201» MTIIC ANIEitlAN, Gemengd Nieuws. Van af heden op alle Artikelen. MANTELMAGAZIJNEN LESDEftf. Rugpijn. Tweede Kamer. Burgerlijke Stand, Vanwege de „Zandvoortsche Dresseerolub" werd onder leiding van den heer J. G. Schippers, nit Haarlem, te Zand- voort op een teTrein bij de Passage een po litiehonden-demonstratie gehouden, waar aan door zes honden werd deelgenomen. Van de aanwezige badgasten woonden een groot aantal deze demonstratie bij, terwijl ook de inwoners van Zantvoort flink ver tegenwoordigd waren. Het maximum aantal punten, dat bepaald kon worden, was 115. De uitslag was als volgt 1ste pr"s: „Hexe", eigenaar de heer Jac. Key, koopman te Amsterdam, met 94 pun ten, 2de prijs: „Piet", eigenaar de heer W. Lokerse, agent van politie te Vogelenzang, met 83i punt; 3de prijs: Alfred," eigenaar de heer Hobo, jachtopziener te Bloemendaal rnet 82 punten; 4de prijs: „Aap," eigenaar de heer Jac. Key, koopman te Amsterdam, met 80 punten; 5de prijs: „Tilly," eigenaar de heer W. Schotvanger, agent van politie te Heemstede, met 76 punten; 6de prijs: „Hatho," eigenaar de heer K. de Goede, agent van politie te Zandvoort, met 731 punt. Het Soerabaj a-d o k, dat o n- langs buiten de Oranje-sluizen te Amster dam te water werd gelaten, is Zaterdag door de sleepboot „Holland," van de firma Wijsmuller, over de Zuiderzee naar Nieu- wediep gesleept. Aldaar werd het be proefd, waarna het gevaarte door twee sleepbooten naar Indië wordt vervoerd. De ze reis, al aan den gang, zal naar schat ting 150 dagen duren. Toen de 15-jarige boeren- arbei-der Donselman, wonende te Slo ten. met zijn baas, den warmoezier N. J. Dinkgreve, te Amsterdam op de Green- markt was, ontstond1 er twist tusschen den warmoezier en zijn knecht, wijl de jongen zeeronhebbelijk was. Toen Dinkgreve genoeg had van de onhebbelijkheden van zijn knecht, pakte hij hem beet en wierp he>n op den wal. De jongen liep daarop naar huis en zeide mishandeld te zijn. Tegen den middag nam hij een bootje, om bij zijn ge wezen baas zijn goed te halen. Doch onder het roeien schijnt hij door zijn krachtsin- sparming, gevoegd bij de gevolgen der ont vangen tuchtiging, bewusteloos te zijn ge worden. Zoo werd hij door anderen drij vende gevonden, die hem opnamen en hem per auto brachten naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis. Daar is hij 's nachts overleden. Het lijk van Donselman zou gerechtelijk geschouwd worden. De politie van Sloten heeft zich over dit geval in verbin ding gesteld met den officier van justitie te Amsterdam, die Dinkgreve gehoord heeft. Op den stoomtrawler „Z aan stroom", welke in de vissrohershaven te TJmuiden zijn vangst loste, viel de vis- schersknecht Stol van de loopplank, met het gevolg, dat hij enkele oogenblikken later den geest gaf. Tijdens de afwezigheid der bewoonster, de wed. P. J. Determan, Oos terpark, te Amsterdam, is ingebroken. Uit do linnenkast werden een aantal gou den en zilveren voorwerpen ontvreemd, ter waarde van f 800. Te Amsterdam is door de po litie een hulpbesteller der posterijen gear resteerd, die verdacht wordt brieven te hebben achtergehouden. Bij een huiszoe king in zijn woning werden een vijftigtal poststukken, meest verkiezing?geschriften, gevonden. Bij de politie te Alkmaar heeft zich aangemeld zekere A. G., een ar beider uit Beverwijk, die bekende de da der te zijn van een diefstal met braak, ten nadeele van den