Tweede Meisje, I Dienstbode P. G., Eliesisfisodi®, R.-K. Tweede Nleisje, J. WilNBEEK, Gemenad Nieuws. Aeademlenieuws. Marktberichten. Telegrammen. Advertentiën. Bonwen in nardbeïlus-streken. Aan de Europeesche technische liooge- C Bcholen wordt zeer weinig aandacht ge- Bchonken aan het verschijnsel der aardbe- J.vingon en de daarmee in verband staande moeilijkheden voor den ingenieur. Dc Ja- pansche hoogleeraar Mori heeft veel stu die gemaakt van het onderwerp. Nu is Ja pan het klassieke land der aardbevingen. Nergens beleeft men deze geologische ver- Bchijnselcn vaker dan in Japaner werden cr in het afgeloopen jaar 1400 genoteerd, en alleen in Tokio 50, d. i. bijna iedere weck. De Japanners houden bij het bouwen van hun huizen er dan ook bijna instinct matig rekening mee. Prof. Mori heeft zich zeer veroordeelend uitgelaten over de weinige kennis der „avondlanders" in dit opzicht. Hierbij be doelde hij voornamelijk de Engelschen in Indië. „Het is misdadig van de regeering", zei hij, „om slechte bouwwerken voor open bare doeleinden te gebruiken, zooals scho len, gevangenissen en barakken." Tijdens het bezoek, dat Mori aan En- gelsch-Indië bracht, had hij gelegenheid, op te merken, dat Engelsche ingenieurs een heel verkeerde voorstelling hebben van aardbevingen. Zij meenen, dat de zachte bodem van Calcutta als een elastisch kussen werktdat het de stooten opvangt en zoo de gebouwen beschermt. „Niets is meer be zijden de waarheid, dan deze opinie. Op zachte bodems voelt men aardbevingen veel sterker als op hardezelfs binnen de gren zen der stad Tokio zijn de werkingen van een aardbeving geheel verschillendin het benedendeel, waar de grond zacht is. Dit zelfde moest men ook bij de aardbeving van San Francisco opmerken. Bij het bou wen van huizen in aardbevingstreken moet men het principe steeds voor oogenhouden, dat het bouwwerk eenvoudig en compact zij, zoodat de verschillende deelen nooit verschillende bewegingen kunnen maken. Zoo zijn 6choorsteenen bijv. altijd gevaar lijk, want een schoorsteen zal bij een aard beving heel anders zwaaien en schudden dan het huis. Dc oudo Japansche bouw meesters hebben deze fout altijd vermeden, en daardoor eeuwen-duurzame hechte bouwwerken gemaakt. Zoo weerstonden de oude muren van Nagoya de grooto aard beving van 1S92; duizenden nieuwe huizen stortten echter ir.een. Er bleven eveneens een groot aantal oude Japansche bouwwer ken ongedeerd, terwijl het nieuwe postkan toor en andere baksteenen Europeesche ge bouwen als kaartenhuizen omvielen." Op grond van talrijke ervaringen is door de universiteit te Tokio een aardbeving- proefbouwwerk uitgevoerd, dat haar de nauwkeurige berekeningen de grootst mo gelijke veiligheid waarborgt, en als seis mologisch waarnemingsstation is ingericht. „Het is een merkwaardig feit, dat de eeuwen geleden gebouwde pagoden reeds het principe van den, modernen seismo graaf bezitten. Dit bestaat uit een vereeni- ging van stabiele cn niet-stabiele construc tie, om door de neutrale stabiliteit die daardoor ontstaat, het heele gebouw min der gevoelig te maken voor aardbevmgen. In het holle trappenhuis van een pagode van 5 verdiepingen is een zware houtma-.sa opgehangen, als een vrije slinger. Bij ccn aa/dbeving zwaait deze reusachtige slinger langzaam, het