N°. 16378 X>insclag 15 .Tuli. A°. 1913. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. DE UlTsLAC* FEUILLETON. De wettige erfgenaam. PRIJS DER A.DTERTENTIEN: Tan 1(j regels /"1.05. Iedere regel meer Grootere letters naai plaatsruimte. - Kleine edrertentiën ran 30 woorden 40 Gents oontant elï tiental woorden meer 10 Gents.Voor het inoaeseeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Tooi Leides pei week 9 Gents i per 3 maanden i f 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn L30. Franco per post 1.65. 'der herstemming voor den Gemeenteraad alhier wordt hedenavond door ons op de gewone wijze aan ons Bureel en bij de heeren ARNOLD, Breestraat, SOMER- iWIL, Hoogewoerd. ZIRKZEE, Steen- straat hoek Beestenmarkt, bekend ge maakt. Leiden, 15 Juli. Door H. M. de Koningin werden aan het nieuwe Militair Invalidenhuis alhier, gesohonken twee vlaggen van 6 M. lengte één in de nationale kleuren en één oranje vlag en de daarbij behoorende stokken, ,wit porselein geschilderd en gedekt door ewaar vergulde knoppen. Van mej. A. Wilhelm, te Bloemendaal, Werd, na herinnering van het boekje „Over en voor het Militair Invalidenhuis", een geer practische ziekenwagen ten geschenke bntvangen. Bij het eindexamen van den cursus Voor vakonderwijs van het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen is in «d'e afd. bakkerij geslaagd onze stadgenoot de heer J. van VeggeL In aansluiting met het bericht van gis teravond omtrent het door de leerlingen van den heer J. Broeze gedaan verzoek aan den heer A. A. Caije, om niet aan te nemen de benoeming tot leeraar in het rekenen aan den hoofdcurcus van de Kweekschool Voor Onderwijzers en Onderwijzeressen al hier, diene, dat de reden, waarom dit ver zoek tot hem is gericht, deze is, dat aillen de lessen, tot dusverre gegeven door den heer Broeze, op zeer hoogen prijs stellen en gaar ne zouden zien, dat die lessen opgedragen bleven aan den heer Broeze. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. 'te Anna-Paulownafpolder de heer J. A. H. Terlétt, cand. te Leiden. Beroepen is bij de Geref. Gem. te Ha- eerswoude dr. C. N. Impeta, prop. te Kat- .wijk-aan-Zee. Ds. C. H. Elzenga, te Woubrugge staat op het tweetal voor de Ger. Kerk te Oud- iLoosdrecht. Een oud-bewoonster van Woubrugge, mevr. de wed. Singer, heeft aan het wees huis aldaar duizend gulden vermaakt. Bij de te Breda en Amsterdam ge houden examens voor bet handelsschrift- diploana, uitgeschreven vanwege de Veree- nigdng van Leeraren in het Schoonschrij ven M. O., slaagde de heer Baalbergen, Van Noordwijk-Binnen. Kerkvoogden van de Ned.-Herv. Gem. te 's-Gravenhage hebben een gift van f-lflOO ontvangen voor de restauratie van de Kloosterkerk. In de vergadering van den Haagschen R$ad vroeg de heer Helsdingen verlof aan den Raad inlichtingen te mogen vragen aan 'den burgemeester nopens het optreden van de politie bij de grondwerkersstaking, waarbij het vereenigingsrecht werd geschon den en eigendommen van den burger wa ren vernield. De burgemeester zeide, dat de zaak in onderzoek is en dat hij niet kon adviseeren, het gevraagde verlof te verleerien, omdat zaken van de politie hem alleen aangaan, volgens de wet. Als de Raad het verlof ver leende, zou hij niet antwoorden. De heer Do Meester erkende het wette lijk juiste standpunt van den burgemees ter, maar trachtte dezen te bewegen, in het gemeentebelang en uit welwillendheid, 'op een behoorlijk gestelde vraag behoorlijk te antwoorden. De burgemeester bleef evenwel bij zijn standpunt- De heer De Meester verklaarde nu, tegen het verlof te zullen stemmen, omdat de wet den burgemeester gelijk geeft, en de Raad weigerde het verlof met 21 tegen 13 stem men, waarna hij in geheime vergadering overging. Kardinaal Van Rossum heeft gisteren weer een bezoek aan Den Haag ge bracht. Z.Em. stapte af aan het gebouw van den nunciatuur en ging vervolgens naar minister Kolkman in diens woning waar alle familieleden den zegen ontvin gen. Vervolgens bezocht Z.Em. het R.