N#. 16372 Dinsdass Juli. A0. 1913. feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Be wettige, erfgenaam. LEIDSC DA&BLAD PRIJS DDR ADVERTENTIEN Van 11> regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents oontant elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoasseeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents per 3 maanden ij f 1.10. Buiten Leider., per looper en waar agenten gevestigd syn 1.30. Franco per post1.65. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, 'dat door hen op heden vergunning is ver leend aan J. Th. VAN DER HORST en rechtverkrijgenden tot het oprichten van ;een palingrookerij in het perceel Groene- 6teeg No. 18, Sectie I No. 545. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretary Leiden, 7 Juli 1913. Leiden, 8 JuBi. Ds. H. Thomas, die Zondagmorgen bevestigd werd als pred. bij de Geref. Kerk alhier, hoopt morgenavond te acht luren zijn intrede te doen in de kerk aan de Hooigracht. Het eerste der acht „Zomerzorg"- iDoncerten alhier, heeft ditmaal later in het seizoen plaats gehad dan andere jaren het geval was, eerst gisteravond. De verbouwing van de groote zaal, nog lang niet gereed, maar nu niet hinderlijk meer voor tuinbezoekers, was daarvan oor- eaak. Met de gesteldheid van het weer was het xóó, dat bijna niemand het aandurfde in jden tuin te zitten, zoodat de zeer uitgebrei de veranda's dicht bezet waren. Hier was het dan ook goed en kon men ongestoord genieten van de mooie muziek van Van QE-rps stafmuziekkorps. -In den staat der overgangsexamens fvan de H. B.-S. voor jongens alhier, werd {verzuimd te melden, dat de leerling J iPlanjer van do 2de naar de 3de klasse >verd bevorderd. Te Amsterdam is voor het deurwaar 'dersexamen geslaagd de heer S. Ge erts- ma, van hier. De berichten van de Utrechtsche Zen- 'dingsvereeniging maken melding van een gift uit Leiden van f 1000. Naar raming is er nu nog voor 1913 noodig ruim f 91,0.'K>. In de in „American Hotel" te Am sterdam, onder voorzitterschap van den heer R. J. de Ruiter, gehouden algemeene (vergadering der vereeniging „Eigen Hulp" .werden de districten Utrecht, Leiden en [Rotterdam aangewezen om een commissie te benoemen, ten einde het hoofdbestuur bij te staan in het vaststellen der notulen dezer algemeene vergadering en tot onder zoek der rekening over 1913. Bepaald werd, dat dit jaar een studie beurs zal worden toegekend van f 500 voor 'studie aan een der Nederlandsche Univer siteiten. De a. s. gewone vergadering van de 'Alg. Synode der* Ned..-Herv. Kerk wordt gehouden op 16 Juli a. 8. Tot de leden er van behoort ds. H. van Druten, te Rijns- burg. De Synode bestaat, behalve de advisee- rende loden, uit 19 leden, van wie 12 ge- rekond worden te behooren tot de ortho doxe en 7 tot de vrijzinnige richting. Z. K. H. de Prins zal morgennamid dag te vijf uren een bezoek brengen aan de tentoonstelling van - sport en toerisme aan de Boörlaan in Den Haag. Het Hoofdoomité van het „Nederland sche Roode Kruis" heeft het voornemen een hoofdoefening voor zijn personeel te houden in de omstreken van Breda, welke oefening waarschijnlijk met de tegenwoor digheid van Z. K. H. den Prins, voorzitter van het Hoofdoomité, zal worden vereerd. Als datum is vastgesteld 30 Juli. Uitgeleide gedaan door verscheidene vrienden en belangstellenden verliet de heer Douwes Dekker Zondagavond Den Haag, om via München naar Marseille te gaan, en van daar, per st. „Tambora," terug, naar het land, dat hij volgens de berichten „ontvluchtte". In Indië. zal hij beginnen met de 14 dagen uit te zitten, hem opgelegd wegens het in krasse bewoordin gen protesteeren tegen de opheffing der afdeeling B. Daarna zal hij zich wederom met kracht wijden aan de Indische bewe ging, in haar meest algemeene beteeke- nis. