Vrijdag 8 Augustus. A*. 1913. t§eze £oürant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. De wettige erfgenaam. N<>. 16399 PBI.JS DHR ADVERTENTIES: Van 1o regels /"L05. Iedere regel meer 0.17 J. Grootere letters naaf plaatsruimte. Kleine erivertentiën van 30 woorden 40 Oentscontant; elk tiental woorden meer 10 Oents.Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents per 3 maanden 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post 1.65. KRANK WET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door C. VAN HAASTLREN, wonende te Leiden een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcohol vrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in den winkel van het perceel Vol- moiengracht no. 21. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth looo-Bu rgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 8 Aug. 1913. Leiden, 8 Augustus. Thans is de gemeente-rekening versche nen. De cijfers hiervan hebben we reeds vóór eenige dagen meegedeeld. Üit het door B. cn Ws. in hun toelichting gegeven overzicht blijkt, dat thans voor de uitvoering van buitengewone werken, waar toe in 1912 en 1913 werd besloten, een be drag van f 1,385,878.69 moet worden ge leend. Bij beschikking van den Minister van B-innenlandsohe Zaken is bepaald: dat de volgende twee afdeelingen der Technische Hoogesohool te Delft voor het afnemen van de examens na de zomervaoantie van 1913 zullen worden aangevuld met o.a. de na te noemen deskundigen buiten die hoo geschool, te weten: a. de afdeeling der Algemeene Wetenschappenmet dr. J. C. Kluyver, dr. J. P. Kuenen en dr. P. Zee man G-zn., allen hoogleeraar aan de Rijiksainiversiteit te Leidenb. de afdeeling der Werktuigbouwkunde, Scheepsbouwknn- de en Electroteohniek, met dr. P. Zeeman Gzn., voornoemd. In Den Haag slaagden voor het exa men boekhouden M. O. (K XII) de heer J. H. P. de l'Ecluse, van Leiden, voor het examen handteekencn L. O. de heer A. W. Christiaansevoor het examen Fransch L. O. de heeren J. de Best en J. Schop, al len van Leiden te 's-Hertogenbosch voor de hoofdakte de heer N. de Bruin, van Bijswijk, te Utrecht de heer W. P. Frede- rikse, van Reeuwijk, en te Arnhem de heer C. H. A. Collee, van Sassenheim. De Alg. Synode der Ned.-Herv. Kerk heeft verstrekt uit het fonds ter voorzie ning in de geestelijke behoeften een toela ge aan Nieuw-Vennep van f500 voor de buurtschap Abbenes; uit het fonds tot ver betering der schraalste predikantstrakte menten toelagen van f200 aan Voorhout, f200 aan Kage, f80 aan Zevenhuizen; uit de generale kas aan Leiden voor den gods dienstonderwijzer, werkzaam in de gemeng de gezinnen, f 150 Voorhout voor herstel van het kerkgebouw f2500. Het bestuur der vereeniging „Die Haglie" heeft verzocht ter gelegenheid van de viering van het eeuwfeest onzer onaf hankelijkheid, in den voorgevel van het thans als commissariaat van politie in ge bruik zijnde gemeentegebouw Nieuwe Ha ven No. 6, in Den Haag een zandsteenen plaat te mogen aanbrengen ter herinne ring aan de omstandigheid, dat dit pand in 1813 werd bewoond door Graaf Van der Duyn van Maasdam. B. en Ws. die met de commissie voor de plaatselijke werken en eigendommen van oordeel zijn, dat tegen inwilliging van het verzoek geen bezwaar bestaat, stellen den Raad voor het bestuur van „Die Haghe" de vergunning te verleenen. De commissie voor den historischen op tocht in Den Haag heeft er wegens de hooge kosten van afgezien het allegorische gedeelte van dien optocht te verwezenlij ken. Dit