestrede uitgesproken. Na de H. Mis gebruikte men gezamenlijk een ontbijt in de groote recreatiezaal, die door de zorgen der studenten in een mar merpaleis was herschapen, terwijl ook nog op andere punten fraaie en kostbare versie ringen waren aangebracht. In den namiddag werd receptie gegeven, waarvan druk gebruik gemaakt werd. In middels kwamen van alle kanten in aller lei vorm gclukwenschen in. O. m. waren ter receptie de heeren wethouders en eeni- ge leden van den Gemeenteraad van War mond en mr. Aalberse, van Leiden. Te ongeveer drie uren reeds kwamen de pas gewijde priesters uit Haarlem terug, die nu ook aan de feestelijkheden gingen deelnemen. Den jubilaris werden verschillende prach tige geschenken aangeboden, waaronder van het personeel een fraaie bloementafel. De jubilaris is 4 Februari 1865 te Haar lem geboren, waar nog zijn hoogbejaarde moeder woont, die dezen dag ook zijn feest kwam meevieren. In 1888 gis priester gewijd, was hij eerst eenigen tijd kapelaan te Overveen, waar op hij in 1894 als leeraar aan het Klein-Se- minarie werd benoemd, waarop in 1896 zijn benoeming tot sub-regent volgde. In 1906 werd de jubilaris tot president van het Groot-Seminarie benoemd en hem de opleiding der toekomstige priesters toe vertrouwd. Twee jaren later volgde zijn benoeming tot kanunnik-theologool bij het Kathedraal Kapittel van het Bisdom Haarlem. Vanavond hebben nog een plechtig Lof' en een uitvoering van de Liedertafel plaats. S. Hakker, te Vlaardingen. J. Bezemer, banketbakker, te Schoonhoven. N. F. H. Rechtdoorzef, to Schoonhoven. Ethnog raphisch museum. 'sRyks Ethnographisch Museum heeft van den heer L. M F. Plate, wnd. assistent-resi dent van Zuid Niouw-Guinea, drie versch ge snelde koppen van Papoea's ten geschenke ontvangen, die omstreeks December 1912 van een sneltocht als buit medegebracht zijn; twee alleen geprepareerd, de derde bovendien ver sierd met veeren en biezen, de gewone haar tooi van den Papoea. Arthur Fendel. De heer Arthur Fendel, kunstschilder te Katwijk, heeft ons, voordat hij zijn schilde rijen opzendt naar de „Onafhankelijke" te Amsterdam, waar hij zal esposeeren, uitge- noodigd zijn atelier te bezichtigen. Deze overbekende kunstenaar schildert uitslui tend stillevens, voornamelijk „rozen". Zelfs prachtige exemplaren van de Boskoopsche tentoonstelling heeft hij op het doek ge bracht. Ware juweeltjes. Door zijn uitslui tend rozen schilderen heeft hij zich in Amerika den bijnaam verworven van „Ro- zen-Rembrandt". Tentoonstelling van kerkelijke kunst. Er zyn door liefhebbers voor enkele kunst schatten op deze tentoonstelling hooge koop sommen geboden. Zoo o. a. voor den bisschops staf van Mgr. Callier, uit Haarlem, 500,000 fr. De „'s-Hert. Ct meldt nader, dat een anti quair, op de tentoonstelling van oude ker kelijke kunst aldaar, voor de drie Evange liaria uit het aartsbisschoppelijk museum en den abtsstaf, toebehoorende aan mgr. Cal lier, bisschop van Haarlem, een millioen francs hoeft geboden. De drie Evangeliaria z\jn feitelijk het eigendom der Katholieke parochie St.-Le- buïnus in Deventer, doch worden in het aartsbisschoppelijk museum bewaard. Zy z\jn ter tentoonstelling voor een bedrag van 200,000 gulden verzekerd. Het blad deelt nog mee, dat het niet zeer waarschijnlijk is, dat op het bod zal worden ingegaan. Het kasteel Twickel. Het kasteel Twickel, by Delden, wordt ge restaureerd. Sedert eenige maaDden ia een Engelsch aannemer, specialiteit op dat gebied, er mede bezig. De restauratie van het dak is thans aigeloopen nu is men binnen de muren van hel kasteel met de herstelling bezig. Nieuwe operette van Fall. Leo Fall heeft een nieuwe operette „Die Studentengr&fiQ" geschreven, die haar première te Frankfurt a/M. zal beleven, in de opera. Zoüdas: Musis Saorum. Concert. Zomerzorg. Concert Muziekgezelschap „Orpheus". 