Vrijdag 1 Augustus. A®. 1913. Qeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zonen feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. De wettige erfgenaam. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1o regels f 1.05. Iedere regel meer /"0.174. Ghrootere letters naaf plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per week 9 Cents per 3 maanden i l l i f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sija 1.30. Franco per post1.65. Directe Relastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter aJgemeene kennis, dat aan den Ontvan ger der Directe Belastingen aldaar is ter hand gesteld het kohier der Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten !STo. 3 van den dienst 19131914, executoir verklaard den 30sten Juli j.l. en herinnert den belang hebbenden aan hun verplichtingen om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Wethr. Loc. Burgemeester. Leiden, 1 Augustus 1913. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden j Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij 'Mze ter algemeen© kennis, dat door hen op heden vergunning ie ver leend aan TH. M. W. BERGERS en recht verkrijgenden tot het uitbreiden van de rookerij en zouterij in de varkensslachterij in het perceel Korte Mare No. 10, Sectie B No. 2719. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. loco-Burgemeester. Q. J. TERPSTRA, Leiden, 31 Juli 1913. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, der Hinderwet Brengen bij deze ter aigemeene kennis, 'dat door Gedeputeerde Staten in de Pro vincie Zuid-Holland blijkens hunne beschik king "van 28/31 Juli 1913, B No. 2331 (1ste Afd.) G. S. No. 69 aan hem vergunning is verleend tot uitbreiding van het Openbaar Slachthuis door het vergrooten van de koel- inrichting en de ijsfabriek. Burgemeester en Wethouders vernoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. looo-Burgemeester. I 1 Q. J. TERPSTRA, loco-Secretaris.; Leiden, 1 Augustus 1913. Leiden, I Augustus. Bij de alhier gehouden aanbesteding voor het bouwen van een nikkel-, slijp- en emailleerinrichting voor rekening van den heer D. Schotel, is het werk gegund aan den heer H. Korswagen, alhier, voor f 5794. Voor het examen Engelsch L. O. is in Den Haag geslaagd de heer C. Rient-sma, van hier. Te Utrecht is voor de hoofdakte geslaagd 'dc heer G J. van der Ploeg, te Goudate Arnhem de heer I. Kalsbeek, te Voorburg; te Haarlem de heer A. J. Lambooy, te Zoe- .terwoude. Beroepen is tot predikant bij de Ge- ref. Kerk te Engevierum ds. H. Enserink, te Nieuwveea. 81) „Welke kolonie?" herhaalde hij. „Heb ük dan niet gezegd in Australië? Maar ik kan niet zeggen, dat ik het ooit als mijn vaderland heb beschouwd. Ik ben eigenlijk een burger-van de geheele wereld". „Het doet je goed van Australië te ihooren spreken als van een kolonie", merk te Castle op. „U hebt er een ruimere op vatting van dan de meeste Australiërs. Ik was in het idee, dat er vier verschillende koloniën in Australië waren, en dat er daartusschen de grootste animositeit be stond". „O, ik heb mijn hoofd nooit gebroken met politiek", zei Lotha. „Ik was eigen lijk te jong, om er me mee bezig te hou den". „Maar u was zeker niet te jong, om énder den indruk te Taken van de schoon heid van de haven van Sydney", zei Castle met een lach, waarmee Sir Drummond in stemde. „Ik ,zou niet graag in 't bijzijn van een Bydneyer zeggen, dat er ergens op de we- treld een mooiere haven bestaat. Maar mis schien is u geen Sydneyer, mijnheer Lo tha". „Neen, nooit geweest", antwoordde Lotha. Castle wierp hem, over de tafel heen, een Verbaasden blik toe. 