E. BRANDSMA, BLOOKERS CACAO; Een wielrijder zegt Banden THEE K. O. BESCHUIT DAALDERS Te koop aangeboden: No. ISS®5?. X.EIDSCH DAGBLAD, Woensdag- 2 Juli. Berde Blad. Anno 1913. PERSOVERZICHT. Hoofdsoorten: SCHOENEN C. H.DE JONG, Donkersteeg 9. TE HUUR: Sanitas Pfilen, Breek met de sleur; drink in plaats van koffie, véél goedkooper, véél gezonder, aitijd goed. Nederlasidscli-Amsrik&^iische Hypotheekbank. Rsserves ruim T®?se iflillioen Gulden. I In eeai driestar Tariietsverhoo- ging zegt „De Standaard": De stembus, die achteT ons ligt, stelt ons aanstonds voor de hoogst ernstige vraag, of •lioogere roeping 'aan ce Anti-revolutionaire port ij nog langer veroorloven zal, de ver hooging van 't Tarief als integreerena' deel van haar stembus-program te handhaven. Voor zooveel ook I-'er een vraagstuk van beginsel aan de orde komt, mag uiteraard nimmer een voetbreed worden toegegeven. •Set dogma van den Vrijhandel staat - voor ons op den Index, en gaat er nimmer af. Dit dogma is met de instelling door God van het nationale 1 ven bij ongelijke nati >- nale verhoudingen in onverzoenlijken strijd. Doch hieruit, zonder meer, volgt nog geenszins beslissing voor de vraag, of het ons geoorloofd' is aan gedeeltelijke Tariefs- f verhooging onze politieke actie te binden. Fiscaal is de Tariefsverhooging, toen ie voor 't eerst aan de orde kwam, ten on zent bedoeld. Juist dit echter stelt ons met nadruk voor de vraag^ of, waar Rijks inkomsten sinds ettelijke- jaren met veel meer stegen dan "oor de Verzekeringswetten noodig zal zijn, «iet fiscale argument nog genoegzaam'dwin- -yend'e kracht voor ons bezit. In 1901, 'toen de Troonrede voor het eerst Tariefsverhooging aankondigde, bedroeg de normale inkomst van het Rijk f 136.591,000, en voor dit jaar is ze geraamd' op i 186,641.000. Alzoo een accres van v ij f t i g mil li oen. Genoeg en te over voor dekking. Toch vergeten we daarom niet, dat zich bij het fiscale argument allengs ook het ar gument heeft gevoegd, om onze nijverheid tot hoogeren bloei te brengen, de vraag naar arbeiders te doen toenemen, en hierdoor de loonen te doen stijgen. Voor zoover nu de^e tijö'e van het vraagstuk zich opdringt, blij ven ook wij toestemmend antwoorden, toe stemmend zonder voorbehoud. Hieruit echter volgt nog in het minst niet, d'at het ons geoorloofd is, onder alle om- atandigheden in deze richting te blijven sturen. Ongetwijfeld ligt het ook op onzen weg onze nijverheid te vervorderen ,en het loon van den arbeider te doen stijgen al toos echter blijft dit een landsbelang van stoffel ij ken aard. Staat nu hiernaast onze roeping, om in de eerste plaats het geestelijk belang van ons volk voor staan, en toonde de uitkomst van deze stembus, dat we, door op de Tarief kwestie eenzijaigen nadruk te leggen, scha de. ernstige schade zelfs, aan de geestelijke belangen van het volk berokkenen, dan zou pet voortgaan op den nu betreden weg ons vanzelf verboden zijn Wat het zwaarste is, moet, naar den steeds en allerwegen geldenden regel, ook voor ons het zwaarste wegen. Nu de nijverheid op uitgebreide schaal ge toond heeft, liever te kwijnen, dan te bloeien, en de arbeiders in hun massaliteit gebleken zijn, voor de Tariefsverhooging, die hen redden kon, zelfs schuw te zijn, kan het daarom voor de Antirevolutionnarre partij niet langer aan twijfel onderhevig zijn, dat langer prijsgeven en opofferen van de hoogero geestelijke belangen, aan deze be vordering van stoffelijke winste, ongeoor loofd zou zijn te achten. Toonen de nijverheidsmannen, zoo pa troons als arbeiders, dat zij hun belang in zien, en zich door den handel niet langer blinddoeken