16403 Woensdag 13 Augustus. A*. 1913. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant". Tweede Kamer. Kunst, letteren, enz. IDSCH PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 1regels /'1.06. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte, - Kleine advertentien van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oente.-Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per week 9 Oents per 3 maanden 2 2 f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd syn 1.30. Franco per post1.65. Het morgen verschijnende nummer bevat o. a..-iergezicht in het Bivak Dajali (Atjeh). Diana-bad in den omtrek van Soerabaja. Opening van het Artillerie- museum in het kasteel „Doorwerth" in te genwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik en tal van militaire autoriteiten. Hol- landsche Cowboys. Het bezoek van het Koninklijk Echtpaar aan Sneek, Zwolle en Steenwijk. De Onafhankelijkheidsfeesten te Soest. De Bijenmarkt te Veenéndaal. Begrafenis van Staatsraad Mr. T. M. C. Asser. Ter-aarde-bestelling van den Roode-Kruis-verpleger der ambulance in Bulgarije W. Braam. Groote brand der Stroofabriek te Oude Pekela. Het doo- pen van Negerkinderen te Berlijn. Het Kindernummer „Ons Prinsesje". Leiden, B3 In Den Haag zijn geslaagd voor het examen handteekenen L. O., de heer P. D. Ma-stbergen, van Haarlemmermeervoor Engelsch M. O. akte A, mej. A. B. Kals- hoven, en voor Fransoh L. O.,, de heer M. W. Bandel, bedden van hierte War genongen voor de akte landbouwkunde L. O., de heer W. E. de Mol, van Lisse. Te Schiedam is tot onderwijzer be noemd de heer J. van Leeuwen, van Leiden. Het bouwen van vier woningen ten dien ste van het gesticht „Endegee-st" is door de gemeente opgedragen aan den heer J. van Biet, alhier, op twee na laagsten in schrijver. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. Kerk te Gelselaar—Geesteren door ds. J. J. Wielenga, te Waddinxveen. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Brakel, ds. H. A. die Geus, te Wil nis. Volgens de gemeenterekening over Ï912 van Den Haag hebben de werkelijke ontvangsten bedragen uit gewoon tf 14,5SO,564,7l, uit buitengewoon f 16,909,006,43 in totaal f 31,489,571,14, ter wijl de werkelijke uitgaven beliepen: ge woon f 12,505,571,OH, buitengewoon I 16,776,132,29^ in totaal f 28,231,703,34 czjoodat er een batig saldo is van f 2,074,993,664 gewoon, f 1,132,874,134 buiten gewoon, of iu totaal van f 3,207,867,80. Van het saldo der gewone middelen is tot een bedrag van f 527,062,67 beschikt ten behoeve van den dienst 1913. Verwacht wordt, dat de genoodigden tot de openingsplechtigheid van het Vredes paleis op 28 Augustus in ambtskostuum zul len verschijnen, voor zoover zij dat bezitten. De volgende week wordt een aanvang gemaakt met de overbrenging der bureaux van het Kabinet der Koningin van het Bin nenhof naar de nieuwe localiteiten in het huis aan den Korten Vijverberg te '-sGra- venhage. Voor de verkiezing van een lid van den Raad in district I te Delft waren uit gebracht 1161 geldige stemmendaarvan verkregen de heeren J. Brinkman (A.-R.) 584, P. J. Krijgsman (S.-D. A.-P.) 290, dr. R. Spanjaard (lib.) 287 stemmen, zoodat ge kozen is de heer J. Brinkman. De partijver houding in den Raad is thans definitief 12 rechts en 11 links, waaronder 4 soc.-dem. Ds. S. G. Binrv3rts, sedert 27 October 1872 werkzaam als Doopsgezind predikant te Sappemeer, herdenkt 11 October a.s. den dag, waarop hij 50 jaar geleden te Barsin- gerhorn (N.