N°. 16387 Woensdag 3 Jolt. A0. 1913. <Beze £ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1o regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17 j. Grootere letter» naaf plaatsruimte. - Kleine sdyertentiën van 30 woorden 40 Oentsoontantj elk tiental woorden meer 10 Gents.—Voor het inoaaseeren wordt^O.Oö berekend. PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per weet 8 Gents i per 3 maanden f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn 1.30. Franco per post 1.65. Verkiezing Gemeenteraad. De Burgemeester der gemeente Leiden, Gelet op art. 55, laatste lid der Kieswet; Brengt ter kennis van de kiesgerechtigden, liat de stemming ter benoeming van drie leden van den Gemeenteraad van Leiden in het 1ste kiesdistrict, 3 leden in het 2de kiesdistrict en vier leden in het 0de kiesdistrict, zal plaats hebben op V r ij- dag den 4den Juli 1913 van des voor- fniddags a o b t tot des namiddags v ij f uren. De lijsten der candidaten in de drie kies districten bevatten in alphabetischa volg orde de volgende namen, als: 1 Yoor he t lsto kies di s tr iot: J. J. R. BAART. D, DB CLER. A. van EGMOND. H, iW. FISCHER. J. A. VAN HAMEL. J. HARTEVELT Az. W. C. HEM ERIK. P. J. VAN HOEKEN. B. J. HUURMAN. J. A. N. KNUTTEL. 1 .W. PERA. J. VERVER. Voorhet2dekiesdistrict: I J. J. R. BAART. D. DE CLER. J. A. DUFFELS. A. van EGMOND. D. VAN GRUTING. W. O. HEMERIK. P. J. VAN HOEKEN. J. A. N. KNUTTEL. ,W, PERA. O. ,W. VAN DER POT Bzn K. D. SIJTSMA. J, VERVER, l' J,; J. .WELLING. .Voor het 3de kies district: J. J. BAART. J, BOSCH. D. DE CLER. T. GROENEVELD. j W. C. HEMERIK. P. J. VAN HOEKEN. H. J. VAN KERKHOFF. O. H. KOUWc A. MULDER. G. VAN PUTTEN. G. P. TIMP. O. J, VAN TOL. De herstemming, zoo die noodig taocht blijken, zal plaats hebben op Dins- liag 15 Juli a.s. Art. 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt: „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, [wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar." i De Burgemeester voornoonid, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, den 25sten Juni 1913. HIXDKKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8 der Hinderwet; Brengen bij 'deze ter algemeeue ken nis, dat door Gedeputeerde Stateu in de Provincie Zuid-Holland blijkens hun be schikking van den ït/30 Juni j.l. B. no. 1826 (1ste afd.) G. S. no. 26 aan hen ver gunning is verleend tot uitbreiding van de machine- en ketel installaties van de Ste delijke Fabrieken van Gas en Electrici- teit. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 1 Juli 1913- uti Hot morgen verschijnende, zeer actüeele nummer he vat Het gebruik van zuurstof-apparaten door de vliegeniers. Het beëedigen der con stitutie door Z. K. H. Willem Frederik, 'Frin3 van Oranje en Nassau, Souverein j Vorst van Nederland, te Amsterdam in ,1813. Oranje-tentoonstelling te Benne- met drie foto's. Het vertrek van ;H. M. de Koningin-Moeder van Wildbad naar Soestdijk. De offieieele opening Van het kanaal Gent-Terneuzen. ,,Jeu i^s Artistes", te Parijs, met twee foto's, jp Groote Steeple-chase te Parijs, met vijf o Proeven met fietsen-vliegmachi- nes te Parijs. Het verdwijnen van de wijk Montmartre te Parijs. De Rozen tuin voor het Vredespaleis te 's-Graven- hage. De wedstrijden van de Amster- damsche Athletiek-vereeniging, met vijf foto's. De nieuwgekozen leden voor de Tweede Kamer (2de serie) met 20 portret ten. Gratis-bloemenuitdeeling te Parijs. Het bezoek van Poincaré, den President van de Fransche Republiek, aan Londen, met vier foto's. De Humorpagina. Ten slottePortretten van bekende land- genooten. Leiden, 2 Juli. