N\ 1639Ö Dinsdag 29 .Tuli. A0. 1913. geze £ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. De wettige erfgenaam. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1O regels f 1,05. Iedere regel meer f 0.171Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT» Voor Leidon per week 9 Oontsi per 3 maanden I i l f MO. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn B 1,30. Franco per post III.VDEKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, 'dat door hen op heden vergunning is ver leend aan de N. V. Snelpersdrukkerij „Her mandad" en rechtverkrijgenden tot het uit breiden van de drukkerij in het perceel Pie terskerkgracht No. 20, Sectie G. No. S46. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N, C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. 1 H Q. J. TERPSTRA, loco-Secretaris. Leiden, 28 Juli 1913. UIXDKStWKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter a-lgemeene kennis dat door hen op lieden vergunning is verleend aan P. GE ERTS MA, en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de smederij in het perceel Oude Varkenmarkt No. 4, Sectie F No. 750. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N, C. DE GIJSELA AR. Burgemeester, i Q. J. TERPSTRA, loco-Secretaris. Leiden, 28 Juli 1913. HISDEKWKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij f1eze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan W. van den WIJNGAARD, en rechtverkrijgenden tob het uitbreiden van de brood- en koe kb akker ij in het perceel Oran jegracht No. 71, Sectie C. No. 519. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Q. J. TERPSTRA, looo-Secretaris. Leiden, 28 Juli 1913. lMrecte Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvan ger der Directe Belastingen aldaar is ter hand gesteld het kohier der Belasting op bedlrijfs- en andere inkomsten No. 2 van den dienst 19131914, executoir verklaard den 26sten Juli j.l. en herinnert den belang hebbenden aan hun verplichtingen om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Wethr. Loc. Burgemeester. Ledden, 29 Juli 1913. Leiden, 29 JuSi. Hedenmorgen is te Feldafing, in den ouderdom van 84 jaar, vrij onverwachts overleden de heer A. W. Sijthoff, die, of schoon in den vreemde wonende, nog steeds met hart en ziel Leidenaar was gebleven. Hij bleef voortdurend belang stellen in het welzijn van de stad, waar hij jarenlang had gewoond en waar hij de Uitgeverszaak be gon, die in betrekkelijk korten tijd door hem tot grooten bloei is gebracht en niet alleen in Nederland, maar ook m het bui tenland groote bekendheid verwierf. Hij was ook de oprichter van ons blad, dat in den beginne in klein formaat, allengs grooter en grooter is geworden, vooral in bloei toenam toen de wet, dat alle num mers van een zegel moesten zijn voorzien, werd afgeschaft. Een feit, dat destijds fees telijk is gevierd, waar de overledene inzag van hoe groot belang deze maatregel moest zijn voor de toekomst. De heer A. W. Sijthoff was officier in de orde van Oranje-Nassau en Ridder in dc orde van de Eiken Kroon. De begrafenis zal plaats hebben te Fel dafing. Voor de acte Engekch 1. o. is te 's-Gra- venhage gisteren o.m. geslaagd mej. L. C. E. Beversen, te Leiden. Mej. C. V/. Loeber, alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Lei derdorp. Te 's-Gravenhage is voor de acte En- gelseh M. O. geslaagd' de heer W. A. Kues, te Hillegom. Voor de XVIIId© Interparlementaire C-onferentie, welke van 3 tob 5 September op uitnoodiging van de Nederlandsche groep der Interparlementaire