Kunst, letteren, enz. Marktberichten. Vragen en Antwoorden. Hunebedden. Onder loiding van dr. Holwerda, van Leidon, zijn thans de opgravingen begonnen van het groote hunebed nabij de Schim- meresch te Emmcn op kosten van de Ne- 'derlandschc Anthropologische Yereeniging, ■wier leden Woensdag 23 dezer deze plaats der oudheid zullen bezoeken. Dr. Holwerda staan terzijde een opzichter en twee rijks arbeiders het terrein is afgezet met draad tot verzekering van een rustig onderzoek. Het graven is in het midden van den ^grafkelder" begonnenhet onderzoek zal ongeveer 2 weken duren. Er kan nog niets omtrent het onderzoek worden medege deeld, ook, omdat nog niet met zekerheid &an worden gezegd of men hier te doen lieoft met een grafkelder dan wel met een historische plek, waaraan in de oudheid een of andere bijzondere bestemming gegeven werd. Een halve eeuw geleden nog waren de reusachtige steenen bijna geheel bedol- yen onder aarde en struikgewas. De regeering heeft later om deze merk waardige plek wandelpaden gelegd, men viDdt er hoogc boomen, zoodat het geheel .er als een kerkhof uitziet. Men is juist hier met het onderzoek be gonnen, omdat er meer kans bestaat iets belangsrijks te vinden dan bij de gewone hunebedden en tevens wijl hier nog nimmer eon nauwkeurig onderzoek is geschied. Wel djn in den omtrek van Emmen in den bo dem nu en dan belangrijke overblijfselen uit do oudheid gevonden. Zoo werd tus- schen de Wolfsbergen en de Dennen een kerkhof ontdekt, dat als bezaaid was met urnen. Ook kon men in den omtrek van Emmen tal van grootere en kleinere hune bedden vinden. Om den z.g. dikken steen te Noordbarge, die thans ook rijkseigendom 5s, hebben tal van kleinere steenen gele gen, die men ook heeft laten springen. G,N. R. Ct.") „V oor Iederee n'\ Versohenen is „Voor Iedereen", een {weekblad met katholiek bestuur. De prijs vaji dit weekblad is niet hoog. De wekelijksche omvang is 16 a 32 bladzijden in kwarto formaat. Uitgeefster is do N.V. ^.Drukkerij De SpaarnestacP', te Haarlem. TJit Nederlands verleden. Mej. F. H. van der Mey te Utrecht Igeeft een serie van zes prentbriefkaarten yiit Nederlands verleden uit, ten bate van de algemeene liefdadigheid. De kaarten zijn fraai uitgevoerd naar platen en gravuren uit het Koninklijke Huisarchief en geven te zien het verkoopen yan zijn kostbaarheden door Willem den Zwijger, de tocht van de Ruijter naar /Chatham, Willem III verzoent de Ruijter ten Tromp, de landing van den prins van Oranje te Scheveningen, do prins van Oranje wordt gewond bij Waterloo en de inhuldiging van koningin Wilhelmina te [Amsterdam. Monumente n?r estauratie. Men schrijft uit Delft aan het ,,Hbld.": Het fraaie hardsteenen beeldhouwwerk in den gevel van de Stapel magazijn en te Delft, eertijds het Wapenhuis van de Sta ten van Holland en West-Friesland, in 1G92 gebouwd, vertoonende een moedigen leeuw, die in zijn klauw zeven pijlen houdt, Omringd met zegeteekens des oorlogs als standaarden en vendels, waar beneden zich Mars, de god des oorlogs, vertoont, vol-# gens Boitet „zeer kunstig en heerlijk uit gehouwen, zittende op allerlei krijgstuig", met aan weerszijden de wapens van de 'heeren N. Stoop, II. van Blciswijk, W. Fa- britius en S. van Beaumont, verkeert op ,'<dit oogenblik in ernstig gevaar. I Overeenkomstig het bestek van onder- •houd der militaire gebouwen is de aanne- liner verplicht dit stuk beeldhouwwerk vol jte smeren met gele verf, met welk vernie- lings werk de man Zaterdagmorgen, tot Verontwaardiging van tal van Delftenaren een aanvang heeft gemaakt. Bij de firma J. T. S'wartsenburg, 'te Gouda, is verschenen „18131913, Neder- jland voor Honderd Jaar". Deze'couplet-" ten. waarvan de wcorden van G. Duchemin zijn, zijn