onderdeel zou bestaan uit een „vredeswagen". B. en Ws. van Haarlem hebben, den Raad -ter vaststelling aangeboden de reke ning der gemeente, dienst 1912, bedragend in ontvangsten f 6,372,236,051, in uitgaven 15,564,SOS,93, derhalve sluitend met een voordeelig saldo van f 807,129,OS. Do gewo ne dienst sluit met een batig slot van f 757,750,744, de buitengewone dienst met f 49,679,23-L Eerlang zal den Raad een voorstel be reiken om op den gewonen dienst voor 1913 over te brengen een bedrag van f 6000 voor aflossing van 6 schuldbrieven, in 1912 aflosbaar gesteld. Gisteren werden te Zandvoort de on afhankelijkheidsfeesten herdacht door een aubade op den uitzichttoren, door de plaat selijke muziekkorpsen, daarna vlaggenop- tocht van schoolkinderen met muziek en des namiddags de landing van Z. K. H. den Erfprins Willem Frederik van Oranje met zijn gezanten, Fagel en De Perponcher, on der het luiden der klokken. Dr. J. D. de Lind van Wijngaarden, pred. bij de Ned.-Horv. Gom. te Putten, en beroepen naar Rotterdam (Feyenoord), hoopt Zondag 31 Augustus van zijn tegen woordige gemeente afscheid te nemen en den daarop volgenden Zondag te Feyen oord zijn intrede te doen. Van een onbekende heeft dc Vereeni ging tot stichting van christelijk© inrichtin gen voor verpleging van zwakzinnigen uit Arnhem ceu gift van f 5000 ontvangen. Deze Vereeniging laat thans te Rekken, bij Edbergen, op een heideterrein, groot plm. 90 H.A., twee paviljoens bouwen. Aan de som van f 100,000, die zij bij den aanvang harer werkzaamheden genoemd heeft als benoodigd te zijn voor den eersten opzet, ontbreekt thans nog f30,000. Het bestuur hoopt vóór 1 November a.s. het ontbrekende bijeen te krijgen. Penning- meesteresse is mej. M. C. van Eeghen, te Oosterbeek, Pietersberg. Gisteren was het te Zeist de derde en laatste feestdag. Reeds in de vroegte werd aangevangen met een muzikale wandeling door de gemeente. Van kwart voor 9 tot 10 uren gaf het Zeister mannenkoor een uitvoering op het feestterreinhet pro gramma vermeldde hoofdzakelijk vader- derlandsche liederen. Daarna klepper- marsch, uitgevoerd door 130 jongens. Deze zoowel als de daarop volgende kinderauba de, slaagde uitstekend. Om twee uren be gon de historische allegorische optocht haar wandeling door de gemeente van „Bosch- lust." De stoet was een halve kilometer lang, bestond uit 450 personen, 150 paarden, 2 zegewagens en 3 muziekcorpsen. Nooit zijn te Zeist zooveel menschen bij een geweest als op dezen middag. Gistermiddag bracht Z. Em. Kardi naal Van Rossum een stil bezoek aan Gul pen. Een luisterrijke inhaling van den Kardi naal was ontworpen, de wegsversiering was in gereedheid gebracht, maar zij bleven ten slotte achtewege \yegons het overlijden van Z. D. H. .den Bisschop. Het stoffelijk overschot van Mgr. Drehmanns, Bisschop van Roermond, dat op een praalbed was neergelegd in de groo- te receptiezaal van het bisschoppelijk pa leis, in een chapelle ardente herschapen, werd door een groote menigte geloovigen bezocht. In het gelaat van den doode was weinig verandering te bespeuren. Het toonde vre dige kalmte Het lijk was in kazuifel ge kleed en had een kruisje en den rozen krans in de samengevouwen handen. Het. hoofd droeg den mijter. In de rouwkamer waren verschillende insignalia der bisschoppelijke en priester lijke waardigheid neergelegd. H. M. de Koningin-Moeder is voorne mens zich tegen het eind van deze maand met Haar hofhouding voor een tiental da gen van Soestdijk naar 's-Gravenhage te begeven, met