-K. Ziekenhuis. Het tweede ontbijt werd gebruikt in de nunciatuur, waarbij ook minister Kolkman aanzat. Des namiddags gaf de internuntius een feestmaaltijd ter eere van den Kardinaal. Aan tafel waren met Z.Em. vereenigd de Ministers van Financiën, mr. Kolkman en van Waterstaat, mr. Regoutde gezant van Oostenrijk-Hongarije bij ons Hof, ba ron Giskra dr. Nolens, lid van de Tweede Kamer, die voor deze gelegenheid de klee ding droeg van kamerheer van Z. H. den Paus, met .het commandeurskruis van den N.ederlandschen Leeuw op de borst; voorts het lid van de Eerste Kamer, de heer Van der Kunjhr. mr. von Finesse, lid van Ged. Staten van Zuid-Hollandde secre taris van den Kardin.aalde Gentilhomme van Z. H. den Paus, Mgr. Drehmansde pater provinciaal der Redemptoristen de gastheer mgr. Taccien de secretaris der Pauselijke legatie, mgr. Vallegade aarts bisschop van Utrecht en pastoor Lohmeijer uit Amsterdam. Aan tafel werd door den internuntius een toost op den Kardinaal uitgebracht. Daarna vertrok de Kardinaal uit de Re sidentie voor het bezoek aan verschillende instellingen te Rotterdam, waar Z.Em. met gevolg per auto's aankwam en door 'n comi té onder een stortregen begroet werd Langs den weg hadden velen de driekleur met kerkdijken wimpel uitgestoken en zeer ve len trotseerden den regen. Na een bezoek aan het Franciscus-gasthuis ging de stoet naar de kerk aan den Goudschen Rijweg, waar de Rotterdamsche geestelijk heid ter begroeting aanwezig was. Te acht uren werd de Kardinaal ontvan gen in de St.-Josefsgezellenvereeniging, waar hij gehuldigd werd. Te halftien was de plechtigheid geëin digd en begaf de Kardinaal zich naar het klooster der paters Redemptoristen, waar hij logeert. Hedenmorgen droeg Kardinaal van Ros sum in de kerk aan den Goudschen Rij weg de H. Mis op en daarna verleende hij audiëntie in de pastorie van de parochie kerk aan den Houttuin. Te kwart voor drieën vertrok de Kardi naal naar Soestdijk ter audiëntie bij H. M. de Koningin-Moeder. Het jaarverslag .van den Nederland- schen Bond van Gemeente-ambtenaren over 1912 geeft wederom blijk van een opge wekt vereenigingsleven. Het ledental klom van 3511 op 3602. De Bond was krachtig werkzaam voor verbetering van het leer lingwezen. In het bestaand examen der Ne- derlandsche vereeniging voor gemeentebe langen wenscht de Bond verbetering, voor namelijk door het stellen van wèlpmschre- ven eischen van algemeene ontwikkeling, terwijl voorts besloten werd tot instelling van een tweede vakexamen, het z.g. exa men B. Opnieuw werd geijverd voor be langrijke verbetering van de oyer->'het. alge meen hoogst onvoldoende bezoldiging der gemeente-ambtenaren. Met groótë'voldoe ning wordt gewaagd van de indiening der bekende pensionneeringsontwerpen, welke inmiddels door de Staten-Generaal zijn aangenomen. Ook had de Bond succes met zijn verzoek aan de Règeering om wetswij ziging te bevorderen tot opheffing van on- noodige werkzaamheden bij den Burge lijken Stand op Zondag. ïn het weekblad hot jaarboekje, de bondsbibliotkeek, de perscommissiën, het plaatsingsbureau, het hulpfonds en het adviesbureau bezit de Bond belangrijke instellingen. Verschil