't Was alsof hij hem •nog een vraag wilde doen, maar zich bij tijds bedacht. Maggie zei iets tot Eem en Bij gelegenheid' van het 124-jarig hu welijksfeest van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zal de circus „Schu mann" op de open manege in het Koninklij'k Park Het Loo een tweetal voorstellingen geven: een voor genoodigden en kinderen, ö!e tweede voor de employé-* van het Konink lijk Paleis, arbeiders, vrouwen en kinderen van 4 tot 15 jaar. De circustent, welke daarvoor geplaatst wordt, heeft een ovalen vorm en moet, met het oog op de tweede uitvoering, plaats bieden voor 110O personen. Allen worden daarbij rijkelijk onthaald, waarvoor 9 buffetten zullen worden ge plaatst. Bij de begrafenis van den minister van Staat mr. Asser zal H. M. d'e Koningin zich doen vertegenwoordigen door Haar kamer heer i. b. d. jhr. mr. Roell, eersten secretaris van het Permanent Hof van Arbitrage. De Minister van Buitenlandsche Zaken zal ook deel uitmaken van den begrafenisstoet. Bij de ter-aarde-bestelling van het stoffe lijk overschot van den in Turkije overleden ziekenverpleger W. P. Braam zal namens H. M. de Koningin op de' .begraafplaats Eik en-duinen tegenwoordig zijn Hr. Ms. ordon nans-officier jhr. Backer. Op het Congres voor Kinderbescher ming, dat op 25, 26 en 27 October te Am sterdam gehouden wordt, zullen de verschil lende onderwerpen, die aan de orde ko men, worden ingeleid door: mej. Agn. Klooster, onderwijzeres te Amsterdam, en door de heerends. S. K. Bakker, Her vormd predikant te Zwolle dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer te 's-Gravenhagedr. C. L. Deyll, schoolarts te- AmsterdamA. H. Gerhard, hoofd eenef school te Amster dam H. J. de Groot, inspecteur bij het Middelb. Onderwijs te 's-Gravenhage; L. Heyermans, arts ts Amsterdam; Th. M. Ketelaar, lid der Tweede Kamer te Am sterdam K. ter Laan, lid der Tweede Ka mer te ScheveningenTh. Lancée, hoofd eener school te Amsterdammr. M. W. F. Treub, oud-lid dor Tweede Kamer te Sche veningen mr. P. J. Troelstra, lid dei- Tweede Kamer te Scheveningen J. C. de Vooys, hoogleer aar aan de Technische Hoo- geschool te 's-Gravenhage KI. de Vries Sr. lid van den gemeenteraad te Amsterdam en Jac. Welleman, landbouwer te Kruiningon. Naar wij vernemen zal H. M. de Ko ningin in Augustus a.s. Harderwijk bezoe ken ter uitreiking van het vaandel aan het 20ste reg. infanterie. („N. R. Ct.") Naar men mededeelt, zal de Tentoon stelling van Handel, Industrie en Kunst te Gouda, op Woensdag 27 Augustus des na middags te twee uren, door den Commis saris der Koningin in Zuid-Holland ge opend worden. De opening van den spoorweg Goudar— Schoonhoven, kan ondanks de plaats hebben de verzakkingen, op welke men trouwens heeft gerekend, toch in den loop van het vol gende jaar worden te gemoet gezien. Hedenmiddag is in het Frans-Hals- Museum te Haarlem, na een redevoering door den burgemeester, geopend een door „Plan 1913" aldaar georganiseerde, retro spectieve tentoonstelling van typografisch werk. De secretaris van den Alg. Ned. Ty pografenbond deelt aan „Het Volk" mede, dat alle besluiten, op het congres van dien onmiddellijk schonk hij weer al zijn aan dacht aan haar. Sir Drummond bracht Lotha weer op dreef, door hem eenige vragen te doen over de kangoeroe-jacht. Hij wilde namelijk we ten of de jachthonden daarvoor nog spe ciaal gedresseerd moesten worden. Maar Lotha wist hem hier niet veel van te vertellen, want hij vond het jagen op