Mo. 163*76, LEÏDSCH DAGBLAD, ZSaterdag 12 Juli. Eerste Blad. Anno 1913. PERSOVERZICHT. FEUILLETO N. De wettige erfgenaam. Gemengd Nieuws. De Staten van Zuid-Holland hebben <ïr. JA.. Kuyper gekozen tot lid der Eer ste Kamer. ,,D c Nieuwe Courant" herinnert in verband hiermede aan de ge zondheids-attesten van buitenlandsche spe cialiteiten, waarbij den heer Kuyper werd aangeraden zich uit het parlementaire le ven terug te trekken. „En nu heeft waarlijk de rechtsche meer derheid in de Staten van Zuid-Holland de onhandigheid gehad aldus „De Nieu we"deze ernstige adviezen en dit on herroepelijk besluit volkomen te vergeten en dr. Kuyper tot lid van de Eerste Ka mer te kiezen Zij heeft hiermede den vereerden Leider ïn zijn otium laboriosum een zeer onaange naam koopje geleverd. Immers opnieuw stelt zij hem voor den tweestrijd, welken nog geen driekwart jaar geleden zoo manhaftig beslechte door het besluit om arieh voorgoed uit het parlementaire leven jterug te trekken. Natuurlijk kan die tweestrijd nu niet an ders uitloopen dan toende redenen, die idr. Kuyper tot zijn besluit bewogen, zijn 1 van zoo dwingenden aard en werden zoo j {overtuigend gomotiveerd, dat er geen twij- fel aan kan bestaan of hij zal voor den hem joangeboden Kamerzetel bedanken. Maar waarom dan den ouden staatsman, /die nog pas zulke zware dagen door te ma ken had, deze pérsoonlijke beproeving aan- "I gedaan Kst is ontactvol en onkiesch van de recht- i'Bche meerderheid der Staten van Zuid-Hol- viand. Hoe gemakkelijk was het voor haar [geweest even in de Kanaalstraat te infor- meeren, alvorens over te gaan tot een be- ïioeming, die voor den betrokkene oud leed j hernieuwt en het provinciaal college noopt .t>inn,enkort, midden in den zomer, weder bij- een te komen tot het doen van een serieuze 1 keus." Het „Handelsblad" schrijft-: De verkiezing van dr. Kuyper tot Eerste- iKamerlid kan een bijzondere politieke be- fceekenis hebben. Indien men van alle recht- Bche leden der Prov. Staten moest onder stellen, dat zij do politieke draagwijdte van rdeze verkiezing bij het uitbrengen van hun stem bepaaldelijk voor oogen hebben ge had, dan zou men deze keuze moeten op vatten als een positief agressieve daad te gen elk thans komend kabinet. Dr. Kuyper immers is degene geweest, die voor de her stemmingen het parool heeft uitgegeven iWij moeten het samenstellen van het nieu- ;jwe kabinet zoo moeilijk mogelijk maken. INu kan men de wording van iets willen ■{weerstaan en nochtans jegens het gewor den e een andere houding aannemen, maar tochYan verzoeningsgezindheid ge- jbuigt het kiezen van den meest militanten jechtschen leider, van het hoofd der coali- jbie, nu juist niet. r Het is echter ook mogelijk, dat de reeht- leclic leden der Staten dit politieke mo- jmert hebben overzien en hun keus eenvou- Jjdig hebben doen bepalen door hun ver- |'©enng voor den coalitie-vader. Dan ware {deze verkiezing slechts een spontane per soonlijke demonstratie, een soort van sona- (fcoriaal hoera of lang-zal-hij-leven. Mis- teohien met een tikje zucht tot getuigenis ivan de onverwoestelijke eensgezindheid der iDoalitie al heeft dr. Kuyper dan ook mr. Kolk mans tariefontwerp in de prullemand gegooid Welke echter ook de motieven mogen ge ureest zijn, die de rechtsche meerderheid 'dor Prov. Staten bij haar keuze hebben ge leid, dit staat in hot resultaat wel vast dat de leiding van de Anti-revolutionnarie jparlij thans zit in den Senaat. Dat is in 't telgemeen niet goed; de Tweede Kamer, trict de Eerste, moet politieke leiding ge- yen en dailr moeten dan ook de politieke leiders zitten. Reeds ging mr. Drucker over Van de eene naar de andere zijde van liet Binnenhof. Doch hij nam nooit die