Donderdag 3 Juli. 0> |S13. N®. 16388 (§eze (§curant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. Be wettige erfgenaam. PRIJS «KR JlDYERTENTIEN: Van 1regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine tdvertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. -Voor het incasseeren word^0.05 berekend. PRIJS DEZER COURAKT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden i 1 f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd syn 1,30. Franco per post 1.65. Leiden, 3 Juli. De jaarlijksche vergadering van de Ned. Organisten-vereeniging zal dit jaar alhier plaats kebhen en wel op Woens dag 30 Juli, en de jaariijksehe vergade ring Yan onderwijzers en onderwijzeressen der openb. en bijz. scholen in het arr. Ai- kemade op Maandag 7 Juli a^s. Uit Warmond wordt ons nader ge meld, dat het bezoek van kardinaal Van Rossum aldaar, reeds Maandag a.8., 7 Juli, zal plaats hebben en dat Z. E. aldaar feestelijk zal worden ontvangen. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. Kerk te Balkbrug door ds. Elzen- ga, te Woubrugge. Beroepen is bij de Geref. Kerk van Fijnaart (N.-B.) dr. C. N. Iznpeta, pro ponent te K&twijk-aan-Zee. De „Sts.-Ört." bevat de statuten van de afd. Hillegom van den Bond van Staats- pensionneering. De voorzitter van de Opium-oonferen- tie in Den Haag, de heer Gremer, heeft de gedelegeerden en het secretariaat der conferentie uitgenoodigd aan een déjeuner op a.s. Zaterdag te Santpoort, ten huize „Duin- en Kruidberg". De heer J. Simons, die in Septem ber aftreedt als wethouder van financiën te VGravenhage, is benoemd tot directeur van de Vereeniging van Nederlandsche ge meenten. Volgens ,,De Tel." zal de Koninklijke Familie na midden Juli voor geruimen tijd de gast zijn van H. M. de Koningin-Moeder öp Soestdijk. Een wetsontwerp is in. voorbereiding, W de provincie Friesland in staat te stel len, door het heffen eener buitengewone belasting, de hooge eischen te bevredigen, welke de uitvoering der voorgenomen wer ken betreffende de verbetering van de afstrooming van het boezemwater aan de provinciale schatkist zullen stellen. Deze nieuwe belasting zal worden geheven naar den grondslag „belastbare opbrengst", in plaats van naar den grondslag „geschatte pachtwaarde". -— B. en Ws. van Botterdam hebben bij den Baad belangrijke wijzigingen voorge steld in de verordening, regelende de in komstenbelasting, betreffende in de eer ste plaats de invoering van den kinderaf trek, welke men wenscht te regelen door verhooging van den bestaanden aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud, welke thans f 500 bedraagt. Voorgesteld wordt deze thans te bepa- len op f 400, indien de belastingplichtige geen kinderen heeft en ongehuwd isop f 500 voor gehuwden zonder kinderen of gehuwd of ongehuwd met één kind; op f-600 bij twee of drie kinderen en op f 700 bij vier of meer kinderen. Een minderheid in het college van B. en Ws. is tegen kinderaftrek, omdat dat bij de inkomstenbelasting de voornaamste maatstaf is wat de burgers op directe wijze voor de diensten der gemeenschap moeten bijdragen en gezinnen met veel kinderen vragen juist veel van do diensten der ge meenschap. Daarenboven mag hetgeen van de kleinere inkomsten te Botterdam ge vraagd wordt toch reeds laag genoemd worden. Voor de meerderheid van het college van B. en Ws. geldt hierbij intussohen een be ginsel van rechtvaardigheid. Yerder wordt de mogelijkheid geopend om hun, die in den loop van het jaar door onvóorzienen tegensldg worden getroffen, eenige kwijtschelding te doen. De commissie voor de financiën had ook voorgesteld om te voldoen aan Eet ver zoek uit