Finaneieeie Causerie. Uit de Rechtzaal. FEUILLETON. De wettige erfgenaam. Anno 191SB, De Dinsdag j.l. gepubliceerd© staat- der Ncdeirlandscbo Bank per 28 Juni gaf op nieuw aanzienlijke veranderingen te zien, zcóals onderstaande cijfers aangeveu: Binnenl. wissels en promessen -f" f 13,108,000 Papier op 't buitenland 529,000 Beleeningen 10,610,000 Voorschotten aan 't Rijk H~ 5,823,000 Munt en muntmateriaal 3,965,000 Beschikbaair metaalsaldo 13,876,000 ■Réserve 34,6SS,000 Waaruit opnieuw blijkt, dat de verhoo- 'ging der rentetarieven geen oogenblik te .vroeg is geschied. De wisselkoersen hebben zich zeer snel in, voor ons land, gunstige richting bewogen; zoo baalde chèque.Duitschland van 5947 tot 5925, dito Londen van 1215 tot 1212s/4, Pairijs van 4815 tot 4803; prolongatierente ging tot 5V2 pCt. omhoog; doch blijkbaar speelde do half jaarswisseling daarbij een rol, terwijl het dividend der Koninklijke Olie, dat 4 dezer betaalbaar was, schijnbaar op de prolongatie- markt, althans gedeeltelijk, een onderkomen heeft gezocht, zoodat gisteren, Vrijdag, de pT ol on gatieren te weer tot 4 pCt. terugliep, terwijl de wisselkoersen aan 't slot opnieuw de hoogte ingangen. Zoo sloot Duitschland 5936 na 5929Parijs 480772 na 4805Londen 1214 na 121374- Dergelijke fluctuaties, in zoo korten tijd, komen gelukkig, uiterst zel den voor. Het is te hopen, dat de wissel koersen niet opnieuw tot 't goud.uitvoerpunt zullen rijzen, want de positie dor Bank is dermate verzwakt-, dat zij geen goud meer kan missen. Zij zou anders genoodzaakt zijn, her bescherming van haar goudvoorraad de rentetarieven opnieuw te verhoogen en dat zou toch zeker een zeer ongeweuschte ge beurtenis zijn, waaronder 't geheele land zou gebukt gaan. Intusscben zijn er in de afgeloopen week' twee nieuwe feiten voorgevallen, die beiie tot. verdere ontstemming der Beurzen hebben geleid. Eerstens 't uitbreken van den oorlog tusschen do Bulgaren eenerzijds en de Grie ken en Serviërs anderzijds. Dat heeft de liquid alio van den Thrrkschen Balkanoorlog niet alleen vertraagd, doek wij schijnen zoo- 'woair een nieuw stadium in te gaan. Als *'t nu zeker was, dat er geen internationale conflicten uit dezen op zichzelf roods vol doende afschuwelijken broederoorlog zullen voortvloeien, dan konden we geduldig af wachten tot 't den liearen daarginds schikt 'tot de orde terug te koeren. Maar die zeker heid bestaat helaas allerminst. Feitelijk is de tcestand nog wel zoo gevaarlijk als tijdens den Turkschen corlogimmers B-umenië dreigt nu een woordje te gaan meespreken Jen daair dit land in den eersten oorlog thuis is gebleven, werdt 't- een partij om rekening mede te houdener bestaat zeker groote kans, dat 't de spreekwoordelijke derde hond wordt, die met 't been gaat strijken! Bo vendien .weet men niet hoe do houding is, of zal worden, van Rusland en van OosteïPgocirrie minsto reden om te veronderstellen, tijk, terwijl er een kleine kans bestaat, dat Turkije een poging doet om in troebel water to gaan visschen. Wat bij dit alles 't meest bevreemdt en angst geeft, is- do omstandig- heid, dat oorlog voeren geld kost, verbazend .Veel geld. Door den Turkschen Balkanoorlog zijn Bulgarije, Griekenland en Servië zonder twijfel au bout de leur latin geraakt. Des- niettegenstaande gaat men met f-risschen meed opnieuw aan den gang; de vraag dringt •zich dus onwillekeurig op: vanwaar krijgen de luidjes de dubbeltjes en 't antwoord op .die vraag leidt al zeer gemakkelijk tot de .'overweging, dat zij door anderen achter de schermen financieel gesteund worden. Ls dat .feóó, dan is de tcestand inderdaad hoogst ge vaarlijk en kunnen ei' nog yare dingen pas- !