Agenda yan ae week: BUCHAM'S PlUCN Aeademienieuws. Uit de Rechtzaal. Kunst, letteren, enz. De S.-D. P. en de Raadsverkiezingen. Gisteravond hield de afd. Leiden van do S.-D. P. in ,,De Gaaanbeurs" alhier een vergadering, waarin als sprekers waren aan gekondigd de drie candid'aten voor den Ge meenteraad van deze partij, de heeren Yan Egmond, Knuttel enV er ver. De opkomst was tamelijk en dr. Knuttel, die de vergadering opende, zeide, dat het hem mee vied, gezien de omstandigheid dat de menschen in den laatsten tijd er reeds te veel van hebben genoten, terwijl de S.-D. A.-P. stelselmatig d'ez<? vergaderin gen niet bezoekt, wat spr. zeer laakt en s"s iets, wat men alleen verwachten zou ^an dweepers en onderdrukkers. De houding der S.-D. A.-P. tegen de can- dïdatenlijsben acht spr. ook „min". Met name Dubbeldema-n, die de lijsten op het Stadhuis heeft nagegaan, loopt de S.-D A.-P.'ers af en vraagt hoe hun naam er on der gekomen zijn. Wat kwaad! sticht daar in, dat men een can didateniijst teekent van een andere partij? De S.-D. A.-P zelf ook een kleine partij gewee-st en heeft toen ook de handteekeningen van andere dan partijgenooten moeten hebben en zij moet dit op sommige plaatsen nog wel. Dan laakt spr. de houding van de S.-D. A.-P. op Maandagavond, toen zij De Vis ser, die met den laatsten trein naar Den Haag moest, nariepen, dat hij het hazen pad koos. De Visser behoeft voor Jos. Loopuit niet op den loop te gaan. Spr. hield' vervolgens nog een besoho-*- wing over de huidige politieke constellatie en noemde het treurig, dat Troelstra op bezoek zal gaan bij de Koningin Zij moeten een deel der verantwoordelijk heid op zich nemen, al nemen zij geen zit ting in het Ministerie. Mendels, nog wel Marxist in de partij, heeft al gezegd, dat het in buitengewone omstandigheden ge oorloofd zou zijn regeeringsverantwoorde- lijkheid te aanvaarden en ook Troelstra heeft door een uitspraak van Kautsky glad verkeerd uit te leggen in denzelfden geest gesproken. Spr.'s partijgenooten hebben vier jaax ge leden voorspeld, Hat de S.-D. A.-P. dien weg zou opgaan. Dat zij het zoo spoedig zou doen. dat had hij echter niet kunnen denken. Het aantal Kamerzetels, door haar verworven, komen haar ook niet toe-; maar zij zijn door de liberalen tegen de kerke- lijken en door de kerkeliiken tegen de libe ralen geholpen. Spr. hoopte, dat deze gemeenteraadsver kiezingen antwoord zouden geven op de houding, door de S.-D. A.-P. ingenomen, en dat de arbeiders zich meer van hen zouden afkoeren. De S.-D. A.-P. zal even als in Engeland worden een arbeiderspar tij, die met de liberalen eenige hervormin gen zal trachten in te voeren. Na deze lange inleiding deelde hij mede, dat een der candidaten, Van Egmond, was verhinderd op te treden. De Visser, uit Den Haag, die misschien zou gekomen zijn, was ook verhinderd cn zoo bleven slechts over de heer Verver en hij. Hij ruimdo nu zijn plaats aan den heer Verver in, die aanving met op te merken, dat. dc overwinning van de S.-D. A.-P. een Rchijn-o ver winning was. Het is met wee moed, dat spr.'s partij tegen de S.-D. A.-P. optreedt, maar de noodzakelijkheid is haar opgelegd. Komende tot de gemeente-politiek, ont wikkelt spr. een deel van het gemeente- program zijner partij, waaruit blijkt, dat de belangen der arbeiders in dienst der gemeente thans niet voldoende worden be hartigd. De mooiste loonen moeten ƒ13 zijn. Hij verdedigt de gemeentelijke werkloo- zenfondsen, zooals er ook in Leiden reeds een bestaat, maar keurt 't sterk af, dat de werkloozen eiken dag een gang moeten ma ken naar de Arboidsbeurs. Daar zou hij te gen op komen. Trouwens, niet om kleine overwinningen zou het hen in den Raad te doen zijn, maar om de bewustwording der arbeiders. De heer Knuttel sloot zich bij dit laat ste aan. Veel zouden de S.