Ka de beslissing der S.-B. A.-P. Vragen en Antwoorden. „Het Centrum", het feit besprekend, dat de sociaal-democraten geen minister-porte feuilles aanvaarden zullen, schrijft o.a. „Wat nu? „Dr. Eos had do opdracht ontvangen, een Kabinet te vormen uit de geheele Lin kerzijde. „Een belangrijke groep dier Linkerzijde ■weigert daartoe mede te werken. „De Vrijzinnig-Democratische leider kan dus niet aan de hem gedane opdracht ge volg geven. „De S.-D. A.-P. wil wel het ministerie onder haar controle hebben, maar niet haar eigen mannen als ministers door an deren gecontroleerd zien. „De heer Bos zal dus een nieuwe op dracht moeten ontvangen, wil hij een Ka binet vormen. „Dat juist hij de "opdracht kreeg, was ongetwijfeld hieraan te danken, dat hij tot de meest Links staande fractie dei- Concentratie behoort en dus de meeste kans bood, de Socialisten tot het aanvaar den van een of meer portefeuilles over te halen. „Nu hij niet slaagde, hebben Unie-Libe ralen en Vrij-Liberal en natuurlijk nog min der dan geen kans, om een Kabinet uit de gekeele Linkerzijde saa-m te stellen. „Er zal nu moeten komen óf een minis terie uit de Concentratie gecontroleerd door en afhankelijk van de Sociaal-Demo craten; óf een Zaken-Kabinet, eveneens door mannen van Links gevormd. „Immers, dat Rechts thans op die een of andere wijze in een ministerieele combina tie zou willen treden, of daartoe haar me dewerking verleenen, is vrijwel uitgeslo ten. „En wat het Concentratie-Kabinet be treft, reeds vóór de verkiezingen werd van de overzijde verklaard, dat men geen her haling wensohte van het Kabinet-De Mees ter. „Rest dus een Zakenministerie. „Maar ook daaromtrent zijn de vooruit zichten nog verre van helder. „Voorloopig zitten wij in 't moeras, of, wil men liever, in 't riet". Het „Handelsblad" schrijft: „Wij veronderstellen, dat het uitnemende artikel van den heer Vliegen de schrik er in heeft gebracht: op zulk 'n strafte, strie mende wijze heeft geen burgerlijk blad de sociaal- democraten op het laffe van hun houding gewezen. Wanneer het zoo reedfe begon in de courant, wat moest het dan op het congres worden? Welk een magazijn vol wapens zouden dan de tegenstanders der socialisten in handen krijgenEn wanneer toch, zooals ieder wel voelde, van deelneming dier socialisten aan een kies recht-ministerie niets zou komen, waarom «dan al die vuile wasoh weer in het open- b aa r gewassohen „De heer Vliegen is een bij uitstek prao- tisoh pliticus en parlementariër. Hij is er niet een die om gelijk te hebben, om theo rieën uit te werken, heb belang van zijn partij zal benadoelen. En er is overeen stemming gekomen in het partijbestuur. Wij begrijpen het best! De heer Vliegen is dus gedwongen geworden mede te wer ken om zijn partij „een brevet van onrijp heid'5 te geven. De S.-D. A.-P. heeft het woord van den heer Vliegen gewijzigd. Sluip wel weg, pak niet aan, kameraden" luidt het thans, „deins terug voor de logi sche gevolgen van uw machtsvorming". „Het beeld in „Het Volk" is juister ge bleken dan de woorden van den heer Vlie ger. Daar heeft men kunnen zien een werkman, die zich blijkens zijn gelaatsuit drukking heel onpleizierig voelde in een ministersrok. Men weet, met een arbeider bedoelt de S.-D. A.-P. de S.-D. A.-P. „Maar er was toch een fout in de teeke- ning. De jas is niet te klein, maar te groot. Veel te groot. En de partij, die altijd praat over het veroveren van de macht en over de reeds veroverde macht, past niet in de jas, de jas is te zwaar en te ruim De „N. R. Ct." (lib.) meent, dat de groo- te beteekenis der weigering ligt in het nemen van een besluit door een klein co mité van partijleiders der S.