ambtenaarskringen om van 't ter berekening van do belasting in aanmerking komende inkomen in mindering te brengen de verplichte pensioenkortingen. Dit voor stel wordt echter door do meerderheid van B. en Ws. niet gesteund. Heden herdenkt dr. O. Maats, te Arnhem, dan dag, waarop hij voor 50 jaar tot doctor promoveerde. Gisteravond verscheen het rapport van de Staatscommissie voor de verdedi ging van Nederlandsch-Indië. Het beslaat, ongeacht de bijlagen en een afzonderlijke nota van liet lid Van Gijn, niet minder dan 132 pagina's. Naar aanleiding van het adres der Keeren I. de Jong on D. Turksma, hou dende verzoek tob nietigverklaring der stemming of niet-goedkeuring der geloofs brieven van de in het district Leeuwarden gekozen Statenleden, daar de Israëlieten op 12 Juni niet in de gelegenheid waren hun stemrecht uit te oefooen, is door de Friesche Staten overeenkomstig het voor stel der commissie tot onderzoek der ge loofsbrieven besloten, dat er goen termen bestaan, om op het verzoek in te gaan. Door een onwillekeurig verzuim was de verkiezing op 12 Juni gesteld. Naar aanleiding van het bericht van heb „Handelsblad", dat een Engelsche firma onder Schiedam grond voor een ■scheepswerf zou gekocht hebben, schrijft men aan de ,,N. B. Ct." uit die gemeente: Allo buitendijks gelegen gronden, die voor een werf in aanmerking kunnen ko men, zijn eigendom van de gemeente Sohie- dam. Wel behoort het buitenland van Klein Bakkerspolder aan de aannemersfirma L. Yolker Az., doch deze grond is door een domein strook van de rivier gescheiden. Van verkoop door de gemeente is niets bekend; een overeenkomst met Domeinen is geen zaak, die zoo zonder geruoht tot stand komt. Het bericht kan daarom niet juist zijn, al is de mogelijkheid niet uitge sloten, dat bedoelde firma pogingen doet om grond te verkrijgen. De Haarlemsche Baad stelde Woens dagmiddag het percentage van den hoof delijke n omslag vast op 5.2 pet. (vorig jaar 4.9). De heer Lasschuit vroeg of deze verhoo ging slechts tijdelijk was, waarop de voor zitter antwoordde: „Daar kan de Baad veel aan doen". De Baad benoemde den heer Louis Ro- bert, te Haarlem, tot stedelijk organist aan de Groote Kerk. De Zaandammers zullen, heden te beginnen, 3 dagen feest vieren ter herden king van de verlossing van het Fransche juk in 1813. Velen hunner zijn Woensdag avond kerkwaarts getogen, om hun feest stemming een godsdienstige wijdig te ge ven. Aan den eenen kant toch hield de Christe lijke Oranjevereeninging een wijdingsbij eenkomst, welke zeer druk bezocht was-en waarin als sprekers optraden ds. J. A. de Vries, van Zaandam, ds. F. Lengbeek en ds. N. van Schouwenburg, beiden van Amsterdam. Zoo mogelijk, nog grooter was eoliter de belangstelling voor een tweede bijeen komst, welke uitging van de afd. van den Ned. Protestantenbond en gehouden werd in het kerkgebouw der Ned.-Herv. Gem. van Westzaandam. Het kerkgebouw was keurig met groen en bloemen versierd. Als feestredenaar trad op prof. dr. L. Knap pert, van Leiden, die zijn rede verbond aan een deel van het boek Deuternomium, waarvan de laatste woorden waren: „Ik ben de Heer, uw God, die u uit Egypten- land uit het diensthuis heb uitgeleid." Het feestelijke van de bijeenkomst werd ten zeerste verhoogd door den lieflijken zang van mej. A. Sehierbeek, aïtzange- res te Amsterdamsen het heerlijk orgel spel van den heer Louis B.obert, organist te Haarlem. De circa 1100 menschen, waar mee het kerkgebouw geheel gevuld was, hoorden allen staande het Wilhelmus van Nassauwe aan, dat door de begaafde zan geres o. in. werd voorgedragen. De feestelijkheden van heden, bestaan in hoofdzaak uit: officieels ontvangst van het comité ten stadhuizo; kinderzang op den Burcht; huldiging van de in April 1813 gevallen slachtoffers van het vroegtijdig oproer; voetbalwedstrij4en, Concerten en ommegangen van muziekkorpsen dóór de stad. De gen.