-D. P.'ers in den Kaad niet kunnen doenzij zouden echter toch een stuwkracht zijn. Hij behandelde daarna de begrooting, die als leiddraad dient bij do gemeentelijke huishouding en nog geheel een kapitalis tisch karakter draagt. De inkomsten belasting zou hij progres sief wenschen, de gemeentelijke bedrijven niet willen exploiteeren als winstgevende zaken, de standenschool doen vervallen en het onderwijs geheel kosteloos willen heb ben, arbeiderswoningen op ruimen schaal gebouwd willen zien door de gemeente. Ten slotte verdedigde hij het stakings recht der arbeiders, dat reeds door de re formisten is losgelaten. Aan het debat werd deelgenomen door de heeren Sytsma en Akkerman. De eerste betoogde, dat de S.-D. P.'ers practisch in den gemeenteraad ook op bur gerlijke hervormingen zijn aangewezen. Zij zouden dan ook niets anders kunnen dan wat spr. en zijn partijgenooten jaren heb ben gedaanvoorstellen indienen in demo- cratischen geestvoorstellen door B. en Ws. voorgesteld in den geest trachten te amendeeren en te verbeteren. Eerst wan neer do meerderheid hun beginselen zou zijn toegedaan, zou er sprake van kunnen zijn, die beginselen in de practijk ook in den gemeenteraad om te zetten. Dat spr. en zijn partijgenooten niets zouden hebben gedaan in het belang der arbeiders en voor den kleinen man in het algemeen, trachtte hij met feiten uit de Kaadshandelingen aan te toonen. De heer Akkerman trad in een meer principieele weerlegging van de beginselen der S.-D. P., die op dwang zullen neerko men, en stelde er zijn anarchistische theo rieën tegenover, die den mensch werkelijk vrij zullen maken. De heer Knuttel beantwoordde de deba ters uitvoerig, waarop de heer Akkerman nog kort van wederantwoord diende. Aan den uitgang werd gecollecteerd voor het verkiezingsfonds. SPORT. Brindejonc in Frankrijk terug. Brindejonc de Moulinais, om 3 uur 30 van Compiègne vertrokken, is om 4 uur 18 te Villacoublay, nabij Versailles, geland, waar de noodige schikkingen waren getrof fen, om den kranigen aviateur feestelijk te ontvangen in een met vlaggen en bloemen versierde loods, waarvan de achterkant was bedekt met een 5 meter lange landkaart van Noord-Europa, waarop Brindejonc'e reisrouteParijs Berlijn Warschau Dwinsk St.-Petersburg Gatschina Beval Stockholm Malmstatt Ko penhagen Hamburg Den Haag Compiègne Parijs was aangegeven. In deze loods zou de aviateur onmiddel lijk na z'n aankomst door z'n geestdriftige vrienden en kameraden worden gehuldigd. Hoewel Villacoublay op vrij grooten af stand ongeveer 5 K.M. van Parijs ligt, was het publiek in groote getale opgeko men. Een groot aantal auto's stond in rijen opgesteld aan den ingang van het vlieg- park. Onder de wachtende menigte bevond zich de groothertogin Anastazia, moeder der Duitsche kroonprinses verder tal van avia- teurs, zoowel burgerlijke als militaire, af gevaardigden en senatoren en een groot aantal leden van de Aéroclub de France. In weerwil van den vrij hevigen wind, vlogen een negental militaire aér op lanes, waaronder één tweedekker, boven het aéro- drome heen en weer, waarbij de stoutste zwenkingen werden uitgevoerd, terwijl in- tusschen werd uitgezien naar Brindejonc, wiens vader en moeder, door belangstellen den omringd, met den generaal Hirscha- vcr, chef van den militairen vliegdienst, stonden to spreken., Opeens, terwijl de aandacht van het pu bliek geheel in beslag genomen was door de cvolutiën van het militaire luchteska der boven de aérodrome, kwam geëscor teerd door 4 Morane-eendekkers, Brinde jonc aangevlogen. Op ongeveer 50 meter boven het vliegveld gekomen wuifde