ïe-ntenier Schot vanger, te Castricum. Een bedrag van f 136, bene vens een gouden horloge, werden toen ont vreemd. Hij is voor den officier van jus titie geleid. De heer E. P-, bouwkundig op zichter te Sloterdijk, vond Maandagnacht omstreeks één uur den 22-jarigen grond werker J. E. van den Dungen op den Haar lemmerweg, onder Sloten, ongeveer 100 M. voorbij den grenspaal, in bewustcloozen toestand en badende in zijn bloed op den weg liggen. Een auto, die van de richting Sloterdijk kwam, deed de heer P. stoppen, waarna de gewonde Van den Dungen met deze auto naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam werd vervoerd. Waarschijnlijk is de ongelukkige het slachtoffer van een aanslag geworden, aan gezien druppels bloed ongeveer 20 M. van af de groote plas bloed, op den weg zicht baar waren. Vermoedelijk is v. d. D., na aangevallen te zijn, nog een' eindje doorgeloopen en' toen neergevallen. Hoe een en ander zich heeft toegedragen, ligt nog in het duister, daar v. d. D. nog niet verhoord is kunnen worden. De zaak is bij de politie te Sloten in on derzoek. Het zal den lid en Juli a.s. 50 j a- ren zijn geleden, dat liet merkwaardige ge vecht van de „Medusa", onder bevel van jhr. F. de Casembroot, in de Straat van Simonoseki plaats had. Tc Klein Uulsda (Gr.) kreeg een 14-jarig dochtertje van den arbeider G. Mein terwijl de ouders afwezig waren ruzie piet haar twee kleinere broers. Toen de ouders kort er op thuis kwamen, von den zij het meisje geworgd liggen in de gang. („Vad.") In het Bergenbosch, nabij 's-Heerenberg, is een jachtopziener van den heer Van Heek, G., uit Stokkum, door vier individuen aangevallen. Na hem eerst mis handeld te hebben bonden zij hem aan een boom vast. Eerst na eenigo uren werd G. uit zijn benarde positie verlost. De aan randers zijn onbekend. Twee hunner waren gemaskerd, twee als vrouw verkleed. De bloeiende veenkolonie Eri- ca (Dr.) zal 2 cn 3 Juli e.k. haar 50-jarig bestaan luisterrijk herdenken. Aan die feestelijkheden heeft men de herdenkings feesten van Neerlancls onafhankelijkheid verhonden. De meesten onzer lezers zul len zich waarschijnlijk nog wel herinneren, dat de rechtbank te Alkmaar, bij vonnis van 30 Januari 1895, den 17-jarigen Nioo laas Boes, te Schagen, tot levenslange ge vangenisstraf veroordeelde wegens dubbe len moord. Later werd den veroordeelde gTatie verleend en de beëindiging van zijn straftijd bepaald op 30 Juni 1933. Naar wij vernemen, is de thans 35-jarige Boes Don derdag wegens krankzinnigheid te Leeu warden overgebracht naar het Rijkskrank- zinnigengesticht te Medemblik. („Alkm. Ct."). Er is bij de Justitie eenklacbt ingediend door den heer N., wonende a-an den Utr. weg te Arnhem, die verl. Don derdagavond onderlangs per rijwiel, zoü der lantaarn, naar huis reed en werd aan gehouden d'cor twee marechaussee*, door wie hij zou mishandeld zijn. Volgens den heer N., zou hij de hem aanhoudende mare chaussees, allerminst onbehoorlijk bejegend hebben en hun zelfs zijn potlood hebben aangeboden, toen van het potlood van een der marechaussees, door dézen bij het no- teeren van klagers naam gebruikt, de punt brak. Klager werd toen plotseling in de boeien geslagen, welke stevig werden aan gedraaid, waardoor hem veel pijn werd veroorzaakt, en ten slotte werd liij zelfs aan die boeien voortgesleept. Een ooggetuige, ae heer A. y. T,. een zeer vertrouwbaar en geacht