door P. Zonen gecomponeerd voor gemengd koor met orgel of piano. Oude munten. Bij het afbreken van een oude boeren woning, toebehoorende aan den landbou- ver II. Verhoeven te Uden, heeft een 1 werkman een aarden pot met zilveren geld- stukken gevonden. Het waren alle oude munten met Latijnsche opsohriften, som mige grootsr dan een rijksdaalder, andere van de grootte van een gulden. De inhoud van den pot was 450 stuks, die alle nog gaaf waren. Een voordeelig zaakje. De bekende Poolsche romanschrijver Henrik Sienkiwicz heeft voor het recht om zijn roman „Quo Vadis" als film te 'doen opvoeren, van een Amerikaansche biosooop-maatschappij 600.000 gulden ont vangen. Yoor het opvoerigsrecht van deze film in Europa werd hem nogmaals dit bedrag uitgetaald. |>e rechtspositie van de politie beambten. Gisteren werd te Rotterdam de groote Vergadering gehouden van den Bond van Politiebeambten in Nederland. Aan bet Centraalstation werd aangetre-- cden en daarna in optocht met banieren en twee muziekkorpsen de tocht naar het ge bouw van Kunsten en Wetenschappen aan vaard. De reusachtige zaal was haast te klein bm alle opgekomenen te bevatten. Er wa ren opgekomen 27 vereenigingen, waaron der Amsterdam alleen reeds met 2S0 man. Verschillende autoriteiten, waaronder do socialistische gemeenteraadsleden van Rotterdam, gaven van hun belangstelling blijk, terwijl aan de bestuurstafel mede hadden plaats genomen eenig© autoriteiten van de Yereeniging „Antworpens Politie- verbroedering" en 4 Du it soke politieagen ten. Yan 22 politiebureaus en politieposten te Amsterdam kwam een telegram, waarin de leden van den Bond, door dienst verhin derd tegenwoordig te zijn, hun sympathie met de meeting betuigd'en en het beste resultaat toewenschen. Mr. V. H. Rutgers, die had toegezegd een rede te houden, waarin hij de vraag zou beantwoorden: „Op welke wijze kan de gemeente-politie een betere rechtsbedee- ling verkrijgen?" had een telegram ge zonden, dat hij door ongesteldheid verhin derd was te komen. De heer P. de Widt, voorzitter van de politieagenten-vereeniging Hermandad", te Rotterdam en 2de voorzitter van den Bond, opende nu de vergadering met een rede. Alsnu was het woord aan den Bonds voorzitter, den heer G. van Putten, van Leiden, die aantoonde de noodzakelijkheid van een goed geregelde rechtspositie in 't algemeen en meer speciaal voor de politie. Hij zette uiteen wat in het algemeen on der een wettelijke regeling van de rechts positie wordt verstaan, welke ook door de politiebeambten Verlangd wordt, terwijl voor deze daarenboven inzonderheid wordt gewen acht een betere regeling van het straffen-stelsel. Het lot van den politie beambte is nog te veel afhankelijk van de inzichten van verschillende autoriteiten. Tot de verkeerde toestanden rekent men o.m. de regeling te Rotterdam, waar de politieagenten telkens slechts voor een jaar worden aangesteld. Wat voor het justitie- pcrsoneel reeds in 1827 gieregeld werd, daarop wordt door het politiepersoneel nu nog steeds gewacht. Spr. hoopte, dat het toekomstig vrijzin nig ministerie me-er voor de belangen der politie voelen zal dan bet tegenwoordige. Hij ging voorts na de regeling, welke o.a- bij de politie te Leiden bestaat, en deelde izijn bevindingen mede tijdens hij bij de politie aldaar werkzaam was. Met kracht (drong spr. ten slotte er op aan dat allen als een man zouden blijven strijden voor een geregelde rechtspositie. Alsnu verkregen het woord de beer Rid- derbeecks, adjunct-commissaris ts Antwer pen, de heer Ch. Devoudon, algemeen schrijver van den Nat. Bond der onder- |5olitiebeambten van België te Brussel, de Polizei-sergeant Rieter uit Kaldenkirchen, de heer B. Winters, voorzitter van den LAjtls te rel