8 uur. 't Post hof. Optreden: Wes. van Eunen en Mej Dina Boeien, buur. gemeente, die in die jaren van de conces- sionnarissen werden genaast. Den 1 sten Augustus 1909 werd mr. Busing benoemd tot onder-directeur van de Rijks postspaarbank. Dat was oen heel andere be trekking en er was hard werken voor noo- dig, om er zich goed in te werken. Maar dat de heer Busing in de betrekkelijk weinige jaren, dat hij aan cle spaarbank werkte, dat heeft weten te doen, blijkt wel uit deze nieuwe benoeming. De correspondentie van dr. Bos en mr. Troelstra. Onder eenig voorbehoud, maar toch uit goede bron deelt men aan „De Tijd" mede, dat publicatie vier briefwisseling tussehen dr. Bos en mr. Tro&lstra, inzake de Kabinets crisis, moet geschied zijn zonder goedkeuring of medeweten van Hare Majesteit. Christelijk-fftistorisciie Unie. Over de leiding van de Christelijk Histo rische partij bij de laatste verkiezingen is, naar de „Utr.' Ct." meldt, bij vele leden van die partij, naar het schijnt, groote ontevre denheid ontstaan. Telen wijten de nederlaag van de rechtsehe partijen aan het hoofdbe stuur, of liever aan enkele leden daarvan. Naar men aan de „Utr. Ct." verzekert, hebben daarom ds. Wagenaar te Rotterdam, mr. Brunt te 's-Gravezande en ds. H. van Eijck van Heslinga te Berlikum, hun ont slag genomen als lid van 't hoofdbestuur der Chr. Historische Unie. Ook hebben enkele leden van het Natio naal Comité voor hun lidmaatschap be dankt. Leiden. Bij beschikking van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken is dr. E. de Vries, te Oegstgeest, tot wederopzegging, toegelaten als privaat-docent in de facul teit der geneeskunde aan de rijksuniversi teit, om onderwijs te geven in de organische neua-ologie is cli*. P. A. Dietz, te Leiden, tot weder opzegging toegelaten als privaat-docent in de faculteit der wis- en natuurkunde, om on derwijs te geven in de dierkunde. RECLAMES, h 40 cents per regel. Suiker- of Eiwitziekte, Nieren Blaat-, Vrouwenziekten, aambeien en alle dergelijke ziekten. Volmaakt snelle genezing van de oudste gevallen, door een middel samengesteld uit vreemde plantensappen. Vraagt de gratis brochure No. 4 B (die de getuigschriften van genezingen bevat) aan den uitvinder, G. Damman, dokter in de medicijnen, 76 Rue du Trëne, Brussel, België. (Men drage zorg de kwaal op te geven). 79 13 SPORT. aan do zaak der arm© ouden van dagen toegebracht, zoo spoedig mogelijk te her stellen". Het nieuwe kustfort te Vlisaingen. Nog deze maand zal een aanvang ge maakt worden met het maken van de beton- fundeering van het nieuwe kustfort te Vlissingcn. Het fort wordt gebouwd ter plaatse van het voormalig fort „De Ruyter", des tijds door Napoleon gebouwd en toen ge noemd „Fort St.-Hilaire." („Stand.") Leiden, 15 Aug. Ter markt werden heden aan gevoerd: Stieren 56 stuks ƒ148 a ƒ411. Kalf- en Melkkoeien 229 stuks ƒ189 a 359. Varekoeien 83 stuks ƒ167 a ƒ278. Vette Ossen en Koeien 148 stuks 213 a /"34b. Graskalveren 34 stuks 49 a 74. Kalveren (vette) 61 stuks ƒ69 a 128. Kalveren (magere) 39 stuks 8-a ƒ18. Hamels (vette) stuks fa .Hamels (magere) stuks a Schapen (vet te) 817 stuks /22.a ƒ35.Schapen (.weide) 531 stuks ƒ20.50 a 30 50. Lammeren stuks a vVarkens (magere) 302 stuks ƒ19.a ƒ60.Varkens (vette) stuks a Varkens (biggen) 318 stuks ƒ11 a ƒ17.—. Paarden stuks a Veulens stuk a Hokken of Geiten 2 stuks 2.