-H.) zijn loopbaan als predikant begon. In den dienst van de Engelsche Kerk te Middelburg deelde ds. Oberman mede, dat door de Zondagsscholen van de Engel sche congregatie in de Vereenigde Staten een gedenkplaat is aangeboden ter herin nering aan de stichters van de moderne congregatie en van de gastvrijheid, die de uit Engeland verdreven protestanten in Middelburg ondervonden. De gedenkplaat zal in September ge plaatst worden. Het opschrift is omgeven door de wapens van Nederland en de Vereenigde Staten, van de Iersche Settlers in Amerika, van Zeeland, Middelburg en de Vereenigde Provinciën. Nu de Kon. West-Ind. Maildienst een plan van speciaal banancnvervoer na-ar Ne derland heeft ontworpen en der Regeering •aangeboden, heeft zich een commissie ge vormd, om een onderzoek te doen naar de levensvatbaarheid der bananenoiütuur in Suriname. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal Zaterdag a.s. Blot plaats hebben. ALPHEN. De gemeenterekening over 1912 bedraagt in gewone ontvangsten f 47,322, buitengewone f 43,766; in gewone uitgaven f 44,748, buitengewone f 45,226. Batig saldo f 1114. BOSKOOP. De gemeente-rekening over 1912 bedraagt in ontvangsten f 378,392, uit- giaven f 366,736. Van hert batig saldo is reed6 over f 2000 beschikt, zoodat het totaal batig saldo f 8656 bedraagt. KATWIJK AAN DEN RIJN Hedenmor gen kwam een viertal dames per fiets de Groote Steeg uit, om naar Katwijk-aan-Zee te gaan. Juist op den hoek dier straat en den Wassenaar soh en weg kwam een rijtuig in tegenovergestelde richting. Blijkbaar niet te voren opgemerkt door de fietsters, raak te een dezer het stuur kwijt, toen zij het paard zoo onverwachts voor zich zag; zij kwam te vallen en onder het paard terecht, gilde hevig en werd bij den vleesahhouwer v. KI. ingedragen. Het bleek, dat zij geen verwondingen had bekomen en de schrik haar slechts een weinig van streek had ge bracht. Het rijwiel werd e enigszins bescha digd. KATWIJK-AAN-ZEE. Op het terrein achter de gasfabriek zouden B. en Ws. giste ren verkoopen 9000 vuursteenen en eenige partijen ijzer, afkomstig van oude ovens. Er werd echter zoo weinig geboden, dat het meeste door de gemeente is opgehouden. En kele nummers zijn maar verkocht. Gisteren kwamen 4 partijen haring aan de markt. De prijzen waren voor volle haraig f 18.75 tot f 17.70; maatjesharing f 14,05 tot f 13.40; makreel f 11.10 tot f9.45 en steur- haring f 15,90. NOORDWIJKERHOUT. Dinsdagmorgen had aan het Stations-koffiehuis bij Piet- Gijzenbrug, ten overstaan van notaris Bin nendijk, van Noordwijk, een belangrijke veiling plaats van te veld staanden haver. De bestede prijfzen waren middelmatig. Et was veel publiek. Op dringend verzoek heeft de heer A. van Dijk, die verleden jaar bedankte, thans wederom het voorzitterschap aan vaard der Wilhelmina-Vereeniging. Maandag a.s. vertrekt van hier een processie naar Kevelaar per trein van 7.14 van Piot-Gijzenbrug. RIJXSBURG. Gistermiddag ging het paard van den heer Van D. alhier, bij de Kanaalbrug er in vliegende vaart van door, gebruik makende van het even zon der toezicht zijn. Onbeheerd dus holde het met de ledige brik achter zich over de Zandlaan, langs het dorp, over den Mo lendijk den weg naar Haarlem op. Eerst bij Postbrug werd het hollende dier ge grepen. Wonder boven wonder heeft het op dien woesten rit geen ongelukken ver oorzaakt, noch iets beschadigd. TER-AAR.. Donderdag a.s. zal de com missie bijeenkomen ten Gemeentehuize voor de bespreking der onafhankelijkheids- feesten. WADDINXVEEN. Mej. I. C. Edauw, van Gouda, is aangesteld tot tijdelijk on derwijzeres aan de openb. school (Dorp). WARMOND. De verlofganger der lichting 1907 dezer gemeente W. C. J. Piet, is voor den verderen dienst voor de Militie