|*eeren. Do tweede gebeurtenis lijkt zoo op 't eerste lyezicht een zuiver lokale kwestie. Er is Jjeen geschil gerezen tusschen mijneigenaren Jen werklieden aan den Witwatersrandop Zichzelf een dagelijks voorkomend feit in ionzen modernen tijd; het eeuwige, oude en „toch steeds nieuwe conflict tusschen arbeid jan kapitalisme. Toch een feit van ingrij pende internationale beteeken is als we be rdenken, dat- 't werkeloos blijven van de goud fijnen in de Transvaal e.n dus 't staken Van de voortbrenging van 'fc gele metaal, een kink kan leggen in den kabel voor 't bank ten credietwezen der wereld. De maandelijk- sche productie van den Rand bedraagt circa 3 millioen pond sterling; dit. goud gaat naar Londen en vloeit in den regel -naar do kel ders der Bank van Engeland, liet Clearing- House. der volken. Hoe belangrijk dit bedrag is, blijkt als we bedenken, dat de goud voorraad der Bank van Engeland circa 37 millioen pond sterling bedraagt. Als deze bron, die beslist onontbeerlijk is om den waterstand van do Engelsche Bank op normaal peil te houden, voor eenigen tijd opdroogt, zal de „old Lady of Threadneedle- stroet" haar functies niet naar behooren kun nen volbrengen en zullen we wellicht moe ten rekening houden met een disconto-ver- hcoging van de Engelsche Bank, een maat regel, dien zij in toepassing zou moeten bren gen. om te voorkomen, dat haar goudvoor raad te veel zou afnemen. Roods herhaaldelijk hebben wij er op gewezen, dat de ongun stige toestand, waann de Beurzen zich be vinden, zijn oorzaak vindt in de allereerste plaats in den gespannen staat der geldmark ten. Slechts rust,: vorming van nieuwe kapi talen, goede oogsten, vrede, spaarzaamheid, kunnen dit euvel bezweren. Duurt de sta king aan den Rand lang, dan ontstaat daaruit een nieuw ziekteverschijnsel, dat den toch reeds verzwakten patiënt opnieuw een stoot in de verkeerde richting komt toebrengen. Dat onder zooveel Jobstijdingen de koer sen niet snel zijn gedaald, bewijst, Jat de finaneieeie tcestand bereids zeer gezuiverd is. Blijkbaar zijn er op 't moment geen specu latieve posities in zwakke handen, die liqui datie noodzakelijk maken. Toch ware 't ge waagd te dien aanzien te vergaande con clusies te trekken. Niet alleen kunnen bona fide-bezitters beangst worden, doch 't is wel niet aan twijfel onderhevig, dat er nog specu latieve posities bestaan. Ook al mogen deze thans nog in sterke handen zijn, 't is zeer (lo vraag of de markten bestand zullen blij ken tegen oen combinatie van zulke ongun stige factoren als op dit moment samenspan nen. Indien daarin niet spoedig een keer komt, kan 't kleine steentje boven op den berg, eenmqal aan 't- rollen gebracht, maar al te gauw aangroeien tot do lawine, die gaiische dorpen verwoest. Het is dus maar te hopen, dat 't Balkan- en het Randnieuws spoedig beter moge worden. Het hoeft weinig doei over individueel© markten veel woorden te verspillen. Ameri kanen leggen 'n wisselende tendenz aan den. dag, doch de omzetten blijven uiterst beperkt en per saldo ziet