amseh en Politiebond, de heer T. de Jong, uit Amsterdam, en ten slotte de heer v. d. Sluys, secretaris van den Bond voor Rechtstoestand. De voorzitter deelde nog mede, dat te genwoordig waren 1041 politieagenten en gemeente-veldwachters en 300 vrouwen en deed verder medcdeeling van de verschil lende telegrammen van sympathie tijdens de vergadering ingekomen. Ten slotte werd de volgende motie aan genomen: „De Bond van Gemeente-politiebeamb ten in Nederland, bestaande uit 25 plaat selijke vereenigingen en afdeelingen, ver tegenwoordigende ongeveer 3500 gemeente lijke politiebeambten, benevens een aantal personeel© ledeD, in openbare vergadering bijeen in het Gebouw voor K. en W. te Rotterdam, op Donderdag 17 Juli 1913, gehoord de besprekingen betreffende de noodzakelijkheid van een wettelijke rege ling, waarin de plichten en rechten van dienaren dor gemeentepolitie zijn vastge legd, kennis genomen hebbende van verschil lende gevallen, waarin onverdiend of te .zwaar werd gestraft of de rechtmatige actie der organisaties werd belet door de bestuurders te bedreigen, kennis genomen hebbende, dat. op heden de organisaties in haar rechtmatig streven voor lotsverbetering, juist door de rechte- looze positie der politie-beambten worden belemmerd, ja vaak dat streven wordt belet, overtuigd, dat een voortbestaan van de zen rechteloozen toestand zeeT schadelijk moet worden geacht voor de maatschappij zoowel als voor de politie, overtuigd, dat de wettelijke regeling van de plichten en rechten van de dienaren der politie zal zijn een levensbelang voor de maatschappij, voor de dienaren der politie en hun gezinnen, dringt er bij de Regeering en volksver tegenwoordiging ten sterkste op aan, dat art. 191 der G.-W. zoodanig worde gewij zigd en aangevuld, dat instelling van een scheidsgerecht en wettelijke regeling van de plichten en rechten voor de dienaren der gemeente-politie mogelijk wordt ge maakt en tot stand komt, besluit deze motie ter kennis te brengen van de Regeerincr en de volksvertegenwoor- diering en te publicesren door middel van de pers en gaat over tot de orde van den dag". Willem Slarins «1e Vos. Den 15en Juli j.l. heeft een in de Sor- bonnewijk te Parijs surveilleerende politie agent op straat gevonden een blijkbaar in bewusteloozen toestand verkeerenden, on bekenden man. Hij is naar een der hospita len gebracht, waar de man overleed, zon der bij kennis te zijn gekomen. De onbe kende had tal van steekwonden, zoodat aan een misdaad werd gedacht en door middel der Bertillonnage werd getracht, de iden titeit van het lijk vast te stellen. Daarbij is den chef van den dienst, den heer Bertillon gebleken, dat de gestorvene niemand anders is dan Willem Marius de Yos, laatst wegens inbraak bij de firma Schreuder Baksteen, Gedempte Binnen rotte te Rotterdam, tot eenige jaren gevan genisstraf veroordeeld. Hij behoorde tot de familie De Yos, waar van enkele leden ook te Amsterdam, onder verdenking van de inbraak bij den goud smid Pampus, in de Leidschestraat, aldaar, hebben gestaan. Willem Marius de Yos, geboren te Rot terdam 21 Augustus 1875, is in de laatste helft van 1911 door middel van een touw ladder en geholpen door zijn broer uit de gevangenis te Scheveningen ontsnapt. Zijn broer vertelde later aan het „Rott. Nieuws blad", dat zijn broer per vliegmachine over de grenzen was gebracht. Den 30en Decem ber 1911 is hij op verzoek van de Neder- landsche justitie en in afwachting der ver vulling van de uitleveringsformaliteiten te Parijs aangehouden en in voorloopige be waring gesteld. Den 24en Januari 1912 is hij ook daar, andermaal geholpen door zijn broer, uit de gevangenis ontsnapt en heette hij naar Zuid-Amerika te zijn vertrokken. In hoeverre dat