albe- hecrschende positie onder de vrijzinnig-de nnet raten in als dr. Kuyper onder de anti- *revolutionnairen. Nu deze laatste in de {fSciste Kamer zit, is het eenvoudig ondenk baar, dat de leiding der anti-revolution- ■jiaircn in de Tweede wezen zou. Het is een onzuiverheid in de politiek- 14) Maar neen, zij kon toch niet gelooven, c'dat deze man de schuldige was. Hij was Jeen Italiaan, maar hij was tevens een man >yan eer, en wat zijn romantische en gewe- rtenlooze landgenooten ook zouden doen, hij tüwas te ridderlijk, om haar zoo te behande len. Hier was zij van overtuigd. Zij voelde, *dat zij even goed een harer Engelsche be- [wonderaars kon verdenken, als den ba- jx>ne del Greppo. 1 Onderwijl viel de avond. Een der man- tien, die op den bok zat, voederde de paar den, en. de ander stond er rookend bij. '[Weer begonnen haar gedachten zich met ;een ander vraagstuk bezig te houden, na- (melijk 'of er geen kans zxm zijn om te ont- Bnappen. Zou zij, als het eenmaal geheel 'donker was, misschien onverhoeds uit den jwagen kunnen springen en zioh ergens op fïle hei, waar men maar niet zoo gemakke- 'lijk kon vindem verbergen? Zij zag ver scheiden plekj®, waar men zich goed ^echuil zou kunnen houden, e-en boschje lor- ukeboomen, en iets verder een nauwe kloof, vdoor hooge rotsen ingesloten en met dicht heidekruid begroeid. Zij leunde achterover en sloot de oogen, hm de mannen in den waan te brengen, dat zij sliep. Zij was bang, dat de uitdrukking .van haar gelaat zou kunnen verraden, wat er in haar omging. En als dit het geval was, zouden zij natuurlijk dubbel op hun hoede zijn. pailementaire verhoudingen, waarvan ver moedelijk een niet gunstige invlöea op onze constitutioneele instellingen zal uitgaan. Niet praten, maar cioenl De liberale en socialistische heeren van de vereeniging „Volksonderwijs" willen de kinderen van de b ij zona' ere sohool drijven naar de openbare. Wie dat betalen zal? vraagt het „Dag blad van N oord-Brabant". Niet de heeren van „Volksonderwijs". De voorstanders van het openbaar-ongodsdien stig onderwijs hebben nog nooit getoond een cent uit eigen kas voor hun beginsel over te hebben. De kosten, die bij doorvoering van hun stelsel tot het uiterste anderhalve ton zouden beloopen, moeten betaald worden door de belastingschuldigen. De voorstanders van het bijzonder onder wijs daarentegen hebben ook offers voor hun beginsel over. De subsidies zijn niet van dien aard, of zij moeten van scholen nog heel wat bij pas-rui uit eigen zak. En dat doen ze. Alleen in de laatste dagen lazen we nog: In de „Nieuwe Rotterd amsch e Courant": Ds. L. W. Bakhuyzen y. d. Brink heeft, naar het „U. D". meldt, een gift van f5000 ontvangen voor den bouw van een Protes- tantsche lagere school in de Transvaalwijk, Utrecht. In „De Maasbode": Bij den voorzitter der Rotterdamsohe Vereeniging voor Katholiek Onderwijs, den Wel. Eerw. Pater F. Bergman, is ten bate dier Vereeniging van geheel onbekende zijde een gift ingekomen groot f 5000. In het Utrechtsoh Dagblad": Aan den heer H. O. Schmitz, scriba van de Ned.-Herv. Diakoniescholen te Utrecht,- is toegezegd een som van f20.000 voor den bouw eener school voor U. L. O., indien nog dit jaar met dezen bouw werd begonnen. Dertig duizend gulden in een paar dagen uit vrije offervaardigheid geschohken. Wanneer beginnen de heeren van „Volks onderwijs" eens op diezelfde manier, in plaats van de kosten hunner liefhebberij af te schuiven op onze middenstanders en ar beiders, die ondier bcdastingverhooging het meest gedrukt zullen worden? ,,De Standaatd" Schrijft Terstond na het bekend worden van den uitslag, dien do stembus van 25 Juni ons bracht, verldaarden we zonder omwegen, dat onze redactie zioh losmaakte