deze markt er nog lang niet naar uit, alsof een opwaartsche beweging van eenig belang zou kunnen plaats vinden. Oiie- aand-eelen zijn cok al aan 't afbrokkelen. Bui- tenlandschc Staatsfondsen, zonder eenige affaire, volgen de huitenlandsche Beurzen. Do 6 pCt. Mexicaansche leening „zou" in Parijs een gunstig onthaal gevonden hebben. Op de greote inschrijvingen wordt slechts 28 pOt. toegewezen. Van de andere een tra, waar de inschrijving was opengesteld, zijn de resultaten nog niet bekend. Doch er is dat ond-er de onzekere omstandigheden in Mexico, het publiek, dat zich zoo uiterst apatliisch betoont, waar 't nieuwe leeningen geldt, in dit geval een uitzondering zou maken. W. fiozcnteiitooiigteflliijg te Bobkoop. De tuinbouwmedewerker van heb „Hbld." schrijft:' Wij zijn in Boskoop geweest om esns le kijken naar de gebouwen en naar de planten, die te zamen zullen vormen de groote rozen- tentoonstelling, welke op 9 Juli a.s. door den Minister van Landbouw zal geopend worden. Dat donkere, koude weer der laatste dagen werkte, zco dachten wij, niet gunstig op de ontwikkeling van de koningin der bloemen, maar laten wij dadelijk zeggen, dat juist door dit weer de roosjes precies op tijd komen. Het hoofdgebouw, het geheele sportterrein beslaande, is luchtig opgebouwd van schroten en latten en wordt met oliedoek afgedekt. Van af het paviljoen, waar de officieele ont vangst plaats heeft, heeft men een prachtig overzicht van het" terrein, dat in oud.Holland sehen stijl is aangelegd. Ter zijde een pergola, waar nu reeds roosjes bloeiden, en op den achtergrond een rozen-theater. Eer. rozen-brugget;o leidt ons naar hot bij gebouw, dat 800 M-. groot is, het hoofdge bouw V» H.A. Daar zullen de afgesneden bloemen en stamrozen op de meest artis tieke wijze worden geëtaleerd. Oostersche kunstvazen staan gereed om met rozen ge vuld te .worden, en de proef, die wij zagen met een enkele, deed ons in extase komen. De pilaren worden met levende rozen-guir landes omslingerd en kunnen, uitgebloeid zijnde, dadelijk door andere vervangen wor den. In het midden, op ©en groot rond perk, komt de buste van Id. M. de Koningin in een krafis van de mooie oranje.gëïe roos „Lady Hillingdon". Er 'komt een postkan toor, eeiö bureau voor de Pers, een restau ratie, waar men onder do, rozeu wat kan ge bruikend Het belooft schitterend te worden en het succes voor de Vereeniging Boom- en Plan- tenbeurs zal gToot zijn. De jury die een en a.nder zal moeten be- cordeelen, is internationaal en bestaat uit 4 Duitschers, 4 Engelschen, 4 Belgen, 2 Amerikanen, 3 Russen, 2 Luxemburgers en de volgende Nederlanders: J. G. Ballego, LeidenJ. K. Budde, UtrechtP. Boer, Boskoop; Doppenberg, 's-Hage; Dijkhuis en J. B. Ebbinge, Boskoop; H. G. Gratama, Boogeveen; IC. Hartlieb, Rotterdam; W. Lourens, ArnhemJ. C. de Lange. Rot terdam; M. Leenders, te Steyl; J. H. ICauf- mann, Amsterdamjhr. J. L. Moek, Sant poort; A. Hebei, en J. Groenewegen, Amster dam G. A. van Rossem, KaardenH. W. Teeuwsen, OosterheekH. C. Hackenberg, Middelburg en A. Hoogervorst te Amersfoort Bezoek is aangekondigd door H. M. de Ko"ningin en door excursies uit München, Stockholm en Londen. De brug over de Gouwe is verhoogd 'en vormt voor den drukken stoomvaartdienst GoudaBoskoop geen beletsel meer. Wij vertrokken gisteravond 8 uur uit Bos koop en waren te halftion fe Utrecht. Wie duizenden rozeu wil te zamen zien, ga naar Boskoop Verdediging; van Ned.