Unie te 's-Gravenkage gehouden zal worden, en waarvan het Eerste Kanisr-lid de heer Yan der Does de Wallebois, voorzitter, en het tweede Kamer-lid de heer Tydenian, se cretaris is, is een f eestprogram vastgesteld. De ontvangst van de huitenïandsche leden en hun dames zal plaats hebben Dinsdag 2 September 's avonds 9 uur in Hotel de Twee Steden". Na afloop van de opening der conferen tie op 3 September zal 's middags een ont vangst in het Vredespaleis en 's avonds eon receptie door het Haagsche Gemeentebe stuur in het Kurhaus gehouden worden, terwijl de Nederlandsche groep den leden der conferentie Vrijdagavond 5 September een feestmaaltijd in het Kurhaus zal aan bieden. Zaterdag 6 September zal een boottocht door de havens van Rotterdam worden aan geboden door het bestuur dier gemeente ©n een tuinpartij worden gegeven op „Duin-en-Kruidberg", bij Santpoort, door den heer en mevrouw Cremer. Een dames-comité, heeft zich gevormd om het verblijf der dames, die de leden verge zellen,te veraangenamen. Zoo zal den 4en September Amsterdam worden bezocht en daar de tentoonstelling „De Vrouw'' wor den bezichtigd. B. en Ws. van Amsterdam stellen voor het Damplein zoomede de omliggende stra ten en aansluitende gedeelten door totaal 34 booglampen te verlichten. Tevens wordt voorgesteld het Damplein te asphalteeren en het tramplan te wijzigen overeenkomstig een door B. en Ws. opgemaakt en door de Raadhuis-Damcommissie goedgekeurd plan. Totaal zal de uitvoering van dit plan op honderd gulden na zeventig mille vorderen. Het moment, het bekende vrijheidsbeeld, zal dan worden verwijderd en de samenstel lende deelen voorloopig naar den tuin van het Stedelijk Museum worden overgebracht om het monument later, na te zijn gerestau reerd een plaatsje te geven op een daar voor geschikt terrein in plan uitbreiding- Zuid. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Juli, en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschre ven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rentebeschrijving bij den directeur der Rijkspostspaarbank worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der pos terijen verkrijgbaar. Desverlangd kan voor die toezending de tusschenkomst van deze kantoren worden ingeroepen, welke alsdan bij de overneming van het boekje een ontvangbewijs afgeven. De (Doopsgezinde) „Zondagsbode" be helst de statuten van een nieuw opgerichte instelling: het Dienstjarenfonds. Het doel van dit fonds is, aan dienstdoende leeraren van Doopsgezinde gemeenten in Nederland jaarlijks een persoonlijke toelage te ver strekken, nadat zij meer dan 10 jaar een of meer van clie gemeenten hebben ge diend. Voor het ontvangen van toelagen zullen allereerst in aanmerking komen de leeraren met de laagste jaarwedden De uitkeering aan leeraren met meer dan vijf tien dienstjaren zal een vierde en aan hen met meer dan twintig dienstjaren de helft hoogor zijn dan die aan leeraren met tien dienstjaren. Volgens de Zondagsbode" is er reeds een behoorlijk aanvangskapitaal aanwezig. Door den R.-K. Onderwijzersbond in het bisdom Roermond werd Zondag te Roer mond een provinciale salarismeeting gehou den, met de heeren mr. F. Janssen, lid der Tweede Kamer, en notaris Brinkman als sprekers. Do volgende motie werd aangenomen De R.-K. Onderwijzersbond in het bisdom Roermond, goedgekeurd bij Kon. besluit van 2 Maart 1908 no. 17 gehoprd het inleidend woord van de hoe ren Brinkman en mr. Janssen op do salaris meeting, gehouden te Roermond in 't St.