-D. A.-P., zon der dat de partijleden gelegenheid hebben gehad op een congres van hun mecning te doen blijken. Het conclave heeft alle verantwoordelijkheid voor de socialistische verkiezingsactie afgeworpenDaarmede basta, en de rest heeft te zwijgen. Cher de toekomst schrijft dit blad: „Wil dit nu zeggen, dat het tot stand ko men van een concentratie-kabinet volstrekt uitgesloten is? „Men weet, hoe wij hierover denken. Er is o.i. een weg, om tot een concentratie- kabinet te geraken. Ook mr. Troelstra schijnt daarover aan do Koningin en dr. Bos eenig? medecleeling te hebben gedaan. Tn „Het Volk" lezen wij, dat de sociaal democraten zich willen verbinden tot steun aan een concentratie-regeering, „«zelfs voor militaire begrootingen". Waarin de ver bintenis precies bestaan zou, weten wij ech ter niet, zoodat wij niet beoordeelen kun nen. of hier inderdaad een weg is geopend, doch wanneer wij zien. dat de steun is toe gezegd, „op voorwaarde en in den vorm, als die door de nieuwe Kamerfractie met algemeene stemmen is besloten", dan vree zen wij, dat maar zeer weinig, in elk geval niet genoeg, wordt geboden „Ook hier, trouwens, treft, dat de rol len worden om,gekeerd, en met den thans gesehaoen toestand geen rekening wordt gehouden. Immers, nu de roeiaal-democra- tïsche parii' de aansprakelijkheid voor haar verkierinq-sbeloften van zich afschuift, staat het niet langer aan haar, of aan „de „de nieuwe Kamerfractie", doch aan een eventueel concentratie-kabinet de „voor waarden" te ontwerpr-n, waarop het. on verplicht cn zonder dat dit ooit in het vooruitzicht is gesteld, de regeering zou kunnen aanvaarden, en den „vorm" aan te geven van den steun, die van do sociaal democraten zou worden geëischt". „Het Vaderland" (unie-lib.) schrijft aan het eind van zijn artikel over de weige ring: „Wij aanvaarden die verantwoordelijk heid; indien de S.-D. A.-P. evenzoo deed, eou de nieuwe regeering spoedig gevormd zijn. „De vrijzinnigen hebben tijdens de ver kiezingscampagne steeds duidelijk laten uit komen, dat .zij slechts dan zich tot het vor men van een regeering uit de Concentratie verplicht zouden achten, indien zij de meer derheid kregen. „In een te Rotterdam gehouden rede heeft een van de mannen der Liberal© Unie de mogelijkheid aangenomen van een optreden der Concentratie als Regee ring, indien deze de belangrijkste groep in de Tweede Kamer vormde (verondersteld werd Concentratie 46, S.-D. A.-P 10, Rech terzijde 44), al had zij daar dan ook zonder do socdaal-d-eipocraten, niet de meerder heid. „Maar afgezien nog van het feit, dat de redenaar te Rotterdam uitdrukkelijk heeft te kennen gegeven alleen voor zich zelf te hebben gesproken, zijn thans de vrijzinni gen in de Tweede Kamer slechts 37 sterk en is zij niet de belangrijkste groep. „De S.-D. A.-P. daarentegen is niet op tien maar op achttien stemmen gekozen, en terwijl zij ons, die er 37 hebben, de volle verantwoordelijkheid wil opdringen, wei gert zij zelf haar evenredig deel daarin te aanvaarden. „Zij heeft, om met den heer Vliegen te spreken, 30 jaar lang gesproken en ge schreven voor algemeen kiesrecht, zij heeft 25 jaar lang gestreden voor staatspensioen, zij kan nu beide krijgen, maar weigert, met de verantwoordelijkheid voor de regeering, uit vrees voor de partij-doctrine, zoowel het staatspensioen als bet kiesrecht, en laat het cr op aankomen, dat straks door de van het kiesrecht uitgcslotenen en de hulpeloo- ze ouden van dagen zal kunnen worden ge zegd: „Wij hadden het kiesrecht kunnen hebben, indien gij het gewild hadtwij had den staatspensioen kunnen hebben, indien gij niet langs kronkelwegen van redenatie, anderen een taak hadt opgedrongen, welke het u een eer en een glorie had moeten zijn, zelf te volbrengen". Het „Utr. Dbl." (vrij-lib.) noemt, na het woord van den heer Vliegen, den voor zitter van de S.