scotts Emulsion DRASÉIS BEIAZIÉRI Ho. 163^6. LEIDSGH DAGBLAD, Zaterdag* 12 Juli. Tweede Blad. De Kabinetsformatie en de Kabinetsformateur. Voor iedereen: ZWAKTE Asm a 1313 f Onder het opschrift „De opdracht tot ka binetsformatie" bespreekt „Het Vaderland" (nnie-lib.) 't besluit gisteren dcor H. M. de Koningin genomen. Het blad meent, dat de opdracht der vorstin om een ministerie te .vormen uit de geheel© linkerzijde zeker door de groote meerderheid van ons volk met bij zondere voldoening zal worden vernomen. „Deze opdracht", aldus lezen wo in ge- i fcoemd artikel, „is in constitutioneelen zin zuiver logisch, want het is de gelieele lin kerzijde geweest, en niet de Vrijzinnige Concentratie alleen, noch de sociaal-democra ten alleen, die bij de verkiezingen de overwinning heeft behaald, en die dus de berst geroepene is om van de rechterzijde de Jregeering over te nemen. „Hei zal de aandacht trekken, dat het juist de kleinste groep der linkerzijde is, waarvan een der voormannen tot do kabi netsformatie is geroepen, en dat die onder scheiding niet is te beurt gevallen aan den leider van de grootste groep, nl. de Libe- fcale Unie. Haar wij vermoeden staat dit in ycaband met geruchten omtrent den min- 'der gunstigen gezondheidstoestand van den heer Goeman Borgesius in de maanden voor afgaande aan en tijdens de verkiezingen, .Waaromtrent wij echter met genoegen ver nemen, dat daarin in den laatsten tijd een 'jaanm eikel ij ke verandering ten goede is in getreden. „Afgezien daarvan verheugt het ons, om meer dan eene reden, dut het juist dr. Bos is aan wien do opdracht te beurt viel, en Wel omdat wij dit in de gegeven politieke omstandigheden een bijzonder gelukkige keuze achten." Na de goede hoedanigheden van den kabi netsformateur als staatsman en democraat gereleveerd te hebben, vervolgt „Het Var dei land": „Dat aan dien on verdachten democraat 'de vorming van een kabinet is opgedra gen, houdt niet alleen een aanwijzing in van de richting, waarin zal worden ge stuurd, maar is cok van groot gewicht toet het oog op de sociaal-democratische gïcep. „Wij weten allen, dat over de sociaal democraten in de laatste maanden oen geest ^an ongemotiveerd wantrouwen ten aanzien yan de bedoelingen der vrijzinnigen vaardig is geworden. Maar dat wantrouwen kan moei lijk met ©enigen schijn van recht worden vol gehouden tegenover oen man als dr. Bos, en om zijn oprecht democratische gezindheid, èn omdat hij do man is, die, ofschoon den beginselstrijd tegen de sociaal.democraten niet schuwend en dien soms opzoekend, toch altijd dat verzoenende in zijn optreden had, dat hen niet afstootte, en samenwerking met beu niet onmogelijk maakte. „De opdracht aan dr. Bos gedaan, heeft idus vcor de socdaal-domocratische urbei- derspartij de bebeekenis van oen volko- men eerlijk gemeende, loyale pbging om haar in de gelegenheid te stellen de con sequenties, voortvloeiend uit haar optreden bij de stembus, te aanvaarden, door mot de 'geheele linkerzijde samen te werken aan de tot-stand-koming ©ener nieuwe regooring. „Op haar zou in geval van weigering een érnstige verantwoordelijkheid komen te rus ten. Want zij zou daardoor misschien de tot-stand-koming onmogelijk maken van dat gene, waarvoor zij aan do stembus met ons den strijd heeft geveerd. „Wij hopen, dat haar leiders daarvan ten Yolle doordrongen zullen blijken." De vrij-liberale „Nieuwe Ct." schrijf;: fcndcr het opschrift ,,De eerste