gebouw trilt en staat dan weer veilig op zijn basis. Hetzelide prin cipe vindt men weer terug bij de construc tie van alle Japansche klokketorens. De klok doet dan dienst als slinger. Het door balken gedragen dak vormt dan een omge keerde slinger, zooals bij de seismograaf. Zoo kunnen wij aardbevingen, pagoden en klokketorens misschien worden omgekeerd en van hun plaats verwijderd, maar Diet als een geheel worden verwoest- He .Kabinetscrisis. Mr. P. J. Troelstra op Het Loo. Te 10 uur kwam mr. Troelstra hedenmor gen te Apeldoorn aan. Een hoflakei wacht te hem op het perron op, en begeleidde hem naar een op hot Stationsplein gereed staand' hofrijtuig, waarin de heer Troelstra plaats nam. Bij den uitgang van het sta tion waren een honderdtal belangstellenden aanwezig, meerendeels partijgenooten en werklieden, die hem groetten met het af nemen van hoeden en petten, hetgeen op het perron verschillende stationsarbeiders hadden gedaan. Toen het rijtuig wegreed naar het palcis hief do menigte een hoera aan. Mr. Troelstra, die zichtbaar eenigszins zenuwachtig was, maakte een afwerend handgebaar tot de menigte, maar moest toch glimlachen. Tot een persman op bet perron zeide hijU krijgt van mij niets £e hooren. Daar do hoofdingang van het pa leis wegens verbouwing niet toegankelijk is, stapte de heer Troelstra af aan een der zij ingangen, waar hij ontvangen werd door generaal baron Van Tuyll van Serooskerke. Te kwartier voor elven begaf de Koningin zich in een hofauto van de door haar tijde lijk bewoonde villa aan de Waldeck Pyr- montlaan naar het paleis om met den heer Troelstra het onderhoud, waartoe zij hem uitgenoodigd had, aan te vangen. Het on derhoud duurde ongeveer anderhalf uur. Hedenmiddag wordt de heer De Meester door H. M. ontvangen. Het onderhoud duurde van halftwaalf tot kwart voor éën. Daarna vertrok H. M. naar haar villa. Mr. Troelstra bieef de lunch ten paleize gebruiken en vertrok daarna per hofrijtuig naar den trein van 1.53. Bij zijn aankomst te Amsterdam vroegen wij mr. Troelstra of het onderhoud de kabinetscrisis zou ver- korten, waarop deze antwoorddeabsoluut J niet. Maar de heer Troelstra voegde daaraan toe dat overigens aan deze woorden geen 3 beteekenis moest worden gehecht. In ambtelijke kringen wordt het waar- Bchijnlijk geacht dat de heer De Meester oud-Minister van Financiën, wederom in het nieuwe Kabinet als Minister van Finan ciën zal optreden. De heer De Meester werd met als Kamerlid of als leider van de Libe rale Unie maar in zijn kwaliteit als oud- Minister, door H. M. de Koningin naar Het Leo ontboden. Het voorzitterschap dcc Tweede Kamer. Men seint ons uit Den Haag: „Als ernstig candidaat voor voorzitter van de Tweede Kamer wordt genoemd mr. Patijn, afgevaar digde voor Zienksee". Do plaats van vice- president van de Kamer zou bestemd zijn voor een sociaal democrat. Be Amsterdanftfeche Dear» houdt lieden vacnntic«la£, zoodat de no teeringen ontbreken. Wij kwamen gisteravond bij een familie op thee, die de gaskachel had aan gestoken, omdat eenige leden der familie „koude voeten" hadden! En dat op 4 Juli! Geen wonder, dat de badgasten en ook de ingezetenen van Den Haag geen lust ge voelen in zee te gaan baden. Volgens „Het Vaderland" van gisteravond waren giste ren genomen 12 damesbaden en 