Se Balkankwestie. Agenda van de week: Faillissementen. Kerkeljjke Berichten. Marktberichten. kwam. mefc den schrik vrij. Ook sloeg de bliksem in den molen van den Klinkenberger polder, en beschadigde de roedon, zonder verder brand te veroorzaken. ZOETERWOUDE. De Raad vergadert Maandagmorgen a.s. te tien uren. Agenda Ingekomen stukken onderzoek van geloofsbrievenbenoeming commissie onderzoek gem.-rekening 1912; voorstel tot verkoop van boomen aan den Weipoort- schenwegadres van het comité tot vie ring van de Onafhankelijk feesten te Lei derdorp, om subsidie voor de feestviering der schoolgaande kinderenadres van H. M. Starrenburg ter zake aanbieding van straatklinkersvoorstel in zake politie. De loteling der lichting 1911, F. W. J. Brummer, alhier, die gedurende twee jaar bij Kon. besluit van 16 Maart 1911 van den dienst was Vrijgesteld, is 21 Juni 1.1. weder, onder de sterkte gebracht, met aan zegging, zich 16 Januari 1914 bij zijn korps (het 20sto regiment infanterie te Har derwijk aan te melden. Z. Em. Kardinaal Van Rossom in Ken Haag. Met den trein van 10 uur 28 kwam gister ochtend Kardinaal Yan Rossum per Holl. Spoor uit Amsterdam met zijn secretaris, pater Jos. Drehmans, in Den Haag aan, op liet perron verwelkomd door den Pauselij ken internuntius, Mgr. Tacci, en diens se cretaris. De Kardinaal nam met den internuntius in een auto plaats, terwijl de geestelijke, die met den Kardinaal reisde, en de secre taris in een tweede auto naar de internun- tiatuur reden, waar de vlag in de Pause lijke kleuren was ontplooid. Vele bewoners van het Bezuidenhout vlagden ter verwelkoming van Zijne Emi nentie met de driekleur, waaraan de Pau selijke wimpel. Kort na zijn aankomst te halftwaalf ODt- ving de Kardinaal in het gebouw van de nuntiatuur in particuliere audiëntie de heeren dr. Nolens, president, en Van Vuu- ren, secretaris der Katholieke Tweede Ka- morclub, die hem namens de club bij zijn eerste bezoek aan de Residentie hun op wachting kwamen maken en hulde betui gen. De lunch werd gebruikt in de legatie. De particuliere audiëntie, welke H. M. de Koningin te halfvier den Kardinaal ten Paleize verleenden droeg een eenvoudig karakter. Voor deze gelegenheid was Mgr. H. Drehmans, een broeder van den secre taris van den Kardinaal, aan het gevolg van Z. Em. toegevoegd met den titel van gentilhomme. Voor de audiëntie ten Hove werd de Kar dinaal aan de woning van den nuntius af gehaald in twee hofrijtuigen, het eene be stemd voor Z. Em., het andere voor zijn secretaris en den gentilhomme. De Kardinaal werd in de vestibule van het Paleis ontvangen door twee kamerhec- ren. De grootmeester van het Huis der Ko- Dingin, baron Sirtema van Grovestins, leid de den Kardinaal in de audiëntiezaal bij H. M. in, waar de Koningin omringd stond door den gewonen dienst. Z. K. H. de Prins was bij do ontvangst tegenwoordig. Na afloop van het gehoor werden de twee leden van zijn gevolg door Mgr. Van Rossum aan de Koninklijke Familie voor gesteld. H. M. de Koningin heeft aan Kardinaal Van Rossum het grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw geschonken. Z. Em keerde gisteravond te halfzes on der slagregen naar Amsterdam terug, om a.s. Maandag weer in de Residentie te ko men. Ter begroeting waren in de wachtka mer mevr. Bos—Van Rossum en mej. Van Rossum, nichten van Z. Em. Alsdan geeft de nuntius een gastmaal ter eere van den Kardinaal. Z. Em. is voornemens dien dag bezoeken af te leggen bij cenige R.