- Christoffelhuis 27 Juli overtuigd dat de Limburgsche onderwij zer een ontoereikend salaris ontvangt, om volgens zijn stand tc kunnen leven acht het noodzakelijk, dat in dien onhoud- baren toestand zoodra mogelijk door de ge meentebestuur een einde worde gemaakt en verzoekt het college van Gedeputeerde Staten zoo noodig zijn invloed in deze te doen gelden. Het baanvak SchagenSohoorldam der stoomtramlijn AlkmaarSchagen «al 15 Augustus voor het verkeer geopend wor den. B. en Ws. van Zaandam hebben den gemeenteraad voorgesteld aan liet genoot schap Ter Bevordering Van Melkkunds te berichten, dat geen termen aanwezig zijn om over te gaan tot het nemen van -'-en proef met het stelsel eener gemeentelijke melkcentrale. De commissie uit den Haarlemschen Raad, bestaande uit de heeren Van Sty- rum, Tjeenk Willink, Heerkens Th ij seen, Van Rossum en Modoo, heeft rapport uit gebracht over pensionneering van wethou ders. De commissie acht pensionneering in het belang der gemeente en der webhou ders. Voorgesteld wordt het pensioen te verleenen na minstens 5 dienstjaren als wethouder; het maximum pensioen kan na 10 jaar bereikt worden; het pensioen be draagt zooveel maal een tiende van de 28) „Ja, ik dacht ook, dat dit ongeveer uw leeftijd moest zijn, ofschoon u er eigenlijk jonger uitziet. Toch dacht ik, dat u zoo ongeveer vijf- of zes en dertig jaar moest zijn, en het toeval wil, dat, als erfgenaam van Craig Athol nog leefde, hij zes en der- tio- jaar moest zijn. Daarom zou ik graag de meening hooren van iemand, die onge veer zou oud is als hij en weten of u denkt of hij nog in leven kan zijn en misschien opeens zijn rechten zou kunnen laten gel den". „O, zoo," zei Hubert, eindelijk opziende en knikkende, ten t-eeken, dat hij de aan leiding van Forbes' gevraag nu begTeep. „Nu u me dit toch vraagt, zult u me wel willen toestaan te zeggen, dat, als die Douglas Athol nog in leven is, hij de ver- achteliikste man ter wereld zou zijn, als hij hier kwam om zijn rechten op de bezit ting te laten gelden. Hij zou liever dood arm sterven dan een man als Sir Drum mond uit het huis zetten, dat hij al sinds jaren als het zijne beschouwt. Dus, mijn heer Forbes, nu weet u mijn meening, hoe veel of hoe weinig waarde u er aan hecht." „Het zijn de inzichten van een edel mensch," zei Forbes. ,.Tk hoop, dat, als coit de erfgenaam zich weer aanmeldt-, hij een man zal zijn als u." Lotha lachte ietwat, onrustig. „Ik denk, datx als hij zich ooit weer aanmeldt, hij een man van eer zal zijn. En ik denk dat u 't met mij eens zal zijn, dat de meest mannelijke daad, die hij kan doen, is: alles geheim te houden, zijn in- dentiteit te verzwijgen, tot..." „Tot..." „Tot... Wel tot de omstandigheden hem veroorlooven zijn naam te zeggen." „Omstandigheden 't Woord heeft hier een zeer beperkte zin,, maar misschien is het 'b beste woord om te gebruiken in de ....de bedoelde.... omstandigheden," zei de jurist. En toen kwam Sir Drunnnond, verge zeld van zijn dochter, in de biljartkamer terug. Lotha vroeg Mag, of hij de eer mocht hebben een spelletje biljart met haar te spelen, en haar vader zette haar aan dit te doen; het zou een goede oefening voor haar zijn. Forbes volgde het spel met de grootste belangstelling. Hij was blij, dat hij zich door Sir Drum mond had laten overhalen op Craig Athol te blijven, en hij besloot zijn bezoek zi o lang mogelijk te rekken, zelfs al was zijn onmisbare eerste klerk te' Londen genood zaakt zijn terugkomst uit te stellen. XIII. Ongetwijfeld maakte Maggie groote vor deringen