stadgenoot, eveneens aan den Utrecht scheaveg wonende, bevestigt de waarheid van het door den heer N., in zijn klacht ge relateerde feit en was vol verontwaardiging over de den. heer N., aangedane mishande ling. De 1 ij der aan nekkramp in de infanterie-kazerne te Ede, een milicien uit Benswoude, is overleden. De geïsoleerde makkers zijn, als niet besmet, weer bij hun compagnie gevoegd. Ten huize van den brieven besteller B., te Dokkum, had een execu toriale verkooping, wegens belastingschuld plaats. Toen de geveilde goederen de f 2 achterstallige bedrijfsbelasting en de f 15 onkosten hadden opgebracht, werd de ver koop gestaakt, vraar-op de belastingschul dige het talrijk publiek bedankte voor de trouwe opkomst en zich aanbevolen hield voor een volgend jaar. Maandagnamiddagi s 'n groote brand in Coöperatieve broodbakkerij „Het Volksbelang" pp het Hoornwerk te Zutphen uitgebroken. De hecle bakkerij is uitgebrand. Alles was verzekerd. Te Middelburg deed zich een geval van vergiftiging voor. De agent van politie V. en diens echtgenoote zijn na het gebruik van het middagmaal plotseling on gesteld geworden. Op 2 Juli a.s. zit Jan Kalis, de bij duizenden bekende diligence-voerman, op Texel, 50 jaar lang op den bok. Nog steeds vervult hij zijn taak met ijver en ter- wille van de vele reizigers. Vaneendame, diehetP rinses je zien wilde. „De Hofstad" vertelt het vol gende Toen de Koninklijke Familie in den Tau- nus verblijf hield, woonde daar op eenigen afstand een bejaarde Hollandsche dame met haar gezelschapsjuffrouw. De oude dame zou zoo gaarne eens het Prinsesje gezien hebben, doch zij kon niet loopen en op haar wandelritjes was zij nooit zoo gelukkig, de Koninklijke Familie te ontmoeten. De gezelschapsjuffrouw trok toen de stoute schoenen aan, en zonder dat haar mevrouw het wist, ging zij naar de Konink lijke villa en vroeg een hofdame of het niet mogelijk was dat haar meesteres het Prin sesje eens zou kunnen zien. Bijvoorbeeld door vooruit te waarchuwen, wanneer en waarheen prinses Juliana uitging. Toen H. M. de Koningin deze vraag ter oore kwam, kwam de wensch in Haar op, o!it lieve verlangen eens rijkelijk te voldoen en deed weten, dat Zijzelf met het Prin sesje zich per rijtuig naar een bepaald punt in het nabije bosch op een bepaald uur zou den begeven, om daar de oude dame te ver wachten. Verrukt over deze beminnelijke attentie begaf zich de oude dame ook per rijtuig te bestemder uur naar het Koninklijk rendez vous, alleen.... de koetsier vergiste zich on begrijpelijker wij ze in den weg, en had meer dan een uur noodig, om het bepaalde punt terug te vinden. Men behoeft niet te vra gen welk een kwelling de oude dame in dat uur had doorstaan, en ook, hoe confuus ze wa-s dat de Koningin goedsmoeds een vol ^ur fcch was blijven wachten cn haar nt vriendelijk met afwijzing van excuses ont ving. Het Prinsesje was het wachten zeker niet lang gevallen, want zij had veel bloemen geplukt en begon er dadelijk met de oude dame vroolijk over te babbelen. Aan de grens tusschen Groes- beek en Kranenburg werd door de Duitsche kommiezen een troepje smokkelaars, onder aanvoering van den in die streek bekenden smokkel-Dorus, gearresteerd, toen het een partij tabak en lucifers wilde binnensmokke len. Een merkwaardig staaltje van edelmoedigheid wordt uit Würzburg geméld. De soldaat Frankfurter van 't 11de regiment veldartillerie, aldaar, werd op