No. 163?5. LEIDSCH BACtELAD, Vrijdag* iï Jfoïi. Tweede Blad. Anno 1913. Buitenlandseh Overzicht. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. Ie wettige erfgenaam. De strijd 6m <Le~n al a te n s c h ap van koning Leopold II van België is nog niet ten ednde. Eenige weken geleden zijn 'de prinsessen in het ongelijk gesteld, maar het proces zal naar alle waarschijnlijkheid worden hervat. Volgens de dagbladen zijn de prinsessen Louise van België en haar zuster Sbefanie, 'de tegenwoordige gravin Lonyay van plan, om tegen 't vonnis van 't gerechtshof te Brussel, waarbij haar alle aanspraken op de stichting van Niederfüllbach ontzegd wor den, in hoogar beroep te gaan. W Een advocaat uit Weenen vertoeft reeds te Brussel, ten einde de prinsessen in haar eisch te ondersteunen. Het is zeör wol mogelijk, dat prinses Louise zich voor goed in België vestigen zal. Aan het Ncorderstation te Brussel zijn tenminste Öen groot aantal koffers en andere goederen van haar aangekomen. Een hotelhouder uit het buitenland heeft zich echter gehaast, beslag op deze goederen te laten leggen, daar de prinses nog voor 19,000 frano3 bij hem in het krijt staat. Die schuldenlast ia voor prinses Louise öen lagtig iets, want mot rust laten haar pehuldeischers haar niet. Enfin, 't zal mis schien wel gewennen. Toen we gisteren zoo eenige wetten op- fcbmden, die men in Engeland wil invoe gen door middel van de Parle- mentswet, noemden wij daarbij niet de Schoteche drankwet. Ook deze wet is voor de tweede maal bij derde lezing in het Lagerhuis aangenomen. Of de regearing den wettelijk aangegeven weg met die ontwerpen zal kunnen volgen, is de vraag. Lord Lansdowne heeft in het Hoogerluiis (aangekondigd, dat hij don 12den dezer bij de tweede lezing van het Home Rule-wotS- ontwerp zal voorstellen, dat het Hoogerhuis zal weigeren, de wet in behandeling te nemen, voor de kiezers gelegenheid gehad z.ullen hebben, er hun oordeel over uit te spreken. .Wanneer dit voorstel wordt aangenomen, wat moet ex dan gebeuren? Heb ontwerp is dan niet voor de tweede maal verworpen, kan dau de regeoring ook het ontwerp tot web verklaren? Als dit nieb het geval is, dan kan men er van verzekerd zijn, dat het Hoogerhuis met Lansdowne meegaat. {Wanneer het deftige regceringscoliege de jregeering kan tegenwerken, dan zal het dit niet nalaten. Bij de herstemming voor den Rijksdag in het district Salzwedel heeft dr. Böhme, de oandidaat van den liberalen Boeren- bond, de overwinning bekaaid op den con servatief von Kröcher, den voormaligen pre sident van het Pruisische Huis van Afge- vaardigden, die het district tot nu toe had .(Vertegenwoordigd. Spanje beleeft pleizier van Marokko. De berichten uit Tetoean blijven weinig bemoedigend luiden. Voortdurend worden <ïe Spaansche troepen in het legerkamp buiten de stad verontrust, en de «poiivooien bestookt, waarbij d'e dekkings troepen vaak man tegen man met die opdringende Mooren moeten s t r ij d e n. Het schijnt dat de Marokkanen eenige mi trailleurs van de gestrande kanonneerboot „Ooncha" naar het tooneel van den strijd hebben gebracht. Hit Madrid wordt aan de Temps" ge deind. dat werkelijk besloten is de krijgsver- riohtingem te staken tot October. Doch de Spanjaarden kunnen besluiten wat zij wil len, maar daarom gaan de Marokkanen 1 daarmede nog niet akkoorddat blijkt wel uit hun krachtig offensief optreden, waar- van Reuter weer een staaltje seint; tusschen de regels van het telegram is te lezen, dat <Se Spanjaarden geducht klop hebben ge» bad en eenvoudig bescherming hebben moe- 1 ten zoeken in het versterkte kamp. Er zul len daarbij dan ook wel meer dan twee -Spanjaarden buiten gevecht gesteld zijn. Het schijnt in de bedoeling van de regee- .ring te liggen om door het aanknoopen van onderhandelingen met de leiders