N°. 16360 Dinsdag 24 Juni. A0. 1913. (§eze <€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Het zieke kind. IDSCH DA&B PRIJS DKR ADVERTETTLTEN: Van 11> regels /T.05. Iedere regel meer f 0,171. Groetere lettere near plaaternimte. Kleine ndTertentiën van 30 woorden 40 Cents contantelk tiental woorden meer 10 Cents. —Voor het inoasseeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents i per 3 maanden f 1.10, Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post 1.65. herkiezing ProwincialeStatcn. Burgemeesters en Wethouders der ge meente Leiden Gelet op art, 98 der Kieswet; Brengen ter algeineene kennis dat afschrift van het proces-verbaal van de zitting van het hoofdstembureau, bedoeld bij art. 93 der Kieswet, tot het vaststellen van den uitslag der herstemming ter benoe ming van twee leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland in het kiesdis trict Leiden, op de pers van het Raad huis is aangeplakt en voor een ieder ter Secretarie ter inzage is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. YAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 Juni 1913. Leiden, 24 Juni. B. en Ws. van Groningen hebben op de aanbevelingslijst voor de benoeming van een directeur-scheikundige van den gem. keuringsdienst geplaatst de heeren dr. J. J. Polak, te Leiden, en dr. G. H. Leopold, eveneens alhier. Ge>d. Staten van Zuid-Holland behan delden het beroep tegen onbewoonbaarver klaring van woningen van J. Bijleveld, te Leiden, betreffende 4- woningen aan de Lombardsteeg alhier. Er heerschte een stemmigheid over den toestand der wonin gen bij de autoriteiten: de woningen zijn ongeschikt ter bewoning en voldeden niet aan de gestelde vereischten. De heer Bijleveld, zijn beroep toelichten de, beweerde, dat zijn woningen alleen ten gevolge van de slechte bewoning voor on bewoonbaarverklaring werden voorgedra gen. Zoo voerde hij, tegenover do opmer king, dat er geen voldoende lichtt.ostreding in dó woningen was, aan, dat de bewoners nogal eens de gewoonte hadden te vech ten, en dan do glasruiten stuk te slaan, en dat nu het toeval wilde, dat toen de woningen geïnspecteerd werden, er eenige ruiten wfiren stukgeslagen en men zakken voor de openingen in de ramen had ge- hangen. Vandaar de weinige toetreding van licht. Overigens deed de belanghebbende een beroep op het medelijden met'"zijn persoon, omdat, werd de onbewoonbaarverklaring gehandhaafd, dit zijn ondergang zou be- teekenen. Reeds nu leed hij veel schade door gemis van huurpenningen, daar de bewoners, zoodra het bord met „onbewoon baar verklaarde woning" er op is aange bracht. geen huur meer betalen. De beslissing van Ged. .Staten volgt later. Met 1 October a.s. zullen worden ver plaatst de 1ste mitrailleurafdeeling van 's-Gravenhage naar Leiden en de 4de bat terij 2de reg. veld-artillerie van Leiden naar 's-Gravenhage. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. Kerk te Zuidwolde door ds. Fleurke, te Ter-Aar, die beroepen is te Berkel en Rodenrijs. Ds. S. van Dorp, te Bodegraven, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned.- Herv. Gem. te Monster. Beroepen is bij de Chr. Geref. Kerk te Woerden ds. H. Woudstra, te Nieuw-Am- sterdam, Het bestuur van het Christelijk Na tionaal Zendingsfcèst heeft-van H. M. de Koningin bericht ontvangen, dat H. M. hoopt in de gelegenheid te zijn het zen- dingsfeest, dat op Hr. Ms. landgoed Raap horst" op 2 Juli gegeven wordt, bij te wonen. Niet de heer H. W. Meykamp, maar de heer J. J. Welling wordt candidaat ge steld voor den Raad alhier, vanwege de Yoreeniging tegen sluitingsdwang. Kardinaal Yan Rossum zal bij zijn bezoek aan Amsterdam aan de geestelijk heid, corporaties, vereenigingen, particu lieren, dames en heeren, audiëntie ver- leenen op Dinsdag 8 Juli. Yan 23 Juni tob en met Donderdag 28 Juni bestaat er ge legenheid om zich voor de audiëntie te la ten inschrijven. Toen dr. Kooperberg, de medische adviseur der Rijksverzekeringsbank, giste ren zijn bureau betrad, wachtte hem een verrassing. Het was n.l. veertig jaar ge leden, dat hij te Amsterdam zijn arts-exa- inen aflegde. Naar het „HblcL" meldt, werd van de zijde van het bestuur der Bank hem hulde gebracht met de aanbieding van een bloem stuk. De hoofdambtenaren der Bank zon den ook een bloemstuk en evenzeer werd hem in dien vorm sympathie betuigd door de controleerende geneesheeren der Bank. In zijn functie als medisch adviseur der Rijksbank, waartoe hij in November 1902 werd benoemd, nadat hij zich sedert 1900 in 's-Gravenhage als praktizeerend genees heer had gevestigd, organiseerde dr. Koo perberg den geheel en geneeskundigen dienst, een belangrijken arbeid, waarvan nog dagelijks de goede vruchten aan die instelling ten bate komen. De Regeering benoemde hem tob ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Dr. L. J. W. Smit, rector va-n het ste delijk gymnasium te 's-Hertogenbosch, heeft-, naar de ,,s -H. Ct." meldt, ontslag gevraagd. Bij het bezoek van H. M .de Koningin aan Sittard en Heerlen op 28 Juni zal H. M. vergezeld worden door Z. K. H. Prins Hendrik. Bij al de feestelijkheden, die t'e Apel doorn zullen plaats hebben, heeft men be sloten een blijvend gedenkteeken te stich ten. Dit zal, na goedkeuring van het ge meentebestuur, geplaatst worden op het marktplein vóór het gemeentehuis. Het zal bestaan in een uit brons gegoten borstbeeld van Koning Willem I en komt op een boog monumentaal voetstuk van gepolijst gra niet of hardsteen. De buste wordt 90 c.M. hoog; het voet stuk 2.V M. Onder de buste een bronzen plaquette, waarop een afbeelding van de aankomst van den Prins in 1813. Onder op ïlet voetstuk komt aan de voorzijde in brons het wapen van Koning WTillem I aan de linkerzijde dat van do Koningin en de rechterzij do dat van de Koningin- Moeder, terwijlaan de achterzijde de in scriptie zal worden aangebracht. Het monument wordt omgeven door een grasperk met bloembedden, geheel 36 vier kante meter, omgeven door een hardstee- iien balustrade met aan vier hoeken lan taarns, een en ander met symboliek© voor stellingen. Naar het „Weekblad van het Recht" verneemt, ligt het in het voornemen van de Regeering thans binnen zeer korten tijd over te gaan tot de benoeming van rechts geleerde presidenten bij de krijgsraden te 's-Hertogenbosch, 's-Gravenhage en Arn hem en bij den zeekrijgsraad te Amster dam, alsmede van een rechtsgeleerden fis caal bij laatstgemelden zeekrijgsraad. Do gewone audiëntie van den Minis ter van Financiën op Donderdag 2G dezer en die van de Ministers van Materstaat en van Marine op Yrijdag 27 dezer zullen niet plaats hebben. HAARLEMMERMEER. De Raad verga dert a.s. Donderdagmorgen to elf uren. HILLEGOM. De vooruitstrevende Kies- vereeniging „Hi&egom" heeft gisteravond in een ledenvergadering besloten het perio diek aftredend gemeenteraadslid den heer Joh. Guldemond candidaat te stellen. Yer- der werd besloten de drie aftredende R.-K. gemeenteraadsleden aan de R.