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is, voor het tijdvak mn 1 Juli tot en met 31 December 1913, be noemd tot assistent, belast met het geven van een cursus in ziekenverpleging aan de verpleegsters in het ziekenhuis aan de Rijksu-;\ersiteit alhier de heer R. Y\ van de Kasteele, alhier en is, met ingang van 1 Juli 1913 benoemd tot amanuensis 2de kl. bij de scheikunde aan deze universiteit de heer P. Kriek. Geslaagd is voor het examen Duitsche handelscorrespondentie, afgenomen door de Federatie van Handels- en Kantoorbedien- den-Vereenigingen, de heer J. A. Christiaan- se, alhier, leerling van den heer L. F. van Meeuwen Jr., te 's-Gravenhage. Geslaagd' is voor het examen boekhouden handelsrekenen en handelsrecht, afgenomen door de Federatie van Handels- en Kan toorbedienden in Nederland' „Mercurius"-di- ploma, de heer J. P. A. van Vloodorp, al hier, leerling van mej. Octavia Parmentier, alhier. Hij bezocht den handels-cursus aan de M. U. L. O, School aan het Noordeinde, hoofd de heer Meynen. Geslaagd is voor het diploma solo zang en zangonderwijs, der Maatschappij voor Toonkunst mej. A. H. P. Groene wo gen, alhier. Aan het postkantoor Leiden en de daaronder ressorte erende hulppostkanto ren werd gedurende de maand Juni 1913, Ingelegd f 83573SOA Terugbetaald f 72776.60. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 36788. De kapitein T. \an der Ploeg, van het 4de reg. inf. te Leiden, benoemd tot land weerdistrictscommandant in het 2de land- weerdistrict, krijgt .Leeuwarden als stand plaats. De 4de batterij van het 2de reg. veld- art. uit Leiden, onder commando van den kapitein J. A. Kaub, komt 1 October te 's-Gravenhage in garnizoen. Uit welingelichte bron verneemt men te Warmond dat Z.E. Kardinaal Van Ros som, aldaar, aan het Seminarie een bezoek zal brengen. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. tc Noordwijkerhout door den heer Van Wissel, cand. in Den Haag. Bij de Geref. Kerk te Kampen (vac. ds. Wisse) is beroepen ds. W. H. Gispen, te Zwolle. Te 9 u. 11 miuv gisteravond zijn H. M. do Koningin en Z. K. H. de Prins met gevolg per Staatsspoor in Den Iiaag aange komen voor het bezoek heden aan liet zen- dingsfoest op „Raaphorst." H. M. on Z. K. H. werden ontvangen door Hr. Ms. opperstalmeester baron Ben- tinck. Zoowel op hot perron, van het Staats- spoorstation als in de Rijnstraat waren velen aanwezig om het Koninklijk Echtpaar te begroeten. Te Voorburg is opgericht een Protes- tantsche Vereeniging, welke zich ten doel zal stellen het a-ankweeken van het pro testantisme onder haar leden. Staande de vergadering traden reeds 50 leden toe. Overwogen wordt zicli aan te sluiten bij de Evangelische Maatschappij. Naar ,,De Avp." verneemt, zijn de plannen en teekeningen voor den bouw van het 11.-K. Gymnasium te 's-Gravenhage op het terrein van de voormalige buitenplaats „Oud-Vroenhoven" aan het Kanaal en grenzende aan den Waalsdorperweg, thans goedgekeurd en zal nog dit jaar met den bouw worden begonnen. Aan de achterzijde van het schoolgebou wencomplex zal een kapel met toren ver rijzen. De inrichting zal internaat en externaat zijn en het onderwijs wordt gegeven door de paters Jezuiten, thans gevestigd in het St.