Oeerea-Iode-iagazpn P. J. PETIT A i f 1.60 en f2.— Oproimingspriizen. GERARD M. DEE, i De Leiilsche Begrafenis-Onderneming. STR00H0EDEN, speciale pasvormen, exta licht. BEESTEN UMBER van f213.- voor f145.-. Special Standard dumber van f 150.- voor 1110.-. Standard dumber van 195 - voor f75.-. Ani&o 1913 De pers en de uitslag der stemming. Opgericht 1 Juli 1876 door wijlen J. GOEDELJEE Sr. J. DISKSE Jzn. HOOIGRACHT 33. Breestraat 108 en iOS9 hoek Korenbrngsteeg. BIERBÖTTELARIJ. 75 en ÏOO cM. per rol van ÏO IVEeter Telefoonn. 387, Haagweg 33. Garage Pieterskerk plein 4a. •'-.V. ÉS Reeds gaven we de meening weer van de „Nieuwe Rott. Ct." (lib.), „Hbld." (lib.), „Maasbode'' (katb.), „Tel." (neu traal), „Nieuwe Ct." (vrij-liben „Utr. Dagbl." (.vrij-lib.). In de avondbladen van gisteren vinden we nog een menigte andere. De „Stand." (anti-rev.) schrijft o.m.: „Schreven, wc in 1905, na den teleurstel lenden uitslag der eerste stemming, dat we er Rechts niet zonder kleerscheuren waren afgekomen, thans moet meer bele den, en moet zonder omgeven erkend, dat de mogelijkheid om alsnog de meerderheid te halen, voor Rechts zoo goed als is uit gesloten". En dan verder lezen we: „Vier jaren zijn we nu in de meerderheid geweest, en was de gelegenheid schoon, can den zegen van onze beginselen ook door het Bewind te doen werken, maar van dit oogenblik af zijn we nu weer op positie. Tegen welk Bewind, staat nog te bezien. Maar vast staat bet, dat 't Be wind omgaat. Zich te vleien met een uitkomst van de vele herstemmingen, alsof, zco al niet ze ker, dan toch misschien, de meerderheid nog Rechts zou kunnen komen, zou een. ijdele droom zijn". Dan overweegt het blad, wat te doen staat: „We zijn thans oppositie, en het Bewind, dat thans komende is, zal als zoodanig met ons te rekenen hebben. Laat ons daarom terstond onze lanspun ten vijlen en ons zwaard scherpen, en van meet af met ongekreukten moed, in vast beraden plichtsbesef, en moge 't zijn met warme geestdrift, deze nieuwe taak als oppositie aanvaarden, en daarom zonder verwijl verstaan ,dat we aan. het nu ko mend Kabinet, als oppositie, reeds aan stonds zijn samenstelling zoo moeilijk mo gelijk hebben te maken Bij de herstemming gaan we uit dien hoofde een tweede worsteling tegen, niet om onze schade in te halen, iets wat tocb niet kan, maar wel om nu reeds toe te zien,dat het straks komend Bewind, dank zaj onze energie, oais niet overrompele, maar van meet af zoo zwak mogelijk sta. Stond het sterk, dan zou 't ramp na ramp over ons land kunnen brengen, maar houden we 't zwak, dan zal veel van deze schade alsnog van ons volk zijn af te weren. Daartoe roept onze plicht ons thans op- Men verstaat in wat zin en met wat be doeling. Voor land en volk het gevaarlijkst zou Tfc zijn, indien de drie partijen van de Con centratie het voor haar eigen candidaten tot een verovering van 51 zetels brachten. Dan ware de ellende, die ons te wachten stond, niet te overzien. Nu staat het op dit oogenblik zóó, dat gekozen zijn 25 Roomsch-Katholieken, 10 Anti-Revolutionnairen en 6 Christelijk-His- torischen, en dat de herstemmingen ons ten minste nog een viertal zetels leveren kunnen. We overdrijven niet. We nemen het geval zoo nuchter mogelijk. Komt dit zoo uit, dan zal Rechts met 45 leden in oppositie komen te staan, en zal men Links oveT niet meer dan 55 zetels beschikken kunnen. Ware dit nu zóó verdeeld, dat de So ciaal-democraten er ten minste tien van innamen, dan blijven er voor de Concen tratie slechts 45 zetels over; dan krijgen we het schip zonder vlag; en zal van een Liberale overheersching geen sprake kun nen zijn. Maar daarom is 't dan ook plicht en roeping, wat er ook