fT°. 16380 A0. 1913. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. e Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Het dertigjarig bestaan van den A. Sï. W.-B. FEUILLETON. Ee wettige erfgenaam. PRIJS DHR ADYERTENTIEN: Van 10 regels 1.05, Iedere regel meer /'0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine tdrertentiën van 30 woorden 40 Gents contant elk tiental woorden meer 10 Gents.-Voor het inoasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per week 9 Gents i per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sija 1.30. Franco per post 1.65. (Toeristenbond voor Nederland). Een van de grootste Vereenigingen van ons land, een Vereeniging met een ledental van circa 30,000, viert zijn dertigjarig bestaan. Leiden zal de eer hebben de feestgenooten in zijn midden te zien op Vrijdag, Zaterdag en Zondag a.s. De plechtige ontvangst van het hoofd bestuur door Burgemeester, Wethouders en den Raad van onze stad, zal morgen, Vrijdag, om 12 uren op het Stadhuis plaats vinden. Hoe zal nu verder de ontvangst van de zijde der burgerij zijn 1 Wij hopen, dat alle inwoners het op prijs zullen stellen, dat de feesten hier zullen zijn, waardoor een groot aantal vreemde lingen vroolijkheid zal brengen in den stil len vacantietijd. Het feestprogramma is reeds in dit blad verschenen en daaruit heeft men kunnen zien, dat de A. N.. W.-B. ook iets doet voor de inwoners, die geen lid zijn, en dus niet van de uitstapjes en reünies kunnen pro- fiteeren. Alle Bondsleden en dc vele personen, die belang stellen in het streven van den Bond, kunnen uiting geven aan hun vreugde over deze feesten in onze stad door op' Vrijdag, Zaterdag en Zondag de driekleur van hun huis te doen wapperen. Mogen de Bondsleden Leiden in de rech te feeststemming zien Leiden, 17 Juli. Met ingang van 1 Juli zijn bij Kon. be sluit benoemd prof. dr. F. A. H. Schreine-- makers en prof. dr. L. van Itallie, beiden hoogleeraar aan de universiteit alhier, tot adviseurs vóór liet Ned. visseherij-proefsta- tion te Katwijk-aan-Zee. Tot de vierde klasse der Middelbare School (Handelsschool, directeur, de heer Tijmstra) te 's-Gra-venhage, is toegelaten L. J. Bulthuis, leerling van de G'hr. Sohool v. M. U. L. O. in het Noordeinde alhier. Deze leerling verwierf do vorige week di ploma A voor M. U. L. O. Aan de Technische Hoogesehool te Han- Pover slaagde voor het examen voor diplo ma als ingenieur, afdeeling architectuur, de heer A. Krantz, geb. alhier. Geslaagd is voor het examen boekhou den, handelsrekenen en handelsrecht, afge nomen door de „Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen" te Amster dam, mej. Adèle van Steeden, van Oegst- geest, leerlinge van mej. Octavia Parmen- tier, alhier. Door curatoren van het gymnasium te Schiedam worden ter benoeming van een leeraar ih oude talen aan het gymnasium al daar, voor den cursus 19131914, aanbevo len de heeren J. C. Bruyn, te 's-Gravenhage; H. D. Brascamp, te Leiden, en D. E. Bosse- laar te Utrecht. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Annna-Paulowna-pol- der door den heer J. A. R. Teriet, cand. alhier. De „Sts.