-Willebords-College te Katwijk a. d. Rijn. In 1915 hoopt men liet nieuwe gymnasium aan het Kanaal in gebruik te nemen. H. M. de Koningin heeft den heer R. C. A. M. E. A Werdmüller von Elgg, hoofd van Hr. Ms Bureau Weldadigheid, benoemd tot ridder 1ste klasse in de Huis orde van Oranje. De eerste bijeenkomst der opium.confe rentie werd gistermiddag in de rolzaal van de Grafelijke gebouwen in Den Haag ge opend door den Minister van Buitènland- sclie Zaken, jhr. mi*. De Marees van Swin- dcren, mtet een kort woord ter begroeting der jifgevaardigden van. de aan de werk zaamheden deelnemende Rijken in en bui ben Europa. Op voorstel van den gedelegeerde van het Duitsche Rijk werd al dadelijk-besloten het voorzitterschap dezer conferentie aan te bieden aan den heer j. T. Cremer, eerste ge delegeerde van Nederland, die de taak van president aanvaardde. Zeer groot was gisteravond de belang stelling bij de samenkomst in de Groote Kérk in Den Haag tér inleiding van het gouden jubileum van het Christelijk Na tionaal Zendingsfcest. Dr. L. Heldring, de voorzitter van hert Chr. Nationaal Zend.-feest, opende de samen komst. Vervolgens nam. dr. F. van GlieeL Gil- demeester het woord, tot tekst kiezende Joh. 8: 36. Ra id'eze rede hoorde men met groote aandacht dje feestcantate van den lieer - J. N. W. O. A. Ruygrok (tekst van ds. J. E. Schroder), (gezongen door een kraolitig ge mengd koor, een vrouwenkoor en oon man nenkoor 'met bariton-solo. De componist leidde de uitvoering, die door orgel werd geaccom pagneerd. Prof. drr H. Th. Obbink dankte namens allen componist, zangeressen en zangers. Hij las vervolgens een hartelijk hulde.telogram voor van den voorzitter van de Zendings- vereeniging te Zeist, die de vereeniging voor Christelijke Nationaal Zendings feesten dank zegde voor hetgeen zij reeds 50 'jaar deed cn haar rijken zegen voor do toekomst toebad. Prof. Obbink sprak ook liet 'slotwoord. Was het gisteren overdag zeer druk te Delft, de groote volte kwam eerst tegen den avond.- Zij, die vorige lustrumfeesten meemaakten, verzekeren, dat het destijds nog voller was geweest op den dag. Dan heeft men het tekort- nu in den avond zeker ingehaald, want zonder ophouden, reden extra-treinen Delft binnen, om hun reizi gers over straten en grachten te ontlasten. De verlichting der -grachten, weerkaatst in het water, had een feeëriek effect. Op het feestterrein was men tegen negen uren druk in de weer voor de toebereidse len van den avond-optocht met fakkels en flambouwen. De stemming, verhoogd door het feestdiner bleef vaardig over Abbas en zijn volgelingen. Togon liaïftien ging de stoet, onder het schijnsel der flambouwen zich door de ei volle straten een weg banen. Do indruk was schoon. Hedenmiddag had de opvoering plaats van het Perzische spel ,,Kurrogloe en Nighara" een gebarenspel in vier taferee- len door dilettanten. De Rotterdamsche correspondent van het ,,Hbld." seint: Naar wij vernemen heeft de bekende En- gelsche schoepsbouwfirma Furness Withy Co. onder Schiedam groote terreinen aan gekocht met het doel daar een sc-heeps- bouwétablissement en reparatie-inrichting te vestigen. Deze inrichting is in de eerste plaats bestemd voor de schepen van de reederij Furness, doch het ligt ook in de- bedoeling om voor andere reederijen te ar beiden en dus in concurrentie te treden met Wilton's Machinefabriek en Rotter damsche Droogdokmaatschappij. De feesten te Haarlem zullen plaats hebben van 15 tot en met 18 September. Er zullen een bloemencorso, een harddraverij, een vuurwerk, een optocht en tooneelvoor- stellingen en muziekuitvoeringen plaats hebben. De in België gevestigde Nederlanders zul len onze honderdjarige onafhankelijkheid ook feestelijk herdenken. De in Brussel, Antwerpen en