-majoor P. Kleijnhene, com mandant der N.-H. Waterlinie, zal in het najaar den militairen dienst met pensioen verlaten. De heer F. P. H. M. van Miert, kanunnik en pastoor der St.-Josephkerk te Breda, is Woensdagmorgen in de kerk aldaar door een beroerte getroffen. Zijn toestand was van dien aard, dat hij niet naar de pastorie mocht vervoerd worden. („Msbde."). De Bond van Politiebeambten heeft, naar „Het Volk" meldt, vergunning ver kregen om op 17 de-zer een optocht te hou den van het station D. P. naar het gébouw voor Kunsten en Wetenschappen, te Bot terdam, waar de Bond dien dag een be tooging houdt ten gunste van een beteren rechtstoestand. De deelnemers mogen echter, voor zoover zij tot het Botfcerdainsoh politiekorps be- hcoren, niet in uniform in den stoet mee- loopen. Aan de weesinrichting Neevbosch is door N. N. te N. N. f 60C0 vermaakt. Dinsdagavond had te Zutphen onder zeer gunstig weer de intocht van Karei den Stouten plaats en zijn ontvangst op „Oud- Zutplien". Het was een deel, cn wel het rijkste deel van den grooten historischen optocht, en 150 personen sterk. Er was geen fakkellicht bij, zoodat het later op den avond wat te donker werd, om de kostuums te beoordeelen. 't Geheel vormde een rijken ridderstoet van een pracht, zooals daar nog zelden ge zien is. Karei de Stoute had een geheel koperen harnas aanzijn gemalin zat met een paar hofdames en edellieden in een mooien antieken wagen. Zij was in goud- brocaat gekleed. Alles liep prachtig van stapel. De ontvangst door de vroedschap op „Oud-Zutphen" slaagde ook uitnemend. Do commissie, die al een paar jaar ge werkt hoeft voor een standbeeld van Sir Philip Sidney te Zutphen heeft het goede denkbeeld gehad de onthulling te doen plaats vinden tijdens de onafhankelijkheids feesten. Het z.g. Engelsche kerkhof, een prachtig stuk van het plantsoen om de stad was uit gekozen voor het standbeeld. Dat gedeelte was gistermiddag afgezet voor de bijna vijfhonderd genoodigden, die deze plechtig heid bijwoonden. Daaromheen verdrong zich een dichte menigte. Masten met wim pels gaven een feestelijk aanzien aan het mooie plekje. De feestrede werd gehouden door prof. Huizinga, uit Groningen. De voorzitter van het Sidncy-eoraité, de heer S. A. K. baron van Nageli, burge meester van Warnsveld, hield een korte toespraak in het Fransch. Onder luid gejuich vertoonde zich het fraaie bronzen beeld van Sidney. Hij staat in zijn harnas ten voeten uit, in de rechter hand zijn helm dragend, de linkerhand aan het zwaard. Op het hardsteenen voetstuk is aan den voorkant zijn wapen in brons aangebrachtop den achterkant staan de namen van de leden van liot Sidney-comité. Het gehoele monument is ruim 4 M. hoog. Do burgemeester, de heer Zimmerman, aanvaardde het standbeeld namens de ge meente met een korte toespraak. Daarna werd namens de vereeniging „Gelre" een lauwerkrans op het voetstuk gelegd. KATWIJK-AAN-ZEE. Woensdag kwam hier in afslag een partij pekelharing. De prijzen per kantje waren voor volle haring ƒ21,90, voor maatjesharing ƒ14. LEIDEBDOBP. De collecte voor liét- fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Ge-wapenden Dienst heeft opge bracht 9.61L NOORDWIJ-KERHOUTIn de duinen alhier werden groote legeroefeningen ge houden door de cavalerie uit Leiden. Een tv/intigtal kanonnen en veel fourage-wa- gens werden meegevoerd naar de duinen. - Veel tuinders kregen bezoek