de „stedenvlieger" het publiek toe. Een jubel kreet ging op. „Daar is hijdaar is Brindejonc, leve Brindejonc!" Inplaats van onmiddellijk te landen vloog do aviateur op 3 meter afstand van den grond gekomen, weer als een pijl in de hoogte, hij steeg tot ongeveer 60 meter en beschreef hier een drietal cirkels, hij zwenkte, daalde, vloog weer hooger en daalde eindelijk met een sierlijken zweef- val. - De menigte, die door de aanwezige gen darmen niet in bedwang gehouden kon wor den, rende na-ar de landingsplaats, wa-ar Brindejonc, wiens tranen van begrijpelijke cn gewettigde gevoelens langs de wangen vloeiden z'n vliegers-kleeding, jekker, wol len das enz., uitgooide. Half verstikt onder de omhelzingen van z'n opgewonden vrienden, werd hij een on noemlijk aantal malen gefotografeerd en daarna in triomf naar de ontvangloods ge dragen. Hier werd hij door afgevaardigden van de Aéroclub hartelijk toegesproken, waarop Brindejonc in zeer bescheiden ter men antwoordde. Na een glas champagne te hebben ge dronken en met bloemen te zijn bestrooid, werd Brindejonc naar den auto gedragen, die hem naar. Parijs moest vervoeren. De geschiedenis der Fransche aviatiek telt een roemrijke bladzijde meer. Brindejonc heeft, zooals we reeds kon den mededcelen, het traject Den Haag Compiègne afgelegd in 2 uur 5 min., ter wijl uit het bovenstaande blijkt, dat hij van Compiègne naar Villacoublay vloog in 48 minuten. Het gehoele traject Den Haag Villacoublay legde hij derhalve af in 2 uur 53 minsten, wat ongeveer 4 maal zoo vlug is als per sneltrein. De doodenlijst. Door het omslaan van een tweedekker werd te Epemay de pilote Bethon ernstig gewond en een officier gedood. Gemeen tcrandsverkiezingen* Aarlanderveen. Herkozen de hee- ron A. van Dam (A.-R.) met 284 stemmen, C. van den Berg (C.-H.) met 267 en B. W. Knape (R.-K.) met 252 stemmen. De heeren P. van Dijk (vrijz.) en C. J. Kempenaar (vrijz.) verkregen ieder 205 stemmen. Hillegom. Herkozen zijn de heeren J. H. M. Balvers, Th. Jonkheer en Th. Lom- merse, allen periodiek aftredend, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Joh. Guldemond, aftredend, en P. Philippo Pz. Het aantal stemmen, op den heer Guldemond uitgebracht, was slechts 9 stemmen beneden de volstrekte meerderheid. Zegwaard. Uitgebracht 264 geldige stemmen139 op den heer E. Huysman (lib.), 150 op den heer M. Karens (A.-R., aftr.), 135 op den heer Johs. Vollebregt Czn. (R.-K., aftr.) en 119 op den heer L. M. G. van Well. Gekozen zijn dus drie e-erst- genoemden. De Raad bestaat uit 3 libera len, 3 antirevolutionnairen en 2 roomsck-ka- tholieken. l>OBi<!cr<lng;: 't Posfbof. Ifcal. Dame3 Ensemble „Tosca". 8 uur. Vrijdag: *t Posthof. Feestavond Verg. „Onderl. Vrouwen bescherming" (afd. Leiden). 8 uur. Zoiidag: Zomerlnst Optreden Jan Soil, piano-humorist, 't Posthof. Optreden Speenhoff en Mevrouw. 8 uur. Woensdag, Zaterdag, Zondag: Bioscope Hartman, Stationsweg. 8 n n r. (Woens dag, Zaterdag, ook 2 u u r.) henu. Gekookte vlschf Worteltje», Griesmeelschotel. De Kabinetscrisis* In vorband met de crisis is, naar de „Ned." meldt, mr. M. Tydeman, lid van do Tweede Kamer voor het district Tiel, tegen heden b(j H. M. de KoDlngin ontboden. Naar „Het Vad." vorneemt, is de heer mr. Th. H. de Meester, oud-minister van finan ciën, door do Koningin uitgenoodigd tot een onderhoud op Het Loo, op a s. Zaterdag. Telegrafisch weerbericht* naar waarnemingen in den morgen vau 3 Juli. Medegedeeld cfoor het Kon. Ned. Meteor. Instituul te De Bilt. Hoogste barometerstand 770.9 te Valentia; laagste 756.7 te Memel en Neufahrwasser." Verwachting tot don avond van 4 Juli: Zwakke tot matigen, noordelykon tot wes telijken wind; zwaarbewolkte lucht