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan, te Leiden (O. L. V. Hemelvaart) den weleorw. heer A. J. M. van Meeuwen; tot kap. te Rot terdam (H. Lambertus) den weleerw. heer S. Steur; tot kap. te Amsterdam (H. Ma ria Magd.) den weleerw. heer P. H. A. vau Dijk; tot kap. te Haarlem (H. H. Elisa beth en Barbara) den weleerw. heer F. A. Burwinkel; tot kap. te Lisse, den weleerw. heer J. H. E. van Brero, en tot kap. te Castriciun den weleerw. heer J. J. van Santé, assistent te Bovenkarspel. Met 1 Aug. worden verplaatst de oom mies-titulair der P. en T., de heer G. Goedhart van Katwijk-aan-Zee naar Am sterdam (bijkantoor Hobbemastraat) on _de klerk eerste kl. C. Vermaas van Den Haag (bijkantoor Balistraat) naar Kat wijk-aan-Zee. De afd. Rotterdam van de „Vereeni ging van Huisvrouwen'' had tegen gister avond in het gebouw „De Vereeniging" aan de Schiekade te Rotterdam, een ver gadering belegd, die geleid werd door me vrouw De JongJohns. Mevr. Goudsmit, van Leiden, sprak voor vele belangstellenden over de oprichting en het werken van de Leidsche coöpera tieve keuken. Door de aanwezigen werd besloten tot het oprichten vaneen dergelijke keuken daar ter stede. Er werd een voorloopige commissie benoemd. Sts.-Ct." 157 bevat de wet van 21 Juli 1913 tot wijziging en aanvulling van de Burgerlijke Pensioenwet; die van 20 Juni 1913 houdende pensioenregeling voor de weduwen en weezen van leeraren aa.n bij zondere gymnasia en aan bijzondere hooge- re burgerscholen; en die van 20 Juni 1913, houdende pensioenregeling voor de leera ren aan bijzondere gymnasia en aan bij zondere hoogere burgerscholen. Aangenomen is het beroep naar de Geref. Kerk te Woerden door ds. H. Woud stra Jzn., te Nieuw-Amsterdam. Nog steeds houdt de groei der organi satie van de vrijzinnigen in de Herv. Kerk aan. Zoo lezen wij nu weer, dat de vereen, voor vrijzinnige leden der Ned.-Herv. Kerk in Overijsel van 3l6 leden in 1908, geklom men is tot 1061 in 1912. Een vooruitgang in een vier jaar tijds van over de 700 leden. (,,N«d.") Onder Kaalheide, gemeente Kerkrade, zullen, naar „De Tijd" meldt, een klooster, kerk en school worden gebouwd, voorna melijk ten behoeve van- de mijnwerkers. Het klooster zal betrokken worden door eerw. paters Franciscanen, die reeds in Heerlen sedert enkele? jaren hun werk- zamen werkkring midden in de mijnbevol- king uitoefenen. Tot bevordering van de tot-stand-koming van deze grootsche plannen, heeft zich een commissie gevormd, waarin geestelijke en leeken zitting hebben. Een Duitscher zou het terrein gratis ter besohikking stellen. Met grond wordt subsidie van «enige ge- mèentep en van de mijndirecteuren ver wacht. Kaalheide is omgeven door de staats mijn Wilhelmina, de Dominiale mijn, Wil lem Sophie en Laura en Vereeniging. Naast de stoffelijke belangen der mijnwer kers worden hun geeetelijke belangen niet verwaarloosd. Gisteravond had in de kerk der eerw. paters Redemptoristen aan de Keizers gracht te Amsterdam de huldiging van Z.Em. Kardinaal Van Rossum door de Vrouwen-af deeling van de Aartsbroeder schap der H. Familie der O. L. V.