N®. 16381 Woensdag 3*5 Juni. A°. 1913. <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Biaden. Eerste Blad. Verkiezingen Tweede Kamer. Offieieele Kennisgeving. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1regels f 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere lettere naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents, Voor het inoasseeren wordt fO. 05 berekend. PRIJS.DEZER COURANT: Voor LeideD per week 9 Gents per 3 maanden I l f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn 1.30. franco per post 1.65. UITSLAG Wij zullen dézen uitslag weer voor ons buïeau bekend maken. Op de ramen van de bovenverdieping zal men de namen der herkozenen of gekozenen kunnen lezen, zoowel aan de n e zijde als aan de andere zijde, om heen- en weorloopen te voorkomen. De namen der reeds gekozenen vindt men bij den aanvang voor de ramen, met open gelaten vakken, voor de herstemmingen. Deze worden daarop rood gedrukt met heb aantal verkregen stemmen opgeplakt- De stand der partijen in het midden voor den ingang van het gebouw. Verkiezing Gemeenteraad. De Burgemeester der gemeente Leiden, Gelet op art. 53, 2de lid der Kieswet en op art. 10, 5de lid der Gemeentewet; Brengt ter algemeene kennis, dat de op gaven van de namen der candidaten voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad, in de drie districten van da gemeente Leiden, op den 24sten Juni 1913 bij hem ingeleverd en de candidatenliisten met de processen- vetrbaal op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn neder gelegd, in afschrift zijn aangeplakt op de pers van het Raadhuis, en dat die opgaven en Can dida tenlijs ten met processen-verbaal, mede in afschrift, tegen betaling der kosten, ver krijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELA AR Leiden, 25 Juni 1913. Verkiezing Gemeenteraad. Do Burgemeester der gemeente Ledden, Gelet op art. 55, laatste lid der Kieswet Krengt ter kennis van de kiesgerechtigden, dat de stemming ter benoeming van drie leden van den Gemeenteraad van Leiden in het 1ste kiesdistrict, 3 leden in het 2de kiesdistrict en vier leden in het 3de kiesdistrict, zal plaats hebben op V r ij- dag den 4den Juli 1913 van des voor- middags acht tot des namiddags v ij f uren. De lijsten der candidaten in de drie kies districten bevatten in alpha betische volg orde de volgende namen, als: Voor het 1ste kiesdistrict: J. J. R. BAART. D. DE CLER. A. van EG-MOND. H. W. FISCHER. J. A. VAN HAMEL. J. HARTEVELT Az. W. .C. HEMERIK. P. J. VAN HOEKEN. B. J. HUURMAN. J. A- N. KNUTTEL. W. FERA. J. VERVER. Voor het 2de kiesdistrict: J. J. R. BAART. D. DE CLER. J. A. DUFFELS. A. van EGMOND. D.. VAN GRUTING. W. C. HEMERIK. P. J. VAN HOEKEN. J. A. N. KNUTTEL. W. PERA. C. W. VAN DER POT Bzn. K. D. SIJTSMA. J. VERVER. J. J. WELLING. Voor'het 3de kiesdistrict: J. J. BAART. J. BOSCH. D. DE CLER. T. GROENEVELD. W. C. HEMERIK. P. J. VAN HOEKEN. H. J. VAN KERKHOFF. C. H. KOUW. A. MULDER. G. VAN PUTTEN. G. P. TIMP. C. J. VAN TOL. De herstemming, zoo die noodig mocht blijken, zal plaats hébben op Dins dag 15 Juli a. s. Art. 