lende andere zijn in voorbereiding. Heden i3 te Tilburg gehouden het eerste Nederlandsche Congres van Kof fiehuishouders, Restauranthouders en slij ters „Vergunning." Het congres werd geopend door den eere-Voorzitter, den heer M. van Zanten,, lid van den Gemeenteraad van Dordreclit- Vervolgens sprak de heer A. N. Fleskens lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal, over „Onze Drankwet." De heer M. van Zanten, uit Dordrecht, die ook het congres had geopend, sprak ook het sluitingswoord. Gisteren vierde de heer J. van der Putte, hoofd eener Chr. school te Gouda, zijn 40-jarig jubileum als hoofd dier school. Donderdag worden te Heemstede de feesten gevierd bij de openstelling van het wandelbosch Groenendaal en ter herden- ding van de onafhankelijkheidsfeesten. Te half drie opent de burgemeester het bosch met het uitspreken eener redevoe ring. Dan woFdt een rondgang door het bo-sch gemaakt en zingen de schoolkinderen feestliederen. Voor den middag en den avond heeft een feestcommissie uit de burgerij een pro gramma opgesteld, waarop voorkomen: muziekuitvoeringen, volksspelen, kinder feest en een voetbalwedstrijd tusschen „Heemstede" en „Concordia" uit Haarlem Des avonds biedt het gemeentebestuur een vuurwerk aan. De heeren H. van Vuuren, te Haar lemmermeer, en D. W. Zuydam, te Gouda, zijn te Utreobt bevorderd tot veearts. Voor het eerste gedeelte van het veearts examen zijn geslaagd de heeeren G. van Herwaarden, te Woerden, en N. R. Slop, te Gouda. Van den Utrechtschen Raad wa ren aftredend 4 liberalen, 2 ehristelijk- historischen, 4 anti-revolutionnairen, 2 roomsch-katholieken en 1 60ciaa.l-dem.0- oraat. Gekozen zijn 8 liberalen, 1 vrijzin nig-democraat, 3 sociaal-demoeraten en 1 roomsch-katboliek, zoodat de liberalen 4 izetels, de vrijzinnig-democraten 1 zetel en de sociaal-democraten 2 zetels winnen. De anti-revolutionnairen verliezen 4 zotels, de ohristelijk-hietoriBohen 2 zetels en de roomsoh-katholieken 1 zetel. Door ouratoren van het stedelijk gym nasium te Utrecht worden voor do vervul ling van de betrekking Van leeraar in de oude talen en haar letterkunde aan voor noemd gymnasium, aanbevolen de heeren M. R. J. Brinkgreve, tijdelijk leeraar aau voormeld gymnasium, en dr. J. P. O. Smits, leeraar aan het gymnasium te Schiedam. Volgens „De Tijd" bestaat het plan om te Zeist een nieuwe R.-K. kerk met pastorie te bouwen. Het hotel Parkoord" aan de Slotlaan zou daartoe reeds zijn aangekocht. Men meldt uit Nijmegen: Naar aan leiding van den 90sten geboortedag van dr. O. Noorduyn, kwam voor het Wilhelmdna- ziekenhui8 een gift in ad f 1000 en een ad f 100. De Raad van Hoorn besloot bij H. M. de Koningin in beroep te gaan van het besluit van Ged. Staten, strekkende tot niet-toelating van de heeren J. A Kern kamp en D. Rozendaal, als leden van den Raad. Gisteravond is de arbeider D. van Raan in de legerplaats Oldenbroek door een tram, geladen met steenen, overreden en onmiddellijk gedood. Gisteren bestond de Nedorlandsch-In- dische Handelsbank te Amsterdam een halve eeuw. De directie ontving, ter gele genheid van dit jubilee, uit handelskringen ruim zestig bloemstukken en tallooze feli citaties. Namens het Europeesch en Indisch perso neel dezer Bank werd aan de directeuren de heeren Th. J. van Haren Nomon en.HL G. Schat als huldeblijk een monumentale pendule met electrische lampen aangebo den, een kunstwerk van den sier-kunste- naar den heer Th. Nieuwenhuys. Gistermiddag hield de directie in haar kantoren Singel hoek Raadhuisstraat een zeer druk bezochte receptie. Te Doetinohem wordt wederom