-Kerk plaats. De kerk was schitterend verlicht. Te acht uren had de plechtige ontvangst van den Kardinaal aan den ingang der kerk plaats. Onder orgelspel kwam Z.Em. binnen, voorafgegaan door de volledige commünauteit van het klooster en een groote schaar misdienaars in roode toga's. De Kardinaal was in vol ornaat. Toen Z.Em. zich naar den troon had be geven, zong een dameskoor een lied. De Kardinaal werd onderwijl met den vespermantel omhangen en mot den mij ter getooid. De zeereerw. directeur, pater J. Haagh, bad vervolgens de gewone gebeden der we- kelijksche bijeenkomst en sprak daarna van af het altaar een welkomstwoord tot den Kardinaal. Vervolgens sprak deze van zijn troon de vergadering toe. Z.Em. zei o.m. „Alvorens.de reis naar Holland te on dernemen, had ik het groote voorrecht door Z. H. in bijzondere audiëntie ontvangen tc worden. De Paus zeide„Holland wil zijn Kardinaal zien, wil hulde brengen aan zijn Kardinaal. Noem daarom voor uw bezoek allen tijd." Ik sprak Z. H. bijzonder over de H. Fa milie en over Amsterdam, do bloeiende stad waar ik begreep bij de leden der H. Fa milie te zullen verschijnen. Daarom sprak ik den H. Vader over de H. Familie. „Zeg aan de leden", zeide mij de Paus, „dat zij een troost zijn voor mijn vaderhart. Bij al de smart over de vervolging en verdruk king der Kerk. Zeg hun altijd trouw te blij ven aan hun verplichtingen en geef hun mijn bijzonderen opperherderlijken zegen met vollen aflaat." „Dien zegen", aldus de Kardinaal, „ga ik u thans geven. Uit de volheid mijns har ten ben ik er van overtuigd, dat die zegen zal neerdalen over allen afzonderlijk en uw familieleden en dierbaren. Hij zal u een hulp en een steun zijn vooral op uw sterf bed om u dan te verheugen te komen in het gezelschap van Jezus, Maria en Jozef." Daarop gaf de Kardinaal den Pauselijken zegen. Hierna werd oen cantate gezongen. Nadat vervolgens het Allerheiligste was uitgesteld en het „Tantum Ergo" gezongen was, gaf de Kardinaal den zegen met het H. Sacrament en verliet daarop het kerk gebouw, plechtig uitgeleide gedaan dooi den stoet, welke Z. H. had binnen gebracht. Jhr. C. H. A. van der Wijck, eere voorzitter van den Kon. Nederl. Bond van oud-onderofficieren, heeft voor het te Nijmegen te stichten rust- en vacantieoord van den Bond een bijdrage van f 1000 ge schonken. Gisteren en heden was en is te Breda in algemeene vergadering bijeen de Nel. Maatsohij. tot Bevordering der Genees kunst. De opening geschiedde door den voorzitter, prof. dr. N. van Rijnberk. Tot lid van het centraal-comité tot behartiging van het ziekenfondswezen werd gekozen dr. W. de Jong, arts te Leiden. Wijlen de heer G. Naeff, te Lochem, heeft vermaakt f 30,000 aan de provisorio van steun aan behoeftige ouden van dagen, f 5000 aan het ziekenhuis, f 5000 aan het pensioenfonds van de Eerste Nederland sche Kroonlcderfabriek, f 2000 aan de Re- monstra ntsche gemeente en 1090 aan het ziekenfonds aldaar. De veertigste algemeene vergadering van den Volksbond tegen Drankmisbuik zal te Amsterdam in plaats van 23 Aug. a.s., zooals aanvankelijk was bepaald, wor den gehouden 27 Augustus e.k. De gewone audiëntie van den Minis ter van Financiën op Donderdag 10 Juli en die van de Ministers van Marine en van Koloniën op Vrijdag 11 Juli zullen niet plaats hebben. KATWIJK. Op liet Noordelijk Evangelisch Zendingsfeest, den 16den Juli to Oranje woud te houden, zullen o. m. als sprekers optreden ds. H. Meiering met het onder werp „Gallio en Jehü" en ds. J. J. Tmpeta, die de slotrede zal houden. Beiden Gerefor meerd predikant alhier. LISSE. Dcor het achteloos wegwerpen, van een brandenden lucifer door de werklieden, brandden gistermiddag een tweetal groote