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt: „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten 'oogst© één jaar." De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, den 25sten Juni 1913. Het zeer actueelo nummer van morgen bevat als-voorplaat: De Senaat en de Feest commissie van het Delftsch Studentencorps, bij gelegenheid van het 13de Lustrum. De Keizer en de Keizerin van Duitschland, bij gelegenheid van het 25-jarig regeeringsju- bileum van Wilhelm II. De tentoonstelling te Dordrecht, betrekking hebbende op de Gebroeders De Witt. Het bezoek van de Vereeniging van Nederlandsche Letterkun digen aan het Muiderslot. De eerste steenlegging van 't Ned; Sportpark aan den Amstelveen schen weg. De verkiezings- drukte te Amsterdam. De verkiezings- drukte te 's-Gravenhage. Betooging van de verschillende Vereenigingen voor Vrou wenkiesrecht te Amsterdam. Reizen naar 't Noorden, georganiseer door de Oosten- rijksche Lloyd. De ballonwedstrijd van die Fransohe Luchtvaartclub te Parijs. Overzicht van de te Amsterdam gehouden Roeiwedstrijden van de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging. De nieuwgekozen Le den voor de Tweede Kamer (lste serie). Intern. Tentoonstelling te Tilburg. Het nieuwe kanaal van Gent naar Terneuzen. Het Regeeringsjubileum van Wilhelm II. Miniatuur van den Oorlogsbodem „Luitenant-Admiraal Evertsen". Ten slottePortretten van bekende lanagenoo- ten, de Rubriek van Redacteur X. .Kin- vernummer „Ons Prinsesje", met onder houdende en leerzame lectuur voor de Jeugd. Leider*, 25 Juni. Dinsdag 1 Juli a.s., zal de lieer J. Itomanesko, algemeen markt- en haven meester alhier, den dag herdenken, waar op hij vóór vijf en twintig jaar te Leiden in gemeentedienst trad. De Raad van Hilversum heeft be noemd tot directeur van den in te richten keuringsdienst van levensmiddelen (met uitzondering van vleesch) dr. J. J. Polak, te Leidefi. Gisteren werd in de soc-iëteit „Harmo nie" te Rotterdam, de algemeene vergade ring gehouden van den Zuia-Hollandschen Wat er schap sbond, onder voorzitterschap van den heer W. H. van Bilderbeek, uit Dordrecht, Op 1 Jan. bedroeg het aantal aangesloten waterschappen en polders 260. Verder wa ren er 479 persoonlijke en 77 buitengewone leden, een vooruitgang aantoonende, welke van .goeden invloed was op den stand der financiën. De ontvangsten bedroegen f 1353.30} en de uitgaven f 1060.46. De reke ning sluit met een batig slot van f 297.84}. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren H. v. Dijk, te Dordrecht^ en mr. C. W. v. d. Pot, te Leiden, en gekozen in plaats van den heer N. de Kruif, die be dankt had, de heer W. F. Brimt, te Bode graven. Bij ministerieele beschikking van 21 Juni zijn, met ingang van 1 Juli 1913, be noemd tot lid der zuivelcommissie voor Zuid-Holland: de secretaris van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, thans mr. D. A. Kley, te Scheveningen J. M. Vas Visser, te Schevening-enH. van Eeten, te AmeideM. C. Piek, te. Ouds hoornA. G. de Groot, te Zoetermeer. Bij de a.s. internationale opium-con ferentie in Den Haag zijn weder dezelfde gedelegeerden voor Nederland benoemd als de vorige maal, n.l. de heeren T. W. Cremer, oud-minister; mr. Van Deventer, lid der Eerste Kamer; dr. Soheurer, lid der Tweede Kamer, en A. A. de Jongh, oud-hoofdinspecteur der opiumregie in Ned.