laten, dan zal ook onze partij hun weer ten dienste staan. Zoolang daarentegen het verleenen van dien steun èn op schade voor het geestelijk karakter van onze partij èn op achteruit stelling van de geestelijke belangen voor ons volk uitloopt, zal onze partij zich van dit puur mat erieele vraagstuk hebben los te maken, tot tijd en wijle er een kente ring komt in de publieke opinie. Onder het hoofd Het Tarief over boord lezen wij in „De Nieuwe Cou- r a n t" Wij vestigen de bijzondere aandacht van onze lezers op een ,,S t a n d a a r d"-drie- star, waaruit blijkt, dat de leider der anti- revolutionnairen de tariefherziening als programpunt -zijner partij loslaat. Dat is nu voor de tweede maal, dat we daarop klop gekregen hebben bij de stem bus, denkt dr. Kuyper blijkbaar. Een der den keer zal het bij mijn leven niet gebeu ren. Het ergste is wel, dat, naar we opmaken uit tal van weeklagende Standaar d"- artikeltjes van de laatste dagen, waarin de broederen tot boete en berouw worden aan gemaand, een aantal hunner op grond van laag-stoffelïjke overwegingen hoe vree- selijk nietwaar dat zoo iets bij de stem bus gewicht in de schaal legt! dat is op grond van het Tarief, gestemd hebben op liberalen en socialisten. Dat moet uit zijn, zegt de oude Leider bij zichzolf. En met een kloeken ruk zet hij ,,dit puur materieele vraagstuk", hinder lijke politieke ballast geworden, over boord. De Heilige Orde", waartoe het in be ginsel behoort en waarin het in dr. Kuy- per's rede van weinige weken geleden een eereplaats innam, staat aan deze smade lijke uitbanning der tariefherziening van het terrein der practische politiek niet in den weg. Die blijft onwrikbaar. Alleen het punt zelf gaat met andere, zooals het par ticulier initiatief in zake sociale verzeke ring, naar den zolder. Omdat al deze din gen zoo materieel zijn en afbreuk doen aande antithese. Intusschen zullen er misschien zelfs on der de teleurgestelde mannenbroeders eeni- ge nuchteren zijn, die, denkend aan den stembusuitslag, bij heb lezen van dit advies van den Leider zullen zuchtenHadt u dat maar wat eerder gezegd De „Van Dag tot Dag"-schrijver in het „Handelsblad" herinnert er aan, dat zeer kort geleden dr. Kuyper nog gezegd heeft: „De Vrijhandel, als dogma uit den mënschelijken baaierd opgedoken, is er op uit om de Heilige orde teniet te doen en nogmaals op j:e richten wat God zelf bij Babel's torenbouw eerst gevonnist heeft, en toen neersloeg". De schrijver spreekt van „weerzin, dien de nieuwe draai van dr. Kuyper wekt", en stelt dan de volgende „ernstige vraag" De geheele coalitie trad op bij de ver kiezing, vrijhandel veroordeelend. Een drachtig stond de liberale partij daarte genover pal, niet voor het „dogma" freetrade, maar voor de wijze staat kunde, die door vrijhandel onsland tót ongekenden bloei bracht. Nu verzaakt dr. Kuyper plotseling zijn handhaving der Heilige Orde. Namens wien spreekt hij Zeker, wij weten, dat hij met zijn uitspraken die soms een paar dagen lang onfeilbaar blijven zijn geheele anti- revolutionnaire partij bindt. Als hij op eigen gezag beeft gesproken, sluit zij de oogen en zegtamen. Maar wij, die Kuyper nu opnieuw on trouw zien aan zijn program en die niet zelfs het geringste vertrouwen hebben in zijn woorden en in zijn verklaringen, heb ben recht om te vernemen, of hij ook na mens de Roomsch-Katholicke partij en dé Christelijk-Historischen sprak. Eerst als zij zich uitspreken, weten wij het. Verzaakt de geheele coalitie haar verkaezingsprogram Men zal beseffen, hoe noodig het is, dat wij dit vernemen. Wij moeten iets hebben, waarop wij kunnen steuneh. Daarom