juist was, is tot heden üog niet opgehelderd. De gevondene droeg alle kenmerken den laatsten tijd een zeer armoedig leven te hebben geleid. Waarschijnlijk hebben rotgenooten in de misdaad hem ontzettend toegetakeld en daarna in een stil gedeelte van de Sorbon- ne-wijk neergelegd. Het geheimzinnige geval wordt door de Parijsche recherche verder onderzocht. G,Tel.") Delft, 17 Juli. Iolandscho Granen vaster vooral Ta-we. Handel iei9 beter. Witte Tarwe f 8.75 a f 10.50. Nieuwe Tarwe f a f Rogge f 6.80 a ƒ7.10. \Vinterg«r«t ƒ6.60 a /"6.9Q Zomergerst 6.20 a ƒ7.40. Chevalier- Gerst /"6 90 a f 7.20. üacer f 4.20 a ƒ4.50. Roode Tarwe f 9.75 a /T0.25 Bruineboonen ƒ12.75» 14.50 Blauwe Erwten/" 10.25 a 10.75. Kanariezaad f 18.50 a f zl.Witteboonen ƒ16.50 a 18.50. Hennepzaad ƒ8.25 a ƒ8.50. Koolz ad a f - alles per HL. Botornoteering: 48—56. bcuicüam, 17 Juli. Noteering van den .Bond van Distillateur»". Aloutwyn ƒ13.—. Jene?er ƒ17. Per Ned. vat zonder fu*t en zonder belasting. S liicdiuu, 17 Juli. Noteering Beurscommiesie. Moutwijn 112.25 per HL., zouder fust en zonder de belastiDg. Stemming kalm. SpoeliDg ƒ0 90. Graau cpiritus ƒ22.50 a 22.75, Al el asse- Spirit us ƒ18 75 a truwe Spiritus /"10J a Mcppel. 17 Juli. Verscbe bofer per V* vat 1ste soort 23, 2de soort f 22,3de soort f '21. Per li KG. 1 80 n ƒ2.05. Aau^evoerd 1000 KG. Hoorn, 17 Juli. Ter kaasmarkt gewogen 211 stapels, wegende 82312 KG. Prijs kleine ƒ33, commhsie ƒ3150, middelbare ƒ3150, fabrieks- kaas 32. Handel willig üOOS'Jumcii, 17 Juli. Groenten veiling. De vol gende prijzen werden betaald: Bloemkool 1ste soort ƒ9.30 a IS 80, 2de soort 2 60 a f Komkommers (IiJng.) 1ste soort ƒ4.10 a ƒ7. dito 2de soort f 1.60 a ƒ3.60, dito (gele) 1ste soort 4.7J a f 5 23, dito 2de 3oort 3 30 a f 3.60. Roode kool 8 30 a 9.10. Savoie kool a Salade 1ste soort ƒ1.50 a f\.7\ 2de soort ƒ1.10 a f 1 39. Andijvie 1.G0 a 1 '2.90. Prei f a Selderij a Peterselie 1.20 a ƒ1.40 per 100 bos. Spinazie 0.20 a 0 23. Boerenkool a c. Stoofsla 23 a £5 c. Sctiorseneeren 1ste soort f a dito 2de soort t a t Tomaten 1ste soort 15.a f 17.90, dito 2de soort ƒ10 80 a ƒ14 00, dito 3de soort ƒ7.a f 9. Peeu iste soort 4.30 a f 5.50, 2de soort f 3 20 a 3 90. Kroten f a Postelein ƒ0.51 a 0.67. Lomteii, 17 Juli. .Metalen. (Ie b.) Straits-Tin contant 182.5/, op 3 rad. 183.—/-. Chili Koper contant 63.7/6, op 3/m. 63/10. Zink 20.10/, Lood (Sp&ausch) 20.—/ a pronip /-. Uzor. de beurs.) Cleveland Middlesbro No. 3 contant 54/11 en op 1 m, 55/3 koopers. Londen, 17 Juli. Metalen. ('2de b.) Straite-Tin cont. 181.10/, op 3/m. 182 5/, Koper cont. 63.6/3, op 3/m. 63.8/9, Zink '20.10/, Lood (Spaan9ck) 20.a iJzer. (2e beurs). Cleveland Middlesbro No. 3 contant 54/11 en op 1 m. 55/3 koopers. Nederland eii Venezuela. De „Our. Cour." schrijft: Het onlangs versohenen. Venezolaanscte Geelbcek bevat het volgende omtrent <f© hangende kwestie met Nederland: Wat aan gaat de diplomatieke betrekkin gen met dit land is er geen verandering ge komen in den toestand, sands de aanbieding van de vorige memorie, en de regeering van Venezuela hoopt, dat men ten laatste tot een bevredigende regeling zal komen, zooals vereiecht wordt door onze betrekkin-! gen van verschillenden aard met genoemde natie." De „propaganda.'