-Indië. Op 70-jarigen leeftijd is overleden de heer C. Ph. Röpcke, consul van Perzië voor Rotterdam, wonende te 's-Gravenhage officier in de orde van Oranje-Nassau. H. M. do Koningin bracht gisteren per auto van uit Het Loo een bezoek aan de Koningin-Moedor ten paleize Soestdijk. H. M. is voornemens op 25 Juli een be zoek te brengen aan de te Sneek te hou den intern, tentoonstelling van watertoe risme en tevens een tocht te maken, deels per stoomboot, deels per auto, door een aan H. M. nog onbekend deel der provin cie Friesland. Dé jaarlijksche nationale velddag van het Leger des Heils zal dit jaar plaats hebben op Woensdag 16 Juli, op het land goed „Nimmerdor", bij Amersfoort. De chef van den staf, commandant Howard, en commandant Whatmore, buitenlandsch secretaris, zullen dien dag de voornaamste samenkomsten leiden. Beroepen is bij de Christ. Geref. Kerk te Woerden (voor do tweede maal) ds. H. Woudstra, te Nieuw-Amsterdam. Door den Ned. R.-K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden was een adres aan den Raad te Zaandam ge richt, houdende verzoek tot beperking van den arbeid op Zondag en winkelsluiting op dien dag. Naar aanleiding hiervan geeft de commissie voor de strafverordeningen, waarnaar dit adres om advies werd ver zonden, te kennen, dat de winkels vrij al gemeen op Zondag gesloten zijn en voor de winkels, die openblijven (sigaren- en ban ketbakkerswinkels) die sluiting minder aan beveling verdient. Ook wordt twijfel ge opperd of een plaatselijke regeling betref fende de Zondagsrust wel naast de be staande Zondagswet bestaanbaar zou zijn. Ook op de adressen van twee winkeliers waarvan de een had gevraagd Zondags tot elf uren open te mogen blijven en de ander om voor de zomermaanden ontheffing van de 9-uur-sluiting te verkrijgen, luidt het advies der commissie afwijzend, terwijl eveneens omtrent een verzoek: van „Pa trimonium" om de 9-uur-sluiting ook op vergunningslocaliteiten toe te passen, een afwijzende beschikking door haar wordt voorgesteld. Te Batavia is overleden de beer R. H. Ebbink, lid van den Raad van Neder- landsch-Indië. De ,,'s-H. Ct." verneemt, dat de heer P. Bolsius, directeur der gemeentelijke gasfabriek te 's-Hertogenbosch, in zijn hoe danigheid als voorzitter van de Neder landsche vereeniging van directeuren van gasfabrieken, is benoemd tot eerelid der London Institute of. gas-engineers". Be halve de heer Bolsius zijn alleen de beide voorzitters van de vereenigingen in Frank rijk en Duitschland tot eerelid benoemd. De gewone audiëntie van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken zal Zater dag a.s. niet plaats hebben. ALPHEN. De penningmeester der „Mar- tha-stichting" voor onverzorgde kinderen heeft voor het bouwfonds, op een vertrou welijke circulaire in kleinen kring verspreid' f2595 ontvangen. BODEGRAVEN. De collecte voor den Gewapenden Dienst heeft opgebracht f 48.64. HAARLEMMERMEER. De opbrengst van de gehouden collecte voor den Gewa penden Dienst bedraagt ƒ125. HAZERSWOUDE. De heer A. ten Hoor, hoofd der Christelijke School op het dorp, heeft de benoeming als hoofd eener Chr. School te 's-Hertogenbosch aangenomen. KATWIJK AAN DEN RIJN. De arbei der Z. K., van Katwijk-aan-Zee, gisteravond per rijwiel van zijn werk te Rijnsburg huis waarts keerer.de, reed met alle kracht tegen een der paaltjes langs het wiclerpad bij de groote ophaalbrug alhier. Met zijn hoofd kwam hij zoodanig met den paal of den grond in aanraking, dat hij onmogelijk kon opstaan. Door onmiddellijk toegesnelde per sonen verü hij opgeholpen. Het bloed stroom-cle uit zijn voorhoofd. Naar den ge neeskundige, den heer J. Hueting overge bracht, werd hij spoedig verbonden en kon later echter onder geleide, per tram huis waarts gaan. KATWIJK-AAN-ZEE. Gisteren zijn van de Katwijksehe vissohersvloot weer een acht tal vaartuigen ter haringvisscherij uitgeva