— a f 7. Vette Ossen en Koeien ƒ0.78 a 0.85. Vette Kalveren ƒ0.95 a ƒ1.10. Vette Schapen ƒ0.60 a 0.70. Magere Varkens ƒ0.48 a 0.51 per kilo. Ter markt aangevoerd 550 runderen, 100 kal veren, 1348 schapen, lammeren, 302 varkens, 318 biggen, 2 bokken of geiten, 0paardeu,0 veulen. Ter wekelijkscke kaasmarkt aangevoerd 59 partijen. Besteed werd voor lete soort Goudsche Kaas per 50 K.G. van ƒ30.tot 32.,2de soort Goudsche kaas per 50 KG. van ƒ26.lotƒ29—, Derby-Kaas per 50 KG. van ƒ32.tot ƒ32.50, late soort Leidsche kaas per 50 KG. v n 27. tot ƒ29.2de soort Leidsche kaas per 50 K.G. van ƒ22.— tot 26.—, mindere soort Leidsche kaa9 per 50 KG. van tot Hi ndel voor Goudsche kaas matig. Handel voor Leidsche kaas matig. Aan de Stadswaag gewogen 50 partijen, 2305 stuks kaas, wegende 15954 KG. Hoofddorp. (Graanbeurs). De not* eringon oo 14 dezer waren als volgt: Oude witte tarwe lste soort 9 a 9.50. Oude witte tarwe 2de soort 8 a 8.50. Nieuwe witte tarwe ƒ8. Haver 7 a ƒ7.50. Rogge (oud) ƒ6.25 a ƒ6.50. Rogge (Dieuw) 4.75 a 5.80. Groene erwten /9.50 a ƒ10. Groene voer-eiwten 7.25 a 7.50._ Karwijzaad (oud) ƒ15.25 a 15.50. Karwijzaad (nieuw) 14.25 a 14.75. Wintergerst 5.50 a 5.65. Koolzaad 12 50 a 13. Maïs 5.30 a 5.50. Utrecht, 15 Aug. Op d® kaasmarkt waren heden aangevoerd 65 wagene, U zamen wegende 18850 kilo. De pryzen waren voor lsf.e qual. 29. a ƒ32.50, 2de qu.il. ƒ25.50 a ƒ28.50, Zwaardere a per 50 kilo. Handel ving. Meppel, 14 Aug Vette varkens per KG. 52 a 56 ct., biggen voor Londen zware 50 a 55 ct., drachtige varkens 40 a 92, magere ld. 27 a 68 per stuk, kleine biggen 110 a 140 ct. per week. Friesche schapen ƒ14 a 26. Drentsche schapen ƒ8 a 15 per stuk. Versche boter per 1/4 vat 1ste soort f 22, 2de soort 21, 3de soort ƒ20. Per 1£ KG. 180 a 2.05. Aaügevoerd 100 J KG. Edam, 14 Aug. Op de heden alhier gehouden markt zijn aaügevoerd 44 partijen boter. Hoogste prijs ƒ0.65 per 5 H gr. Kipeieren ƒ5 a f 5.25 per 100 stuks. Hoorn, 14 Aug. Ter kaasmarkt gewogen 204 stapels, wegende 78551 KG. Prys kleine f 33, com missie 31, fnbriekskaas f 31 50 Handel vlug. Londen, 14 Aug Metalen. (Ie b.) 8traits-Tin contant 183.15/, op 3 md. 187.15/-. Chili Koper contant 69.8/9, op 3/m. 69.10/. Zink £21. Lood (Spaansch) 20.5/ a 20.7/6, prorap /-. IJzer. (Ie beurs.) Clevelaud Middlesbro No. 3 contaut 55/1 en op 1 m. 55/5 koopers. Londen, 14 Aug. Metalen. (2de b.) Straits-Tin cont. 188.15/, op 3/m. 187 15', Koper oont. 69.17/6, op 3/m. 69.17/6, Zink 21.6/3, Lood (Spaansch) 20.1/3 a IJzer. (2e beurs). Clevelaud Middlesbro No. 3 contant 55/1 en op 1 m. 55/5 koopers. Ka&wijk-aaa-Zee. Binnengekomen zyn: K.W. 141 „Ver wachting" met 23 last, K.W. 60 „Anna" met 19 last. Heden kwamen te IJmulden binnen van de haringvis8chery de logger „Katwyk-aan- Zee I", K.W. 71 met 13 last haring en de bommen „De Hoop", K.W. 51 met 12 last, „De vrouw Johanna", K.W. 38 met 19 last. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 15 Aug. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 769.2 te Hapa- randa. Laagste 750.1 te Yestmanoer. Verwachting tot den avond van 16 Aug. Zwakke tot matigen veranderlijken wind. Gedeeltelijk bewolkte lucht. Weinig of geen regen. Iets warmer. Stoomschepen, Stoomvaar t-M ij. Nederland. „Rembrandt", uitreis, vertr. 14 Aug. van Gonua. „Lombok", thuisreis, vertrok 14 Aug. van Djeddah. „Billiton", uitreis, ver trok 14 Aug. van Malta. „Koningin der Ne derlanden", thuisreis, vertrok 14 Aug. van Port-Said. Rotterdamsohe Lloyd. „Kawi" arriv. 13 Aug. van Rotterdam te Padang. „Palembang" arriv. 12 Aug. van Rotterdam te Batavia. „Soerakarta" arriv. 