* Mej. Sylvia Pankhurst, die om haaT aan val op de politie bij Downingstreet tot drie maanden gevangenisstraf is veroordeeld, is voorloopig op vrije voeten gesteld. Zij had de hongerkuur toegepast. In de gewone vergadering van kiesrecht- vrouwen in het paviljoen Musichal van Pic cadilly verschenen dezer dagen plotseling mevrouw Pankhurst en mej. Kenny, die na een hongerkuur voorloopig zdjn vrijgelaten, op het podium. De talrijke aanwezigen ontvingen haar met stormachtige toejuichingen. De politie werd met de aanwezigheid van beiden, die opruiende redevoerjpgen hiel den, in kennis gesteld', omsingelde dade lijk het gebouw en drong na afloop de zaal binnen, met het doel haar te arrestceren. Een hevig gevecht volgde, stokken en pa- rapluies werden gebruikt, doch de agenten stormden met het hoofd omlaag om ste ken van hoeden pannen te ontgaan vooruit. Yerscheidene mannen en vrouwen geraakten onder den voet. Mej. Kenney werd ten slotte gegrepen, mevrouw Pankhurst wist door een zijdeur te ontsnappen. De politie doorzoekt nu Lon den om haar te vinden. Behalve mej. Ken ney zijn nog vier andere personen aange houden, omdat zij de politie bemoeilijkten. Mevr. Pankhurst, die ernstig ziek was, had het bed verlaten oon de vergadering te kunnen biiwonem. Actie wekt reactie. Jules Joseph Poilane, een negentienjarig Fransohman, is gisteren te Londen voor den politie-rechter gebracht wegens bet inwerpen van ruiten in het hoofdkantoor van de militante stemreohtvrouwenvereeni- ging. De man zeide, dat hij zooveel gelezen had van de schade, die de vrouwen had den aangericht, dat hij zich verplicht ge voelde, om ook iets te doen. Juffrouw Lowry, een bestuurslid van de Yereeniging, schatte de schade op 120 gul den. Poilane werd naar de terechtzitting ver wezen. De maclit van «Hen Landraad. De Landraad te Sonderburg is speciali teit in tyranhieke besluiten. Hij verbiedt de Denen het Noord-Sleeswijksche gebied te bezoeken en ontzegt toeristenbooten uit Denemarken eenvoudig den toegang tot de haven of aanlegplaatsen in zijn district. Thans gaat hij nog een stapje verder. Hij verbiedt zijn onderhoorigen in Noord- Sleeswijk, om uitstapjes naar Denemarken te maken. Een Deensche stoomboot zou op 12 Juli een honderdtal jongelui uit Alsen van Son derburg naar Corsör brengen. De land raad verbood den kapitein van de stoom boot op dien dag in zijn district passagiers uit te laten of op te nemen. Dit is wel het toppunt! zegt het „Tage- blatt". Door dit verbod wordt de grens van het geoorloofds overschreden. De regeeringspresident is van dit feit in kennis gesteld, maar diens beslissing is nog altoos „in overweging". Tot dusver heeft de regeering den Landraad van Son derburg nog niet ter verantwoording ge roepen over zijn oekases, waarbij aan Deensche toeristen verboden wordt Noord- Sleeswij k te beaoeken. In Pruisen schijnt de landraad nu een maal alles te mogen, ook hét ongeoorloof de. Wijl hij koning is in zijn district, ab soluut heerscher, die aan niemand verant woording schuldig is. Keu miBlioenenproces. Yrijdag ia door het civiele gerechtshof te Berlijn het omvangrijke proces Thyssen jun. versus Thyssen sen. in behandeling ge nomen. De voorgeschiedenis van dit pro ces vindt zijn oorsprong in het jaar 1885. Destijds had Thyssen sen. met zijn vrouw, van wie hij zich spoedig daarop wegens echtbreuk liet scheiden, een overeenkomst gesloten, waarbij het geheele familievermo gen op de vier kinderen uit hun huwelijk overgeschreven werd en bepaald werd, dat de man gedurende zijn leven alleen het vruchtgebruik er van zou genieten. Thans bevindt ziin .zoon Thyssen jun. zich in staat van faillissement wegens een schuld van li millioen Mark. Da oude heer Thys sen heeft zich bereid verklaard, de schul den van zijn zoon te betalen, als deze af stand doet van zijn erfdeel. In de plaats daarvan zou hij een levenslange rente vaa 120.000 Mark per jaar ontvangen. Maar zoonlief bedankte hiervoor. De curator in het faillissement van Thyssen jun. beweert thans, dat de rech ten der kinderen die zij volgens de bo vengenoemde overeenkomst bezitten, op anderen overgeschreven kunnen worden, zoodat dan de rechten van Thyssen jun. in den faillieten