-Crt." bevat de statuten van de behangers-, stoffeerders- en beddenma- kerspatroonsvereeniging „Samenwerking", alhier. In „Sts. Crt." No. 165 zijn opgenomen beschikkingen van den Min. v. Landb., aan wijzende de geneeskundigen, aan wie is op gedragen het onderzoek naar het gezichts- en het gehóorsorgaan van schippers, stuur lieden, machinisten, machnist-stokers en uitkijken, en van de candidaten voor de examens stuurman en schipper ter koop vaardij, machinist voor de sleep vaart, en aanvragers van een stuurmansdiploma. Heden voormiddag, werd in het Café van den heer De Rooy, te Oegstgeest door den architect H. J. Jesse, aanbesteed het maken van verharde wegen en rioleering in het Prins-Hendrik-park te Oegstgeest. Het aantal inschrijvingen bedroeg 8, t. w. van de heeren J. Knijnenburg, te Schevenin- gen voor f 10.352; P. J. Christiaanse, te Oegstgeest, voor f 10.200; H. J. van Noort, te Wassenaar voor f9578; L. Potman, te Haarlemmermeer, voor f9398; J. Pleyt, te Assendelft, voor f 9359L. Gort, te Haarlem voor f8890; H. van Iterson, te Rijnsburg, voor f 8888en J. Water te Zandvoort. voor f 7991. Bij resolutie van den Minister van Ko loniën is de heer A. W. L. Vogelesang, te Zoeterwoude, ter beschikking gestold van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië, ten einde te worden aangesteld tot administratief ambtenaar voor de buiten bezittingen. Behalve de gisteren reeds vermelden zijn hier nog geslaagd voor het eind-exa men H. B.-S. de heeren J. van den Broek d'Obrenan; W. L. H. van Harrevelt, H. C. van Leeuwen, W. G. Muller, K. A. Sehöf- fer, P. W. de Lecde, A. H. de Jongh, A. L. Husekamp, A. F. Vas Dias, A. J. Kuijl; van Den Haag (Blijonburg)A. G. van Nes, H. Egeter, G. E. Ferguson, F. Hoogendijk, A. Spugt, van Gouda; F. Steinbach, A. La- tour Jr., J. H. Lette, extraneï. Afgewezen geen. Dc commissie voor den Nationaal-His- torischen Optocht die het voornaamste num mer is van de feesten ter herdenking van de honderdjarige onafhankelijkheid op 5 September te 's-Gravenhage, deelt mede, dat de deelneming aan den optocht bevre digend mag heetcn, al moet hierop onmid dellijk volgen, dat nog vele en ook belang rijke plaatsen te bezetten zijn. Aardig is, dat die deelneming bijna uit alle deelen van het land is gekomen. Omtrent groep XX lezen wijIn deze beeldt de heer E. Baron Mackay, Rutger Jan Schimmelpenninck uit, met wien als Baron van der Goes en Gogel, zijn beide voornaamste en meest bekende Ministers, in dezelfde koets zullen gezeten zijn de heer jhr. mr. P. W. C. van der Goes (Leiden) en A. van der Valk (Rotterdam)de ach ter de wagen rijdende Daendels wordt voor gesteld door W. baron Snouckaert van Schauburg. Aan het Dep. van Waterstaat in Den Haag werd aanbesteed vanwege de genie; het aanleggen van een waterleiding ten be hoeve van de waterspoeling in de dag- privaten en urinoirs van de Alexanderkazer- ne aldaar. Minste insehrijfster de N. V. v.n. G. van Reekum, Wassenaar, voor f789. De Minister va-n Binnenlandsohe Za ken heeft op het voorstel van den Raad van Den Haag om B. en Ws. te machtigen een vergunning voor den verkoop van ster ken, drank in het klein boven het vastge stelde maximum te veHeenen voor locali- teiten op het terrein van de van 5 Juli tot en met 5 September 1913 te houden Nationale en Internationale Tentoonstel ling van Sport en Toerisme, medegedeeld, dat de gevraagde machtiging niet kan wor den verleend. Voorts geven B. en Ws. den Raad in overweging aan H. M. do Koningin voor te stellen B. en Ws. te machtigen, voor den tijd van 2-9 Augustus tot en' met 15 September a.s., een vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, bo ven heb vastgestelde maximum, te verlee- nen voor het hoofd restaurant ter opper vlakte van 528 vïerk. M., hetwelk deel uit maakt van de Nationale en Internationale Landbouwtentoonstelling. De belangstelling in de verkiezing van twee leden-patroons voor de Kamer van Ar beid voor den kleinhandel te Rotterdam, die gisteren ten rsadhuize plaats had, kon schrijft de ,,N. R. Ct." niet kleiner zajn. Toen toch te drie uien de stembus geslo ten werd, bleek geen