rietschelven van de firma M. Veldhuizen van Zanten Zonen, geheel af. SASSENHEIM. Maandagavond werd een algemeene vergadering gehouden ter bespre king der Onafhankelijkhcddsfeesten. De ver gadering was druk bezocht en zeer geani meerd. De heer W&rnaar leidde de bijeenkomst. Tot algemeen voorzitter werd onder daverend applaus benoemd de lieer Joh. Speelman. Hoewel de vergadering met den moesten aandrang den heer Speelman verzocht de be noeming aan te nemen, bleef deze pertinent weigeren. Toch bleef de vergadering den heer Speelman als voorzitter beschouwen. De heör Morbus werd tweede voorzitter en de heer Joh. Thijs Jr. algemeen secretaris. Verder werden bencemd commissies, die zicli met de verschil lende onderdeelen van het feest zullen bemoeien. De heeren Roest cn Rijnsburger werden gekozen tot algemeen commissaris. De verschillende.commissies zul len de volgende week vergaderen. VALKENBURG. Hoewel het meer voor komt, blijft het toch zeldzaam genoeg, onl als bijzonderheid vermeld te worden, dat J. Mulder, gemeenteveldwachter, een rnighari- gen, Fransclren herdershond „Plock" heeft, die een dozijn kindertjes kreeg, waarvan elf in blakcndcn welstand. Oppassenwordt hier de bcodschap, daar de moeder „afge richte" politiehond is. WARMOND. Het nieuwbenoemde Raads lid, de heer J. C. van der Voet Mz. gaf heden den burgemeester kennis, dat hij dc benoeming tot Raadslid niet aanneemt.. Gisteren bij het vertrek van do Iloogo Geestelijken was do belangstelling andermaal groot, en hél enthusiasm©, vooral van do theologanten, bijzonder groot. Op het voorplein van het Seminarium wer- den dcor een fotograaf ecnige kiekjes ge nomen, waarbij Z. Em. de Kardinaal tus- schcn Z. D. II. den Bisschop van Haarlem en Mgr. Meeu wissen, ecnigen tijd poseerde. Z. Em. stond jnet den Kardinaalshoed in I de hand en liet Kardinaalskleed aan. Vóór heb instap pen in de auto zegende Z. Em. do schare, die hem uitgeleide deed, geestelijken en leeken. Hem werd de paarse mantel omgehangen en na hartelijk afscheid genomen te hebben van Z. D. H. Mrg. Cal- i lier, stapte Z. Em. in do gereedstaande auto, toegejuicht door de theologanten. Nog'zij gemold, dat èn van het seminarie Voorhout cn van dat alhier Z. Em. een fraai j album is aangeboden, cn dat enkele inwo- I nors 's middags bij den Kardinaal ter reoep- tie zijn geweest, w. o. ook do burgemeester. I Aan de hoeren geestelijken en studenten van do Seminaries werden door Z. Em. elk j oen heriuiïeringsmedaillc uit Rome geschon- ken. Zcowcl 's morgens bij de aankomst als bij liet vertrek 's namiddags was bij de regeling en do handhaving der orde gere geld do burgemeester als hoofd der politie tegenwoordigde orde is dan ook geen oogen- blik verstoord geweest. £>e auiivuESiogsverkiexiu^en voor <ie Tweede Kassier. Wegens het niet-aannemen door den heer M. Mendels van zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer in kiesdistrict Am sterdam II heeft de minister van Bin- nenlandseho Zaken bepaald, dat een ver kiezing zal plaats hebben op Dinsdag 15 Juli e. k. do stemming, zoo noodig op Dinsdag Juli d. a. v., de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 29 Juli d. a. v. Men meldt aan de ,,N. Ct.": uit zeer vertrouwbare bron dat het bericht van „Het "Volk", ook door ons overgenomen, als zou mr. P. Rink voor een candidat-uur in Hoogezand bedankt hebben, onjuist is. Henri itochcford. Het-stoffeljjk overschot van llenri lioche- ford ls Zondagmorgen op bet kerkhof van Montmartre begraven. Emile Massard'sprak voor de Patrio", hst blad waaraan Rochoford verbonden was. Robert de Fiers namens de Vereeniging van Schrijvers. 