gebeure, te zorgen, dat ons bij de herstemmingen deze vier zetels nog toevallen". De „Stichtsclie Ct." is ook niet tevreden over den uitslag en ongerust over denl afloop der herstemmingen. Dit blijkt wel uit de volgende regelen: „Onze eerste indruk van de gehouden stemming voor dé Tweede Kamer is zeer ongunstig. Er zijn zeer vele herstemmin gen,- doch de kans dat de rechterzijde de meerderheid behoudt, is al uiterst ge ring. ï,De Roomsch-Katholieke partij is er bijna ongedeerd afgekomen, maar de Anti- re vol utionnaire en Christelijk-Histoiische partij zagen vele hunner aftredende leden in herstemming komen met meer of minder slechte kans om het nog te halen. De link- sche wind, die in het midden des lands reeds bij de Statenverkiezingen woei, is in een storm,- overgeslagen, die vaste districten heeft doen wankelen. Apeldoorn, Zwolle, Amersfoort, Middelburg. -„Vaste burchten van rechts worden ern stig bedreigd en er zal heel wat inspan ning bij de herstemming noodig zijn om deze te behouden." „De Tijd" (kath.) geeft haar meeningover den uitslag aldus te kennen: „De Rechterzijde heeft klop gehad; wij weten reeds dat zij haar sterke meerderheid zeker niet behouden zal. De sociaal-democra ten zijn de overwinners, de helden van d'en dag. De concentratie zit daartusschen in be nauwdheid' met vrijwel een échec. „De stemmingen van gjisteren hebben ons gesterkt in onze opvatting van hetgeen de toekomst ons meer en meer brengen zal. Vrij-liberalen neigen naar de Rechterzijde, vrijzinnig-democraten naar het socialisme. De tusschen partij en geraken beklemd tus- schen twee buffers. „Het anti-papisine is niet nieuw en zal altijd' blijven bestaan. De kracht daarvan is echter ook nu weer niet groot gebleken. De ze onsmakelijke actie doodt de maoht der coalitie niet. „De anti-Tarief-be weging zal er niet al tijd zijn. Dit middel van den strijd tegen de Rechterzijde is slechts van öógenblikkelijke beteekenis. Wie verder ziet dan het moment blijft vertrouwen koesteren in de macht d'er christelijke politiek in Nederland." Nog lezen wij: „Een opzet bij de verkiezingen, zooals wij thans aan de linkerzijde beleefd hebben, strijd tot afbreken van een Regeering, waar van men weet, geen betere in de. plaats te kunnen stellen, met als achtergrond de ver sterking van een partij, waarmee nooit te regeeren valt, zoo'n opzet kan zich niet herhalen. „Zelf thans reeds staat onze zaak verre van hopeloos. Wij kunnen ons niet voorstel len, dat bij zoovéél kans op een belangrijke vermeerdering van het getal sociaal-demo cratische Kamerzetels, lihksche mannen van allerlei gading Troelstra en de zijnen steu nen zullen bij de herstemmingente minder, omdat deze nog in acht districten tegenover de concentratie 6taan. „Met name op Utrecht II hopen we vast en dat de Rotterdammers drie sociaal-demo craten naar de Kamer zullen zenden, kun nen wij ons ook maar zeer moeilijk voorstel len. „Nog is de meerjderheid iiiet verloren. Zoo onzerzijds tegen 25 Juni niet alles beproefd wordt, wat mogelijk is, zouden wij ons aan verregaande roekeloosheid schuldig maken. „Het vooruitzicht, dat de Rechterzijde be langrijk verzwakt uit den strijd komt, haar krachtige meerderheid niet behoudt, de mo gelijkheid, dat, als alles tegenloopt, zij mis schien niet in de meerderheid blijft, mag nie mand onzer ontmoedigen. „Zelfs zoo dit laatste gebeuren mocht, moet de coalitie in de Kamer in elk ge val zóó sterk mogelijk worden gemaakt, haar invloed zóó groot mogelijk. „Dit zijn wij aan het vaderland verplicht." Dé „Res.bode" (Kath.) oordeelt, dat 't wel eens aanbeveling kan verdienen te overwegen de sociaal-democraten te steu nen en niet volgens een vast beginsel de