-D. A.-P., hot besluit dat de uitspraak van het congres blijkt tc kunnen vervangen, een teleurstelling. „Welk eon moreel-treurige politieke rol schept de partij zich, die met haar 18 zetels feitelijk den meesten invloed zal kunnen uitoefenen zonder ook maar eenigszins de verantwoordelijkheid voor den politiekeh gang van zaken te willen dragen. Zij kan niet zeggen, dat het aanbod niet genereus genoeg washaar eigen herstemmings- j „oischen" mochten de basis van samenwer- i king vormen en Oen drietal zetels tegelijk werd haar aangeboden de persorganen der burgerlijke partijen hebben om strijd de journalistieke lier reeds ter verwelkoming gestemd. En toch weigert de S.-D. A.-P. Zij laat daarmede de schoone gelegen heid voorbij gaan de waarde en kracht der sociaal-dem. beginselen door zelfstandige toepassing raan het licht te laten treden; zij toont daarmede op on omwonden wijze, dat het bij de S.-D. A.-P. gaat om het partijbelang, en nog eens het partijbelang en niets clan het partijbelang, en bewijst daarmede de ongeschiktheid van soc.-democratcn om als wetgevers op to treden, alleen reeds om het bloot feit, dat zij niet naar objectieve rechtsvorming stre ven, maar als strijders voor de belangen van één klasse alleen oog hebben voor klas- seheersekappij en klasse-wetgevingzij wijst, nu het voor haar tijd van handelen was, de moeilijke taak van het regeeren af om voort te gaan met de zooveel gemak kelijker taak, met woorden „de plaire au peuple par la perspective flatteuse et il lusoire". „De Tijd" (r.-k.) schrijft: Het voorstel-Bos is dus nu formeel afge wimpeld, op het zegelmerk van het partij congres wordt niet eens gewacht. In de ge- heele geschiedenis van ons constutioneel leven valt geen enkel feit aan te wijzen, als waarvoor thans de S.-D. A.-P. met 'n politie ke brutaliteit en een cynisme zonder weerga den Kabinetsformateur en zijn onmiddellijke la-stgeefster, H. M. de Koningin, heeft ge plaatst. „De voorspelling van Vliegen wordt thans bewaarheid, dat de van het kiesrecht uitge- slotenen en de hulpelooze ouden van dagen 't recht krijgen tot de socialisten te zeggen: „Wij hadden het kiesrecht kunnen hebben indien gij gewild had; wij hadden staats- penspensioen kunnen hebben, indien gij niet langs kronkelwegen van partijdige redenee- ring anderen een taak had opgedrongen, welke het u een eer en een plicht had moe ten zijn, zelf te volbrengen." „Maar ook den Nederlandschen kiezers, die zich door de politieke misleiders der vo rige maand! lieten overhalen, om aan de so ciaal-democratie de macht te bezorgen, wel ke. deze thans uit enge partijbelangen van zich afstoot, zullen de oogen opengaan. En bij een volgende stembus zullen zij zich wol tweemaal bedenken eer zij opnieuw met clo ze politieke egoisten het avontuur zullen aangaan, dat thans op zulk een staatkundige misère uitloopt. Ken uitvinding; voor vliegeniers. De bekende iDgenieur en vlieger Blériot heeft een uitvinding gedaan, waardoor het mogelyk wordt voor vlieger», inplaats van van den grond, van een stalen kab8l ter hoogte van ettelijke meters boven den grond weg te vliegen en dien kabel ook weer voor de landing te gebruiken. Yan de proeven, die hiermede op het vliegveld van Buc gonomen, werden zijn films gemaakt. De tweede Balkanoorlog. De verdeeling van het van Turkije genomen gebied door de verbondenen. Griekenland eisebt bet gebied door vertikale lijnen aangegeven, Servië dat met horizontale lijnen, Mon tenegro krijgt reeds het stukje met 6chuine lijntjes aan de grens en Roemenië eischt den hoek by Silistria. Het geruite biyft dan voor BuJgarye, tenzy Turkye er in mocht slagen een stukje terug te krijgen. De heer II. van Kol terug. 