10) „O neen. Hij was volstrekt niet leelijk. Daarom schrikte ik er nog meer van", zei het meisje. Forbes was slim genoeg om te weten wat zij bedoelde. Zij had zeker wel eens ge hoord, dat booze geesten gewoonlijk niet leelijk zijn. Daarom juist zijn zij gevaarlijk. Zij trekken de menscnen eer aan, dan dat Eij ze afstooten. „En toen ging hij zoo gauw als hij kon naar het raam*?" „Neen, er ging opeens een lichtkring van hem uit, die de heele kamer vulde, en in dien vuurgloed verdween hij en toen moet ik zijn gevallen. Ik kon ten minste niet meer> op mijn voeten blijven staan". „Ik wilde je nog één vraag doen", zei 'de heer Forbes. Maar welke vraag dit was, zou vooreerst nog een geheim blijven, want de bottelier klopte, trad binnen en zei: „Een telegram voor u, Sir Drummond". Sir Drummond scheurde het couvert bpe-n, las het telegram door en viel op den 'dlohtstb ij staan d en stoel neer. „Groote Hemel 1'' riep hij uit. „Andries Maofee had gelijk. Et is eeu ongeluk ge- oéürd met Mag. Een ongeluk 1" V. Het landgoed Bel field ging door voor fyn der meest schilderachtig gelegen bezit tingen uit de geheele streek. Maar een schilderachtige ligging gaat lang niet al tijd samen met comfort. Belfield lag bijna twee en een half uur van het dichtstbijzijnde station en drie kwartier van het naastbij gelegen dorp. 't Was dus, zooals het personeel zei, noo dig, dat „de kasten er altijd vol waren". De bewoners mochten niet afhankelijk zijn van slagers, of bakkers, of kaarsenver- koopers, welke laatsten in den tegenwoor- digen tijd plaats hebben gemaakt voor leveranciers van eleetrisohe verlichtings artikelen. Na het oude huis ongeveer drie eeuwen te hebben bewoond, was de familie Egre- mont dan ook zeer zelfstandig geworden. Zij was uiterst patriarchaal in haar levens wijzen. Zij had haar eigen boerderij, waar zij haar rund- en schapenvleesch vandaan haalde. Zij bezat ongeveer twintig duizend morgen heidegrond, die haar een ruimen voorraad gevogelte verstrekte, en in het ravijn, dat de tuinen van het kasteel door sneed, stuwde zich een stroom voort, die, daar hij minstens zes uren af was van de fabrieken, welke het water zjoo dikwijls vergiftigen, altijd vol gezonde viseh was. Diezelfde beek leverde ook de beweeg kracht, door middel waarvan het oude kas teel electrisch werd verlicht. Alleen vreemdelingen, die de plaats be zichtigden, kregen er soms een somberen, eenzamen indruk van. Somber was het daarbinnen zeker niet, want mevrouw Egri- mont zag, zelfs tijdens de afwezigheid van haar echtgenoot wiens betrekking mee bracht, dat hij soms vele maanden achter een op reis was zeer veel menschen en het kasteel Belfield was altijd vol logé's. Slechts één maand van het jaar hield zij geheel voor zichzelf en haar lievelings- nichtje, Maggi© Athol. Zelfs toen zij nog school ging, was Mag altijd gewend geweest ieder jaar haar tante, die dan alleen was, een maand gezelschap te houden, en zij be schouwde die maand altijd als een dei prettigste van het geheele jaar. Van de heiden van Yorkshire hield zij bijna even veel als van haar eigen Schotsche heiden. Zij maakte altijd groote tochten te paard, om die gedeelten, welke zij nog niet kende, te doorkruisen en te onderzoeken. Haar tante noemde haar plagenderwij.ze Colum bus van Yorkshire en zij bezat zeker een bijna over flinke dosis moed en onderne mingsgeest als de groote ontdekkingsreizi ger.» Het schip, waarop zij haar ontdek kingsreizen