-K. mi nisters. Omtrent de audiëntie van Z. Em. kan nog worden gemeld, zegt „De Msbde", dat zij ongeveer een halfuur duurde en dat on geveer vijf minuten na den aanvang ook Z. K. H. Prins Hendrik, die naar het con cours hippique op „Houtrust" was geweest, aanwezig was. Aan zijn omgeving verklaarde de Kardi naal na afloop der audiëntie zijn groote vol doening over de minzaamheid van H. M. Reeds het feit, dat onze Vorstin expresse- lijk van haar zomerverblijf naar de Resi dentie overkwam, moet als vriendelijke daad tegenover den hoogen Kerkvorst wor den gewaardeerd. Ten afscheid waren eenige verdere fami lieleden, o. a. de heer en mevrouw Van RossumNierop, neef en nicht van den Kardinaal aanwezig. Te Sofia geeft men wel is waar toe, dab Kotsjana en Istip zi-ki ontruimd, doch doet het voorkomen, alsof dit om strategische redenen is geschied en niet omdat de Bul gaarsche troelen door de Serviërs versla gen zijn. Een bewijs, dat- de regëcring wel beter weet, kan gelegen zy,n in de mededeeling van koning Ferdinand, dat hij Sawof als opperbe velhebber heeft afgezet, omdat deze verant woordelijk zou zijn voor den broederoorlog. Bulgarije heeft intusschën tot het laatst toe ontkend, dat het den strijd Was begon nen, en zon dat nog Dinsdag in een toota laan de mogendheden hebben herhaald. Toen was echter de zeer ongunstige loop' van den veldtocht Sn Macedonië te Sofia nog niet in bijzonderheden bekend. Als het bericht van de Figaro" juist is, kan men höb plotseling opgekomen be trouw van Bulgaarschen kant niet anders verklaren dan door den tegenslag in do ge vechten zoowel tegen Servië als tegen Grie kenland. Immers koning Ferdinand heeft Radko Dimitrief tot opvolger van Sawof benoemd, den voortvaren cisben generaal van 't Bulgaarsche legejr, Welke keUjZe z|eker njefc bevorderlijk kan zijn aan het Verlangen, een einde te maken aan den broederkrijg. De „Tiigl. Rundschau" bevestigt tot op zekere hoogte de mededeelingen der „Figa ro", door ook melding te maken van po gingen der Russische regeering, om liet Bal- ka nverbond met inbegrip van Roemenië te herstellen. Om in dien zin druk op Roe menië uit te oefenen zou Rusland mobili- seeren. In de kringen der Servische diplomatie te St.-Petersburg ven-luidt, dat noch Servië, noch Griekenland bereid zijn het verbond te re- construeeren. Zij zullen integendeel binnen enkele dagen de inlijving van het geheel© door hun troepen bezette gebied in Mace donië bekend maken. Naar men zegt, heeft Frankrijk het initia tief genomen voor ©en stap, strekkende om een wapenstilstand tusschen de Balkans ta- ten tot stand te brengen. D© vertegenwoor digers der andere mogendheden zullen deze poging steunen. De bladen te Weenen noemen het verzoek van Bulgarije om de vijandelijkheden te sta ken, het volslagen bankroet van Danef's Rus sisch.gezinde politiek en constateeren, dat de Russische regearing, die generaal Sawof heeft verhinderd het Servische leger op het gunstige oogenblik aan te vallen, Bulgarije in den hachel ijken toestand, waarin het zich thans bevindt, heeft gebracht- Volgens de „Daily Mail" zijn bij de her overing van het Servische grensstadje Kniasewats 12,000 Bulgaren in de pan gehakt. In een proclamatie aan zijn volk spreekt Üe koning van Montenegro zijn leedwezen uit over den broederoorlog. Het bloed van de broedervolken heeft reeds gevloeid en de eerste slachtoffers waren Serviërs. De Bulgaren hebben ook de Grieken, die zich als helden hadden gedragen in den oorlog met Turkije, aangevallen. De Bulgaren zijn opgestookt om zich van de Slavische vol ken af te scheiden; zij hebben getracht zich meester te maken van de vruchten der overwinningen, welke de Balkansta- ten door gezamenlijke inspanning hebben bevochten; zij hebben geweigerd zich te gedragen naar den broederlijken raad van den tsaar van Rusland. De solidariteit der Slavische volken zal uit het vergoten bloed echter grootere kracht putten. De koning