ren, waarvan drie uit Vlaardingen, de an dere uit IJmuiden. Aan het Post- en Telegraafkantoor al hier is benoemd de heer C. Vermaas, com- mie-s-titulair aan het bijkantoor der P. en T., Balistraat te 's-Gravenhage, ter vervan ging van den heer G. Goedhart, commies- titulair alhier, die naar het bijkantoor Hob- bemastraat te Amsterdam wordt overge plaatst. LEIDERDORP. De Raad vergadert Vrij dagavond te halfacht. LISSE. De uitslag van de landverkoo- ping van de Erven Vreeburg, ten overstaan van notaris Tuymelaar, is als volgt: De nummers L tot en met 10, een bouw manswoning in bet vierkant met een partij weiland geschikt als bouwterrein, 0,73.36 H. A., f23,665, M. van der Veld, te Lisse. No, 11, een partij Weiland geschikt als bouwterrein, 13 A., f1650, J. Vreeburg, te Lisse. De nummers 12, 13 en 14, een partij Weiland, geschikt voor bloembollenland', ge legen langs de Gracht, 1.84.90 H. A., f 15000, M. Voldhuizen van Zanten, te Lisse. De nrs. 15, 16 en 17, 'n partij dito, gele gen als voren, 3.10 H. A. f20.410. H. van Graven te Lisse. No. 18, een partij Weiland geschikt als bloembollenland, gelegen in den Lisser- broek- Meer- en Duïnpolder, 1.76.60 H. A. f 7100, C. van Parijs, te Lisse. No. 19, een partij dito, gelegen als voren I.74.50 H. A. f7000, J. Pijnacker te Lisse. No. 20, een partij dito, gelegen als vo ren, 1.96.80 H. A. f6700 G. Vreeburg, te Lisse. No. 21 een partij dito, gelegen als voren, 0.47.60 H. A., f2040, G. van Egmond te Lisse. De nummers 22, 23, 24 en 25, een partij dito, gelegen aan de Kanaalstraat, 2.78.80 H. A. f 14145, Gebroeders Moolenaar te Lisse. No. 26 en 27, een partij dito, gelegen als voren, 1.63 H. A. f7455, H. Slegtkamp, te Lisse. No. 28, een partij dito, gelegen aan den ouden Tol, 1.74.60 H. A. f10,200, fa. D. Nieuwenhuis en Co., te Lisse. Een partij bloembollenland', 0,86.80 H. A. met bloembollenschuur, gelegen in den Lis- serbroek- Meer- en Duinpolder, eigenaar C. van der Tang, te Lisse, f6525, M. v. d. Veld ,te Lisse. VALKENBURG. Jaarlijks krimpt het bedrag, dat hier voor den Gewapenden Dienst wordt gecollecteerd. "Ditmaal be droeg het slechts twee gulden. Gemeenteraad van Noord wijk. Voorzitter: jhr. W. C. van Panhuys, burgemeester. Afwezig de heeren: C. J. L. v. d. Meer (met kennisgeving) C. W. Alkemade en A. Balkenende. Eén vacature. Ingekomen was o.a. een mededeeling van het bestuur aan het Genootschap ter bevordering van Melkkunde, behelzende een uitspraak der jongste vergadering van genoemd Genootschap, dat het in hooge mate wenschelijk is, dat een proef worde genomen met het stelsel eener Gemeente lijke Melkcontrale in een niet te groote ge meente wordt voor kennisgeving aange nomen. Conform een bezoek van Ged. Staten, wordt besloten tot wijziging van de af los singsregeling van de geldleening, waartoe de Raad kort geleden besloot. Aan mej. G. van Bommel, onderwijze res in de nuttige handwerken aan de beide openbare scholen, wordt, op 'verzoek eervol ontslag verieend, met ingang van 1 Sept. a.s. Uit de rekeningen over 1912 van de gast huizen blijkt dat do rekening van 't gast huis te Noordwijk-Binnen sloot in ontvang én uitgaaf met een som van f 1738.02; batig saldo f 615.93}. De rekening van het gasthuis te Noord- wijk-aan-Zee sloot in ontvang en uitgaaf met f 2090.64}; batig saldo f 835,65. Zonder hoofdelijke stemming werden beide rekeningen goedgekeurd. B. en Ws. stelden voor, om art. 93, lo. van de Verordening, regelende