<£iidië. Het rapport vaai de Staatscommissie voor. de verdediging van Nederlandsch-Indië komt tot deze hoofdconclusie: dat, ondanks de erkenning van de onmoge lijkheid om tegen elke macht bestand te zijn, de positie, die Ntcterlandsch-Indië inneemt in den kring der belangen-s-feren van Wes- tersche en Oosteraohe Mogendheden in en om de Stille Zuidzee en de daaruit voort vloeiende kansen om rechtstreeks of zijde lings in verwikkelingen te worden betrok ken, ons den beslissenden plicht oplegden om onze weermacht te sterken. Te sterken in die mate, dat zij in staat zijn om zoowel preventief (voorkomend), ais ef fectief (daadwerkelijk) van dé naast-liggen de gevaren krachtigen weerstand te bieden en op dien grond ook voor bevriende Mo gendheden een gewaardeerde factor van de handhaving van den status-quo (bestaanden politieken toestand) in het Oosten zal zijn. Te strekken bovendien op zulk een doelma tige wijze, dat zij voldoen kan aan haar taak om, naar haar krachten, in elk de ei van het gebied zich voor den strijd te kunnen opma ken en ter bescherming van de neutraliteit te kunnen optredten waar die ook bedreigd wordt. Wat de kosten betreft, acht de commissie een va<ste uitgaaf van 17 miLiioen gulden voor nieuwen vlootbouw voor Nederland en Indie samen noodig. Er zullen slagschepen gebouwd moeten worden van 25 millioen per schip, torpedobooten van zes ton per stuk e>n onderzeeërs van 700.000 gulden per stuk. Voor Indië is op 11.6 millioen aan be drijfskosten en 14 millioen aan exploitatie kosten te rekenen. De commissie wil 4 slag schepen van hoogstens 10 jaar oud voor Indië, terwijil dan nog 4 schepen van langer levensduur en één reserveschip aanwezig zou moeten zijn, totaal 9 schepen, elk van 21,000 ton, (tegenwoordig is ons grootste schip 6.500 ton). Yoorts acht zij noodig 6 torpedo kruisers, 8 torpedojagers. 8 onderzeeërs en minstens 2 groote mijnenleggers. Voor Ne derland' zouden 36 torpedobooten, 14 onder zeeërs 2 k 3 depótschepen voor onderzee booten, 2 groote en 2 kleine mijnleggers, eenige mijnenvissohers en 3 Zuiderzeevaar- tuigen noodig zijn. Verder vraagt de oommissie f 29,635,000 voor aanbouw van Indische verdedigings werken. De kosten wil de oommissie te zamen door Nederland en Indië doen dragen. Totaal zouden de marinekosten 454 millioen gul den per jaar zijn, dat is ruim 20 millioen meer dan thans. De meerderheid wil die kosten geilijk op tusschen moederland en ko loniën verdoelen, waardoor de Nederland- 'sche begrooting met 5.35, de Indische met 14.75 millioen per jaar zou stijgen. Daarte genover hoopt men dan 6 millioen op het Indische leger te bezuinigen. De liberale minderheid der Commissie wil de Neder- lansche marinebegrooting met 7 millioen per jaar doen stijgen. De Auisterdftiugche trnm. Kon. bewilliging ingetrokken. Vanaf 1 Juli is een groot aantal nieuwe wagens, motorwagens en bijwagens, in ge bruik. De hoofdstad bezit nu zeventien lijnen; lijn vijften en zestien zijn nog niet in exploitatie ,maar lijn zeventien, die den Amstelveenschen Weg met den Dam ver bindt, en die zijn weg neemt door de zoo genaamde Kinkerbuurt, rijdt nu dagelijks. Deze lijn moet één ontlasten. Lijn één gaat van den Amstelveenschen Weg naar heb IJveer, lijn twee van den