Aeademienieuws. Agenda van de week: Gemengd Nieuws. LOSSE BLAADJES. Twee Utrechtsch© luchtvaarder** in Huitschland gevangengenomen» De heeren DeMia Mouton en luitenant Van Heyst, beiden ballon-commandant van de Maatschappij voor Luchtvaart, zijn Vrij dagavond j.l. in Duitschland „eingesperrt" geworden, onder verdenking van spionnage. Gisteravond kwamen zij weder in Neder land terug. De luchtvaarders werden in Duitschland op een ballontocht door de politie te Cas- bcI gearresteerd, en hebben aan een redac teur van het „Utr. Dbl." bun ervaringen medegedeeld. Wij ontleenen aan het verhaal het vol gende Na het verhoor in de stationspolitiewacht •werden we overgebracht naar het hoofd- commissariaat, of, zooals de Duitschers dat noemen, naar ,,das Haupt-Polizeiamt". Dat overbrengen geschiedde met de noodige voorzorgsmaatregelen, om onze ontsnap ping te voorkomenmen gaf de noodige rechercheurs mede, als eskorte, en dat es- korte was naar echt Duitsch-modelse- kuur en streng. Aan het hoofdbureau wer den wc voor den commissaris geleid, ieder afzonderlijk, terwijl de ander dan onder bewaking achterbleef. En ook hier weer de zelfde vertooning als aan het stationeen ondervraging waar het eind van weg.was, een vragen naar alles en nog wat. Tijdens de nachtelijke vaart van Zeist naar Duitsch land, hadden we in ons aanteekeningenboek tal van bijzonderheden genoteerdde plaatsen, die we passeerden, de hoogten, de wind, de weersgesteldheid, het uitlaten van het sleeptouw, de landing, enz. Dat notitieboek werd onmiddellijk in be slag genomen als een document van hooge waarde, vermoedelijk om wat wij hadden opgeschreven door een tolk te laten verta len. Trouwens, dlles, wat we bij ons had den, werd ons afgenomen, geld, boekjes, papieren, potlooden, vulpenhouder,, enz. De politie was uitermate hoffelijk, zéér cor rect, maar ook in zeldzame mate streng toen we om drinken vroegen, werd ons ge zegd, dat we niets anders konden krijgen dan waterbier of wijn moest worden ge weigerd. Alleen eten konden we doen naar verkiezingop ons verzoek werd een souper besteld in een hotel, van waar het bezorgd werd bij de politie. Maar een onafgebroken, zorgvuldige be waking. Na ons souper werden we „inge sloten", elk in een cachot, gevangenen in optima forma. De cipier smeet, zoodra *ve binren waren, de zware ijzeren deur achter ons dicht, die met dikke grendels alweer uHerst sekuur werd gesloten. Wij stonden in het duister, en konden geen hand voor oogen zien; nu hebben de Duitsche gevan geniscellen een electrische bel en ons eer ste werk was dus te schellen en den be waarder aan zijn verstand te brengen, dat we ons toch eerst eens behoorlijk wenschten uit te kleeden en poolshoogte te nemen van het interieur van het cachot. Waaróm men ons als gevangenen behandelde, en voor een ganschen nacht als misdadigers in een col opsloot we konden er niet achter ko men en kregen op desbetreffende vragen aldoor een ontwijkend antwoord. Er zat niets op, dan maar kalm te gaan slapen op de brits, die ons als rustplaats was aangewezen. En geslapen hebben we dan ook, tot Zaterdagmorgen 7 uurtoen klopte de cipier weer op de ijzeren deur, om ons te wekken en mede te deelen, dat we kiezen mochten tusschen het gevange- nisontbijt of een ontbijt uit het hotel, voor onze eigen rekening. We deden natuurlijk weer het laatste, inmiddels eens informee- rende wanneer men nu eindelijk van zins zou zijn ons vrij te laten. Daar kon niemand ons iets van zeggenen de celdeur klap te weer in het sïbt met zijn grendels. De Duitsche politie was zeker nog steeds aan het onderzoeken, had naar Mühlheim ge seind om onze ballonmand te doen inspec- teeren en was in afwachting van het resul taat daarvan ijverig