schrede" het volgende ,,De Koningin heeft dr. Bos belast met de vorming van een kabinet uit de gelieele linkerzijde. „Deze omvat de Vrijzinnige Concentratie en de sociaal-democraten, welke tezamen i in de Tweede Kamer een regeeringsmeer- derheid zouden kunnen vormen van 55 van de 100 leden. „Do beslissing van Hare Majesteit is in 'de meest strikte overeenstemming met het i 'constitutioneel-parlementaire stelsel, het- .welk oischt dat een politiek kabinet een logisch uitvloeisel zij van de jongste alge- meene verkiezingen en een meerderheid hebbe in de Tweede Kamer. „Vermoedelijk heeft dan ook de Koningin haar besluit genomen overeenkomstig de adviezen van alle of bijna alle door haar geraadpleegde staatslieden. „Dat de Vrijzinnige Concentratie, welker herkozen en gekozen Kamerleden gisteren hier ter stede gezamenlijk vergaderden, tot medewerking aan deze oplossing der crisis i eenstemmig bereid waren, mag als vast- Btaand worden aangenomen. „Wat de sociaal-democraten betreft, ten hunnen aanzien valt uit de opdracht aan dr. Bos slechts af te leiden, dat mr. Troel- Btra aan Hare Majesteit niet heeft te ken- tien gegeven dat van zijn partij onder geen omstandigheden deelneming aan de vor- ming van een kabinet uit alle partijen van de linkerzijde was te verwachten. „Een dergelijke beslissing (n.l. of sociaal- democraten minister-portefeuilles zouden aanvaarden) kan zoo hard de heer Troel- Btra zich uitgelaten in hot aan zijn bozoek Op Het Loo voorafgaande interview al leen worden uitgelokt op een concreet voorstel. Dit voorstel kan slechts uitgaan van verantwoordelijke sta-atslieden of or ganen, die natuurlijk in het gegeven geval zich eerst zullen moeten vergewissen of een dergelijke oplossing door hun eigen geest verwanten, dat is allereerst de 37 gekozen vrijzinnigen en hun partijen, wordt ge- .wenseht. Verder moet men niet vergeten 'dat de ministers worden benoemd door de Kroon. De heeren zullen zich dus waar schijnlijk ook eerst moeten vergewissen of de Koningin erop gesteld is om samen te werken met socialistische ministers" De heer Troelstra beijverde zich vervolgens om van dit laatste de onwaarschijnlijkheid 4© betoogen en veronderstelde in elk ge val dat de vrijzinnigen al hun best zouden doen om zulk een opdracht te voorkomen. Waarin hij zich dubbel vergiste. Immers de aan de Kroon gegeven adviezen en zelfs de in de vrijzinnige pers verkondigde meenin- gen zijn te dezen aanzien vermoedelijk een stemmig geweest, en uit de prijzenswaar dige snelheid waarmede Hare Majesteit beslist heeft, blijkt dat ook bij haar geener lei aarzeling heeft bestaan om den raad der genen die Zij hoorde, op te volgen. „Van dien raad zal. ook de keuze van den persoon van dr. Bos mede een gevolg ge weest zijn. Blijkbaar werd hij de meest ge schikte geacht om de moeilijke onderhande lingen welke van nu af aan geopend wor den, te voeren en zoo mogelijk te doen sla gen. Inderdaad neemt zijn politieke groep, de vrijzinnig-democratische, nu het 't vin den van een compromis tusschen de vrijzin nige groepen en de sociaal-democraten geldt, min of meer de plaats van een mid den-partij in. Maar dit is het voornaamste niet. De persoon van dr. Bos, hoewel sedert jaren vooraanstaande in de vrijzinnig-demo cratische partij en na hot terugtreden van de heeren Drucker en Treub de aangewe zen leider harer Kamergroep, is altijd de gene geweest die alle scherpte in de aanra kingen