vrijzinnigen. Daarover, „Het Huisge zin", heeft dit punt ook reeds naar voren gebracht, schrijft het blad: „Wij zeggen: „te overwegen"; want ver der dan overwegen gaan wij voorshands nog niet, hoewel wij dienaangaande vrijer zijn dan andere bladen. Immers, wij heb ben nooit op den voorgrond gesteld, dat er nimmer sprake kon wezen van steun ver leenen aan de sociaal-democratie. Wij heb ben bij vorige verkiezingen gezegd, dat wij dit „in de, gegeven omstandigheden be slist ontraadden." Wij. zouden nog geneigd zijn ook bij deze stembuscampagne gelijk advies te geven. Doch daar kunnen oogen- blikken komen, waarin ncod wetten breekt. En dan zouden wij er geen bezwaar in zien een tijdelijk stembusaccoord te slui ten, zelfs met de sociaal-democraten; ech ter onder het eenê voorbehoud, dat dit niet achterbaks 'geschiedt, maar men er openlijk voor uitkomt. Men kan soms in de nood zakelijkheid geraken tegenover verdacht making en brutaal'geweld zijn stok op te 'heffen en er op in 'te slaan. Maar een I dergelijke kastijding behoort men niet bin nenskamers toe te dienen. „Als gezegd, wij meen en echter, dat dit denkbeeld nog niet verder gekomen is dan in het stadium van het overwegen der vraag, of het aangaat de perfide manier, waarop vrijzinnigen van iedere schakee ring tegen rechts, de sociaal-democraten steunen, maar steeds te blijven beantwoor den met het aan zetels helpen van link- sche menschen tegenover hun scharlaken- roode vriendjes. „Onthoudt het, heeren van links, de maat kan eens overloopen. „Ook die van rechtsche verduldigheid 1" Hef „Centr." (kath.) schrijft: 7,Het is ditmaal niet gegaan als in 1909, ïoen bij den eersten aanloop de Rechtsche coalitie onmiddellijk de overwinning be haalde en zich de meerderheid verzekerde. Tegen 54 zetels toen, verkreeg zij er thans bij de eerste stemming niet meer dan 42 (1 herstemming tusschen katholieke candi daten inbegrepen). 'Hoe de nieuwe Kamer er zal uitzien, naar welke zijde de parle mentaire weegschaal zal overslaan, hangt dus geheel af van de 46 herstemmingen. Van Rechts zal daarbij de uiterste inspan ning moeten worden betracht, en zelfs in het gunstigste geval kan er niet aan worden gedacht de huidige meerderheid tc behou den. In 't algemeen zijn herstemmingen ook niet gunstig voor Rechtsche candida ten. Maar de hoop is gewettigd, dat het dezen keer beter, zal gaan, omdat in ver schillende districten, waar de strijd moet worden hervat, onze candidaten verreweg de meeste .stemmen behaalden. Daartoe behopreri ook districten, waar het tot dus ver Rechts geregeld of doorgaans bij eer ste stemming zegevierde; en wanneer wij 'daarop wijzen, dan wijzen wij tevens op een schaduwzijde, welke do dag van gisteren voor ons vertoonde. Dat in districten als Amersfoort, Apeldoorn, Kampen, Leiden,- Zwolle herstemming noodig is,- valt tegen. Evenzoo, dat in Beverwijk en Enschede onze mannen er niet terstond kwamen. Ter-, wijl in de groote steden onze kansen zéker •niet verkeken zijn, maar toch ook nog geen enkel succes valt to boeken." Bij de herstemmingen zegt liet „Gentr.", zal de .organisatie het parool uitgeven hoe fce handelen; daarover wil het blald niet beslissen. De 7,Gelderl." (kath.) schrijft: 7,41 zetels van Rechts, 12. voor Links én 47 herstemmingen. 