van een Duitschen koopman, die hier de doperwten op wilde koopen en wel 2 ets. per K.G. duur der dan er voor betaald wordt aan de fa brieken. Daar iedere tuinder bier eohter op con tract aan fabrikanten levert kon hij hier geen zaken doen. SASSENHEIM. De Vereeniging van Kantoor- en Handelsbedienden alhier, heeft haar tweede jaarvergadering' gehou den. Uit het verslag van den secretaris bleek o.m.i dat het ledental in de laatste weken met een achttal is vermeerderd en thans 24 bedraagt. Vastgesteld werd een regle ment voor de afdeeling Geneeskundige Hulp en in de commissie voor die afdeeling werden benoemd de heeren Kornmann, v. d. Wilden en Vreeken. In de plaats van de heeren Juffermans, v. d. Wilden en Vree ken, die aan de beurt van aftreding waren en niet herkozen kenden worden, volgens de statuten, werden gekozen de heeren Pera, Vis en Langhout. De vergadering was druk bezocht. VOORSCHOTEN. Ontvreemd is ten na- deele van den landbouwer W. G. Duynis- veidt eenig waschgoed, dat zich buitens huis in een waschton bevond en dus zeer ge makkelijk was weg te nemen. Van dader of daders geen spoor. Vermoe delijk is het goed per voertuig (roeiboot) vervoerd. By Kon. besluit zyn benoemd met ingang van 3 Juli tot burgemeoster van Laren (Geld.) J. H. J. Meyer Drees; met ingang van 6 Juli van Maurilc M. H. W. Verbrughmet ingang van 8 Juli van Bommel K. A. M. Ridder do van der Schuoreiimet ingang van 9 Juli van Driksland, Herkingen en Molissant mr. C. Ziayer; met ingang van 15 Juli van Slie- drecht S E. Ypey; met ingang van 8 Juii van Tttervoort P. M. H. Driossous zjjn, buiten bezwaar van 's Ryka schatkist, benoemd tot gedelegeerden van de Nederland sche regeering by het te Gent te houden In ternationaal Kunstcongros, dr. P. J tl. Cuy- pers, architect der Rijksmuaeumgobouwon te Roermond; Part van Ho?e, hoogleeraar aan de Rijksacademie van Baeldendo Kunsten te Amsterdam en A. Salm G.Bzn., architect te Amsterdam. Tydoiyk benoemd tot leeraar aan de R - H.-B.-S. te Zwolle, E. Inglia Arkell, t'Jdeiyk leeraar aan die school; en H. Postema, tyde- l\jk leeraar aan die school; zyn met ingang van 1 September benoemd tot leeraar aan de R.-H.-B.-S. te Vonlo mr. H. P. de Fluiter en A. Hoitsma, thans tyieiyk leeraar aan die Bchool; is benoemd tot lid van het collego van cu ratoren der Technische Hoogeschool te Delft J. L. Cluysender, c. i.; is met ingang van 1 September aan J. Spi noza Catella Jeasurun, op zyn verzoek.eer vol ontslag verleend als leeraar aan de R.- If.- B.- 3. te Leeuwarden is met ingang van 1 Juli lo, aan den ka pitein J. van Oldeubergh, van het wapen der genio, ter beschikking van den Ministor van Binnenlandschs Zaken en aan den le-luit. dor genie op non activiteit A. P. Enklaar, cp het daartoe door hem gedaan verzoek, oen eervol ontslag uit den militairen dienst verleend ;2o. de lste-luit. Knklaar voornoemd, benoemd tot reserve lste-luit. by het regiment genietroepen; met ingang van 1 Juli bevorderdtot op zichter van den Ryicswaterstaat 1ste kl. M. H. A. Straater, 0. J de Jongh, C. E. Entho. ven, H. Scholtens en J. Beukelmao, thana opzichter van den Rijkswaterstaat 2de kl.; tot opzichter van den Rykswateretaat 2de kl. W. A. Dorinaar Pz., W. F. A. Hagethorn en P. vau Tiel, thana opzichter van den Ryke- waterstaat 3e kl.; tot bureelambtenaar van den Ryka waterstaat le kl. J. J. H. van Slooten, thans bureelambtenaar van den Rykswater- staat 2e kl. 6) Zij scheen ongeveer twee-en-twin tig jaar oud en haar gelaatskleur was als die van een kind, dat veel in de zon loopt; friscfc en gezond. Haar haren wa ren kastanjebruin en niet volgens een be paalde mode gekapt. Ook