aan het studeeren op onze brevetten en in ons aanteekeningen- boek. Je laat spionnen maar niet zoo aan- stonds weer los. Dat onderzoek duurde nog tot half twaalf 's morgenseen inspecteur kwam ons toen mededeelen, dat we vertrek ken konden. Merkwaardig is, dat dergelijke dingen al tijd gebeuren in Duitschland. Het komt herhaaldelijk voor, dat Duitsche ballon- vaarders in een onzer provincies landen, maar nog nooit is het iemand in zijn hoofd gekomen, die Duitschers te arresteeren, omdat deze of gene „meende", dat het 6pionnen zouden kunnen zijn. Zoo iets moet natuurlijk wel een Hollander in Duitsch land passeeren. Als we ons niet vergissen is van het ge beurde kennis gegeven aan bet Departe ment van Buitenlandsehe Zaken te s-Gra- venhage. He Kntiuetscrisis. H. M. de Koningin heef gister op 't Loo in conferentie ontvangen baron Schim- melpenninek v. d. Ooye, voorzitter van ae Eerste Kamer. Omtrent de conferentie die H. M. de Ko ningin met mr. P. J. Troölstra op Het Loo zal hebben, wordt meegedeeld, dat dit Za terdag 5 Juli a.B. zal geschieden. He aanvulliiigsverkiezingeu. De afdeeling Amsterdam van den Bond van Vrije Liberalen heeft gisteravond verga derd. Tengevolge, van het opteeren door mr. W. H. de Beaufort voor het district Amersfoort werd in district VI candidaat gesteld de heer B. Nierstrasz, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, di recteur van de Hollandsehe Stoomboot Maatschappij en commissaris van de Ko ninklijke Hollandsc-he Idoyd. Men schrijft uit Sneek aan „Het Volk," dat dr. Scheurer zijn Kamerzetel wil af staan aan den oud-minister Colijn. De Leeuw. Ct." meldt, dat de centrale der a.-r. kiesvereenigingen over dit plan. nog niet vergaderd heeft. Wel' is te ken nen gegeven, dat men voor den heer Colijn wel, doch niet voor ds. Talma of mr. Heemskerk het district van anti-revoluti- onnaire zijde zou willen beschikbaar stel len. De „Prov. Groninger Courant" kan met de meeste beslistheid tegenspreken het bericht van de „Nieuwe Provinciale-," dat de vrijzinnigen jhr. mr. D. R. de Marees van Swinderen voor Groningen zouden stel len als dr. Bos voor Winschoten opteert. De heer Van Swinderen zal geen candida- tuur aanvaarden. Naar „De Ned."verneemt, bestaat het voornemen in district II te Amsterdam, waar de heer Mendels gekozen werd, en die wegens zijn verkiezing voor Schoter- land voor Amsterdam II bedankte, door de drie christelijke partijen candidaat te stellen dr. J. Th. De Visser. De heer K. Meijer, hoofd der school te Winschoten en gekozen tot lid der Prov. Staten, zal naar men aan de. „N. R. Ot." meldt door de S.-D. A.-P. candidaat ge steld gesteld worden in Amsterdam III. Dit bericht moet onder reserve aanvaard. Het is weinig waarschijnlijk, waar in het laatste nummer van „Het Volk" de leden der afdeeling eerst zijn opgeroepen candi- aaten op te geven bij den secretaris onder overlegging van een schriftelijke verkla ring dat ze een eventueele oandidatuur zul len aanvaarden. Uitslagen herstemmingen Provinciale Staten. Vlissingen. AaJital kiezers 5675. De uitgebrachte stemmen waren als volgt ver deeld: C. Boone Pz., anti-rev. 2440 P. Merckens, anti-rev. aftr., 2490, mr. P. Die- leman, anti-rev., 2342, J. G. van Niftrik, lib., 2794 J. C. Paap, lib., 2636, en J. P, Vermaas, lib., 2648, zoodat gekozen zijn de heeren Van Niftrik, Paap en Vermaas. In Vlissingen is dus de uitslag zooals die verwacht wérd. Men heeft er dus den toe stand' gekregen, dien we in ons nummer- van Zaterdag hebben aangegeven. De Statenverkiezingen zdjn nu voorbij. In drie provincies is geen wijziging gekomen. Drente bleef geheel vrijzinnig, Limburg ge heel Katholiek, en Noord-Brabant ook op een paar plaatsen na. In de overige acht