het oog op de opening van het Vredespaleis. De feestcommissie, onder voorzitter schap van mr. A. Moons, heeft te Beverwijk tegen 2 en 3 September nationale feesten voorbereid, bestaande in kinderspelen, volksspelen en een gekostumeerden optocht, voorstellende de vrijheid, gesymboliseerd door de helden uit het Oranjehuis en an dere groote vaderlanders. Deze optocht zal bijzonder aantrekkelijk zijn en zal worden georganiseerd door de heeren mr. A. Moens, ds. M. van Kleeff en H. Breuke laar. Vanwege het gemeentebestuur zal 3 Sep tember een fraai vuurwerk worden ontsto ken. De heer A. B., directeur-scheikundige van het Geld. Overijselsche Botercontrole- station te Deventer, is in zijn betrekking geschorst. (,,N. R. Ct.") BODEGRAVEN. De Raad zal vergade ren Zaterdag 9 Aug., des morgens te half- twaalf. HAARLEMMERMEER. Door den rijks veldwachter Turk, van Nieuw-Vennep, werd Donderdagavond aan den Hillegommerdijk een ongeveer 60-jarige zwerfster aangetrof fen, die in zulk een staat van dronken schap verkeerde, dat zij op een wagen geladen moest worden en naar Nieuw-Veu- nep getransporteerd, waar zij in het ar- ïestantcnlokaal werd opgesloten. Een en ander had plaats onder toeloop van een groot getal nieuwsgierigen. HILLEGOM. De handel op de gisteren alhier gehouden bloembollenbeurs was graag. Het aantal bezoekers bedroeg 278; ee>* getal, dat vermoedelijk zoo hoog was, omdat op den zelfden dag de tentoonstel ling van gladiolussen geopend werd. KATWIJK. De stemming ter vervulling van één plaats in den gemeenteraad zal plaats hebben op Dinsdag 19 Augustus e.k. KATWIJK-AAN-ZEE. De Anti-Revolu- tionnaire Kiesvereeniging alhier heeft den candidaat der Chr.-Hist. Kiesvereeniging, den heer P. Meerburg, voor lid van den Gemeenteraad, overgenomen. Gisteren kwamen hier drie partijen haring in afslag. De prijzen per kantje wa ren Volle haring f 18.65—f 17.55 maatjes haring f14f 13.35; steurharing f 14.25— f 14makreel f 10.10—f 8.95. LEIDERDORP. Qistermiddag bracht Z.Exc. de Commissaris der Koningin, ver gezeld van mr. Bruins, een bezoek aan de gemeente en werden o. a. gezien de beide kerkgebouwen en de begraafplaats. OEGSTGEEST. Gisteravond brachten een groot aantal deelnemers van den cur sus in bijenteelt, op ,,'t Posthof", onder leiding van de heeren Hootsen, le-eraar .Van den cursus, ,en Spaargaren, leider van de tentooonstelling op bijengebied een bezoek aan den bijenstand van den heer A. A. de Groot, alhier. Deze was zoo welwillend hun een en ander te laten bezichtigen en uit te leggen. De stand is de moeite waard; hij bestaat uit niet minder dan een 40-tal kasten met observatiekast. Nader deelde hij mede, dat hij vroeger slechts bijen hield in korven, dooh dat hij thans geen enkelen korf zelf meer ge bruikt, wijl hem uit ervaring is gebleken, dat de kasten, ofschoon iets duurder van aanschaffing dan de korven, ten slotte veel mee-r voordeel geven. Als eigenaardigheid kunnen wij nog me- dedeelen, dat alle kasten, die door hem worden gebruikt, zoowel als de obsorva- tiakast, door hemzelf ziin vervaardigd. Na r.og enkele zaken te hebben laten zien, als bijv. door hom vervaardigde kunstraat, honing, enz., vertrok het gezelschap naar Leiden, om aldaar een gezelligen avond door te brengen onder het genot van de tonen der muziek, aangebeden door den heer Klobz, gérant van ,,'t Posthof". OUDEWETERING. Men heeft hier ook besloten Neerlancls Onafhankelijkheid fees telijk te herdenken. Alle gezindten zullen daartoe medewerken. Het uitvoerend comi