Koninginneweg naar het IJveer. Vanaf het Leidsche Plein loopen beide lijnen over dezelfde rails. Nu wil het noodlot want werkelijk, het is een noodlot voor de moderne Amsterdam mers, die snel door de stad willen rijden dat in de Leidschestraat maar enkel spoor ligt. De trams kruisen bij de ver schillende bruggen over de grachten. Daar het passagiersvervoer in de laatste jaren enorm is toegenomen, is op lijn 1 en 2 de drie-minuten-dienst ingevoerd. Gemid deld gaat dus in beide richtingen om de anderhalve minuut een tram. Nu kan een leek inzien, dat dit systeem niet kan wor den toegepast op enkel spoor. Een dubbel spoor kan men echter in de nauwe Leid schestraat niet aanleggen. Derhalve is het met het tramverkeer in deze straat een vreeselijk© misère. Het eenig afdoend mid del zou ziin, de trams slechts in één rich ting door dc Leidschestraat te laten rijden, en de wagens door een nieuw aan te leg gen weg in de andere richting te voeren. Maar hiermee zouden reusachtige bedra gen gemoeid zijn. Af en toe hebben de trams zelfs twee bij wagens te trekken. Dan gaat heb wisselen zeer moeielijk, het kost veel tijd, en wel licht ontstaat een opeenbooping. De directeur van de Gemeentetram heeft het. goed ingezien, dat de Leidsche straat moet worden ontlast. Maar of lijn 17 hierin genoegzaam kan voorzien, valt zeer te betwijfelen. Naar ,,De Tel." verneemt is door dc Rei geering ingetrokken de. Koninklijke bowil: liging op de statuten van de vereeniging „Werkverschaffing", die aan den Janswe^ te Haarlem gevestigd is en waarvan voor zitter is dc heer Th. J. Schoemaker. De werkverschaffing bestond hierin, dal artikelen werden gemaakt, die als prijzer eener loterij moesten dienen. Wegens he| houden van deze niet goedgekeurde lote rijen is de Kon. bewilliging ingetrokken. Mr. M. Slingenberg is aangesteld als li- quidateur. l>e liitte in do Vereenigde Statcii. i- Het was Donderdag te New-York iets min der heet dan de vorige dagen. De hoogste temperatuur was 93 gr. Fahr., een respec tabele hitte dus nog, maar dragelijk, verge leken bij die, waaraan men tot dusverre was blootgesteld. Toch stierven nog vier men- schen tengevolge van de warmte en zakten er ongeveer 40 op straat ineen. In het nuci- den-Westen is de temperatuur weer hooger geworden. Te Chicago werden negen per sonen door dolle honden gebeten en te Cle veland zijn, sedert de hitte begon, zestig zuigelingen overleden. Het gemeentebestuur van Cincinnati heeft beslag gelegd op ze- Ven ijsfabrieken, die tengevolge van een staking gesloten waren en fabriceert nu ijs voor algemeen gebruik, daar het sterfte cijfer in de laatste dagen was verdubbeld. Te Gettysburg waar de onafhankelijk heidsdag werd gevierd is regen gevallen, die wat koelte bracht. Het werd tijd, want volgens de „Daily Chron." lagen 400 vetera nen door de hitte van zichzelf. Zes waren gestorven. Raad voor de scheepvaart. Uitspraak is gedaan betreffende het nabij Helgoland op .18 Mei op de klippen loopen van het stoomvisschersvaartuig Urania YM. 77", schipper Ario de Graaf, te Eg- mond-aan-Zee, reedorij Stcmerdink, Zwart Hof, te IJmuiden. De Raad is van oordeel, dat dc ramp uit sluitend te wijten is aan roekeloos varen en verzuim van al zoodanige maatregelen als strekken konden om het schip een vei lige vaart te verzekeren. Voor het verzuim van het nagaan van den opgegeven koers en het niet geregeld peilon van het vuur van Helgoland is nog eenige verontschuldiging bij te brengen maar dat de schipper, gowezen op het ge vaar, waarin zijn schip verkeerde, toen men aan S.