mot tyde- l(Jke opklaring. Waarschijnlijk enkele regen buien. Dezelfde temperatuur. X)e Balkankwestie. Men weet, hoe vinnig er gevochten is. Geen gevechtje, maar een complete slag, geheel gevoerd, volgens de regelen van do kunst van oorlogvoeren. Omtrent den gr.coten slag komen nu vole nadere bijzonderheden. Het hoofdkwartier van het leger bericht, dat do Servische troepen, na Is lip vermees- terd te hebben, den vijand vervolgden en meer dan honderd-officieren en reserve.offi- cicren, benovens 1000 man hebben gevangen genomen. Volgens persberichten was het gevecht op het OwfcsjeJPolje.plateau buitengewoon verbitterd, en bloeiig. Meer dan 4000 Bul garen hebben zich daar overgegeven. Hun verliezen waren enorm. De verliezen aan dooien en gewonden der Serviërs bedragen 2000 man. De Servische troepen zijn, na den onver- wachten aanval dor Bulgaren gebroken te hebben, overal voorwaarts gerukt. Zij too nen do grootste geestdrift om de soldaten, die. bij do overrompeling zijn gevallen, te wreken. De strijd is meermalen een gevecht van man tegen man geweest, met name bij de herovering van do hoogten van Itetki Bochi. Ook van de gevechten van vorige dagen vernemen we thans iets naders. De „Süd-Slav. Corr." neemt uit de Bc-1- gradcsche bladen de volgende voorstelling over van de gevechten bij Istip en Kxoepisjte: Maandag in de eerste morgenuren kwamen de vijandige fcrcepou, die in de buurt van Istip lagen met elkaar in voeling. Verkennings- afdeelingen der Servische cavalerie waren met cLe Bulgaren in een gevecht geraakt, dat spoedig op de gehoede linie oversloeg. De Servische ar till or ie opende een moorddadig vuur, dat zij op de Bulgaarscho stollingen in en om Istip richtte. De Serviërs toonden de meerderheid van hun artillerie tegenover die der Bulgaren, dio drio vergeefsche bajo- netaan vallen deden. Een halfuur na het be gin van het bombardement brak te Islip een brand uit, die het eerst de kerk aantastte. De Servische artillerie zette liet bombarde ment tot in den middag voort en legde de stad. volkomen in puin. Do Bulgaren, die het moorddadig kartetsvuur tot op dat oogen- blik dapper uitgehouden hadden, begonnen 's middags de stellingen te Istip te ontrui men. De Serviërs gingen toen tot een bajonet- aanval over, en drongen de Bulgaren tot oostelijk achter Istip terug. Het gelukte den commandant van de Servische artillerie de kanonnen in nieuwe stellingen te brengen en de terugtrekkende Bulgaren onder flank- vuur te nemen. De Bulgaren gingen nu tot een ongeregelde vlucht over. De Ser vische artillerie moet den Bulgaren op den terugtocht varschrikkdjjke verliezen toege bracht hebben en de cavalerie hen tot 7 K.M. ten oosten van Istip hebben vervolgd. Do „Neue Preie Presse" heeft uit Semlin vanmiddag de volgende voorstelling ontvan gen van hei verloop van den strijd, dat ont leend is aan de Belgradosche „Standaard Aan den slag van gisteren zouden aan Bul gaarscho zijde 100 bataljons infanterie met 200 veld- en bergkanonnen en aan Servische zijde 40 bataljons met 80 kanoniiecn hebben doel gen omen. De aanval was vroeselijk en bloedig. De Bulgaren veroverden 4 kanonnen. Tegen den morgen drongen de Serviërs de Bulgaren terug. Daar echter de aanvallen van de Bulgaren zeer hevig waren, konden do Serviërs de stellingen niet bereiken, die zij wensehten. De vooruitgeschoven posten aan de brug bij Isldp verloren alle officie ren en onderofficieren. Ten slotte moesten de Serviërs hun posities in den steek laten en eveneens hun zwaar gewonden, die, naar het heet, door de vervolgde Bulgaren ver moord zijn. Er vielen 4 hooge officieren, waaronder 2 kolonels, meer dan 50 officieren en 80 onderofficieren. Volgens berichten be dekten 6000 gevallenen het slagveld. Ambte lijk worden echter alle berichten verzwegen. Van veel gevallenen spreekt ook een tele gram aan de „Lok.