boedel als actief moet worden opgenomen. De failliete zoon ont kent dit echter o.a., op grond, dat de overeenkomst in het jaar 1885, toen het z.g. landrecht nog bestond, werd afgeslo ten. De advocaat van Thyssen sen. trachtte gedurende de zitting te bewijzen, dat het eigenlijke doel van de overeenkomst was, de vrouw, ten gunste van de kinderen te verdringen, en het contract niet slechts een belofte was, maar een verdrag, waarbij formeel het eigendom werd overgedragen tot waarborg der kinderen. Eeu congres yoor 't werel«lverkeer. Op het oogenblik wordt te Moskou de Internationale Spoorweg- Conferentie gehouden, waaraan deelgenomen wordt door gedelegeer den uit alle werelddeelen. Er z\)n vele en moeilijke kwesties, het verkeer betreffende, op te lossen, b v. de verbinding met het verre Oosten, Japan, China en Amerika over Siberië. Door een b^zonderen maatregel b(j de Siberi- scho lynen wil men de mogelijkheid open stellen, een reis om de wereld te maken in 47 dagen. Er zijn ook plannen voorgesteld om couponboekjes voor wereldtrajecten uit te g9V®n, met een geldigheidsduur van twee jaar. Alweder ©en koogverraadsproces. De Borlijnsch® bladen melden, dat een be vel tot inhechtenisneming uitgevaardigd is te gen een mecanicien, Kostner genaamd, en uit Eydfkuhnen afkomatig. Genoemde Kestner moot zich nl aan hoogverraad hebben schuldig gemaakt, door zekere belangrijke documenten aan Rusland te verkoopen. Toen een agent van politie xich'ten huize van Kestner vervoegde, om hem te arrestee- ron, sloeg hij den politiebeambte met 'n vuist slag tegen den grond en nam vervolgens de vlucht. Men is er nog niet in geslaagd den voortvluchtige op te sporen. De autoriteiten bewaren een diep stilzwijgen over dese affaire, waarbij tal van personen betrokken moeten zijn. Lijkverbranding on misdrijf. Als argument tegen lijkverbranding voert men wel aan, dat zij de ontdekking van mis drijven zeer zou bemoeilijken. Daarom is het van belang te vermelden, dat men in de asch van het verbrande lijk van Hopf's moeder te Frankfort aan de Main nu nog, na etteiyke jaren, arsenicum heeft kunnen aantoonen. Hopf is, zooals men weet, de gifmenger, die ook zijn twee eerste vrouwen en een onecht kind uit den weg beeft geruimd. Het lijk van Bijn vader zal nu nog opgegraven en onderzocht w or dar» Eerst zaudtreiuen, dan de groote vaart. O. K. O. schrijft in de „Zeepost": Het stoomschip „Zeelandia", dat gisteren om 12.15 van Amsterdam stoomde en te 1.30 de groote spoorwegbrug aan de Hem be reikte, heeft daar moeten wachten tot 2.45 alvorens de spoorbrug openging. Dan pas seerde een gewone trein, dan kwam er een goederentrein in zicht en dan deed de een of andere zandtrein in aantocht de brug gesloten houden. Er staat wel officieel, dat de brug van 1.50 tot 2.07 openstaat, maar de brugwachter keek begeerig naar nieuwe zandtreinen, de groote mailboot mocht haar stoomfluit laten hooren, zij moest wachten. Toevallig aan boord van dit stoomschip, was ik getuige van veler ont stemming en ik meen goed ts doen daaraan uiting te geven. De reputatie van den wa terweg naar zee is de reputatie van Amster dam als haven. Wordt op het Noordzeeka naal een schip noodeloos opgehouden, dan kan de activiteit der bests reederij dit niet goedmaken. Aan boord van de „Zeelandia" tüvond zich ook de consul-generaal \an Ar gentinië op reis naar dat land. Indien bij vergelijking der Continentale havens de snelheid van het electrisch openen en slui ten van de groot-s,he Hembrug geroemd wordt, zal de officieele vertegenwoordiger dan niet glimlachen? Gelukkig lag de „Zee landia" diep geladen en stond er geen ster ke wind, maar toch had de loods moeite 2^,0 dicht voor de brug stuur in het groote schip to houden. Wordt