met geestverwante groepen heeft vermeden, door zijn redevoeringen, ge schriften en omgang de betrekkingen met deze heeft onderhouden en in een hooge mate door zijn karakter en denkwijze haar algemeen vertrouwen bezit. „Mag dr. Bos alzoo geacht worden op dit tijdstip een uitnemend vertegenwoordiger der Vrijzinnige Concentratie te zijn, ook bij de sociaal-democraten zal hij waarschijnlijk niet meer wantrouwen ontmoeten dan zijn eigenschap van „burgerlijk" politicus nu eenmaal uiteraard bij hen wekt. De meest geschikte onderhandelaar alzoo. En, mocht hij slagen, ook daarom de meest geschikte formateur van een zuiver linksch ministerie, wijl zijn persoon op de partijen der rechter zijde in het parlement geen afstootende werking oefenen zal en deze in staat zal stellen, indien zij dit wenschen, de taak eener loyale oppositie te vervullen. „Het zou voorbarig zijn uit de verleende en aanvaarde koninklijke opdracht de ge volgtrekking te maken dat wij nu weldra het optreden zullen vernemen van een ge mengd vrijzinnig-sociaaldemocratisch kabi net, zij het ook (wat moeilijk anders kan) met een precies omschreven wetgevende taak, een ministerie ad hoe. Daarvoor zijn er te veel wij zeggen niet onoverkome lijke, maar nog onberekenbare moeilijk heden te overwinnen. Doch de eerste schre de op den weg naar de oplossing der crisis is gedaan en zij komt ons voor de juiste te zijn. De driehoek -oorrespondent van de „Tef. (neutraal) schrijft over het geven van een opdracht tot kabinetsformatie „Wij weten dus nu, dat H. M. de Koningin aan dr. D. Bos opdraoht heeft gegeven tot vorming van een kabinet uit de geheele liiv kerzijde. Dus: een kabinet van vrijzinnigen en socialisten beide. Deze opdraoht wekt het vermoeden, dat nir. Troelstra in zijn on derhoud met de Koningin niet zonder meer geweigerd heeft socialisten in het nieuwe kabinet zitting te doen nemien. Had mr. Troelstra dit wel gedaan: die opdracht aan d'r. Bos toch zou waarschijnlijk anders heb ben geluid. Hoewol de mogelijkheid blijft bestaan, dat mr. Troelstra wel geweigerd, en de Koningin die weigering thans in het open baar wil doen uitkomen. Of wenscht mr. Troelstra het bepaalde „voorstel" af te wachten, waarvan in z'n interview sprake was? Hieruit moet m9n dan weer niet oon- cludeeren, dat de sociaal-democraten zullen meedoen aan de regeering. „Het Volk" heeft verteld,, dat 't partijbestuur der S.-D. A.- P. de te volgen gedragslijn „met algemeen© stemmen" heeft vastgesteld. Dus ook met de stem van den heer Van der Goes, die in het bijvoegsel van dat blad zich vierkant tegen het aanvaarden van portefeuilles uit sprak. Hieruit valt dus wel af te leiden, dat het partijbestuur eenzelfde houding moet hebben aangenomen. Het zal misschien vrij spoedig blijken. Wanneer de socialisten wei geren, kan dr. Bos zijn opdracht niet ver vullen, en zal hij die Koningin daarvan na tuurlijk in kennis stellen. Wat er dan zal ge beuren, welke nieuwe opdraoht er dan zal worden verleend is een groot vraagteeken. De sociaal-democraten hebben thans zich uit le spreken". Over den kabinetsformateur schrijft ge noemde correspondent. „Toen in 1905, na een feilen stembusstrijd, het kabinet-Ivuyper verslagen was, werd de leiding van het nieuwe ministerie opgedra gen aan iemand, wien de politiek tot op dien dag vrijwel onbekend was geweest, maar wiens benoeming werd bedoeld als een daad van tegemoetkoming en verzoening. Een scherpe, militante