18 heeren- badenDat daaraan niet te verdienen valt, behoeft geen betoog. Gejuich steeg hedenmorgen op in onze bureaus; verrukt keek men elders in ons gebouw naar boven men- schen op straat wezen naar de lucht en knikten elkander vergenoegd toe, want.... de zon was door het wolkenfloers gebro ken na dagenlange "worsteling. Uit Oudewetering meldt men ons, dat het lijk van den vader van F. Breet, aldaar, onder toezicht van den bur gemeester en van het parket uit Haarlem opgegraven is en daarna vervoerd naar Leiden voor onderzoek inzake de gepleegde vergiftiging. Vanmorgenis door de politie alhier, aangehouden een vrouw, die gesig naleerd stond in het „Algem. Politieblad" voor een jaar opzending naar een Rijks werkinrichting en een halfjaar hechtenis, een en ander wegens openbare dronken schap. Een man, die twintig dagen te goed heeft, ook wegens zulk een vergrijp, is mede aangehouden. Beiden werden opgezonden naar Den Haag, adres: Huis van Bewaring. Hedenmorgen omstreeks half acht, ontstond te Amsterdam brand in een der nieuwe tramwagens van lijn 10, die zich ter hoogte van de Muiderpoort bevond, De vlammen sloegen onder uit den wagen, terwijl ook het vuur in den tramwagen zelf woedde. De passagiers verlieten in allerijl het tramrijtuig. Het vuur werd spoedig gebluscht. De wagen, die tamelijk ernstig beschadigd is, werd direct uit dienst gesteld. De passagiers vervolgden met een anderen wagen van dezelfde lijn hun rit. De visscher J. H ettogh, te Willemstadt, die zich te Gastel bevond, maar op een pe*rce>el weiland was- gaan liggen slapen, kwam bij ontwaking tot de minder aangename ontdekking, dat zijn portemonnaie met ruim f loo was verdwe nen. De jongen 8, die, zooals elders wordt gemeld, te Groningen vermist wer den, zijn, naar de „N. Gr. Ct." bericht, weep terecht. Aan het station te Leeds it Danderdag onverwacht een staking uitge broken, gelukkig van slechts korten duur en wel doordat een hen een ei had gelegd in een mand. Een witkiel, die een mand kippen moest wegbrengen, bemerkte dat een der hennen een ei gelegd had. Ten einde te voorkomen dat het breken zou, haalde hij het ei uit den mand en legde het op zijn berrie! Een detective zag dit, arresteerde den kruier en nam het ei in beslag. Slechts enkele minuten later had het geheelo statingspersoneel het werk ne- dergelegd. Toen werd de inspecteur in kennis gesteld met hetgeen gebeurd was. Hij gelastte, dat de gearresteerde weder in vrijheid zou worden gesteld, waaop de beambten onmiddellijk het werk hervat ten. Thermometerstand: Gisteravond om 8 uren 14.5° C. =58.1°'F. hedenmorgen om 8 uren 13.6° C. 66°3 F. 's middags om 32 uren 16.° C. 60.8° F. 'a middags om 4 uren 16°C r,9° F. Lelden. Geslaagd zijn voor het candidaats- examen in de Nederl. Letteren de heer C. S. Jolmers; voor het voorb. examen v. d. Ned.- Ind. dieu6t do heer F. J. Biuggeman Jr. Ptreclit, 5 Juli. Op de weekmarkt waren lieden 800 «tuks ree aangevoerd. De priizen waren voor atieron 170 a 290, voor vaarzen 160 a 250, voor pinken 110 a 170, voor melkkoeien 200 a f 290, voor kalfkoeien 2 0a ƒ33), voor vaarskoeien ƒ190 a ƒ280, voor vetto koeien 210 a 320, voor nuehlere kalveren 9 a 24, voor magere kal veron a fvoor mager© varken» f 45 a f 95. voor biggen f 6.— a 18.Lammere! f 11.