het man oeuvre ter rein Hammelburg ziek aan bloedbederf, zoodat de gene echec ren het noodzakelijk vonden, dat gezond bloed uit het lichaam van een ander in dat van Frank furter werd overgebracht. Toen de kolonel liet vragen, wie bereid was, zich voor den soldaat bloed te laten aftappen, meldden zich 17 officieren aan, onder wie een ma joor. Luitenant Dittmar, die zich het eerst ter beschikking had gestel'd, liet zich door professor Enderlen 1-i liter bloed aftappen, dat in het lichaam van Frankfurter werd overgebracht Deze bevindt zich thans op weg naar beterschap. Te Bocholt en Belicla is verle den week in de textielindustrie een conflict tusschen arbeiders en patroons -uitgebroken dat niet langs minnelijken weg kon bijge legd worden. Dientengevolge zijn Zaterdag middag 4000 arbeiders uitgesloten, terwijl de volgende week 2500 werklieden ditzelfde lot te wachten staat. Daarentegen hebben te Crefeldt, waar de wolververs sinds maanden staakten, dezen Zaterdagavond besloten weer aan den arbeid te gaan. Op het Tegel er meer is een boot, "waarin vier personen zaten, gekanteld. Aan ecu zich in de nabijheid bevindende stoom boot gelukte liet na veel moeite, twee deer vier drenkelingen te redden; de beide andere verdronken. Y erleden week werd de 31-j a r i gé putgraver Paul BayekG all cis te Vincy- Manoeuvre (Frankrijk), waar hij bezig was een put te graven, op veertig meter diepte door een aardverschuiving levend begraven. De aardlaag, die hem bedekte, was on ge- voer dertig meter dik. Niettegenstaande men van meening was, dat de ongelukkige liet leven er bij ingeschoten had, begon men met meed het reddingwexk en men kan zich de verrassing voorstellen der redders teen men na twaalf uren ingespannen arixrid antwoord kreeg van den begravene. Met.verdubbelden ijver werd het werk hervat, terwijl do moe dige mannen nog aangespoord werden door den aanblik dor echtgenoote van den onge- lukkigen workman, die mot haar vier lan d-enen het roddingwerk met angstige spanning gadesloeg. Maar niettegenstaande de uiterste krachtsinspanning duurde het vier volle da gen eer do aardlaag verwijderd was en of schoon men van tijd tot tijd nog de stem vjm "den levend bogravene hoorde, werd deze toch voortdurend zwakker en zweeg ten slotte volkomen. Teen eindelijk de afdeelmg geniesoldaten van Versailles er in geslaagd was door to dringen tot de plek, waar de ongelukkige putgraver -verscheidene dagen zonder voedsel, drank en versche lucht was ingesloten geweest, vonden zij slechts een lijk. De ongelukkige was gestikt na een doodstrijd die ontzettend meet geweest zijn. Te Cherbourg is tijdens het lossen van salvo's bij aankomst van Poin- caré in het fort Boule een ongeluk met een kanon gebeurd. De ontploffing is ver oorzaakt door onvoorzichtigheid van een luitenant der artillerie. De kardoezen, die te dicht bij het vurende kanon lagen, vat ten vlam bij 't ruw wegwerpen van de lont na een der geloste schoten. Er zijn twee dooden, vier zwaar gewonden wier toestand hopeloos is en vier licht gewonden. Een cler dooden was vreeselijk verminkt. Een been, bij de knie afgerukt, is buiten het fort teruggevonden. Het kanon is niet be schadigd. De luitenant, die zelf lichte brandwonden heeft, erkent dat de kardoe zen tegen de voorschriften in, achter het kanon lagen. Hij is in arrest genomenhet geval zal worden onderzocht. Een grooto brand verwoestte een