figuur wenschte men toen niet aan het hoofd der regeering te plaatsen. „Het schijnt, dat met de opdracht, thans aan dr. Bos, bestemd om professor Drucker als parlementair leider der vrijzinnig-demo craten te vervangen, verleend, min of meer iets dergelijks wordt bedoeld, al is de heer Bos in de politiek natuurlijk geen onbe kende. „Wanneer het dezen gezaghebbenden staatsman gelukt, een kabinet te vormen, en hij zelf als minister optreedt, zal getuigd kunnen worden, dat het wordt geleid door een man van besliste, zelfs vurige overtui ging, maar iemand, in wiens blazoen altijd het woord gematigdheid met gulden lette ren heeft geprijkt.. „Do naam van dr. Bos heeft voor geen enkelen tegenstander een uittartenden of een uitdagenden klank. Integendeel, men heeft aan de rechterzijde het beleid van dit Kamerlid, van wien, hoe scherp omlijnd van beginsel hij ook is, elk spoor van fanatisme vreemd bleef, altijd getoond te waardeeren. Men zou min of meer kunnen zeggen, dat dr. Bos als politicus steeds getracht heeft antiseptisch te werken. Ofschoon een uit nemend spreker, die bijzonder knap kan improviseeren, is hem nooit een woord ont vallen, dat den tegenstander kwetsen kan. Zoowel de persoonlijkheid als de politiek van dr. Bos worden het best gekarakteri seerd door zijn beleid als onderwijsman. Zolf uit het middelbaar onderwijs, dat hij als leeraar diende, voortgekomen, heeft hij bij zijn wonderbare veelzijdigheid van stu die steeds het onderwijs als meest gelief koosd deel daarvan gekozen, en hij is bij zijn opvattingen der rechterzijde tegemoet gekomen, zooveel als maar ©enigszins mo gelijk was. Er zijn er zelfa niet weinigen on der de vrijzinnigen, die meenen, dat hij daarbij te ver van zijn geestverwanten af wijkt, dat zijn verzoenende houding van te veel toegeeflijkheid getuigdemaar wij ge- looven, dat dit geen moment het geval is geweest. Juist omdat hij in den schoolstrijd niet zulk een uiterst agressieve houding aannam, kreeg zijn naam ook bij rechts een goeden klank. „Nog in zijn jongste artikel in de „Vra gen des Tijds" heeft dr. Bos betoogd, dat hij voor zich de subsidie aan het bijzonder onderwijs gaarne wil verhoogen, wanneer de noodzakelijkheid daarvan blijkt. Wat niet wegneemt, dat dr. Bos een beslist en vurig verdediger van de openbare school is. „Ook in andere opzichten toonde zich doze gematigdheid, die vaak meer een ma tiging van beleid, dan een matiging van beginsel was. Als democraat is dr. Bos on verdacht, maar hij is ook nimmer voor een scherpe toespitsing van verschillen. In rijn partij stond hij aan den rechtervleugel. „Ook inzake het staatspensioen behoort hij geenszins tot de uitersten. Hij is, wat dit betreft, geruimen tijd don heer Treub getrouw gebleven, doch heeft zich ten slot te met het bekende punt in het concentra tieprogram vereenigd. Overigens "s hij, vooral wat zijn beleid aanging, veelal juist het pendant van mr. Treub gebleken Zijn optreden deed hem in de Kamer een voor treffelijke positie winnen. Zijn bekwaam heid, zijn werkkracht, zijn koele, klare, maar besliste redevoeringen gaven hem op velerlei gebied een uitnomende reputatie. Dit gevoegd bij zijn persoonlijk beleid, waaruit altijd tegemoetkoming en loyali teit straalden, maakten hem tot een geziene figuur. „De keus van dr. Bos-tot kabinetsforma teur draagt dua beslist een democratisch ka rakter en zal niet nalaten in de gegeven omstandigheden ietwat