'De driehook-correspondent van „De Tel." schrijft De heör H. van Kol is Maandagmorgen van. zijn reis, die bijna- een jaar geduurd, heeft, teruggekeerd. We brachten hem heden even een bezcelc- in zijn woning te Voor schoten. De heer Van Kol is welvarend en de ongesteldheid, waardoor hij in Japan werd aangetast, geheel te boven. De lieca* Van Kol deelde ons, op een des betreffende vraag, mede, dat hij zijn benoe ming tot lid van de Eerste Kamer voor Fries land zal aannemen. Het officieel bericht daarvan had hij juist verzenden. Hij gaf ons zijn groote verrassing over den uitslag* der verkiezingen vcor de Tweede Kamer te kennen. ,Wij hebben den heer Van Kol naar zijn mconing gevraagd over liet besluit vain de leiders der S.-D. A.-P., om de drie aange beden minister-portefeuilles tc weigeren. De heer Van Kol deelde c-ns nfede, dat hij zich met dit besluit volstrekt niet kan vereenjgen. Zijn moaning is, dat do S.-D. A.-P. do por tefeuilles had moeten aannemen, natuurlijk met een scherp omschreven doel cn op zeèr duidelijk vastgestelde voorwaarden. Zij had dat moeten doen ter wille van het algemeen kiesrecht cn staatspensioen. Dat de sociaal democraten aan do totstandkoming van die zaken zullen medewerken, achtte hij in de gegeven omstandigheden niet geheel voldoen de: zo hadden ze aelf kunnen en moeten bren gen. W'ij wezen den heèr Van Kol o«p hot bekende, artikel van den heer Vliegen: hij verklaarde ons heji daarmede volkomen eens te zijn. Kardinaal Van ISossubju. Èr Gistermorgen heeft kardinaal Van Rcssum een bezoek gebracht aan het Groot-Seminarie to Haaren, bij Den Bosch. Gisternamiddag is hem veer het palcis van den bisschop tc 's-Hertogenbosch, dio den kardinaal aan zijn tafel had genccdigd, door de kinderen der Katholieke scholen aldaar een aubade ge bracht, waartoe do R.-K. Vereeniging tot verbetering van den volkszang het initiatief had genomen. Vandaag zal kardinaal Van Rcssum de ten toonstelling vcor- oude kerkelijke kunst in Den Bosch bezoeken cn het Mysteriespel bij- Eeia ongeluk op fort Ërlprins. Te Kieuvnediep is gistermorgen te onge veer 11 uur op het fart Erfprins bij het schie ten op een schijf met. een kanon vaii 24 c.M. L/35 hij ,het afgaan van het schot het sluit stuk uit het kanen gevlogen, waarbij 5 man, n.l. 2 onderofficieren en 3 miliciens nrin of ineeT ernstig gewend werden, in hoofdzaak aan gelaat en handen. De namen der getrof fenen zijnde sergeants Schot, Slikbccr en de miliciens Mcoy, Bart en Ten Bosch. Per brancard zijn zij paar het marine-hospitaal vervoerd. Deer het spoedig aanwezig zijn van dok toren op de plaats van het ongeluk werden de gewonden zoo goed mogelijk verbonden en daarna met brancards naar het marine-hospi taal vervcerd. Een wonder mag het horten, dat bij dit ongeval geen mcnschenlevens te betreuren zijn, als men nagaat, dat 't sluitstuk ongeveer 1300 pend wegende, op een afstand van 25 a 30 M. diep in hot talud is gesla gen. Opmerkelijk is het nog, dat het pro jectiel, waarmede op de schijf moest geschoten worden, op de gcedo