— a 17. vette schapen f 16.a f 32.magere schapen /—af—. Kalkoenen ".75 a 5, kippen ƒ0.90 a 1.40, eenden 0.90 a 1.30, duiven por paar 0.25 a 0.70, ganzen ƒ2 a 3, konijnen /0.40 a 2.25, jonge hennen la 1.30, hanen 0.45 a 1.10, piepkuikens 0 40 a 0.90. Londen, 4 Juli. Metalou. (Ie b.) Straits-Tin contant 180.15/, op 3 md. 187.5/-. Chili Koper contant 63.10/, op 3/m. 63.12/6. Zink 20.12/6, Lood (Spaausch) 19.17/6 a promp -.—/-. Uzer. (Ie beurs.) Clevelaud Middlesbro No. 3 contaut 55/7 en op 1 ra. 55/11 kooDers. De BaSkankwesiie. Onder de Bondgenoot'en. BELGRADO, 5 Juli. (R. O.) Nog is geen officieele stap gedaan, om de vijan delijkheden je staken; maar het is mo gelijk dat Pasjitsj reeds bewerkt wordt in dien geest door de kanselarij van een bevriende mogendheid. Een bijzondere edi tie van de „PoÜtika" meldt, dat tijdens hot gevecht bij Raitchoski en na het nemen dier stelling 36 Bulgaarsche kanonnen in handen der Serviërs vielen. De oorlog verklaard? WEENEN, 5 Juli. (R. O.). De „Reichs- Post" meldt uit Sofia, Bulgarije heeft de oorlog verklaard. De openbaarmaking en verspeiding der oorlogsmanifesten zal nog heden plaats vinden. Ds oplossing van de Kabinetscrisis zal heden of morgen volgen. Gevechten. BELGRADO, 5 Juli. (R. O.). Volgens particuliere berichten hadden de Bulgaren te Raytchaaiskyrid 36 vuurmonden,. 48 bat- taljons infanterie, henevens de vrijwilligers van 15 bataljons. Na. talrijke aanvallen maakten de Serviërs» zich meester van de stellingen en noodzaakten zij de Bulgaren te vluchten, waarbij hun rechtervleugel geheel in wanorde geraakte. Do Bulgaarsche verliezen moeten 20,000 doo- den en gewonden bedragen, terwijl de Ser- vëirs een grooten buit vermeesterden. Het gerucht is onjuist, dat de Bulgaarsche ge zant Tos je f zijn paspoort gevraagd heeft en morgenochtend zou vertrekken. SOFIA, 5 Juli. (R. O.). Volgens officieele berichten zijn alle Servische aanvallen met gToote verliezen afgeslagen. Te Istip is het succes volkomen geweest. De generaal Ivofatschef, minister van oor log, die ter plaatse was, seinde, dat de divisie Trimoket op de vlucht gejaagd was en tal rijke gevangenen gemaakt waren. WEENEN, 4 Juli. (R. O.). Aan de „Reichspost" wordt uit Sofia geseind: „Op -het „Qvtsje Pol je" werd gisteren gedurende elk uren lievig gevochten. Het Servische leger moest terugtrekken op Ueskjoeb. Dc Montenegrijnen streden met de Serviërs.*' SOFIA, 5 Juli. (R. O.). Uit goedingèlichte bron wordt gemeld, dat de Bulgaren een groote overwinning behaalden bij Istip. Nog ontbreken de bijzonderheden. De houding van Roenüenië. BOEKAREST, 5 Juli. (R. O.). De regee ring verbood den uitvoer van petroleum. De ministerraad besloot tot bijeenroeping van het Parlement. BOEKAREST, 4 Juli. (R. O.). De „Staats courant" bevat heb koninklijk besluit tot mobiliseering van het geheele actieve leger en de reserves. De mobilisatie zal worden beschouwd heden te zijn ingegaan. Er heerschte groote geestdrift onder de bevol king. BOEKAREST, 4 Juli. (R. O.). Het be richt, dat Roemenië een ultimatum stelde aan Bulgarije wordt officieel tegengespro ken. De Roemeensche scheepvaartdienst- is gestaakt tot nader order. Een verzekering. SOFIAy 5 Juli. (R.O.) In leidende krin gen blijft men verzekeren dat er hoege naamd geen kabinetscrisis bestaat. De hoofden