kalmeerend te wer ken. Of het hem gelukken zal, aan de op dracht te voldoen, moet worden afgewacht, en niet name zal dit blijken, of de sociaal democraten bereid zijn, in een kabinet zit ting te nemen. In ieder geval is de opdracht voor den heer Bos, die, 50 jaar oud, in de kracht van zijn leven staat, bijzonder eer vol." Het „Alg. Hbld." (lib.) meent wel als ze ker te kunnen aannemen, dat dr. Bos, ook indien de sociaal.democraten hun medewer king bij het vormen, van een. regeering wei geren, zal trachten uit leden deer overige linksche fractdën een kabinet samen te stel len. En dan eohrijft het blad verder: „Het is dan een aear moeilijke taak dië dr. Bos, die in het Kabinet wei den voor zitterszetel zal innemen, daarmede op zich' genomen heeft. Wlij hebben in dit blad reeda' vaak genoeg onze meaning gezegd en onae lezetrs weten, dat wij de taak, om zonder homogene krachtige meerderheid te regee- ren, onbenijdbaar zwaar achten. De Verant woordelijkheid die een vrijzinnig ministe rie aldus op zich neemt, is zeer groot: een verantwoordelijkheid niet alleen tegetor ovör het land, maar ook tegenover de libe rale partij, die door een herhaling van het lot, .dat hot ministerie De Meester getrof fen heeft, groot© schade zou lijden. „Doch dr. Bos durft het aan. Hij, ervaren partijman en parlementariër, wil als leader van een linksch ministerie optreden. En dan moeten wij dadelijk erkennen, dat de keus van den persoon een bijzonder gelukkige is. Wij doelen daarmede niet zoozeer op de alge meen erkende bekwaamheden van den heer Bos. Wel op zijn geheele persoonlijkheid. De heer Bos is hij alle partijen geacht cm zoo écn vooraanstaande figuur in den partij strijd der laats to jaren in staat is verspreid staande groepen samen te brengen in een werk, dat zij te samen moeben en kunnen verrichten en wat meer is hen samen, te houden, dan is het wel dr. Bos. „Hij was noodt iemand, die uit païtijdrift billijkheid en hoffelijkheid tegenover anders denkenden vergat, of wien het moeilijk viel de grieven en bezwaren van andersdenkendetoi te begrijpen. „Ook zij, die als wij, met kracht hebben ontraden het deelnemen aan een uitgesproken linksch Kabinet £of een conoentratiekabar net, uitsluitend de politiek der concentratie uitvoerende, gevormd zal worden, is nQg onzeker) kunnen niet anders doen dan de keuze van dezen kabinetsformateur toe juichen en hem welslagen toewenschen in zijn pogen om een Kabinet te vormen, dat regeeren kan met de nieuw verkozen volks vertegenwoordiging en daarbij rekening kan houden met al de sfcroomingen in ons volk, die hij de laatste verkiezingen zijn tot uiting gekomen. „Dit zeggendedenken wij natuurlijk aan liet feit, dat de hoer Bos behoort tot de vrijzinnig-democralisclie partij, d. w. z. juist tot de kleinste groep der linkerzijde, die na de verkiezingen het meest verzwakt in de Kamer terugkeert. Wij hebben op de be- toekenis van de wijzigingen in de sterkt© der verschillende linksche fraoties reeds ge wezen wij zijn overtuigd, dat in de benoeming van dr. Bos niet eenige bijzon dere aanwijzing kan liggen omtrent den geest van de vrijzinnige wetgeving, die de ko mende regeering zal willen tot stand brengen. „Wij hopen dat het dr. Bos gelukken zal krachtige personen bereid te vinden in zijn Kabinet zitting te nemen, want ook een Kabinet, dat op vele punten een gematigde en verzoenende politiek zal moeben trachten te voeren, dat vaak maatregelen zal