-B. tonnen waarnam, die mijlen ver aan B.-B. moesten zijn, koers en vaart heeft behouden en gqlijk hijzelf verklaart die tonnen niet heeft willen zien, omdat hij zeker was van zijn bestek, wijst op een zoo groote ma to van gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel, dat ccn orustige straf behóórt te worden toegepast. Wegens het door zijn daad en nalatigheid veroorzaken van het vastloopen van het s.s. Urania YM 77" op de klippen N. van Helgoland op 18 Mei 1913 straft de Raad Arie de Graaf, schipper van dat vaartuig, oud 28 jaar en wonende te Egmond-aan- Zee, met de straf van ontneming van dc bevoegdheid om op een schip, als in art. 2 der Schepenwet bedoeld, als schipper of als stuurman te varen voor den tijd van twee jaren. Het is den Raad onbegrijpelijk voorgeko men, en hij betreurt, dat zulks moge lijk was dat het bevel ov^r het schip werd opgedragen aan een persoon, die allo ervaring als schipper miste en die gccner- lei bewijs had gegeven de noodigc kennis te hebben, die een schipper behoort eigen te zijn, terwijl een persoon van kennis en er varing, die daarvan de proeven had afge legd, als ondergeschikt dienst moest doen. De veiligheid van de opvarenden en van het schip acht hij factoren, welke bij de aanstelling van don gezagvoerder meer ge wicht in do schaal moeten leggen, dan in sommige bedrijven gebruikelijk is. Wederom de Kanaal tan nel. Dr. Conan Doyle, de bekende Engelsche schrüvor, die tusschen twee haakjes veel meer politicus dan romanticus ls, geeft in d® Forthnigbtly Review een lang pleidooi voor den kanaal tunnel, ten beste. In tegonstelling met vele z(]ner landgenooten, die in dozen tun nel een veizvvakking van Engoland9 weerbaar heid zien, is hy van meening, dat de tunnel juist England's positie belangrijk zou ver sterken. By wpst er op, dat Engeland, indien het verkeer op zee belemmerd wordt, binnen «jnige weken op een hongersncoJ te rekenen noefr, daar de meesto voedingsmiddelen geïrn- porteord worden. Indien de tunnel echter I een ongehinderdon aanvoer voor Frankrijk toe- liet, konden Triest, Brindlsi en Marseille de invoeren in ontvangst nemen, en op i deze wyze Londen van uit Egypte desnoods gevoerd kunnen worden. De kosten dor tun nol, welke op ongeveer 260.000.000 berekend 1 worden, vallen in 't niet, by de steeds sty- i gende lasten dor Engelsche Marine begrooting. Van Dui'.sche zyde is dit artikel met veel 1 belangstelling begroet, men is echter van oor- deel dat zelfs het welsprekende onthousiasme j van 3!r Conan Doyie, den sluggen tegenzin van i het War-office niet zal kunnen overwinnen. 8) Haar stem werd weer zwakker en op- nieuw sloot rij de oogen. Zij had kl&arblij- l 'keiijk een hevigen schrik gehad en meer ten gevolge hiervan dan van de verwon- ding aan het hoofd, voelde zij zich zoo «iek en uitgeput. „Kom, wees nu verstandig en denk er niet meer aan. Morgen zullen we alles wel yan je hooren", zei Sir Drummond. „Wat er ook gebeurt we zijn er van onvertuigd, l'dat jij niet anders dan je plicht hebt ge- l'daan en je niets te verwijten hebt". De huishoudster, die zich nogal laat hen had gevoegd, lachte veelbeteeke- 'tiend op