Gent be staande vereenigingen van Nederlanders hebben uit hun midden een commissie ge vormd, welke de feestplannen zal uitvoeren. Op den middag van 17 November zal er te Brussel een feest plaats hebbent waarop solisten en koren, deze ook gevormd uit Ne- derlandsche kinderen, vaderlandschc liede ren ten gehoore zullen brengen en een Ne- derlanasch geschiedkundige, wiens mede werking reeds verzekerd is, het bel&ng van het vrijheidsjaar uiteen zal zettentableaux vivants zullen dit deel der feestviering be- besluiten, terwijl een maaltijd alle landge- nooten, dames en heeren, na afloop zal ver eenigen. Den volgenden dag zullen des avonds bios coopvoorstellingen worden gegeven met voorstellingen toepasselijk op het jaar 1813 ook hier zullen sprekers nadere toelichtingen geven, terwijl herinneringen zullen worden uitgereikt. Gistermiddag is de stof van het tweede bataljon van het 2de regiment vesting-ar tillerie, dat de forten St.-Aagtendijk, Yel- sen en Yelthuizen roor vast bezet, aange komen en Beverwijk aldus garnizoens geworden. De directie dei' Hollandsche Elect vis ehë Spoorweg-Maatschappij hoeft te Amsterdam aanbesteed het maken van een draaibrug én 2 vaste vakwèrkbruggen over den Ouden Rijn in den spoorweg UithoornAlphen. In gekomen drie biljetben. Minste inschrijver Brückenbau Akt. Gesellschaft Flender Rên- rath, voor f89,500. Door den heer W. H. Broockner, te Amsterdam, is aan den Raad; aldaar een adres gericht, waarin door hem verzocht wordt ten spoedigste een wijziging te bren gen in het sluitingsuur voor sommige za ken. Adressant betoogt o. a., dat houders van inrichtingen, die verband houden met het nachtleven (bijv. cabarets), gaarne een flink© som regelmatig in de gemeentekas zouden willen storten, als zij in de gelegen heid werden gesteld, hun zaken te drijven, zooals dit in het buitenland geschiedt, en verzoekt den Raad daarom als overgangs maatregel aan die exploitanten, die te goe der naam en faam bekend staan, verlof te geven, hun zaken tot vier uren 's nachts geopend te houden, tegen betaling eener door den Raad vast te stellen som, terwijl hij ten slotte de hoop uitspreekt, dat met het oog op de vreemdelingen, die ter wille van ,,Entos" de stad zullen bezoeken, dit verzoekschrift ten spoedigste in behande ling zal worden genomen. Uit Amsterdam wordt ons gemeld Eenigen tijd geleden is in een hier ter stede gehouden vergadering op initiatief der Vereeniging van Handelaren en Fabri kanten" (in de bouwvakken) te 's-Graven hage besloten krachtige pogingen aan te wenden, om te komen tot herziening, al thans voorloopig betere toepassing, der Faillis3ementswet. Het voorloopig comité, dat toen gevormd is, heeft thans een circulaire verspreid, ten einde alle mogelijke medewerking van den haRdol cn uit alle deelen van het land te verkrijgen. Zoodra voldoende materieel is verzameld, aldus wordt medegedeeld, zal een nieuwe vergadering worden gehouden, ten einde een definitief bestuur te kiezen en de werk wijze vast tc stellen. Naar ,,De Tel." verneemt, heeft de heer L. Serrurier, wethouder van finan ciën te Amsterdam, zich uitgelaten in dien zin, dat hij met September a.s. als wethou der zal aftreden. Het ligt in zijn voorne men tot 1915, het jaar zijner aftreding als Raadslid, lid van den Raad te blijven. Maandag 7 Juli herdenkt mr. P. J. Troelstra zijn zilveren promotie-feest. Hij werd in 1888 te Groningen meester in de rechten op een proefschrift over: ,,Arb. 165 van het Wetboek van Strafrecht". In de advocatuur begonnen, wijdde hij zich spoe dig aan de politiek. A. s. Vrijdag, 4 Juli, zal het 25 jaar gele den zijn^ dat dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer aan de Groningsche universiteit pro moveerde tot doctor in de wis- en natuur kunde, op een proefschrift over: Volume- veranderingen van Diclectrica". Sedert heeft dr. Bos in tal van openbare betrek, kingen gediend. De President der Fransche Republiek heeft benoemd tot ridder van heb Legioen van Eer mr. G. Hijmans, advooaat te Am sterdam. Door de arr.