provincies zijn nog al veranderingen gekomen. Voor de verkiezin gen zaten hier in totaal 231 leden der rech terzijde, 189 concentratiemannen, 25 sociaal democraten en 1 „Volkswil"-man. Het was dius rechts 231, links 214 en 1 lid van de Van Delsum-partij. Nil is dat geworden 201 rechts, 241 links en het eene lid voornoemd. Onder de linker zijdemannen zijn 198 concentratieleoen en 43 sociaal-demoorateri. Over het geheele land verloor de rechterzijde dus 27 Staten- zetels. De concentratie won er 9 en de so ciaal-democraten wonnen 18 zetels. Pen ns& verkiezimg; voor de Zu3d- Ilollandsche Staten. De heer H. Spiekman, dubbel gekozen voor de districten Rotterdam I en II, heeft den zetel van Rotterdam II aanvaard, zoo dat in I een nieuwe verkiezing moet plaats hebben. ft Interview met mr. P. J. Troelstra. In het interview met mr. Troelstra is ook ter sprake gekomen het aanvaarden door sociaal-democraten van minister-zetels. Troelstra verwees toen naar de resolutie- Kautsky, in 1900 op het internationaal con gres te Parijs aangenomen. Deze resolutie luidt „Het zitting nemen van een enkel socia list in een burgerlijke regeering kan niet beschouwd worden als het normale begin van de verovering van de politieke macht, doch slechts als een geforceerden uitweg, die slechts tijdelijk en bij uitzondering mag worden bewandeld. „Indien in een bijzonder geval, de poli tieke toestand deze gevaarlijke proefneming noodig maakt, is dit een kwestie van. tac tiek en niet van beginsel. „Het Internationaal Congres heeft zich omtrent dit punt niet uit te sprekenmaar in elk geval zijn van het zittingnemeo van een socialist in een burgerlijke regeering slechts dan goede resultaten voor het strij dende proletariaat te verwachten, indien de socialistische partij bij groote meerder heid een dergelijke daad goedkeurt en in dien de socialistische minister de lastheb ber blijft van zijn partij. „In het tegenovergesteld geval, indien do minister zich onafhankelijk van zijn par tij mocht gaan beschouwen, of slechts een gedeelte daarvan vertegenwoordigt, dan zal zijn optreden in een ministerie steeds dreigen desorganisatie en verwarring voor het strijdende proletariaat met zich to bren gen. Voorts dreigt een zoodanig optreden het proletariaat te verzwakken, inplaats van het te versterken en de proletarische verovering der openbare macht te belem meren, in plaats van haar te begunstigen. In elk geval is het Congres van meening, dat, zelfs in deze uiterste gevallen, een so cialist uit het ministerie moet treden, in dien de georganiseerde partij bemerkt, dat het ministerie duidelijk blijken geeft van partijdigheid in den strijd tusschen kapi taal en arbeid." Dr. A. Kuyjier. ,,De Ned." meldt, dat de keuze voor een Eerste-Kamer-lid in de vacature-Waller, vanwege de rechtsche greep in de Prov. Staten van Zuid-Holland, die heden en Woensdag in het gebouw der Tweede Ka mer ter vergadering bijeengeroepen zijn, zal vallen op dr. Kuyper, die bereid .zou zijn een benoeming te aanvaarden. Dr. Kuyper heeft zich, voor het onder gaan van zijn gewone jaarlijksche kuur, naar Dresden begeven. Leidsche Spaarbank. Ultimo Juni 1913. Inleggers r® lening. Saldo aanvang der maand 2,877,674.25 Ingelogd178,610.52 Bijgeschreven rente op af geloste boekjes197.49 f 3,056,388.26 Terugbetaald j 105,818.29 Saldo van het tegoed einde der maandf 2,950,569.97 Aantal Inleggers. Aanvang der maand 13465 Nieuwe Inleggers 69 18524 Inleggers waarmede ia afgerekend62 Einde der maand 13462 Leiden. Bevorderd is tot doctor in de rechtswetenschap, op proefschrift„Gou- vernements-exploitatie in Nederlandsch-In- dië", de heer P. J. C. van der Stok, gebo ren te Rijswijk. Geslaagd zijn voor het eind-examen voor den