7,De uitslag is voor ons ongunstig. Wel moeten we bij den rechtschen stand nog optellen Bergen-op.Zoom, waar twee katho lieken in herstemming komen en Ommen, dat wellicht den dissident Bickon weer gaat afvaardigen, die dan toch meestal rechts stemt; maar met dat al is er toch maar een heel klein kansje dat de her stemmingen ons een rechtsche meerder heid zullen brengen. „Districten als Amersfoort, Apeldoorn, Beverwijk, Kampen, Ridderkerk en Zwolle, die men tot nu toe onder de vast rechtsche meende te mogen rekenen, staan wankel, al vertrouwen we wel enkele er van bij alle inspanning voor Rechts te kunnen behou den, „In Amsterdam hebben we niets meer te verwachten, ook Rotterdam zal zijn laat- sten rechtschen afgevaardigde wel uitwer pen. „Gorkum is wellicht verloren, - ook Utrecht II en Haarlem staat zwak. „Voor ons katholieken is er een licht punt, van onze 26 zetels houden we er min stens 25. Alleen, zooals we reeds zeiden, in Beverwijk loopt Passtoors gevaar." De „Nederl." (chr.-hist.) geeft eenige ar tikelen over de verkiezingen. Van belang is vooral, wat het blad schrijft over de her stemmingen. Het.doet.dat in een artikel .„In onze hand gegeven" en zegt daar o.m. ,Jm/hi£t minder dan-tien. dist riet en toch. i komt een man der Concentratie in her stemming met den sociaaldemocraat- en rin niet minder dan 8 dezer districten óver- treft het socialistische stemmencijfcr "dat der liberalen, soms zelfs in zeer aanzien lijke mate. „En dit beteekent dus, dat de rechtsche partijen het in haar hand hebben niet zooals het „Handelsblad" van hedenmor gen reeds insinueert door steun aan de so cialisten te verleenen, maar eenvoudig door zich van stemmen tc onthouden, de politieke atmosfeer te zuiveren, en de ware partijverhouding: namelijk de absolute af hankelijkheid der Conoentratie van de so ciaal-democraten eenerzijds,en van ons,- aan te toonen. „Dit feit, dat de sociaal-democraten in zóó tal van districten den vrijzinnigen boven 't hoofd gewassen zijn, maakt een ingrijpende wijziging in de herstemmings tactiek mogelijk. Tot nu toe toch was onze vrijwel vaste gewoonte, bij een herstem ming tusschen liberaal en socialist den eer sten steun te verleenen, terwijl omgekeerd de liberalen den socialisten en de sociaEs- ten den liberalen bijna zonder uitzondering tegenover den „kerkelijke" bijsprongen. „Wij volgden deze tactiek, die den libe ralen een aanzienlijk voordeel bracht, waar voor zij nimmer wederdienst praesteerden, wijl het een vaste overtuiging in onze krin gen was, dat de idealen, welke wij nastre ven, van de liberalen nog minder gevaar te duchten hadden dan van de sociaal- democratie -„Het zou ons eohtet volstrekt niet ver wonderen, indien, na tie onwaardige en weerzinwekkende houding, door al wat vrij zinnig is, gedurende tien laatsten tijd tegen al wat ons lief en heihg is aangenomen-, deze overtuiging in onze kringen allerdeer- lijkst geschokt bleek. Lood om oud ijzer" zal menigccns ge dachten op dit punt weergeven. y,Vooral indien tie vrijzinnigen de oude tactiek mochten willen volgen in tie 12 districten waar rechtsche mannen met tien socialist in herstemming komen Tot zoover de rechtsche organen. Thans nog eenige bladeren van de linkerzijde. Eerst komen we dan tot het „Yaderl." (Unje-lib.) In het blad van gisterochtend heeft het reeds het vermoedelijke resultaat zdjns inziens namelijk becijferd en dan komt het tot reohts 44, links 43 en sociaal democraten 13. Nog geeft dit blad een beschouwing over den uitslag. Het artikel, waarin den raad wordt gegeven links te stemmen en zeker te gen de coalitie eindigt aldus: „De uitslag van gisteren heeft uit den aard der zaak op zichzelf nog geen politieke gevolgen, ofschoon te veronderstellen valt, dat het ministerie zich zeer onbehagelijk zal gevoelen. „Dit intusschen mag men aannemen, dat de grondwetsherziening en de Tariefwet van tie baan. zijn, en dat dc mogelijkheid is ge opend voor een oplossing van het kiesreoht- vraagstuk in vrijzinnigen geest. „Het gevaar dat de openbare school be dreigde, i9 natuurlijk slechts voorloopig af gewend. De coalitie zal