enkele kiezer aan deze verkiezing te hebben deelgenomen. De Minis ter-zal nu een nieuwe verkiezing moeten uit schrijven. Prov. Staten van Noord-Holland heb ben het voorstel om f 10.000 subsidie te geven aan 't Blik voor de verb reeding van den rijksweg HaarlemAmsterdam met 31 tegen 13 stemmen goedgekeurd. De directeur der (Weesinricbting te Neerbo&oh ontving deze week een legaat groot f 10,000 van wijlén jonkvrouw S. W. de Perponcher, Arnheip, en van wijlen den heer M. Overweg f 20CO, van Mv D. S.D. f400. De heer Hulswit, wethouder van- dc lichtfabrieken te Haarlem, heeft als zooda nig ontslag genomen wegens drukke be zigheden. De tuinpartij, welke gisteren door II. M. de Koningin-Moeder ten palieze Soestdijk werd gegeven, had wegens regen achtig weer in de zalen van het paleis plaats. Genoocligd waren ongeveer 400 da mes en heeren, voornamelijk uit de pro vincie Utrecht. Te ruim vier uur verscheen de Koningin- Moeder te midden harer gasten. Nadat zij, die voor de eerste maal ten paleize waren genoodigd, aan II. M. waren voorgesteld, onderhield de Koningin-Moeder zich met verschillende burgelijke en militaire auto riteiten en hun dames. In een der zalen wa ren buffetten ingericht, alwaar de genoo- digden ververschingen konden gebruiken. De stafmuziek van het 5de reg. inf. uit Amsterdam luisterde het feest op. Tegen 6 uren trok H. M. zich in haar apparte menten terug. Dc gasten keerden in hun equipages en auto's, die een lange file van ruim 100 vormden, langs den Soestdijker straatweg huiswaarts. De belangstelling van het publiek was door den regen min der groot dan gewoonlijk. Do 21ste nationale velddag van' het Leger des Heils had gisteren plaats op „Nimmerdor," bij Amersfoort. De velddag werd geleid door den com mandant Howard, chef van don staf. Hem stonden ter zijde commandant Whatmore en commandant en mevr. Ridsdel, bij wie de hoofdleiding hier te lande berust. Nu het leger in Nederland in 't bezit is van een tent, welke duizenden kan bevat ten, is men voor de eigenlijke bijeenkom sten niet meer zoo afhankelijk van de weersgesteldheid. Toen dan ook de regen in den namid: dag het minder wenschelijk maakte het groot platform te gebruiken, werd het mu ziek- en zangfeest verplaatst naar de tent. De daaropvolgende maatschappelijke de monstratie, waarbij ook de kinderhuizen van Amersfoort, Maarssen en Naarden zich liéten höoren, kón zich weder doen gelden in de open lucht op het platform. Des middags waren afzonderlijke briga debijeenkomsten georganiseerd, waarbij de 20 muziekkorpsen, die het Leger rijk is; het bosch deden weerklinken van de beken de opwekkende melodieën. Buiten deze bijeenkomsten was in den voormiddag gehouden een groote Hcili- gingsdienst en werd van 5 tot 7 uren de dag besloten met een Heilssanlenkomst. Ondanks het ongunstige weer is de mid dag toch uitstekend geslaagd. Volgens „Het Centrum" is het bericht van „De Tijd" over een nieuwe Roomsche kerk te Zeist uit de lucht ^gegrepen. To Apeldoorn is gisteren op bet land goed „Marialust" van mevrouw de wed. baron Haersma de With, de vierde Zen dingsdag gehouden van do classis Apel doorn dor Ger. Kerken, welk zendings- feest eenigen tijd door H. M. de Koningin is bijgewoond. H. M. kwam om-kwart over elven op het terrein, vergezeld van jonkvr. v. d. Poll, baron Van Hardenbroek, jhr. Bakker en jhr. Van Geen, aan den ingang ontvangen door een commissie. Toen H. M. in de vergadering kwam, werd gezongen Psalm 134 vers 3. Nadat H. M. had plaatsgenomen, werd ds. H. P. Ingwersen, zendeling óp Poér- woredjo, aan H. M. voorgesteld. Vervol gens hield deze zendeling een rede over zijn