van elke poging om de Xariefsverhooging nogmaals als een der hoofdpunten van het anti-revolutionnair program van actie te ver dedigen. Onomwonden spraken wd dit uit, niet alsof onze overtuiging wijziging had onder gaan, maar overmite het aan de anti- revolutionnaire partij, die zich haar hoofd moment nog steeds in den strijd tegen ongeloof en revolutie ziet aangewezen, o.i. niet geoorloofd is, ten tweeden male zich er aan bloot te stellen, dat het geestelijk Volksbelang aan eon belang van stoffelij- ken aard ten offer Worde gebracht. Vraagt men, of dit doodloopen in die Lijn dan piet te' voorzien was geweest en of onze partij"1 dan niet van zeer schuldige kortzichtigheid blijk gaf, door desniette min tot op 25 Juli jl. op die lijn te vol harden, zco brengt het hierop te geven ant woord ons allerminst in verlegenheid. Allereerst toch zij geconstateerd, dat onze partij hij deze stembus niet vrij was. Het zittend Kabinet had. er recht op, dat het door ons met kracht verdedigd werd, en dit Kabinet stond op dit eigen oogen- blik met zijn Tariefontwerp voor de Ka mer. Afgaan van deze lijn vóór de stembus zou alzoo oen in den steek laten van het Kabinet zijn geweest, waartoe we, .gezien heb ontwerp-Grondwehsrevisie, in geen ge val mochten overgaan. Doch in de tweede plaats kwam hierbij, dat de Tariofsverhooging in 1909 op ge heel gelijke wijze door rechts werd voorge staan en dat dee niettemin toentertijd de kiezers zich in ovorgroote meerderheid (360,000 tegenover 280,000) voor rechts Opeens gebeurde er iöta, dat haar deed opzien, want een der mannen op den bok stak het hoofd naar binnen en gromde: „Let goed op haar. Daar komt iemand aan". De twee, die binnen zaten, richtten zich op. „Wees maar niet bang", antwoordde een hunner. „We hebben al meer dan genoeg van het heele zaakje; een glas bier zou ons smaken, geloof je ook niet, Steven?" De ander lachte als een boer, die kiespijn heeft. Mag hoorde nu het geluid van naderend hoefgetrappel en naarmate dit duidelijker werd, hoorde zij iemand een bekend volks lied fluiten. Het was nog licht genoeg om te zien, dat de man, die tegenover haar zat, den ander een knipoogje gaf. Toen zag zij op den weg het silhouet van een man te paard en op hetzelfde oogenblik deed het zweepgeklap van den voerman de paar den weer vooruitgaan, „Denk er aan, juffrouw, u mag geen geluid of geen teeken geven, want dat zou u. duur te staan komen", beet de man, die het dichtst bij haar zat, haar toe. De ruiter kwam vlak langs het raampje, waarvoor zij zat. Zij had hem gemakkelijk kunnen roepen, maar zij was de dochter van een Schotsch edelman en een Schotsch officier, zij kon niet van zich verkrijgen haar woord te breken, zelfs nu zij het had gegeven aan de ellendelingen, die haar zoo schandelijk behandelden. Zij zag den man voorbij rijden zonder notitie van hem te nemen. Haar laatste kans op redding was ver vlogen. hadden vetklaard. En wel was in 1905 heb toenmalig Kabinet, dat het eerste ontwerp vcor Tariofsverhooging indiende, bij do stembus gevallen, maar bij die stembus was het yerzet tegen de Tariefsvorhcoging slechts van ter zijde ingekomen. In 1905 stond de antd.Kuyper-actde op den voor grond. Uit deze gegevens was alzoo in de derde I>laats in geen enkel opzicht af te leiden, dat de handelsstand het thans niet alleen op haren en snaren zou zotten, maar zioh leenen zou tot. een Tariefsbestrijding, die schier uitsluitend onder de auspiciën van Mammon zou govoed worden, en voorts kracht zou zoeken in welbewuste volksmis leiding. Toen men van lieverlede er achter kwam, wat links in het schild voerde, drong ook onder ons het besef wol door, dat do ko mende stembuswoTsteling oen geheel ab normaal karakter