Idrukt zijn volk op het hart zijn plicht jegens de Servische natie te ver vullen. Volgens te Weenen ontvangen berichten zijn de Roem een sche troepen vanmiddag om vier uur de Bulgaarsche grens over getrokken. Het bericht is nog niet offi cieel bevestigd. Aan het rapport van pater Michel, hoofd van de Fransche katholieke zending te Kilkitsj, over afschuwelijke wreedheden, door de Bulgaren bedreven, ontleenen wij nog het volgende uit de Matin": Een Bulgaarsche bende had 700 inwo-, ners van Kilkitsj in een moskee opge sloten en trachtte eerst het gebouw door bommen in de lucht te laten vliegen. Toen Idit jiiet gelukte, werd het in brand ge stoken en alle opgeslotenen kwamen in de vlammen om. Hun vrouwen en kinde ren, die dit tooneei hadden moeten aan zien, werden vervolgens afgemaakt. Pater Michel, die enkele hoofden, ar men en been-en van de slachtoffers had opgeraapt, werd bedreigd, omdat hij blijk baar voornemens was die lichaamsdeelen als stukken van overtuiging te gebruiken. Te Nigrita zijn 1400 huizen in brankl gestoken en 470 inwoners zijn er levend verbrand. De geestelijke zegf, dat vele beschaafde Bulgaren aan dergelijke wreedheden deel nemen. Zondag: Lokaal Vooruit". Openb. Cursus-Vergadering Vrye Socialisten-Vereeniging. Spreker: B. Damme (RctterdamJ. 'sMorg. halfelL Jt Posthof. Optreden Ferry Francois en Duo Busch. 8 u u r. Nederl.Reiavereaniging. Boottocht Rozen ten toon stelling Boskoop. 93/* uur. Woensdag;, Zaterdag;, Zondag: Bioscope Hartman. Stationsweg. 8 u u r. (Woens dag, Zaterdag, ook 2 u u r MENU. Sauc^zen, Bloemkool, Rfisfc met bessensap. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 11 Juli. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 773.9 te Horta. Laagste 753 9 te Nice. Verwachting tot deD avond van 12 Juli: Zwakke tot matigen wind uit westelijke richtingen. Meeat zwaarbewolkte lucht. Moge lijk regen of onweersbuien. Dezelfde tempe ratuur. S. Hoogland, zonder beroep, te Toteringen. "W. F. van Asten, bakker, te Leende Oegstgeest» Ned.-Herv. Gem. Zondag morgen te tien uren, de. J. L. de Heer, van Rotterdam. Rtfnsburg. Ned.-Herv. Gem. Zondag morgen te halftien ds. Punselie, van Leiden. Voorhout. Ned.-Herv. Gem. Zondag morgen te tien uren prof. De Zwaan, van Leiden. Slmonoseki. Heden, 11 Juli, is het vjjftig jaar geleden, dat de Nederl&ndsche vlag in genoemde zee straat zjjn goeden naam kloek heeft gehand haafd en dat Zr. Ms. korvet Medusa", onder bevel van den toenmallgen kapitein-luitenant jhr. F. de Caaembroot, in een wolk van kruit damp, in weerwil van het schieten der Ja- panache forten, de Straat van Simonosoki is inge8toomd en daarmee het zjjno gedaan heeft, om den toegang tot Japan opnieuw te openen. Ke Kabinetscrisis. H. M. de Koningin heeft aan dr. H. Bos, lid van de Tweede Kamer, de samenstelling; van een nieuw ministerie, gevormd uit de gelieele linkerzij der, opgedragen. Do heer dr. D. Bos, deze week reeds door H. M. op Het Loo in gehoor ontvangen, had hedenochtend opnieuw, ten paleize te 's Gra- venhage, een onderhoud met de Koningin. Naar w(j vernemen is tot. dr. A Kuyper, die op het oogenblik in het buitenland ver toeft, door H. M. de Koningin een uitnoo- diging gericht om ten Paleize Het Loo met H. M. te confereeren. Do aangekondigde bijeenkomst van de vrijzinnige Kamerleden, ter bespreking yan den politieken toestand, heeft gistermiddag in Maison Concordia, op het Alexander- plein te 's-Gravenhage, plaats gehad. i>e aanvallingsverkicziDgen voor de Tweede Kamer. Gister zijn ten stadhuize te Amsterdam officieel candidaat gesteld voor de Kanier- verkiezing in district VI, de heerenP. A. Joosten (S.-D. A.-P.), mr. H. Verkouteren (C.