telkens opnieuw be proeven, te beroiken wat haar nu ontging. Ook het zwaard dat boven Indië hing is slechts tijdehjk weggenomen. De coalitie zal haar kersteningsplannen opbergen, maar niet voorgoed' laten varen. „Het besef van deze steeds dreigende ge varen zal den ijver der vrijzinnigen bij de herstemmingen aanwakkeren, en in het ver volg hun waakzaamheid verscherpen. „Geschiedt dat, dan zal er op 25 Juni de Meiboom, diie nu reeds wankelt in de kap van het ooauitie-huis, weggeblazen worden, en het gebouw ineenstorten." De „Nieuwe Ct.' (vrij-lib.) wijst nog op het geringe succes van de Christelijk-Sociale partij van mr. Van dè Laar en van deft Bond van ProtèStantsche kiezers. „Niet alleen beperkte hun stemmenaantal zich overal tot enkele honderden, maar ook in districten als Haarlemmermeer, Doetm- ckem en Wijk-bij-Duursterc, waarop De Beukelaar zijn hoop gesteld had, brachten zij de coalitie geen groot nadeel toe. Hilver sum en Sneck bleven eveneens voor de coalitie behouden. „Wel oefenden zij invloed ten gunsto van tie vrijzinnigen in Ridderkerk, Kauipen, Apeldoorn en zullen zij bij de herstemmin gen in sommige districten een niet onbetee- kenend gewicht in de tonaal leggen." De „Nieuwe Arah. Ct(lib.) schrijft: „De Meiboom is van de kap „Dit is de alreeds vaststaande uitslag van de eerste stemming. ,,Dr Kuyper ervaart nu dat de revolu tiebouw, ook al zet men den Meiboom in de kap, niet bestand blijkt tegen een Juni- storm als wij thans hebben beleefd". De „Arnh. Ct." (lib.) constateert ooic dat de dag van Dinsdag een nederlaag is geweest, die bij de herstemming niet ge heel hersteld kon worden. En dan volgen eenige woorden aan het adres der recht> sche partijen: „Bij de stembus is voorloopig reeds uit spraak gedaan: het Nederlandsche volk heeft genoeg van het verbond, der drie rechtsche partijen. Deze rechtsche partijen zullen dat hebben te aanvaarden en, aan gezien zij deze verkiezingen op zoö stiU- tatieve wijze hebben opgedragen aan Hem, wiens naam zij zoo gemakkelijk in den mend en in de pen nemen, zullen zii, in dien zij eerbied hebben voor Hem, die alle dingen regeert, goed doen, wanneer zij nu ook diens hooge raadsbesluit ootmoedig aannemen en niet te veel schelden of las teren tegen de partijen van links, aan wien het, kachtens hoog bestel, thans be schoren is te zegevieren. Zij kunnen smart gevoelen, dat is hun recht, doch met de levensbeschouwing, die de hunne is, en met de virtuositeit, waarmedo zij hun eigen zaak steeds als de zaak Gods voor stellen, hebben zij den plicht die smart waardig tc «dragen en tot eigen verstek- king en opbouwing aan te wenden. „Wat ons betreft, de uitslag der verkie zingen van gisteren heeft ons blijdschap ge geven en moed geschonken voor de naaste toekomst. Die uitslag heeft het ergste, wat we voor een volk vreezen: clericale over heersching, van ons afgewend". Directeur: Kantoor: TELEFOON 453. 3138 18 Z3L, Geheel nieuwe collectie Nouveautés voor het Zomen-Seizoen, in: Witte en gekleurde PencaJ, Sephyn en Cotella-Hemden voor Heeren en Jongeheeren-Vesten, Ceintuurs, Sokken, Handschoenen, Zomer-Bretels, etc. Steeds 't nieuwste in Dassen. Keurige onovertroffen sorteering Zelfbin- ders. Gebruikt steeds onze linnen Boorden, uitmuntend door iuist-passende modellen. Voor de warme dagen ons model „AHEBIÜAIN". Elk stak gegarandeerd. 8272 60 Ten spoedigste ter overneming aangeboden: een bekiante BIERBOTTELARIJ, op een der Badplaatsen van Zuid-Holland. Gegadigden niet over 1 500.— kun nende beschikken, gelieven niet te reflecteeren. Brieven H 525, Boekh. A. P. WITHAAR ZOON, Den Haag. 8232 18 CO cd vqD GO CO 8J79 32

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 5