plaats is terechtgekomen. De sergeant Slikboer heeft, na verbonden te zijn, het hospitaal verlaten. Do gewonden maken het naar omstandig heden zeer gced; ier bestaat voor niemand levensgevaar. filet filoode Kruis. Dokter A. W. S. van Hamel, die met de zusters Vermaes, De Groote en Kiirtz nog te Wranja (Servië) werkzaam was, is nu bij het uitbreken van den tweeden Balkanoor log aangesteld als chef van het hospitaal dat in de onmiddellijke nabijheid van het oorlogsterrein gelegen is. De ambulance welke het Nederlandsche Roode Kruis, op verzoek der Servische re geering naar Belgrado zal uitzenden is sa mengesteld als volgt: Dr. G. W. S. Lingbeek, hoofd der ambu lance; dr. P. H. Roojen, F. Hijmans, C. Goedhart, heelkundigenJ. M. Kolff, G. A. Gedee, semi-artsenmevr. B. Lingbeek Bossem, hoofd van den huishoudelijkeü dienst; H. Boomsma, P. Kreps, A. E. G. Martin, A. M. E. Monsees, C. Schiper, A. Zwart, verpleegstersC. van der Kolk, D. van der Molen, J. H. Niênkemper, J. v. Yliet, verplegersmr. H. J. A. van Son, secretaris; A. Mecthorst, kok. Het vertrek is bepaald op Woensdag 23 Juli, met een voor- of volgtrein van den trein die 7.31 n.m. van het Staatsspoorsta tion in Den Haag vertrekt. Het hoofdcomité van het Ncderlandsche Roode Kruis doet nogmaals een beroep op het Ncderlandsche volk. Volgens de ingekomen berichten wordt er in dezen oorlog nog moorddadiger dan zijn voorganger ontzettend geleden. Er mag hier geen sprake zijn van sym pathie of niethulp is dringend noodig. Door de zoo milde gaven, bij het begin van den Balkan-oorlog ingekomen, konden Griekenland, Turkije en Bulgarije ruim schoot-s door het. Nederlandsche Roode Kruis worden bedacht. Thans is Servië aan de beurt. Mogen velen zich opgewekt ge voelen om ook dit liefdewerk te steunen, door hun gift te zenden aan den secrotaris van het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis, Lango Voorhout 6, Den Haag. Eon goedgeslaagde krijgslist. De Loïiclcnscbei politie is leelijk bij den heus genomen door de kiesrecht vrouwen. Na het gevecht in het Paviljoen, ruim' -een week geleden, Was mevr. Pankhurst eT in g$?» sloa.gd te ontsnappen. Zij wa3 naar haar* kamers in Little Smith-street teruggekeerd en werd daar sedert dien door twee agenten bewaakt. Zaterdagavond verzamelde zich een groote menigte merischen, onder wie veel kiesrecht- vrouwen, vcor het huis en sommigen drongen er binnen. Tegelijkertijd reeds een huur rijtuig voor. Enkele minuten later kwamen de vrouwen terug met in hun midden een zwaar gesluierde dame, die aan weerszijden werd ondersteund. De politic-agenten, die in middels versterking hadden gekregen, dach ten dat de gesluierde dame mevr. PankliuTst was eu namen haar mee. Onderweg zei de 'aangehoudene„ik ben mevr. PankliuTst Tiet". De sluier werd opgeslagen en haar verzekering bleek juist. Teen de politie hij het huis terugkwam was de echte mevrouw Panklurrst allang weg. Men weet niet waar zij zich nu op houdt. Dc gestolen rose paarleii. De geheimzinnige verdwijning van 't paaxl. sneor der juwoliersfirma Mayer te Lenden, houdt de Parijsche politie van den ochtend tot den a vend bezig, zonder dat men nog oen tastbaar reoultaat hoeft verkregen. Het feit, dat bij de aankomst van het pak te Lon den het paarlsncer was vervangen door elf klontjes suiker, zooals men die in elk Pa- Tijsch café krijgt» heeft do nasporingen ook gericht naar de café's in de nabijheid van het postkantoor, waar het pakket werd aan gegeven. De politie heeft enk roeds een kell- ner entdekt, wiens mededeelingen wellicht op het spoor