-H.) en B. Nierstrasz (Vrij-Lib.). De stemming heeft, gelijk men weet, plaats op 22 Juli, de herstemming, zoo noo- dig, op 29 Juli a.s. Van kerkelijke zijde is de candidatuur voor Amsterdam II den heer J. R. Snoeck Henkemans (chr.-hist.) aangeboden. Aan de „Avondp." wordt bericht, dat de rechtsche partijen bij de naverkiezing in het district Hoogezand in geen geval met een eigen candidaat zullen uitkomen en zich stipt onzijdig zullen houden. De Bos zal de volgende week vergaderen met het bestuur van de kiesvereeniging te Winschoten, teneinde daarna een beslissing te nemen of hij voor Groningen of Winscho ten zitting zal nemen. Sarikat Islam. Do Bataviasche correspondent van het ,Hbld." seinde d.d. gisteren „De landvoogd weigerde aan de Sarikat Islam rechtspersoonlijkheid te verleenen. willigde echter plaatselijke voreenl- gingen in." Tannel onder het Kanaal. Aan den „New York Herald" wordt be richt, dat er ernstig wordt gewerkt om de plannen voor een tunnel onder het kanaal tot uitvoering te brengen. Het komt er nu maar opaan een ontwerp goed in elkaar te zetten, zoo wordt aan ge noemd blad gemeld, met de mededeeling, dat afgevaardigden, voorstanders van het denkbeeld, herhaaldelijk de zaak met el kaar bespreken, om de financieele gevolgen vast to stellen. Aan de tegenwerpingen van militaire zijde wordt nu geen gewicht meer gehecht. Is het denkbeeld uit een financieel oogpunt uitvoerbaar, dan is de uitvoerig thans vrijwel verzekerd te achten. Herziening; van het Wetboek van Strafvordering;. Verschenen is het rapport van de Staats commissie voor de herziening van heb Wet boek van Strafvordering, waarbij aan H. M. de Koningin wordt aangeboden oen ontwerp van wet, tot vaststelling van eau Wetboek van Strafvordering. Het voorgedragen wet boek telt 554 artikelen. De commissie werd bij Kon. besluit van 8 April 1910 ingesteld en bestond uit mr. B. Ort, lid en voorzitter; mr. H. C. Dressel- hnys, lid en secretaris; mr. P. A. Diepen horst, jhr. mr. R. Feith, mr. G. A. van Ha mel, mr. R. B. Ledeboer, mr. E. R. H. Re- gont, mr. G. J. Ph. graaf Schimmelpen- ninck, mr. D. Simons1, leden, terwijl als ad junct-secretaris aan de oommissie werd toe gevoegd mr. J. V. van Dijck, commies bij hot dep. van Justitie (thans referendaris). Aan mr.- Regout, sedert opgetreden als Minister van Justitie, werd hij Kon. besluit van 17 Juni 1910 op zijn verzoek als lid der commissie eervol ontslag verleend. In de daardoor ontstane vacature werd voorzien door do benoeming van mr. B. J. A. Sterck. De commissie vergaderde 64-maal. Daar naast kwamen voorzitter, secretaris en ad junct-secretaris regelmatig bijeen. De commissie merkt op, dat zij zoo geluk kig was bij haar arbeid te kunnen benutten het door den waaxn. Minister van Justitie in diens rede tot installatie der commissie vermelde voorontwerp van een Wetboek van Strafvordering met Memorie van Toelich ting Mede in verband met dien vóóraxbeid behoefde de weg van het telkenmale aanbie den van pajtieele herzieningen door de com missie niet te warden ingeslagen en kon door haar jmeens eesn voorstel tob volledige her ziening van het Wetboek van Strafvorde ring worden samengesteld, hetwelk door de commissie dan ook in den vorm van het ont werp eener wettelijke regeling, van een toe lichtende memorie vergezeld, II. M. de Ko ningin wordt aangeboden. De commissie merkt voorts in haar rapport op, dat zij meent niet aan H. M. onvermeld to mogen laten, dat zij bij haar arbeid groo- ten steun heeft ondervonden in de uitne mende wijze, waarop haar adjunct-secreta ris mr. J. V. van Dijok, haar bijstand hoeft verleend. Zoowel door zijn werkzaamheid als lid van het bureau als door zijn verslagen: van het verhandelde in haar vergaderingen, heeft