Ned. Oost-Ind. Adm. dienst de heeren G. v. Brakel, Tb. Bodde, J. Bouwcs Ba- vinck; voor het candidaats-examen in de rechten de heeren, P. J. H. M. v. d. Does de Willebois en M. G. Hoekstra. Geslaagd is voor het doctoraal-examen in de geneeskunde de heer P. C. R. Min gelen. U t r e oh t. Bevorderd is tot doctor in de rechtswetenschap, op Stellingen, dé heer E. Ldgtenberg,geb. te 's-Gravenhage. He Utrechtsch© veld-artilleristen. De veldartilleristen, die de kazerne te Utrecht verlieten, eveneens wegens onte vredenheid over de ménage, hebben zich te Rotterdam aangemeld aan de mariniers- kazerne. Zij waren van Utrecht naar Rot terdam géfloopen. Dinsdag: 't Posthof. Italiaaii9cho Dames Ensemble. 8 u u r. Noordwijk a/Zee. Openings-Concert Café-Restau rant „Terminus". Woensdag;: Graanbeur9. S.-D. P. Sprekers: Yan Egmond, Knuttel en Verver. Bondsgebouw Verhuurderebond. Bestuursver gadering. H a 1 f t i e n. Honderdag; *t Posthof. Smoking Concert. 8 uur. Zondag;: 't Postliof. Variété. Woensdag;, Zaterdag;, Zondag;: Bioscope Hartman. Stationsweg 8 u u r. (Woens dag, Zaterdag, ook 2 uur) SIENU, Koud vleesch, bloemkool, drie in de pan. 25-jarig jubilenm van den heer J. lfcomanesko. Heden was het juist 25 jaar geleden, dat de heer J. Romanesko, thans alg. markt en havenmeester, in. dienst der gemeente kwam als inspecteur van politie. Deze be trekking vervulde hij zes en een half jaar tot tevredenheid van zijn supérieuren, toen hij door den Gemeenteraad benoemd werd tot zijn tegenwoordige betrekking. Sinds den tijd, dab hij deze betrekking bekleedde, is het markt, en havenwezen zeer aanmerkelijk uitgebreid en vooruitgegaan. Aan kiezen toenemenden bloed hebben de tijden meegewerkt-, zeker, doch voor een deel is dat ook te d anken geweest aan het initia tief en de voortvarendheid van dezen hoofd ambtenaar. Staat hij d aardcop zeer goed aangeschreven ibij het "College van B. en Ws.daarnaast wordt hij gewaardeerd dool* zijn personeel, waarvoor hij een welwillend chef is, zoowel als door zijn mode.ambtenaren en het pu bliek, dat met hein in aanraking komt. Do vele blijken van belangstelling heden door hom ontvangen, leveren daarvan het bewijs. Doch niet alleen officieus, ook officieel wérd hij gehuldigd. Het j?egon reeds vanmorgen te tien uren. Toen had het markt, en haven personeel, voor zoover do dienst het toeliet, zich véreenigd in do met groene plantengroepen feestelijk getooide receptiekamer der Stadszaal. Do heer R. werd met zijn familie per rijtuig van huis gehaald en door een haven- rechercheur en een brugwachter binnenge leid, waar hij met een hartelijk en alge meen welkom werd ontvangen. Namens allen werd hij toegesproken door dest adj.-markt- en havenmeester, den heer H. Gr Heerma, die er aan herinnerde, hoe» hij na 6l/2-jaax als politie-inspectcur de ge meente te hebben gediend werd benoemd tot algemeen markt, en havenmeester. In deze functie, aldus ging hij voort, is het, dat wij u allen hebben ïeeren hoog achten, om uw eenvoud, Uw humaniteit en stipte rechtvaardigheid. U zijt het, die steeds .getracht hebt het lot van uw ondergeschik ten te verbeteren, en al is dit werk niet altijd met succes bekroond, wij kunnen toch met voldoening constateeren, dat in die jaren de positie van ons allen aanmerkelijk is verbeterd. Wij hebben daarom gedacht dezen dag niet onopgemerkt voorbij te mogen laten gaan, en u als blijk van onze erkentelijkheid een blijvend aandenken aan te bieden. Spr. bood daarna een étui met 12 zil veren lepels en vorken aan uit het maga zijn van den heer Van Rossum du Chattel, waarbij een album in bruin kalfsleer, bevat tende de namen der deelnemers en eenige gezichten van de stad in verband met d-en werkkring van den