afge keurd, Gemeenteraad van Noordwijk. Voorzitter; jhr. Van Panhuys, burge meester. Afwezig niemand. Eén vacature. Nadat de notulen waren vastgesteld, zoo als zij ter inzage hebben gelegen, deed de Voorzitter mededeeling van de ingekomen stukken, alle officieele bescheiden van Ged. Staten. De Voorzitter benoemde in de commis sie, die de geloofsbrieven van de nieuwge- kozen Raadsleden moest nazien, de heeren dr. A. Kervel, W. van Beelen en Th. J. van Went. Nadat de vergadering eenigen tijd was geschorst, verklaarde de commissie bij mon de van dr. Kervel de geloofsbrieven in orde te hebben bevonden, en adviseerde zij tot toelating der nieuwgekozen en herkozen Raadsleden, met welk advies de Raad zich zonder hoofdelijke stemming vereenigde. Aangeboden werd de' rekening over 1912, en gesteld in handen der commissie, die deze moet nazien. De gewone ontvangsten bedroegen f 82,189.994, de buitengewone f 14,707.53^, totaal dus: f96,897.53. De gewone uitgaven bedroegen f 80,596.73, de buitengewone f16,002.894, totaal dus f96,599.624. Batig saldo f 297.90^. Eenige af- en overschrijvingen werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Daarna was (voor de derde maal) aan de ordewijziging der verordening op de hef fing van rioolrechten. De laatstelijk vast gestelde verordening ondervond bezwaren van den Minister van Binnenlandsche Za ken. Overeenkomstig de wenschen van den Minister stelden B. en Ws. nu voor f0.50 te heffen van perceelen met een huurwaar de beneden f 100; fl.50 van perceelen met een huurwaarde van f100 tot f300; en f3 van perceelen met een huurwaarde van f 300 en hooger. Bovendien wordt geheven van elk in het aan de rioleering aangeslo ten gebouw aanwezige badkamer f 1pri vaat met waterdoorspoeling (closet) fl en voor elk aan do rioleering aangesloten in richting, als bedoeld in art. 2, sub X en XVI der Hinderwet f3. Na eenige dicussie werd dit voorstel zon der hoofdei, stemming aangenomen. Aan de orde was toen de ontwerp-over- eenkomst tot ontbinding van het contract tusschen Noordwijkerhout, Noordwijk, Was senaar en Katwijk tot onderhoud van den grindweg Piet-Gijzenbrug—Wassenaar. De vorige maal had de Raad besloten, wel tot de ontbinding van het contract te willen medewerken, mits de door Noordwijkerhout te storten f5000 niet geheel aan Katwijk, doch voor de helft aan Noordwijk ten goede zou komen. Ingekomen waren brieven van Wassenaar en Katwijk, dat zij op het door Noordwijk gedane voorstel konden ingaan. Dr. Kervel zegt, nog steeds van meening te zijn, dat aan Noordwijk een billijke ver goeding toekomt. Do Voorzitte» en wethouder Alkemade verklaren, dat Noordwijk door de ontbin ding van het contract niet in slechtere con ditie zal komen do gemeente-bouwkundige hoeft becijferd, dat het onderhoud van het onder Noordwijk ressorteerende wegsge- deelte voortaan niet meer zal kosten dan voorheen. Het voorstel van B. cn Ws., om de voor waarde (de helft van f5000) in te trekken, en te besluiten tot het goedkeuren van de concept-overeenkomst zonder meer, werd daarna aangenomen met 11 tegen 1 stem. Dr. Kervel stemde tegen. Daarna was aan de orde het adres van de beide Oranje-Vereenigingen, verzoeken de subsidie voor het op 28 Augustus te hou den Onafhankelijkheidsfeest, dat een plaat selijk karakter zal dragen, daar zullen wor den voorgesteld, die feiten, welke zich in 1813 in Noordwijk hebben voorgedaan. Uit de door adressanten bijgevolgde begrooting bleek, dat de commissie het tekort op f300 raamt. B. en Ws. stelden voor, f 100 te ver- leenen. De heer Van Beelen, gesteund door den heer M. Verloop, stelde voor f 300, waar