de commissie alle gelegenheid gehad zijn groote rechtskennis en ijver op prijs te stellen. Nog' Vestigt de' commissie er de Aandacht op, dat uiteraard over zoo principieel© vragen, als die, welke hij een algeheel© her ziening van heb burgerlijk strafproces tor sprake moeten komen, de daaromtrent in de commissie geuite meeningen niet zelden uiteenliepen, in welk geval bij meerderheid van stemmen het gevoelen der commissie moest worden vastgesteld. Niettemin heb ben, ter wille van do eenheid van het ge meenschappelijke werk, dat naar het een parig oordeel dor leden als geheel verdient' to werden aanvaard, ,de onderscheidene le den gemeend geen gebruik te moeten maken van de hun door H. M. toegekende bevoegd heid om van hun van eenig besluit der com missie afwijkend gevoelen hij afzonderlijke nota te doen blijken. Leiden, 11 Juli. Ter markt werden heden aan gevoerd: Stieren 36 stuks 157 a 38). Kalf- en Melkkoeien 242 stuks f 19*2 a /352. Varekoeien 62 stuks f 173 a 276. Vette Ossen en Koeien 169 stuk9 218 a f 342. Graskalveren stuks a Kalveren (vette) 68 stuks ƒ56 a 129. Kalveren (magere) 83 stuks 6-a f20. Hamels (vette) stuks fa j.Hamels (magere) stuks f a f Schapen (vette) 234 stuks f 22.a 35.Schapen (weide) 118 stuks f 20.a 31.Lammeren 532 stuks 16.— a 20.—. Varkens (magere) 523 stuks ƒ19.a /55.Varkens (vette) stuks f a f Varkens (biggen) 472 stuks 10 a 15.50. Paarden stuks f a Veulens stuk f a. fBokken of Geiten 4 stuks 3-a f 12. Vette Ossen en Koeien ƒ0.78 a f 0.92. Vette Kalveren ƒ0.95 a 1.10. Vette .Schapen ƒ0.80 a ƒ0 90. Magere Varkens ƒ0.47 a f0 49 per kilo. Ter markt aangevoerd 509 runderen, 151 kal veren, 352 8chaoen, 532 lammeren, 523 varkens, 472 biggen, 4 bokken of geiten, Opaardeu,0 veulen. Ter wekelijksche kaasmarkt aangevoerd 174 partijen. Besteed werd voor late soort Goudsche Kaas per 50 K.G. van 3J.tot f 33 50,2de soort Goudsche kaas per 50 K G. van ƒ24.tot ƒ29 Derby-Kaas ->e' 50 K.G. van f tot late soort Leidschs kaas per 50 K.G. v n /25. tot f'2ó.—t 2de soort Leidscke kaas per 50 K.G. van ƒ20,tot f24.—, mindere soort Leidsche kaas por 50 KG. van f tot H. D<iel voor Goudsche kaas matig. Handel voor Leidscbe kaas matig. Aan de Stadswaag gewogen 146 partijen, 7206 9tuks kaas, wegende 49225 KGi Meppel, 10 Juli. Vorsche boier per Vi vat lste soort 24. 2de soort 23, ode soort 22. Per li KG. 1.80 a f 2.25. Aangevoerd 900 KG. Schiedam, 10 Juli. No tearing van den .Bond van Distillateurs". Moutwyn ƒ13.Jenever ƒ17. Per Ned. vat zoDder fust en zonder belasting. S Hi ledum, 10 Jali. Noteenng iieurscommissie. Mootwjjn i 12.per HL., zonder fust en zonder da belasting. Stemming prijah. Spoeling ƒ1 Graan-Spintus 22.a ƒ22.50, Melasse-Spiritus ƒ18.75 a ƒ181, rnwe Spiritus f 10J a Bonden, 10 Jolt. Metalen. (Ie b.) Straits-Tin contant 177.10op 3 md. 173.15/-. Chili Koper contant 62.15b op 3/m. 63.2/6 /.ink £20 10/, Lood (Spaansch) 19.5/ a 19.10/, promp /-. lJzer. (Ie beurs.) Cleveland Middlesbro No. 3 contant 55/8 eu op 1 ra. 55/9$ koopers. Londen, 10 Juli. Metalen. ('2de b.) Straits-Tin cont. 179./, op 3/m 17915', Koper cont. 63.-/, op 3/m 63.5/. Zink 20.8/9. Lood (SpaAnsch) 19.7/6 a IJzer. (2e beuis). Cleveland Middlesbro No. 3 contant 55/5 en op 1 m. 55/9 koopers. SPORT. Sportagenda. Zondag IJ Juli. Cricket. Nederlandsche Cricket-Bond. Tweede Klasse. AmsterdamV. V. V.Ajax. Wedstrijdresultaten van 9 en 10 Juli. Hippische Sport. 'e-Gravenhage: Concours hippique. Houtrufiffc springconcours. Handicap spring paarden, gereden door officieren of heer- rijders: lffte prijs: luit. R. Wilson te Leiden met „Solimaji" in 1 min. 60 sec. en 21[2 fouit. Pony's, marimumhoogte 1.45 M. Eiervolle vermelding: Mevr. v. Nievelt te Wassenaar met „Holland King". Concours voor het best gaande officiers- dienstpaard. 