der Kaby- -len (waartoe verschillende officieuse onder- handelaars naar Afrika zijn vertrokken) tijd te winnen, teneinde een sterke krijgsmacht te kunnen concentreeren in Tetoean en El- Ksar, welke in het najaar een gelijktijdige actie kan beginnen in het Westelijke en Oostelijke deel van de Spaansche zone. Het legerbestuur houdt zich vooral bezig met de voorbereiding en regeling van een be hoorlijke gezondheids- en verplegingsdienst. Aan de Times" wordt uit Johannesburg geseind, dat men in Engeland blijkbaar den toestand niet begrijpt, wanneer in het La gerhuis gevraagd wordt, waarom te Jchan- nisburg gebruik gemaakt werd van de diensten der rijkstroepen. De diensten waren zeker reeds noodig voor het herstel der.orde en voor de be scherming van den eigendom in den Rand. Maar de overheid had bovendien nog reke ning te houden met de 250,030 inlandsche arbeiders aan den Rand, die wel eens het voorbeeld der blank© kameraden zouden kunnen volgen. Te meer viel van die zijde een en ander te duchten, toen de stakers nog trachtten het spoorwegbedrijf stop te zetten. Er was toch slechts voor vier dagen aan levensmiddelen voor de inlandsche ar beiders aan den Rand aanwezig. Ge-steld nu eens dat het spoorwegbedrijf ware stop gezet en er gebrek aan voedsel voor de inlandsche arbeiders ware gekomen. Do ge volgen zouden niet te overzien zijn geweest. Reeds hadden de inlandsche arbeiders hier en daar stakingen op touw gezet. Mee- nende dat d'e blanke kameraden door een staking hun zin hadden gekregen, vonden zij het geraden ook maar te gaan staken, waarbij zelfs de roode rozottes niet ontbra ken ook dat hadden ze van de blanken afgekeken. Maar de roode rozettes baatten niets en in korten tijd hoa' de politie deze stakers weder tot reden weten te brengen. Bij Ken. besluit zijn benoemd tot on tv. de'r dir. bel. enz. te Axel J. F. Ka.mpe, thans te Ter-Apel; te Dordrecht H. W. Houwink, thans te Ddft; tc Zwijndrecht C. Ram- bonnst, thans te Loenen; te Ossendrecht C. W. G, Molengraaf, th.ans te Oude.Tonge; to Amsterdam (8ste kantoor) A. Volkmaaxs, thans te Rotterdam (3de kantoor'te Har derwijk J. C. Roest, thans te Geldermalsen te Driebergen J. M. C. Meuwissen, thans te Heerlente S tri jen E. Overbosch S.zoon, thans te Elburg; te Aal ten J. C. Lotgering, thans te Bladel is ingetrokken de benoeming van den ontv. der dir. bel., enz. J. G. Ocst rbann, to'i ontvanger derzelfde middelen te Hat tem, en is hij bevestigd in zijn tegenwoordige be trekking als ontvanger te Willemstad; is R. Koen, verificateur der invoerrecht on en accijnzen te Amsterdam, voor één jaar be last met de waarneming der betrekking van ontvanger der dir. hel. en 'accijnzen te Hat- tem zijn benoemd kt. P. W. van Hout, tot burgemeester van Helmondjhr. A. Reynst, van Hengelo (G.); I. J. M. van Iieusden, van Terschelling; W. F. G. L. Diïcssen van Westzaan met ingang van 21 Juli tot burgemeester van Heino, A. van Sonsbeeck, met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als bur gemeester van Goirle; met ingang van 15 Juli van Slochteren, H. Brockema; D. C. den Ouden van Est en Op ij nan; is met ingang van 16 Juli aan den ad junct-inspecteur der posterijen én telegrafie in. algemeenen dienst, ter stand plaats 's-Gra- vchhage, W. Otto, don titel verleend van inspecrteuT-titulair der posterijen en telegra fie in algem-eenen dienst; is aan den meesterknecht der drukkerij léan do Algemeene Landsdrukkerij S. Lou- weTse, gerekend van 1 Juli 1913, de titel verleend van algemeen bedrijfschef aan de Algemeene Landsdrukkerij is met ingang van 1 Augustus bij het CentraallBuroau voor de Statistiek: lo. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. P. Looöj'o3 als commies en zijn 2o. be vorderd tot referendaris- mr. J. R. B. de Roos, thans hoofdcommies en tot commies D. Koudijs, thans adjunct-commies is aan den raserve.officier van gezondheid 2de kl. S. Oljenick, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, vergunning verleend tot het aannemen en dragen^ van de ardeteekenen van officier in de arde van Danillo I, hem door Z. M. den koning van Montenegro geschonken; is met ingang van 11 Juli de kapitein- luitenant-ter-zeo L. P. W. van der Wal eervol ontheven van het tijdelijk bevel over Hr. Ms. pantserschip „Heemskerck"het be vel over dien bodem weder opgedragen aan den kapitein tor zee W. T. de Booy; is met ingang van 1 Augustus de kapi tein te.r zee G. R. van Nauta Lemke eer vol ontheven van de betrekking vaji inspec teur van de artillerie der Marine; de be trekking van inspecteur*- der Marine.artille rie opgedragen aan den kapitein ter zee, H. W. G. van Bleyswijk^ Ris; is S. Postmus, to Amsterdam, met in-, gang van 1 Augustus benoemd tot school opziener in het arrondissement Amster dam n. Wel vrat duur. De „Middelb. Ot." schrijft: Onze Staten-vergadering heeft oen kleine komedie opgevoerd, op zichzelf heel on schuldig! De lezers van het verslag zullen welen,' dat de staking van stemmen over het voorstel-IJsebaert, om, in afwijking van het voorstel van Ged. Staten, toch aan den R.-K. Boerenbond oen subsidie van f 3C0 te gevën voor vlas proef velden, dat die sta lling va.n stemmen aanleiding gaf tot het aanwenden van oen cok reeds vroeger hier beproefd middel, om de dan noodzakelijke nieuwe stemming in oen volgende vergade ring, niet te moeten yitstellen tot den herfst. De zitting werd eenvoudig gesloten ver klaard, de heeren gingen koffiedrinken, maar kwamen daarna terug, begonnen toen een nieuwe zitting, stemden over dat voor stel, hetwelk verworpen werd, en behandel dendaarna de agenda vorder. Maar de wet is de wet. Het was een nieuwe zitting. En daar do Statenleden voor iedere zitting presentie, gel den krijgen, doden God. Staten heb voorstel om de be- greoting te verhoogen met f200, het be dt a£ dier prcscntio.golden. De Statenloden hoorden het voorstel aap, glimlachten in- en uitwendig, maar niemand vroeg het wcord om te zeggen, dat die tbch zeker on verdiende dubbele toelage wel wat mal was, en da.t do Statenleden dié nu maar moesten afwijzen. Allen zwegen, en zoo werden er f200 uit gegeven vcor een formaliteit. Bij slot van rekening was er dus f 200 uitgegeven om een post van f300 af te wijzen. SPORT. Levasseur te Amsterdam. De „Tol." heeft te Amsterdam een inter view gehad met déii'22-jarigen Fransch- man, die na Brindejojnc weer de aandacht voor de vliegsport heeft gevraagd en de eerste is, die ons waterland met een wa tervliegtuig komt bezoeken. We lezen o. m. „Allereerst vertelde hij ons, deze tocht meer voor z'n pleizier dan uit een zaken oogpunt te hebben gemaakt. Hij vliegt met een Nieuport watervliegtuig, voorzien van een 100 P.K. Gnöme-motor, een tweo-per- soons toestel, zoodat zijn vriend en mecani cien, Ilongerie, hem op al zijn tochten kan vergezellen. Het Nieuport-vliegtuig geniet een wereldberoemdheid, de beide eigenaars van de fabriek verloren verloden jaar bij het vliegen het leven. Als watervliegtuig, heeft de Nieuport reeds heet veel succes gehad. Bij de jongste Fransche marine-ma noeuvres werd op zee gevlogen, terwijl de torpedobooten binnen bleven, wegens het slechte weer. „Woensdag 2 Juli, 's ochtends 4 uur ver liet Levasseur met dit toestel Parijs, volg de de Seine, was om 6 uur in het sardinen- land, Fécamp, vertrok vandaar om half ze ven, volgde de Fransche kust en arriveerde om 8 uur te Galais. Vandaar stak hij het Kanaal over, volgde toen de Engelsche kust, vloog over do Theems en daalde op deze rivier voor Londen, denzelfden dag om 11 uur. „Niet weinig verwonderd was de Fransch- man, toen hij den volgenden ochtend