deed, was haar vertouwde merrie Bluebell, en op haar rug gezeten, had zij haar weg gevonden over heiden en heuvelen en bossehen, tot de landstreek slechts weinig geheimen voor haar had. Mevrouw Egremont had haar gedurende vele jaren op haar omzwervingen verge zeld maar op het laatste bezoek had Mag zich genoodzaakt gezien haast altijd alleen te gaan. Haar tante was niet meer zoo jong, als zij geweest was; maar daar zij wist hoeveel haar nichtje van zulke toch ten hield, verzette 2ij er zioh niet tegen, dat Mag alleen ging, vooral, omdat zij wist. dat zij voorzichtig was en nooit al te ver afdwaalde. De mogelijkheid, dat haar op zulk een tocht ooit een of ander gevaar zou kunnen bedreigen, kwam nooit in me vrouw Egremont of in haar nichtje op Integendeel, zij voelde zich altijd volkomen veilig in die streek. De heide was haar tehuis en waar konden zij veiliger zijn dan thuis? Maggie's bezoek aan haar tante spoedde ten einde. Binnen een dag of veertien zou op Craig Athol de jacht op het waterwild beginnen en zou bet kasteel vol logé's zijn. Tegen dien tijd moest zij dus terug zijn, om haar moeder te helpen de honneurs waar te nemen. De weinige dagen, die zij nog op Belfield zou doorbrengen, wilde zij dus zoo goed mogelijk besteden met over de heiden te zwerven en volop van haar vrijheid te genieten. Het bezoek van haar Italiaanschen bewonderaar, waarvan zij haar vader in een harer brieven alle bijzonderheden had meegedeeld, had niet de minste afbreuk gedaan aan haar genoe gen. Zij was er van overtuigd, dat de jonge man zich haar weigering niet hard zou aantrekken. Hij behoorde nu eenmaal tot. een volk, waar de liefde altijd hevig, ma°T kort is. Na verloop van eenige weken zou den de lachjes en lonkjes van een zijner bekoorlijken landgenooten hem zijn teleur stelling wel weer te boven doen komen. Op den morgen van den dag, waarop Sir Drummond het telegram, waarvan hij den inhoud aan Forbes meedeelde, ontving, had mevrouw Egremont na liet ontbijt in groote haast tot Moggie gezegd: „Beste kind, heb je lust te gaan paardrijden?" „Hoe kunt u dat vragen, tante? Daar heb ik immers altijd lust in?'' „Ook als je hcelernaal tot Glanbury zou moeten gaan?" vroeg mevrouw Egre mont. „Ik zou niets liever willen dan dat. Drie uren lang dwars over de heide te dra venWat is or heerlijker dan dat? Vooral met zoo'n schattig paardje als Bluebell". „Nu, dan moet je je dadelijk gaan klaar maken, als je bijtijds terug wilt zijn". „O, dat zullen we zeker, Bluebell en ik.- Eerst een halfuurtje in galop over de hei om Bluebell op dreef te brengen, dan een. goed halfuur stapvoets en de rest in draf. Dan zijn we in ruim vijf kwartier te Glanbury. Daar rusten'we uit en ge- bruikcn wat cn dan aanvaarden we den terugtocht. Dan zijn we zekor met de thee weer thuis. Maar waaraan heb ik het to danken, dat ik zoo'n verrukkelijk tochtje mag maken?" „Ten eerste, omdat ik jc graag kwijt wil zijn", plaagde haar tante. ,,Eji ten tweede, omdat ik boodschappen voor je heb. Ik heb hier een lijstje gemaakt van allerlei dingen, die ik noodig heb. Ten eerste wil ik zij hebben, die hier goed bij komt". „Ik hoop, dat ik die zal vinden'. Zóu u zelf niet meegaan? Dat zou heerlijk zijn". „Kindlief, je wet»t, dat ik je oom plech- I tig beloofd heb..." j „Wat beteekent eenplechtige belofte I aan een echtgenoot nu?" riep Maggie uit. „Daar hoeft men 't niet zoo nauw mee te nemen. Neen, dat is maar een uitvlucht, tantetje". (Wordt vervolg<})<

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1