té bestaat uit de heeren ds. N. Blokker, G. J. Tros, J. Vesseur, P. Roeloffs en J. F. de Ren, terwijl dr. Melchior tot eerelid benoemd werd. ZOETERMEER. De gemeente-rekening wijst een totaal aan ontvangsten aan van f 13,775,07; aan uitgaven van f 12,997.03V en een batig slot van f 778,034. ZOETERMEER—ZEGWAARD. Het on- afhaukelijkheidsfeest zal hier op Woensdag 13 dezer gevierd worden. Oo het program ma staat o.a.. een historische optocht van 125 personen, weergevende het tijdperk der Fransehe overheersohing; verder een allegorische optocht, een vliegerwedstrijd en een gewestelijk tum-propaganda-uitvoe ring. Het feest zal door een vuurwerk be sloten worden. („N. B. Ct."). Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Augustus 1913 aan den reserve-eerste-luite- nant J. M. Mertens van het 11de reg. inf. op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend is voor den tijd van ten hoogste drie jaar gedetacheerd bij do landmacht in West-In- dic de kapitein der infanterie van het leger in Ncd.-Indië H. Th. Spook, thans met ver lof hier te lande. Gladiolus-tentoonstelling te Hillegom. De tentoonstelling van gladiolusbloemen, welke door de Gladiolus-vereenigïug op Donderdag 7, Vrijdag 8 en Zaterdag 9 Augustus in de zaal van het café-restau rant „De Beurs'' te Hillegom wordt ge houden, is gisteren geopend. De Voorzitter der vereeniging, de heer H. G. Hopman, te Hillegom, heette de aanwezigen welkom en bracht dank aan hen, die behulpzaam aan de organisatie waren geweest, te weten de jury-leden, dc heer C. Ludwig voor de inrichting en de heer J. Feun, voor het belangloos afstaan der zaal. Daarna nam de heer II. Veldhu3'zen van Zanten Jzn., wethouder van Hillegom en voorzitter der afd. Hillegom der Algemee ne. Vereeniging voor Bloembollencultuur 't woord, om, zooals hom door het best. was verzocht, de tentoonstelling te openen. Hij liet uitkomen, dat Holland steeds op tuin- bouw-gebied een prachtfiguur heeft gesla gen in vergelijking met wat het buitenland presteerde, ook op het gebied der Gladioli. Holland staat weer, blijkens de onderschei dingen op d.e laatste keuringen in Londen, op de plaats, waar het behoort, n.l. num mer één. Spr. schetste verder de ontwikkeling van de gladiolus-cultuur, en noemde voorgan gers en beroemde kweekers, o.a. de ver dienstelijke kweekers Wigman, Zutfen, en C. P. Alkemade, te Noordwijk. Verder ging spr. de herkomst van don naam Gla diolus na, afgeleid van het Latijnsohe woord gladius of zwaard, den zwaard vorm der bladeren van de gladiolus. Hiermede verklaarde de heer Van Zanten d^> eerste Hollandsche Gladiolus-tentoonstelling ge opend. De talrijke aanwezigen, dames zoowel als hoeren, verspreidden zich daarna in de prachtige, intieme tentoonstellingszaal, die aan alle zijden geflankeerd is met schitte rend mooie bloemen, afgewisseld met enke le groene planten en bloemstukken, samen gesteld uitsluitend van gladiolusbloemen. In het midden was van den vloer af, één groot bloem en-complex opgesteld. De eer ste indruk van deze tentoonstelling is over weldigend overal bloemen bijna, waar men ziet, maar zoo gerangschikt, dat het ge heel één? groote versicrincr gelijkt. Met smaak en succes is de inriohting daarge- steld. Voor vakmannen is hrt ren uitstekende gelegenheid om vergelijkingen te maken, voor leehen om de®e bloemen lief te krij gen r-n aldoor te bewonderen. Wie ook maar iets veer K'cnrm gevoelt, T-or-»"iruo niet. d0"7-" tentoonstelJin/* te gaan bezichtigen. Z«i bl'ïft, m^uAnrl tot Zaterdag