in het biljartspel, onder de uit stekende leiding van Hubert Lotha. Hu- bert wist haar op tactvolle én bemoedi gende manier te raden; én zij zag wel, dat Hij eigenlijk veel beter speelde dan haar vader, ofschoon deze het geluk had gehad den ander de meeste spelletjes af te winnen. Zij bemerkte, dat Lotha de theorie van het spel veel beter begreep dan haar vader ooit had gedaan, en dat hij haar leerde, verder te zien dan den slag, dien zij bezig was te doen. En naar mate zij zelf het spel beter begreep, inte resseerde zij er zich ook meer voor, waar mee haar vader haar feliciteerde en waar- Forbes Hubert mee feliciteerde. Maar mevrouw Athol kreeg iets zenuw achtigs. Zij vond het zaak er voor te zorgen dat Maggie niet te Veel toegaf aan haar neiging tot biljarten. Zij vond, dat een jong meisje er niet op uit moest zijn een goede biljartspeelster te worden. Zij had zoo haar eigen vaste opinies over wat een meisje al of niet behoort te doen, en Maggie behoorde tot die dochters, die zich over het algemeen ze-er storen aan de opinie harer moeder. Vooral na haar avon tuur op de heide van Yorkshire was dit meer dan ooit het geval, want mevrouw Athol had nooit vrede gehad met Maggie's lange en eenzame omzwervingen. En sinds het nu uit het hoogst onaangename avon tuur, dat zij had beleefd, was gebleken, dat die oudérwetsche ideeën nog zoo gek niet waren, hechtte Mag mer dan ooit aan het oordeel harer moeder. Dus toen haar moe der haar raadde tevreden te zijn met de vorderingen, di© .zij in 't- biljarten had ge maakt en het er niet nog verder in te wil len brengen, volgde zij dien raad. Haar vader, die niet altijd even angst vallig was als haar moeder, beschuldigde haar innerlijk van Veranderlijkheid en ge brek aan volharding, toen zij van een voor- halve jaarwedde als de wethouder volle jaren in dienst is geweest met dien ver stande dat het bedrag der halve wedde niet zal worden overschreden. De meerder heid der commissie wil het pensioen on middellijk na het aftreden als v.^..houder doen ingaan, de minderheid is or evenwel voor om te wachten tot de belanghebbende CO jaar is. Treedt een wethouder binnen 5 jaar af, dan wil de commissie hem een tij delijk pensioen geven over oen jaar, ge lijkstaande met het bedrag zijner volle jaarwedde; bij ziels- of lichaamsgebreken binnen 5 jaar wil de commissie gedurende 8 jaar een jaarlijksch pensioen geven van van de volle jaarwedde; het pensioen komt voor rekening van de gemeentevoor de wethouders, die bij het in werking treden dezer verordening in dienst zijn, heeft- de verordening terugwerkende kracht. De Holland-Ame-rikalijn heeft den der de kla-sse-passageprijs van New-York naar Rotterdam met f 5 per volwassene verhoogd De minister van Binnenlandscho Za ken brengt ter kennis van belanghebben den, dat met 1 Sept. 1913 te vervullen is de betrekking van leeraar in de Nederland sche taal en de geschiedenis aan de Rijks- hoogere burgerschool te Goes. Ter vervulling van de betrekking van derde stuurman bij de gouvernem.-marine in Nederlandsch-Iadic kunnen derwaarts worden uitgezonden personen niet ouder dan 22 jaar, die met goed gevolg hebben afgelegd het examen bedoeld in heb bij het Koninklijk besluit van 15 October 1909 ge voegd programma lebter C, waarvan exem plaren voor belanghebbenden verkrijgbaar zijn bij de af deeling Personeel van heb mi nisterie van Koloniën; dan wel die in het bezit zijn van een Nederlandsch of Nederl.