-K. Kiesver- eeniging over te laten. KATWIJK-AAN-ZEE. Behalve de vijf af tredende heeren zullen nog een twee-tal andere heeren candidaat worden gesteld voor den Gemeenteraad. De verkiezing zal dus niet zoo'n kalm verloop hebben als zich aanvankelijk liet aanzien. Een goed deel der dLatwijksche vis- schersvloot is reeds in zee. De vangsten zijn nog niet te ruim. Sommige vaartuigen zijn pas, enkele weken in zee, doch er zijn er ook die langer uit zijn, doch nog slechts enkele kantjes haring aan boord hebben. LIS S E. Door de Liberale Kiesvereeni ging. zijn candid, gesteld voor den Gemeen teraad de heeren J. Riggel, G. Tromp, H. van Graven, allen aftredend, en C. Lange veld. NOORDWIJKERHOUT. Yanwege de R.-K. Kiesvereeniging werd f 14.77 opge zonden naar Beverwijk, ten behoeve der verkiezings-actie voor den heer Passtoors. De ooElecto voor het Fonds van den Gewapenden dienst braoht op f 20.69. Zondag a.s. wordt de R.-K. kerk, de Kerklaan, enz. versierd, ter eere van de plechtige processie, welke alhier gehouden zal worden bij gelegenheid van het groote feest van Aanbidding. NOORDWIJK. Gisteravond hield de R.- K. Kiesvereeniging „Kiesrecht is Kies plicht" een vergaderng in de zaal van café „Het Fortuin" van den heer C. Gordijn, bij gewoond door ongeveer 150 leden. Doel was een beslissing te nemen omtrent den vierden in de vorige vergadering opengelaten Raadszetel, Op de vorige vergadering be sloot men, op 23 Juni nogmaals te vergade ren, ten einde omtrent dien vierden zetel de houding van de R.-K. Kiesvereeniging to bepalen, omdat men op dien dag zekerheid meende te hebben omtrent hetgeen de niet- Katholieken zouden doen bij de a. s. Raads- i verkiezing. I De Yoorzritter herinnerde er aan, dat die zekerheid er nu is: voor de vier openkomen- de zetels zijn door Protestantsche en Anti- rev. Kiesvereenigingen vier niet-Kathol. candidaten gesteld. Yoorgesteld werd, om het besluit, op de vorige vergadering genomen, den heer Passchier, Anti-Rev., aftr. te candideeren, in deze vergadering te vernietigen. Boven dien bleek uit het gesprokene door eenige aanwezigen, dat er een sterke strooming was, om vier R.-K. candidaten te stellen. De Yoorzitter, de heer C. G. J. Alkemado, gaf in overweging, om alleen den heer J. de Groot Jun., en W. N. Alkcmade, aftredende R.-K. raadsleden te candideeren. Tegenover de meening van enkelen, dat er nu twee R.-K. arbeiders in den Raad gekozen moesten worden, stelde, de voor zitter de zijne, dat het nu daarvoor de ge schikte gelegenheid niet is. Met 90 stem men vóór en 39 tegen werd daarop beslo ten, voornoemd besluit te vernietigen. Daafna werd na eenige discussie met 90 stemmen vóór en 46 tegen besloten, vier R.-K. candidaten te stellen. Do 46 tegen stemmers stemden vóór 2 R.-K. candidaten. Toen dat besluit gevallen was, rees de voorzitter op en zei, dat het bestuur naar aanleiding van het genomen besluit in zijn geheel aftrad. Hoe men vier candidaten gekozen moet krijgen, moeten do voorstem mers maar uitmaken. Zijn laatste woorden waren„Ik sluit do vergadering." Het bestuur bestond uit de heeren C. G. J.Alkemade, W. N. Alkemade, Chr. v. d. Meer, Th. J. van Went en F. Hiep. OEGSTGEEST. De netto-opbrengst der collecte voor den Gewapenden dienst be draagt f31-81$ SASSENHEIM. Maandag hebben de leerlingen van de naaischool van mej. Kres een uitstapje gedaan naar Noordwijk-aan- Zee. Het weer hield zioh goed, zsoodat er, volop is genoten. Evenals het vorig jaar stond de stalhouder, de heer v. d. Walle belangeloos zijn paarden en rijtuigen af, om de jongedames te brengen en te halen. VOORSCHOTEN. Gisteravond hield de Yrijz. Kiesvereeniging „Voorschoten" een vergadering in „Hotel Deurioo." Wegens het bedanken als lid van den