der oppositie zijn opnieuw op 't paleis ontboden. De groothertogin van Luxemburg te Brussel. BRUSSEL, 5 Juli (R. O.) Na een receptie, verleend aan de Luxemburgsche Kolonie, be zocht de groothertogin van Luxemburg het stadhuis, vergezeld van het Koninkiyk paar. Schoolkindoren stonden en haie langs den te volgen weg geschaard. De burgemeester sprak een woord van welkom en begroette de groothertogin uit naam der bevolking. Te twaalf uren kwam de hooge gast ten aleize terug, langdurig toegejuicht. Dynamiet aan slag. BERLIJN, 6 Juli. (Part.). Uit Bühl wordt aan de „Berl, Morgenp." geseind: Volgens een particulier telegram werd gis teren voor het fabrieksgebouw der 6pin- nerij-Tomming en voor de woning van den directeur der spinnerijt Landwerlin, een dynamietaanslag gepleegd. De bom ontplofte met hevigen knal, welke de geheele stad deed opschrikken. Alle vensterruiten in de betreffende ge bouwen werden vernield. Er kwamen gten persoonlijke ongelukken voor. Een gemeenteseeïetaris er van door. BERLIJN* 5 Juli. (Part.) De gemeente secretaris van Charlottenburg Riese is na verduisteringen ten bedrage van 200.000 mark te hebben gepleegd, gevlucht. Naar is vastgesteld, heeft hij zich met zijn vrouw twee dagen geleden naar Engeland be geven. De Spanjaarden in Marokko. MADRID, 5 Juli. (R. O.) Uit Tetuan wordt' 'gemeld, dat de inboorlingen Lau- rient aanvielen; zij werden terggueslagen. met groote verliezen. De Spanjaarden had den 7 gewonden. In Tripolis. ROME, i Juli. (R. O.) Uit Benghazi is het volgende officieele telegram ontvangen „Gistermiddag werd een afdeeling genietroe pen aangevallen door eenige honderden ge wapende inlanders. De Italianen retireerden naar Cyrene. Er kwamen versterkingen, maar deze hadden een heftigen aanval te doorstaan en trokken zich terug naar de verschansingen van Fatfat en wisten van daar uit den vijand te beletten voort te rukken. De Italianen leden groote verliezen." De staking aan den Rand. PRETORIA, 5 Juli (R. 0.) Botha en Smuts hebben zich met het oog op den ernstigen oeatand naar Johannesburg begeven. JOHANNESBURG, 5 Juli (R. O.). Het is nog onmogelijk met zekerheid te kunne.i zeggen, hoeveel dooden en gewonden er gisteren gevallen zijn. Men weet reeds van vier burgers, die gedood zijn cn een vijf tigtal burgers en politie-agenten, die won den opliepen. Aan den Westrand is het betrekkelijk kalm, maar de Oostrand is het brandpunt van wanordelijkheden. Het ge vecht dat duizenden gewapenden stak erf op Johannesburg aanrukken is nog Diet be vestigd. Baricades zijn in de stad opge richt tot beveiliging der groote magazijnen. De syndicalistische federatie dreigt de wa terleiding af te snijden, omdat de polirie op de stakers schoot. De bij de federatie aangesloten werklieden sluiten rich even als de gemeente-werklieden en zij, die bij het district in dienst zijn, bij dc staking aan. De bakkers weigeren te bakken voor hen, die«in de mijnen werken. De spoorwegman nen zijn voornemens zonder voorafgaande stemming, in staking te gaan. Men ver wacht heden-een herhaling van de wan ordelijkheden. Het gerucht loopt, dat de plaatselijke autoriteiten naar Pretoria het verzoek ge zonden hebben om versterkingen met mi trailleuses. Beu Panama-knannl in «le Zestiende eeuw? Er is onder do Spaansche historici een