moe ten Katholieken cn Christelijk-Histori schen verklarèn of zij Kuyper machtigden tot dezen draai. Want stel eens, dat door dr. Kuyper een poging wordt gedaan om in enkele distric ten, waar een nieuwe verkiezing noodig werd, door dezen draai stemmen te winnen voor antlrevolutionnaire candidaten van vrijhandelaars, dan loopt men na dé ver kiezing weer govaar voor een nieuwen draai, indien Katholieken en Christelijk- Historischen trouw zijn gebleven aan de protectie. „De Tij d" merkt op Wij willen hiervan niet veel anders zeg gen,, dan dat dit „advies" van dr. Kuy per wel wat erg laat komt. Ook in 1905 hadden industrie en werk lieden even duidelijk als nu getoond, hoe licht zij zich tegen de 'Tariefwét laten op- zweepen. De wijsheid vqjn! maar toe te ge ven, en iets wat „voor) ons in onverzoen lijken strijd is met de instelling, door-God van het nationale leven bij ongelijke na tionale verhoudingen" te laten voortbe staan, had dus acht jaar vroeger reeds kun nen worden toegepast. En thans lijkt het overboord gooien van een „beginsel", waarbij „nimmer een voet breed mag worden toegegeven", ons wat overhaast te geschieden. Na een teleurstelling moet men het hoofd koel houden „H et Vaderland, dat ook de laatste zwenking van dr. Kuyper iu zake de Ta rief wet bespreekt, citeert het zinnetje, dat de Nederlandsche nijverheid „op uitge- brëide schaal getoond heeft liever te kwij nen dan te bloeien en de arbeiders in hun massaliteit gebleken zijn voor de tariefs herziening, die hen redden kon, zelfs schuw te zijn." Dié eigenzinnige Nederlandsche nijver heid niet daar, en die botte Nederlandsche arbeiders, die hun eigen belang niet inzien. Maar nu het eenmaal zoo gesteld is, dat Nederland getoond heeft, geen bescher mend tarief te willen, welnu, stuurman, gooi dan het roer maar om. Dan is de im mers zoo beginselvaste anti-rev. partij voortaan tegen tariefverhooging. Het advies dient onthouden te worden. Het' politiek opportunisme is misschien nooit met meer cynisme toegepast. Dr. H. R. Eolmer, te Driewegen, zendt aan het „Tijdschrift voor Genees kunde" de volgende bijdrage in zake de Zeeuwsche vaccinebestrijding. „Bij mij kwam een vader met zijn kind om een rood pokkebriefje vragen. Het kind mankeerde niets. De huisdokter had het ook geen briefje willen geven. Toch moest het kind naar school. Op raad van een pre dikant is toen de vader met zijn kind en nog een ander kind getrokken naar Apel doorn, en kreeg daar, tegen contante beta ling, van een bekend geneesheer een ver klaring, dat de kinderen zóó ziek waren, dat zij vaccinatie niet zouden kunnen ver dragen. Om van deze verklaring de beves tiging door een tweede handteekening te verkrijgen, werd de reis voortgezet naar Zwolle, waar een ander, op vaccine-gebied minder beroemd, collega de verklaring ook teekende. De kindéren kunnen dus naai school, zonder vaccinatie. Evenwel heeft men in onze omgeving in gezien, dat hiermede een bevoorrechting werd geschapen voor hen, die de reiskosten niet behoeven te ontzien. De minder be deelden voelden zich in hun.diepste gevoe lens gekwetst. Daar tegenwoordig het be ginsel van coöperatie ook hier doordringt, 'heeft men den volgenden uitweg bedacht Beide bewuste collega's komen een dag zit ting houden in Goes, met een stapel roode pokkenbriefjes. Alle gemoedsbezwaarden uit de streek komen dan met hun kinderen naar deze polikliniek", en ontvangen daar, voor een kleine som, de dubbel beves tigde verklaring, dat de kinderen ziek zijn. De onderhandelingen omtrent deze laatste zaak zijn nog niet geheel afgeslotenzoo- dra werkelijk do zittingsdag is geweest, zal ik u