kangoeroe's een beetje te min en geloofde niet, dat jachthonden daar nog speciaal op moesten worden afgericht. De een vond heb eene ras het meest geschikt er voor, terwijl weer anderen zich altijd met succes van een heel ander ras bedienden. Toen schoof de gastheer Castle zijn siga renkoker toe, want de koffie werd gepre senteerd. Castle praatte echter zoo druk met Maggie, dat men hem moest roepen, om zijn aandaoht op de sigaren te vestigen. Na de lunch, toen Forbes met Sir Drum mond op het terras zat, ze-i hij „Ik vrees, dat j© vriend Lotha maar een heel vaag begrip van de Australische kolo niën heeft". Sir Drummond glimlachte „Uit wat hij zei, blijkt weer hoe licht het kan gebeuren, dat een man, die in an dere zaken opgaat, wéinig afweet van de inrichting van een staat of van een klein staatje als bijvoorbeeld Nieuw Zuid-Wales of Queensland. Maar hij zei, dat hij Austra lië heeft verlaten, toen hij nog heel jong was. Misschien was hij nog niet op een leeftijd, waarop men zich voor een plaats interesseert". Op deze wijze verklaarde hij de onwe tendheid aangaande de Australische kolo- Bond genomen, thans door het referendum zijn bekrachtigd, dus ook de aansluiting bij het N. V. V. Naar men weet, zegt genoemd blad, had reeds voor eenige jaren ook eenmaal het congres van den Typografenbond besloten tot aansluiting bij het N. V. V. Voor de be krachtiging van dit besluit is echter bij het referendum eeD meerderheid van twee-der den noodig en die werd toen niet gehaald, hoewel ook toen reeds de meerderheid der belangstellende leden zich ervoor verklaar de. Thans leverde het referendum ook de vercischte twee-derden-meerderheid op. Immers verklaarden zich 2121 leden voor aansluiting, er tegen 910, terwijl 165 blanco stemden. Dat wij ons van harte over dit besluit verheugen, behoeven wij, aldus „Het Volk" zeker niet nogmaals te zeggen, na het vele, dat wij daarover geschreven heb ben. Wij wonschen niet alleen het Ned. Vakverbond geluk met deze belangrijke versterking zijner rijen, maar ook den Ty pografenbond, dat hij thans uit zijn zoo wei nig eervolle afzondering eindelijk verlost is en in de arbeidersbeweging de plaats in genomen heeft, die hem reeds lang toe kwam. De aigemeene vergadering van het Ned. Onderwijzers-Genootschap zal in 1914 te Zwolle worden gehouden. Ter vergadering, thans te Winschoten gehouden, was ingekomen een amendement- Leiden, luidende: De A. V. noodigt het hoofdbestuur uit, de wenschen omtrent de onderwijzersopleiding nader uit te werken, die punten in de afdeelingen aan de orde te stellen en daarna voorst-ellen te onder werpen aan het oordeel van de volgende aigemeene vergadering. Dit amendement werd verdedigd door den heer Kool, uit Leiden, en medé door den heer Tusveld, uit Rotterdam. De hee ren Vegter, uit Den Haag, en Ten Agter, uit Ommen, verdedigden het hoofdbestuurs voorstel als overgangsmaatregel. De heer Brandenburg deed dit namens het hoofd bestuur. Het amendement-Leid eai werd ver worpen en hot voorstel van het hoofdbe stuur aangenomen, luidende De aigemeene vergadering drage het hoofdbestuur op, er bij de Regeering op aan te dringen de voorstellen tot reorga nisatie van het onderwijs, aangegeven in het Aaneenschakolingsrapport, voor zoover het de onderwijzersopleiding betreft, niet ongewijzigd aan te nemen, maar haar te verzoeken de kweekschoolopleiding een vijfjarige te maken, waardoor, zoowel theo retisch als praetisch, Volledig bevoegde leerkrachten voor hot gewoon lager onder wijs zullen worden gevormd. In de te Utrecht