jubilaris, vervaardigd in de 'drukkerij yan den lieer Eduoijd IJdo. Plet is ons aller wensch, aldus besloot spr., dat wij nog vele jaren in denzelfden opgewekten en pleizierigen geest met elkan der mogen samenwerken. Ook mevrouw Romanesko werd van harte gelukgewenscht. De havenrecherclieur J. van der Zeeuw, voegde aan-het gesprokene nog eenige har telijke Woorden toe, evenals de voorzit-i ter der brugwachtersvereeniging „Verbe tering zij ons Streven," J. Karreman, die in zijn toespraak er vooral op wees, hoe de heer R. niet alleen van hen plichten; eischte, maar ook de rechten der brugwach ters erkende en steeds voor hen op dej bres stond voor verbetering, hunner positie en hoe hij belangstelde in hun leven en lot. De heer R. was zeer aangedaan, toen hij de hartelijke toespraken beantwoordde. Eerst was hij voornemens geweest den dag stil voorbij te laten gaan, doch dat bleek niet mogelijk, Hij was zeer getroffen door deze bewijzen van aanhankelijkheid, en dankte, mede namens zijn vrouw, voor het mooie geschenk, dat hij in hooge feere zou houden. Voorts dankte hij-voor den steun en de medewerking, zooweL van de brug wachters als van den havenrechercheur en vooral van den adjunct ondervonden. Zij maakten hem zijn taak gemakkelijk. Steeds deed hij zijn best de levenspositie ran de brugwachters te verbeteren, overtuigd als hij is van hun moeilijke taak en van hun trouwe plichtsbetrachting, waartoe hij bij voortduring aanspoorde. Men was nog geruimen tijd gezellig bij een, doch zeer lang kon dat niet duren, want de ambtenaren ten stadhuize wilden den jubilaris ook nog huldigen. Daar werd hij met vrouw en kinderen in de Leeskamer ontvangen en werd hij toegesproken door den hoofdcommies, den beer F. G. Rosier, die namens de .ver schillende ambtenaren den jubilaris een kostbaren veldkijker aanbood, vergezeld van een opdracht, b'ewerkt door de vaar dige hand van den commies 1ste klasse, den heer D. H. Poelman. Spr. schetste de groote verdiensten van den heer Roma nesko als ambtenaar, diens welwillendheid jegens de Secretarie-ambtenaren en zijn prettigen omgang met het publiek, waar door hij velen aan zich wist te verbinden zonder zijn prestige te schaden. De heer Romanesko dankte o-qk hier zeer onder den indruk van het oogenblik, voor alles wat hem werd aangedaan, waarna nog de hoofdopzichter, de heer J. A. Verhoog, meer speciaal voor de afdeeling gemeente werken, w>ees op de prettige samenwerking, terwijl de opzichter bij de gemeente-reini ging, de heer A. Grijzen, nog een ien ander ophaalde uit den tijd, dat de heer R. inspecteur en hij „diender" was. Hiermede was ,de plechtigheid afgeloo- pen. Hedenmorgen klom de zeven jarige C. L. op een kaasbrik, welke zich juist in de Heerenstraat alhier in beweging stelde. Een zijner beenen geraakte, tusschen do spaken van een achterwiel, waardoor zijn dijbeen brak. Het wiel meest van den wagen genomen worden om het been to bevrijden. Dr. Boon acker verleende de eerste genees kundige hulp. Per politie-brancard werd het kind naar het Ziekenhuis vervoerd. De staking der Haagse he grond werkers. Men doet mededeeling van de. volgende motie: De besturen van de PatroonsVereenigingen „De Nijverheid", afd. 