arbeid, die door H. M. tot het einde werd aangehoord. Te twaalf uren vertrok H. M., uitgeleide gedaan door dezelfde heeren als bij dc ontvangst. Bij het vertrek zoggen de zangers een - ~enb~de, waarna de muziek het „Wil helmus" inzette, dat door allen meegezon gen werd. Te Groningen is on bijna 72-jarigen leeftijd overleden de oud-hoogleeraar dr. F. J. P. van Calker. Te Tilburg is overleden ds heer H. Eras, groot-industrieel, oudste lid der firma H. H. Eras en Zonen. Hij was ongeveer 20 jaren lid van de Provinciale Staten van Noord- Brabar.t, ridder in de orde van Oranje-Nas- sau en commandeur in de orde van den H. Gregorius den Groots. Door sociaal-dem. kiezers te Schoten is bezwaar gemaakt tegen de beslissing van het hoofdstembureau in zake 't ongeldigverkla- ren van eenige stembiljetten. De al of niet geldigverklaring kan invloed hebben op den uitslag, daar een Roomsch- Kathoiek met 627 en een Sociaal-Democraat met 626 stemmen gekozen, werd, terwijl twee andere Sociaal-Democratische candidaten 625 stemmen verkregen. Tc Deventer zijn de feesten ter her denking van Neer lands onafhankelijkheid aangevangen. De hoofdgedachte der feesten, welke de geheele week duren, is een nabootsing, - zooveel mogelijk der historie getrouw, vani het beleg en ontzet der vesting Deventer in 1813. Een terrein even buiten de "stad was, herschapen in een Oud-Deventerde oude huizén van een eeuw geleden, de wallen, muren en poorten zijn geheel weergegeven, zooals het vroeger was. HAZERSWOUDE. Onze plaatsgenoot,, de heer O. Erkelens, won in een koppel-, wedstrijd te Strijp den eersten en te Til burg eveneens den eersten prijs op da- baan. Hij is nn wegkampioen voor beet Nederland. Reeds eenige dagen hadden de bewo- sters van een huis in deze gemeente be merkt, dat talrijke bijen in de huiskamer' rondvlogen. In 't eerst meenden zij, dat die diertje-s door de open ramen naar bin nen kwamen, maar eindelijk werden zij gewaar, dat de plaats van herkomst in de kamer zelve was ge-legen. Een groot bijen-1 nest was aohter het behangselpapier ver scholen. Eenige werklieden, die ter hulp werden geroepen, bedwelmden met zwa veldampen het nijvere volkje en ruimden het daarna op. Een goede, honingvoorraad i werd buitgemaakt, doch een der bewoon sters hield een minder zoete herinnering aan de ongenoode gasten over, n.l. een go- zwollen arm. Benoemd is tot hoofd der christelijke, school alhier dc heer P. van Nes, onder wijzer aan een M. U. L. O. school td Dordrecht. KATWIJK AAN DEN RIJN. De heer Toebes alhier is te Doetincnem geslaagd voor het toelatingsexamen tot de derdo klasse van het gymnasium. De leden der Tuinbouwvereeniging „Katwijk en Omstreken" waren gisteravond in vergadering bijeen. Een talrijke opkomst der leden was een gevolg van de belang rijkheid der punten van behandeling. Voor dat echter met het agendum werd begon nen, deelde de voorzitter mede, dat tot op heden een zeer belangrijk bedrag meer was geveild dan vorig jaar tot op dezen dag. Alsnu kwam in behandeling een voorstel tot wijziging van het reglement. Tot toe lichting hiervan deelde de voorzitter mede, dat er een paar leden "zijn, die door de ma zen zijn heengeloopen, waarom het net kor ter moet worden aangehaald. Alle produc ten der leden, ook wanneer die producten nog te veld staan, moeten geveild worden, ten einde een gezonde toestand te verkrij gen, en daarom dient het desbetreffend© artikel te worden gewijzigd. Over dit voorstel werd lang en breed ge discussieerd. Sommigen beweerden, dat de manden te slecht terug komen, wat grooto schade medebrengt, waarom men wel buiten de veiling om moet