de Volks huisvesting, te wijzigen Dit artikel toch is wilt betreft de mate der straffen, op overtredingen gesteld in strijd met art. 37, lo. der Woningwet. De wijziging beoog de het in-overeenstemming-brengen van ge noemd art. der verordening met het ge noemde wetsartikel. Zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Dr. A. Kervel beveelt dht artikel van de onderhavige verordening, waarin bepalin gen zijn gemaakt voor het opleveren van straten, wat betreft het^ al of niet voorzien zijn van rioleering, gasleiding, bestrating, enz., in de aandacht van B. en Ws. aan, wan neer dit college voornemens mocht zijn, wijzigingen te ontwerpen in de bestaande verordening. Eenige af- en overschrijvin gen werden goedgekeurd. Aan het einde der vergadering deelde de voorzitter nog mede, dat het vermoedelijk heffingsprocent voor 1913, zooals dit voor- loopig is vastgesteld, zal bedragen 2,2. In 1912 bedroeg het 2,4. Bij de rondvraag informeerde wethouder Alkemade er naar, of er in het gasthuis nog plaats is voor meerdere personen. Hij was dezer dagen een oude vrouw tegenge komen, die aan die en degenen een aalmoes vroeg; zoo'n mensch zou hij een plaatsje in het gasthuis gunnen. De heer W. N. Al kemade, gasthuismeester. verschafte, inlich tingen.' Gemeenteraad van Voorschoten. Voorzitter: burgemeester E. Vernède. Afwezig de heeren Schmall en De Graaf, beiden met kennisgeving. Na opening der vergadering en voorlezing der notulen, die goedgekeurd werden, deed. de voorzitter mededeeling van de ingeko men stukken. Van het Sted. Museum „Lakenhal" te Lei den, is een schrijven ingekomen, waarin de aandacht gevestigd wordt op een daar* ie houden tentoonstelling van 19 Juni tot 19 Juli en voor veel belangrijks te zien is in betrekking tot de geschiedenis van Voor schoten en Wassenaar. Verder deelt de Voorzitter mede, dat kas opname heeft' plaats gehad bij den gemeente ontvanger, waarbij alles in orde bevonden werd! Ook werd meegedeeld, dat het kohier II. O. van Ged. St. goedgekeurd is terug ontvangen. Dc Voorzitter zegt, dat sinds lang het noodig was, dat het torenuurwerk, gerepa reerd zou worden. In den laatsteu tijd werd het echter, zoo spoedeischend, dat niet lan ger gewacht kon worden, waarom een goed bekend staand deskundige, de heer Van Lint, is aangezocht eens een onderzoek in te stel len. De reparatie was hoofdzakelijk noodig voor de verbinding der wijzers en kleinig heden aan het uurwerk, dat overigens vnog goed was. De kosten zullen f 155 bedragen. B. en Ws. waren er maar toe besloten, om het werk, dat toch noodig was, en zeker zes weken duren zal, te bespoedigen. De Raad keurde het goed. Goedgekeurd werd ook, dat ter viering van het eeuwfeest van Neerlands onafhan kelijkheid aan de commissie tot feestviering van 30 Aug. tot 4 Sept. een der school gebouwen zal worden afgestaan, tot liet hou den eener huisvlijttentoonstelling. Eveneens werd goedgekeurd, dat de met aanmerkingen terugontvangen verordening op de schoolgeld heffing, welke op voorstel van drie raadsleden was ontvangen, naar een commissie tot onderzoek zal worden ver wezen, bestaande uit de heeren Eggink, Koot en Kwak. Het grootste bezwaar is gelegen in het te spoedig bereiken van het maxi mum schoolgeld. De Chr. Geh.