12 Aug. van Rotterdam te Batavia. Kon. HolL Lloya „Frisia", 1 huisreis, vertrok 14 Aug. van Lissabon. H o 11 a n d-A m e r i k a-1 ij n. „Noorderdijk" vertrok 14 Aug. van Rot terdam naar New-York. Feestelijke herdenking van Aeer- land's onafhankelijkheid in België. De in België gevestigde Nederlanders, zoo lezen we in het Maandblad der Ned. Kamer van Koophandel te Brussel, hopen Maandag 17 November 1913 op waardige wijze het 100- jarig jubileum van Nederlands onafhanke lijkheid te herdenken. Ter voorbereiding werd reeds een feest comité gevormd; waarvan het bestuur al dus is samengesteld: voorzitter mr. A. C. M. baron van Lawick, voorzitter der Neder- landsche Verceniging te Brussel; penning, meester: J. A. Goznpertz, penningmeester der Ned. Vereeniging te Brussel; secreUrii dr. H. Obreen, secretaris der Ncd. Yereeni. ging te Brussel. Behalve voornoemde oommassae, heeft een eere-comité, samengesteld uit jhr. Van Weode, buitengewoon gezant en gevolmaeh- tigd minister van H. M. de Koningen der Nederlanden te Brussel, voorzitter, en do heeren jhr. P. R. A. Melvill van Carnbée, gezantschapsraad te Brussel, J. A. van den Bergh, consul-generaal te Antwerpen, J. D. Ruys, consul-generaal te Brussel, en andere Nederlandsche consuls in Belgic zich bereid vea-klaard, aan deze herdenking haar steun te verleenen. Des namiddags zal een nationale betoo ging worden gehouden in een met planten en bloemen versierd lokaal te Brussel, waar door solisten en koren toepasselijke liederen ten gehoore zullen worden gebracht, en prof. dr. P. J. Blok, hoogleeraar te Leiden, onze groote geschiedkundige, als feestredenaar zal optreden, terwijl een apotheose heb geheel zal besluiten. Den avond van denzelfdeu dag zal er een feestmaal met dames plaats hebben, waaraan ieder volwassen Nederlander tegen betaling zal kunnen deelnemen. Zooveel is zeker, dat er geen sprake zal zijn van revisie van het vredesverdrag van Boekarest. Tot het laatst toe heeft Oostenrijk zich voor Bulgarije ingespannen, doch het resultaat is nihil. Van Roemenie, Servië of Griekenland krijgen de Bulgaren nieits terug. Een gevolg van de groote beb- izuoht. De Europeesche staatshoofden blijven de Balkanvorsten nog maar gelukwensohen.: De Grieksohe koning is te Salondki aan gekomen en met veel praal ontvangen. Het grootste eerbetoon waoht hem te Athene waar alle mogelijke toebereidselen worden gemaakt. De aandacht is nu weer gevestigd op het oosten van den Balkan,, waar de Turken opereeren. Ze willen de Maritza als grens lijn en zijn niet van zins voor vertoogen te wijken. De Bulgaren hebben in dit veroverde gebied vreeselijk huis gehouden en daardoor is de sympathie gering. Over de door do Bulgaren alleen in het district Kirkkilisse aangerichte verwoestin gen deelt, naar uit Konsantinopel aan de „Frankf. Ztg." gemeld wordt, een officieel bericht de volgende bijzonderheden mede: verwoest zijn 1717 huizen; 16 moskeeën, 35 schol'en, 29 molens. Voor ongeveer vijf millioen veldgewassen zijn er vernietigd. Een afvaardiging uit Adrianopel is op reds naar de groote mogendheden met het verzoek, die stad weer bij Turkije in te deelen, want van de Bulgaren heeft men fzoo vreeselijk te lijden gehad. Op 't oogenblik is deze zending in Oostenrijk. De -woorden van minister Grey in het Engel sche Lagerhuis hebben in Turkije' gee-n vriendelijke stemming tegen den vroegeren vriend ten gevolge gehad. Deze bedreiging van Engeland is van al gemeenen aard, en kan alleen strekken om Turkije te waarschuwen. Een gemeenschap pelijk optreden van de Europeesche mo gendheden tegen Turkije, om heb tot uit voering van de vredesprelimiinairen van Londen te dwingen, is thans niet te ver wachten. Hoe zal