gemeenteraad door dr. J. Moll van Charante waren voor candidaten ingekomen de namen d'er heeren P. J. Bakker, R. Eggink en I. Romeijn. Bij eerste stemming werden op den heer Bak ker uitgebracht 8 stemmen, op den heer Eggink 11 en op den heer Romeijn 11. Daar op volgde een tweede stemming. Toen ver kregen de heer Bakker 6, Eggink 13 en Ro meijn 11 stemmen. Bij een derde vrije stem ming tusschen de heeren Eggink en Romeijn werden uit gebracht op de heeren Eggink 15 en Romeijn 13 stemmen, zoodat door de vrijzinnige kiesvereeniging als candidaat is gesteld de heer R. Eggink. die de cand'i- datuur heeft aangenomen. ZEGWAARD. Bestond er aanvankelijk kans, dat do periodieke verkiezingen voor den Gemeenteraad bij enkele candidaatstel- ling zouden afloopen, thans is, ten gevolge van het besluit der Kath. Kiesvereeniging om twee candidaten te stellen, terwijl maar één R.-K. aftreedt, die kans verkeken. De Kath. 'Kiesvereeniging zal nu uitkomen met de heeren Jac. Vollebregt Czn. (aftr.) en L. M. G. van Well, terwijl de lib. kiesver eeniging den heer E. Huysman en de anti- rev. den heer M. Karens (aftr.) zullen stel* len. („N. R. Ct.") ZOETERMEER. Dc R.-K .kiesvereeni ging heeft de aftredende raadsleden, do heeren N. Duinisveld en A. G. de Groot, de laatste tevens wethouder, opnieuw can didaat gesteld. ZWAMMERDAM. De R.-K. kiesvereeni ging „Recht en Plicht" heeft den heer A. W. Yeelenturf (aftr.), en de vrijzinnige kiesvereeniging „Burgerplicht" den heer J. de Bruyn, ook aftr., candidaat gesteld voor den Gemeenteraad. Drie sprekers van rechts nan liet woord. Gisteravond, nog onder den indruk van den uitslag der 1ste herstemming voor de Prov. Staten, togen hondorden mannen en vrouwen naar do Stadszaal, waarin, blij kens aankondiging, op uitnoodiging van do Anti-Tevohitionnaire Kiesvereeniging „Ne derland' en Oranje" zouden optreden de heeren mr. J. van Best, van Eindhoven, en ds. G. van der Yoort van Zijp, van 's-Gravenhage. Terwijl de belangstellenden nog steeds bij groepjes binnendrongen en hoe langer hoe meer de ruimte vu]den, opende do voorzit ter der kiesvereeniging, de heer J. Bosch met gebed en sprak daarna een kort inlei dend woord, waarin hij mededeelde, dat nog een derde spreker het woord' zou voeren, n.l. dr. J. J. Knap, te Groningen. Dezo laatste beklom het eerst den kathe der, als uitgangspunt zijner korte rede het woord van Groen van Prinsterer nemend': „Tegen de Revolutie het Evangelie". Toen hij eenige minuten gesproken had, kwam de heer Pera binnen en nam aan de bestuurs tafel plaats. Er ging weldra een daverend hoera te zijner eere door de zaal. Daarna ving de spreker weder aan, die opmerkte, dat het bij deze verkiezing gaat om de vraag of het Woord Gods het richt snoer zal wezen in onze Staatkunde dan wel de menschelijko rede. Er is over de herstem mingen nog niets te zeggen, meende hij, wij zende op d'e door dr. Yan Hoogerhu»- en da. Wagcnaar onderteekende verklaring in „De Nederlander," waarin den Hervorm den kiezers wordt geraden toch rechts te kiezen. Hij schetste de linksohe politiek als die der horizontale lijn, waarvan uitgangs punt en einde do mcnsch, en de rechtsohe als een verticale, opgaande tot God. En het betaamt den mensch te bukken voor God in het huiselijk en het ambtelijk leven, maar ook in do politiek. Het gezag, het recht en het huwelijk zijn, naar spr. betoogde, veel veiliger bij de rechtsohe dan bij de linksche partijen. Het gaat in den grond ó.'er zaak niet om 't. Tarief, niet om Staatspensioen, maar om, d'e vraag of de mensch alles en God niets zal