en dit voor de derde maal een conferentie voor Inwendige Zending gehouden, die gister-, Maandagavond, geopend word. Evenals vorige jaren waren ook nu reeds talrijke bezoekers in den namiddag aan gekomen op „Ruimzicht," dat voor deze gelegenheid welwillend' was afgestaan en zich voor dit doel zoo bij uitstek leent. Na het gebruiken van den maaltijd en ver welkoming op „Ruimzicht", werd de openingssamenikomst gehouden in de kapel der Zendingsgemeente. Ds. A. Voorhoeve, van Amsterdam, opende de conferentie. Dr. F. v. Gheel Gildemeester, van Den Haag, hield een openingsrede. Naar de „N. R. Ct." meldt, is aan den academisohen senaat der Rijksuniver siteit te Groningen geschonken een door den kunstschilder Bakels geschilderd por tret van prof. R. S. Tjaden Moddennan, van 18691893 hoogleeraar in de scheikun de aan genoemde universiteit. Het portret wordt geplaatst in de portrettengalerij in het academiegebouw. Op voorstel van B. en Ws. besloot de Raad van Nijmegen tot het verleenen van orediet van 17,500 voor het maken van een ontwerp voor een Waalbrug. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën op Donderdag 17 Juli en die van de Ministers van Buitenlandsche Zaken etf van Kolonie^ op Vrijdag is Juli ■fullec^ niet^plaafo? hebben* - j AALSMEER. Door Prov. Staten is aan de Rijkstuinbouwwinterschool een subsidié van ten hoogste duizend gulden verleend. BODEGRAVEN. De Commissalris dcT Ko ningin zal morgentiainiddag te half drie onze gemeente bezoeken. HAARLEMMERMEER. De jongejuffrouw B. C. van Dorsten en de jongeheer T. Veld-- man, alhier, zijn geslaagd vootr toelating1 op de H. B..S. te Haarlem. Reeds meër en meer begint mën in onzen polder met liet aan leggen van brongasinstallaties. Dat het evenwel niet altij'd zoo gemakkelijk gaat dit gas in voldoende hoeveelheid te vinden; bleek hij den landblouwer J. Weststedn, aan den IJweg, nabij Nieuw.Vennep, waar eeïst op een diepte van 84 Meter gas werd ver kregen. Algemeen werd gezegd, dat midden in den polder geen bron gas was te ver lcrijgon. Door het resultaat van deze diepe boring is evenwel het tegendeel beWezen. De arbeider ,W. V. d. St. werkzaam; bij den landbouwer K. aan den IJweg, is doolr een zoldering in de schuur gezakt en naar beneden getuimeld, waardoor hij zich' zoo heeft bezeerd, dat hij' zich onder genees kundige behandeling lioeifb moeten etellën. VocTloopig zal v. d. S. dus geen arbeid kunnen verrichten. De nieuwe machine „LeegliwateT", die nu reeds zooveel water verzet, heeft weer een belangrijke wijziging en verbetering on dergaan, hetwelk voornamelijk zit in ver- nhd-erdhg van afkoelingssysteam. Hot "afkoe- lingswater wordt thans u?t de ringvaart in. een daarvoor gemetseld reservoir geleid en vervolgens naar de machines. Hierdoor hoeft de machine zeer aan capaciteit gewoamën, waardoor zij. naar men ons meedeelde „D e Méér" wel alleen zou kunnen ontlasten van het overtollige water, indien de toevoer daar- too naar het Z.-deel maar voldoende was. HILLEGOM. Mej. F. Klein, thans tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. School alhier (hoofd de heer D. Moolhuyzen), is benoemd tot onderwijzeres aan een Clir. Sohool voor M. U. L. O. te Maassluis. HOOFDDORP. Tot lid dor commissie', belast met het afnemen der examens ter verkrijging van het Postradioaal, welko ge houden worden te 's-Oravenhage, is benoemd de heer W. H. van Riel, directeur van het Postkantoor, alhier. KATWIJK-AAN-ZEE. In een stampvolle zaal van café „Kroon" werd gisteravond een vergadering van kiezers voor den Ge meenteraad gehouden, waarin de heer J.