pro ces-verbaal tegen zich opgemaakt zag, om dat hij zonder toestemming van het „Home Office", over Engeland was gevlogen. De autoriteiten behandelden hem allervrien delijkst, doch hielden hem tot en met Dins dagavond 8 Juli aan do praat. Toen eerst kreeg hij toestemming, om te vertrekken. „Om 4 uur verliet hij gisteren (Woens dag) ochtend Londen, volgde weer de Theems, kwam op zee en stak over naar Duinkerken. Toen overviel hem de mist, terwijl zijn kompas onklaar bleek geraakt te zijn, 't draaide voortdurend in de rond te. Toen werden er eenige angstige mo menten doorleefd, want niets dan zee om ringde beide jonge vliegers. Gelukkig kwam een kwartiertje later een vissehersvloot in zicht. De doodelijk verschrikte visschers vertelden hem, tenslotte, dat zij bij Duin kerken waren. Even werd op de reede van deze Fransche plaats uitgeblazen, waarna weer de kust gevolgd word, nu in oostelijke richting. Ter hoogte van Brugge achte Le vasseur het gewenscht even op zee te gaan dobberen, de motor trok niet voldoende. Met Rongorie repareerde hij alles voorloo- pig, steeg om halftwaalf weer op en was even halftwee in Botterdam. Aangezien de motor hem nog niet beviel brak hij daar zijn reis af. „Gisterochtend heeft hij zijn Gnóme nog eens goed geïnspecteerd, en even vóór tie nen is hij vertrokken, de Lek volgend tot Wijk bij Duurstede en daarna het Merwe- dekanaal, langs Utrecht naar Amsterdam. De tocht was niet lang, doch z. i. bijzonder moeilijk. Het water trok hem voortdurend in de laagte en hij had momenten, dat hij 50 meter en meer plots naar beneden viel. Gelukkig had hij een respectabele hoogte te pakken (pl.m. 700 meter), zoodat hem geen onmiddellijk gevaar wachtte. „Nooit weer neem ik doze route, zei hij. Over zee heeft men voel minder last van „remou8", die uw kanalen in het bijzonder schijnen te bezitten. Het is zijn bedoeling Zondagochtend over de Zuiderzee en ver der langs de kusten naar Hamburg te vlie gen." !>e groa«i*verkür*strtkiji£ In Slnft£. Gisterochtend heeft, ditmaal in den om trek van Hoogezand en Beestenmarkt, we der een botsing plaats gehad tusschen po litie en stakende grondwerkers. De aanleiding hiertoe moet de volgende zijn geweest. In een vergaderlokaal aan het Hoogezand werd een bijeenkomst gehouden van stakers, die te midden hunner op een gegeven oogenblik een persoon ontdokten, dien zij van „onderkruiperij" verdochten en die daarom door hen mishandeld werd. Toen kwam de politie de zaal binnen en ont ruimde haar, wat niet gemakkelijk ging. Er zouden stoelen tegen de agenten cn tegen een inspecteur zijn opgeheven, wel ke laatste daarop met de revolver dreig de, hetgeen ten gevolge had, dat men ein delijk met opgeheven handen de vergader zaal verliet. Toen trokken de stakers naar de nabij gelegen Glasblazerslaan, waar een zand- werk wordt verricht in een tuin. Ton gevolge van het optreden van de stakers daar, oordeelde de politie het noo dig ook daar ter plaatse zeer krachtigdadig op te treden, te meer, daar, naar men zegt, de stakers een agent om zijn middel vast hielden, ton einde zijn bewegingen to be lemmeren, terwijl van uit het publiek, op de Beestenmarkt staande, met volle flesch- jes limonade of bier geworpen werd. Of deze projectielen bestemd waren om de po litie of de stakers te troffen, viel op dit oogenblik niet uit te maken. Er werden eenige ruiten verbrijzeld. Er vielen geduchte klappen, en verschil lende personen werden bloedend verwond. Volgens een andor verhaal zouden de relletjes niet in het vergaderlokaal zijn begonnen, maar direct op het bedoelde werk in de Glasblazerslaan en zouden de stakers, toen er daar zoo door de politie werd ingegrepen, naar het vergaderlokaal gevlucht zijn, dat daarna ontruimd werd. De politie verleent thans ook bescher ming aan de straatmakers, die