gehouden Raadszitting Werd' een voordracht van B. en Ws. aange nomen tot het aanvaarden van een gedenk- teeken ter gelegenheid van de hon derdjarige herdenking van Nederlands onafhankelijkheid, aangeboden door een daarvoor ing09telde commissie. Het monu ment stelt voor een leeuw op steenen zuil. De neger-zendeling Blyt.h, uit Surina me, die op het jongste Zendingsfeest op „Raaphorst" zulk 'n dankbaar gehoor ver wierf, toen hij zijn levenservaringen mede deelde, was gisterrr Mag doo<r H. M. de Koningin op Het Loo verzocht, waar hij op een schaduwrijk plekje in het Koninklijk iiiën, waarvan Lotha aan tafel zoo duide lijk blijk had gegeven. „Voor welke plaats zou hij aich dan moeten mteresseeren?" vroeg Forbes. „Wel, voor die plaats in Australië, waar hij heeft gewoond. Ik geloof, dat hij den naam niet heeft genoemd". ,,Dat heet hij ook niet. Misschien her innerde hij zich den naam niet. Misschien wilde hij zich dien ook niet herinneren". „Of misschien had hij geen lust hèm te zeggen aan Oastle, dde hem af en toe aan een soort verhoor onderwerpt. Hij is vol strekt niet verplicht zijn levensgeschiedenis aan vreemdelingen te vertellen". „Volstrekt niet. Ik acht het zeer waar schijnlijk, dat hij ons later een bevredigen de verklaring van zijn geslotenheid zal kun nen geven, Sir Drummond. En ik vond, dat ik je dit wol kan zeggen". „Hei, wat beteekent dat? Heeft hij je in zijn vertrouwen genomen, Forbes?" „Neen. Maar je kunt je zeker wel be grijpen, dat ik, na wat je me verleden week hebt gezegd, wel eenig belang in hem stel. Apropos, ik weet niet of je vrouw je mee ning ten opzichte wel heelemaal deelt, Sir Drummond". Sir Drummond schudde het hoofd en zei op .zachteren toon: „Onder ons gezegd en gebleven, goede vriend, zij deelt mijn meening niet. Zij is op de hand van Castle, ofschoon we hee lemaal niets aan hem te danken hebben. Ik heb haar echter gezegd, dat ik van plan ben, Mag zelf te laten kiezen, en ik geloof, dat zij het billijke hiervan inziet". „Jé vrouw is een vrouw met veel gé- zond verstand en een goed oordeel. Maar Park in zuiver Hollandsch voor H. M. de Koningin met gevolg en bedienend perso neel, een boeiende rede hield, welke met aan daoht werd gevolgd. Men schrijft aan „De Tel."Dat er nog particulieren zijn, die wat voor het openbaar onderwijs over hebben, kan men in Eiber gen gewaarworden. Daar was een zesde leerkracht aan de openbare school ge- wenscht. De Raad wilde daartoe niet over gaan, omdat voor dezen onderwijzer geen Rijksbijdrage werd verstrekt. De heer Prak- ke heeft toen het royale aanbod gedaan ge durende 3 jaar f500 voor deze leerkracht beschikbaar te stellen, welk aanbod de Raad dankbaar aanvaard heeft. De Zeister bosschen. Sedert eeni- gen tijd deden geruchten de ronde, dat ten gevolge van het overlijden van mevr. de douairière mr. M. C. H. ridder Pauw van Wieldrecht, welke eigenaresse was van dc alom bekende Zeister Bosschen, deze bos schen verkocht zouden worden. Thans ka a het ,,-Utr. Dbld." met zeker heid melden, dat de Zeister Bosschen met de daarbij behoorènde buitenplaats „Hui ze Pavia" half September publiek zullen worden geveiM ten overstaan van notaris H. J. Besier, te Utrecht. Het laat zich voorzien, dat voor de verkooping dezer wijdvermaarde bosschen de belangstelling bijzonder groot zal we zen. Z. Em. Kardinaal Van Rossum heeft te Valkenburg een bezoek gebracht aan de Fransche paters Redemptoristen, ge huisvest in het „Huis ter Geul" en aan de Romeinsohe catacomben. De Raad van Texel heeft besloten f 1500 als renteloos