heftige strijd ontbrand over de vraag, of de Spanjaar den ten tijde van hun heerschappij in Amerika nooit eens op de idoe waron gekomen om den Atlantischen en de Stillen Oceaarj met elkaar te verbinden. De idéo lag immers voor de hand! Men bezat reeds de Molukkon. Met de toen malige geografische kennis moest de gedachte aan een dergelljken weg wel rijpen. Dit schijnt dan ook werkelijk het geval geweest te zlln. Toen Ferdinand de Katholieke door eon bericht van Bilboa had vernomen, dat dezo overland den Stillen Oceaan had beroikt (op 25 September 1513), gaf Lj den land voogd bevel om een weg aan te loggen, over de landengte, loopond van Santa Maria la Antigua del Darién naar de golf van 8- Miguel. In den loop der tyden ontstondon twee land wegen. De schepen voeren öf tot Portobelo öf over de Chagies-rivier tot Vonta de Cruces. Lastdieren zorgden voor het overland verroer, hetgeen zeer gebrekkig on bezwaarlijk ging. Later kwam de idéé aan een kanaal op. Niemand mindor dan Ferdinand Cortez stond dit plan voor. Na de ontdekking van Mexito, vermoedde Coitez, dat er reeds een natuur lijke verbinding tusschen de Oceanen bestond, en liet er naar zoekon van Tehuantepec tot Panama. HU maakte, na het vorgeefsche zoeken, een plan voor een kunstmatige ver binding on zond dit in 1528 naar het Hof te Madrid. Voorloopig zorgde hU voor een weg tusschen de rivieren Chimalapa in 't Zuiden on Guasacovalco in het Noorden. Hot kanaal-plan vond intusschen tegen standers. Als argument voerde men het niveau-verschil der oceanen aan. Dit bezwaar bad echter geen reden van bestaanwel loopen de getijden uiteen. Het plan bleef evenwel sleepende. In 1526 hooren wy weer van iets dergelijks. Karei V gaf last tot den aanleg van een „transito". Terwijl het onbe kend is, of hiermee een land- dan wel een waterweg beoogd werd is hot zeker, dat de order van Kareis gema Isabella verder ging. HierbU moest de toestand van den weg Nom- bro do Dios worden ondervecht en de Chagres- rivier bfi z;Jn monding worden verbeterd. Het schijnt, dar, hoewel Karol V aan dit bevel kraentig zyn steun byzette, de betreffendo paparassen verloren zijn gegaan De ko3ten voor de uitvoering van het ka- raalplan kunneu te dien tijde geen bezwaar geweest zUn. Id Mexico legde men wel een outwateringskanaal aan! Nog tyiens de re- geering van Philips II kwam men op het plan terug en werden er twee Vlaamsche ingenieurs naar Panama gezonden Deze stoot ten op niot te overwinnon bezwaren. Toen was het Panama kanaal een tijdlang van de baanr. In Spanje b'eet echter onder het volk de belangstelling bestaan. Tn 1871 vatte Karei IU, de krachtigste vorst uit hot huis Bourbon, do zaak weer op. HU zond twee ingenieurs, den Fran8chman Harten de la Baatid en den Spanjaard Manuel Salistro. BU den terugkeer had Frankrijk zUn revolutie doorstaan en was Karol III door zün zwakzinnigen zoon Karei IV vervangen. Nog eenmaal kwam do doorsteking der landengte aan de orde, door toedoen der Spaanscko Cortez, die in 1814 hierover schre ven naar den Vice Koning van Nieuw Spanje. Men seint ons uit Den Haag: H. M. de Koningin-Moeder geeft in de helft van deze maand te Soestdijk een tuinfeest. Door QoJs goedheid werden wjj heden verblijd met de voorspoedige geboorte van een welgeschapen Dochter jinirii. P. DE BRUIJN Pz. P- DE BRUIJNHoeman. Leiden, 4 Juli 1913. 