die woorden van Sir Drummond. „Dat ze zich niets te verwijten heeft?" fluisterde zij den bottelier toe. „Daarover «preken wij elkaar nader". De bottelier en een dienstmeisje waren, !van al de dienstboden, die waren toege schoten, de eenigen, die nog in de biblio theek waren. De huishoudster had, zoodra Bij binnen was gekomen, al de anderen -Onmiddellijk naar bed gejaagd, v „Zeker, zeker, Sir Drummond, we zul- ïen goed voor haar zorgen, maak u maar niet ongerust", zei zij in antwoord op de ^oorschriften, die hij haar gaf. „Ze is ;wch niet ziek, ze is alleen maar een beetje cht in het hoofd, 't Eerste, wat we moeten vo©n, is haar naar bed te brengen. Morgen Ballen we wel hooren hoe het kwam, dat er op zoo'n ongewoon uur niet in lag". „U moet haar niets vragen, als ik er niet bij ben, juffrouw Anderson", zei Sir Drummond. „Natuurlijk niet, mijnheer. En ik zal zorgen, dat de andere dienstboden haar ook niet aan den praat brengen. Ze babbe len al genoeg ondter elkaar, dat kan ik u verzekeren", zei de huishoudster. „Juist", zei Sir Drummond. „Wel te Tusten". „Wat beteekent het, dat er daar een raam open staat?" vroeg Forbes nu op fluisterenden toon, terwijl hij met zijn gastheer de bibliotheek verliet. Het raam, waarvan hij sprak, was eigenlijk een glazen deur, die op hét terras uitkwam en naar buiten open ging. „Staat het open?" vroeg Sir Drum mond. „Daar heb ik niets van gemerkt". „Dat verwondert me niet. De gordijnen waren dicht", zei Forbes. „Zou er mis schien toch iemand in de kamer rijn ge weest?" „Ik geloof niet, dat iemand er ooit aan denkt, die deur van binnen te sluiten", zei Sir Drummond. „Iedereen, die wil, kan dus binnen komen. Maar wie heeft er ooit van gehoord, dat er op een van onze Schot- sehe kasteelen inbraak werd gepleegd? Niemand, geloof ik. Neen, ik begin te den ken, dat Mary Allen er een hartsvriend op na houdt". „Dat is in mij ook opgekomen. De lief de weet zich toegang te verschaffen zelfs tot de meest afgelegen kasteelen in de Schotsche Hooglanden en dringt door tot waar een inbreker geen voet durft zetten. Maar toch, al nemen wij dit aan, dan nog veklaart het ons heel weinig van wat het meisje zei. Zij sprak van een man met een bijna zwart gezicht, en als zij naar de bibliotheek ging, om dat zij een afspraakje had met haar vriend, hoe kwam het dan, dat we haar languit op den vloer vonden liggen, met een wond aan het hoofd?" „Ja, dat is zeker een duister punt. Dat zwarte element, dat volgens haar in mijn huis zou zijn binnen gedrongen och, die menschen hebben een levendige verbeelding. En als ze iets te vertellen heb ben, doen ze dat altijd in de meest spre kende kleuren". Dat is waar. Dat heb ik ook dik wijls opgemerkt, vooral als men hier te doen heeft met vrouwelijke getuigen. Dit verklaart ons misschien de verschijning van dien zwarten mijnheer, denk je?" „Misschien. Dat is althans één van de verklaringen, die men er aan zou kunnen geven. Maar daar jij misschien nog beter weet dan ik, hoe dikwijls een zwarte man, de Zwarte Man, een rol speelt in de verhalen der Schotsche Hooglanders, vraag ik me af of het meisje dat gedeelte van het verhaal ook verzonnen kan hebben". Forbes schudde ontkennend het hoofd. „Ze heeft geen tijd gehad om iets te verzinnen", zei hij. „Nauwelijks was ze bij kennis gekomen, of ze had het verhaal al gedaan".. „O, ik