moeten voorstaan die het gevolg zijn van een com promis van uiteenloopende wen6chen, heeft behoeft© aan krachtige figuren." In het „Nieuws van den Dag." (neutraal) lezen wij „De opdracht tot kabinetsformatie, door de Koningin gegeven aan dr. Bos na het terugtreden van de heeren Drucker en Treub de aangewezen leider der vrijzinnig- democraten staat natuurlijk nog n«et ge lijk met de oplossing der crisis. Men mag echter aannemen, dat de kabinetsvormer, alvorens de opdracht te aanvaarden, over leg gepleegd heeft ook met de uiterste lin kerzijde. In een interview met een „in vloedrijk Kamerlid van links", na de her stemming openbaar gemaakt, zeide dr. Bos (men weet thans dat hij bedoeld werd), dat de mogelijkheid niet uitgesloten was van een regeering die het concentratie-program zou trachten uit te voeren, mits de sociaal democraten met hun 18 zetels de medever antwoordelijkheid op zich namen. Anders moest 't een „extra-parlementair Kab'net" worden. Daar niet aan te nemen is, dat dr. Bos zich tot dit laatste zou leenen, ligt het dus nu in de bedoeling, „het concentrate- program uit te voeren". Altijd: indien dr. Bos bij verschillende groepen van links vol doende medewerking vindt. „Dat in het bericht over de opdracht na drukkelijk gesproken wordt van de goheele linkerzijde, is, letterlijk opgevat, slechts zóó uit te leggen, dat ook een of meer 30- ciaal-democraten in het nieuwe Kab'net zit ting zullen nemen. Men zal spoedig weten of deze opvatting «juist is. „Dr. Dirk Bos is bijna 51 jaar oudhij werd den 13en September 1862 te Groningen geboren. Hij studeerde aan de Groningsche universiteit, werd reeds als candidaab (1883) tot leeraar aan het gymnasium te Winscho ten benoemd, en promoveerde in 1888 tot doctor in de wis- en natuurkunde. In 1S90 werd hij mede-oprichter van de Ned. Hy potheekbank te Veendam, waarvan i-ij oen der directeuren is geblevenenkele jaren later nam hij ontslag als leeraar, en was daarna korten tijd redacteur van de „Wiu- schoter Courant". In 1893 werd dr. Bos ge kozen tot lid van den gemeenteraad. Van 1895 tot 1901 oefende hij de betrekking van schoolopziener in het arrondissement Win schoten uit, in laatstgenoemd jaar sloeg hij bij de Kamerverkiezingen den heer Van Kol. In 1905 en 1909 werd zijn mandaat voor de Tweede Kamer vernieuwd. In de Kamer deed hij ach kennen a"? een der degelijkste volksvertegenwoordigers. Hij is een goed spreker en wat hij zegt, be rust op ernstig onderzoek en overleg. Ook buiten de Kamer geeft hij voortdurende be wijzen vao buitengewone werkkracht en be langstelling in de openbare zaak. Hij is lid van het hoofdbestuur der Mij. tot Nut v. b. Algemeen, en speelt, een leidende rol hij de bevordering van de onderwijsbelangen. Tn tal van andere functiën is hij nog werk zaam. Ook is hij redacteur van de „Vragen des Tijds", die reeds meDige belangrijke verhandeling van zijn hand publiceerde. Dr. Bos is ridder Ned. Leeuw en com mandeur Oranje-Nassau-orde. KECLAM13S, A 40 Cent per regel. 