veertigtal houten huizen nabij Pera. Volgens een telegram uit San Francisco, heeft nabij Vallejo op de lijn van de Napa Valley Transportation Com pany een treinbotsing plaats gehad, waar bij 11 personen gedood en 25 gewond wer den. Een telegram uit Basra meldt, dat de Engelsche kruiser „Pelorus" gedu rende twee dagen een dorp op tien mijlen afstand van Buskire gebombardeerd heeft, daar de bewToners wapenen gesmokkeld hadden, bestemd voor Afghanistan en de oproerige stammen in het Noorden van Engelsch-Indië. Een afdeeling marine-troe pen begaf zich aan land en stak verschil lende vaartuigen der inlanders in brand. Met de inlanders had een schermutseling plaats, waarbij aan beide zijden eenige ver liezen geleden werdén. Sedert eenige dagen werd de heer Bemberg, lid van den gemeenteraad van Johannesburg en secretaris van de Zuid-Af rikaansche Arbeiderspartij, ver mist. Na langdurige nasporingen heeft men thans zijn lijk gevonden. Algemeen wordt geloofd, dat hij zichzelf met vergif om het leven gebracht heeft, teneinde aan een ar restatie te ontkomen. Hij had zich n.l. aan verduistering schuldig gemaakt, zoodat een bevel tot inhechtenisneming tegen hem was uitgevaardigd. De lynchwet is toegepast op oen neger, die te Hot Springs in Arkansas een jong meisje had gedood. Hij werd aan een telefoonpaal opgehangen "en diende toen de woedende menigte als schietschijf. Over eenige dagen zal al een zeer bijzondere openbare verkooping te Pa rijs plaats vinden. Onder den hamer komt dan n. 1 een z. g. versteend! mensck en wel een Patagonier, die men aan het zeestrand van Chi'Ii uit het water gehaald heeft. Ge- ruimen tijd geleden vond rnen daar een soort van stee-nen beeld, dat bij nader on derzoek het versteende lijk van een menseh bleak te zijn, die volgens de verklaringen der geleerden eeuwen geleden bij een vulka nische uitbarsting onder lava bedolven werd en dientengevolge versteende. Een Ameri kaan geraakte in het bezit van het zeldza me „beeld" en bracht het aan boord van een schip mede naar Havre. Tijdens de reis had de Amerikaan echter geld met kaartspelen vefToren, waardoor bij bij zijn aankomst in Fankrijk verplicht was, zijn vondst te be- lee-nen. Sedert dien tijd is de eigenaar ech ter niet weder komen opdagen, zoadat thans het versteende lijk bij opbod verkocht zal worden. Voor een huis to IC u c henburg, in den krois Charlottenburg, werd gister nacht een dienstmeisje, dat doodgeschoten was, gevonden. Gistermorgen verschenen by de politie twee jongelieden, die verklaarden, dat het meisje op a/sdiuweiyke wtfz© doodgeschoten was. Zy haddon na een wandeling het moisje tot de huisdeur vergezeld. Plotseling ging er een revolverschot af en werd het meisje op de plaats gedood. Beiden zfjn aangehouden. De metaalbewerkers in het Engelsche Midland-district hebben besloten over een week het werk te staken. De politie te Rome heeft een aantal kisten in beslag genomen die schilde rijen, uit het Fiesolemuseum gestolen, be- vatten. Ze zouden juist naar New-York wor den afgezonden. I5JEULA.7IES, 8521 20 40 conts per regel. Bugpijn is een verschijnsel, hetwelk niet verwaarloosd dient te worden, want mees tentijds duidt het aan, dat de nieren (wel ke onder het smalle gedeelte van den rug zijn gelegen) aangetast zijn of bedreigd "worden. De pijn kan licht, vaag, dof, on ophoudelijk of met tusschenpoozen optre den, zij kan van betrekkelijk