onder zulke omstandigheden averij geloopen, wie treft dan de schuld, het voortvarend personeel, dat zich inspant om zoo min mogelijk tijd te verliezen? Het spoorwegverkeer heeft zeer zeker zijn eischen, maar het is niet meer geoorloofd om een schip in de groote vaart, met de postvlaggen van twee werelddeelen in top, volle vijf kwartier op het Noordzeeha- naal op te houden. En dat dit geen uitzon dering is, maakt de zaak des te ernstiger. Het is trouwens bedenkelijk, dat op de briefjes, voor de loodsen gedrukt, de oor zaak van het oponthoud een vaste rubriek, uitmaakt. En als dan de loods den brug wachter vraagt wat als oorzaak van het oponthoud' moet worden opgegeven krijgt hij ten antwoord: „Er zat een znndtrein tussehen." Yraag: Ik ben een jongmensch van 20 jaar en mis het gebruik vz,n beide beenem Dapjruit vloeit voort,, dat ik geregeld thuis zit en dus niets verdien. Maar vroeger was ik op een kantoor. Een vader heb ik niet meer en wat verdienste van mij zou mijn moeder dus wel te pas komen. Meermalen heb ik al geadverteerd voor schrijfwerk, o. a. ook in het „L. D.", maar steeds zonder, succes. a. Zou er nu niet een middel zdjn, opdat iemand als ik, geregeld van wat schrijfwerk of dergelijke voorzien was? Yeel menscihlievendheid is er niet meer in de wereld, maar voor 1 of 2 kantoren zou het zooveel moeite niet zijn, zoo iemand' voort te helpen. b. Zoudt U dienken dat het resultaat had, als ik eens naar mijn vroegeren patrooD schreef bij wiea ik op kantoor was? Antwoord Wij vertrouwen, dat nu door middel van deze vraag uw ongelukki ge toestand is bekend geworden er wel men- schen zullen zijn die u willen helpen met schrijfwerk uw brood te verdienen, te meei als wij kunnen verzekeren dat u een heel goede loopenae hand schrijft. Wij zijn gaarne bereid uw adres desverlangd aan mensch- lievende medeburgers op te geven. Vraag: Gaarne verneem ik van U tot welken datum -de Bloemententoonstelling te Boskoop is geopend. Antwoord: Tot 23 Juli Vraag: Wanneer men in een winkel in betrekking is gekomen den 2üsten eener maand, den Isten daaraanvolgend zijn salaris" heeft ontvangen en zoo vervolgens den lsten der maand verder zijn geld ontving kan men dan den 15den zijn betrekking opzeggen om over een maand te vertrekken of moet men dan beslist wachten tot den 1ste daaropvol gend, afspraak is een maand vooruit opzeg gen. Antwoord: U kunt Uw betrekking ook met den 15den opzeggen. Yraag: Daar de kelderverdiepingen der perceelen aan de Hoogstraat gelegen, welke men reeds vanaf de Kippenbrug ziet, er zeer armoedig er verveloos uitzien, zou het misschien wenschelijk zijn met het oog op het vreemdelingenverkeer in dezen zo mer den bewoners uier perceelen daar op merkzaam op te maken Antwoord De eigenaars zullen niet geheel ten onrechte zeggen dat ieder er ge noeg aan heeft voor zijn eigen bezittingen te zorgen. Mochten ze echter uit noncha lance er niet aan gedacht hebben dan is de aandacht er nu op gevestigd. Yraag: Is het Muidcrslot, nu er een ten toonstelling in gehouden wordt ook gratis te bezichtigen? Antwoord: Neen, de entree is 50 Cts. Vraag: Vader is overleden. Nu blijft moeder met de kinderen over. Wij hadden in beginsel besloten moeder in haar boeltje te laten zitten, maar nu begint een over deelen te praten. Moeten wij ons hierbij neerleggen? Er is geen testament. Antwoord: Ja, daar moet gij u bij neerleggen. Niemand behoeft in een on- vera'eelden boedel te blijven. Er moet dus een scheiding plaats hebben. Daarbij komen ook de andere vragen omtrent deze zaak vanzelf terecht. Het oudste kind deelt ook mee. Men deelt ons mede dat de toegangs prijs voor de Rozententoonstelling thans - ir

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6