de bruin fluwee- len japon gaf door niets aan in welken tijd dit portret was geschilderd. Heb gezicht lachte met het meest ongedwongen, natuur lijke lachje, dat men zich kan denken. Git een technisch oogpunt was het meesterlijk geschilderd en dat het model een buiten gewoon sympathieke persoonlijkheid moest zijn geweest, ook hierover moest iedereen lm eens z\yz. Er hingen nog verscheiden andere damesportretten in de bibliotheek, maar op dit gelaat bleef het oog van iede- ren bezoeker steeds rusten met dezelfde t bewondering, belangstelling en sympathie, waarmee ook Forbes nu naar het kunst stuk staarde. Geruimen tijd bleef hij in de beschou wing van dat vrouwenportret verdiept en de gedachten, die zijn geest, en de gevce- lens die zijn hart vervulden, waren die van. medelijden met het bekoorlijke schepsel tje, dat zich, nu bijna veertig jaar gele- den, had laten overhalen de vrouw te wor den van een man, met wien zij in geen en kel opzicht overeenstemde; een man, die haa.rjeven, dat zoo mooi had kunnen zijn, verbitterde, en de oorzaak werd van ha-ar1 vroegt'jdigen dood. Het portret stelcle de vrouw voor van Kenneth Athol en de moeder van Douglas, die aan Andries Macfee in het Tweede Ge- zich verschenen was. De heer Forbes ken de haar geschiedenis door en door. Zij was de dochter van een zeeofficier geweest en had in Edinburgh kennisgemaakt met Kenneth Athol, den schatrijken bezitter van'het landgoed Graig Athol. Hij wist, dat zij alleen bij haar echtgenoot was geble ven, omdat zij den zoon, aan. wien zij het leven had geschonken, niet wilde verladen. Zij wijdde zich onverdeeld aan haar zoon Dougia/s en leefde slechts voor hem. En zij leefde lang genoeg, om het bitter te betreu ren, dat haar jongen niet in zijn prilste jeugd gestorven was. Haar man vond or een boosaardig genoegen in haar te treffen in haar zoon. Zelfs toen het kind nog neel klein was, leed het onder de wreedheid zijns vaders en teen het naar school giu£, wist het al genoeg van hem af, om hem te haten. Maar het vreesde hem nooit. Liever kreeg het 't eene pak slaag na het andere, dan zijn vade-r om vergiffenis te vragen, zelfs al wist het, dat het ongelijk had De geestkracht van den jongen werd eerst ge broken door den dood zijner moeder, die hij aanbad en voor wie geen opoffering hem te groot was, zoodat hij ook aan het verzoek, hem door haar op baar sterfbed gedaan namelijk om, ter wille van naar, geduld te hebben met zijn vader tot allen prijs wilde voldoen. Hij had zich voc-r Kenneth Athol vernederd; jarenlang bad hij zonder morren al diens grillen en 'wreedheden verdragen, al liep hij, als hij het thuis niet meer kon uithouden, meer dan eens weg om weken lang onder het dak van Andries Macfee of een der andere pachters verblijf te houden. En 't was slechts ter wille van deze menschen, die goed voor hem waren en de woede van hun heer trotseorden door hem gastvrijheid te verleenen, dat hij altijd eindigde met weer naar het kasteel terug te keeren. Zeven jaren lang leidde hij dit leven tot hij eindelijk na een kevigen twist met zijn vader, waarbij de vuistslagen niet wegble ven, plotseling verdween. Tot Edinburgh en Leith kon men zijn spoor volgenmaar verder ook niet. Zijn vader gaf zich niet veel moeite om zijn verblijf uit te vorschen. Hij had slechts gelachen, toen de knechts hem vertelden, dat jonker Douglas het kas teel had verlaten. „Nu ben ik van hem af", gromde hij. „En we hoeven niet bang te zijn, dat hij voor het eind der week niet met hangende pootjes terugkomt. Hijzal wel gauw uit geraasd zijn de lammeling. Maar ik zal hem wel klein krijgen, voordat hij weer een voet hier