weinig hin der, een gevoel van zwaarte, stekend of snijdend zijn, zoodat bukken haast ondoen lijk is. Zelfs wanneer zij het gevolg is van een gevatte koude, een slag of val, mag zij niet verwaarloosd worden. Bij hen, die aan ge wrichtspijnen lijden is zij een waarschuwend verschijnsel, de voorloopster van rheuma- tièk, jicht, zenuwpijnen, heupjiclit, in het kort zij wijst op lichamelijke verwoesting door urinezuur. Andere gevolgen kunnen zijn nier- of blaasontsteking, uremie (urinezuur-yergiftiging), waterzucht, nier steen. 8563 45 Foster's Bugpijn Nieren-Pillen genezen de rugpijn, omdat zij haar aantasten in haar werkelijken oo-rsprong: de nieren. Zij herstellen de nieren ,wanneer deze ver zwakt of aangedaan zijn, zij lossen op "uit stekende wijze het urinezuur op en voor komen dientengevolge tal van gevaarlijke ziekten. Te Leiden verkrijgbaar bij D. M. Krui- singa. Nieuwe Bijn 33, Re3rst Krak, Steenstr. 41, en D. W. E F. de Waal, Mare 56. Toezending geschiedt franco na on tv. v. post wissel a fl.75 voor één, of f 10 voor zes doozen. Eischt. de echte Foster's Rugpijn Nieren-Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- merk. Dereorganisatie van hot ojiderwijs. Een viertal wetsontwerpen zijn ingediend als uitvloeisel van het rapport der Ineen- schakelings commissie. In de Algemeene Beschouwingen van de Memorie van Toelichting, deelt de Minister van Binnenlandsche Zaken mede, dat de overneming en bloc van do voorstellen der Staatscommissie en de indiening daarvan bij de Statcn-Generaal na bezadigde kennisne ming hem beslist onmogelijk voorkwam, daar de commissie in de eerste plaats verschil lende vraagpunten onbesproken moest laten, voor welke de Bogeering oen oplossing dient te vinden. Bovendien wenschto de Regeering haar vaste adviseurs, de inspectie van het onder wijs, te raadplegen, alvorens over te gaan tot het indienen van voorstellen. Omtrent het onderling verband tusschen de verschillende takken van onderwijs merkt de Minister op, dat gewaakt diende te wor den voor do verbroking daarvan door paT- tieele reorganisatie. Daarom heeft de Minister op den voor grond gebracht hetgeen als het meest urgent, moest worden aangemerkt. En onder dit licht beschouwd, verdienden volgens den Minis ter allereerst de aandacht de plannen der commissie, welke beoogen het tijdstip der beroepskeuze te verdagen, terwijl daarmee ook verband houdt dc positie van het nicer uitgebreid lager onderwijs, waarvan trou wens de regeling, uit. hoofde van art. II der wet van 14 Juli 1910, spoedei schend is. Het eerste onderwerp omvat het voorbered- dend-hoogcr onderwijs, waarin dan zal zijn begrepen het onderricht, dat tegenwoordig aan licogere burgerscholen met vijfjarigen cursus woTdt gegeven, terwijl het tweede do vraag aan de or do stelt, in hoever het meer uitgebreid lager onderwijs gelijke ont wikkeling zal vermogen bij te brengen als de driejarige hoogere burgerschool. In de derde plaats zal, om do concurrentie tus schen deze school en liet meer uitgebreid lager onderwijs op zuiverder voet dan tot dusver mogelijk te maken, een reorganisatie van deze driejarige hoogere burgerschool niet mogen uitblijven, terwijl dan tevens het mid delbaar onderwijs voor meisjes een wette lijke regeling zal kunnen verkrijgen. Ten slotte zal, komt een regeling van het voor- beieidend-hcoger onderwijs tot stand in den geest, als de Staatscommissie zich