zou dragen; maar dat die tegenpartij zioh zoo ver wagen zou als ze deed, had toch geen onzer voor mogelijk gehouden. Nu echter is uitgekomen, op wat wijs en in welke mate men de politiek gemetalli seerd heeft, daar hot goud den geest ver drong nu staat heb vast, dat elk traohten naar het voortgaan op deze doodgeloopon lijn ons schuldig zou stollen. O economische n bloei van ons land stre ven ook wij na, en met kracht zijn we er ook in de Tariefkwestie voor opgekomen. Maar nu liet ten slotte komt to staan tus- schen een vooropstellen van dit stoffelijk belang en het straks geheel verspelen van Onze toekomst in den strijd voor. de Chris telijke Schcol, nu mogen we niet aarzelen, nu moeten we ons zonder vorwijl weer voor het geestelijk volksbelang te weer stellen. Nu geldt ook op Staatkundig gebied het machtig wcord uit de Bergrede: Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en zijne gerech tigheid, en allo deze dingen zullen li toege worpen worden!" Wijziging onderging onze overtuiging in liet minst niet; maar komen we voor een zoo pertinentcn strijd tusschen de stoffelijke en de geestelijke belangen van ons volk te staan, dan mag in den strijd voor onze overtuiging, de keuze, die we doen, geen oogenblik aan twijfel onderhevig zijn. Een vermiste jongedame. Door Haagsche politiehonden is gisteren een vermiste jongedame teruggevonden. In een woning op „Duinoord", te 's-Graven- hage, had n.l. een meisje, dat, in verband met een examen, in zeer overspannen toe stand verkeerde, zich door eeu cp den tuin van haar woning uitziend, venster verwij- dord, zonder dat dit door Ide huisgenooten bemerkt was. Toen men haar later vermiste, werd over al naar haar gezocht, maar er was geen Bpoor van het meisje te ontdekken, noch in den tuin, noch elders. Daarop lieeft de politie, met de verdwijning van heb meisje in kennis gesteld, twee politiehonden laten komen. De dieren kregen lucht aan onder goed van de vermiste en het duurde niet lang of zij sprongen op tegen de heining van een aangrenzenden tuin. Toen zij over de heining geholpen waren, gaven zij dui delijk te kennen, dat zij wilden wezen in den tuin, die grensde aan den zoo juist doorgetrokken tuin. In dien laatsten tuin werd de jongedame inderdaad aangetroffen op een plek, die door klimop aan het oog was onttrokken. Te Loosduinen wordt een vreemde geschiedenis verteld. In Terlieijde verwachtte men gisteren of vannacht ze keren Zeeman, en te 's-Gravezande, O ver- Bloot en De Geus thuis Deze mannen zijn vóór 17 jaar met elf anderen uit Maassluis met een logger naar zee gegaan, rnaar in een woedenden storm verongelukt. Den logger, kapitein Hendrik dc Vos, vond men later drijven. Nu zouden deze mannen door een vreemd schip opgepikt zijn en tot ma- trozendiensfc geprest. Thans zou het; na al die jaren, hun gelukt zijn te ontkomen. De vrouw van Oversloot is inmiddels her trouwd. De geschiedenis komt ons, schrijft de correspondent van „Dc Tol." te Loos duinen, wel wat onwaarschijnlijk voor. Was dit werkelijk zoo? Zij hoorde het geluid van de trappelende hoeven opnieuw naderbij komen, alsof de man omgekeerd was. „Hei, zeg eens eventjes riep hij op gebiedenden toon .„Wiens wagen is dat?" Hij stond nu vlak bij de sjees en zij zag, dat hij een flink uiterlijk had en waar schijnlijk een heer was. De voerman gaf zijn paarden een zweep slag en de man, die naast hem zat riep: „Wat gaat 't jou aan, wiens wagen dit is?" De ruiter gaf zijn paard de sporen en hief, toen hij vlak naast den bok reed, rijn rijzweep hoog op. „Halt-, ellendeling! Als je doorgaat, j.al bet je berouwen", riep hij. „Vertel rne wiens wagen dat is. en wat je met de dame. die daar binnen zit, voor hebt!" De voerman antwoordde mot ©en vloek en hief eveneens dreigend zijn zweep op. Het volgende oogenblik had de vreemde ling hem de leidsels uit de hand gerukt en de paarden tot staan gebracht. De sjees stond met zulk een schok stil, dat de voerman haast van den bok tui melde en Mag tegen het bankje vóór haar viel. Zij richtte zich echter gauw genoeg, weer op, om te zien, dat de Voerman met zijn zweep naar den vreemdeling sloeg. ..Ik zal je wel loeren je met .