verkoopen anderen ontkenden dit ten stelligstebovendien kon er verkocht worden op levering van den volgenden dag, waardoor de kooper in de gelegenheid is zelf voor manden te zorgen. Het voorstel van het bestuur werd daar- 18, „Maar als het de Italiaan niet is, wie kan het dan wel zijn1? Zulke dingen gebeu ren nooit hier in Engeland. Alleen in Italië of Sicilië is het nog mogelijk. Ik zou wel eens willen weten hoe onze degelijke En- gelsche rechtbank een za^-k als deze zal behandelen f' „Dit zult u niet te weten komen, tan tetje", lachte Maggie. „Wij moeten alles doen wat in ons vermogen is om de zaak in den doofpot te doen. We moeten begin nen met te zeggen, dat Bobby Johnson tick eenvoudig vergist heeft". Op datcoogenblik trad Lotha de vesti bule binnen. „Ik heb iets aan het tuig van den pony in orde ggbraoht", zei hij. „Nu kan ik dus gaan. Ik wensck u goeden nacht en hoop, dat het avontuur u niet zal beletten uit stekend te slapen". „Lieve Hemelriep mevrouw Egremont. „U denkt er toch niet aan, op dit nach telijk uur in dat primitieve wagentje weer naar die herberg terug te keeren? Zet dat alsjeblieft uit uw hoofd. Voor den pony zal wél gezorgd worden. Neen, vannacht moet n hier in ieder geval blijven logeeren, al was het alleen maar om Sir Drummond morgenochtend nog te zien". „U is heel vriendelijk", zei Lotha. *,Maar eigenlijk zou ik zoo'n spoedige ontmoeting met Sir Drummond liever ver mijden, hoe vurig ik ook hoop later de eer te mogen hebben kennis met hem te ma ken". Mag begreep wat hij bedoelde. Hij was te bescheiden, om door ha-ar vader met dankbetuigingen overstelpt te willen wor den, en hij vreesde, dat er te veel ophef van de zaak zou worden gemaakt. Maar haar tante wilde niet luisteren naar zijn bezwaren, zoodat hij eindelijk, zij het dan ook noode, beloofde den nacht op Belfield te zullen doorbrengen. Gedurende het inderhaast klaargemaakte souper, waaraan Maggie,, haar tante en de gast aanzaten, had Hubert Lotha gelegen heid den dames een en ander uit zijn leven mee te deelen. Zijn vader en zijn moeder waren beiden gestorven, toen hij nog heel jong was, zoodat hij vroeg op eigen beenen had moeten staan. „En het geld, dat ze mij hebben nagela ten, heb ik haast heelemaal opgemaakt", lachte hij. „Maar als ik bedenk welk een schat van ondervindingen ik daardcor heb opgedaan, heb ik er geen spijt van. Ik* heb altijd een avontuurlijken geest gehad en ben ruimschoots in de gelegenheid geweest mij in dat opzicht bot te vieren. Er is haast geen land, waar ik niet ben geweest, en haast geen verscheurend dier, dat ik niet heb neergeschoten. Ik vrees, dat u zult vinden, dat ik mijn tijd schandelijk heb verspild, mevrouw, omdat ik nu op vier-en-dertigjarigen leeftijd nog arm ben en geen bepaalde positie bekleed". „U kunt waarlijk niet zeggen, dat u uw tijd hebt verspild, als de vele ondervin dingen, dit 11 in uw leven hebt opgedaan, oorzaak zijn, dat u zulk een goeden kijk op de dingen hebt gekregen en daardoor dadelijk zag, dat er iets niet in den haak was met 01e sjees, waar mijn nichtje 111 zat", zei mevrouw Egremont. „Datzelfde heb ik ook al tot mijzelf gezegd", zei Lotha. „Ik wa-s, terwijl ik over de hei rondzwierf, den geheelen dag in eenigszins gedrukte stemming geweest. Ik vond, dat mijn leven eigenlijk een mis lukt leven was, en dat, als ik werkelijk voor iemand of iets ter wereld tot nut wilde zijn, het toch tijd werd, dat ik daarmee begon". „Welnu, u heeft er een begin mee ge maakt. U hebt althans aan één familie den grootsten dienst bewezen, dien n haar met mogelijkheid bewijzen kon. Het is alsof de Voorzienigheid u heeft