er melding van maken, met het aan tal behandelde patiënten". In „Het Volk" antwoordt mr. Troel stra op den oproep van de N i e u w e R o t- terdamsche Courant aan de so- cialisten om zitting te nemen in een kabinet of althans een concentratie-ka binet, ook op stuk van hét militarisme, krachtig te steunem Mr. Troelstra schrijft o. a. Van Roodhuyzen tot Tydeman, van D e Nieuwe Courant tot Het Vader land is het die gansche campagne door schering en inslag geweest: wij willen niet regeeren onder den invloed der socialisten. Dat juist was de reden, waarom men al leen dan een concentratie-regeering wilde vormen, als men minstens 51 zetels kreeg. Men kreeg er slechts 37. En nu zou men opeens met de socialisten een ministerie gaan vormen 1 Die partij, die men al dio maanden door te slecht en te gevaarlijk achtte, om haar zelfs buiten de Regeering, als fractie in de Kamer, eenigen invloed op de regeeringsactie toe te kennen, zou nu opeens voor de hoeren vrijzinnigen zóó on ontbeerlijk zijn, voor haar regeeringskraeht zóó weldadig zijn, dat men haar per sa in hot ministerie zelf wenscht op te nemen, op straffe van anders zijn eigen program, waarmede men de kiezers heeft lekker ge maakt, als eon waardeloos vod in een hoek te werpen en met zijn verkiezingsmisdruk do Zuiderzee te gaan dempen Als dit zoo ware, zou vóór alles moeten worden geconstateerd een dubbel bedrog der kiezers door de vrijzinnigen. Ten eer ste zouden zij, door de socialisten te dwin gen in te gaan in hun ministerie, vóór 17 Juni hun kiezers, met name de kleurlooze middenstof, den aanhang der Ned.-Herv. Kerk, de oranjdievende burgerij, die zij voor de roode republikeinen bevreesd maakten, op de schandelijkste wijze om den tuin hebben geleid. En ten tweede zouden zij woordbreuk plegen tegenover hun eigen democratische kiezers en onze partij, wier stem en steun zij hebben verkregen op programpunten, waarvan de uitvoering door hen nóóit afhankelijk is gesteld van do voorwaarde, dat do socialisten in hun kabinet zouden plaats nemen. Integendeel, hebben zij juist steeds beweerd, dat pro gram te willen uitvoeren zonder de mede werking der socialisten, wat door ons steeds als een onmogelijkheid is geken schetst. AMSTERDAM. S18S 60 TRADE MARK 1.10 en I.SO p. 5 ons. GEDEPONEERD 90 Cents p. 5 Ons. Verkrijgbaar in alle buurten der stad. een blok modern ingerichte WONINGEN, zear geschikt voor geldbelegging Huuropbrongst f 22.^- per week. Kooppr(js: 13,000. Ook afsonderlUk te koop. Brieven No. 8678 Bur. van dit Blad. 8 naar maat, extra gevoelige voeten. Ingericht voor 6571 6 is de eenïge gegarandeerd zu.vere BESCRUiT die zonder, voor do gezondheid, schadelijke Zeep bereid wordl. 57 20 in de Vaidezatraat, HERBEN* HUIZEN ƒ280 per jaar, en in de 3 Ocloberstraat BOTEN* HUIZEN, 6 ƒ240 250 p.jaar. Te bevr.: 3 Octoberstraat 35 en Woninggids, Boommarkt 11. 8468 8 purgeerend en bloedzuiverend 7 0.75. Verkrijgbaar b\| Mij. „SANITAS" Steensclinnr 1 by de Breestraat. 67 5 Gevestigd Ie UITHUIZEN (Pro/, fironiugon). Opgericht in 189 3. 1342 42 De Bank geeft pCt. pandbrieven uit, groot 1000. en f 500. met coupons per 1 Meien 1 Nor. tegen den koers van 99 pCt. To Leiden ton kantore van de firma LKZWIJN EIGEHAN. en ik wil niet nalaten, U mijn volle tevreden heid te betuigen met de qualiteit van uw fabrikaat. Ik heb wel reeds alle merken van banden bereden, doch nog nooit te voren zulk een duurzaamheid kunnen constateeren". Continental Op deze en dergelijke wijze wordt daarover in honderden brieven geoordeeld. 55 135 Continanfal-Caoutchouc-en Gutfa-Percha-Co.", Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 9