-endermans zaken te bemoeien", bulderde hij. Toen hoorde Mag den vreemdeling in een lach schieten en vragen: ,,Ooh kom, zal je dat werkelijkP" En zij zag in rijn hand iets glinsteren, 't Was de stalen loop van een revolver, <Re Te Gouda werd een 16-j arig meisje aan een harer oogen getroffen door een schroef, die afvloog van een z.g. vlieg machinetje, het bekende kinderspeelgoed. Het oog werd in die mate gekwetst, dat hot meisje het waarschijnlijk zal moeten missen. Zij is overgebracht naar het oog- lijdersgesticht te Utrecht. Een adspirant vroede vader. In verband met het onlangs meegedeel de geval van een Rotterdamschen gemeen- teraadscandidaat, die zijn vrouw en kin deren zou hebben verlaten, zoodat zij on verzorgd bleven en wegens huurschuld uit hun woning gezet werden, verneemt het „R. Nbld." eenige bijzonderheden, die een ander licht op het geval werpen. De man zou naar verzekerd wordt vroeger een andere politieke richting toe gedaan geweest zijn en toen hij van inzich ten veranderde, bracht dit oneenigheid in zijn huiselijk leven teweeg. De vrouw moet, door te weigeren haar huiselijke plichten to vervullen, den man het leven thuis on mogelijk hebben gemaakt, zoodat hij elders zijn intrek nam, maar verzekert men ons er bij hij staat het grootste deel van zijn inkomen af om vrouw en kinderen te on derhouden. Onder invloed van de politieke partij, waartoe de vrouw is blijven behoo- ron, zou zij, juist in de verkiezingsdagen het betalen van uo huur hebben geweigerd, waardoor de uitzetting geheel als een ver kiezingstruc van bedoelde partij moet te beschouwen zijn. Een gezelschap heeren uit Zuid-Duitschland en Zwitserland zal be gin Augustus een studiereis door ons land ondernemen, teneinde nader kennis te ma ken met de Nederlandsche waterwegen en zooveel mogelijk met datgene, wat in ver band staat met den handel en het verkeer tusschen Zuid-Duitschland en Nederland. De tocht wordt georganiseerd door de „Vereiri fur Hebung der Fluss- und Kanal- schiffahrt in Bayern", die voor de weten schappelijke leiding zich de medewerking heeft weten te verzekeren van de „Neder landsche Vereeniging voor Economische Geographic". I n 1812 begon dc oude vuurslag, tob dan toe het eenige bekende middel om vuur te maken, voor het eerst de concur rentie van een ander middel te ondervin den, n.l. do zwavelstok, waarvan de toepas sing aanvankelijk echter nog vrij omslach tig en gevaarlijk was. In 1832 verschenen de veiligheidslucifers, waarvan het uitein de door wrijving op ruig papier ontvlamde. Een verbetering werd verkregen door de uitvinding van de roode fosfor. In 1848 vond Boottcher de formule van de z.g. Zwcedsche lucifers. Volgens het Duitsclie tijdschrift „Für Gas-beleuchtung" bedraagt de dagelijksche voortbrengst van lucifers ineer dan een millioen doosjes met oen ge wicht van ongeveer 15 ton. In Duitschland werd in 1911 72 milliard lucifers gebruikt. Dit ter herinnering aan hun honderdjarig bestaan. ^ecSame«cursussen. In Amerika, en sedert eenigen tijd ook in Duitschland, worden van tijd tot tijd cursussen georganiseerd in de bedrijfsrecla me.