-Anz." uit Belgrado. Vol gens dat bericht zouden 6000 Serviërs ge vallen zijn, maar de Bulgaren zouden drie maal zooveel verliezen geleden hebben. Hoe moet daar nu worden gevochten als de oorlog verkla-ard is l Do gevechteai met de Serviërs duren voort en ook de Grieken zijn in strijd ge wikkeld. Uit Saloniki wordt gemeld dat in de laatste, gevechten de Grieken 16 dooö'en hadden en 15 gewonden, de Bulgaren 64 dooden en 20 gewonden. De Grieken heb ben reeds 1361 Bulgaren gevangen geno men. De Koning moet met den kroonprins naar het gevechtsterrein zijn vertrokken.. De Servische ministerraad, onder voorzit terschap van den Koning vergaderd, zal naar alle waarschijnlijkheid vanavond be sluiten den oorlog aan Bulgarije te verkla ren. Uit Sofia seint men aan de „Pol. Korr." Danef heeft gisteren aan verschillende ge zanten verklaard, nat Bulgarije er beslist te gen is, het thans uitgebroken conflict met de wapenen 6e beslechten. Hij noemde de geleverde gevechten niet van groot belang. De Roemeensche regeering bevmat zich in een eigenaardig paiket. Zij heeft raar de „Daily Tel." verzekert, besloten zich te scharen aan de zijde, die aangevallen is, maar als om strijd' verzekeren de gezanten der Balkanstaten te Boekarest, dat de tegenstander begonnen is. Do Bulg&arsche gezant beweert bovendien, dat er van .oorlog nog geen sprake kan zijn; er zijn slechts schermutselingen voor gevallen tegen den wil der onderscheidene regeeringen. De Gricksche en Servische gezant ontkennen dat, en wijzen op het bloe dig karakter der gevechten en op de groote uitgestrektheid, waarover zij zijn geleverd. Zoo poogt elk Roemenië aan zijn zijde te trekken. Voor Bulgarije is het een ongunstige om standigheid, dat de commissie over de af bakening der grens om Silistrië het niet eens kan worden. Do Bulgaarsehe leden willen zoo verklaart het officieuse blad „Romania" Roemenië het afgestane ge bied te krap toemeten, dc Roemeensche le den verzetten zich daartegen, bewerende, dat op die wijze Bulgarije nog ruim de helft van Silistrië zou behouden. Uit Konstantinopel komt ook cfreigend nieuws voor de Bulgaren. De Turksche regeering heeft te Sofia doen weten, dat zij Servië en Griekenland met haar geheele leger zal steunen, indien Bulgarije geen afstand doet van zijn eischen op een oorlogsschatting. De vijanden komen voor Bulgarije van alle kanten opdagen en de vredelievend heid, die zoo onverwacht te Sofia merkbaar wordt, is zeker ook voor een deel daaruit te verklaren. Bijna komisch is de indruk, die de berich ten „van diplomatieke zijde" te St.-Peters- burg maken. Op het öögenblik dat Macedo nië reeds weer in vuur en vlam staat, ver klaren zij, dat een minnelijke schikking nu verzekerd is. Bulgarije en Servië hebben beiden arbitrage aanvaard en niets staat een snelle oplossing meer in den weg. Da nef zou al op reis zijn naar Rusland. UKCLAJHES, 110 8 h 40 Cents per regel. Een verstand5£e huismoeder zorgt er AÏjTBJS* voor 1IIJ ME HANS» te hebben. Leiden. Geslaagd is voor het candidaats- ezamen in de rechten de heer B. Kocb. Amsterdam. De lieer A.. H. M. J. v. Kan, die gisteren promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap, verkreeg daarbij liet praeclicaat. „cam lau.de". Utrecli t. Bevorderd is tot doctor in de rechtswetenschap, op Stellingen, de heer H. C. A. .Gerlings, geb. te Arnhem. Gronin gen. Bevorderd is tot doctor in do Nedcrlandsche létteren, mej. H. Onnes, geb. alhier, op ©en proefschrift getiteld: „De gedichten van Horman der Damen". Kantongerecht te Haarlem* Veroordeeld J. M. te Heemstede, wegens