op dr. Kervel voorstelde f200. Het voor stel, om f 300 te geven, vond alleen genade in de oogen van de heeren W. van Beelen, M. Verloop en J. P. Barnhoorn. Het voor stel van dr. Kervel, om f 200 subsidie toe te staan, werd aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren C. Al kemade Sr., C. Passchier, C. J. L. v. d. Meer, J. de Groot en W. N. Alkemade. Nadat men een kwartiertje in geheime zitting had vergaderd, werd besloten, aan L. J. Beuk, te Noordwijk-aan-Zee, een stuk je grond, groot 55 c.A., te verkoopen voor f 165. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Sept. aan B. A. 'de Monohy, te Hengelo, op verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Beroep voor de personeel© belasting aldaar, met dankbetuiging, en is met in gang van laatstgemelden datum als zoo danig benoemd mr. M. K. J. J. ter Kuile, griffier bij de arrondissements-reohtbank te Almelo is aan D. O. Verhaar, te Deventer, op verzoek, met ingang van 1 October, eer- vo- ontslag verleend als landmeter van het kadaster, met dankbetuiging; zijn benoemd tot ontvanger der registra tie en domeinen te Tolen G. H. Kaaskoo- per; te Raalte W. H. K. van Dam; te Texel J. H. Leopold; te Boxmeer G. R. (Herwig, allen thans surnumerair der re gistratie en domeinen is benoemd met ingang van 1 Sept.. bij den grooten staf tot Hr. Ms. ordonnans- officier de 1ste luit. jhr. C. L. H. Quar- les van Ufford. van het 2de regt. veld- art. is met ingang van 15 Aug. aan kapitein W. Hanegraaff, van het wapen der genie, op zijn aanvrage, met de verplichting om ter beschikking te blijven, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den mi litairen dienst verleend en is hij benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, tot reserve-kapitein bij het wapen der ge nie, en wel bij het regiment genietroepen; is met ingang van 15 Aug. aan kapitein G. v. Swighem, van het 9de regt. inf., óp zijn aanvrage, met de verplichting om ter beschikking te blijven, onder toeken ning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend en is hij be noemd bij het reserve-personeel der land macht, 'tot res. kap. bij de inf. der land weer, met bestemming voor de betrekking van compagnies-commandant in het 3de landwe'eTdi strict is de medaille van het „Róode Kruis" verleend aan dien officier van gezondheid lste ld. bij den geneeskundigen dienst der feeemaoht L. T. Bliller; is dé ree.-off. v. gez. 2de k!. J. Rent meester, onder toekenning van eervol ont slag als zoodanig uit den militairen dienst, benoemd tot off. v. gez. 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht; is de lste luit.-kwartiermeester M. A. Pont, van het 4de Teg. inf., terzake van tijdelijke ongesteldheid, op non-activiteit gesteld is benoemd tot lid van het college van regenten over de Rijkswerkinrichtingen Veenhuizen, mr. J. C. Roosenburg, be noemd off. v. justitie bij de rechtbank te Assen is aan mr. M. van Heioma Mzn., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van lid' van het college van regen ten over het huis van bewaring te Heeren veen, onder dankbetuiging, en is i gemold college benoemd tot I'M, jhr. mr. J. v. Beyma, burgemeester van iEngwierden is aan jrh.S. W. H. A. Beyma thoe King- ma, op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van lid van hot ooilege van regenten over het huis van bewaring te Heerenveen, onder dankbetuiging en is be noemd tot lid van gemeld college L. Oppe- d'ijk, notaris, wonende te Heerenveen is met ingang van 1 October benoemd tot referendaris bij het Dep. van Koloniën, de gep. luit.-kol.-intendant-titulair van het N.