Bulgarije nu aan het bezit van Th'.racdë en Adrianopel komen; hoe zal het zelfs de gebieden aan de Aegeïsche Zee, die het bij den vrede van Boekarest zijn toegewezen, kunnen bezetten? Als straks de Grieksohe trepen uit Dedeagatsj, Xan- thi, en Demotika zich terugtrekken, is de verbinding van Bulgarije met die kust strook, door de Turksche bezetting va^. Adrianopel geheel afgesneden. Bulgaar- sohe troepen kunnen daarheen alleen gaan, als Turksche troepen het veroorloven. Dedeagatsj en Demotika grenzen pal aan da Turksche grenslijn. Die plaats ook te be zetten kan Turkije niet, wijl ze aan da overzijde van de Maritza liggen, die da Porta in haar jongste verklaring als do grenslijn heeft aangegeven. De bevolking van die streek, voorname lijk Grieken, vreezen voor bet Bulgaarsohe juk en dreigen met den uittocht naar Cavalla. Hoe zal Bulgarije zich daar doen gelden? De Send sche ministerpresident Patjitsj meende, dat Bulgarije zich moet gereed maken tot den strijd, niet tegen de Bal kan stat en, maar tegen Turkije. Daarvoor zal het de hulp en de medewerking der andere Balkanstaten noodig hebben. Het beste zou dus zijn, dat Bulgarije geen wrok koesterde tegen de Balkanstaten, maar zich voorbereidde op een veldtocht om da Turken achter de lijn EnosMidia te ver drijven, en zich dan, zonder de bezwaren van Europa te tellen, van Konstantdnopel en de Dardanellen meester te maken. Daar ligt, volgens Patjitsj, de toekomst van Bulgarije. Elke andere houding van Bulgarije zou opnieuw den oorlogsfakkel in den Balkan doen ontbranden, en daardoor zou Europa, meer nog dan thans, eveneens met strijd worden bedreigd, zonder dat ooit een rege ling kan worden getroffen die allen tevre den kan stellen. Statistiek kerkelijke hntvelijken. De Contralo Commissie voor de Statistiek wenscht van 1 Januari 1914 af van de ge meentebesturen opgaven te ontvangen van de aantallen burgeriyke huweiyken, die door een kerkeiyke inzegening worden gevolgd. Aan de gemeentebesturen wordt verzocht, of er bezwaar bestaat, hiervan aan het Bureau voor de Statistiek gegevens te verstrekken, door op de in te zenden huweiykskaarten de letters K. I. (kerkelijke inzegening) of G. K. I. (geen kerkeiyke inzegening) te vermelden. Woensdag;, Zaterdag;, Zondag: Bioscope Hartman. Stationsweg. 8 u u r. (Woens dag- en Zaterdag-middag 2 uur.) MENU. Ryst met hachó, Kroten, Pannekoekjes. Scala. De zomertijd, waarin Scala gesloten is, is weer benut om tal van veranderingen, verbeteringen, versieringen en vernieuwin gen in het gebouw aan te brengen, waar door Scala nog meer dan vroeger in het licht van duizenden eleotrische draadlam pen zal schitteren en fonkelen. De belangrijkste verandering is wel de inrichting van loges in de zaal,, op de plek waar voorheen de zijparterxeplaatsen wa ren deze zijn nu achteruit gebracht. En de gewone stoelen op de achterste rijen be neden en boven zijn vervangen door klap- stoelen, waardoor tussohen de stoelenrijen meer ruimte gekomen is. Een fraai effect is verkregen door de aanwending van sky- ros-marmer tegen do balustrade voor het orkest en achter de laatste stoelenrijen. Hetzelfde marmer is ook bij de guichets aangebracht. Het tooneel is weer l£ M. dieper ge worden, waardoor het thans een diepte van 22 M. verkregen heeft-. De stoelenrijen van de balcons zijn, wat een groot gerief is voor het publiek boven, sterker amphitheaters- gewijze gesteld dan vroeger. Beneden- en bovenfoyer en de zgn. spie gelzaal zijn evenals de groote zaal, opnieuw geschilderd, van nieuw stucwerk op spie gels en langs Tanden en van nieuwe tapijten en meubelen voorzien. Vooral de beneden- foyer