238 8 Heden ontsliep tot onze diepe smart, Da een langdurig, doch geduldig Hjden, in de heldere en vaBte Hope des Eeuwigen Levens, onze geliefde Echtgenoote, Moe dei, Behuwd- en Grootmoeder SUZANNA ANTOINETTE ALTING, gob Bohsboom, in den ouderdom van ruim 55 jaren. Haar leven wae Chris tus en het iterven voor haar gewin. H. ALTING. v. d. m. J. J. ALTING. J. M. ALTING. D. H. MEYLING, alting. L. H. MEYLING Jj». en Kleinzoon. M. G. ALTING. J. G. ALTING. H. ALTING JB. A. S. ALTING. J. J. ALTING. W. T. ALTINJ. H. N. VAN AMEROM. Voorschot en, 4 Juli 1913. De begrafenis zal plaals heb ben te Voorschoten op tiadndag 7 Juli a. s. 12 uren. 228 32 Heden overleed, tot ona aller diepe droefheid, na een kort stondig en 6marteHJk, doch geduldig lUden, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, Broeder en Behuwdbroeder DIRK VAN BOOREN Sb., Weduwnaar van JOHANNA MARIA VAN HOVEN, In den ouderdom van 66 jaren. Dat zjjn heengaan vrede ie, lenigt onze diepe smart. Uit alter naam, P. C. VAN BOOREN Jr. Leiden, 4 Juli 1913. Waardgracbt 51. 218 18 De Heer en Mevrouw FABLCTS Ploeg betuigen liun hartelUken dank voor de vele bewijzen van belang stelling, bij de geboorte hunner Dochter ondervonden. Leiden, 5 Juli 1913. 239 6 Ondergeteekende betuigt bi) deze zijn oprechten dank aan allen, die hem bij heb ploteeling overlijden van zijue Echtgenoote bijstonden of wel op andere wijze blijken van hun deelneming hebben gegeven. G. VOLBEDA. Haarlemmerweg No. 44. 203 8 De Rector van het Gymnasium kan deze week geeu Spreekuur houden. Hij ls voor Ouders en ver zorgers van leerlingen vóór de vacan- tie nog te spreken op het Gymna sium: Zaterdag I» Juli van 9-1». 266 7 Gevraagd met Augustus in Oen Haag een van goede getuigen voorzien. Zich aan te melden Witte Singel 97, 's avonds tus schen 8 e'n 10 uur. 175a 10 Mevrouw BOEK WIJT, Vlsch- maikt 8, vraagt een netto van goed» get. voorzien. 263 6 £3@vi*aa£gda een nette DIENSTBODE» boven de 20 jaar, die goed kan koken en zelfstandig werken. Goede getuigen voreischt. Adres: Mevr. TEGELAAR, Lis8e. 214 7 Gevraagd, l Augustus: een nette Dlensfbade, R.-K., desgewenscht lawonend, v. g. g. r. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 180 Terstond gevraagd: een als NOODHULP. Aanm.avonds na 8 uren, Witte Singel 84 D. 272 6 Mevrouw SCHOKKINQMbtjzlbr- kamp, vraagt, tegen September of eerder, een flinke Dienstbode als liefst niet te jong. Spreekuur 's avonds na 8 uur. 216 8 lsto kwaliteit Haargn ij machi nes, prima Scheermessen, Olaesteeuen, Scheerriemen, Scheerkwasten, Scheerzeep, enz. enz. Alles in de grootste sor teering en laagste prUzen by 179 10 Ilaarl.straat ÏO. Y© i-Coop: Kachels, Kalkmolens, Steigerpalen en verdire Aannemersmaterialen. Te bevragen: Aannemers Bouw Militair Invalidenhuis, Hooge Rjjndjjk. 268 8 ESectricifeif. TE KOOP: Een compleet Kracht- cn Liclit-Installntie, 8 Jllotoren, 1 van 2, 1 van 1 en 1 van '/3 P. K-, Liclitleiding en Lampen, Schabel- en Ver- deelborden. Pli. IIOOTESi, 224 9 Onde Vest 137. B0 MOOR,- Agent v. h. Leidsch Dagblad te Warmond, beveelt zich beleefd aan voor het Plaatsen van Advertentiën en hot aannemen van Abonnementen, ook voor „De Graciense".

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 3