2de prijs: luit. R. Wilson, te Leiden met „Soliman'\ („De M.") He Christel Ijk Historische Party en de politieke toestand. Men meldt ons uit Amsterdam: In ver hand met lcopende geruchten in zake de vorming van oen zaken-minister^ en het voornemen der antijevolutionnaino en roomsch-kafholieke partijen om daarin geen zitting te nemen, hebben wij eens infor maties ingewonnen in Christelijk-historische kringen, hoe men daar over een eventueel zakenkabinet denkt. Van zeer betrouwbare zijde vernamen wij, dat de Christelijk-historische Unie zich niet op het standpunt stelt om het een komend ministerie zoo lastig mogelijk te maken. Wij zijn een ministerieele partij, d.w.z. een partij, die or niets tegen heeft, dat onze mannen zitting nemen in ean ministerie, dat zich niet tegen onze beginselen keert," al dus onze zegsman. „Dus," zeiden wij, „indien een kabinet d'affaires zou worden gevoTmd, dan zou de Cliris bel ij k_hi statische Unie er niets tegen hebben, dat eventueel leden dezer partij daar in zitting namen?" „Beslist niet," wals het antwoord. „Er kunnen natuurlijk persoonlijke overwegingen bij leden onzer partij aanwezig zijn, om geen ministers-portefeuille te aanvaarden, doch i n principe heeft onze partij niets tegen het zitting nemen in een dergelijk ministerie. Hoe Krnpp won. Onder dit opschrift schrijft „Het Volk": Dezer dagen meladien de dagbladen, dat de levering van geschut wederom is opge dragen aan de firma Krupp, te Essen, zoo dat de actie, tegen het Krupp-monopolie in de Tweede Kamer gevoerd, wederom tever geefs is geweest. Naar wij vernemen, moet er aan deze gun ning iet® vooraf zijn gegaan, wat bijzonder bedenkelijk genoemd: mag worden. Vóór de gunning worden te Enseal, aan de fabrieken, van Krupp, door Noderlandeche militairen, off., onderoff. en korporaals van artillerie en marine, proeven met het te leveren ge schut ondernomen. Deze Nederlandsche mi litairen genoten nu van de firma Krupp, gedurende hun verblijf te Easen, een toe lage, die ruim berekend is. De onderoffi cieren e& korporaals -ontvangen bijv. 35 Mark (21 gulden) per week van de Lm, Krupp. Men vraagt zich af, of het welslagen dJH proeven niet door deze toelage uit de hu der firma Krupp bevorderd zou wordea en of aan het resultaat der onder die oio. standigheden met door den leverancier be- - schonken personen nog wel de volle waarde, gehecht kan worden. In den Duitsehen Rijksdag is bij de ont hullingen van onzen partijgenoot Karl Lieb- knecht eveneens aan het licht gekomen, dat ook Duitsohe militairen' door de firma Krupp met zulke ruime toelagen gunstig ge-stemd werden. Deze en andere mededee lingen hebben daar tot de toezegging eenet enquête naar de handelingen der geschutle- veranoiers geleid. Het wordt dunkt ons, tij^ '4 dat^ook in ons land een parlementaire en- quête van dien aard gehouden wordt. Mia- sohien zou daarbij nog wel meer aan het licht komen. Een redacteur van het Persbureau Vas Dias, te Amsterdam, heeft zich tot minister H Colijn gewend met de vraag, wat er waar is van dit bericht. Minister Colijn verklaarde, dat het be richt op zichzelf nog niet te zijner kennisso was gebracht en dat hem ook van toelagen niets bekend was. Z.Ex. verwees den re dacteur naar den voorzitter der technische commissie, belast met het bedoelde onder- j zoek, den kolonel J. Z. Stuten. De kolonel der genie, de heer Stuten,. stelde op den voorgrond, dat van een gel-, delijke toelage, in welken vorm ook, hoe- genaamd geen sprake was. Het geval doet zich meermalen voor, dat j schietoefeningen moeten worden gehouden op zeer afgelegen terreinen. De firma Krupp