op of vóór het terrein aan het Vredespaleis arbeiden, omdat ook dezen overlast zouden hebben ondervonden van de stakende grondwer kers. l>e „propaganda." Te Manchester, waar de koning en de koningin van Engeland een bezoek brengen, heeft de politie een heol arsenaal van de kiesrechtvrouwen ontdekt. Bommen, pistolen, maskers, katapulten, scharen om telegraaf draden door te knippen; enz. zjjn in beslag genomen. Jennie Baines, een strijdlustige kiesrechtvrouw, is mot haar man en haar zoon gevangen genomen. Eou poiitie-laond in 1777. In do „Mémoires secrets" van Bachaumont, een werk dat in 1780 te Londen verscheen, spreekt de schrijver over een merkwaardige gebourtsnis, die op ds jaarmarkt te St. Germain in 1777 plaats had. Een man met een poedel wilde een der vsrmakeiykhoden binnengaan, de hond werd natuurlijk niet toegelaten, maar aan de zorg van o»n politie-beambte toever trouwd. In het gedrang in de tent merkte de eigenaar, dat h\j zijn horloge kwijt was. Men raadde hem aan de politie te hulp te roepen, maar de man verklaarde, dat indien mon zijn hond toeliet, hl) zelf de dief wel zou vindon. Dit werd bem toegestaan en het duurde niet lang of de hond vloog een goedgekleed man aan. Deze werd naar de politiewacht gebracht en.... het horloge werd in gezel- schap van vele andere gevonden. Ongetwijfeld was de poödel een der voorvaderen van onze: pölitie-honden. Plantaardig ivoor. Een der uit.voer-artikelen van Braziliö is het plantaardig ivoor. Het wordt van dej noten der „ivoorpalm" (Phytelephas macro- carpa), gewonnen, een boom, die in de dalen der Amazone in het wild groeit. De noten zijn zoo groot als een gemiddeld kippenei: en zijn rond van vorm. De kern van de noot is mooi gelijkmatig wit en min of moer doorschijnend. Dit plantaardig ivoor gelijkt veel op het gewone, hot is echter gemakke lijker ie bewerken, mon gebruikt het om kleinere voorwerpen van te maken, vooral knoopen. Hoewel de palm in de staten van Amazona en Para veelvuldig voorkomt, wordt zU toch weinig geëxploiteerd. De jaarlijkrche. export kon veel m&er bedragen. Nog veel minder heeft men zich bezig gehouden met de aanplanting van den ivoorpalm. Thans echter wordt bericht, dat een Braziliaansc'u landbouwkundige zicli sedert jaren in stilte heeft beziggehouden met de aanplanting en de veredeling van don ivoorpalm. LR] heeft noten verkregen, waaruit men gemakkelijk een billardbal kan maken Men kan dus deze poging als een succes beschouwen Alog eenige JU. Professor Franokl Hochwark heeft in de „Umschau" interessante mededeelingen gedaan omtrent eenige beroepsziekten. Zoo deelt hij eenige merkwaardige gevallen van schrijfkramp mee, die aan zijn prnctijk ontleend zijn. Een -zoe-r nerveu9 ambte naar had ongenoegen met zijn familie en eerst bij den dood van zijn moeder kwam hij weer in het ouderlijk huis. Men ver zocht hem toen het doodsbericht te schrijd ven. Terwijl hij hiermee bezig was, kreeg hij schrijfkramp, die nimmer meer genas. Hetzelfde gebeurde bij een jongen man, wien men gezegd had, dat zijn handschrift op een slecht karakter wees. Ook hierbij trad de schrijfkramp onmiddellijk op en was eveneéns ongeneeslijk. Dergelijke „bs- roep-neurose'' komt ook veelvuldig bij musioi voor. Yooral bij jeugdige pianospe lers, die rich teveel ingespannen hebben, wordt zwakte en kramp geconstateerd, iederen keer als zijn musiceeren. Bij viool spelers en cellisten maken dergelijke ziekte-verschijnselen de streek dikwijls on vast. Bij harpisten- en cither-bespelcrs heeft men hetzelfde verschijnsel en zelte bespelers van blaas instrumenten krijgen soms kramp in hun lippen. Heb is een zeer gewoon verschijnsel, dat bij zangers, die hun stem teveel gebruiken, stemstorin- gen voorkomen. Merkwaardig is het, dat een afslager een aanval van mondkramp kreeg, die het hem onmogelijk maakte de woorden uit te spreken. 