-I. leger, B. C. Schuylenburg. thans be last met de waarneming dier betrekking; is de Oosfcindische ambtenaar met verlof J. A. H. Smeoks, laatstelijk onderwijzer 3de kl. bij het openbaar Europeesch lager onderwijs in Ned.-Indië, op verzoek, wegens physieke ongesteldheid, gerekend o. m. 1 Aug. j.l. eervol uit 's lands dienst ontslagen onder toekenning van pensioen; is D. A. Arends, arts te Oude Tonge, met ingang van Aug. benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht; is de bij de koloniale reserve gedetacheer de kapitein der inf. van het leger iu Ned.- Indflö H. L. H. baron vau Isselmuden, ter zake van lichaamsgebreken niet ontstaan in en door den dienst- eervol uit den militairen dienst ontslagen, onder toekenning van pen- sione is lo. aan den kapitein ter zee P. H. van Voortihuijsen, op verzoek wegens la-ngduri- gen dienst met 16 Aug. eervol ontslag uit den zeedienst verleend onder toekenning van pensioen 2o. aan den kapitein ter zee G. R.- van Nauta Lemkp. en den luitenant ter zee 2de kl. A. E. van Dishoeck wegens on geschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst ten gevolge van lichaamsgebreken resp. met 16 Augustus en 1 September eervol ontslag uit den zee dienst veirleend onder toekenning van pen sioen; zijn met ingang van 28 Augustus bevor derd: tot luitenant ter zee 2de kl. de adelbor sten lste kl. J. C. A. Soholte. L. A. van Bo ven, J Hannik. J. F. WesseJiaig, J. G. va.n den Berg; J. W. A. A. Heijdt, J. J. A. van Staveren, H. J. Bueninck. J. J. van dei- Have. J. Schouten, R. Verdonck. P. van Waasdijk, W. Prins, C. A. Lens, H. Nieu- wenhuys, W. A. de Jong, C. H. Brouwer, P. Koenraad, A. E. G Post Uiterweer. A. L. E. Ramhonnet en W. O. Beek: t.t offi cier van administratie 2de klasse de adj.- administrateuTs D. Pothoven, J. Vons, G. J. Jöbsis en H. J. Eenhoorn. Velbouw en h ij b o u w in en aan het Koninklijk zomer verblijf Het L o o. Een wetsontwerp is ingediend tot verhoo ging van het lste hoofdstuk (Huis der Ko ningin) der StaatsbegTOoting voor 1912 met f 31,110.2572. Ter toelichting wordt door den Minister van Financiën o. a. het volgende opge merkt De omstandigheid, dat de werkzaamhe den bij de verbouwing van Het Loo in den loop van 1912 sneller zijn gevorderd dan bij de verdeeling over de vier werkjaren 19111914 kon worden voorzien, heeft ten gevolge gehad, dat binnen dat jaar twee opleveringstermijnen van den bouw, samen f29,924 beloopende, méér opvorderbaar zijn geworden, dan waarop bij de vaststelling van het voor 1912 uitgetrokken bedrag was te rekenen, terwijl mede eenige verhoo ging boven het voor 1912 bepaalde bedrag is veroorzaakt door deskundige voorlich ting inzake de rookkanalen,' oplevering van de volledige koelkelderinrichting en reis- en verblijfkosten. De strekking van de ingediende wetsvoor- dracht is om de meerdere uitgaven te regu- lariseeren. De overschrijding van de aanvankelijke raming zal f 55,000 è- f 60,000 bedragen, wel ke som over de jaren 1913 en 1914 zal moe ten worden betaald. Verzameling Steengracht. In verband met den belangrijken schilde rijen-aankoop op de veiling van de verza meling-Steengracht door de vereeniging Rembrandt" vraagt de Regeering een aan vullingskrediet van f400,000 op de begroo ting voor binnenlandsche zaken. Deze Vereeniging had namelijk met den Minister de volgende overeenkomst ge maakt onder voorbehoud van goedkeuring door de Staten-Generaal van de schilde rijen, die geacht werden, van groot belang voor onze musea te zijn, zouden cr aange kocht worden tot een bedrag, waarvan de Staat drie vierden zou betalen tot een maxi mum van f375,000, de vereeniging Rem