-rechtbank te Alkmaar is, ter vervulling eener vacature van rechter in haar college, opgemaakt de volgende al- phabetische lijst van aanbevelingmr. A. H. van Beusekom, substituut-griffier bij de rechtbank te Amsterdammr. J. Hnne- graaff, substituut-officier van justitie bij do rechtbank te Alkmaarmr. J. A. van der Mersch, substituut-griffier bij de recht bank te Breda. Door de arr.-rochtbank te Leeuwarden is, ter vervulling der vacature van kanton rechter te Harlingen, opgemaakt de vol- j gende alphabetische lijst van aanbeveling mr. M. J. P. D. baron van Harinxma thoe Slooten, substituut-griffier bij de rechtbank te Leeuwardenmr. dr. N. Hofstee, grif fier bij het kantongerecht te Leeuwarden mr. J. Sickenga, griffier bij het kantonge recht te Harlingen. Gisteren werd te Zeist door de Broe dergemeente onder buitengewone belang stelling het 120ste Zendingsfeest gevierd. Die groote belangstelling was te danken aan het feit, dat op dezen dag tevens her dacht werd de vrijmaking der slaven in Su riname voor 50 jaren. Ds. G. Hoogstraten, predikant der Ned.- Herv. Kork te Zeist, deelde mede, dat door het Suriname-Comité een feestgave voor de Broodergemeente is verzameld, die haar op dit feest zal worden overhandigd en sprak den wensch uit, dat door de collecte op dezen dag het bedrag, nu reeds groot f 9000, nog aanmerkelijk stijgen zou. Broeder C. W. Blijd werd plechtig ge wijd tot Presbyter der Broedergemeente. Naar „Het Huisgezin" uit zeei' be trouwbare bron verneemt, bestaat hij ver schillende Statenleden in Noord-Brabant het voornemen te bevorderen, dat de zetel in de Eerste Kamer vacature.'YV. Prinze n wordt aangeboden aan mr. L. Regout, Minister van Waterstaat. De gewone audiënties van de Minis ters van Binnenlandsche Zaken en van Jus titie. zullen op Zaterdag 5 Juli e.k. niet plaats hebben. HAZERSWOUDE. De aannemers der ver bouwing van do openbare school, alhier, zijn de hoeren A. Maaskant, W. Buitenhuis en B. van Wier in gen, aan wie als laagste in schrijvers het werk is gegund. KATWIJK. Tot onderwijzer aan de Chr. School alhier is in de vacatu re.Toèbes be noemd de heer Van Ham, te Haaidem. LISSE. De heer W. E. de Mol, onder wijzer aan de openbare school alhier, heeft ontslag uit zijn betrekking aangevraagd, ten einde beter zijn studie aan de Amsterdaai- scbe universiteit te kunnen voltooien. LISSE. Het personeel van het Post.- en Telegraafkantoor, alhier, heeft den met in- gang van 16 Juli a.s. benoemden directeur, te Heerenveen, gisteravond een geschenk aan geboden, bestaande in een groote foto van het geheelo personeel en in prachtige lijst gevat. Bij monde van den oudsten besteller, den heer Th. Raaphorst, werd den heer Bondam dank gebracht voor diens loyale handelwijze tegenover liet personeel cn liet geschenk aan hem overhandigd. De hoer Bondam aanvaardde het geschenk cn zei zeer ingenomen te zijn met deze op rechte hulde. NOORDWIJK. Gisteravond overkwam het tweejarig kind van J. de R. een ernstig ongeval. Het viel van een stoel en kreeg hersenschudding. De