in huis zet. Ik zal hem leer en wie hier baas is". Maar de week ging voorbij zonder dat Douglas terugkwam, en een tweede, en een derde week verliepen en nog steeds kwam er geen bericht. Toen begon zijn vader na vraag naar hem te doen. Hij dacht hem wel te zullen, overvallen in het huisje van een der pachtersmaar al de pogingen, die hij hiertoe deed, mislukten. Nadat er zes maanden verloopen waren, drong de waar heid tot hem door: zijn zoon zou niet te rugkomen. Hoeveel jaren geleden was dit gebeurd 1 Forbe3 rekende uit, dat er achttien jaren verloopen waren, zonder dat men de ge ringste aanwijzingen had gevonden wat be treft de plaats, waarheen de jongen zich had begeven, toen hij de haven van Leith verliet. Na eenigen tijd stierf de vader, en zag men zich genoodzaakt te onderzoeken, waar de erfgenaam van de bezitting zich ophield. In alle koloniale' nieuwsbladen werden advertenties geplaatst en geduren de het daaropvolgende jaar ontbrak het niet aan lieden, die hun rechten op de be zitting trachtten te laten gelden. De mees ten hunner waren bedriegers, zoodat men, na drie jaar, nog niets verder gekomen zijnde, Sir Drummond Athol als den wetti gen erfgenaam beschouwde en de rechtbank hem vergunde de bezitting te aanvaarden. Hij deed dit echter niet dan na zijü stellig voornemen te kennen te hebben gegeven, onmiddellijk zijn plaats weer voor den zoon van Kenneth Athol in te ruimen, mocht deze blijken nog tot de levenden te be- hooren. Gedurende de daarop volgende jaren be zorgde de nieuwe landheer van Craig Athol zijn advocaat niet weinig hoofdbre kens. Want hij was zoo angstvallig, zoo overdreven angstvallig, zei Forbes, dat hij onophoudelijk pogingen in 't werk wilde stellen om de yerblijfplaats van den vermis te uit te vorschen en zijn langdurige afwe zigheid te verklaren. Maar toch had hij zijn advocaat nooit ontboden om met hem te beraadslagen over zulke geheimzinnige aangelegenheden als nu. Een lach van zijn vriend deed Forbes uit zijn overpeinzingen opschrikken. Hij keek om en zag Sir Drummond achterover in zijn stoel leimen; op zijn knieën lagen j verscheiden volgescheven velletjes postpa- pier en hij lachte smakelijk. Den heer For bes had liet geritsel van het papier zelfs niet gehoord, zoozeer was hij verdiept ge weest in zijn gedachten. „O dat gevaar! Dat gevaar! Andries heeft gelijk gehad", laente hij. „Maggie is in gevaar geweest, in het grootste ge vaar, waar een meisje in kan verkeeren, Maar ze is nu weer in veiligheid". ,,'t Is te hopen'1, zei Forbes. „En wat was dat dan voor een gevaar, als het zou op je lachspieren werkt, Sir Drummond?" „Een romantisch gevaar, mijn waarde. Iemand heeft haar het hof gemaakt en haar willen overhalen met hem op den loop te gaan". „Ja, dat is al heel gevaarlijk! En zij is er niet op ingegaan!"" „Neen, daardoor is zij aan het gevaar, dat haar bedreigde, ontkomen. Maggie heeft hartelijk gelachen om het heele ge val. Do aanbidder was een Italiaan. We hebben hem in Juni verscheiden malen ontmoet. Hij zou een heel goede partij zijn, als hij geen vreemdeling en geen Italiaansche barone was, en ik heb wel gemerkt, dat Mag het voorwerp van een teedere... of liever gezegd van een hevige passie was geworden. Telkens stond hij voor ons op oogenblikken, dat wij hem het allerminst verwachtten, en hij maakte het ons verbazend lastig. Maar hij was eigen lijk nog zoo'n jongen, dat wij het niet van ons konden verkrijgen hern onbeleefd te behandelen. Hij was erg verliefd en erg sentimenteel. En sentimentaliteit is van alle zielsziekten de bedenkelijks te, For bes". - (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1