in dronken schap de orde verstoren, tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. C. van A., te Aalsmeer, wegens nacht rumoer verwekken f 10 boete of 3 d. h. C. E. V. van Z., te Hillegom, overtreding Motorverordening Heemstede, f 5 boote of 2 d. hechtenis. Amsterdamsche Rechtbank* Vao van de f 100,000, Vcor de civiele kamer der rechtbank is aanhangig gemaakt de procedure tegen een steenhouwer, die van een bij hem in dienst zijnden steenzetter de helft van Vso lot der Staatsloterij had overgenomen, wetende, dat op dat lot No. 20,159 de f 100,000 was gevallen. De steenzetter heeft zijn belangen in han den gesteld van mr. M. Mendols; de steen houwershaas in die van mr. P. Groote Jr. In do dagvaarding is gesteld, dat eischeor op 5 Juni jl. in dienst was van gedaagde, dat hij eigenaar en houder was van genoemd Vso aandeel in de 402de trekking en ge daagde daarvan kennis droeg; dat dien dag een afdruk van de trekkingslijsfc o.a. ter lezing hing in het café-Schol, Amstelveen- sche weg 74; dat gedaagde die lijst onmid dellijk heeft geraadpleegd en daardoor tot de wetenschap is gekomen, dat op eiachors lot de hoofdprijs was gevallendat hij onmid dellijk edscher had opgezocht-, die toen van den uitslag der trekking onkundig was en hem bewogen hem zijn loterijbriefje te verkoopen; dat Jiij op eischers vraag met de meeste stelligheid had ontkend van den uitslag der trekking op de hoogte te zijn, daarbij dure eeden zwerende bij het leven van zijn vrouw en kindexen en als motief aangerende, dat hij loten ook van anderen wilde kcopen, daar de loterij zoo mooi stond. Door deze on andere middelen had de steen houwersbaas zijn knecht bewogen, hem voor f 10 de helft van het Vso over te doen, o. a. zeggende, dat het toch wel een niet zou zijn. Toen èischèr bleek, dat op zijn nummer de hooge prijs was gevallen, gaf hij aan gedaagde f2125, doch kwam kört daarop tot inzicht van hetgeen eigenlijk Was voor gevallen en nu wordt bij dagvaarding ver der gesteld, dat listige toeleg is gelukt; dat geen overeenkomst is tot stand gekomen én de uitbetaling van f2125 zonder reden is geschied, zcodat edscher gerechtigd is, dat bedrag terug te vorderen. In dwaling heeft hij verkeerd omtrent de zelf standigheid der zaak, willende hij toch niet anders verkoopen dan hangende de kans op prijs of niet, in de meening, dat de kaïis nog bestond, terwijl die reeds zekerheid was geworden. Op dien grond vordert eischér nietig-ver klaring van den koop en terugbetaling van f2125 plus rent* „Fan orama." We kenden den rotatie-koper-diepdruk tot nu toe alleen uit wat we in buitenland- sche illustraties zagen, 't Was iets geheel anders dan de gewone geïllustreerde bla den gaven, verhoogde de waarde van elke illustratie afzonderlijk en dus ook van hefc blad in zijn geheel. Nu is ons land ook een geïllustreerd week blad rijk, waarbij de gewone drukwijze ver vangen is door ï-otatiedruk met de koperen langs fotochemischen weg gegraveerde vor men. Het eerste nummer van „Panorama" aldus is de titel van het nieuc»: weekblad is bij A. W. Sijthoff's Uitgevers Maat schappij verschenen en ongc^yfeld zal het in grooten kring aandacht vragen. Dit nummer is daartoe wel geschikt. In het voorwoord zeggen uitgevers en re dactie, dat het weekblad „hoopt de vriend van den huize te worden, niet maar zoo een losse kennis". Er zal worden gestreeft naar' groote verscheidenheid in stof. We hebben dus nu weer eens een week blad, waarvan we bij de verschijning niet behoeven te vragen waarom al weer een nieuw weekblad. Nu is er iets dat wat nieuws brengt, dat iets te zien geeft, waar van wc in ons land slechts door het buiten land kennis konden nemen. Opgravingen in Limburg. Aangemoedigd