voorschot toe te staan voor het onderzoek naar het aanlegen van 'n tram. Verö'er zal aan den minister van Bin- nenlandlsche Zaken verzocht wordlen de kosten voor het onderzoek naar de mogelijk heid eener waterleiding over Texel als voor schot te willen verleenen. Bij oprichting zal d)an de gemeente de kosten terugbetalen. Texel heeft alzoo groot© dingen te ver wachten. HILLEGOM. De bloemhollenbeurs werd gisteren alhier door 260 personen bezocht. De handel was vlug. Graud Duo tulpen en Spaansche Irissen werden veel gevraagd; hyacinten daarentegen niet zoo veel. KATWIJK. De heer F. E. Meerburg heeft zijn herbenoeming tot lid van den Raad dezer gemeente niet aangenomen. KATWIJK-AAN-ZEE. Donderdag kwa men hier vijf partijen haring in afslag. De prijzen per kantje waren als volgt: Volle haring f 17.55—16.40, maatjesharing ƒ14.05 13.35, steurharing 14.2013.85, ma kreel 12.90—9.50. De logger K.W. 5, van den heer P. Meerburg, die Woensdag 31 last haring bin nenbracht, heeft hieraan de kapitale som van 7200 besomd. LEIDERDORP. Donderdag a.s., des na middags te ongeveer halfvier, hoopt de Commissaris der Koningin deze gemeente te bezoeken. LISSE. Met ingang van 1 Sept. is be noemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor alhier de heer B. H. C. Schauikes, thans in gelijke betrekking te Schoonhoven. zij is en blijft moedeT, de moeder van één doohter en van een allerliefste dochter. Ik zou niet willen, dat zij vooroordeel had tegen dien Lotha, al weet hij niets van do staatsinrichting der Australische koloniën". „Ik geloof, dat we kunnen rekenen op haar neutraliteit, na wat ik tot haar heb gezegd, Forbes". „Als ik mijn opinie mag zeggen: ik vind, dat dit voorloopig althans haar plicht is". „Ik ben blij, dat je dit vindt. Ik zal haar zeggen hoe je er over denkt. Vrouwen begrijpen zelden wat strikte onzijdigheid beteekent, wanneer zij voor haar dochter te kiezen hebben tussohen twee mannen, waarvan de een schatrijk en de ander mis schien arm is". „Dat is misschien de reden, waarom -zooveel huwelijken, die door moeders tot stand worden gebracht, goed uitkomen". Sir Drummond zag het rake en sluwe vau de opmerking, door den ouden rechtsge leerde gemaakt, in. Hij lachte. „O jou slimmerd! Ik geloof, dat jij zelf ook op de hand bent van dengeen, die de dubbeltjes aanbrengt". „Ik versmaad het aardsche slijk ten minste niet", antwoordde Forbes. „Bij mij weegt de liefde het zwaarst!" riep Sir Drummond uit. „'t Kan samengaan", was al wat de oude rechtsgeleerde hierop zéi. XV. Nog nooit te voren had mevrouw 'Athol getoond zoo gesteld te zijn op Hubert Lo- tha's gezelschap als dien middag. Na de Door de Tuindersverecniging „De Eendracht" is onlangs aangeschaft een eleo- trisoh mijntoestel voor haar boonenvcilingenr welke in het korte tijdvak van haar bestaan, zeer veel opgang hebben gemaakt. Dit toe stel nu zaJ a. s. Maandag in gebruik worden genomen. Gisteren herdacht d'e zcereerw. heer B. J. Klekamp, den dag, waarop hij voor 124 jaar zijn intrede deed in deze parochie ais pastoor. Naar aanleiding daarvan werd hem gisteren door de leerlingen van het St.