twijfel er niet aan, of zij ver beeldt .zich, dat de zwarte mijnheer haar werkelijk verschenen is", lachte Sir Drum mond. „Als dit niet zoo was, hoe dan het noodlottige gevolg van die verschijning haar schrik te verklaren? Zij viel en bezeerde haar hoofd..." „En daarom denkt ze nu achteraf, dat een zwarte man haar eerst is verschenen?" „Jazoo iets. Het is dikwijls moei lijk hen goed te begrijpen en precies te weten hoe hun fantasie werkt. Zij zijn vreeselijk bijgeloovig. We zullen morgen ochtend wel meer hooren. Het spijt me vreeselijk, dat dit juist vannacht moest gebeuren, nu je zoo'n behoefte had aan rust na je vermoeiende reis". „Breek daar je hoofd niet mee. Over vijf minuten ben ik weer in diepen slaap. Maar dat meisje, die Mary Allen, kan zeg gen, dat ze een bijzonder doordringende stem heeft. Die gil, dien ze gaf, had iets buitengewoon griezeligs". Boven gekomen, gingen de twee heeren elk naar hun kamer; maar toen Forbes eenmaal in bed lag, merkte hij, dat hij wel een beetje gauw had gezegd, dat hij slapen zou. Er verliep meer dan een uur en nog lag hij wakker. Wat er dien nacht was gebeurd, bleef hem vervolgen. Niet, dat het bange gegil van het meisje hem nog in de ooren klonk, het was veeleer het vreemde verhaal, door haar met horten en stooten gedaan, dat hem uit den slaap hield. Hij herinnerde zich de uitdrukking van haar gelaat, toen zij met bovenden vinger op het portret van Kenneth Athol's jonge vtouw wees en sprak over een man, dien zij er vóór had zien staan en er mee had hooren praten alsof het 'n levend wezen was. Wat Sir Drummond ook zei, het was vreemd, dat een dienstmeisje «een dergelijk verhaal in één oogenblik zou kunnen ver zinnen, alleen om een mogelijk vergrijp van haar zelf er mee te verbergen. Ja, Forbes voelde dat het heel vreemd was. En toen begon hij zich af te vragen, wat er waar kou zijn van dit heele verhaal. Had zij werkelijk iemand gezien, of had zij het zien maar verbeeld? Hij kon hierop geen be vredigend antwoord vinden. Maar de nacht was donker, om hem heen heerschte ceu ondoordringbare duisternis, zijn zenuwen hadden een schok gekregen door den schriK waarmee hij een poos geleden uit zijn d«c pen slaap ontwaakt was, en al deze om standigheden hadden natuurlijk invloed op zijn gedachten. Lieve Hemel! Was die mis-schieu een de^l van de eeuwige straf, die aan Kenneth Athol was opgelegd, dat zijn geest iv veroordeeld was terug te keeren tot «ijn aardsche woning en daar te staan 'egen- over het beeld der vrouw, die hij zoo on gelukkig had gemaakt, dat de dcod voor haar een bevrijding was geweest Dit was de vraag, waarin do oude rechts geleerde, die door de geheele wereld be schouwd werd als een der meest logische en koelhoofdige menschen, die men zich denken kan, zich dien nacht verdiepte. Wat had Sir Drummond op het oogen blik, dat ,zii van elkander gingen, ook al weer gezegd „Zij zijn vreeselijk bijgeloovig", had h«j gefluisterd, doelende op de dienstboden. Dit waren zij ongetwijfeld. Maar Forbes vroeg zich af of zelfs de bijgeloovigste wel den moed zou hebben gehad te zeggen, dat het de geest van hun vrcegeren meester, den slechten Kenneth Athol, was geweest, dien het meisje had gezien en die haar het had doen uitgillen van schrik, om toen bewusteloos op den grond te vallen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 9