door het succes, met de ontgraving van de prae-histerische be graafplaats te Well (L.), waarbij onder leiding van dr. Holwerda niet minder dan 81 urnen werdén opgegraven, ondernamen dezer dagen een paar liefhebbers uit Gen nep op aanwijzing van een landbouwer nabij het kasteel Blijenbeek te Alfcrden, een kleine ontgraving op een plaats wa.ir reeds eerder een urn was gevonden. *En dat ook hier een voorhistorisch grafveld moet gelegen hebben,, bleek uit het feit, dat binnen een paar uur een drietal urnen werden opgegraven, welke in vorm en af meting in overeenstemming kwamen met die, welke te Well zijn gevonden, terwijl ook de ligging onder den gTond en do vorm der grafheuvels duidden op eenzelf de tijdperk, n.l. de Hallstattperiode, die in deze streken lang geduurd moet hebben, en als overgang van het bronzen naar het ijzeren tijdperk, hier van ongeveer 3 eeuwen v. C. dateert. Van de vondst is kennis gegeven aan dr. Holwerda te Leiden, die een nader onderzoek zal instellen. Oponliichtop voering van „O e d i p u s". Bij de openluchtopvceringen van „Oedi pus" op Sonsbsek zal, naar de „Opr. H. Ct." weet mede te deelen, de heer Roy- aards een nieuwe vertaling gebruiken, door hemzelf vervaardigd naar de Duitsche bewerking van Hugo von Hofmannstahl. Er is sprak© van dat de Koningin en. Prins Hendrik een der opvoeringen zullen bijwonen. Het Ne de tr 1 a n d s c h e Zangers- ver b and. Het Nederlanclsch Zangersverbond viere dezen zomer zijn zestigjarig bestaan. Ter herdenking zal het op Zaterdag 6 September e.k. te 's.Grarenhag-e een zan. gérsfeost honden, bij welke gelegenheid o.a. in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen des middags een matinee plaats vindt, waaraan verschillende bij het verbond aangesloten vereenigingen medewerken. Des avonds van dicnzelfden dag zal door de tot het verbond bekc-orende veroonigingen en dcor die, welke zioh alsnog zullen aanslui ten, een huldebeteoging gebracht worden aaa H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden, welke huldebetuiging H. M. verklaard heeft, zeer gaarne tie aanvaar den. Hét eere.comité, onder welker auspiciën het zangersfeest gehouden wordt, zal binnen kort in zijn volledige samenstelling bekend gemaakt werden. De regeling is door hot hoofdbestuur van het Nederlandsch Zangersverbond opgedra gen aan bet bestuur vau. d<a Koninklijk* Zangvoroanigïng „Cecilia". Het Uitvoerend Comité bestaat uit dc hee ren J. C. Gijsberti Heden pijl van Hoden- pijl, voorzitter; F. E. H. van Gheel Gilde- meester, penningmoesterJ. R. Kornacker, te Rotterdam; H. Völlmar, M. Loeb, secre taris, leden van het hoofdbestuur van het Nederlandsch Zangersverbond. De Verkade's. De N. V. „Toone3lvereeniging'deelt mede$ dat de heer en mevrouw Ver kade voor het komend seizoen niet meer aan het gezel-i schap verbonden zijn. De Belgische beeldhouwer Karei de Kèeelj heeft thans 't ontwerp van een standbeeld] van Leopold II, dat te Ostendo zal worden1 opgericht, voltooid. De koning zit neer^ den blik al9 droomend gevestigd op de zee*. Het weer in liet bnitenland. Op de Schotsche hooglanden is het weer achteruitgegaan; daar valt nu een fijne regen neer. Alleen in het Zuidelijkst En geland domineert nog de zonneschijn. In Noord-Frankrijk hangen zware luch ten, waaruit nu en dan een enkel regen buitje viel. In Zuid-Frankrijk is het zon nig, de temperatuur is daar aangenaam. Door heel Duitsohland is het somber grauw, koel en dikwijle regenachtig. In Bohemen en Tirol is het tijdelijk zonnig, tijdelijk druilerig; er deden zich storingen voor. In Zwitserland heersoht veelal zonnig, echter in het algemeen nog aarzelend weder.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 2