's.Gravenhage, van den Ned. Aannemersbond, de Bouwkundige ver- eeniging „Ondernoming en Vrijheid" en de „Expediteurs- en Voermanshond", in verga dering ter bespreking van do grondwerkers- staking op 30 Juni 1913. van oordesl, dat de staking pp ongemoti veerde gronden is begon nen, géhoord de discussies, overtuigd, dat de van verschillende zijden aangeboden tus schen komst tot het beëindigen van het con flict, niet kan worden aanvaard, zijn van meening geen enkele concessie aan de grondwerkers te doen en geen grondwer kers moer aan het werk te stellen dan op Üe overeengekomen loon- en arbeidsvoorwaar, den. Déze week komen de vreemdelin. gen van heinde en verre naar de oude Prinsenstad, die met blijdschap en tegemoeti koming worden ontvangen. Uitzondering hierop maken de woonwagens bewoners, wier komst ook den gastvrij sten Delftenaar niet behaagt. De. politie,versterkt met een detachement rijksveldwachters, had de laatste dagen de handen volheele kolonies werden door de gemeente geleid. Meestal ging' dit zonder moeite, doch aan den Rotterdamschen weg werd een geregeld gevecht geleverd tusschen de politie en deze ongenoode gasten. De. sabel moest er aan te pas komen om de lieden in bedwang te houden. Eenmaal werd van uit een wagen met een mes naar een agent gestoken, wiens pet van het hoofd rolde, doch overigens ongedeerd bleef. Thans houden deze kolonies verblijf onder Nootdorp en Overschie. Wel wordt het bin nendringen met wagens door de politie be kt, doch zij kan niet verhinderen, dat de bewoners der wagens Delft binnendringen. Een heele verzameling apen, marmotten, kustenmakers, enz., wordt op de bewoners losgelaten. Bij de verlichting van het Haag. sche Bosch in den avond van 28 Augustus zal op den Grooten Vijver een feestdecoratie worden ontstoken, welke zal bestaan in een voorstelling van bet Slot te Muiden, het bekende middeleeuwsche kasteel. Op het Westelijk Handelster- rein aan de Van-Vollenhoven-straat, te Rot terdam, heeft gistermiddag een ernstig on geluk plaats gehad. De sleeper J. Broersen, 40 jaar, in dienst van de firma J. en A. v. d. Schuyt, wilde op het terrein een wa gen, bespannen met 2 paarden, doen keeren. De paarden liepen door, waardoor de man met den langen boom tegen den muur werd gedrukt. De borstkas werd hem' ingedrukt, zoodat hij onmiddellijk dood was. De ongelukkige laat een weduwe met 7 kinderen achter. XXXV. Bijna zijn we alle politieke klippen ge* passeerd. Er mankeert nog maar een klei nigheidje aan. 't Is zelfs al merkbaar voor, den aandachtigen krantlezer. Er vallen» weer kinderen in potten met kokend water,' hofjes juffrouwen komen weer met poezelige, hondjes onder electrische trams, het alle-; daagsche leven is teruggekeerd. Nog iets wijst op normaliseering na de; dagen van politieken hoogdruk. Men denkt; weer aan nationale feesten. Niet dat de. periodieke Kamerverkiezing geen natio-' naai feest is. In hooge mate zelfs, alleen de soort is een beetje anders. Maar de na tionale feesten, waarop ik hier doel, zijn de. onafhankelijkheidsfeesten. Waar honderd menschen bij elkaar wo nen, wiegekindertjes en diaconiemanne- tj.es inbegrepen, daar gaat men Neêrlanda onafhankelijk herdenken. En hoeTentoon stellingen, historische optochten, som zelf maar op, lezeres en lezer. De beste, groot ste, pienterste organisatoren zijn aan het werk gezet om iets uit te denken, dat de plaats der inwoning tot in lengten van jaren bekendheid zal geven. Voor al die noeste werksters en werkers heb ik respect gehad tot op den dag van gister, 'k Heb gedacht dat ze iets origineels hadden uitgedacht, iets dat bovenmato de aandacht trekken moest door de uitwer king van een grootsch plan. Maar in hoofd-, hofstad en provinciesteden is 't niets meer bij wat men ter herdenking van de onaf hankelijkheid zal vertoon en inEgmond aan Zee. Daar zijn 't nog eens pienter© bazen. Met m'n eigen oogen heb ik in de adverten tiekolommen van een onzer provinciehla- den gelezen, wat en hoe men daar zal gaan fuiven, 't Is een grootsche gedachte, di© daar aan de feestviering ten grondslag ligt, maar de uitwerkingNeen, zoo geniaab is men nergens in ons landje. Dat zeg ik niet om de Nederlanders te beleedigen, a1- leen om de Egmonders de eer