a.s. en is voor elde^e wonen den g^ makke- liiV ner tram te be^-»ikpn Dc jure be.st,!">^rTn "Roer. ^p-"^rwi'V. "h. TTnncr tHaar lem. J. F PiV fp TT-1rl PTVt ,Ton to Heemstede. .T. Bonkrt"lmv«y. fe Penu^bi-noV, O. Geitenbeek, te. Hilleo.nrn C, Driehui- 87) ,,En hoe werkt dat daiikbaarheidsge- voel wel op haar gezindheid tegenover u, denkt ui" vroeg de advocaat op zaohten, vertrouwd ijken toon. „Lieve Hemel, mijnheer Forbes, waar om doet u mij nu zulk een vraag 1" riep de ander. „Hebt u zelf niet evenveel gele genheid gehad als ik om zekerheid te ver krijgen omtrentomtrentdat, waar Uw vraag betrekking op beeft 1 U is een Veel fijner opmerker dan ik ooit zijn zal". „Ik vraag u excuus, mijnheer Castle. Ik deed u alleen die vraag, omdat ik weet, 'dat liet oog, hoe scherp het ook ziet, tooh altijd minder fijn waarneemt dan het gevoel". Casble keek oplettend naar den advo caat, alsof hij gaame wilde weten, welke gedachten hem <Me vraag had ingegeven en welke verklaring hij zou geven aan het feit, fdat hij die vraag deed. Maar Forbes was ter aan gewend oplettend te worden aange keken en hij sloeg de oogen niet neer. De uitdrukking van zijn gericht verried niets (Tan wat er in hem omging. Het volgende oogen blik had Rex Castle het gelaat van hem afgewend, óm naar do twee gestalten te zien, die om den hoek het huis zichtbaar werden: Hubert 'Lotha en Maggie Athol. Nu Was bet de beurt van Forbes, om °nlettend naar Castle te zien, en toen naar en eindelijk naar Lotha-. En in die enkele seconden kwam hij meer yan het drietal te weten dan hij door hen elk afzonderlijk een uur lang te bestudee- ren, ontdekt kon hebben. Zij waren alle drie heel vriendelijk je gens elkander en Lotha verbelde met enthusiasme en ze-lfs met welsprekendheid van den waterval, dien hij had bewonderd, dank zij dé vriendelijkheid van juffrouw Maggie, die hem het punt had gewezen, van waar men er het mooiste gezicht op had. XVIII. „Wie is die nieuwe vriend van je, die mijnheer Lothair, eigenlijk?" vroeg Mag gie's vriendin, Bertha Isfield, haar twee dagen later, toen zij na de lunch met el kaar alleen waren. Bertha Isfield, de be gaafde dochter van den heer Adriaan Is field, van Farncombe, in Sussex, was van de nieuwe gasten, die op Craig Athol ver wacht werden, de eerste, die aankwam. Tegen het eind der week zouden nog een half dozijn andere gasten binnen de muren van het kasteel verblijf houden. Bertha Is field was een meisje, aan wier aardig ge zichtje haar reputatie van knapheid zoo veel afbreuk had gedaan, dat zij nu, op haar zeven-en-twdntigste jaar, nog onge huwd was. In de kringen, waarin Bertha Isfield zich bewoog, pleitte knapheid be slist tegen een meisje, behalve wanneer zij er op het jachtterrein en in het omgaan met paarden blijk van gaf. Zij was op de deftige kostschool te Eastbourne, waar ook de laatste hand aan Mag's opvoeding ge legd was, altijd het meisje geweest, dat, wat haar knapheid betrof, den anderen tot voorbeeld werd gesteld. Daar, op die kost school, was de vriendschap ontstaan, en na de scheiding, want Bertha was er twee jaren eer vandaan gegaan dan Mag was zij niet verflauwd. En sinds kwam izij iederen herfst geregeld eenige weken op Craig Athol logeeren. ,,Hij heet Lotha, niet Lothair. Dat is net een naam voor een held uit een ro man", zei Mag. „En wie is hijIk heb dien naam nooit gehoord. Ik dacht housoh, dat je hem mijnheer Lothair noemde. Hij heeft zoo iets over zich van een boekenheld, uit den tijd, toen helden hog bestondenin boe ken". „Hij