18) ,,Dat is juist het moeilijkst te zeggen, ten minste voor ons", zei de man. ,,'t Spijt me, dat ik zoo'n lieve dame haar zin niet kan geven, maar we hebben allemaal be loofd het karweitje te zullen doen, en er aan geen mensch iets van te vertellen". Het voertuig, waarin zij zaten, naderde nu een zijweg, die naar een der belangrijk ste dorpen uit den omtrek voerde, en Mag, die dit wist, begon weer te hopen, dat zij misschien op een of andere wij>ze de aan dacht zou kunnen trekken van de enk de mensch en, die zij nu zeker wel tegen zou ^komen. Zelfs al werd zij niet dadelijk be- g vrijd, dan nog zou zij door haar houding - den argwaan van een of anderen voorbij- ganger kunnen opwekken, die dan mis- "^sekien ruchtbaarheid aan het feit zou kunnen geven. Zij vroeg zich af op welke wijze zij het best hun aandacht op zich zou kunnen vestigen, toen de man, die het woord had gevoerd en het hoofd van de bende scheen te zijn, uit den zak van zijn overjas een licht, gebreid, wollen sjaaltje haalde. „Nu, juffrouw", zei hij, „nu moet ik u -vragen ons plechtig te beloven geen kik te geven en op geen manier de aandacht te trekken van iemand, die ons te voet of in een of ander voertuig voorbij komt. Als u daar geen kans toe ziet, dan kan ik hier alleen nog maar op zeggen, juffrouw, dat we onze plannen niet door u in de war kunnen laten gooien, zoodat we bijwij ze van zelfverdediging dit wollen doekje om uw mond zullen moeten binden... „Je durft me den mond dichtstoppen?" riep zij verontwaardigd. „Neen, neen, juffrouw, dat niet pre- oies. Ik wil u alleen maar beletten een beetje te hard te praten, 't Is heusch niet erg. 't Zou niet zoo erg zijn, als we het werkelijk om uw mond bonden. Nu, wat zegt u op ons aanbod, juffrouw? We weten wel, dat u een echte dame bent en uw belofte zult houden, al is het ook maar een belofte aan een armen kerel zooals ik. Beloof me, dat u op geen enkele manier de aandacht zult trekken, dan steek ik dien wollen doek dadelijk weer in mijn zak". Mag dacht eenige oogenblikken na. „Ik beloof het", zei rij toen. „Ik ver trouw er op, dat je ook je belofte zult hou den en zult zorgen, dat mij niets kwaads overkomt, dus ik zal er van afzien de hulp van voorbijgangers in te roepen". „Dat is mij genoeg", zei de man, het wollen sjaaltje op zijn knieën leggend. Hij deed het echter niet in zijn zak. Zij be greep, dat hij het klaar wilde houden, om, als hij dit wenschelijk vond, het dadelijk bij de hand te hebben. Het toeval wilde echter, dat zij geen an der voertuig tegenkwamen dan een kar, waar een paar kooplui op zaten, en geen andere voetgangers dan twee, drie veekoo- pers, die, evenals de kooplui op de kar, van een der naburige plaatsen kwamen, waar het kermis wab en waar zij blijkbaar veel te diep in het glaasje hadden geke ken. Zelfs al had men haar niet belet om hulp te roepen, zou zij van deze menschen a-1 zeer weinig steun kunnen verwachteu. Nadat zij weer een halfuurtje door wa ren gereden, sloeg de sjees plotseling een smal zijweggetje in, dat, naar het haar voorkwam, naar een eenzame hoeve voer de. Dit vermoeden bleek eohter onjuist. Het was een steile weg, die klaarblijkelijk dwars over de heide voerde. Zij had altijd gedacht, dat er in de geheele streek geen enkel plekje was, dat zij niet kende, en toch zag zij, als zij nu om zich heen keek, geen één bekend punt. De weg was mis schien vroeger de verbinding tusschen de twee dorpen en als zoodanig van beteeke- nie geweest, maar nu was hij zeker geheel in onbruik en bijna niet meer te onder scheiden van de woeste heide, welke hem omgaf. Tegen dien tijd begon de avond te val len. De sjees had, sinds Mag gevangen was genomen, zeker wel een afstand van ruim twee-en-een-half-uur afgelegd. De