- Agatha-gesticht- een hulde gebracht. Zonda* a. s. zal dit feit door de parochianen woiuc.ti herdacht. OEGSTGEEST. In aansluiting met otké bericht vmi gisteren over het vooruitgaand Oegstgeest, zij nog vermeldt, dat weldra in een der nieuwe 1 énkelhuizen aan den Hoogevoortschen weg zal gevestigd worde»? een boekhandel en zaak in aanverwante ar. tikelc.n, iets nieuws voor deze plaat-s. Wanneer men dezen weg ten einde loopt* en het Warmonderlaanfcje nadert, ,-al mor binnenkort voor rekening van den heer De Gr. gebouwen zien verrijzen, waarvan num mer één een woonhuis zal worden, met schil derswerkplaats. Vervolgens een melksalon, waar men zich zal kunnen verkwikken, na de vaak lange wandelingen, in en om do lanen van Poelgeest. Voorwaar, een goed denkbeeld van den ondernemer. Wanneer een en ander voltooid is zal het stellig do omgeving gezellig maken. Daar en aan den achterweg worden gas lantaarns geplaatst ter vervanging van pe troleumlicht. Zoodoende is men op weg een goed geheel te krijgen. OUD-ADE. Maandagavond a.s. zal bij den heer J. v. d. Hulst een vergadering gehouden worden ter bespreking, van het Wilhelminafcest. In den loop d'*er week zal dan begon nen worden met het innen der gelden. Ver wacht wordt, dat, wanneer do ingezetenen door geldelijken steun goed medewerken, dit jaar ter gelegenheid van Neerlaiids Onafhankelijkheid, op uitgebreider wijze dan anders zal worden feest gevierd. RIJNSBURG. Hedenmorgen werd door de tram bij het café „H. Coster" een auto uit Utrecht aangereden. Doordat militai ren daar aan het oefenen waren, terwijl cr juist ook een wagen passeerde, moest de auto in de rails uitwijken. Een juist aan komende tram wierp de auto tegen een paal. De inzittenden bekwamen geen let sel do auto echter werd gedeeltelijk in el kaar gedrukt. Gelukkig dat de tram lang zaam reed en krachtig remde, anders was het onheil grooter geweest. SASSENHEIM. Tot tijdelijk secretaris en gemeente-ontvanger de heer van Eek gaat met vaoantie is benoemd de heer Krijger, ambtenaar ter Secretarie. WARMOND. Een vroegere plaatsgenoot, D. W., tegenwoordig te Rotterdam aan do Haven werkzaam, is eergisteren, bij het lossen van schepen, in het ruim van een schip gevallen, en daarna bewusteloos naar het gasthuis overgebraoht. Gisteren bereik te de familie hier de tijding, da-t hij reeds aan d© gevolgen van den val overleden was. Nog altijd lieerseht hier woningnood en steeds in meerdere mate. Nog dezen zomer, of dit jaar, zullen er een twaalftal lunch zorgde zij er voor, dat hij op het terras naast haar bleef zitten, en liet de an dere aanwezigen aan hun lot over. Van Rex Castle nam zij weinig notitie, ofschoon zij zelf hem dien dag op de lunch had ge vraagd. 't Lag dus voor de hand, dat Castle, na eenigen tijd, over de balustrade leunend, zijn sigaar te hebben gerookt zon der dat de gastvrouw het woord tot hein richtte, met gewild onverschillige 'houding wegwandelde. En wat hem troostte, was, dat hij spoedig een gelegenheid had Mag'( aan te spreken en met haar de wandeling voort te zetten. Hubert Lotha zette een allesbehalve, vroolijk gezicht, toen hij het tweetal zag: verdwijnen in de riehing van het roman-, tische plekje, waar het beekje doorstroom- de. Hij begon het minder prettig te vinden, dat de gastvrouw zoo beslag op hem legde, en moest zich zelfs geweld aandoen om met belangstelling te luisteren naar de merk waardige verhalen, die de gastvrouw hem deed over het Tweede gezicht. Zij wilde graag weten of mijnheer Lotha, die zooveel had gereisd, ook wel eens voorbeelden vau dit vreemde en geheimzinnige verschijnsel had gezien. Zij had wel eens gehoord, dat de inboorlingen in sommige streken van Zuid-Amerika die gave bezaten. Lotha be antwoordden haar vragen op tamelijk ver strooiden toon en zij kon zien, dat hij meer belang stelde in de wandeling van Mag en Castle dan in hetgeen zij hem vertelde en vroeg. (WoTdt vervolgd)-

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1