gezonden, om een vreeselijke ramp 'te voorkomen. De men- schen zijn tegenwoordig al te zeer geneigd alles aan het toeval toe te schrijven en in niots ec-n Goddelijke beschikking te zien". „Nu, ik verzekér u", zei Lotha zacht, „dat, als ik miizèlf kon beschouwen als het nederige werktuig, dat de Voorzienig heid heeft gebruikt om andere menschen te helpen, ik mijn leven niet meer als mis lukt zou beschouwen en heel dankbaar zou zijn". Dit waren de eenige woorden, waarmee hij nog op Mag's avontuur zinspeelde. Den volgenden morgen kwam Maggie's vader op Belfield aan, vergezeld van den heer Forbes. Hij werd aan het station afgehaald door Mag zelf, en het wederzien was van dien aard, dat vreemden er eigenlijk geen getuigen van hadden moeten zijn. Men had geen gelegenheid meer geha-d Sir Drum mond te "telegraieeren; dat zijn dochter weer goed en wel terug was, en den gehee len nacht had hij in de vreeselijkste on rust verkeerd. Mag was zijn oogappel en de gedachte, dat zij in slechte handen was gévallen, ma-akte hem bijna krankzinnig. Wat hij dus voelde toen hij, uit den trein stappende, haar weer in de armen kon slui ten, kan moeiiiik onder woorden worden gebracht. Forbes wachtte niet tot hij Maggie kon begroeten. Hij scheen geheel vervuld van de zorg voor de twee valiezen. De stations chef vond hem op dat punt bepaald zenuw achtig. Daarna bleef hij geruimen tijd om de kiosk draaien, kocht de eene courant na de andere, wilde precies weten om hoe laat de post uit Londen kwam, en stelde zich van allerlei onbeduidende dingen op de hoogte. Vóór hij weer op het perron, waar vader en dochter nu gearmd heen en weer wandelden, terugkwam, waren zij van hun eerste aandoening bekomen. Niemand was er bij tegenwoordig, toen Sir Drummond den man, aan wiens moed en tegenwoordigheid van geest hij de red ding zijner dochter te danken had. zijn dank betuigde. Natuurlijk'was Hubert Lo tha, toen Maggie met haar vader terug kwam, in de vestibule, om hen te ontvan gen; maar bij die gelegenheid had Sir Drummond hem slechts de hand gedrukt en recht in de oogen gezien, zonder een woord uit te brengen. Maar na de koffie waren zij onverwacht alleen met elkaar en bleven zij geruimen tijd samen praten. Toen zij eindelijk op de veranda, waar Mag, mevrouw Egremont en de heer For bes zaten, verschenen, rustte de hand van Sir Drummond op Hubert's arm. „Mijnheer Lotha is zoo vriendelijk ge weest miyte beioven, dat hij ons tegen net eind van de week een bezoek zal brengen op Craig Athol", zei hij. „Hij komt Vrij dag". „Dat doet me pleizier", zei Maggie ver heugd. Haar tante zei niets. Maar haar lachjo zei heel veel. IX. In tegenstelling met zijn dochter stond het van den beginne af aan bij Sir Drum mond vast, dat de Barone del Greppo da hand in het spel had gehad. De gedachte, een jong meisje door middel van geweld te ontvoeren, kon niet in een Engelsch brein opkomen. En iedereen was het hierin met hem eens. 't Was daarentegen juist iets voor een man, die was opgegroeid in een land van bandieten en straatroovers en. allerlei lieden van dat slag, die hun mes sen gebruiken, wanneer anderen zich slechts van hun vuisten bedienen. Het hielp niets, al verzekerde Mag hem nog zoo dikwijls, dat het bij haar vast stond, dat hij er niets mee te maken had. Haar vader vond haar meening in dezo van nul en geener waarde en hield er geen rekening mee. De Italiaan was de schul dige, hieraan bestond geen twijfel, en men zou hem aan het, verstand brengen, dat, hoe men in Italic ook over zulk een daad dacht, zij in Engeland niet geduld werd. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1