brandt" en andere particulieren het overige. Daar de Vereeniging genoopt was f.50,000 verder te gaan dan zij zich als grens had gesteld, vraagt zij alsnog de helft daarvan ook van den Staat, in het geheel dus f 400,000. Gekocht werden: Jan Steen's ,,Vrc.olijk gezelschap", Ostade's Zwijnenhoeder', Berckheyde's Gracht te Delft", Hobbe- ma's ,,Twee watermolens" en Gerard ter Borch's „Moederbjkc Zorgen", een Adriaon Brouwer cn een Metsu, die ook worden be geerd, gingen al te duur. Mevrouw Rose-Molewater, te 's-Graveu- hage, heeft op de veiling nog een kostbaar schilderij van Jacob Backer (jongensportret) aangekocht om het aan den Staat der Ne derlanden ten geschenke aan te bicden. De Regeering neemt de gelegenheid to baat om aan de vereeniging Rembrandt", aan mevr. Rose en de andere particulieren, die hebben bijgedragen voor den aankoop door Rembrandt", hulde te brengen. De liabins^scrisisc Ons kwam ter oore en ouder alle voor behoud maken wij er hier melding van dat het lid van deu Raad van State O. J. Hasselman zou zijn. aangezocht do porte feuille van Koloniën te aanvaarden. Aan de ,,Ned." werd medegedeeld, dat voor een portefeuille (waarschijnlijk Justi tie) in aanmerking zou komen mr. W. M. (H. Boers, rechter te Utrecht en lid van den gemeenteraad aldaar. De heer Boers is schrijver van het bekende werk ,,Do organisatie van den Xederlandschen Staat". Feit is, dat hij Maandag in Den Haag vertoefde. iVBiniater Kolkman. Naar hot „Centrum" verneemt is van meer dan een zijde zelfs deu demissio- nairen minister van Financiën, den heer mr. M. J. C. M. Kolkman de gelegenheid geboden weder een zetel in de Tweede Kamer te bezetten. Besmetverklaring. De Minister van Binnenlandsche Zaken, overwegende, dat, volgens ingekomen ambtsbericht, de Aziatische oholera te Smyrna voorkomt, heeft: lo. Smyrna besmet verklaard wegens Aziatische oholera; 2o. het aantal dagen, bedoeld in het lste lid van art. 8 van de Wet van 28 Maart 1877 („Staatsblad" No. 35), bepaald op vijf. Opheffing; besmetverklaring. De Minister van Binnenlandsohe Zaken heeft zijn beschikking van 20 November 1912 („Staatscourant" van 21 November d. a .v.), waarbij alle havens van Euro peesch-Turkije zijn besmet verklaard we gens Aziatische oholera, ingetrokken, voor zooveel betreft de haven van Konstantino- pel. Gedenk tee ken mr. T. Hl. C. Asser. Het Dagelijksch Bestuur der Ned. Ver eeniging voor Internationaal Recht, Neder- landsche Groep van the International Land Association, waarvan de overledene respec tievelijk eere-voorzitter en Ncderl. vice- president was, voornemens tot uitvoering van dergelijk ten vorigen jare reeds opge vat, doch toen door de bescheidenheid van dat nu overledene opgcsch'ort plan, heeft zich, onder voorbehoud van de goedkeuring van haar goheele bestuur, in verbinding ge steld met den Algemeenen Ncderl. Bond „Vrede door Recht" en de R.-K. Vereeni ging tot bevordering van den Wereldvrede, welke vereenigingen dergelijke voornemens opvatten, ten einde door een op te richten comité de stichting van een gedenkteeken te bevorderen in of bij het Vredespaleis, ter nagedachtenis van wijlen Z. Exc. mr. T. M. C. Asser. Verschenen is de reisgids „Op Reis per Staatsspoor." Het boekje staat vol plaatjes en plaatsbeschrijvingen. Vergeten is dat oolc Leiden aan de Staatsspoor ligtvergeefs zoekt men naar eenige regelen over onze veste. De Nederlandsehe Kiosken-Maat schappij geeft het werkje, dat gratis ver krijgbaar is, uit. Het geneeskundig congres te Londen is gesloten het volgende zal in 1917 te Miin- chen bijeenkomen.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1