van den dief zullen brengen. Deze is werkzaam in een café aan den Boule vard. Hausmann. Hij herinnert zich een zon derlingen gast, die Dinsdagmiddag, dc vorigo week in het lokaal verscheen en een kop kof fie bestelde. Do kellner bracht de koffie met drie klontjes suiker, die do bezoeker onmid dellijk in den zak stak. In het geheel dfonk die persoon vier koppen koffie cn stak icdcren keer de klontjes in den zak, in hot geheel dus 12 klontjes. De kellner gaf de po litie een nauwkeurige beschrijving van den bezoeker. Deze was van middelbaren leeftijd, droeg oen slappen bruinen hoed en een zwart kostuum. Teen hij hot lokaal verliet, merkte 'do kellner, dat hij ender den' arm een zwart leëren portefeuille droeg, zooals advocaten die in Parijs dragen. Do politie zoekt thans dezen bezoeker met de zwart© portefeuille, 'die blijk gaf van zulk een zeldzame voor liefde voor klontjes suiker. De Parijsche postbeambten, die mét de 'zaak te doen hadden, moesten een streng verhoer ondergaan bij huti superieuren. Men meent-, dat do diefstal wel in het kan toor in do Rue de Provence kan hebben ^plaatsgehad, waar de heer Salomon het pak lafgaf. Ook het vermoeden, dat do diefstal in den trein naar Galais geschiedde, kan op geen bewijzen stenpen. Dan had. de verze gelde postzak geopend moeten worden of men had er ben stuk uit moeten snijden, wat niet het geval was. Do post had Dinsdag geen bijzonder zwa- !ren dienst, want den vorigen dag was het nationaal feest geweest. Het pakket met het paarlsnoer werd den postzak gelegd, die verzegeld naar het hoofdkantoor in de Rue Louvre werd gozohv den en daarop naar do Gare du Nord werd1' gebracht ter verzending naar Londen. Met' den nachttrein vertrok hij naar Galais.1 Daar kwam hij Woensdagmorgen om 1 uur, aan cn werd onmiddellijk met alle andete postzakken aan boord van de stoomboot; gebracht «en naar Dover geëxpedieerd. Ikj postzak bereikte 's morgens om| 6 uur Londen,, Te Londen loopt het gerucht, dat de be* taling der verzekeringssom tot het verlies van het halssnoer in verband staat. Heij\ halssnoer was door den juwelier May en veer den verkoopprijs van 1.8 millicen gubl dén verzekerd door tusschenkomst van dtii makel aars firm a Hardman en Zcon to Lon den, die bet snoer nooit had gori n. Wjj kennen don juwelier Mayer sedert lang, zei de een lid der firma, en wij kunnen aan,' zijn woorden niet twijfelen. De hoogte van de schadevergoeding zal trouwens door dej rechtbank worden bepaald. Vraag: Mijn aanslag op Bedrijf- en In- j komsten is 22hoe groot worden dan mijn verdiensten geschat? Ik heb 3 kinderen beneden 10 jaar en geniet nog verdienste van mescerij van varkenshet landbouwbe- drijf is toch vrij van belasting op bedrijf, enz., mijn vermogen bestaat uit ƒ1000 na aftrek van Hypotheken en schulden volgens aangifte. Mijn hoofd-bedrijf is bakker en ik betaal voor de gemeente Hazerswoude 10.50 Hoofdclijken Omslag. Antwoord: Uw verdiensten zijn ge schat op 1760. U vergist zich indien u denkt, dat het landbouwbedrijf voor dc be- drijfsbelasting a 11 ij d is vrijgesteld. Bij art. 3 paragraaf 7 der wet op de bedrijfsbe- lasting wordt gezegd, dat de zuivere inkom- stce, o. a. uit veehouderij 4 ten honderd in het jaar van het daartoe aangewende kapitaal bedraagt, of, voor zoover daartoe opgenomen kapitaal is gebezigd, zoowel ten honderd als bedongen is. Daar nu voor eigen kapitaal dat in beroep of bedrijf is aangewend 4 ten honderd mag worden af getrokken, of, bij opgenomen kapitaal zoo veel ten honderd als bedongen is, blijft er niets over om te belasten, maarhet bij art. 3 paragr. 