is beter dan een held uit een boek: hij is een echte held", antwoordde Mag. „Zoo? Heeft hij een vliegtoestel uitge vonden of èen reis gemaakt naar de Zuid pool?" vroeg Bertha. „Ik heb je in mijn brieven geen Tel aas gedaan van het avontuur, dat ik heb be leefd, omdat we het allen met elkaar eens waren, dat we er geen ruchtbaarheid aan moesten geven". „Een avontuur? Je wilt je toch niet vertellen, dat je eer» avontuur hebt beleefd, Mag?" „Goed, dan zal ik het je niet vertellen, als ie dat liever hebt". „Ik bedoel: je moet het mij wel vertel len, maar vertel het in 's Hemelsnaam aan niemand anders. Een avontuur te hebben beleefd! Dat wordt tegenwoordig heel vul gair gevonden, weet je dat wel?" „Dat weet ik heel goed. Daarom heb ik eT je niet over geschreven". „O, je hadt met mij een uitzondering kunnen maken. Je weet, dat ik er aan nie mand ter wereld iets van zou vertellen. En wat is er clan gebeurd en wat voor rol heeft die mijnheer Lotha er in gespeeld Ben je op een gevaarlijk gedeelte van de kust in het water gevallen, terwijl cle vloed opkwam, en cle branding op haar hevigst was, en is hij je toen nagesprongen cn na- gezwommen om jt> te reddeneen scène, die prachtig zou voldoen in een bioscope? „Neen, dat is te banaal. Mijn avontuur was veel romantischer. Het hoorde uitslui tend thuis in de achttiende eeuw. Er was niets moderns in, behalve een revolver". „Nu verzin je maar wat, geloof ik". „Heusch niet. Lieve Bertha, het klinkt nu alles heel onwaarschijnlijk en melodra matisch; maar ik verzeker je, dat het met dat al toch maar al te waar is". Toen deed zij haar vriendin een uitvoe rig verhaal van het gebeurde en Bertha luisterde, eerst lachend, maar toen ernsti ger, en nu en dan, met een korten uitroep, aan haar medelijden, en haar verbazing, soms ook wel haar ongeloof uitiug ge vend". „Nu zul je ook wel begrijpen waarom we liever niet hadden, dat het in de cou ranten kwam", zei Mag. „Wat zoudeu ze er een ophef van gemaakt hebbenMijn heer Lotha was de eerste, die dat inzag. Daarom lieten we die mannen zoo onge straft heengaan. Hij had een revolver bij zich en hij had het drietal dus in zijn macht. Maar hij was zoo tactvol om niets te dóen, dat ruchtbaarheid aan de zaak kon geven". „Wat een zelfverloochening! En worden die ellendelingen nu heelemaal niet ver volgd - „Hij vond het boter, dat niet te doen. En we waren het met hem eens; dat heb ik je al gezegd". „Maar je hebt toch zeker wel moeite gedaan iets van hen te weten te komen Je weet toch wie dat plan op touw heeft gezet en wat hij er mee oorhad 1 Wat konden die mensehen zelf winnen met het schaken Aan een arm, doodonschuldig meisje als Maggie Athol?" „Lotha heeft hen weten over te halen hem den hoofdschuldige aan te wijzen. Maar zij noemden den naam van iemand, die onmogelijk de hand in 't spel kon heb ben, al ha<l hij in 't begin den schijn tegen zich". „Mag ik den naam weten?" „Je hebt hem wel eens ontmoet Hij was op ons laatste bal. De barone del Greppo". „En ben je er heel zeker van, dat. bij de hand niet in 't spel had? Het heelo avontuur heeft een sterk Italiaansoh tintje. En 't was bekend, dat hij doodelijk van je was". „Hij heeft met het avontuur niets te maken. Dit is zeker. Hij was een paar da gen van te voren naar Zuid-Amerika ver trokken. Bovendien, hij is op-en-top een gentleman". ,,Hij is en blijft een Italiaan. En bet heele plan is juist iets om door eeD Tta.liaansch brein tc zijn ontworpen". (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1