zijn. Voor spr. is de keuze niet moeilijk. Het schijnt voor alle Christenen echter niet zoo gemakkelijk te zijn. Er zijn ook van Christelijke zijde bezwa ren tegen de coalitie gerezen, voornamelijk dat zij onopreaht zou rijn en de natie zou verleugenen, wat door spr. met kracht wordt ontkend. Inde fundamenteele politiek zijn d'e rechtsche partijen het volkomen eens. Komende tot het tarief, erkende hij, dat de materieelo belangen bestaans recht hebben i) „Lieve", zei ik tot mijn vrouw, „ik zou dat kind niet laten kluiven -op een stuk grenenhout als ik jou was". „Zou je denken, dat heb kwaad kon?" zeide zij, maar maakte tevens aanstalten om het bedoelde voorwerp weg te nemen. Vrouwen kunnen nu eenmaal nooit een raad ontvangen, al is die nog zoo verstan dig, zonder er over te redeneeren, althans gehuwde vrouwen niet. Ik antwoordde: „Beste kind, het is een algemeen bekend feit, dat grenenhout het minst voedzame hout is, dat een kind eten kan". De hand mijner vrouw, reeds halverwe ge naar het stuk hout uitgestoken, keerde naar haar schoot terug. Zij hield zich blijkbaar in en zeide: „Goejerd", je weet toch beter, hoop ik. Kom, denk eens na. Al de dokters zeggen, dat de terpentijn uit dennenhout goed is voor een zwakken rug en voor de nieren". „A zoo, dan was ik niet goed op de hoog te. Ik wist niet, dat het kind iets aan den ruggegraat en de nieren mankeerde en dat onze huisdokter voorgeschreven had „Wie zegt-, dat het kind iets aan den rug of de nieren mankeert?" „Engel, je gaf den toch te kennen „Wat nonsens. Ik heb niets van dien aard te kennen gegeven". „Maar, lieveling, het is geen twee minu ten geleden dat je hebt gezegd......" „Houd nu op met herhalen wat ik ge zegd heb! Het kan mij geen zier schelen, wat ik gezegd heb. Er is geen enkele re den, waarom het kind niet op dat stukje grenenhout zou kluiven, als het er pleizier in heeft, en dat weet jij evengoed als ik. En zij zal er op kluiven ook. Dóór nu „Zeg niets meer, mijn alles? Ik herken je eigenaardige manier van betoogen. Ik zal dadelijk een vaam of twee van het bes te grenenhout bestellen. Geen van mijn kinderen zal gebrek lijden aan „Och toe, ga alsjeblieft naar je kantoor en laat mij met rust. Niemand kan ooit iets zeggen of jij begint te redeneeren en te redeneeren, en jo weet op het laatst niet eens meer, waar je het over hebt; trouwens, dat weet je zelden". „Zeer goed, zoo zal het gebeuren. Even wel, er is gebrek aan logica in de laatste opmerking,die Maar zij was reeds de kamer uitgeste- vend en had het kind meegenomen. Dien avond, aan tafel, ontving zij mij met 'n ge zicht, zoo wit als een laken: „O, Mortimer, er is er al weer één. Die kleine George Gordon heet het". „Croup?" Croup „Zou hij het er door halen?" „Geen sprake van; 't is hopeloos. O, wat zal er van ons worden?" Een poosje later bracht de kindermeid Penelope binnen, om goeden nacht te zeg gen en haar gewone avondgebedje te doen aan moeders knie. Midden in den tweeden regel begon zij opeens een beetje te hoes ten. Mijn vrouw viel achterover in haar stoel, als iemand, die een doodelijken slag ontvangen hoeft. Maar in het volgende oogenblik was zij overeind en deelde haar bevelen uit met een nadruk en overijling, als slechts de angst teweeg kan brengen. Zij gelastte, dat het bedje van het kind van de kinderkamer naar onze slaapkamer zou woTden overgebracht en ging zelf naar boven, om te zien of het bevel dade lijk werd opgevolgd. Zij nam mij met zich mee, natuurlijk. Wij hadden alles in een oogenblik geregeld; in de kleedkamer van mijn vrouw werd een