- J. Hoffmann, coalitie-candidaat „lid van den Gemeenteraad op verzoek van eeni- ge kiezers uiteenzette, hoe hij, mocht hij werkelijk licl van den Raad worden, deze taak zou opvatten. De vergadering werd geleid door den heer A. van Leeuwen. 16) Hij was vaD zijn paard gesprongen en liep nu naast haar met den arm door de teugels. Toen legde, zij hem uit, waar het buiten Van haar tante ongeveer log. Dit viel haar niet gemakkelijk, want hij scheen de streek Volstrekt niet te kennen. Hij logeerde te Glanton en daar hij zeer veel hield vau paardrijden, had hij voor een week een paard gehuurd en bracht nu het grootste gedeelte van zijn tijd door met omzwervin gen te doen over de hei, maar nooit in de tochting van het kasteel. J „Het moet hier dus ongeveer drie uur Vandaan zijn", zei hij. *-„0 zeker, dat minstens", antwoordde Maggie. „En het naastbij gelegen dorp moet Aaibars zijn. Denkt u, dat men daar een rijtuig kan krijgen, om u naar Bel field terug te brengen?" „Als de eigenaar van het logement ons «een ponywagen of een dogcart kan bezor gen, zou me dit ten minste niet verwon deren". „Goed, dan zullen we beginnen met naar Salbars te gaan en het beste hopen", «ei hij opgewekt. „Dat kan niet meer dan drie kwartier hier vandaan zijn, want we Eün een goed kwartier ran het punt, waar dit ellendige pad den zijweg kruist..." Opeens zweeg hij en dacht eenige oogen- blikken na. „Lieve Hemel", riep hij uit, u hebt niets gegeten sinds u in de banden van die ellendelingen is gevallen? De Ba- rone is niet bijzonder royaal. „U moet niet denken, dat de Barone de hand in het spel heeft", zei zij. „Neem me niet kwalijk", zei hij haas tig. „Maar door iemands schuld, het komt er niet op aan van wien, rammelt u op het oogenblik van honger". „Ik ontken het niet", lachte zij. „Weer een geluk voor mijja, voor mij is het vandaag een ware geluksdag". Hij stak zijn hand in don zak van zijn jas en haalde een sandwichtrommeltje voor den dag. „Ik heb vandaag juist bijzonder weinig honger gehad en toen ik twee upen geleden aan een der herbergen halt hield, heb ik daar gesoupeerd. Daardoor komt het, dat mijn sandwiches onaangeroerd zijn. Wat eon geluk „Ja, ik zeg sinds ik u ontmoet heb ook al voortdurend bij mijzelf: „Wat een ge luk!" zei Maggie, het trommeltje, dat hij had opengemaakt, van hem aannemende. De sandwiches, die er in waren, vond zij de lekkerste, die zij ooit van haar leven had gegeten. Hubert Lotha lachte, toen zij dit zei, en antwoordde, dat zij ook zeker nooit onder zulke omstandigheden sandwi ches had gegeten. Toen het trommeltje leeg was, begaven zij zich op weg naar het dorpje Salbars, waar een herberg was en misschien ook een rijtuig. Het was nu geheel donker, maar boven hen welfde zich een heldere sterrenhemel, want de maan zou eerst over een uur opkomen. Lotha stelde haar voor, op het zadel van het paard te gaan zitten, dan zou hij het dier zoo voorzichtig moge lijk bij de teugels leiden. Zij antwoordde echter, dat-tij volstrekt niet vermoeid was. Als het moest, zou zij den heelen weg wel te voet kunnen afleg gen, en wat zij zei, scheen waar te zijn, want zij liep zoo hard, dat Lotha, die het paard moest leiden, haar ternauwernood kon bijhouden. En zoo bereikten tij einde lijk de kleine dorpsherberg. Alvorens naar binnen te gaan, maakte Lotha haar opmerkzaam op de noodzake lijkheid een aannemelijk verhaal klaar te hebben voor den kastelein, die misschien nog nooit beleefd had, dat op zulk een laat uur een heer en een dame, met slechts één paard tusschen hen, bij hem aankwamen. Misschien gebeurde het in vroegere dagen