- ïndisoli diploma voor derde stuurman groo te stoomvaart. De minister van Oorlog, wd. minister van Marine, is voornemens van 1 tot 18 Augustus met verlof buiten de residentie te vertoeven. Gedurende de week van 20 tot en met 26 Juli 1913 werden hier te lande geen gevallen van mond- en klauwzeer geconsta teerd, zoodat Nederland sedert 12 Juni j.l. vrij van genoemde ziekte is. Het „Ncues Wiener Journal" deelt mede, dat Prins Hendrik te Weenen zal bij wonen de vergadering van het voorberei dend comité voor 't internationaal congres voor reddingswezen, dat daar van 9 tot 13 September in het parlementsgebouw gehou den wordt. Blijkens bij het dep. van Marine ont vangen bericht is Hr. Ms. pantserschip „Heemskerck" 26 dezer van Stockholm ver trokken en is Hr. Ms. pantserdekschip „Hol land" 27 dezer t.e Shanghai teruggekeerd, en is Hr. Ms. pantsersohip „Evertsen" 28 dezer van Gotheborg vertrokken. Donderdag 31 Juli geen audiëntie bij den Minister van FinanciënVrijdag 1 Augustus geen audiëntie bij de Ministers van Builicnlandsche Zaken, Koloniën en Ma rine. ALPHEN AAN DEN RIJN. Tot onder wijzeres eencr Chr. school te 's-Gravenhage is benoemd mej. L. Keemink alhier. HAARLEMMERMEER. De lmcr Jb. van Reeuwijk, lid van den gemeenteraad voor district III, zal zich metterwoon vestigen in Aalsmeer, waardoor een vacature ont staat in den Raad. Hengelen is aan dc orde van den dag. Do kleinen oefenen deze sport uit geduren de den heelen dag, den grooteren is 't ont spanning na den arbeid. Dat er wel eens iets anders dan visch aan den haak zit blijkt wel hieruit, dat dezer dagen twee personen door den dokter „van den haak gesneden" mo^rten worden. Bij vergissing hadden ze een vinger gevangen. De eerste boomvruchten worden al ge plukt, n.l. vroege peren. Over 't algemeen schijnt de oogst niet mee te zullen vallen. Beho^-Cens enkele uitzonderingen zijn de boumen weinig geladen. Handperen zijn er slechts matig, appelen over 't geheel weinig, terwijl het beschot der late peersoorten over 't geheel slecht is. Het is dus to voor zien, dat de boomvruchten dit jaar duur zullen worden. KATWIJK AAN DEN RIJN. In den af geloopen nacht was liet Hotel do Roskam in rep en roer. Te ruim een uur werden ioge's op oen der bovenkamers wakker door gestommel en nauwelijks goed wakker, za gen zij een ladder door het geopende raam verschijnen. Natuurlijk was het eerste werk met alle kracht roepen, daar men meende met inbrekers to doen tc hebben. Er werd zoo luid geschreeuwd, dat de nachtwacht op het Overrijn het hoorde, die zich dan ook onmiddellijk naar liet Hotel begaf. Van inbrekers was toen geen spoor mqcr tc ont dekken een ladder van 28 sport, bleek bij den naast bijzijnden timmerman Haasnoot tc zijn weggehaald, zoodat het vermoeden gewettigd is, dat er meer dan écn persoon in het spel is. Of hier aan inbraak, ten min ste poging daartoe dan wel aan misplaatste nieuwsgierigheid dus een grap moet worden; gedacht, is niet bekend KATWIJK-AAN-ZEE. Maandag kwamen hier drie partijen pekelharing in afslag. De prijzen per kantje waren als volgt: Volle haring 17.30, ƒ16.65, ƒ16.60; Maatjesha ring 14.30, ƒ11.10, ƒ14; Steurliaring ƒ12.45. ƒ11, ƒ10.90; Makreel ƒ12.95, ƒ9.35. Beroepen is bij dc Gefef. Kerk to Avereest (Ov.) dr. O. N. lmpota, proponent te Katwijk-aan-Zee. Voor de eerste maal in dit seizoen had hier Maandagmiddag dc beproeving der reddingsboot plaats. Om ongeveer vier uur werd ze van 't strand te water gelaten. Dat tc water laten is altijd ccn kijkje waard. Als de boot nog op den wagen staat, nemen dc mannen er in plaats, ieder op zijn post, de roeiers op dc