te geven^ die hun toekomt. Luistert slechts, wat daar in het Noord- zee-visschersdorp-badplaats den tweeden Juli gebeuren zal: Groote voorstelling van de terugkomst uit Engeland van dcu Prins van Oranje! Dat historische moment moet men in Scheveningen nu met rust laten, om niet van plagiaat te worden beschuldigd. Maar dit is nog niets, vergeleken bij de uitwerking van het plan. Veel wil ik er heusch niet bijvoegen, want dat is ?oo ge niaal uitgedacht dat het voor zichzelf spreekt. Over de waarde van uitbeelding1 van dit historisch feit kan ook maar één meening zijn. Het programma tilt een tipje op an den sluier „De Prins komt aan met een stoom schip, vergezeld van een Pantsersch'p, da# eereschotcn lost. 's Middags 3 uur gaat <1^ reddingboot in zee om den Prins af tc ha-, len." Dat had niemand van dc Egmonder* ver wacht, hè? Journalisten weten altijd nog wat meer dan gewone menschen. Zoo kan ik ook nog nadere bijzonderheden mecdee- len. Langs kunstmatigen weg zal de zee in donker worden gezet. Een vloot vaD *dec- trisch verlichte motorbooten zal ds red- dingsioep naar het strand vergezellen en onderwijl zal een gramofoon van de nieuw- ste instructie de oorspronkelijke plaat af draaien, opgenomen bij de aankomst bij Scheveningen's vuurtoren, waardoor roen duidelijk het. gejuich kan hooreu. Een bios-' coop zal tegen den wand van het pantser schip de film projectecren, die Pathë toen tertijd opnam met de heldinnenfiguut van Kaatje Blommers, de alom bekepde Oranje- Ka. Aan al de omstanders worden tip-top- jes uitgereikt, die onmiddellijk na de aan- komst in 1813 zijn vervaardigd, maar ge durende al deze jaren zorgvuldig bewaard zijn gebleven in de kluizen van de Neder- landsche Bank. Onmiddellijk na aankomst stijgen Egmond6che visschers op in vijfbon- derd water-vliegtoestellen om overal «n den lande het heuglijke feit van de landing be kend te maken. 't Zal een grootsche herdenking zijn vanl de gebeurtenissen van 1813 Er gaat toch maar niets boven een histo risch feest ^ateïdag zijn uit Bolton (Lan cashire) vla Grimsby een 39-tal padvinders in Rotterdam aangekomen. Zij hebben Zondag een bezoek gebracht aan Delft en zijn Maandag middag te Am sterdam aangekomen. De Engelsche padvin ders, wier leider Oh. Davies, is, logeeiren in het hoofdkwartier van de Ned. Padvinders- ders organisatie op het Singel en blijven tot het einde dezer week in de hoofdstad. t Weder is bij de politie t'e Rot terdam een valsch bankbiljet van ƒ100 ge deponeerd, dat door een Duitsch sprekend© dame bij een schoenenwinkelierster aan f Westkruiskade ter betaling was gegever De bankbiljetten schijnen alle gedateU d te zijn 6 September 1911 met de letters Q. U, docli een ander volgnummer. Het te genwoordige draagt het nummer 9220/ De Duitsch sprekende dame is nog steeij niet gevonden. We erspannige militairen. Zondagavond droeg te Breda een veld.artil, lerist een burgerpet. Een officier, die dit 'zag, gelastte den artillerist zijn kepi op to zeblen, doch hieraan voldeed deze niet.; Do officier wilde hem daarop arresteeren; hiertegen verzette zicli de delinquent op hevige wijze, waarop de offieier een korpo raal bevel gaf hem te arresteeren, doch ook do korporaal wenschte hieraan niet te vol doen. Van deze gelegenheid maakte de artil lerist gebruik om te ontkomen. De korpo-' raai werd door den officier aangehouden; en naar de kazerne overgebracht. Bij den bouw van een twintig tal woningen voor de Vereeniging tot op^ bonw en verbetering van arbeiderswoningen^ aannemer de heer Jac. Potters, te Deventej^ is een conflict uitgebroken, De opperlieden en grondwerkers liebbe* het weerk gestaakt; zij eischen verhoogi\4^

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 2