dacht, een andere regeling van de bevoegdheden, welkë de hooger-onderwijswet bevat, niet ach terwege kunnen blijven. Aldus wordt een afgerond geheel verkre gen, zonder dat al te veel uiteenloopende on derwerpen tezelfder tijd aan de orde ko men. De Minister wensch t zich dan ook hier toe te beuerken. Middelerwijl worden an der© regelingen voorbereid, van welke met name de wettelijke voorziening inzake het vakonderwijs vermoedelijk spoedig zal kun nen volgen. Bij de bespreking van liet tijdstip der be roepskeuze wijst de Minister, op het een stemmig oordeel van alle deskundigen, dat, indien mogelijk, het oogenblik, waarop de keuzo tusschen gymnasium en hoogere bur gerschool moet geschieden, is uit te stellen, totdat de aanleg van den leerling met me::- zekerheid zal zijn gebleken. De St^atscommissi 4 heeft zich eveneens v deze noodzakelijkheid doordrongen betoou.' en, gelijk bekend, daaTom voorgesteld k gymnasium en de hoogere burgerschool l vijfjarigen cursus ineen te smelten tot co; inrichting, laan welke zij den naam van „lyceum" gegeven wenscht te zien. Daar de Minister van oordeel is, dat dc voorstellen der Staatscommissie een onoverr- komelijken scheidsmuur oprichten tusschen hen, die op 12- a 13-jarigen leeftijd voor het hooger onderwijs worden bestemd, en hen, die aanvankelijk een andere richting uit gingen, heeft hij den weg opengesteld om den overgang van ander dan voorbereidend hooger onderwijs tot 4c derde klasse van het lyceum gemakkelijk te maken. Ook ten aanzien van het meer uitgebreid lager onderwijs neemt de Minister een ander standpunt in dan de Staatscommissie. Het moer uitgebreid lager onderwijs is in de laatste jaren tot hoogen trap van ontwik keling gekomen, waarom hij er de voorj keur aan geeft dit onderwijs naast dat van de driejarige hoogere burgerschool gelegen heid te schenken tot verderen bloei te ko men. Hiervoor pleit, volgens hem, cok de overweging, dat voorgesteld wordt den over gang naar den bovenbouw van het lyceum voor hen, die aanvankelijk een andere rich ting kozen, te vergemakkelijken. Na verdere toelichting van dit punt geeft de Minister een overzicht van de strekking dei' vier wetsontwerpen. Vooreerst het wetsontwerp tot regeling van het voorbereidend hooger onderwijs, dat in hoofdzaak alleen ten aanzien van het tijdstip der beroepskeuze afwijkt van dat der Staats commissie. Daarin zijn tevens vervat de in verband met de samensmelting van de vijf jarige hoogere burgerschool en hot gym nasium tot lyceum noodige wijzigingen van dc HoogCT-Onderwijswet. In de tweede plaats het daarmee ten nauw ste samenhangende wetsontwerp tot wijzi ging van de Hooger.Onderwijswet, beoogen- de de wettelijke eischc.n van bevoegdheid in overeenstemming te brengen met den in het eerste wetsontwerp gedachten toestand. Dat. is woordelijk ontleend aan het rapport. Een afzonderlijk wetsontwerp is noodig, omdat rc-geling van de doctoraten en van de universitaire examens niet als een onder deel van do wet op liet voorbereidend hooger onderwijs kan behandeld worden. In de derde plaats een wetsontwerp, strek kende om de bestaande Middelbaar-onderwijs, wet te vervangen door oen aan de tegen woordige behoeften beter beantwoordende re geling. Ook dit ontwerp is in hoofdzaak van de Staatscommissie overgenomen. Eindeliik het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het lager onderwijs, dat aan het moor