489 16 Hersenarbeid elsoht in den tyd waarin w|j leren een helder hoofd, en daarran kan slechts by Toldosnde, goede spijsvertering sprake zynl Wte de misère» kent, die door bloedaandrang naar het hoofd voroorzaakt worden, al» men daarby arbeiden en goed werk leveren moet, zal het natuuiiyke Franz Josef-bitterwator als een weldaad roemen. Een geregeld en verstandig gebruik van dit water doet bet bloed flink en krachtig clreuleeren en verhoogt de werkzaamheid der hersenen op verrassende wyze. Goedgekeurd door de Frinsche medi sche academie en verkrygbaar in alle apo theken, drogerijen cn mineraalwaterdepots. in negen-en-negentig gevallen van de honderd is onbevredigende gezondheid het gevolg van onvoldoende opname van het voedsel. In dergelijke gevallen wekt SCOTT'S Emulsion eetlust op, bevordert de spijsvertering, versterkt het bloed en bouwt het lichaam op zoodanige wijze op dat nieuwe krachten en hernieuwde gezondheid verkregen worden. (VAN LEVERTRAAN) Het is steeds raadzaam erop te letten dat de „Visscher met den visch" op de verpakking voorkomt 490 23 VERSTOPPING on hare gevolgen, als HOOFDPIJN, MAAG EH INC EWANDS-AAN DOENINGEN, LEVER-OPZETTING CA8CARA 8AGRADA Varoorxaken gota koUckao. Dike llacoD. waarop de handteekeofng «•DEMAZJERE" ontbreekt. U namaak, ^Voorradig la olie voornam» Apotheken en Droglstwinkel». I Hoovo-Depot:IplkHkDEGL0S,l3tRut5aViufllrard,Parit MONSTER GRATIS ■OH 07-14 13 Gemeenteraad vau Oegstgeest. 'Aanwezig alle leden. Voorzitter: de burgemeester. Ingekomen stukken, o.a. r,Bericht van den Comm. der Koningin, dat tot lid der Gezondheidscommissie te Katwijk is herbenoemd de heer Adriaanse, te Hillegom. Mededeeling,- dat de bijdrage van hei Rijk voor het herhalingsonderwijs voor 1912 is bepaald op f 56.55. Missive van Ged. Staten,- houdende goedkeuring van verschillende Raadsbe, sluiten. Mededeehng, dat voor den tjjd van een jaar voor de gemeente Qegstg-eest onthef fing is verleend van het verbod op Keil vangen van möllcn, door de eigenaar/ der landerijen. Verzoekschriften van verschillende per/ sonen, die de gemeente metterwoon hotw ben verlaten, om ontheffing der plaatse, lijke diiecte belasting, waarop gunstig bet schikt werd. Nog was ingekomen een verzoek van H. W. Rübenkamp csdat voor den aam, leg ran gas in het aan, te leggen Prins, Hendrik-park, de gemeente zich in ver, binding stelle met de Gas- en Electrics-: teitsfabrieken te Leiden. De Directeur van de Lichtfabrieken wenschte een garantie van 7200 M3. en het is voor adressanten voordeeliger, dat de gemeente die garantie verleent, terwijl zij bereid zijn onder garantie te vcrleenen.: De Voorzitter merkt op, dat het een bc, drag betreft van ongeveer f 90, en stelt voor aan het verlangen van adressanten, te voldoen. De gemeente kan er geen kwaad bij. Na eenige gedachten wisseling wordt aldus besloten. B. en Ws. werden gemachtigd verder deze zaak met' adres-, santen en de directie der Stedelijke Fa-: brieken van Ca.s- en Electriciteit te re, gelen. Aan de órde! kwam nu een credietaan-: vrage van B. en Ws. voor de verbouwing van de openbare scholen. De Voorzitter lichtte dit voorstel, een gevolg van hetgeen omtrent de verbete ring der schoolgebouwen door de Regee-: ring werd voorgeschreven, kortelijk toe.: Daarna wenschte hij echter een geheim^ zitting te houden. Inmiddels werd de gemeente-opzichter,- de heer Van der Voet, binnengelaten, om de plannen toe te lichten. Na een halfuur werd de vergadering heropend cn deelde de Voorzitter mede,- dat de verbouwing der scholen een nood wendig gevolg is van voorschriften van het Rijk,- voornamelijk Voor de verbetering der privaten. B, en Ws. vragen een krediet van f 3000 en machtiging om tot een openbare aan-, besteding over te gaan. Zonder discussie en hoofdelijke stemming werd aldus be, sloten. Goedgekeurd werd de rekening van hef H, G.