-Vroeger meende men, dat reclame ma ken slechts gezond verstand vereischte. Dat er een speciale reclame-techniek bestond, een reclame-wetenschap zelfs, besefte men niet. Bovendiengoede wijn behoeft geen kransWas het artikel goed, dat aan de markt werd gebracht, dan had men slechts voor eenige publiciteit te zorgen, en klaar wa3 Kees. Reclame maken kon ieder een. In do meest verschillende zaken begon het reclame-budget te stijgen. Men kreeg speciale rcclame-afdcclingen. Aan groote zaken werden menschen verbonden, die togen een dikwijls enorm honorarium de afdeeling Reclame moesten leiden. Aan het hoofd van deze afdeeling moest een knappe man staan, een kerel uit één stuk, beslist onomkoopbaar de verleiding was grootmet een dosis gezonden hersenen, met origineele ideeën, enz. Zoö'n reclame chef behoefde geen administratieve talen ten te hebben daar had hij zijn mindere goden vool'. Maar hijvmoest flair bézitten. Het moest een goed stylist zijn. Hij moest met weinig woorden veel kunnen zeggen. de vreemdeling vlak voor het gericht van den woedenden voerman hield. VII. De uitwerking, die het zien van dit wa pen op de mensohen heeft, is gewoonlijk verrassend. Hoe sterk een man zich voelt, hoezeer hij ook verlangt zich te onderschei den, het gezicht van den loop van eqn re volver, die vlak op zijn hoofd is gericht, brengt hem gewoonlijk heelemaal van de wijs. De man, die op het punt was den ander een slag met de zweep te geven, liet zijn arm weer zakken. Zijn rug was naar Maggie toegekeerd, maar zelfs die rug had iets doms. „Nu, zou jij of één van je kameraden me nu die les niet geven, waar je zooeven van sprak?'' vroeg de ruiter. „Laat een van jullie maar eens beginnen. Dit is een zeslaadsrevolver, en jullie bent maar met je vieren, dus als ik je voor je les betaald heb, houd ik nog twee patronen over. Hier, hier heb je de leidsels, maar als je het hart hebt weer op den bok te gaan zitten en weg te rijden, dan zijn jullie er geweest. En vertelt me nu eens, waar je met die dame heengaat. Neen, doet maar geen moeite een leugen te verzinnen. De dame zal het me zelf wel vertellen''. Hij was nu dicht bij bet raampje van het rijtuig, bracht de hand aan zijn pet en zei: „ÏVGssohien zijn mijn vermoedens onge grond, mevrouw. Maar zoodra ik een blik op u en op die mannen bad geworpen, voelde ik bij intuïtie, dat er iet#" niet in den haak waa. Had ik gelijk of niet? Als Het is een publiek goheim, dat de be kende Engelsche journalist en publicist William Stead, die bij de ,,Titanic"-ramp om het leven kwam, indertijd onderhandeld heeft met de groote Lever Soup Company, de Sunlight-zeop-fabriek, die Stead aan het hoofd Van haar reclame-afdeeling wilde plaatsen. Men heeft Stead toen een hono rarium geboden van 5000 Pond, maar Stead, die een goed koopman was, vroeg 10,000 Pond, eneen contract voor tien jaar Toen zijn de onderhandelingen afgespron gen. Dergelijke salarissen zijn enorm. Echter betaalt de reclame-journalistiek in het al gemeen heel wat beter dan de dagblad uitgevers, zelfs de allergrootste in Londen en Berlijn. Is het wonder, dat in het buitenland in ons land zijn de firma's met een reclame-butgot van over de ton nog steeds te tellen vele journalisten hun krant eraan geven, en dat zij sollicitee- ren bij groothandelaren of groot-industn- eelen. Als er een baantje erg lucratief is, zijn er altijd verschillende menschen voor to vindeD. En nu de reclame-journalistiek, dc reclame-techniek, kortom de reclame wetenschap een branche is, waar de room nog niet is afgeschept, intcresseerm ver schillende jongelui zich voor deze nieuwe wetenschap levendig. De cursus.en in do bedrijfsreclame in Amerika en in Duitsch land trekken dan ook zeer dc aandacht. Een handelsschool is op het oogenblik niet meer up-to-date, wanneer er geen cursus in do bedrijfsreclame aan verbonden is. Toen wij voor eenige dagen in Duitsch