heeft nu, gelijk trouwens ook bijil andere fabrieken het geval is, ruime logeer-: huizen op die terreinen laten inrichten, om militairen daar te laten overnachten. Zulks geschiedt dan op kosten van de fabriek, doch geld wordt aan de gasten van den fa brikant, als hoedanig de militairen be schouwd worden, niet verstrekt. Naar van welingelichte z(jde wordt gemeld, was de inschrijving der firma Krupp ten aan zien der geschutle rerine 2 3 ton lager dan de daaron volgende Inschrijving. Eegerznkeu. BI ij ft de blauwe uniform? Volgens „de Avp." gaat in militaire krin gen het gerucht, dat de thans bestaande blauwe uniform naast de onlangs ingevoer de grijs-groene uniform zal blijven gehand haafd voor officieren en onderofficieren, en wel als „uitgaans-uniform". De grijs-groene uniform zou dan uitslui-. tend te velde moeten worden gedragen. Bij de legermanoeuvres. De commandant van het veldleger heeft bepaald, dat bij de a.s. legermanoeuvres de troepen op verschillende wijze in hun voe ding zullen moeten voorzien. Naarmate de troepen daarover de be schikking hebben verkregen, zal de berei ding van het eten moeten geschiedenin keukenwagens in hooikistjes door gebruik te maken van plaatselijke hulpmiddelen, bijv. van veevoederketelsin caissons van 8 c.M. breed, veranderd in hooikistwagens in tienmanskookketels. Militaire rangen van de tot den landstorm behoorenden. De tot den landstorm behoorende perso nen, die in bijzondere werkkringen worden geplaatst, zullen de volgende militaire rangen bekleeden, waarmede de positie is gelijkgesteld Eerste-luitenantarts, veearts, apothe ker, ingenieur, postambtenaar aan het hoofd van een kantoor der veldpost, en tolk of translateur. Tweede-luitenanttelegrafist en tele phonist, hoofd van een kantoor. Adjudant-onderofficierApothekersad- sistent, opzichter over 51100 werklieden en hoofd van een hulpmagazijn. Sergeant-majoor opzichter over 2660 werklieden, en chef van een depot voerlie den of werklieden, in een étappeplaats of elders. SergeantPloegbaas over 1125 werk lieden, chauffeur en gediplomeerd zieken verpleger, zoomede bootsman. Korporaalhulpchauffeur, hoefsmid, ploegbaas over een groep tot 10 werklie den, niet gediplomeerd ziekenverpleger en helper le Jriasse bij een ziekentransportco lonne (niet gediplomeerd als ziekenverple ger). Bureelambtenaren krijgen den rang van korporaal of sergeant. JDraadlooze telegrammen tusschen Bnitttchlanf!, Amerika en de Baitsche kolonie». Ofschoon het telegrafeeren zonder draad over groote afstanden niet nieuw is en reeds in 1903 geschiedde door de Engclsche Marconi-maatschappij, mag het feit, dat on langs tusschen Nauen, in Duitechland, en Sayvilla, in de Vereenigde Staten, een af stand-van. 6500 kilometer, draadlooze tele grammen verwisseld zijn, van groote betce- lienis geaoht worden. Vooral is het zeer merkwaardig, dat deze groote afstanden van continent tot continent verbonden worden door zeer laDge oleotrische golven en daar door het onderling draadloos verkeer van schepen, die met korte electrische golven werken, niet hinderen. Tusschen stations op schepen en het vasteland wordt met gol ven van ongeveer zes honderd meter lengte, gewerkt, terwijl voor het groote transconti nentale verkeer golven van 6000 tot 10, ,000 meter lengte aangewend worden. Behalve dat de technische zijde der onderneming zeer belangwekkend is, mag ook de oo mm er- ede ele zijde niet onderschat worden. In ieder geval is de bedoeling een telegramver keer te vestigen, dat met succes tegen ctó laagste tarieven moet werken. Intusschën, moet afgewacht worden, of na overwinning van alle technische moeilijkheden winst go»

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 2