toestand van den kleine is ernstig. NOORDWIJKERHOUT. Aan PietGij zen burg heerschte gisteravond een gezellige drukte. Het nieuwe Veilingsgebouw werd n.l. geopend en alle belangstellenden waren door liet bestuur der Tuinders vereeniging „Eensgezindheid" genoodigd. Het voilings- gebouw was geheel gevuld met belangstel lenden. De voorzitter, de heer J. de Groot, opende met een hartelijk woord en herdacht hierbij al de toebereidselen en maatregelen, welke noodig geweest waren om den zoolang ge- koesterden wensch der Vereeniging: „een eigen veilingsgebouw", in vervulling tc doen gaan. Hij bedankte den burgemeester voor de medewerking, welke het bestuur van hern mocht ondervinden, en oordeelde het voor de Vereeniging van groot belang, dat thans één harer leden zitting noemt in liet be stuur der gemeente, n.l. de heer E. Oost- dam Hzn., waarvan hij hoopte, dat het nieuwe Raadslid, evenals diens vader, de lieer E. Oostdam, gedurende tal van jaren moge werk zaam zijn iu liet belang der gemeente, doch ook in dat der Tuinders vereeniging. Daarna werd het gebouw in oogenschouw genomen. Het is een keurig ingerichte localitcit met 42 zitplaatsen voor do koopers. Midden in bevindt het afmijn-toestel, dat in werking gebracht wordt met clectrische drijfkracht. Het werkte nu op proef, doch thans niet om boonen af te rnijneu, doch de aanwezigen werden in de gelogenhcid gesteld met be hulp der drukknoppeu van het toestel, den prijs te bepalen van de consumptie (bier, sigaren, enz.), waarop zij zich bij deze fees telijke gelegenheid wilden onthalen. Een en ander gaf aanleiding tot veel plei- zier. Verder deelde de Voorzitter nog mede, dat de 42 zitplaatsen publiek verhuurd zul len worden onder de hoeren fabrikanten en vei'koopers. Tot 21 Juli zijn voor do leden van „Eens gezindheid" zakken verkrijgbaar, tegen sta tiegeld. Ra afloop der veilingen moeten de zakken binnen acht dagen ingeleverd zijn. Alléén moet f1350 aan zakken betaald wor den, waarom ieder verzocht wordt goed op de zakken toe te zien. Hierna verklaarde de voorzitter het ge bouw geopend, dat, naar hij hoopte, een groo te aaüwinst voor de tuinders zal blijken te zijn. Aan de huldebetooging voor kardinaal Van Rossuiu te Amsterdam, op 13 Juli a.s. zal door vijf leden van de afd. (Noordwijker hout van den R..K. Volksbond worden deel genomen. TER-AAR. De Baad is belegd tegen Dinsdag 8 Juli a.s., des voormiddags te elf uren, waarin o. m. zal worden behandeld de aankoop van een nieuwe brandspuit en subsidie-verbetering van den Geerweg. WARMOND. Do muziekvereniging „Sti- Cecilia", alhier, zal de volgende week een serenade brengen bij den lieer Lans, ter gele genheid van de Priesterwijding van diens zoon, missiomiaris, die voor die gelegenheid is overgekomen. De Commissie voor Volksvermaken heeft besloten, liet programma, zooals het in een circulaire aan de ingezetenen is medegedeeld, volledig uit te voeren. Zij is daartoe in staat gesteld door algemeene bijdragen, waaronder één vorstelijke gift. De ingezetenen zullen bijtijds in kennis worden gesteld met nader uitgewerkte plannen en niet den tijd voor aanmelding als deelnemers aan do f. obielijk- beden, die zullen bestaan in kinderfeest, volksspel, ii, gondel vaart, bioscoopvoorstel ling, opgeluisterd door muziek en versiering en verlichting van particuliere en openbare gebouwen. ZWAMMERDAM. Uitslag van de ondu's- liandsclio aanbesteding van een landbouw- schuiü" met arbeiderswoning voor rekening

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1