land vertoefden, maakten wij, in Hallo was het, kennis met een professor B„ dio op zijn kaartje had sta-an, dat hij docent in de reclame-wetenschap was. Wij spraken met don hooggelcerdon heer, en bij deelde ons mee, dat er op het gobied van reclame- wetenschap oen hoelc literatuur was ont staan. Alleen in Duitschland zijn sedert 1900 achttien leerboeken en leiddraden voor de bedrijfsreclame verschonen. Enkele tijd schriften houden zich voorts uitsluitend met de reclame-wetenschap bezigsoms ver schijnen er ook jaarboeken van vereenigin- gen, die zich ten dool stellen de reclame wetenschap te bostudoorenin die jaarboe ken worden dan allerlei gegevens verza meld, zoodat de aandachtige lezer zijn voor- doel kan doen met de ervaringen van an deren. Ook in Amorika en in Engeland bestaat een uitgebroido litoratuur op dit gebied. Interessant is het te vernemen, hoeveel do groote kwakzalversmillionnairs voor de re clame uitgeven, wat de inkoopswaarde is van hun praeparaten, en welke resultaten zij krijgen. Opium iii Turkije. Uoowcl do Turken weinig opium, schui ven, worden er in Turkije toch veel papavers, die zooals men weet, de opium leveren, ge kweekt, vooral in do vochtig© valleien van Macedonië en Klein-Azië. Do plant, die onge veer 1.70 M. hoog wordt, kan in ieder jaar- ge bijdo, behalve in den zomer gezaaid wor den; 1 a 2 K.G. zaad is voldoende voor 10 At© land. Aan icdoro plant komen ongo- 'yéér 5 a 10 zaaddoozon, als de bodem zwart achtig wordt, maakt men eir een lichte in snijding in, heb witte sap, dat er uitkomt wordt bruin onder het stollen, de volgendo dag wordt het met een spatel weggenomen, vervolgens gedroogd en gekneed. Daarna wordt het in ballen van 50 gr. tob 3 K.G. gemaakt, die door papaverbladeren omhuld zijn. Per H.A. krijgt men ongeveer 25 K.G. opium en 700 K.G. zaad, waarvan de totaio bruto-opbrengst 500 gulden bedraagt. De ge middelde opium.oogst der laatste 10 jaren bedroeg in Turkije 6000 kisten, elk van 75 K.G. De voornaamste markten zijn Smyrna, Salonika en Koii9tantinopel. Het grootste ge deelte van do Turksche opium gaat naar Amerika, terwijl het gedeelte, dat voor do Europeesch'e apotheken bestemd is, zijn weg oveT Duitschland neemt. Een bijprroducb, dat alleen roods alle exploitatie-kosten dokt, is de olie verkregen door do zaden "uit te persen. Het valt te betreuren, maar eon feit is het, dat do verbouwing van d© papa ver vrij wat voordceliger is dan die van koren. ik geen gelijk heb, dan bied ik u en de zen... de-zen... heeren nederig mijn exuses aan en zal ik onmiddellijk mijn reis vervol gen. Vertel mij gerust alles, wat u te ver tellen hebt". „U hebt me gered", zei zij, de deur der sjees openend, 't Volgende oogenblik was zij er uit gesprongen. „Hoe kan ik u genoeg danken? Die mannen zijn ellende lingen. Zij hebben mij met geweld mee gevoerd. Ik was te paard, 't Moet eer afschuwelijke toeleg zijn geweest. Maar u hebt mij bevrijd. Ik voel me nu weer vei- lig". „Lieve Hemel riep hij uit. „Hoe is het mogelijk, dat een dergelijke misdaad hier, in 't hart van Engeland, kon worden gepleegd Hoe gelukkig, dat ik goed uit mijn oogen heb gekeken't Was als een beschikking. Ik voelde, dat ik m o o s t omkeeren en de zaak onderzoeken O. di± deugnieten! Maar u is nu veilig. Ik geef er u mijn woord van eer op, dat u !>jj mij veilig is". „O, daarvan ben ik overtuigd", zei Maggie. „En wat die kerels betreft, de' strop is nog te goed voor hen riep hij uit. „Wat ter wereld hadden ze er toch mee voor?'' ,,Dat heb ik mezelf ook al voortdurend afgevraagd", antwoordde zij. „Ik heb geen vijanden, bet is al in mij opgekomen* dat 't een vergissing van hen kon zijn". (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 5