uitgebreid lager, onderwijs de posi tie beoogt te verzekeren, hieraan, volgens do hierboven kort gemelde beschouwing van den Minister, toekomt. Uit den aard der zaak is tegel ijkei-tijd omschreven de omvang van wat thans uitgebreid lager onderwijs pleegt te worden genoemd cu wan het ge woon lager onderwijs. AARLANDERVEËN. Bevallen: A.N. Krayfc geb. Vül der 0e3t D. A. van Muijen geb. Kraan D. A. van Haastrecht geb. Van Rijn Z. JD. AL Ververs geb. [rleoburg Z. Overleden: Pieter FTuurmnn, geh. met J Groene veld, 67 j. Maria Mol D 15 j. Gehuwd: C. Natzijl jm. 43 j. en R J. ten Hoeve jd.2ö j. ALK KM A DE. Bevallen: C. H Zoetemelk geb. Maarschalk D. Th- M. Hogenboom geb Wassenborg D. W. W. Pouw geb. V. n't Uarf I). J. We selman geb. Kransen D. Overleden: VV. A. Vos 16 j. Gehuwd: C. van de Panne jm. 21 j. en Chc Verzijde jd 28 j. ALK HEN. Bevallen: W. C. Zaal geb. Van Leeuwen Z. A. Langelaar geb. Groot L. G. M. Westdijk geb. Borst D. N. Gerritsen geb. Nagel Z.M. v nder Vis geb. Dirkzwager D. Overleden: E. Tromp lager, weJ van J. Slobbe, 71 j W. J. v. d. Vel le L. 11. KA t'WIJK. Geboren: Geertruida, D. van J. R. Bloot en A. A. de Jong. Magddecus, Z. van W. Schonenveld en G. van Onck Maria, 13. vau J). van Duin ea L. Haasooot. Cornelia en Jacoba, dochtors van Y. van der Plas en J. vau Rijn Helena Margarethv Cathar na, D. van F. Lurjten e;i Af. M. Oestbooru. Johanna Hasina, D. van J. Vooijs en S. Guijfc. Johanna, D. van G. Hartevolt en J. van der Plas. Adnanus, Z. v<in A Dur:eux en J. 0. H ta noof. Overleden: Carol Mes, 73 j., wedr van C F. Meijer. Maarten Hook, 70 i echtgenoot van KI. Klok.Adriana Harte veld,'26 ongeh Gehuwd: Jvan Rijn jm en A Kraayenoord jd. LEIDERDORP. Geboren: WilJera, Z, van G. Rodenburg en J. C. van Iteison. O verloden: Johannes Maitinus van Stralen 21 m. NOORDWIJK. Geboren: Wipko Francisca, D. van F. J Schreuder en S. J. Heersma. Margaretha Wilhelinina, D. van G. C. Alkemade en M. Visser. Johanna Maria, D. van Jac. Vink en M. Zwetsloot. CorneiisFranciscus, Z. van W. Peschie en A. J. van der Pos\ Ondertrouwd: Cornells vnn HnastereD, 26 j., le Zoeterwoude, on Cornelia Mar a de Groot, 27 j ,te Noordwijk. Overleden: Cornelia Alkeniade, 88 j wed. van L. Bakker. Willem de llaa9,8m., van J. de Haas en A. Zoetendaal. Pieter van Leeuwen, 89 jgehuwd met M. Vink, wedn van H. Rustmau. RIJNSBURG. Geboren: Adrianus Anthomus, Z. van J. vv ijsman en J. v. Paridon. 0 verledeD: J. v. d Nagel, 41 j., echtgen van Joh R iveusbtxgen. Gehuwd: li. A. Faure jm. 30 j., te Lisse, en F. R C. Baars jd. 23 te Rijnsburg. VOORHOUT. Geboren: Johannes Cornelia, Z, van Petrus Tlirmotbeus Kortekaas en Maigaretha Alida Elisabeth Uvenhoven. Johannes Cornells, Z. van Cornells Boere en Cornelia van der Lans.— Maria Antonia, D. van Cornelis Paardekooper en Anna van Steijn. Ondertrouwd: Hendrikus Leonardos van der Horst jm. 21 jvan Haarlem, e i Margaretha Hoogervorst jd 20 j., van Voorhout. Getrouwd: Petrus Anthonius de Greef im, 23 j., van Sloten, en Tberosu Barbara Huijtsjd. 26 j., van Voorhout. Overleden: Katliarir.a Heemskerk, 72 j*., wed. van Dirk van der Vossen Petrus Johannes van Steijn, 5 i., Z. van Hendrious van Steijn ou Fiancina VVilhelminaRuigrok. VOORSCHOTEN. Geboren: Anna Maria, D. van A. H. van Horsen en A. M. Schmitz.Simon Adiianus Petrus, Z van J. A. van Es en H. C. deD Hollander.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6