hieeft met h!aar nieuw meubilair en 't tapijt dat er vroeger niet was, een be langrijke wijziging ondergaan. De vele ver anderingen izijn het gebouw ten goede ge komen. De nieuwe directeur der Rijkspostspaarbank. Mr. J. H. C. Busing wordt thans op 45- jarigen leeftijd geplaatst aan het hoofd van een tak van 's Rijksdienst, die vooral te Amsterdam gedurende de l-.atste jaren een hooge vlucht heeft genomen en o. a. uithoofde daarvan zeer belangrijk mag ge noemd worden. In December 1892, dus op 23-jarigen leef tijd, promoveerde de heer Busing te Gronin gen tot meester in de rechten op een proef schrift, getiteld: ,,Het TrucksTëlsel." In Juni 1893 mocht hij zioh bnoemd zien to*. secreta ris der gemeente Vlissingen, een ambt, dat hij waarnam tot Maart 1896. In dat jaar werd hij geplaatst" aan de gemeente-seore(- turie van Amsterdam, terwijl in December 1898 mr. Busing benoemd werd tot hoofd commies en chef van de afdeeling gemeen te-bedrijven. Als zoodanig heeft de heer Bu sing onder andere eon werkzaam aandeel ge had in de organisatie van de bedrijven der L a w n-t e n n i 0. "Wedstrijden te Noordwijk. Over de a.s. wedstrijden te Noordwijk, die gehouden zullen worden van 2124 Augustus, kan reeds worden meegedeeld, dat ze zeer belangrijk beloven te worden. Werden in naam de Nederlandsche kam pioenschappen verspeeld van 1013 Juli j.l. op Leimonias, feitelijk zullen deze eigen lijk nu te NoordVrijk gewonnen wordener bestaat zelfs een Heine kans, dat Scheur leer en Diemer Kool samen in de double euUen uitkomen. Verder zdjn bijnna alle sterkere spelers van plan aan het tourna ment deel te nemen. D© dood van Rebel. De voorzitter van de S.-D. A.-P. heeft na mens het partijbestuur een telegram van rouwbeklag gezonden naar het partijbestuur "van de Duitsche sociaal-democratische partij. Het partijbestuur van de S.-D. A.-P. heeft mr. P. J. Troelstra, die op het oogenblik in Duitschland vertoeft, uitgenoodigcE de S.-D. A.-P. bij de plechtigheid der verbranding van het stoffelijk hulsel van Bebel te verte genwoordigen. Uit Chur wordt bericht, dat Bebel sedert 14 dagen met zijn dochter en zijn kleinzoon in de badplaats Passug bij Chur had ver toefd. Toen hij daar aankwam, was hij reeds sukkelende, zoodat hij eenige dagen het bed moest houden. In de laatste dagen gevoelde hij zich iets beter, hij stond dus op en maakte nu en dan wandelingen. Dinsdagavond bleef zijn kleinzoon van een wandeling wat langer nit, dan men verwachtte en de oude man maakte zich daarover ernstig ongerust. Die ongerustheid week echter en hij legde zigh te 9 uur in de beste stemming te ruste. Den anderen ochtend te 4 uur, toen zijn dochter even naar hem kwam zien, lag hij rustig te slapen. Maar toen zij te 8 uur weder de kamer betrad, lag hij dood to bed; een hartverlamming had een einde aan zijnde- ven gemaakt. Staatspensionneeriiig. Het dagelijksch bestuur, eenige hoofdbe stuursleden en de redactie van het orgaan van den Bond voor Staatspensdonneering, hebben vergaderd. Met algemeene stemmen werd de volgen de motie aangenomen: Het bestuur van den Bond voor Staats- pensioom eerin g, kennis genomen hebbende van den loop der polïtietke zaken na de verkiezingen, waarbij de zekerheid een er spoedige invoering van staatspensionnee- ring ernstig in gevaar is gebracht, hetgeen te wijten is aan de houding van enkele politieke fracties, „besluit, om, indieu de inhoud der Troonrede Van 16 Sept. a.s. daartoe aan leiding geeft, het Nederlandsche volk op te roepen tot. het voeren eener krachtige actae, die er op gericht zal zijn de schade,

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 2