paarden begonnen vermoeid te worden. Toen zij een groepje boomen genaderd waren, liet de voerman hen halt houden. ,,Dit plekje is uitstekend ^schikt. Maar is Jerry wel zeker, dat we op den goeden weg zijn?" vroeg een der mannen aan een ander. „Als Jerry hier den weg niet weet, dan weet niemand hem", antwoordde de ander. „Waar wachten jullie op?'' vroeg Mag. ,,'t Kan zijn, dat de paarden graag wat willen rusten, na dien weergaasch ver- moeienden weg", zei een der mannen. „En als de paarden niet vermoeid zijn, dan ben ik het in ieder geval toch. En rust kan nooit kwaad, als een menech niet è-l te veel van zijn krachten wil vergen en een ongewoon zaakje en ik ontken niet, dat dit een ongewoon zaakje is naar wen9ch wil afdoen. Mag begreep niet wat men er mee voor kon hébben, hier op deze eenzame plek halt te houden. Waren zij misschien van plan hier te blijven tot het volslagen don ker was, om rzoodoende de noodzakelijkheid van bij daglicht een drukkeren weg te volgen te vermijden? Het stond nu bij haar vast, dat zij het slachtoffer was van een afschuwelijken toeleg, van een plan, dat al even sluw beraamd als brutaal volbracht werd. Het kwam haar voor, dat ieder punt met de grootste zorg overdacht was en dat het dus zeer waarschijnlijk was, dat de ellendelingen voornemens waren op deze eenzame plek midden op de hei te blijven, tot zij meenden, dat zij gerust hun weg naar den dichtbijzijnden rijweg kon den vervolgen. Maar zij begreep niet welke rijweg het zou kunnen zijn, ofschoon zij de streek van buiten meende te kennen. Zij was natuurlijk de wanhoop nabij, daar zij niet wist, wat er voor haar was weggelegd. Haar eenige hoop was, dat haar tante, als zij 's avonds nog niet thuis was, onmiddellijk in alle richtingen menschen zou uitzenden om haar te zoeken. En weer vroeg zij zichzelf af, wie dit vreeselijke plan toch op touw kon hebben gezet en wat haar fanr'lie of zij zelf toch kon hebben ge daan, dat er menschen waren, die zich op deze wijze op hen wilden wreken. Dit waren vragen, die zij niet kon be antwoorden. Zij wist, dat haar vader als officier buitengewoon goed aangeschreven stond. Vijanden had hij niet, dit wist zij zeker, tenzijhaar gedachten bleven stilstaan bij het feit, dat haar vader het lendgoed Graig Athol had geërfd. Hij was zoo verstandig geweest haar dadelijk vau alle bijzonderheden dezer nalatenschap c-p de hoogte te brengen, opdat zij zich üiet als de erfgename der bezitting zou beschou wen, alvorens men zekerheid had van den dood van Douglas Athol. Mag was trou wens een meisje, dat zeer weinig aan der gelijk dingen hechtte, 't Was haar vrijwel hetzelfde of zij de erfgename van een land goed, of eenvoudig de dochter van een of ficier was. Maar nu begon zij te denken, dat het komplot, waarvan zij het slachtof fer was, missohien uitging van iemand, die meende, dat haar vader, door de erfenis to aanvaarden, in rijn rechten getreden was. Lang hielden haar gedachten zich ech ter niet met de*ze kwestie bezig. De eenige persoon, in wiens rechten men getreden kon zijn, was Douglas Athol, en als hij nog leefde, zou hij, als hij zijn eigendom terug wilde hebben, niets anders behoeven to doen dan zich eenvoudig aan te melden. Toen kwam zij weer op een anderen in- .val. De manier, waarop men te werk was gegaan, was ten eenen male on-Engelsch Het hecle avontuur droeg een uitheemsch karakter. Ja, zeker had een vreemdeling de hand in 't spel. Plotseling ging haar oen licht op. Lieve Hemel! Die Italiaansche baron, die haar ten huwelijk had gevraagd en die haar tot Belfield gevolgd was, waar hij een heele scène had gemaakt, toen zij niet naar zijn liefdesbetuigingen wilde luisteren! Hoe kwam het, dat zij nog niet aan hem had gedacht? (Wordt vervolgd)-

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 5