-Armbestuur, sluitende met oen ba tig saldo van f 195.31, terwijl de begroo- ting over 1914 werd vastgesteld op f 597.81 in ontvangst en uitgaaf. De rekening van het Burg. Armbesfuur over 1912 werd goedgekeurd met een ba tig saldo van f 170.99 en de begrooting op een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 1129.99,- waarbij een subsidie van de ge, meentc is uitgetrokken groot f 950. De Voorzitter merkte desgevraagd op, Hat dit subsidie verleden iaar ongeveer f 200 meer bedroeg. Goedgekeurd werd "ook de begrooting van het jaar 1914 voor de Gezondheids- .oommissie,. zetel Katwijk in totaal op £2053.51. Het bedrag, door Oegstgeest daarin bij te dragen, is bepaald op f 140.19, De Voorzitter merkte op, dat vei leden jaar He gemeente niets behoefde bij te dragen. Aan de orde kwam nu: herziening der Reglementen van hef Burg. Armbestuur en van het H. G.-Armbestuur, in verband met de nieuwe Armenwet. De Voorzitter zeide, dat in den feitelijkten toestand niets van bctcekenis wordt ver, anderd; een en ander moet echter meer; uitvoerig worden omschreven. Het speet' hem, dat de heeren dei stuk, ken in de Leeskamer allen niet hebben gelezen, dan zou hij deze reglementen niet hebben behoeven voor te lezen. Na arti, kelsgewijze yoorlezing werden bedaetóej reglementen onveranderd goedgekeurd. Hierop boden B. en Ws. den Raad de gemeenterekening, dienst' 1912, aan, die in handen zal worden gesteld van een Com, missie, bestaande uit de heeren Schuit^-: maker, Lubbe en Bakker. De bcgrooting over 1913 weid ver, hoogd met f 47.50 voor de uitvoering van de bestrating en riolcering der Groene, steeg; een belangrijke verbetering, zoo- als werd opgemerkt. Aan de „Oranje-vereeniging" werd in de teerste plaats oen subsidie van f 150 ver, leend voor liet jaarlijksche .WiUielmina', feest en een bedrag van f 100 voor de vie, ring van het eeuwfeest van Nederlands Onafhankelijkheid. B. en Ws. stelden tevens voor dat de Raad aan hun College een cyediet van f 100 te verleenen, om aan den avond van het feest het Raadhuis te illumineeren, waarmede de Raad gaarne accoord ging. Hierop werden tot leden der commissie voot het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwbenoemde Raadsleden de heeren Bakker, Lubbe en Schuitemak-er cn Van der Hulst aangewezen de heeren Spaarga ren, Juffermans en Van der Spek. Wederom werd de.zitting voor, eenigen tijd geschorst. Na herziening adviseerde dc commis sie tot toelating van de vier herkozen leden. Overeenkomstig dit advies werd tot toe lating besloten. De Voorzitter stelde daarna een wijzi ging voor in de motor- en rijwiel-veror, dening, nl. om het rijden met' rijwielen in de Groenestteeg toe te laten, welk voor stel door dc Raadsleden met ingenomen heid werd ontvangen erf met algemeent; stemmen aangenomen. iTen slotte deelde de Voorzitter mee, dat bij hem was geweest zekere Van Haas-, teren, op wien de gemeente een hypotheek, recht heeft en die een ruiling wil aangaan betreffende 40 roeden land en waarvoor hij toestemming van de gemeente noodig heeft. Hij stelde voor deze toestemming te verleenen, waartoe de Raad besloot. Bij de rondvraag wees de heer Den Haan er op, dat de rioleering op de hoog, te( waar hij woont, thans in goeden staal: is.; .Verderop echter is dit minder. Hij zou daarin verbetering wenschen. De .Voorzitter zeide onderzoek foe. Hierna werd de vergadering gesloten.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 9