riemen, do stuurman met een roeiriem achterin om to sturen. Op een gogevcn teoken glijdt dart dc boot van den wagen af in zee, de mannen beginnen dan dadelijk tc roeien cn dc boot schiet door dc golven, 't Was dezen mid dag een kalme zee er was weinig wind cn er stond geen branding. Dc tocht die ongeveer anderhalfuur duurde had dan ook ditmaal veel van ccn pleizierreisje, maar 't kan ook wol eens gevaarlijk zijn. LISSE. De Raad komt in openbare ver gadering bijeen op Vrijdag 1 Augustus, des voormiddags tc halfelf. Bij don lieer J. W. Lefcber is een grijs achtige kakketoe met roode borst komen' aanvliegen. Dit gebeurt ook niet allo da gen. S ASSENHEI M. Dc Raad vergadert Woensdag 30 Juli, namiddags 71 uur. genomen spelestje met Hubert Lotha afzag onder voorwendsel haar tante te moeten schrijven of haar moeder te moeten helpen. Hij hoopte, dat zij niet behoorde tot de meisjes, die tevreden zijn zoodra zij ccn spel maar tamelijk goed spelen. Mevrouw Athol besprak deze kwestie eens met haar echtgenoot, toen zij met el kaar alleen waren. „Ze speelt goed genoeg voor een dame," zei zij. „Ik weet niet of de atmosfeer van een biljartkamer wel geschikt is voor écn jong meisje." Haar echtgenoot hief de handen ten he mel. „Wel, nu nog mooier 1" riep hij uit. „Het lijkt wel alsof je onze biljartzaal op één lijn stelt met die in een Londensch koffie huis. Niet geschikt voor ccn jong meisje. Wat mankeert er aan de atmosfeer in onzo biljartzaal? De ventilatie is er uitstekend. Die ramen op het noorden...." Mevrouw Athol gimlachtc. Maar het volgend oogenblik werd zij ernstig, zeer ernstig. „Heb je ook gezegd tot hoe lang die mijnheer Lotha van plan is te blijven?" Haar man keek nu nog meer verwonderd dan eerst. „Ik weet niet goed wat je bedoeld," zei hij. „Als je dacht, dat ik den tijd van zijn verblijf precies heb afgebakend, zooals we soms doen als het huis vol is, dan moet ik je hierop antwoorden, dat ik niets van dien aard heb gedaan. Hoe kon ik dat nu doen? Hoe wilde ik dat doen? Als een man je doehter pas gered, heeft uit het grootste gevaar, waarin zij kon verkeeren, zegt men niet: „Wil je bij ons blijven van Woensdag tot Zaterdag?" „Natuurlijk niet, maar..." „Maar wat?" „Och zie je, die mijnheer Lotha is daarom nog geen oude vriend. Hij is een aange naam monsch op zijn manier en..." „Wat hij op zijn manier ook is ot doet, wij mogen op onze manier wel blij zijn, dat we met hom in aanraking zijn geko men." Sir Drummond begon zich warm te ma ken. De stem zijner vrouw klonk veel kal mer dan de zijne, toen zij zei: „Dat is zeker. Wij kunnen hem niet ge noeg dankbaar zijn. Ik wou maar, dat we hem iets terug konden doen.... ik bedoel iets, dab opweegt tegen wat hij voor ons heeft gedaan. Een bczo°k van veertien da gen of zelfs van ccn week is niets bij wat wc hem aan zouden moeten doen, als wij onze dankbaarheid ten volle "wilden uit drukken." „Volkomen waar," zei Sir Drummond. „Maar als jc dit vindt, waarom geef jo dan tc kennen, dat hij hier lang genoeg is geweest? Hij is hier nog geen veertien da gen." „Ik wou, dat wc wat meer van hem af wisten," merkte zij op. „Wij weten genoeg van hem af, ten min ste genoeg om hem hier hartelijk welkom te keeten. Hij is dapper cn wat misschien nog meer zegt, hij is tactvol. Niet alleen, dat hij onze dochter gered heeft, maar hij heeft in deze geheele zaak zoo uitslui tend héar welzijn op het oog gehad, dat wij hem niet dankbaar genoeg kunnen zijn- (Wordt vervolgd)..

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1