wel eens, dak één paard, door middel van een zadelkuesen, voor twee personen dienst kon doen; maar een logementhouder van de twintigste eeuw zou misschien, alvorens een paard en rijtuig tot hun beschikking te stellen, de za-ak onderzoeken, en het kon geen kwaad hierop voorbereid te zijn. Maggie was niet heel vindingrijk, waar het gold onware verhalen te verzinnen. Zij zag er nu ook geen kans toe en liet het dus maar over aan dien man, die toch overal raad op wist. „We hoeven geen haarbreed van de waarheid af te wijken", zei hij. „Maar als we iets loslaten van dat vreeselijke avontuur, dat mij is óverkomen, zal iedereen hier in de buurt het morgen weten", zei Mag. ,/t Is heelemaal niet noodig, dat we er iets van loslaten. U is in rijkoatuum, maar we hebben geen paard met een dameszadel bij ons. Wel, het eenige, wat u dus zeggen moet is, dat u even was afgestegen en dat uw paard juist op dat oogenblik van iets geschrikt is en aan-den haal is gegaan". Zij zag nu voor het eerst hoe zelfs een fcedriegelijk verhaal op een eenvoudige ba sis van waarheid kan berusten, maar toch liet zij het liever aan haar geleider over het verhaal aan den logementhouder te doen. Lotha deed dit verhaal ongedwongen en lachend en hij loofde ©en goudstuk uit voor dengeen, die het paard zou weten te grijpen en terug te brengen, in geval het den weg naar de stallen van Belfield niet had gevonden. Toen hij den naam Belfield hoorde, werd de kastelein uiterst beleefd. Hij ging ijve rig in de keuken heen en weer, riep de oude vrouw, die zijn huishoudster bleek tc zijn, toe een souper voor de gasten klaar te maken, terwijl de jongen het paard voor het ponywagentje spande. Een ander rij tuig had hij niet. Het souper, dat den gasten werd voorge zet, was geen uitgelezen maal. Maar met dat al smaakte het hun uitstekend. Maggie was heel opgewekt en hier had -zij dan ook alle reden voor, als tij bedacht, hoo heel anders de tooht had kunnen eindigen. Het eenige, wat haar nu nog kwelde, was de gedachte aan haar tante. Wat zou mevrouw Egremont ongerust zijn en als tij alles booTde, wat zou tij er dan een ophef van maken Hubert Lotha deed zijn best haar op dit punt gerust te stellen. En hij scheen bij lzonder vroolijk en prettig gestemd en maakte kostelijke grappen over de boersche gerechten, die men hun voorzette. Maa- toen de herbegier kwam zeggen, dat het rijtuig voor was, stond Lotha onmiddellijk op. „We ^mogen geen oogenblik verliezen" zei hij'. v Na^ aën herbergier last te hebben gege ven goed voor zijn paard te zorgen, stap j ten Maggie en hij in, en weldra zette het wagentje zich in beweging. De pony ging de zachte helling in lichten draf op en toen zij het hoogste punt L reikt hadden, zagen zij een heerlijk schouw spel voor zich: de opkomende maan, die de wijde heide met een tooveTachtigen zil verglans overgoot. „Luister eens, juffrouw Athol", zei hij „u moet niet schrikken, als ik u zeg, dat u nu in nog gevaarlijker handen gevallen is, dan die, waaruit ik u bevrijd heb. Ik ben nu betig met u te vluchten en ik verzeker u, dat u mij niet zoo gemakkelijk kwijt zult raken als de anderen". VII. Toen Mag den man, met wïen zij drie uren geleden onder zulke romantische om standigheden kennis had gemaakt, hoorde zeggen, dat hij bezig was met haar te vluchten, schrikte zij het eerste oogenblik. Maar zij begreep natuurlijk onmiddellijk, dat zijn woorden als een grap bedoeld wa ren, en zij lachte. Ook hij lachte en toen bewaarden heiden geruimen tijd het stil zwijgen. (WoTdt vervolgd)-

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1