7 bepaalde is o. a. ntet van toepassingwanneer het, o. a. in een vee houderij, aangewende kapitaal, ten gevolge van de vereeniging van datbedrijf met andere (b.v. bakkerij), niet af zonderlijk te begrooten is, en hieromtrenv kunt u de beste inlichtingen krijgen aan de. Inspectie van 's Rijksbelastingen te Leiden 2de Afd. Vraag: Daar volgens Raadsbesluit dö vrijgezellen vanaf driehonderd gulden in komstenbelasting moeten betalen, en go- huwden vanaf vierhonderd, zoo vraag ik, hoe ze hot in 't hoofd krijgen om mij van driehonderd te laten betalen; ik ben noch gehuwd, noch vrijgezelmaar gescheiden man. Antwoord: LT vergist u, wanneer li meent dat u reeds van een inkomen van ƒ300 zoudt moeten betalen. Yoo'r mkomenG beneden ƒ500 wordt geen belasting gehe ven. Yan het inkomen van ongehuwden wordt echter slechte ƒ300 voor eerste le vensonderhoud afgetrokken. Een gescheiden man is een Ongehuwde, terecht heeft men u dus tot deze rubriek gebracht. De verordening spreekt niet van vrijgezellen. Vraag: De gemeentebelasting is betaal baar in 6 termijnen waarvan de 1ste ver valt op den laatsten Juli. Kan nu vóór dien' datum reeds oen waarschuwing komen of verschijnen deze om de 2 maanden? Antwoord: Vóór don vervaldag der termijnen worden geen waarschuwingen verzonden. Vraag: Mij is een huisgezin bekend, waarvan de man door ziekte en ouderdom niet meer kan werken. Daar dit altijd een knap huisgezin is geweest, zoo zou ik gaarne willen weten, of in deze de Maatschappij van Weldadigheid niet eenigen steun zou willen verleenen, en waar of tot wien ik mij hiervoor moet wenden Antwoord: Secretaris van het Hoofd bestuur der Lcidsche Mij. v. Weldadigheid is: dr. A. W. Kroon Jr., Stationsweg 25. Eigenlijk zou u zich moeten vervoegen bij ee.i der medewerkers. Deze zijn echter niet officieel bekend en hoewel wij er wel enke le kennen, vinden we toch geen vrijheid ze in het openbaar te noemen. U zult dus het best doen u tot den secretaris zelf te wen den. Vraag: Een vriend van mij, een Franschman, die in Marseille woont, komt mij binnen een paar weken bezoekenop zijn reis door Holland bezoekt hij Middel burg, Den Haag, Amsterdam en Ooster- hout In deze plaatsen zoekt hij naar goede, niet dure hotels. Kunt u mij deze opgeven? Antwoord: Daarvoor moet u maar eens een hotelgids raadplegen, eigenlijk is ook dat nog niet noodig. In genoemde, plaatsen kan uw vriend altijd goed terecht. Vraag: Ik heb een clivia. Zij heeft in hec voorjaar 1012 gebloeid, maar nu rit do. bloemstengel er nog aan nut twee roode balletjes. Kan ik nu dezen bloemstengel er uitsnijden of moet ik cr mee wachten A r. t woord: Bij Clivia's behoort men den bloemstengel direct na den bloei weg te snijden, waarmede men dan voorkomt, dat de plant zaad gaat maken en onnoodig van haar kracht gevergd wordt, die ge heel nutteloos verspilt wordt, da-ar men van de zaden meestal toch geen gebruik maa^t. Gij moet daarom nu dadelijk den bloem stengel wegsnijden en wel zoo diep moge lijk, echter zeer voorzichtig, opdat ge de bladeren met uw mes niet beschadigt. Uit do gemaakte wonde zal dan een nas- sa vocht vloeien, doch dit behoeft u niet te verontrusten, aangezien dat een natuurlijk verschijnsel is en wederom spoedig op houdt. Daar gij nu toch Cliviazaad hebt, dat in de roode bolletjes zit, zoudt ge dit welcens kunnen zaaien in kleine potjes met zan- digen bladgrond. Het duurt wel lang voor dat ge er een bloei'oare Clivia van hebt, maar het is een animeerond werkje.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6