veldbed opgeslagen voor de kindermeid. Maar ach, nu be dacht mrs. Mc. Williams, dat wij te ver van de andere baby af waren, als hij eens dien nacht de eerste symptonen zou krij gen, en zij verbleekte opnieuw, de arme ziel. Wij brachten nu het kinderbedje en het bed van de meid weer naar de kin derkamer en sloegen een slaapplaats voor onszelf op in een aangrenzend vertrek. Opeens echter riep mrs. Mc. Willians uit: „Gesteld de baby krijgt het van Pa- nelope? Die gedachte veroorzaakte een nieuwe paniek, en wij konden met vereen de krachten dat kinderledikantje niet gauw genoeg uit de kinderkamer krijgen, hoewel mijn vrouw zelf meehielp en in haar woeste pogingen het ding bijna uit elkaar rukte. Wij verhuisden naar een verdieping la ger, maar hier was geen plaats om de meid te bergen, en mrs. Mc. Williams verklaar de, dat de ondervinding van deze van het grootste gewicht kon zijn. Wij keerden dus' met bagage en al naar onze eigen slaapkamer terug en gevoelden ons als opgejaagde vogels, die eindelijk hun eigen nest weer terugvonden. Mrs. Mc. Williams haastte zich naar de kinderkamer, om te zien hoe daar de za ken stonden. Zij was in een paar seoonden terug met een nieuwen angst en zeide: „Wat kan de reden zijn, dat baby zoo slaapt „Maar, liefste", zeide ik, „baby slaapt altijd alsof hij een wassen beeldje was". „Ja, dat weet ik, maar nu is er iets bij zonders met hem. Hij schijnt mij te... te... te regelmatig te ademen. O, Hemel, dat is afschuwelijk". „Maar, engeltje, hij ademt altijd zoo re gelmatig". „Ja, ja, ik weet het, maar er is be paald iets ergs in, dezen keer. Zijn min is te jong en heeft volstekt geen ervaring. Maria moet bij haar blijven, om bij de hand te zijn als er iets gebeurt". „Dat is een goed idee, maar wie zal jou dan helpen?" „Jij kunt mij helpen zooveel als noodig is. Ik zou trouwens toch niemand iets laten doen dan mijzelf in zoo'n toestand als deze". Ik zeide, dat ik mij zoo onpleizierig zou voelen, in bed te liggen en te slapen, ter wijl zij zou waken bij onze kleine patiënte en zich afsloven. Maar zij deed mij daar mede Vrede hebben. Maria, de oude meid, ging heen en betrok haar eigen kwartier in de kinderkamer. Penelope kuchte een paar maal in haar slaap. „O, waarom komt de dokter niet? Mor timer, de kamer is te warm. De kamer is stellig te warm. Draai de schuif in den schoorsteen dicht, vlug". Ik sloot de schuif, keek terloops op den thermometer en vroeg mij verbaasd af of zeventig graden te warm was voor ecu ziek kind. De kcetsier kwam nu van zijn boodschap terug niet het bericht, dat de dokter ziek was en zijn bed moest houden. Mrs. Mc. Williams wierp mij een wezen- loozen blik toe en begon te snikken; maar eensklaps riep zij uit: „De Dokter heeft toch medicijnen gezonden?" Ik antwoordde: „Zeker, hier zijn ze. Ik wachtte maar, tot je mij een oogenblik gelegenheid gaf, iets in het midden te brengen". „Geef gauw hier". Weet je niet, dat nu ieder moment kostbaar is? Maar waar-, om stuurt hij medicijnen, als hij toch even goed als iedereen weet. dat de ziekte on geneeslijk is? Ik zeide, dat zoolang er leven was, er nog hoop was. „KoopMortimer, je weet niet beter waar je van praat dan een pasgeboren kind. Als je eensWel, al zijn leven, daar zet hij op het etiquet: één theelepel tje elk uur. Eén per uur! Alsof wij een heel jaar hadden om het kind te redden.- Moitimer, toe, vlug. Geef het ame schaap een eetlepel vol en doe je best vlug te zijn. „Maar, lieve, een eetlepel is mis schien,..." ISlot volgt).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1