-Onth..Vereen, verzocht nog in adres wat platen, tot bevordering van het doel dat do Vereen, voorstaat, iu de scholen te mogen ophangen, waartegen geen bezwaren werden ingebracht. Alsnu komt het punt: verbouwing en vergrooting openbare lagere school. De steeds hoogere eischen, die aan schoolge bouwen worden gesteld, maken dat aan allo schoolgebouwen veranderingen zullen moe ten plaats hebben in deze gemeente. Echter is voor den Rijndijk de vorando ring het nöödigst. Deze is juist de belang rijkste daar deze school vergroot zal moe ten worden. De gemeente-opzicli ter hoeft een bestek en teekening gemaakt. Met de veranderingen aan de andere scholen zijn dc kosten ruim begroot op f 4000. Hiervan wordt f 1000 door het Rijk vergoed, zoodat een leening zal gesloten moeten worden van f 3000. Heb werk. zal spoedig aanbesteed worden, dan valt de vacantia nog in dien werktijd. Na een ruime bespreking over inrichting en .andere ondvrdoelen, werd het door B.. en Ws. voorgesteld plan goedgekeurd, en B. en Ws. opgedragen het werk te doen uitvoeren. Van de rondvraag werd door geen der leden gebruik gemaakt, waarop de openbare vergadering door den Voorzitter gesloten werd. Groote Kozententoonstelling te Boskoop. Omtrent deze tentoonstelling ontvangen wij het bericht, dat de gebouwen en de aan leg hun voltooiing naderen. Beide maken een zeer fraai geheel uit. Het gebouw is grootscher dan hetwelk voor twee jaar bij de Groote Bloemententoonstelling diende. De aanleg is regelmatig. In de verhoogde bedden komen de potten met bloeiende ro zen te staan en het vulmateriaal dezer bed den maakt in kleurschakeering een eigen aardig contrast met de omgeving. De afwerking der tentoonstelling is reeds nu zoo ver gevorderd, dat bij de opening op 9 Juli a.s. alles tot in de kleinste bij zonderheden gereed zal zijn. Zooals reeds gemeld werd, hoopt H. M. de Koningin de tentoonstelling te bezoe ken. Het ligt in de bedoeling van de ge- heele Boskoopsche bevolking om er dan voor te zorgen, dat de tentoonstelling een onvergetelijken aanblik oplevert. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer A. S. Talma, bescherm heer der tentoonstelling, heeft zich bereid \erklaard de expositie op den 9den Juli. 's middags te één uur, te openen. De Internationale Jury zal de inzendin gen op den 8sten Juli beoordeclen. 's Mor gens van den volgenden dag zullen de af gesneden rozen gekeurd worden. Het Eere-comité, waarvan de Commissa ris der Koningin van Zuid-Holland, baron' Sweerts de Landas Wyborgh, het eere-voor- zitterschap bekleedt, bestaat uit een veer tigtal op land- en tuinbouwgebied bekende persoonlijkheden. Ook nu zal een Rijkspostkantoor op hct{ tentoonstellingsterrein gelegenheid bieden tot directe verzending van telegrammen en brieven. De tentoonstelling zal 's avonds schitte-. rend electrisch verlicht zijn. Daardoor zal de bloemenweelde des te meer effect- ma ken. Personen, die niet in de gelegenheid zijn des daags de expositie te bezichtigen, zullen dit bijna evengoed des avonds kun nen doen. Het verkeer met de naaste stations' Gou da en Alphen zal worden onderhouden door 12 salonbooten, die ieder halfuur zullen heen en weer varen. Geen oponthoud zal nu kunnen plaats vinden, daar de verhoog de spoorbrug gelegenheid tot ongehinderd doorvaren biedt. Tijdens den duur der tentoonstelling zal dagelijks van Haarlem een speciale boot naar. en van Boskoop varen. Het Goudscho Rijpad van Alphen naar Boskoop is open gesteld voor alle motorrijtuigen. Voor, plaatsing der automobielen zal van ge meentewege gezorgd worden.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1